Jump to content

istiklal marşımız ve andımız kaldırılacak

Recommended Posts

Dostum, haram aylar çıkınca bizim ülkedeki Müslümanlar müşrikleri buldukları yerde öldürüyorlar mı?.. Öldürmüyolar değil mi.

Yani insanlar dini kendilerine göre yorumluyorlar.. Daha reformist, daha hümanist bir şekle sokuyorlar.

Zaten kanunlarımız da buna göre düzenlenmiş.. Bir insan ister dini için olsun, ister faşist olduğu için olsun, ne olursa olsun bir insanı kasıtlı öldürmek müebbet cezası gerektirir.

Yani dinin bu ifadeleri, zaten toplum tarafından (kanunlar yoluyla) kısıtlanmış bulunuyor.. Zaten olması gereken de budur.

müslümanlar allahı mı kaale almalı yoksa devletlerin getirdikleri hükümlere mi ?

maalesef olmuyor dediğiniz gibi dostum .

Sitelerde Paylaş
  • İleti 110
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Halk derken devlet demek istedin sanırım.

Yazdıklarında haklısın.. Zaten benim söylediğim, eğer 'halk tarafından bir şekilde bu yapılamazsa' söz konusu duruma devletin müdahale etmesi yönünde.

Aksak piyasalara devletin bir müdahalesi gibi düşünebilirsin bu durumu :)

Yok hakikaten halk da "ne de olsa para devletten" düşüncesiyle büyük camiler isteyebilir, ki ister de. İstanbul'a baksana her yere cami kondurdular.

Sitelerde Paylaş

müslümanlar allahı mı kaale almalı yoksa devletlerin getirdikleri hükümlere mi ?

maalesef olmuyor dediğiniz gibi dostum .

Bunun yanıtını Müslümanlar vermelidir.. Ben kendi adıma veremem.

Eğer devletin kurallarını kabul ederlerse ve dinlerini daha hümanist, modern bir şekilde yorumlarlarsa, toplumda kendilerine yer bulabilirler.. Eğer Kuran'da geçen ilkel ifadeleri olduğu gibi yapmaya kalkarlarsa, ceza kanunları yoluyla gereken yapılır.

Yok hakikaten halk da "ne de olsa para devletten" düşüncesiyle büyük camiler isteyebilir, ki ister de. İstanbul'a baksana her yere cami kondurdular.

Ha şimdi anladım söylemek istediği.. Evet bu konuda doğru söylüyorsun.

Sitelerde Paylaş

Bunun yanıtını Müslümanlar vermelidir.. Ben kendi adıma veremem.

Eğer devletin kurallarını kabul ederlerse ve dinlerini daha hümanist, modern bir şekilde yorumlarlarsa, toplumda kendilerine yer bulabilirler.. Eğer Kuran'da geçen ilkel ifadeleri olduğu gibi yapmaya kalkarlarsa, ceza kanunları yoluyla gereken yapılır.

ilkelliği benimseyen adamların dinlerini yaşarken bize de hayatı dar ettiklerini nasıl göz ardı ediyorsun ? hiç koymuyor mu sana ?

anladım isteyen istediğini yapabilir diyebilirsin , hoşgörülüyüm desen gene anlarım ama bu adamların savundukları şeyleri neden ; Atatürk'ün getirdiği , batmaya yüz tutmuşken bir toplumu harika bir düzenle inşa eden bir sisteme tercih ediyorsun ?

sizin gibi okuyan insanlar bunu yaptığında ben çok şaşırıyorum.

Sitelerde Paylaş
hala anlamıyorsunuz değil mi ?

Ben gayet iyi anlıyorum. Bundan emin olun. Yalnızca olaylara sizin gibi bakmıyorum. Nerden ve nasıl baktığınızla ilgili olarak değişir gördükleriniz.

ben paronaya falan yapmıyorum, ama üzülüyorum sizi böyle gördükçe, yavaş yavaş yapıyorlar herşeyi, sence demokratikleşiyor muyuz ?

Konumuz andımız ve İstiklal Marşı'nın okullarda çocuklara zorunlu olarak söyletilmesinin kaldırılması değil mi?

