Jump to content

dua etmenin saçmalığı..

Recommended Posts

Yani doğaya karşı aciziyetimizi dizlerimizin üzerinde, ellerimiz havada tutarak değil, ayaklarımızın üzerinde düşünerek,Çözüm arayarak giderebiliriz.:)

Gerçekten bunun mümkün olduğunu dşünüyor musun?

Ha bu arada duanın amacı acziyeti gidermek değil acziyeti bilmektir..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tamam dilediğin gibi olsun

İnsanlara karşıda acizsin çünk sosyal yaşam derecelenmiştir..Bazen isteklerin başka insanların merhametine ve görşlerine bağlı kalıyor..Hatta bazı insanlar sana sen farketmeden ''sen çalış ben yiyeyim'' kuralını koyuyor..sende elinin yetiştiği kadar isteklerne ulaşabiliyorsun...Devletin senin üzerinden kazandıklarını doğrudan hiçbir müdahalen olamıyor.kanunları kuralları hep başkaları koyuyor..Senin iktidarın diğer insanların yanında yine hiç hükmne giriyor..Her zaman hakkının yenmesi her zaman mazlum durumuna düşme gibi durumun var..

Ne yönden bakarsan bak aciz kalıyor insan...

İnsanların merhametine kalmamak senin elinde, 'sen çalış ben yiyeyim' kuralına uymak korkakların işidir.Sınav diya bir film vardı hatırlarsın, orda bir söz vardı ; 'Kurallar sana yamuk yapıyorsa, sende onlara yamuk yapıcaksın' tarzı birşeydi.Hak verilmez alınır, haraç alan esnaf mafyasına boyun eğmek veya eğmemek senin elinde.Devletin benden aldığı vergide zaten gözüm yok.Dünya dönüyorsa, sende dönüceksin :).

Geçen sene okulla ilgili problemlerim vardı.Sınıfta kalıcaktım yani, gidipte hiç kimseye yalvarmadım bir şekilde sınıfı geçtim.

Basit bir örnek oldu ama gerçek.Bunun gibi bir çok şey.:)

tarihinde agnostik bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dua etmenin saçmalığı ?? Bak sen . Saçmalık siz ( diğer ateistleri ayırıyorum ) de olmasın ? Dinin alanına girersen sana tevekkülü anlatırlar. Sınava çalışmadan gir Allahım bana yardım eder de ? Bunu din söylüyor mu. Yoksa sen mi saçmalıyorsun !!

Sitelerde Paylaş

İnsanların merhametine kalmamak senin elinde, 'sen çalış ben yiyeyim' kuralına uymak korkakların işidir.Sınav diya bir film vardı hatırlarsın, orda bir söz vardı ; 'Kurallar sana yamuk yapıyorsa, sende onlara yamuk yapıcaksın' tarzı birşeydi.Hak verilmez alınır, haraç alan esnaf mafyasına boyun eğmek veya eğmemek senin elinde.Devletin benden aldığı vergide zaten gözüm yok.Dünya dönüyorsa, sende dönüceksin :).

Geçen sene okulla ilgili problemlerim vardı.Sınıfta kalıcaktım yani, gidipte hiç kimseye yalvarmadım bir şekilde sınıfı geçtim.

Basit bir örnek oldu ama gerçek.Bunun gibi bir çok şey.:)

Sen bana sadece elinin eriştiklerini söyleyebilirsin..

Sınavına çalışıp kazanmaya elin yetişiyor orası muhakak..Ama elinin yetişmediği çok şey var sende biliyorsun..Gözünün önünde haklarını aramak için onlarca sene mahkemelerde sürünenler duruken neyin hakkını hep alabileceğini iddia edebilirsin?

Benim etrafımda bazı adamlar adam öldürüyor komiserleri savcıları yemeğe çıkarıyor kendileri gayet rahat yaşarken haklarını yedikleri öldürdükleri insanlar mazlum kalıyor söylermisin O insanlar aciz bırakılmıyorlar mı?Allahtan başka dayanabileceklerimi var ?

