Jump to content

istiklal marşımız ve andımız kaldırılacak

Recommended Posts

Onlar öğrenci

Asker değil.

18 yaşını geçmemiş birine and içtirilmez.

Zaten içtiği and da geçersizdir.

Bu andımız uygulaması islamın küçük çocuklara zorla kelime*i şehadet getirme veya dua ezberletme uygulamasıyla aynıdır.

Ancak birlik beraberliğin olması adına hafta başında ve hafta sonunda milli marş söylemeleri lazım bence.

Tabi bu benim düşüncem ve demokrasi savaşçıları bu düşünceye karşı da çıkabilirler.

Çünkü günümüz demokrasi anlayışında artık ülkenin bayrağını ve marşını bile adama zorla kabul ettiremezsin istemiyorsa.

Bu bağlamda bakılınca henüz 18 yaşını doldurmamış bireyleri milli marştan bile sorumlu tutamazsın.

Ama benim idealim, milli marş haftada bir kez bile olsa okutulmalı (koyun gibi sıraya düzerek değil de daha güzel bir atmosfer yaratılmalı, birlik beraberliği artırıcı)

Ama andımız kesinlikle kaldırılmalı.

Ben biraz düşünce ve mentalite olarak Şahinler yani modern yaptırım taraftarları arasında geliyorum. O yüzden demokrasiye ilişkin her türlü görüşüm tartışmalı olabilir.

Dediklerine katılıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 110
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bir ülkenin birliği, bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü marşla, andla, bayrakla sağlanamaz. Bunları kutsallaştırıp, değişmez-tartışılmaz tabular haline getirmenin bir yararı yoktur.

Hatta bazı aşırı ve mantık dışı telkinler ters etki yapar.

Atatürk konusunda, Türklük konusunda bunun örnekleri çoktur ve maalesef bunlar hala inatla dayatılmaktadır.

Askerlere attırılan "Bir Türk dünyaya bedeldir", "Her Türk asker doğar" sloganları gibi.

Gelinen noktada Hakkari'deki ilkokul çocuklarına andımız okutturmanın savunulur bir yanı yoktur..

Kaldı ki her sabah çocukları sıraya dizip and okutturmanın da bir anlamı kalmamıştır.

Bir marş gereklidir ama mevcut bir marşın değiştirilmesi de sorun olmamalıdır.

İstiklal Marşı dönemin koşullarına en iyi hitap ettiği için ve marşsızlıktan dolayı kabul edilen bir marştı.

Bence değiştirilmeli, içinde ırkçı, dinci ve savaşçı öğeler taşımayan, bağımsızlığı, yurtseverliği, barışı insanlığı vurgulayan yeni bir marş yapılabilir ama bunu gerçekleştirebilecek iradeyi göremiyorum.

Ağzına sağlık Pante, yazdıklarına katılıyorum.

Sitelerde Paylaş

Pardon?

Tekkeler, zaviyeler kapatılırken sorulmuştu herhalde :)

Eskiden olanlar olmuş, eski eskide kalmış, artık bundan sonrasında sormak, istediklerimizi sormanın yollarını aramak lazım.

Yok yok, cok guzel gidiyoruz. Madem derine inecegiz, kazma kurek var bende merak etmeyin, pilavdan dondenin kasigi kirilsin. Haydi devam.

Tekke ve zaviyeler acilirken kime sorulmus peki?

Tecavuz etmisler, simdi "ama oda zevk almis" diyorsunuz. Bu milletin basina, seye kondom gecirir gibi dini gecirenler sevgi pitircigi olacak, nefessizlikten debelenin kafasindakini cikarmaya calisan biz ozgurluk dusmani, baskici oncu buncu olacagiz he mi?