Konumuz buysa, evet bu demokrasinin, insanlığın, medeniliğin bir gerekliliğidir.

Bir devlet tüm milletleri kucaklayıcı olur, tüm milletlerin kutsallarına değer verirse büyür ancak. Büyüyemen devletler de küçülmeye, yok olmaya mahkumdur.

fetullah'ın adamları yeni bir sistemle geliyorlar, demokrasiyle alakası olmayan.

illa da bekle ve gör diyeceğiz öyle değil mi ? o zaman da iş çok zor olacak.

siz uyuyun daha, herşeyi gizliden götürüyorlar, artık yavaş yavaş da açığa vurmaya başladılar, sizin de buna hoş bakmanız beni şaşırtıyor.

Benim bu konuda düşüncelerim çok farklı da olsa kısaca birkaç söz yazayım, daha sonrasında yazabilirsem neden böyle düşündüğüm ile ilgili detayları dile getiririm belki.

Halkı kırmadan, acıtmadan yapıyorlarsa istediklerini, hedeflerine hiç durmadan, yılmadan çalışarak, hak ederek ulaşıyorlarsa eğer, bize ancak bu kimseleri ayakta alkışlamak düşer.

Aynını yapmak için bir yüzyıl zamanları vardı diğerlerinin, millet ve devlet için çalışmak yerine kendi egolarını tatmin etmekle meşgul olmasalardı eğer, bugün bambaşka yerlerde olunabilirdi.

Her zaman hak eden kazansın.

Hak edenin, çalışanın kazanmasını dilemekten doğal ne olabilirki.

Sevgiler.

tarihinde Benist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

neyin egosunu tatmin etme ?

şu an ki yönetenler egolarını tatmin etmiyorlar da hizmet ediyorlar dinlerine sağolsunlar , bunu söylemek istiyorsunuz herhalde dolaylı olarak ?

medeni olmak kişinin milli marşını okumamaktan mı geçiyor ? tüm medeni insan olma yolunda aştığımız sorunlar bitti bir tek milli marş işi kaldı hadi onu da kaldıralım da tam olsun . Gerçekten de utanç verici birşey değil mi ?

dinle beyin uyuşturanlar zaten insanlık adına büyük hizmet ediyorlar da biz çocuklara milli marşlarıyla vatan sevgilerini pekiştirip bu millete birşeylerde katkıda bulunulması yolunda çabada bulunduğumuz için insanlık suçu işliyoruz.

halkı kırmadan etmeden iyi götürüyoruz , sağolsunlar . her yerde kral sen çok yaşa diyerekten götürülüyor. hizmette kusur etmiyorlar , halkımız beslenme ve barınma sorunlarını aştı ve şu an bilim-sanat'ta yol almaya çalışıyorlar :)

Sitelerde Paylaş

Valla konu islam olunca liberal arkadaşların nasıl bu özgürlükçü tavırları hala devam edebiliyor anlamıyorum.İslam denen din size yaşam hakkı bile tanımazken siz o dinin daha özgür yaşanması gerektiğini savunuyorsunuz.Bana yaşam hakkı tanımayan bir din için bende savaşırım ama onun daha özgür olarak yaşanması için değil bitmesi için.

İlk okul çocuklarına din dersi verilcekmiş.O yaşlarda ki çocuğa din dersi vermek isteyen aileler genelde islamı militan gibi savunurlar.Ufacık yaşta o eğitimi alan çocuk ilerde militan olmaz da ne olur? Her yeni yetişen müslüman senin yaşam alanının daha daralması demek.

Sangre arkadaş, mesela sen bir video çek, islamı eleştir, kurandan ayetleri al bunlar böyle böyle söylüyor de.Kendi yorumunu dahi katma sadece kurandan konuş.O videoyu youtube yada facebook a koy.Daha sonra senin hakkında kaç tane ölüm fermanı çıkacak kestirebiliyormusun? Sen böyle pis bir din için çocuk yaşta öğretilmesini doğru buluyorum diyorsun.Şaşılacak bir durum.

