Jump to content

istiklal marşımız ve andımız kaldırılacak

Recommended Posts

Dostum, Kemalistler tarafından bana yapılan hakaretler, saldırgan tavırlar; Müslümanların yaptıklarından çok daha fazla.. Ben her kesime özgürlük isteyince, öncelikle buna Kemalistler karşı çıkıyorlar.. Müslümanların tavrı ise çok daha hoşgörülü oluyor.

Bu yüzden aklını ipotek ettiren kesim diyince, benim aklıma senin söylediğin kesim gelmiyor artık.

neye göre özgürlük ? dini yaşama konusundan bizim miletten daha özgür hangi millet var ?

tüm sorunlar bitti durmadan dönüp dolaşıp dinin üzerinden özgürlük yok denmesi hiç de hoş olmuyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 110
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Forumdan bahsediyorsan, forumda müslüman mı var Allah aşkına? Ayrıca müslümanın tavrı elbette hoşgörülü olacak.Adam ufacık çocuğunun zihnini kuranla doldurmak istiyor, onu islami militan olarak yetiştirmek istiyor, sende bunu destekliyorsun.Bunun nesine karşı çıksın? :)

Kemalistleri falan boşver.Bu sizde fobi mi olmuş yoksa bir tür korkumudur bilemiyorum ama fikirlerinize karşı çıkan, Atatürk'ü seven herkese direk Kemalist diyorsunuz.

Forumdan bahsetmiyorum, gerçek hayattan bahsediyorum.

Çocuğu İslami militan olarak yetiştirmek isteyen Müslüman sayısı %1'i geçmez.. Forum ortamının yarattığı İslamofobiye katılmış, gidiyorsunuz.

Fikirlerime karşı çıkan değil, Kemalist olanlardan bahsediyorum.

İyi araştırmadan bol kepçeden özgürlük dağıttığın hissi uyanıyor millette, o yüzden tepki çekmektesin.

Özgürlükler ve hak konusunda literatürde kabul gören 'etik teorileri' hakkında bilgim var.. Başkalarında uyanan hisler beni pek ilgilendirmiyor.

Sitelerde Paylaş

Forumdan bahsetmiyorum, gerçek hayattan bahsediyorum.

Çocuğu İslami militan olarak yetiştirmek isteyen Müslüman sayısı %1'i geçmez.. Forum ortamının yarattığı İslamofobiye katılmış, gidiyorsunuz.

Fikirlerime karşı çıkan değil, Kemalist olanlardan bahsediyorum.

Gerçek hayatta Anadolu'da kaç şehir gezdin mesela? İslamın çok yoğun olarak yaşandığı bölgelere gittin mi hiç.Oralarda ki islamın zaten nasıl militanca yaşanıldığını biliyormusun? %1 müthiş iyimser ve kabulu mümkün olmayan bir rakam.Eğer ramazanda hala sigara içen adam dövülüyorsa vay ki inançsızlara neler yapılır sen düşün.

6 yaşında ki bir çocuğa din eğitimciler! tarafından bir eğitim verilirse onlar zaten istesende istemesende militan olup çıkarlar.

Sitelerde Paylaş

Gerçek hayatta Anadolu'da kaç şehir gezdin mesela? İslamın çok yoğun olarak yaşandığı bölgelere gittin mi hiç.Oralarda ki islamın zaten nasıl militanca yaşanıldığını biliyormusun? %1 müthiş iyimser ve kabulu mümkün olmayan bir rakam.Eğer ramazanda hala sigara içen adam dövülüyorsa vay ki inançsızlara neler yapılır sen düşün.

6 yaşında ki bir çocuğa din eğitimciler! tarafından bir eğitim verilirse onlar zaten istesende istemesende militan olup çıkarlar.

Gerçek hayat derken aile çevremden, üniv.deki arkadaşlarımdan ve diğer yerlerdeki yine çevremdeki insanlardan bahsediyorum.. Ben Kemalist bir ailenin içinde yaşıyorum.. Bu yüzden özellikle dindarların ve zaman zaman Kürtlerin nasıl ötekileştirildiğini, haklarının yok sayıldığını çok iyi biliyorum.