Sitelerde Paylaş

Andımızın kaldırılması çok iyi olmuş.Her sabah ufacık çocukların daha ne anlama geldiğini bilmeden "Varlığım Türk varlığına armağan olsun" demesi başlı başına saçmalıktır.İstiklal marşı da keza öyle.Ben şahsen bir T.C vatandaşı olarak istiklal marşını kabul etmiyorum.Hakka tapan bir insan olmadığımdan bana hiç bir şey ifade etmiyor.

Sitelerde Paylaş

Değişiklikler gayet güzel.. Yapılanlar için tebrik etmek, daha fazlasını da ayrıca istemek gerekiyor.

Andımız ve İstiklal Marşı zorunlu olmaktan çıkarılıyor

Yerinde bir karar.

Zorunlu eğitim; 1 yıl okul öncesi eğitim, 4 yıl temel eğitim, 4 yıl yönlendirme ve ortaöğretime hazırlık eğitimi, 4 yıl ortaöğretim olmak üzere 13 yıl olacak şekilde belirlendi.

Zorunlu eğitim 13 yıla çıkarılmış.. AB ülkelerinde en az 8 yıldı.. Mesela Almanya'da 12 yıl.

Ama son 4 yıl ortaöğrenim derken liseleri kastediyorlar diye düşünüyorum.. Yani bir anlamda 13'ün üzerine bir lise eğitimi daha değil, lise de zorunlu olarak kabul edilmiş.. İyi de olmuş.

Kabul gören öneriye göre aileler, ilköğretim 5. sınıftan mezun olan öğrenciyi ister meslek lisesine, ister genel liseye, ister imam hatip lisesine gönderebilecek.

Çocukların erken yönlendirilmesi adına olumlu.. İmam Hatip'e çocuklar 11 yaşında girecek diye eleştirmişler.. Ha 11 yaşında girmişler, ha 14-15 yaşında girmişler.. Sonuçta 18 yaşının altında olan bir çocuğu ailesi yönlendirir.. Bir şey fark edeceğini düşünmüyorum.

“din dersinin ilk ve ortaöğretimin tüm sınıflarında daha etkin olarak okutulması”, “Din dersi seçmeli olsun” önerisi de kabul edildi.

Eğer din dersi zorunlu olsaydı, bu değişikliğin olumsuz olduğunu söylerdim.. Ama metinde de söylendiği gibi, din dersleri seçmeli olmuş.. Yani aileler çocuklarının din dersine girip girmeyeceklerini seçebilecekler.. Zaten Alevi ailelerin istekleri de bu yöndeydi.. Bir şekilde muaf olmak istiyorlardı.. Haber metninde ise 'Bu değişiklikler sonrasıdna Alevilerin istekleri rafa kaldırıldı' deniyor ve çelişkili bir ifade kullanılıyor.. Acaba hangi istekleri rafa kaldırıldı?.. Zorunlu din dersinin kaldırılmasına yönelik talepleri olmasa gerek.

Çocukların 1. sınıftan itibaren din derslerine başlamasını da olumlu buluyorum.. Çünkü aileler çocuklarını nasıl isterlerse o şekilde eğitirler.. 1. sınıf da bunun için uygun dönemdir.

8. sınıf sonunda yapılan “Seviye Belirleme Sınavı”nın uzun vadede kaldırılması için çalışma başlatılacak

Bu biraz tartışmalı bir konu.. Değişikliğin tam olarak nasıl olacağını görene kadar beklemek gerekir.

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile milli güvenlik derslerine branş öğretmenlerinin girilmesi önerisi kabul edildi. Bazı okullarda imamlar din derslerine giriyordu.

Bu değişiklik de olumlu tabii ki.

tarihinde -Sangre- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çocukların 1. sınıftan itibaren din derslerine başlamasını da olumlu buluyorum.. Çünkü aileler çocuklarını nasıl isterlerse o şekilde eğitirler.. 1. sınıf da bunun için uygun dönemdir.

Geri zekalı, ateist bozuntusu, müslüman yalakası liberal..

Cahil cahil yorumlar yapıyorsun.

