Jump to content

Müslümanlar neden inanmakta ısrarlıdırlar

Recommended Posts

Birçok müslüman var ki bu forumda islamın saçmalıklarını mantık olarak kabul etse de kendince benimseyemiyor ve bocalıyor.

Bu insanlar neden böyle yapıyorlar ?

İlahiyatçılar neden böyle yapıyorlar ?

Nedenlerini tartışalım .

Ben ilahiyatçılarla başlamak istiyorum ;

İlahiyatçılar o kadar okumuşlar , çocukluklarından beri çoğu imam hatip mezunu da olması cabası ki islamla iç içeler, bunca okumaktan sonra imamlık ya da müftülük yapan kısacası bu işten ekmek yedikleri için islamı reddetmemeleri ne kadar haysiyetsizce bir davranıştır ! Bu adamlar dini sizden-bizden daha iyi biliyorlar , hiçbirinin kafasına dank etmiyor mu ?

Yok mu kimsede Turan Dursun gibi olabilme potansiyeli ? Bence var ama açığa vuramayacak kadar korkaklar.

Yaşını başını almış olanlar için yazıyorum şimdi de ;

O kadar inanmışlar , dinin zorlu ritüellerini yerine getirmişler ( namaz için yorulmuşlar ve eklemleri ağırmış , oruç için o kadar aç kalmışlar , hac için o kadar para vermişler ) belli bir yaştan sonra da inkara yanaşmayı(dini saçma olarak bulsalar da ) şeytanın aldatması olarak algılıyorlar ya da allahla yaptıkları ticarette zararlı çıkacaklarından dolayı kendilerine benimsetmekten korkuyorlar.

Bazı gurur meselesi yapanlar için konuşuyorum ;

Kimileri de olabilir ki , dini o kadar savunmuştur sonra da islamı reddetmeyi insanların önünde açığa vurmaktan çekiniyordur .

Artık bu iş ' savunduğun şeye bok sürdürmeme ya da (takım değiştirenlere dönek deme işi vardır ya) , (dini de bunun gibi anlamaktan dolayı olabilir) mantığa uymamasına rağmen savunmaya devam etme işi olabilir.

Sitelerde Paylaş

Ben kendimden pay bicip cevaplamaya calisayim.

En onemlisi aile, cevre faktoru. Bebeklikten itibaren Allah inanci beynimize cakiliyor. Tabii dusunsel olarak en savunmasiz zamanlarda ogrenilen seyler kolay kolay unutulmuyor, hatta sorgulanmiyor.

Islam, ve genel olarak din (muslumanlar dahil herkesin kiciyla gulecegi scientology de buna dahil), bizi oyle bir pozisyona sokuyor ki, butun hayatin gayesi, anlami din olmayinca yok oluyor. Bu duygu ise odumuzu kopariyor. Aksini dusunmek bile mumkun olmuyor.

Dinler, oyle bir hal almis ki, bir virus gibi toplum icinde yayiliyor, gelisiyor, ayiklaniyor, degisiyor, caga ayak uyduruyor. Yani, bu kadar yayilmalarinin bir sebebi var elbette. Ama ilahi bir sebep degil. Hatta evrim teorisi bu fenomeni cok guzel acikliyor.

Kisaca, muslumanlarin hala israr etmeleri bosuna degil. Bizim icin olmasa da onlar icin cok cok onemli dinleri, imanlari.

Aklima gelmisken bir noktaya daha deginmek istiyorum (islamin evrimi hakkinda)

Bugunku muslumanlari "Asr-i Saadet" zamanina goturebilsek cok buyuk hayal kirikligina ugrayacalarina bahse girerim. Ayni sekilde Muhammed'i de bu zamana getirebilsek ve gorse isin ne boyutlara ulastigini, kici tavana vururdu, kendinden bile suphe ederdi... Bence...

Sitelerde Paylaş

Bence en önemli neden inanaların/müslümnaların dini/islamı kişiliklerinin bir parçası olarak görmesi tıpkı takım tutar gibi "dini" kendiyle özdeştirmesinde yatmakta...

Yoksa başka her türlü alanda gayet aklı başında mantıklı karar alan bir şahıs mevzu din olunca abuk sabuklaşmaya sinirlenmeye duruma göre canına kast edecek kadar öfkelenmeye nasıl başlasın.?

Dine yönelik en ufak bir sorgulaama çabası ve eleştiriyi diretk kendi kilşiliğine aldığı için bireysel saldırı moduna geçip savunmaya, uç örneklerde göreceğimiz gibi allah vs için savaşmaya ölmeye / öldürmeye "isteyerek" kalkışıyor...Bir anlamda egosuda tatmin oluyor...

bir diğer sebep ölüm korkusu ve teselli...Din bu soruya allandıra ballandıra ya da ateşle ya da huriyle cevap verdiği için aslında çelişkili old hissettiği halde sorgulamama moduna ya da benim aklım buna yetmez moduna geçiyor...aksini düşünelim madem ölüm sonrası var o zmn müslümanalr hemen kendilerini öldürsün..ya da niye hemen hemen her msülüman ölüm yakınken sonrasınuı bildiği halde ölümden yine de korkuyor?