Kabul edemiyorsun sadece sen ben hepimiz birçok etken karşısında aciziz..

Sitelerde Paylaş

Her dua = Belirli bir miktar zaman ise

İnsanların ne için zaman yatırımı yaptığını kesin kanıtlarla sunmak lazım.

Boş konuşmamak lazım.

Artık dinlerin gevezelikten ziyade somut deliller sunma aşamasına geçmesini talep ediyorum.

Bu kadar yalancılık (neredeyse 5 bin yıl) yeter!

Artık laboratuarlı araştırma merkezli yapılar kurun.

Adam olun adam!!!

Sitelerde Paylaş

Her dua = Belirli bir miktar zaman ise

İnsanların ne için zaman yatırımı yaptığını kesin kanıtlarla sunmak lazım.

Boş konuşmamak lazım.

Artık dinlerin gevezelikten ziyade somut deliller sunma aşamasına geçmesini talep ediyorum.

Bu kadar yalancılık (neredeyse 5 bin yıl) yeter!

Artık laboratuarlı araştırma merkezli yapılar kurun.

Adam olun adam!!!

Şeytan Allah'ı ksein olarak bildiği halde isyan etti. Kesinlik inananlar için var. Kanıta da trilyonlarca ama bakmaktan bakmaya fark var. Bu da imtihan sırrı işte.

Sitelerde Paylaş

Acziyet dua icin gecerli bir sebep olabilir mi?

Aglamayana meme vermezler anlayisinin bir uzantisi mi, yani? Allah figuru neden baba gibi algilaniyor?

Tum sifatlarinda ve isimlerinde oldugu gibi tanriyla ilgili hemen her konuda insani ozellikler gormek sizi de dusundurmuyor mu?

Dusundurmuyorsa, dusunmemeye devam arkadaslar. Samanyolu dizilerine devam.

Sitelerde Paylaş

Şeytan Allah'ı ksein olarak bildiği halde isyan etti. Kesinlik inananlar için var. Kanıta da trilyonlarca ama bakmaktan bakmaya fark var. Bu da imtihan sırrı işte.

Al sana senin gibi konuşuyorum.

X98A445, YYY8888'i ksein olarak bildiği halde isyan etti. Kesinlik inananlar için var. Kanıta da trilyonlarca ama bakmaktan bakmaya fark var. Bu da imtihan sırrı işte.

Bu benim yazdığım önermenin kahramanları

X98A445 = Şeytan

YYY8888 = Allah

Sitelerde Paylaş

Aglamayana meme vermezler anlayisinin bir uzantisi mi, yani? Allah figuru neden baba gibi algilaniyor?

Tum sifatlarinda ve isimlerinde oldugu gibi tanriyla ilgili hemen her konuda insani ozellikler gormek sizi de dusundurmuyor mu?

İMZA.

Bunların tanrıları istemeden vermiyor.

Biliyor sıkışılar ama "dur bana yalvarsınlar" diyor.

Bana yalvarın vereyim diyor.

Sitelerde Paylaş

Seytan, Allah? Bunlar masal kahramani degil mi? Niye ciddiye almamizi bekliyorsun?

Herhalde kanit olarak canli, cansiz herseyi kastediyorsun. Bunlarin kanit olmadigi defalarca ifade edildi, ama anlamak istemiyorsun. Tabii senin kanit anlayisini bilemem, ama bilimsel olarak diyorum. Pardon, kanit anlayisini soylemissin zaten: SIR!! Bravo, super :)

Sitelerde Paylaş

Ters taraftan bakıyorsun allahta insan figürü görmüyoruz insanda allahın sıfatlarının tecelleri mevcut..

Sitelerde Paylaş

Seytan, Allah? Bunlar masal kahramani degil mi? Niye ciddiye almamizi bekliyorsun?