Aileler istediği gibi büyütme hakkına sahiptir çocuklarını, devlet değil. Aile çocuğuna bilmemne dininin eğitimini vermek isterse bunu kendisi yapar. Devlet böyle bir şey yapamaz. Devletin görevi tarafsız, bilimsel eğitim vermektir. Devletin okulu 6-7 yaşındaki çocuğa din eğitimi vermekle sorumlu değildir, hatta böyle bir şeyi yapma hakkı yoktur.

Arada ne gibi bir fark var öğren, ondan sonra konuş.

İltifatlarımdan hoşlandığını söylemiştin ya, seni onlardan mahrum bırakmayacağım. Hiç değilse burada bulunduğun müddetçe...

Sitelerde Paylaş

ya andımız sadece okulun başladığı gün ve de bittiği gün okunsa tamam ya da kaldırıladabilir , sonuçta hiçbirimiz seve seve okumazdık çocukken .

Ama İstiklal Marş'ımız neden kaldırılıyor :huh: Ulusların özgün değerleri değil midir bunlar ?

Bunlara nasıl olumlu bakıyorsunuz ? , boşu boşuna din dersini de bu kadar erkene almadılar .

Bir zamanlar sizler hatırlarsınız övündüğünüzü bunlarla , sonra hepimize kütük gibi geçecek .

Yavaş yavaş ele geçiriyorlar heryeri , siz hala buna olumlu bakıyorsunuz .

Acaba benim kafada mı bir terslik var . Yoksa sizlerde mi ?

Yazıklar olsun. <_<

Sitelerde Paylaş

ya andımız sadece okulun başladığı gün ve de bittiği gün okunsa tamam ya da kaldırıladabilir , sonuçta hiçbirimiz seve seve okumazdık çocukken .

Ama İstiklal Marş'ımız neden kaldırılıyor :huh: Ulusların özgün değerleri değil midir bunlar ?

:)

İlginçsiniz...

İstiklal Marşı ortadan kaldırılmıyor. Yalnızca okullarda, çocukların bunu talim yapar gibi söyleme zorunluluğu ortadan kaldırılıyor. Çocukların sık sık o savaşın ruhunu tekrarlamasına gerek yok, bu çok ilkelce. Ayrıca sınıfta diğer milletlerden çocukların da olduğunu düşünün... Mesela yirmi kişilik bir sınıf; ikisi Alman, üçü İngiliz, beşi Rus, gerisi de Türk olsun. Bu Marşı zorunlu okutmayı kabul edebilir misiniz hala?

Avrupa Avrupa diye yırtınıyor çoğu forumda. Avrupayı örnek aldığından, okulu bitince Avrupaya gideceğinden, bu ülkeye tahammül edemediğinden falan bahsediyor. Peki var mı Avrupada böyle çocukları sıraya dizip Milli Marşı okutma krizleri?

Her milletten insan vardır sınıfta, öğrenciler okula ders öğrenmeye giderler. En iyi millet olduklarını, en üstün millet olduklarını, varlıklarını milletlerine armağan edeceklerini ya da kazandıkları savaşlarda milletleri nasıl altettiklerini ve altedeceklerini tekerleme gibi tekrarlamazlar.

Bu çok ilkelce. Bunu hangi sağlıklı bir veli evladı için isteyebilir.

Asıl siz modernleşelim, demokratikleşelim derken bunların ne anlama geldiğini bilmiyor, ne istediğinizi, ne olduğunuzu ve içinde bulunduğunuz ortamın ne kadar ilkel olduğunu farkedemiyorsunuz.

Bunlara nasıl olumlu bakıyorsunuz ? , boşu boşuna din dersini de bu kadar erkene almadılar .

Ne alaka?

Din dersini ard niyetle erkene almakla İstiklal Marşı'nın zorunlu olarak kaldırılmasının alakası ne?

Ard niyet olsa aksi olması gerekirdi değil mi?

Bunu dahi göremiyorsunuz.