Hatırlamışken belirteyim: Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.

-Anatole France-

Sitelerde Paylaş

İnanmak ihtiyaçtır..

Kolay bir şey değil; çocukluğundan beri müslüman olarak yetiştirilmiş bir kişinin; bir anda inandığı,hayatının en büyük anlamı yaptığı değerleri bırakması; her zaman övündüğü,gurur duyduğu atalarının aslında boş,yalan,yanlış bir şey için savaşıp öldüğünü kabul etmesi..Gerçekten onlar Allah'ın olmama ihtimalini düşünemezler, korkarlar; birazcık düşünüp gerçeğinin farkına varmaktan korkarlar..İnançsızlığa düşmek, öyle bir kültürden yetişen birisi için korkunç bir boşluk olurdu..

Tüm bunları yaşamamak için; "uydum sürüye; mevlam kayıra"

Sitelerde Paylaş

İnanmak ihtiyaçtır..

Kolay bir şey değil; çocukluğundan beri müslüman olarak yetiştirilmiş bir kişinin; bir anda inandığı,hayatının en büyük anlamı yaptığı değerleri bırakması; her zaman övündüğü,gurur duyduğu atalarının aslında boş,yalan,yanlış bir şey için savaşıp öldüğünü kabul etmesi..Gerçekten onlar Allah'ın olmama ihtimalini düşünemezler, korkarlar; birazcık düşünüp gerçeğinin farkına varmaktan korkarlar..İnançsızlığa düşmek, öyle bir kültürden yetişen birisi için korkunç bir boşluk olurdu..

Tüm bunları yaşamamak için; "uydum sürüye; mevlam kayıra"

varlığını veya yokluğunu tartışmak ,düşünmek islamın temelinde var..islam filozofları boş insanlar değildi..bilmeden etmeden konuşmayın..

Sitelerde Paylaş

<<varlığını veya yokluğunu tartışmak ,düşünmek islamın temelinde var..islam filozofları boş insanlar değildi..bilmeden etmeden konuşmayın..>>>

Asıl sen bilmeden konuşuyorsun

İslam'da felsefenin yeri yoktur

İslam filozofuymuş !

Tasavvuf müziği diye bir şey uydurdular yakın zamanlarda

Yok böyle bir şey

İslam'da müziğin yasak olduğunu bilmiyorlar sanki !

Aynen burada olduğu gibi

Ayrıca, düşünmek için filozof olmak da gerekmiyor !

Hem din cahilisin Hem de cahili olduğun dini savunmaya kalkışıyorsun !

Sitelerde Paylaş

Atesitler neden inanmamakta ısrarcılar ?

Çevre nedeniyle yanlışta ısrar edilmez diyelim de siz hangi çevrenin insanısınız.

Avrupada insanlar hızla müslüman olduğunda hangi ısrar dan bahsediyorsunuz ?

Acaba sizin diğer insanları yanlışta ısrarcı görmeniz sizin bir saplantılı ısrarınız olmasın.

Sitelerde Paylaş

Çevre nedeniyle yanlışta ısrar edilmez diyelim de siz hangi çevrenin insanısınız.

Acaba sizin diğer insanları yanlışta ısrarcı görmeniz sizin bir saplantılı ısrarınız olmasın.

Ne oldu? Bunalima mi girdin, burdaki ateistleri musluman yapamadin diye?

Bak sana bir daha aciklamaya calisayim; biz israr falan etmiyoruz, sadece inanamiyoruz.

Getirdiginiz deliller yetersiz, ikna edici degil, celiskili, mantiga aykiri, akilci degil, bilimsel degil...

Sizin yuttugunuz zokayi bize de yutturmak istiyorsunuz, ama nafile.

Sitelerde Paylaş

''tamam sahi , inandım bak namazımı da kılıyorum.

elhamdülillah diyeyim allahın nimetlerine , önüme yemek geliyor , bana rızkımı veriyor , o vermese ben açlıktan ölmüştüm. ''

bunları inanamasakta sana söylediğimizde , birşeylerin açığa kavuşacağına mı inanıyorsun ?

bilirkisi arkadasın da dedigi gibi , biz inanamıyoruz çünkü inanılacak gibi değil gerçekten . Ama kuranın da hakkını vermek lazım , öyle bir psikolojiye sokuyor ki insanı , inanan adam bir daha zor kurtulabiliyor etkisinden ,

mesela ispat nitelikli de hiçbir açıklama yok ;

allah : onu ( kuranı) uydurdu mu diyorlar ? hayır hayır o şüphesiz rabbindendir . ( tatmin oldun mu )

allah : arkadaşınız delirmedi . o da sizden biriydi , pazarda dolaşan yemek yiyen vs. ( sanki mekkede dolaşan bir adam söylüyor bunu da kaale alınacak ispat nitelikte, hem birilerinin fikrine göre ispatta olmaz eğer ki allah insanlardan şahit gösterseydi muhammedin delirmediğine dair, bu da saçma olurdu )

zaten bilimsel kanıtlı hiçbir ayet yok . bilimle din zıt kutuplarda oynuyorlar.

