Jump to content

Portal çalışmalarına katkıda bulunabilirsiniz

Recommended Posts

Sayın katılımcılar,

Sitemiz için yeni bir portal sayfası (portal.ateizm2.org) hazırlanmaktadır.

Bu sayfanın içeriğine siz de katkıda bulunabilirsiniz.

İhtiyaç duyduğumuz materyaller, aşağıda sıralanmıştır:

1. Forum arşivinden, beğendiğiniz gerek size gerek başkasına ait yazıları bir makale formatına getirip, siteye eklenmesi için sunabilirsiniz. Yazıların altında yazar ismi görünmelidir. Forum nick'i yerine takma da olsa bir isim ve soy isim daha makbuldür. Yazılar türkçe karakterler kullanılarak yazılmış ve sitede yayınlanabilecek bir makale formatına dönüştürülmüş olmalıdır. Makaleyle birlikte, bu makalenin içeriğini temsil edecek bir resmi de gönderebilirsiniz.

Düşündüğümüz değişik makale kategorileri şunlardır: Ateizm, İslam Dini, Din ve Yaşam, Evrim, Ateizm ve Ahlak, Kozmoloji, Felsefe (din ve ateizmle ilgili konularda).

2. Gerek kendi hazırladığınız, gerekse youtube, vs gibi internetten bulduğunuz ve konumuzla ilgili gördüğünüz video kliplerin linklerini burada bize verebilir ve siteye eklenmesi için önerebilirsiniz. (Örnek videolar a-teizm.org'un video sayfasında görülebilir).

3. Ateizm ile ilgili kitaplardan beğendiğiniz ve tanıtılmasını istediklerinizi kitabın kapak resmi ve kısa tanıtımı ile (1-2 paragraflık) bize bildirebilirsiniz. (Kitap kapağının jpeg formatındaki resmini ateizmvedin@yahoo.com'a gönderebilirsiniz). Kitap tanıtımı formatının bir örneği için yine a-teizm.org'un kitaplar sayfasına bakabilirsiniz.

A-teizm.org sayfasında bulunan materyaller zaten kullanılacaktır. Lütfen farklı materyalleri getiriniz.

Ayrıca, ateizm.org / ateizm2.org'un tanıtımı için bir video hazırlamak isteyen arkadaşımız olursa, sitenin ana sayfasına sitenin tanıtım videosu olarak koymayı düşünüyoruz.

Zaten elde ateistforuma ait birkaç tanıtım videosu mevcut. Fakat site "ateizm.org / ateizm2.org" sitesi olacağından ve sadece forumdan ibaret olmayacağından, daha genel kapsamlı bir sitenin tanıtımı yerine geçecek bir videoya ihtiyaç var.

Önerilerinizi bu başlık altında sunabilir, gönderilecek jpeg formatında resimleri (videoları temsil edecek resimler, önerdiğiniz makalelerin içeriğini temsil edecek resimler, ya da kitap kapaklarının resimleri, vs) ateizmvedin@yahoo.com adresine gönderebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, portal ile ilgili başka konularda da yardım lazım.

Bir tanesi rss newsfeed alacağımız uygun bir web sayfasının tespiti.

Bir fikir, BBC'nin türkçe haberlerinden feed almak.

Fakat bizim sitemizin konularıyla ilgili konulardaki haberleri feed etmek istiyoruz sadece. Fakat bu tür rss seçeneği olan sitelerde çeşitli kategoriler olmasına rağmen (politika, spor, vs gibi), özel olarak bizim ilgilendiğimiz türde haberleri kapsayacak türde bir kategori bulmak zor olabilir.

Bunu hali hazırda yapan, yani mevcut haberleri süzerek bizim ilgilendiğimiz türde kategorilere ayıran ve rss seçeneği olan bir web sayfası bulmak gerek.

Haber ajansları falan bir seçenek bu konuda.

Bu işlerden anlayan ya da herhangi bir şekilde katkıda bulunmak isteyen arkadaşlardan yardım ve öneri bekliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Yardım gerektiren birbaşka konu, siteye materyal eklerken ortaya çıkan zaman alıcı işlerin bir kısmının üstlenilmesidir.

Bu işler için birkaç kişilik bir ekip oluşturmak iyi olur.

Herhangi bir teknik bilgi gerektiren bir işten bahsetmiyorum burada. Sadece eldeki mevcut yazıları siteye eklemek türünde bir iş bu. Foruma üye olup yazı yapıştırmaktan çok farklı değil.

Gönüllü kişiler varsa, birkaç gönüllü seçip bir ekip oluşturmak istiyorum.

