Jump to content

dua etmenin saçmalığı..

Recommended Posts

insanlar, geleceklerinden sürekli endişe duymaya meyillidir..

iyi bir işe gireyim, sağlıklı bir çocuğum olsun, iyi bir evlilik yapayım, çok para kazanayım, gibi gibi gibi..

hayat akışı içerisinde isteklerimiz, beklentilerimiz hiç bitmez..

bunların başarılabilmesi için kişinin öncelikle bu işi yapabileceğine inanması ve kendine güvenmesi gerekir..

kendine güvenmeyen ve daha çok tembelliğe yatkın insan alternatif yollara daha meyillidir..

burada dinler yönünden olaya baktığımızda, bu tembelliğe ve hazıra konma yollarına teistlerin daha yatkın olduğunu görüyoruz..

teistler genelde, işlerinin yoluna girmesi için daha fazla çabalamak ya da o işin olabilmesi için gerekli atılımları yapmak yerine, kendilerince en üstün güce sığınıyorlar..

teistlerin bu yumuşak taraflarını kullanacak, onları sömürecek din adamları ve ulemalar da başlarından hiçbir zaman eksik olmuyor..

kafanıza koyduğunuz işi başarabilmenin yegane yolu, çok daha fazla çalışmak, olabilirliği artıracak yönde kararlar almak ve en önemlisi kendine güvenmektir..olmayan bir güce ya da masal kahramanlarına bel bağlanmamalıdır..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

öyle diyecekleri aşikar..

ama bu sadece lafta kalıyor..

tanrıya yalvarmakla harcayacakları zamanla, hedefleri doğrultusunda çok daha fazla verimli yol alabilirler..

burada da tanrı bizim itici gücümüz diyebilirler..

heh işte o noktada da tanrıya değil başlıkta belirttiğim gibi kendimize güvenmemiz gerekiyor..

hiç bir güce ihtiyacımız yok..

bir şeyi başaracaksak eğer, bunu ancak kendimiz ve sevdiğimiz bize destek veren insanlarla başarabiliriz..

Sitelerde Paylaş

Size müslümanların en dumur duasını yazayım.

Salavat-i fatih

''Allahım! Kapalılıkları açan,geçmişe son veren,hakka hakikatla destek olan, mahlukatı senin doğru yoluna ileten Efendimiz Muhammed’e, O’nun ailesine ve ashabına O’nun yüce kadrü kıymetince salat eyle, selam eyle ve O’nu mübarek kıl.''

Bakın kendiniz yada oğlunuz kızınız eşiniz için değil AMA Muhammed ve ailesi için yukarıdaki duayı ederseniz neler kazanacaksınız...

Fazileti ve sırları:

Yüzyirmi bin salavat-ı şerife gücünde olduğu mana aleminde Peygamberimiz(s.a.v.) tarafından bildirilmiştir.

Eski zamanda Kutbül Aktab Ahmed Ticani hazretleri yakaza halinde bu salavatın faziletini Hazreti Resulüllah'a sorar.

Cevaben:

"Bir kimse salavat-ı fatihi bir defa okursa zamanın başından salavat getirenin okuduğu zamana kadar ins ü cinin ve meleklerin getirdiği salavata denk sevap kazanır.Günahları da bağışlanır." buyurmuşlardır.

Hikmeti:

1.Bu salavat-ı şerife, okuyanı cehennem ateşinden korur.

2.Kırk gün okuyanın tevbesi kabul edilir,günahları bağışlanır.

3.Cuma gecesi bin defa okuyan,Efendimiz(s.a.v.) ile görüşür.

Sitelerde Paylaş

Duanın ne olduğu hususunda islamın öğretisini iyi öğrenememişsin goddar..

İslam Dua edin hiçbirşey yapmayın demiyor..Çabalayın istediğinizi almak için savaşın dua edin olur diyor..

Duanın nerede devreye girdiğini merak ediyorsan aynaya bakman yeterli..Ama bu bildiğin ayna değil manevi bir ayna..Bu ayna insanın yapısını gösteriyor..Biyolojik sanma sakın manevi bir yapıdan söz ediyorum.