Bir zamanlar sizler hatırlarsınız övündüğünüzü bunlarla , sonra hepimize kütük gibi geçecek .

Yavaş yavaş ele geçiriyorlar heryeri , siz hala buna olumlu bakıyorsunuz .

Acaba benim kafada mı bir terslik var . Yoksa sizlerde mi ?

Yazıklar olsun. <_<

Sizin kafada olduğu kesin.

Sevgiler.

tarihinde Benist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Geri zekalı, ateist bozuntusu, müslüman yalakası liberal..

Cahil cahil yorumlar yapıyorsun.

Aileler istediği gibi büyütme hakkına sahiptir çocuklarını, devlet değil. Aile çocuğuna bilmemne dininin eğitimini vermek isterse bunu kendisi yapar. Devlet böyle bir şey yapamaz. Devletin görevi tarafsız, bilimsel eğitim vermektir. Devletin okulu 6-7 yaşındaki çocuğa din eğitimi vermekle sorumlu değildir, hatta böyle bir şeyi yapma hakkı yoktur.

Arada ne gibi bir fark var öğren, ondan sonra konuş.

İltifatlarımdan hoşlandığını söylemiştin ya, seni onlardan mahrum bırakmayacağım. Hiç değilse burada bulunduğun müddetçe...

İstediğin gibi hakaret edebilirsin, umrumda değil aslında.. Sadece kendi karakterini ortaya koyuyorsun :)

Ailelerin benimsedikleri dinleri çocuklarına öğretme anlamında, devletten 'hizmet talep etme' hakları vardır.. Tabii bu sadece tek bir din için değil, o ülkede yaşayan tüm farklı dinler için geçerlidir.. Yani bir Hrıstiyan kendi dinini, bir Müslüman da kendi dinini talep edebilir.. Bu anlamda çocuklarının küçük yaşta 'din' konusunda 'bilgi' sahibi olmasını isteyen ailelerin, böyle bir hakları vardır.. Nasıl ki Müzik, Beden, Resim gibi dersler veriliyor, 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersi de bu bağlamda değerlendirilebilir.

Zaten din dersi, aynı zamanda ahlak dersi ile birlikte veriliyor.. Ben kardeşimin din dersi kitabına bakıyorum bazen.. İnançlılar için gayet güzel dini bilgiler var.

Tabii bu aynı şekilde ibadet etme anlamında da bu geçerli.. Devletin cami, kilise, sinagog, cemevi vs. yapması zorunludur.. Devletler halkın isteklerini karşılamak için vardır.

Sitelerde Paylaş

hala anlamıyorsunuz değil mi ?

ben paronaya falan yapmıyorum, ama üzülüyorum sizi böyle gördükçe, yavaş yavaş yapıyorlar herşeyi, sence demokratikleşiyor muyuz ?

fetullah'ın adamları yeni bir sistemle geliyorlar, demokrasiyle alakası olmayan.

illa da bekle ve gör diyeceğiz öyle değil mi ? o zaman da iş çok zor olacak.

siz uyuyun daha, herşeyi gizliden götürüyorlar, artık yavaş yavaş da açığa vurmaya başladılar, sizin de buna hoş bakmanız beni şaşırtıyor.

Sitelerde Paylaş

Devlet, resmi eğitim verdiği kurumda çocuklara herhangi bir dinin eğitimini veremez. Din dersi gibi bir ucube kökten kaldırılmalı. Din eğitimi almak isteyenler için milyon tane yer var zaten, devlet bu işi de üstlenmiş. Ondan da vazgeçmeli ayrıca. Diyanet kalkmalı.

Resim, Beden Eğitimi ve Müzik gibi sanat ve sporla ilgili dersler elbette olmalı. Bunları din eğitimiyle bir tutman bile cehaletinin delili.

Sen otur din öğren okul kitaplarından.

Salak. Siz varken dincilere gerek yok zaten. Onlardan önce savunuyorsunuz bütün gericiliği.