Sitelerde Paylaş

DİRİLİŞ,

Adımları yavaş yavaş atmamız lazım. Herşey bir anda olmuyor. Hele bir başlayalım, ayağımızı suya sokup ıslatalım, gerisi gelir.

MANTIK,

Hiç düşündün mü?

Niçin Türkiye ateisleri olarak bir forumda bir avuç insanı geçemiyoruz?

Bu ülkede yaşayan bir milyon ateist varken; yazarlarımız, sanatçılarımız, siyasetçilerimiz vb her alanda binlerce değerli kafa bu foruma neden uğramaz?

Bunun elbette tek bir nedeni yok, ama biraz düşündüğünde ne demek istediğimi anlayacağını sanıyorum.

Sitelerde Paylaş
Bu ülkede yaşayan bir milyon ateist varken; yazarlarımız, sanatçılarımız, siyasetçilerimiz vb her alanda binlerce değerli kafa bu foruma neden uğramaz?

Sitenin adında ateizm geçtiği için.

Bu kişileri ateizm altında bir araya toplayamazsın.

Belki laiklik.org diye bir site açmış olsaydık dediğin olurdu.

Ama bunlar ayrı projeler olur. Bizim şu anki "niche"imiz ateizm.

Bunun ötesine odaklanmadan önce, elimizdeki imkanlarla yapabileceklerimizi adım adım, yavaş hayata geçirmek lazım.

Bir ev bile tuğla tuğla örülür. Bir anda bütün ev getirilip oraya konulmaz.

Sitelerde Paylaş

Aslında bugün Hacı'nın, gazete röportajı ile ilgili başlıkta yazdıkları sorduğum sorunun yanıtı olarak kabul edilebilir. Ama nedense bu yorumlar o başlıktan silinmiş. Aranızda ihtilaf olmasını istemeyiz. Ama Hacı'nın bu konuda söyledikleri son derece yerindedir ve mutlaka kulak verilmesi gerekir.

Ateist forum, müslüman ateistliğini ilelebet kazımak ve yerine kendi değerlerini inşa etmek zorundadır.

Forum ortamının özgür olmasını sağlamak adına, çirkin bir Türkçeyle, hişbir imla kuralına uymadan ve önüne gelene çemkirerek, nefret kusarak, bilimsel hiçbir değeri olmayan yazılarla ortalığı çöplüğe çeviren müslüman ateistlere izin verilmemeli ve bunlar süresiz yasaklanmalıdır.

İnanıyorum ki ülkemizin gerçek ateist potansiyeli bu kadar az değildir ve forum yönetimi kaliteyi korumak adına belirleyeceği ilkeleri daha sıkı uygularsa birçok değerli katılımcının yazı yazmak ya da okumak isteyeceği değerli bir kültür hazinesi ortaya çıkacaktır.

Önemli başlıkların iğneli başlık olarak sabit tutulması yönündeki önerilerim dikkate alınmadı.

Forumdaki psikopatlara ve trollere karşı sert tedbirler alınması yolundaki önerilerim de dikkate alınmadı.

Elimden geldiğince foruma bilimsel makale ve çalışmalar astım; akademik araştırmaları paylaştım ve her zaman evrensel değerlere vurgu yapmaya çalıştım. Bütün ideolojilere karşı salt bilimi savundum. Ama temizlemeyi başaramadığınız bir takım ahlaksızlarla girdiğim tartışmalar sonucu forumdan atılabildim.

İlkesiz bir birliktelik sadece zayiattır.

Evet, bir ev tek tek tuğlalarla örülür ama hangi tuğlayı nereye koyacağını bilmeyen bir ustanın yaratacağı ev temelsiz olur ve yıkılır gider.

Siz öyle yapmayın.

Temeliniz sağlam olsun.

İlkeleriniz ve belirlenmiş hedefleriniz olsun.

Unutmayın nereye gideceğini bilmeyen, esen rüzgarlardan destek alamaz.

Sitelerde Paylaş

Diriliş,

İlkeler konusunu başka yerde tartışalım. Bu başlığın konusu o değil.

İlkeler oluşturulup forumda yayınlanması konusunda ben de hemfikirim. Bunu daha önce de söyledim zaten. Hacı bu konuya önem veriyor. İlke önerileri ortaya çıkarıp duyurması ve tartışmaya açması da ondan beklenir bu durumda.

Sitelerde Paylaş

AteWiki, AteistoPedia tarzı bir yapı olsun Mantık.