Aynaya bakınca elinin ne kadar uzun olduğuna bak..

Ne kadar acizsin ona bir bak..

Sonra deki benim duaya ihtiyacım yok çok güçlüyüm..

Sitelerde Paylaş

aynaya baktığımda gördüğüm tek şey kendimim..

etimle, kanımla ben varım..

kendimi hiç bir şekilde, hiç bir güç karşısında aciz hissetmiyorum..

yaşanılan her kötü şeyinde, her iyi şeyinde sorumlusu benim..

yaşadığım süreçte karşılaştığım her şey, benim seçimlerimin, benim çalışmalarımın ya da diğer insanların üzerimde yaptıkları iyi ya da kötü etkilerin sonucu..

daha mutlu bir hayat, daha anlamlı bir hayat için her gün kendimize bir şeyler katmalı daha çok emek sarfetmeliyiz..

bunlarının hiç birinin içerisinde ne din, ne bir tanrı ne de üstün bir güce ihtiyaç var..

gerçekler esas, masallar zaman kaybı..

başarılı olmak isteyen insanın zamanı çok kıymetlidir..

sadece dua penceresinden olaya bakma..

tüm ibadetler zaman kaybıdır bu yolda..

kendini aciz hissediyorsan bu yolda gereksinimin din değil..

kendine güven..

Sitelerde Paylaş

Teistleri birey olarak görmememin sebeplerinden sadece biri.

>>>Aynaya bakınca elinin ne kadar uzun olduğuna bak..

Sonra deki benim duaya ihtiyacım yok çok güçlüyüm..<<<

Ne aynaya nede elimin boyutuna bakmama gerek yok, aciz olmadığımı biliyorum.

Ayrıca bildiğim birşey daha var, oda asıl duanın acizlik olduğu.

Topic'e uygun bir söz

Cevapları diz çökerek, gözleri kapalı arayanlardan daha cahil ve işe yaramaz insanlar yoktur. (Seneca)

tarihinde agnostik bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

aynaya baktığımda gördüğüm tek şey kendimim..

etimle, kanımla ben varım..

kendimi hiç bir şekilde, hiç bir güç karşısında aciz hissetmiyorum..

yaşanılan her kötü şeyinde, her iyi şeyinde sorumlusu benim..

yaşadığım süreçte karşılaştığım her şey, benim seçimlerimin, benim çalışmalarımın ya da diğer insanların üzerimde yaptıkları iyi ya da kötü etkilerin sonucu..

daha mutlu bir hayat, daha anlamlı bir hayat için her gün kendimize bir şeyler katmalı daha çok emek sarfetmeliyiz..

bunlarının hiç birinin içerisinde ne din, ne bir tanrı ne de üstün bir güce ihtiyaç var..

gerçekler esas, masallar zaman kaybı..

başarılı olmak isteyen insanın zamanı çok kıymetlidir..

sadece dua penceresinden olaya bakma..

tüm ibadetler zaman kaybıdır bu yolda..

kendini aciz hissediyorsan bu yolda gereksinimin din değil..

kendine güven..

Tamam Goddar gerçektende sana bir şans tanıyacağım ve beni ikna etmene izin vereceğim..

Gerçektende kendini aciz hissetmediğin için aciz olmadığını bana ispatlarsan dua etmeyi bırakacağım..

Şu anda istediğin ve ulaşamadığın birşey buraya yazar mısın?

Sitelerde Paylaş

Harward Dua Deneyi'ni bilenler bilir. 1800 uzerindeki kalp hastasi icin yapilan bu deney sonucunda, uc cikarsama yapabiliyoruz;

Ya dua kalp hastalarinin rahatsizliklarini tetikleyici zararli bir etki yapiyor veya Allah Hristiyanlarin dualarini takmiyor yada ...

http://www.freethoughtpedia.com/wiki/Harvard_prayer_experiment

Sitelerde Paylaş

Teistleri birey olarak görmememin sebeplerinden sadece biri.

>>>Aynaya bakınca elinin ne kadar uzun olduğuna bak..

Sonra deki benim duaya ihtiyacım yok çok güçlüyüm..<<<

Ne aynaya nede elimin boyutuna bakmama gerek yok, aciz olmadığımı biliyorum.