Herhalde kanit olarak canli, cansiz herseyi kastediyorsun. Bunlarin kanit olmadigi defalarca ifade edildi, ama anlamak istemiyorsun. Tabii senin kanit anlayisini bilemem, ama bilimsel olarak diyorum. Pardon, kanit anlayisini soylemissin zaten: SIR!! Bravo, super :)

Ciddiye alın diyen yok. Size kanıtlamak isteyen de yok. Saçmalık ne biliyor musun ? Formun başlığı. Evet ateist arkadaş dua etmenin saçmalığından bahsediyor ? Saçma olan redddettiği şyin bir cüzünü ciddiye alıp ona kafa yormak. Dinin alanına girmek. Dinin alanına girerse biz de ona tevekkülü hatırlatırız.

Sitelerde Paylaş

Dua kendi isteklerin veya başkası için olabilir.

Kendi isteklerin için olan duada ve başkası için olan duada sadece telkin ve motivasyon olarak işe yarayabilir.

Ancak bunun tabii ki bir tanrı ile ilişkisi yoktur.

Bir örnek vermek gerekirse bir futbol maçını örnek verebiliriz.Bu maç heriki taraf içinde hayati öneme haiz bir maç olsun.

Her iki takımın yüzbinlerce taraftarı kendi takımlarının kazanması için dua ederlerse acaba allah hangilerinin duasını kabul edecek.

Bana göre bir takımın kazanması sadece oyuncularının becerisi ve formda olması ile ilgilidir.

Ama oyuncuların kendileri için dua etmeleri ise sadece kendilerini motive eder ve takdir edersiniz ki bunun da allah ile hiçbir ilgisi yoktur.

Belki dünyada milyonlarca kişi yağmur yağması için bir o kadarı da yağmaması için dua edebilir.çünkü yağacak olan yağmur kimine felaket kimine de bereket olabilir.Bundan dolayıdır ki Dua denen şeyle olduğuna inandığınız tanrının hiçbir ilişkisi yoktur

Sitelerde Paylaş

Ters taraftan bakıyorsun allahta insan figürü görmüyoruz insanda allahın sıfatlarının tecelleri mevcut..

O zaman insandan ise, insan a yalvar, kendisine yalvarılmasını isteyen bir insan hakkında ne düşünürsün?.

Bu siyah değil kara dediğinde herşey haloluyormu nurcu beyinli.

Bir insan düşün (kusura bakma nurcuya düşün denmez ama) bu insan bazı insanların sıkışık olduklarını görüyor onların sıkıntılarınıda tek bir hareketiyle yok edecek gücü var, ama bu kişi diyorki bana dua edin size yardım edeyim sen böyle bir insana ne dersin?

Böyle bir insanda allahın tecellileri var dediğinin farkındamısın?

Furkan:77. (Resûlüm!) De ki: (Dualarınız) yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?

Sitelerde Paylaş

Dua kendi isteklerin veya başkası için olabilir.

Kendi isteklerin için olan duada ve başkası için olan duada sadece telkin ve motivasyon olarak işe yarayabilir.

Ancak bunun tabii ki bir tanrı ile ilişkisi yoktur.

Bir örnek vermek gerekirse bir futbol maçını örnek verebiliriz.Bu maç heriki taraf içinde hayati öneme haiz bir maç olsun.

Her iki takımın yüzbinlerce taraftarı kendi takımlarının kazanması için dua ederlerse acaba allah hangilerinin duasını kabul edecek.

Bana göre bir takımın kazanması sadece oyuncularının becerisi ve formda olması ile ilgilidir.

Ama oyuncuların kendileri için dua etmeleri ise sadece kendilerini motive eder ve takdir edersiniz ki bunun da allah ile hiçbir ilgisi yoktur.

Belki dünyada milyonlarca kişi yağmur yağması için bir o kadarı da yağmaması için dua edebilir.çünkü yağacak olan yağmur kimine felaket kimine de bereket olabilir.Bundan dolayıdır ki Dua denen şeyle olduğuna inandığınız tanrının hiçbir ilişkisi yoktur

Ateist birisi dua saçma diyor. Neden miş diyoruz. ? Kişiler için ancak emeğinin karşılığı var diyor. Biz de bunun islamın hükmü olduğunu söylesek ne diyecek acaba ? dua ile emek tezat mı geldi ? e ozaman haydi tevekkül dersine..