burdaki mantıksızlık şöyle ;

inanmak için ispat istediğimiz varlık bize diğer ispat istediğimiz şeyler için ispat sunuyor .

bilmem anlatabildim mi ?

bir denklem var ama birden fazla bilinmeyeni var , ve sen tüm bilinmeyenlere ulaşmaya çalışıyorsun. Mümkün değil.

tarihinde Zerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

zerdüşt sende bataktasın üzüldüm haline dostum cidden

ben inanmayanı kimse yanlış anlamasın sözüm birine degil sözüm herkese bizler

düşünen hayvanmıyız bunumu demeye getiriyorsun sen bişeyleri masaya yatırırken biraz doğayıda el al derim bak o zaman

sorumluluğun olduğunu anlarsın

biraz geri kalmışsınız gibime geldi tABY herkesin düşüncesi kendine yinede banane senden:) el ense yapmaya dvm et bol bol kitap oku

daha kafan karışmaya dvm etsin

Sitelerde Paylaş

zerdüşt sende bataktasın üzüldüm haline dostum cidden

ben inanmayanı kimse yanlış anlamasın sözüm birine degil sözüm herkese bizler

düşünen hayvanmıyız bunumu demeye getiriyorsun sen bişeyleri masaya yatırırken biraz doğayıda el al derim bak o zaman

sorumluluğun olduğunu anlarsın

biraz geri kalmışsınız gibime geldi tABY herkesin düşüncesi kendine yinede banane senden:) el ense yapmaya dvm et bol bol kitap oku

daha kafan karışmaya dvm etsin

teşekkür ederim kardeşim.

Sitelerde Paylaş

Aidiyet çok önemli..

Takım tutar gibi..

Tuttuğun takımın başarılı olup olmamasınında önemi var..

Ölüme çözüm bulan en saçma inanç, ölüme çare üretemeyen en mükemmel düşüncelere tercih ediliyor.

Mevzu ölüm olunca akan sular durur. Yaşama dair en küçük bir umut dünyanın en büyük gerçeklerinden ve hadiselerinden daha fazla önemlidir insan için.

Birde Allah gibi yüceler yücesi birisiyle yakınlık kurmak, onun himayesine girmek..

Bunlarla alakalı küçücük bir ihtimal, işaret insan denen varlığı peşinden sürüklemeye yeterde artar bile.

Bu düşüncelerin içerisinde isterse binlerce saçmalık olsun ...Ne farkeder.

Gerçekler sana ne kazandıracakki?

Sitelerde Paylaş

senin sözlerinde kin görüyorum.

allah iyilerle beraber merak etme o halde.

neden bi dert halindesin ?

Ölünce benim sözlerimin çok hafif kaldığını göreceksin.

Kaçınılmaz sona ateşe yürüyorsunuz hemde ahmakça dalga geçerek.Halbuki geniş pencereden bakınca çok zavallısınız.Ben size ses geçirmeyen bir camın arkasından gerçeği anlatmaya çalışıyorum gibi hissediyorum kendimi size karşı çünkü akıl almaz bir gaflet içindesiniz.Hipnoz olmuş gibisiniz sanki.

tarihinde brokoli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte kitabı işte elçisi işte emrettikleri işte nehyettikleri.Siz hala yok onu peygamber uydurdu.Bazılarınız yok yok cahil adamın teki o nerden yazsın kuranı kuran yüzyılı aşkın bir sürede yazıldı vsvs. kiminiz der arapların allahıdır. arabistana Allah son elçisini gönderdiği için arap allahı yapıldı halbuki aynı allah bir çok kez bir çok yere elçilerini göndermişdi.Diyorumya hep islama inanmak olmasında ne olursa olsun mantığındasınız.

tarihinde brokoli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte kitabı işte elçisi işte emrettikleri işte nehyettikleri.Siz hala yok onu peygamber uydurdu.Bazılarınız yok yok cahil adamın teki o nerden yazsın kuranı kuran yüzyılı aşkın bir sürede yazıldı vsvs. kiminiz der arapların allahıdır. arabistana Allah son elçisini gönderdiği için arap allahı yapıldı halbuki aynı allah bir çok kez bir çok yere elçilerini göndermişdi.Diyorumya hep islama inanmak olmasında ne olursa olsun mantığındasınız.

Nerelere peygamberler gönderilmiş?

Kimmiş bu peygamberler..

Bildiğin peygamberleri yaz bakalım..

Hepsi birbirinin akrabası küçük bir coğrafya..

Peygamberler falan denince sanılıyorki heralde..

Hepsi koca koca adamlar, dünyanın dörtbir tarafında birbirlerinden habersizde olsalarda Allahtan aldıkları vahiylerle bilgi sahibi olmuşlar insanlığa gönderilmişler.

Hayır hiçte öyle değil.

Peygamberlerin hepsi birtane kavmin kendi ataları ile ilgili hikayeleri.

Ufacık bir alanda, dayıoğlu, amcaoğlu falan.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...