Ayrıca bildiğim birşey daha var, oda asıl duanın acizlik olduğu.

Topic'e uygun bir söz

Cevapları diz çökerek, gözleri kapalı arayanlardan daha cahil ve işe yaramaz insanlar yoktur. (Seneca)

Aciz değil misin?

Neyine güveniyorsunda aciz olmadığını iddia ediyorsun?Sen kimsin?

Sitelerde Paylaş

Sen kimsin bana acizsin diyorsun.

Aciz olduğumu iddia eden sensin.

Sen sor ben cevap veriyim.

Aciz olduğunu ben değil milyonlar her gün hallleriyle ve dilleriyle haykırıyorlar..

Aciz olduğunu baksan göreceksin bana soruyorsun..Sen neye göre aciz olmadığını söylüyorsun kıstasın nedir?

Sitelerde Paylaş

Dua etmenin rahatlatıcı etkisi olduğunu bildiğim için dua etmeyi saçma olarak adledip , bu saçmalıkları da inanırlara isnat etme hatasına düşmüyorum . Bizler de kendimizi rahatlatmak , negatif enerjiyi atmak için meditasyonlar yapabiliyoruz . Dua da bir meditasyondur . O yüzden bunun saçma olduğunu düşünmüyor gerekli buluyorum . İnsan sıkıntıya düştüğünde , bir sevdiğini kaybettiğinde bir savunma mekanizması oluşturarak kendisini rahatlatma hissiyatı duyar. İnanır arkadaşlarımızın da dua etmesin de bu yüzden şaşılacak bir durum olduğunu sanmıyorum . Zaten dinen de elinden geleni yaptıktan sonra bir işin olması için dua edip gerisini Allah'a bırakmak vardır. Zor zamanlarda da dua ederek insanın rahatlatması insan için gerekli birşeydir .

Sitelerde Paylaş

Aciz olduğunu ben değil milyonlar her gün hallleriyle ve dilleriyle haykırıyorlar..

Aciz olduğunu baksan göreceksin bana soruyorsun..Sen neye göre aciz olmadığını söylüyorsun kıstasın nedir?

Anlamıyorsun dimi, sana diyorum ki; sen neye dayanarak bana aciz diyorsun.(iddia sahibi sensin çünkü)

Yinede anlamamakta ısrar edeceğini bildiğim için cevap vericem.

Hayatımla ilgili bütün kararları ben veriyorum.

Hiçbir şey için kimseye yalvarmıyorum.Yapmam gereken herşeyi, ben istediğim taktirde (fiziksel ve zihinsel olarak) yapabilecek güce sahibim .

Yapamadıklarımı şeytan'ın üzerine yıkmıyorum.

Yaptıklarımında, yapmadıklarımında sorumluluğunu alıyorum.

Peki seni bana 'acizsin' demeye iten sebepler nedir?

Sitelerde Paylaş

Anlamıyorsun dimi, sana diyorum ki; sen neye dayanarak bana aciz diyorsun.(iddia sahibi sensin çünkü)

Yinede anlamamakta ısrar edeceğini bildiğim için cevap vericem.

Hayatımla ilgili bütün kararları ben veriyorum.

Hiçbir şey için kimseye yalvarmıyorum.Yapmam gereken herşeyi, ben istediğim taktirde (fiziksel ve zihinsel olarak) yapabilecek güce sahibim .

Yapamadıklarımı şeytan'ın üzerine yıkmıyorum.

Yaptıklarımında, yapmadıklarımında sorumluluğunu alıyorum.

Peki seni bana 'acizsin' demeye iten sebepler nedir?

Sanırım sen anlamıyorsun..

Ben iddaa sahibi değilim..Bak senin için biraz açayım..

Sadece sen değil insan dene varlık acizdir..Çünkü kainatta onu yenebilecek çok fazla şey vardır..

Örneğin hastalık gibi..

Ne kadar insan çabalasada hastalık her zaman vardır.Gözle görünmeyen küçük bir mikrop insanı yenebiliyor.