Ateizmle uzak yakın alakalı durumların ansiklopedik tanımlarını ve makalelerini toplarız.

- Ayrıca

Üstünlük takvadadır diyen ve diğer ateistleri kafir, münafık veya şirk koşan ateistler olarak niteleyenler için de portalda bir "Astığım Astık, Kestiğim Kestik" adlı kompozisyon bölümü ile "Ateizm Canım Benim Seni Ben Pek Çok Severim" adlı Şiir bölümü de olsun.

Aksi takdirde ona buna sataşıp Ateistlerin imanlarını sorguluyorlar ve kafir ilan ediyorlar. Mutlu etmek lazım birilerini.

Sitelerde Paylaş

Beklenen katkilari madde madde siralamak yardimci olur sanirim;

1. Portala icerik eklemek icin yardima ihtiyac var. Bir makalenin eklenmesi yaklasik 5-10 dk kadar zaman aliyor. Su an ateistforum icerisinde 100 civarinda makale ve kitap tanitimi var. Bunlarin siteye eklenmesi icin yaklasik 500 ila 1000 dakikalik bir emek ihtiyaci var. Bunun icin size bir kullanici hesabi acilacak, bu hesap ile giristen sonra cok basit bir form yardimi ile ekleme yapmaniz gerekecek. Hicbir teknik bilgi gerekmemektedir.

2. Free Your Mind bu kisimda yardimci olabilecek gibi gozukuyor, bir tanitim videosu icin yardima ihtiyacimiz var. Tesekkur ediyorum kendisinede.

3. RSS feedleri almak icin bir kaynak ihtiyaci soz konusu. Bildiginiz herhangi bir haber sitesi olabilir bu, rss feed veren.

4. Forumda makale halinde olmayan bircok faydali icerik var. Bunlarin makale haline getirilmesi icin yardima ihtiyac var.

Simdiden tesekkurler.

tarihinde yahya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Beklenen katkilari madde madde siralamak yardimci olur sanirim;

1. Portala icerik eklemek icin yardima ihtiyac var. Bir makalenin eklenmesi yaklasik 5-10 dk kadar zaman aliyor. Su an ateistforum icerisinde 100 civarinda makale ve kitap tanitimi var. Bunlarin siteye eklenmesi icin yaklasik 500 ila 1000 dakikalik bir emek ihtiyaci var. Bunun icin size bir kullanici hesabi acilacak, bu hesap ile giristen sonra cok basit bir form yardimi ile ekleme yapmaniz gerekecek. Hicbir teknik bilgi gerekmemektedir.

2. Free Your Mind bu kisimda yardimci olabilecek gibi gozukuyor, bir tanitim videosu icin yardima ihtiyacimiz var. Tesekkur ediyorum kendisinede.

3. RSS feedleri almak icin bir kaynak ihtiyaci soz konusu. Bildiginiz herhangi bir haber sitesi olabilir bu, rss feed veren.

4. Forumda makale halinde olmayan bircok faydali icerik var. Bunlarin makale haline getirilmesi icin yardima ihtiyac var.

Simdiden tesekkurler.

1- Makale listesi.

2- Teslim süresi

3- İş tanımı

(bu 3 madde senin yazındaki birinci madde için, karışıklık olmasın)

şeklinde bana bir kısım verirseniz yaparım.

4'üncü madde için, şayet bir konu ekseni verilirse onda da bul buluştur yapıp verebilirim.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Portala katkıda bulunmak isterim. Ancak ne şekilde olacağını bilemiyorum. Yaklaşık her gün en az bir iki kere foruma girip başlıkları gözden geçiriyor ve önemli bulduklarımı okuyup iletiler yazıyorum. Emekli olduğum için zamanım bol, portala daha çok bilgi ve deneyimlerim ile, verilecek spesifik konularda araştırma ve veri toplama gibi görevler açısından katkı sağlayabilirim.

Elbette arşivimizde çok güzel yazılar var. Deicide nin, mantığın, hacının, vb. nın her zaman geçerli olan yazılarını bulup asmak güzel olurdu.

Benim yazılarımın içinden de bazılarının yayınlanmasını isterim. Ama son iki üç yıldan beri iletilerimi bilgisayarıma yüklemiyorum. Arşivden taramak da çok zaman alabilir diye düşünüyorum.

Örneğin, objektivite ve subjektivite, duygu ve düşüncelerimizin biyokimyasal karşılıkları, İdealizm ve materyalizm, Din ve inanç üzerine düşündüklerim, Diyalektik ve tarihi materyalizm aklıma gelen başlıca konular.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...