Jump to content

Kuantum Işınlama

Recommended Posts

İlk kuantum ışınlama deneyi 1997 yılında İnnsburck üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Takip eden yıllarda başka bilim kurumlarının labatuarlarında çok kez başarıyla tekrarlanmıştır.

2004’de Viyana üniversitesi araştırıcıları fotonları 600 metre uzaklıkta bir noktaya ışınlayabilmişlerdir.

Fotonları değilde (mikroskobik'de olsa) nesnel bir maddeyi uzay zamanda hareket ettirebilmek kanımca çok daha zor bir iştir.

Ama buda gerçekleştirildi.2006 yılında Almanya MAX PLANCK ve Danimarka NİLS BOHR enstitüsü bilim insanları cesium atomunu yarım metre uzaklığa ışınlayabilmişlerdir.

Buraya kadar herşey güzel peki sizce DNA benzeri karmaşık moleküller, örneğin proteinler ve virüsler ışınlanabilrmi?

Dahada ileri gidersek, (uzay yolundaki gibi) insanların ışınlanabilmesi mümkünmü?

Moleküler transportasyon yani :)

Eğer mümkünse teorik olarak işleyişini paylaşabilirmisiniz?

Mümkün değilse neden?

Sitelerde Paylaş

2004de Viyana üniversitesi araştırıcıları fotonları 600 metre uzaklıkta bir noktaya ışınlayabilmişlerdir.

Işık hızıyla mı göndermişler?

Ne ile göndermişler onları 600 metre uzağa?

Fotonları değilde (mikroskobik'de olsa) nesnel bir maddeyi uzay zamanda hareket ettirebilmek kanımca çok daha zor bir iştir.

Ama buda gerçekleştirildi.2006 yılında Almanya MAX PLANCK ve Danimarka NİLS BOHR enstitüsü bilim insanları cesium atomunu yarım metre uzaklığa ışınlayabilmişlerdir.

Nasıl yaptıkları önemli bu işi.

Buraya kadar herşey güzel peki sizce DNA benzeri karmaşık moleküller, örneğin proteinler ve virüsler ışınlanabilrmi?

Dahada ileri gidersek, (uzay yolundaki gibi) insanların ışınlanabilmesi mümkünmü?

Mümkün değilse neden?

Senin Işınlanma dediğin olay ışık hızında cisim transferi olabilir ancak.

Bu da ışınlanma değil bir yerden bir yere transfer olarak değerlendirilir.

Bu mümkündür.

Buna ışınlanma denmez.

Nakil olma denir.

Sitelerde Paylaş

Mümkün olabilir fanteziler var, olamayacak fanteziler var.

Işınlanma ikinci kategoriye ait.

Teşekkürler hacı bilmek istediğim buydu. :)

Peki neden, biraz açarmısın?

tarihinde agnostik bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuantum teleportasyon olayı bir yerden bir yere foton yada başka bir parçacık gönderme değildir.

Bir "kuantum durumunu" aktarmaktır. Tarif etmek sözel olarak biraz zor ama kısaca şöyle;

Dolanıklık "entanglement" denen bir olgu vardır kuantum mekaniğinde. İki parçacık dolanık halde olabilir birbirlerinden uzaysal olarak ayrılsalarda. A ve B parçacıkları diyelim bunlara. Bunlar uzaysal olarak ayrılsalarda çevresel etkileşimlerden izole edebilirsen tek bir sistem olarak davranmaya devam eder. Kuantum durumları hala aynı dalga fonksiyonu ile tanımlanmaktadırlar yani.

Bir C parçacığını A parçacıgı ile dolanık hale getirip (joint measurement ile) bunun sonucu olarak A ile B arasındaki dolanıklığı ortadan kaldırıp C parçacıgının ilk "kuantum durumunu" B parçacığına nakletmek mümkündür. B tarafındaki gözlemcinin bir uniter dönüşüm yapması yeterlidir. Hangi uniter dönüşümü yapacağını C'nin ilk ve ve son "kuantum durumlarını" bilen A gözlemcisi, B'ye telefondan veya baska bir haberlesme yolundan söyler artık. Bu yolla bir yerden bir yere parçacık veya klasik anlamda bir bilgi göndermek mümkün değildir. A ve C üzerinde yapılan Joint measurement A ve C'nin ilk kuantum durumlarını daha önceden tahmin edilemez biçimde değiştirir.

Sitelerde Paylaş

Elimizdeki bilgiler ışığında ışınlama imkansız görünüyor.

Gün gelir devran döner. Madde ve enerjinin yeni bir sırrını öğreniriz. Elimizde ışınlama yapacak bilgi ve hatta teknolojisi bile olabilir.

Günümüz için hayal ötesi.

Bir atom bile olsa.

Sitelerde Paylaş

Ya bir sey sorucam umarim aptalca olmaz,

bu kuantum parcaciklari icin ben zaman ve mekaninin ayni anda ölculemiyecegini okumusdum .Simdik evrendeki yerini ,ve zamanini tam olarak bilemiyorsak ,bunlar hangi bilgilerle bu parcaciklari transfer etmisler??

Sitelerde Paylaş

Ya bir sey sorucam umarim aptalca olmaz,

bu kuantum parcaciklari icin ben zaman ve mekaninin ayni anda ölculemiyecegini okumusdum .Simdik evrendeki yerini ,ve zamanini tam olarak bilemiyorsak ,bunlar hangi bilgilerle bu parcaciklari transfer etmisler??

O yüzden nakil diyorum ya buna.

Ya bilgi, ya da malzeme bir şekilde gideceği yere iletilmeli.

Bunla uğraşana kadar ışık hızında veya daha hızlı gitme teknolojisine odaklanmak lazım.

Sonuçta Andromeda galaksisine gitmedikten sonra oraya bir şey ne şekilde olursa olsun aktarılamaz ki :)

Sitelerde Paylaş

kütleçekim kuvvetinin esrarını çözüp Andromeda galaksisini yakınımıza çekerek yetişsek olmaz mı?

Aslında buna benzer şeyler var fizikte ve matematikte.

Aradaki mesafe kısaltılıyor evrende.

Ancak kafam bir türlü basmıyor o formüllü açıklamalara.

Buna varana kadar bence şu Marsa 30 günde gitmeyi becermeleri lazım ivedilikle.

Sitelerde Paylaş

Aslında buna benzer şeyler var fizikte ve matematikte.

Aradaki mesafe kısaltılıyor evrende.

Ancak kafam bir türlü basmıyor o formüllü açıklamalara.

Buna varana kadar bence şu Marsa 30 günde gitmeyi becermeleri lazım ivedilikle.

neden özellikle 30 gün?

Sitelerde Paylaş

İlk kuantum ışınlama deneyi 1997 yılında İnnsburck üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Takip eden yıllarda başka bilim kurumlarının labatuarlarında çok kez başarıyla tekrarlanmıştır.

2004de Viyana üniversitesi araştırıcıları fotonları 600 metre uzaklıkta bir noktaya ışınlayabilmişlerdir.

Mümkün değilse neden?

Öncelikle ışınlanan tek bir atom.

Virüsler filan hatta dahada ileri gidersek insanlar gelecekte ışınlanabilir.Bu yüzden insan DNA sını çözmeye çalışıyorlar.Ama daha çoook yolu var.

Şimdi şu önemli bi nokta.Tek bir atom ışınlanabilir.Bu kolaydır.Ama insan trilyonlarca hücreden oluşur.Ve her hücrenin milyonlarca atomu?

Önce dna yı atomları tek tek çözümlemek gerekir.Bunada dahaa çook zaman var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...