Bir halt da bilmiyorsunuz.

Biz çocukların bu din denen rezaletten uzak, objektif, bilimsel bir eğitimden geçmesi için debelenirken, sen bu sapık hükumetin devletin resmi okulunda 6 yaşındaki çocuğa din eğitimi vermesini hoş ve gerekli görüyorsun.

Din dersi aynı zamanda ahlak dersiyle birlikte veriliyor, öyle mi? Nasıl bir ahlak o? Muhammed denen sapık bedevi karakterin ahlakı mı? İslam ahlakı mı?

Evet. O kitaplardan bende de var. Nasıl bir ahlak, daha doğrusu ahlaksızlık aşıladıklarını da iyi biliyorum.

Ateistforum'da senin gibi ateistler, sadece dinci yalakası, cahil diye anılmaya devam edecek.

En azından ben böyle anmaya devam edeceğim. Bu benim görevim.

Sitelerde Paylaş

önceden din dersi kitaplarında sadece 'misafire iyi davranma' , 'akrabalara değer verme' gibi şeyler vardı.

lise devrimin son yılında ki din kitaplarında , ''peygamber hadisleriyle'' dolmuştu kitap.

ordan burdan , muhammedin miraçta son ulaştığı yeri soruyorlarmış çocuklara ''sidretül müntehna'' , iyice cılkı çıktı işin.

kitapta '' islam bilim öğrenmeye sevk eder '' başlıklı bir konu da vardı . :D

Sitelerde Paylaş

Mesela İngiltere'de kamu okullarında din dersi zorunludur.. Fakat ailelerin istedikleri gibi çocuklarını bu dersten çekme hakları vardır.. Bunun dışında örneğin Fransa'da kamu okullarında din dersi yoktur.. Ama orda da, din ve din toplulukları üzerine felsefe, edebiyat, coğrafya gibi dersler mevcuttur.

Yani laiklik AB'de dahil farklı şekillerde ama ortak noktaları 'demokrasi' olmak şartıyla tanımlanabiliyorlar.

Bu yüzden yazdıkların doğru değil.. Sana bunu anlatmak için de çaba harcamayacağım :)

Sitelerde Paylaş

İstediğin gibi hakaret edebilirsin, umrumda değil aslında.. Sadece kendi karakterini ortaya koyuyorsun :)

Ailelerin benimsedikleri dinleri çocuklarına öğretme anlamında, devletten 'hizmet talep etme' hakları vardır.. Tabii bu sadece tek bir din için değil, o ülkede yaşayan tüm farklı dinler için geçerlidir.. Yani bir Hrıstiyan kendi dinini, bir Müslüman da kendi dinini talep edebilir.. Bu anlamda çocuklarının küçük yaşta 'din' konusunda 'bilgi' sahibi olmasını isteyen ailelerin, böyle bir hakları vardır.. Nasıl ki Müzik, Beden, Resim gibi dersler veriliyor, 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' dersi de bu bağlamda değerlendirilebilir.

Zaten din dersi, aynı zamanda ahlak dersi ile birlikte veriliyor.. Ben kardeşimin din dersi kitabına bakıyorum bazen.. İnançlılar için gayet güzel dini bilgiler var.

Tabii bu aynı şekilde ibadet etme anlamında da bu geçerli.. Devletin cami, kilise, sinagog, cemevi vs. yapması zorunludur.. Devletler halkın isteklerini karşılamak için vardır.