Sitelerde Paylaş

ilkelliği benimseyen adamların dinlerini yaşarken bize de hayatı dar ettiklerini nasıl göz ardı ediyorsun ? hiç koymuyor mu sana ?

anladım isteyen istediğini yapabilir diyebilirsin , hoşgörülüyüm desen gene anlarım ama bu adamların savundukları şeyleri neden ; Atatürk'ün getirdiği , batmaya yüz tutmuşken bir toplumu harika bir düzenle inşa eden bir sisteme tercih ediyorsun ?

sizin gibi okuyan insanlar bunu yaptığında ben çok şaşırıyorum.

Onların bizlere belli konularda hayatı dar etmeleri, bizim de aynı tavrı sergileyerek aynısını onlara yapmamızı gerektirmiyor.. Bir dindar üniversitelere başörtüsüyle girmeyi savunabilir; ama aynı zamanda zorunlu din derslerinin kaldırılmasına karşı olur, Alevilerin bir ibadet hakkı olarak cemevlerine sahip olmasını reddedebilir.. Bu dindarın sadece kendine Müslüman davranması, kendinden olmayana karşı baskıcı bir tutuma girmesi, bizim de ona aynı şeyi yapmamızı gerektirmiyor.. Bizim yapacağımız şey, doğru ve adil olandır.. Eğer Alevilere cemevi istiyorsak, başörtülü kızlara üniversiteye istedikleri gibi girme hakkını da savunmalıyız.. Eğer din derslerinin seçmeli olduğunu savunuyorsak, öğrencilerin parasız nitelikli eğitim hakkını da savunmalıyız.. Çünkü doğru ve adil olan budur.

Bu adamlar dediğin eğer Hükümetse, ben onların bir çok uygulamasına zaten karşıyım.. Ama bu başlıkta dile getirilen değişikliklerin doğru olduğunu düşünüyorum.

Atatürk'ün kurduğu sistem de kusursuz, mükemmel vs. değildir.. Solidarist Korporatizm olarak adlandırılabilecek, benim asla ve katiyen kabul edemeyeceğim bir sistemdir.

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki yazım, senin yazdıklarına da yanıt niteliği taşıyabilir.

Eğer ben öyle yaparsam resmen enayi olurum.Benim yok olmam için her türlü mücadeleyi verecek olan insana ben yardım mı edeceğim? Bana doğru davranana bende doğru davranırım olay bu.Sırf özgürlükçü gözükmek için ilk fırsata bana her türlü kötülüğü yapabilcek adama ben asla ne yardım ederim ne de bu konuda ki haklarını savunurum.

Sitelerde Paylaş

Eğer ben öyle yaparsam resmen enayi olurum.Benim yok olmam için her türlü mücadeleyi verecek olan insana ben yardım mı edeceğim? Bana doğru davranana bende doğru davranırım olay bu.Sırf özgürlükçü gözükmek için ilk fırsata bana her türlü kötülüğü yapabilcek adama ben asla ne yardım ederim ne de bu konuda ki haklarını savunurum.

Sırf özgürlükçü gözükmek için bunu yaparsan, zaten böyle düşünürsün.

Ben her kesimin özgür olması gerektiğini samimi olarak savunduğum için, böyle bir endişem yok.

Kaldı ki, onların arasında da çok demokrat insanlar var.. Ve zaman geçtikçe de modernleşiyorlar, demokratlaşıyorlar.. Avrupa'da böyle olmuştu, Türkiye'de de bu süreç çoktan başladı.. Hatta şu anda siyaset arenasında muhafazakar kesim, sosyal demokrat kesime göre çok daha demokrat.

tarihinde -Sangre- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ülkenin dincileştiği, laikliğin tehlikede olduğu, din tehlikesinin var olduğu vs. senin paranoyak komplo teorilerin.. CHP gibi 2 kelimesinden biri 'laiklik' olan bir parti bile kabul etti böyle bir tehditin olmadığını.. Sizin gibi türünün son örneği olan insanları kimse ciddiye almıyor bu tür konularda.