Müslümanların düşünce yapılarını bilmem için Anadolu'ya gitmem gerekmiyor.. Kürt sorununu bilmem, üzerine konuşmam için Kürt bölgelerinde gitmem gerekmediği gibi.

Bu konu üzerine yazılmış makaleleri, araştırmaları, istatistikleri vs. düzenli olarak takip ediyorum.. Özellikle aşırı muhafazakar ve muhafazakar demokrat yazarları, diğer tüm kesimlerle birlikte takip ediyorum.

Bu yüzden için rahat olsun bu konuda.

Sitelerde Paylaş

Bu kıçımın liberalleri sözde çok özgürlükçü ve Amerikancıdırlar. Ama ABD'de Diyanet adından bir kurum olmadığını ya hiç bilmezler ya da bilmezden gelirler. Bilmediklerini varsayarak kendilerine anlatır bilgilendiririz ama bu sefer de kompleksleri devreye girer ve sırf muhalefet etmek için aka kara demekten çekinmezler. Çünkü insan onurundan hiç nasipleri almamışlardır.

ABD'de liberaller kilisenin etkinliklerinin sınırlandırılmasını savunur ve bu uğurda mücadeler ederler. Bu yavşak liboşlar da Türkiye gibi %70'nin tutucu ve gerici olduğu bir ülkede dincilere daha çok özgürlük tanınmasını savunurlar.

Bunların dilleri pabuç gibidir ve çatallıdır. Yılan gibi sokarlar. Kemalistler bu yılanların başını ezmesini bildiğinden her iki sözlerinden birinde Kemalizme çatarlar.

Bu .mcık ağızlılara küfür etmek imkansızdır.

Çünkü bir fikir fahişesine küfür edemezsiniz.

Bu fahişedir ki İslamcı forumların daha özgürlükçü olduğunu söyleyip, burada Kemalistlerden hakaret yediğini iddia edip buna rağmen hala burada yazabilmektedir.

Bu kadar kokuşmuş yavşak bir zihniyete nasıl hakaret edebilirsiniz ki?

Sitelerde Paylaş

Bir liberal için Amerikan liberalliğini örnek almak büyük hatadır. Amerika'da şu anda liberalizm görüntülü faşizm hakimdir ve faşizanlığını açıkça göstermesine 2 yıl kaldı. Roosevelt yasaları daha şiddetli olarak geri geliyor.

Türkiye'de kaldırılan EMASYA, ABD'de şu anda yürürlüktedir (FEMA). FEMA'nın asli görevi "yiyecek isteyen masumlara dokunma, çıkıntılık yapanları vur" şeklinde özetlenebilir. Ancak debrownisation aşamasında yiyecek isteyen masumlar ikinci planda kalacaktır zira öncelik Meksika kökenli ABD vatandaşlarıdır. AB biraz daha şanslıdır, yer yer kanlı olarak ama görece sakin atlatacaktır krizi.

Liberal arkadaşlar, bunlar olduğunda kendinize örnek alacak bir liberalizm bulamaycaksınız.

Sitelerde Paylaş

Gerçek hayat derken aile çevremden, üniv.deki arkadaşlarımdan ve diğer yerlerdeki yine çevremdeki insanlardan bahsediyorum.. Ben Kemalist bir ailenin içinde yaşıyorum.. Bu yüzden özellikle dindarların ve zaman zaman Kürtlerin nasıl ötekileştirildiğini, haklarının yok sayıldığını çok iyi biliyorum.

Müslümanların düşünce yapılarını bilmem için Anadolu'ya gitmem gerekmiyor.. Kürt sorununu bilmem, üzerine konuşmam için Kürt bölgelerinde gitmem gerekmediği gibi.

Bu konu üzerine yazılmış makaleleri, araştırmaları, istatistikleri vs. düzenli olarak takip ediyorum.. Özellikle aşırı muhafazakar ve muhafazakar demokrat yazarları, diğer tüm kesimlerle birlikte takip ediyorum.

Bu yüzden için rahat olsun bu konuda.