Sitelerde Paylaş

insanda allahın sıfatlarının tecelilerinden bazıları mevcuttur.. Bunun getirisi,insanın "Subhan" olması olamaz...Bu yüzden insan insandır.Dua edilecek tek varlıkta Allah'tır..

Kendisine yalvarılmasını isteyen bir insan hakkında ne düşünürsün?.

Bir insan düşün, bu insan bazı insanların sıkışık olduklarını görüyor onların sıkıntılarınıda tek bir hareketiyle yok edecek gücü var, ama bu kişi diyorki: 'bana dua edin size yardım edeyim, bana yalvarmazsanız hiç değeriniz yok' sen böyle bir insana ne dersin?

Furkan:77. (Resûlüm!) De ki: (Dualarınız) yalvarmanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?

Sitelerde Paylaş

Ciddiye alın diyen yok. Size kanıtlamak isteyen de yok. Saçmalık ne biliyor musun ? Formun başlığı. Evet ateist arkadaş dua etmenin saçmalığından bahsediyor ? Saçma olan redddettiği şyin bir cüzünü ciddiye alıp ona kafa yormak. Dinin alanına girmek. Dinin alanına girerse biz de ona tevekkülü hatırlatırız.

Sen ateistler din alanina girmesinler diye mi burdasin?

Yoksa tekelinizden cikacak diye mi korkunuz?

Tevekkulu bana anlatma, 30 yillik tevekkul deneyimim var. Tevekkulu biraktiktan sonra hayatima cok daha iyi yon vermeye basladim, gelecek icin cok daha hazirlikliyim. Sorumluluklarimin daha cok farkindayim.

Onun icin, bos bos, tevekkul sakizi cigneyip durma.

tarihinde bilirkisi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kendisine yalvarılmasını isteyen bir insan hakkında ne düşünürsün?.

Bir insan düşün, bu insan bazı insanların sıkışık olduklarını görüyor onların sıkıntılarınıda tek bir hareketiyle yok edecek gücü var, ama bu kişi diyorki: 'bana dua edin size yardım edeyim, bana yalvarmazsanız hiç değeriniz yok' sen böyle bir insana ne dersin?

Sana sıkıntıyı veren kim ?

Şu ateistler dinin alanına girmeseler olmaz mı .

Çok şaşkınca şeyler söylüyorlar.

Allah ı insan yerine koyuyorlar. İnsanı Allah yerine ve kıyas yapıyorlar ne zeka ama.

İlk önce sana sıkıntıyı ( bereberin de nimeti de ) vereni söyle.

O zaman niye sıkıntıyı veriyor diye sor bu daha mantıklı ve öncelikli olur.

Sıkıntı verip yardım dilememizi istemesine gelince imtihan desek yeter değil mi ?

Yükselmek için İmtihan şart. İmtihan varsa sıkıntı da olacak nimet te olacak.

Nimete şükür. Sıkıntıya sabır ve dua

tarihinde sahi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen ateistler din alanina girmesinler diye mi burdasin?

Yoksa tekelinizden cikacak diye mi korkunuz?

Tevekkulu bana anlatma, 30 yillik tevekkul deneyimim var. Tevekkulu biraktiktan sonra hayatima cok daha iyi yon vermeye basladim, gelecek icin cok daha hazirlikliyim. Sorumluluklarimin daha cok farkindayim.

Onun icin, bos bos, tevekkul sakizi cigneyip durma.

Tevekkül meselesini biliyorsan iyi. Ama kusura bakma anlamadan bilmek bilmemek demektir.

Çalışmak dinen farzdır. İslam da sorumluluklar dinidir. Dua ise Allah'a yakınlaşma vesilesidir.

Namaz ( salat ) da dua dır mesela. Bunları da biliyorsan daha bir şey diyemem.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...