Acizsin doğada sana zararlı bir çok etken mevcut..Her biriyle savaşamıyorsun. çünkü etrafını sarmışlar..Bugun güneş doğmasa acizsin bugun yağmur yağmasa perişan olabilirsin...Acizsin bugun sağlığın gitse rızkını temin edemeyeceksin..

Acizsin isteklerin hiç bitmiyor fakat yetişebildiğin hiç hükmünde birşey..

Hala aciz değilim diyebiliyor musun?

Sitelerde Paylaş

Dua etmenin rahatlatıcı etkisi olduğunu bildiğim için dua etmeyi saçma olarak adledip , bu saçmalıkları da inanırlara isnat etme hatasına düşmüyorum . Bizler de kendimizi rahatlatmak , negatif enerjiyi atmak için meditasyonlar yapabiliyoruz . Dua da bir meditasyondur . O yüzden bunun saçma olduğunu düşünmüyor gerekli buluyorum . İnsan sıkıntıya düştüğünde , bir sevdiğini kaybettiğinde bir savunma mekanizması oluşturarak kendisini rahatlatma hissiyatı duyar. İnanır arkadaşlarımızın da dua etmesin de bu yüzden şaşılacak bir durum olduğunu sanmıyorum . Zaten dinen de elinden geleni yaptıktan sonra bir işin olması için dua edip gerisini Allah'a bırakmak vardır. Zor zamanlarda da dua ederek insanın rahatlatması insan için gerekli birşeydir .

Katılmıyorum

Duanın rahatlatıcı etkisi olduğu doğrudur.Ama meditasyon olduğu için değil, inançlılar dua ile sorumluluğu Allaha verdiklerini düşündükleri için rahatlıyorlar.

Dua eden (görmediğinden medet uman) insanların kesinlikle birey olarak görülmemesinden yanayım.

tarihinde agnostik bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sanırım sen anlamıyorsun..

Ben iddaa sahibi değilim..Bak senin için biraz açayım..

Sadece sen değil insan dene varlık acizdir..Çünkü kainatta onu yenebilecek çok fazla şey vardır..

Örneğin hastalık gibi..

Ne kadar insan çabalasada hastalık her zaman vardır.Gözle görünmeyen küçük bir mikrop insanı yenebiliyor.

Acizsin doğada sana zararlı bir çok etken mevcut..Her biriyle savaşamıyorsun. çünkü etrafını sarmışlar..Bugun güneş doğmasa acizsin bugun yağmur yağmasa perişan olabilirsin...Acizsin bugun sağlığın gitse rızkını temin edemeyeceksin..

Acizsin isteklerin hiç bitmiyor fakat yetişebildiğin hiç hükmünde birşey..

Hala aciz değilim diyebiliyor musun?

:)

Ben insanlara karşı düşünmüştüm.

Doğa'ya karşı gerçekten aciziz.(rezil olmak)

Ama sadece aciziyet değildi konumuz, doğa karşı aciziyetimizi dua ile nasıl gidericeğiz.Ne alaka.

Yağmur duası vs.

Bunlarlamı.

Sitelerde Paylaş

:)

Ben insanlara karşı düşünmüştüm.

Doğa'ya karşı gerçekten aciziz.(rezil olmak)

Ama sadece aciziyet değildi konumuz, doğa karşı aciziyetimizi dua ile nasıl gidericeğiz.Ne alaka.

Yağmur duası vs.

Bunlarlamı.

Tamam dilediğin gibi olsun

İnsanlara karşıda acizsin çünk sosyal yaşam derecelenmiştir..Bazen isteklerin başka insanların merhametine ve görşlerine bağlı kalıyor..Hatta bazı insanlar sana sen farketmeden ''sen çalış ben yiyeyim'' kuralını koyuyor..sende elinin yetiştiği kadar isteklerne ulaşabiliyorsun...Devletin senin üzerinden kazandıklarını doğrudan hiçbir müdahalen olamıyor.kanunları kuralları hep başkaları koyuyor..Senin iktidarın diğer insanların yanında yine hiç hükmne giriyor..Her zaman hakkının yenmesi her zaman mazlum durumuna düşme gibi durumun var..

Ne yönden bakarsan bak aciz kalıyor insan...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...