Yahu hangi yazar çıkıpta müslüman olmayanların yaşama hakkı yoktur diye yazar? Yazar kesimi toplumu ifade etmez.Hele ki islam kesimindeyse..Yozgat'ta ki bir muhafazakar ile istanbul'da yaşayan muhafazakarın bile görüşleri farklı olabiliyor.O yüzden sağlıklı veriler almak istiyorsan bizzat oralara gidip onların ne düşündüğünü görmelisin.Büyük şehirlerde yaşayanlar islam için "ne var canım bana bir zararı yok, baksana bunlar zaten sözde müslüman" diye düşünebilir.Ama inan bana özellikle Karadeniz ve İç Anadolu kesimlerinde Allahları için yapamayacakları hiçbirşey yok.

Kürt sorunu ile müslümanların düşünce yapısını bağdaştırman olmamış ya.Neticede kürtlerin talepleri bellidir bunun için gidip görmeye gerek yok.O talepleri yerine getirirsen sorun çözülür.Ama müslümanın binbir çeşit düşüneni var bunların neler olduğunu görebilmen için bizzat görmen dışında ki seçenekler pekte sağlıklı değildir. (Kürt sorunuyla ilgili lütfen birşey yazma bu başlık yeri değil)

Sitelerde Paylaş

Onların bizlere belli konularda hayatı dar etmeleri, bizim de aynı tavrı sergileyerek aynısını onlara yapmamızı gerektirmiyor.. Bir dindar üniversitelere başörtüsüyle girmeyi savunabilir; ama aynı zamanda zorunlu din derslerinin kaldırılmasına karşı olur, Alevilerin bir ibadet hakkı olarak cemevlerine sahip olmasını reddedebilir.. Bu dindarın sadece kendine Müslüman davranması, kendinden olmayana karşı baskıcı bir tutuma girmesi, bizim de ona aynı şeyi yapmamızı gerektirmiyor.. Bizim yapacağımız şey, doğru ve adil olandır.. Eğer Alevilere cemevi istiyorsak, başörtülü kızlara üniversiteye istedikleri gibi girme hakkını da savunmalıyız.. Eğer din derslerinin seçmeli olduğunu savunuyorsak, öğrencilerin parasız nitelikli eğitim hakkını da savunmalıyız.. Çünkü doğru ve adil olan budur.

Bu adamlar dediğin eğer Hükümetse, ben onların bir çok uygulamasına zaten karşıyım.. Ama bu başlıkta dile getirilen değişikliklerin doğru olduğunu düşünüyorum.

Atatürk'ün kurduğu sistem de kusursuz, mükemmel vs. değildir.. Solidarist Korporatizm olarak adlandırılabilecek, benim asla ve katiyen kabul edemeyeceğim bir sistemdir.

dostum sizin gibi bir kaç adam karşıyım falan diyor ama istediğiniz gibi olmayacak . ayrıca ben de felsefe dersleri de din dersleri kadar erkene alınsın diyorum o zaman . felsefeyi avrupada çocukluktan başlatmıyorlar mı okullar da ? bunu da savun o halde .

Atatürk siz beğenmesenizde dünya aleme elini öptürmüştür SS kuralı geçerli.

Mükemmellik dediğiniz de görecelidir ama böyle bir iki ufak eleştiriyle itin g*tune sokarcasına savurmanız da hoş değil.

Sitelerde Paylaş

Yahu hangi yazar çıkıpta müslüman olmayanların yaşama hakkı yoktur diye yazar? Yazar kesimi toplumu ifade etmez.Hele ki islam kesimindeyse..Yozgat'ta ki bir muhafazakar ile istanbul'da yaşayan muhafazakarın bile görüşleri farklı olabiliyor.O yüzden sağlıklı veriler almak istiyorsan bizzat oralara gidip onların ne düşündüğünü görmelisin.Büyük şehirlerde yaşayanlar islam için "ne var canım bana bir zararı yok, baksana bunlar zaten sözde müslüman" diye düşünebilir.Ama inan bana özellikle Karadeniz ve İç Anadolu kesimlerinde Allahları için yapamayacakları hiçbirşey yok.