Doğru tespit. Ülkede ister şeriat isterse laiklik tercih edilecek olsun, bu iki rejim de mutlak faşizmle harmanlanacaktır. Eğitim de bundan ne pay alır bilemem. Eğer AKP faşizan eğilimlere girmez de demokrasiyi devam ettirmeye, Çin ile işbirliğine, boru hatlarında transit ülke olmakla yetinmeyip borudan geçen gaz-petrolden pay alarak tüketici ülke olmaya kalkarsa silivriyi boylar.

Faşizm şu ya da bu şekilde gelecek, demokrasi ortadan kalkacak. Avrupa faşistleşirken Türkiye'nin demokrasi abidesi olması imkansız. Ama bu faşizan rejimi şeriatçıların mı yoksa laiklerin mi idare edeceği AKP'nin yukarıda zikredilen tutumuna bağlıdır. AKP demokratikleşme ve özgürleşmeden derhal vazgeçmeli, ülkeler yokuş aşağıya inecekken demokrasi işe yaramaz, ülkeyi kırılgan yapar.

tarihinde GDP tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
neyin egosunu tatmin etme ?

Yukarıda da değindim.

''Benim bu konuda düşüncelerim çok farklı da olsa'' diye...

Neyin egosunu tatmin etme diye soruyorsunuz...

Kendilerini ayrı, üst bir sınıf olarak görenlerin ego tatminleri. Kendilerini ayrı, üst bir sınıf görerek baskı ve dayatma ile bir devran sürerek, kendinden olmayan değerleri ki bu değerler çocuklar, yok sayarak bizim dediğimiz dedik, astığımız astık, kestiğimiz kestik, bizim dediğimizin dışında bir şey olamaz edalarında bir yüz yıl kapatmak ego tatmini değil de nedir?

Bunlar okullarının kapılarına gelen çocukları dahi kendilerinden olmadıkları için kovdular.

Bir kadın hasta çocuğu ile doktorun kapısında, çocuk ateşler içinde ama tedavi edilmiyor, neden?

Annesi çarşaflı. Neden tedavi edilsin ki ''gebersin bunlar'' düşünceleri...

Her şeyi, bir yüzyıldır sahip oldukları kirli düşünceleri sakın bana karşı bu hükümetten daha iyi olduklarını iddia ederek savunmayın.

Size değil, bizzat yaşadıklarıma, hayatın gerçeklerine inanırım.

Belki sizde biliyorsunuz, bilmemezlikten geliyorsunuz tüm bunları.

Sevgiler.

tarihinde Benist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben her kesimin özgür olması gerektiğini samimi olarak savunduğum için, böyle bir endişem yok.

Bende onu diyorum ya.Sen gitmiş aklını ipotek ettirmişlerin özgürlüğünü savunuyorsun ki üstelik onlar senin yok olmanı isterken.

Yıl 2010.. Ateistler hala toplum içinde inançsız olduğunu rahat rahat söylemiyorsa ve Kuranı eleştirmenin cezasını katledilerek ödüyorsa ve sizlerde bu din için "özgürlük" diyebiliyorsanız... dicek birşey yoktur.

Sitelerde Paylaş

Haklısın ve müthişsin.

Göz kamaştırıcı bir özgürlük savaşçısısın sen.

Senin gibi yürekli ve akıllı aydınlara acilen ihtiyacı var bu ülkenin.

Ve evet her kesim özgür olmalıdır.

Örneğin; kadının dayak yeme ve boş ol deyince kocasının yakasından düşme hakkı olmalıdır.

Müslümanlar inanmayanları topluca katletmekte özgür olmalıdır.

Dinin özgürce yaşanabilmesi için de çocuklar anaokulu çağında kara çarşaflara bulanmalıdır!

Yaşasın özgürlük!

Ayrıca sapıklara da dilediklerine tecavüz etme özgürlü verilmeli; herkes tuttuğunu oracıkta yatırıp işini görebilmelidir.

Benim de sana saksafon çektirme hakkım olmalıdır.

Senin gibi bir ipneye saksafon çektiremeyeceksem batsın böyle özgürlük!

Sitelerde Paylaş

Bende onu diyorum ya.Sen gitmiş aklını ipotek ettirmişlerin özgürlüğünü savunuyorsun ki üstelik onlar senin yok olmanı isterken.