Tabi neden olmasin

Budist adam çocuğunu budist öğretiyle yetiştirmek istiyor

Bi koşu gitsin MEB ' ye ,soktursun müfredata , sonra da diyanete bana budist tapinaği yapin bir zahmet desin

lmam hatip liseleri imam hatip ilkögretime dönüştürülsün

Akp yalakasi ateist olmak böyle bişey herhalde

Sen bu geyikleri td'de liberal dedelerinle yap

Sitelerde Paylaş

Tabi neden olmasin

Budist adam çocuğunu budist öğretiyle yetiştirmek istiyor

Bi koşu gitsin MEB ' ye ,soktursun müfredata , sonra da diyanete bana budist tapinaği yapin bir zahmet desin

lmam hatip liseleri imam hatip ilkögretime dönüştürülsün

Akp yalakasi ateist olmak böyle bişey herhalde

Sen bu geyikleri td'de liberal dedelerinle yap

Bir hizmet, eğer talep varsa verilir.. Talep yoksa, arz da yoktur.. Bunu ilkokul çocuğu bile bilir, ama sen bilmiyorsun sanırım :)

Sitelerde Paylaş

Mesela İngiltere'de kamu okullarında din dersi zorunludur..

dostum ingiltere nerde biz nerde , adamlar üst seviyedeler zaten ..

hristiyanlık çürümeye yüz tutmuş , ha din dersi verilmiş ha da verilmemiş .

çocuk santa clausa inansa kafasını ne kadar bulandırabilir ki islam dininin yaptığı kadar ?

Sitelerde Paylaş

Mesela İngiltere'de kamu okullarında din dersi zorunludur.. Fakat ailelerin istedikleri gibi çocuklarını bu dersten çekme hakları vardır.. Bunun dışında örneğin Fransa'da kamu okullarında din dersi yoktur.. Ama orda da, din ve din toplulukları üzerine felsefe, edebiyat, coğrafya gibi dersler mevcuttur.

Yani laiklik AB'de dahil farklı şekillerde ama ortak noktaları 'demokrasi' olmak şartıyla tanımlanabiliyorlar.

Bu yüzden yazdıkların doğru değil.. Sana bunu anlatmak için de çaba harcamayacağım :)

Oralarda Diyanet diye bir şey yok. Din tehdidi yok. Bizdeki gibi yarım yamalak laik değil onlar. Onlar dinleri çoktan ibadethaneye tıktı. Laikliğe bir dil uzatsın bakalım başbakanı falan, ülke nasıl ayağa kalkıyor. Nitekim Fransa'da geçtiğimiz yıllarda böyle bir şey oldu, bütün Fransızlar ayaklandı.

Bu ülke dincileşiyor, zeka gerisi. Adamlar her yerleri ele geçirmiş, üniversiteler büsbütün dinci rektörlere teslim edilmiş, küçücük kız çocukları türbanlara sarılıp okula yollanmaya başlanmış, sen kalkmış İngiltere diyorsun.

Dinciden demokrasi bekleyen zevzekler sürüsü. Siz oturun bekleyin.

Sitelerde Paylaş

dostum ingiltere nerde biz nerde , adamlar üst seviyedeler zaten ..

hristiyanlık çürümeye yüz tutmuş , ha din dersi verilmiş ha da verilmemiş .

çocuk santa clausa inansa kafasını ne kadar bulandırabilir ki islam dininin yaptığı kadar ?

İngiltere'nin bizden daha demokrat bir ülke olması, bu ülke (Türkiye) sınırları içerisindeki insanların haklarının kısıtlanabileceği, onların mağdur edilebileceği anlamına gelmez.

tarihinde -Sangre- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İngiltere'nin bizden daha demokrat bir ülke olması, bu ülke (Türkiye) sınırları içerisindeki insanların haklarının kısıtlanabileceği, onların mağdur edilebileceği anlamına gelmez.

insan hakları, din özgürlüğünü de kapsıyor olabilir .

ama bir din diğerlerinin hakkını kısıtlıyorsa , orda dur bakalım ! hele hele bizim gibi bir hükümet , sağolsun kapitalizmin de yalakası , dinle beraber bağdaştırmaya çalışmaya da cabası , maksat uyuşturmak olsun beyinleri de köleler itaatte zorluk çıkarmasın

hangi hristiyana sorsam , kilise diyince aklına ne geliyor diye;

küf kokulu binalar diyor hepsi .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...