Kürt sorunu ile müslümanların düşünce yapısını bağdaştırman olmamış ya.Neticede kürtlerin talepleri bellidir bunun için gidip görmeye gerek yok.O talepleri yerine getirirsen sorun çözülür.Ama müslümanın binbir çeşit düşüneni var bunların neler olduğunu görebilmen için bizzat görmen dışında ki seçenekler pekte sağlıklı değildir. (Kürt sorunuyla ilgili lütfen birşey yazma bu başlık yeri değil)

Yazarların toplumun farklı kesimlerini değerlendirdiği konusundan bahsediyorum.. Dindar kesimi, laik kesimi vs.. Yazarların görüşlerinin bu kesimleri temsil etmeyeceğini ben de biliyorum.. Yazdıklarım neden anlaşılmıyor, onu da anlamıyorum.

Ben sosyolog değilim.. Oraya gidip onlarla konuşmak gibi bir durumum da yok.. Ama bunu yapmış insanların yazılarından yararlanabilirim, sana da tavsiye ederim.. Mesela aşağıdaki yazı, bu anlamda tam da senin örnek verdiğin şekilde;

http://www.tesev.org.tr/UD_OBJS/Cagdaslik%20Hurafe%20Kaldirmaz-3.%20Baski.pdf

Benzer yazılar için;

http://www.tesev.org.tr/default.asp?PG=DMK01TR02

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bir konuda yanlış anlama var, din dersinin seçmeli hale getirilmesi önerilmiyor bu şura kararlarında, zaten zorunlu olması 82 anayasası hükmü, hayal kurmayalım anayasa değişmedikçe, zorunlu din dersine ilave olarak dinini daha yoğun yaşayanlar için bir de seçmeli din dersi getirilmesi öneriliyor..

http://www.haber7.com/haber/20101221/18-Milli-Egitim-Sura-kararlari-yayimlandi.php

Sitelerde Paylaş

Dostum, Kemalistler tarafından bana yapılan hakaretler, saldırgan tavırlar; Müslümanların yaptıklarından çok daha fazla.. Ben her kesime özgürlük isteyince, öncelikle buna Kemalistler karşı çıkıyorlar.. Müslümanların tavrı ise çok daha hoşgörülü oluyor.

Bu yüzden aklını ipotek ettiren kesim diyince, benim aklıma senin söylediğin kesim gelmiyor artık.

Sen böyle her konuyu ilgili ilgisiz Kemalizme getirirsen, her önüne geleni de Kemalist diyerek yaftalamaya, sindirmeye kalkarsan, hakettiğin cevapları alırsın. Aşağılık sefil seni. Ne ilgisi var Kemalizm'le? Kim bahsetti Kemalizm'den senden başka?

Tavanarası'nda da aynı pisliği yapmış, güya dalga geçmişsin.

Dinci beslemesi ateist bozuntuları. Siz bizim için utançsınız. Küçücük çocuklara devlet eliyle, hem de AKP gibi bir partinin eliyle din eğitimi verilmesi kararını destekleyip savunuyorsunuz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle sefil ateistler yoktur herhalde.

Git müslüman forumlarda yaz çocuğum. Maem onlarla bu kadar iyi anlaşıyorsun, git onların forumlarında yaz; hep beraber hükumetinizi övün. Onlar elbette daha hoşgörülü olur sana, çünkü onlar için savaşıyor, çoluk çocuğun beynine dinle tecavüz edilmesini destekleyip savunuyorsun. Dinlere özgürlük diyorsun sen be! Özgürlük savaşçısına da bak sen!

Atatürk'ün kurduğu sistem kötüymüş, onu hiç beğenmezmiş ama AKP çok özgürlükçüymüş. Çocuklara mis gibi ahlak da öğreteceklermiş hem.. İslam ahlakı. Din dersi dini bilgiden mi ibaretmiş ki?..

Bak sen şu ateiste...