Yıl 2010.. Ateistler hala toplum içinde inançsız olduğunu rahat rahat söylemiyorsa ve Kuranı eleştirmenin cezasını katledilerek ödüyorsa ve sizlerde bu din için "özgürlük" diyebiliyorsanız... dicek birşey yoktur.

ülkeyi hep böyle kalacak zannediyorlar , başta da liberalleri öpecekler bence islamcılar ülkeyi ele geçirdikten sonra kara dul örümceği gibi :), ya da sadece ayak işleri için kullanacaklar , en kötüsü amerika'ya sığınırlar :)

Sitelerde Paylaş

Kabile toplumundan çıkıp bir ulus olmak zorundayız.

Bunu herkes böyle bilmelidir.

Doğru tespit. Adem-i Merkeziyet desantralizasyon modern kabileciliktir. Dış tehditlere karşı kırılgan yapar. Küreselleşme bittiği için tek çare ulus devleti güçlendirmektir. Yaklaşmakta olan krize dayanabilmenin birinci şartı sağlam ulus devlet olmaktır. ABD ulus devlet olmadığı için işi avrupaya nazaran daha zordur. ABD 2012'den sonra hızlıca faşizme geçecek ve Roosevelt kanunlarını kanlandırarak uygulayacaktır. Heterojen bir ABD'de devlet otoritesi kaybolur. WMHO bunu çok iyi bilmektedir ve hazılıklarını ona göre yapmaktadır.

Türkiye'nin de bu süreçte hangi iktidar olursa olsun derhal homojenize politikalara geçmesi gereklidir. Aksi durumda bölünmüş Türkiye'de dahi yaşamak güç olacak. Bölünme çizgileri enerji hatlarınca belirlenmiştir ve kaçınılmazdır.

tarihinde GDP tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dostum, Kemalistler tarafından bana yapılan hakaretler, saldırgan tavırlar; Müslümanların yaptıklarından çok daha fazla.. Ben her kesime özgürlük isteyince, öncelikle buna Kemalistler karşı çıkıyorlar.. Müslümanların tavrı ise çok daha hoşgörülü oluyor.

Bu yüzden aklını ipotek ettiren kesim diyince, benim aklıma senin söylediğin kesim gelmiyor artık.

Sitelerde Paylaş

Dostum, Kemalistler tarafından bana yapılan hakaretler, saldırgan tavırlar; Müslümanların yaptıklarından çok daha fazla.. Ben her kesime özgürlük isteyince, öncelikle buna Kemalistler karşı çıkıyorlar.. Müslümanların tavrı ise çok daha hoşgörülü oluyor.

Bu yüzden aklını ipotek ettiren kesim diyince, benim aklıma senin söylediğin kesim gelmiyor artık.

Forumdan bahsediyorsan, forumda müslüman mı var Allah aşkına? Ayrıca müslümanın tavrı elbette hoşgörülü olacak.Adam ufacık çocuğunun zihnini kuranla doldurmak istiyor, onu islami militan olarak yetiştirmek istiyor, sende bunu destekliyorsun.Bunun nesine karşı çıksın? :)

Kemalistleri falan boşver.Bu sizde fobi mi olmuş yoksa bir tür korkumudur bilemiyorum ama fikirlerinize karşı çıkan, Atatürk'ü seven herkese direk Kemalist diyorsunuz.

tarihinde PearlyGates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İyi araştırmadan bol kepçeden özgürlük dağıttığın hissi uyanıyor millette, o yüzden tepki çekmektesin. Kişisel özgürlükleri rasyonel zemine oturtmak kolay değildir, örnek olarak başlangıç koşulları sünni ve alevi için aynı değildir, bunu aynı kabul ederek özgürlük dağıtılamaz.

Sünniler Alman öğretmenlerden İslam dersi aldıklarında isyan etmişlerdi, diyanete bağlı ve bağımsız akademisyenler bu durumu yıllarca şikayet ettiler de Almanya geri adım attı. Ama aynı şikayet eden insanlar alevilere neye inandıklarını kendileri öğretmek istediler, hala da isteyen var. Alevi ve sünni örnektir.

Bol kepçe özgürlük dağıtırken başka yerde gedik açılır..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...