Bu forumda sen ve senin gibilere yer yok. Gidip başka yerde satın müslümanın din özgürlüğünü.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bir konuda yanlış anlama var, din dersinin seçmeli hale getirilmesi önerilmiyor bu şura kararlarında, zaten zorunlu olması 82 anayasası hükmü, hayal kurmayalım anayasa değişmedikçe, zorunlu din dersine ilave olarak dinini daha yoğun yaşayanlar için bir de seçmeli din dersi getirilmesi öneriliyor..

http://www.haber7.com/haber/20101221/18-Milli-Egitim-Sura-kararlari-yayimlandi.php

Haklısın Sevgili labrys. Bir ara baktım kararlara, durum daha da kötüleşiyor. Din dersi zorunlu olmaya devam edecek, bu konuda en küçük bir umut vermedikleri gibi ek din dersleri koyup onu seçmeli yapacaklar. Ayrıca liselerde filan da daha ağırlıklı din dersleri koyacak, şart koşacaklar.

Bu dinci hükumetin din derslerini seçmeli yapması mümkün değil. Okullar onlar için çok önemli. Adamlar halkı İslam'la ahlaklandırmak için kanaat lideri atıyor, Diyanet'e ek yetkiler verip bir tür şeyhülislamlık yaratıyor. Bu insanlar bu kadar hak ve yetkiyi ele geçirmişken dibine kadar kullanır. Dinlere özgürlük isterken demokrattır onlar. O zaman özgürlükçüdür.

"Anayasa'nın 24. maddesinin ''Din kültürü ve ahlak eğitimi-öğretimi devletin gözetimi ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitimi-öğretimi ancak kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır'' hükmü gereğince isteyen anne ve babaların çocuklarının ahlaki ve manevi değerlerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla seçmeli din eğitimi

verilebilmesi için düzenlemeler yapılmalıdır."

Sitelerde Paylaş

Yine bir Ateistforum klasiği...Bazıları sığ düşünceleri ve çirkin üslupları ile küçülmüş de küçülmüş, diğerleri efendileri ve düşünceleri ile büyümüş de büyümüş.

Şöyle ufak bir alıntı yapacağım, anlayana...

Hakikat tek ve mutlak değildir. Sen hakikatin tek olduğunu düşünebilirsin. Ben hakikatin tek olduğunu düşünebilirim. Ama memlekette senden benden başka her çeşit insan var. 1400 sene önce yazılmış bir kitabın tek ve mutlak hakikat olduğunu düşünenler var. Kürt ulusunu yeniden inşa etmeyi hayatın tek anlamlı hedefi sayanlar var. Doğuştan solcu Dersimliler var. Amerika’da son moda neyse hakikat odur diyenler var. Varoğlu var.

Bunların hepsinin eşit ve tam vatandaşlar olduğu fikrini içimize sindireceksek eğer, “senin fikrin sayılmaz, uzat kafanı tornadan geçirelim” deme lüksümüz de yok demektir. Saygı göstereceğiz. Peki birader, sen de doğru bildiğini okut diyeceğiz. Hatta biraz daha ufukluysak, belki ondan da bir şeyler öğrenebiliriz diye kulak kabartacağız.

Devamı şurada.

Sitelerde Paylaş

Yine bir Ateistforum klasiği...Bazıları sığ düşünceleri ve çirkin üslupları ile küçülmüş de küçülmüş, diğerleri efendileri ve düşünceleri ile büyümüş de büyümüş.

Şöyle ufak bir alıntı yapacağım, anlayana...

Devamı şurada.

Hadi ordan, dinci savunucusu ucubeler. İşi gücü bırakıp müslümanlarla bir oldunuz, ateistlere saldırıyorsunuz.

Beğenmiyorsanız defolur gidersiniz. Bıktık sizin saçma sapan ortalık karıştırıp milleti germenizden. Ses çıkarmadıkça şımarıyor, talan ediyorsunuz.

Sığ olan da küçük olan da sizsiniz. Dinci zırvalarıyla gelmeyin buraya. Biz onlara tokuz.

Gidin müslümanlarla onların forumnlarında takılın. Oralara çok yakışırsınız.

Kemalist zırvası yazına da şimdilik izin veriliyor ama bir daha yapıştırırsanız bu başlıkta, sileceğim.

İleri gidersen seni de sileceğim.

Sitelerde Paylaş

Benim bu arkadaşlarda dikkatimi çeken bir şey var . Sürekli belirli şahısların yazılarını örnekler sunarak veya link vererek kaynak gösteriyorlar . Bilimsel bir konuda kaynak vererek ispat yöntemini anlarım da göreceli düşünce biçimlerinde bu yöntem ne kadar etkilidir ?

Sürekli etkileşim içinde olmanız güzel bir şey Aslında . Ama bu etkileşimleri doğru kontrol edip yorumlamak gerekirken Etkiler zamanla baskıya , baskılar da özgür düşünceyi kısıtlamaya başlar haberiniz ola .

Özgür , ve sağlıklı düşünememe de doğru analiz yapamamaya mahal verir tabi . Doğru analiz yapamayınca Sonuç halk arasında "saçmalama" diye tabir edilen bir durumla sonuçlanabilir .

Bir tavsiye , Lütfen daha çok kendi tarafsız muhakeme yeteneğinizi kullanınız . Objektif bakış açısı en sağlıklı bakış açısıdır . Ama objektif olucam diye Baskı altındaki fikirlerinizin etkisinde kalmayınız .

tarihinde everest tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Anlayana..." yazmıştım oysa. "You don't have a right to not get offended." sözü de durup dururken aklıma geldi. Dindarlar provoke oldu sanki. Neyse, arkadaşlara iyi tartışmalar, kalite tavan yaptığından Behlül kaçar. :)

Ya sev ya terket Astur..

Bu slogan kime aitti Astur, sosyal demokratlara mı, faşistlere mi liboşlara mı?

Karıştırdım ben.. :)

Sitelerde Paylaş

"Anlayana..." yazmıştım oysa. "You don't have a right to not get offended." sözü de durup dururken aklıma geldi. Dindarlar provoke oldu sanki. Neyse, arkadaşlara iyi tartışmalar, kalite tavan yaptığından Behlül kaçar. :)

Senin kaliten verdiğin dinci beslemesi gazetelerden, müslümanlarla bir olup ateistlerre saldırmandan, din özgürlüğü denen abukluğu can havliyle savunmandan belli. Rezilsiniz siz. İşiniz gücünüz provokasyon. Çok da korkak sefillersiniz.

Bu başlıkta çok özgürlükçü AKP savunucusu liberal kankan, din eğitiminin ilkokul 1. sınıfa kadar indirilmesine karar verildiğini okuyor ve bunu savunuyor. İlahiyat'a girebilme yaşının 11'e düşmesini, din özgürlüğü diyerek sevinçle destekliyor.

Devletin göreviymiş zaten bu, insanların bu isteklerini yerine getirmeliymiş. Hem zaten okul kitaplarında güzel dini bilgiler varmış, ayrıca ahlak da öğretiliyormuş.

Ahlaksızlar. Ateiste din satan özgürlükçü, dinci yalakası ateistler.

Kaçmasaydın? Yeni başlamıştık oysa?

Sıkıştınız mı Kemalizme bağlayın. Ne ilgisi varsa bu tartışılan din eğitimiyle?

Sefiller.

Sitelerde Paylaş

Bu hakaretlerle kendinizi küçük düşürdüğünüzü ne zaman fark edeceksiniz, ben de onu merak ediyorum :)

Ama üyelerin bile moderatörlerin bu tutumuna her hangi bir eleştiride bulunmaması, biraz da beni haksız çıkarıyor doğrusu.. Yani ortada bilinçli, aklı başında hiç kimse yok ki, bu insanlar kendilerini küçük düşürsünler diye düşünüyorum.. Sonuçta küçük düşmek çevrede bir takım insanların olduğu durumlarda geçerli bir durumdur.. Belki de birileri bu yazıları arşivlerden bulur da, o şekilde adalet sağlanabilir, tabi hakaretleri önce yazıp sonra Oğuz gibi silmezseniz :)

tarihinde -Sangre- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...