Jump to content

dua etmenin saçmalığı..

Recommended Posts

Dua etmenin saçmalığı ?? Bak sen . Saçmalık siz ( diğer ateistleri ayırıyorum ) de olmasın ? Dinin alanına girersen sana tevekkülü anlatırlar. Sınava çalışmadan gir Allahım bana yardım eder de ? Bunu din söylüyor mu. Yoksa sen mi saçmalıyorsun !!

Banamı diyorsun sen?

Sınava çalışmadan girip 'Allam inşallah geçerim noluurr!' gibi hareketler sizi anlatır genelde.

Kime ne söylediğine dikkat et o yüzden.

Ordaki örneğimde dua ile değil insanların merhametine kalma ile ilgiliydi.

Her b.ka atlama.

tarihinde agnostik bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tevekkül meselesini biliyorsan iyi. Ama kusura bakma anlamadan bilmek bilmemek demektir.

Çalışmak dinen farzdır. İslam da sorumluluklar dinidir. Dua ise Allah'a yakınlaşma vesilesidir.

Namaz ( salat ) da dua dır mesela. Bunları da biliyorsan daha bir şey diyemem.

Baktiniz top aglara gidecek, kale direklerini oynatin bakalim.

Tevekkul, sizi ancak belli bir noktaya getirebilir, ve orada debelenip durursunuz.

Gercekten bilinclenen insan daha ileriye gidebilmek icin, sorumluluk alir, plan yapar, hareket eder.

Duaya, tevekkule, uyusturucuya ihtiyac hissetmez.

Bana yeni seyler soyleyin, deneyimlerinizden suzulen seylerden. Beylik laflara cevap yazmayacagim.

Sitelerde Paylaş

Sen bana sadece elinin eriştiklerini söyleyebilirsin..

Sınavına çalışıp kazanmaya elin yetişiyor orası muhakak..Ama elinin yetişmediği çok şey var sende biliyorsun..Gözünün önünde haklarını aramak için onlarca sene mahkemelerde sürünenler duruken neyin hakkını hep alabileceğini iddia edebilirsin?

Benim etrafımda bazı adamlar adam öldürüyor komiserleri savcıları yemeğe çıkarıyor kendileri gayet rahat yaşarken haklarını yedikleri öldürdükleri insanlar mazlum kalıyor söylermisin O insanlar aciz bırakılmıyorlar mı?Allahtan başka dayanabileceklerimi var ?

Kabul edemiyorsun sadece sen ben hepimiz birçok etken karşısında aciziz..

Verdiğin örnekte öldürülenin acizliği kendisini öldürenlerin rahat etmesi değil.

Kendini müdafaa edememesi.

1. Buradan kendisini koruyamanı allahında korumdadığını anlıyoruz.O zaman niye dua edelim?

2. O adam kendini koruyamazmıydı? Neden koruyamadı?

Yoksa kendisini korumayı denemek yerine 'allam beni koru' diye dua ettiği içinmi?

:)

Sitelerde Paylaş

Duayı neden sadece dünyalık talepler bazında ve çalışmadan bir şey üretmeden Allah'tan isteyen gafillerle değerlendiriyorsunuz.

Allahım bana ev ver araba ver ver ver diye dua edenler duayı anlamayanlardır. Bu Allahın istediği dua değildir.

Onlar gafil müslümanlar.

Mesela bakın NAMAZ bir duadır.

Dua acziyetini fark ederek Allah'ı yüceltme işidir.

Dua Allah'a yakınlık vesilesidir

Duada ayrıca Herşeyin sahibinden istekde bulunulur.

Heralde aydan güneşten yıldızdan ve aciz insandan bir şey istenemez.

Onun dilemesi olmadan hiç bir şey olmaz.

Sitelerde Paylaş

Duayı neden sadece dünyalık talepler bazında ve çalışmadan bir şey üretmeden Allah'tan isteyen gafillerle değerlendiriyorsunuz.

Allahım bana ev ver araba ver ver ver diye dua edenler duayı anlamayanlardır. Bu Allahın istediği dua değildir.

Onlar gafil müslümanlar.

Mesela bakın NAMAZ bir duadır.

Dua acziyetini fark ederek Allah'ı yüceltme işidir.

Dua Allah'a yakınlık vesilesidir

Duada ayrıca Herşeyin sahibinden istekde bulunulur.

Heralde aydan güneşten yıldızdan ve aciz insandan bir şey istenemez.

Onun dilemesi olmadan hiç bir şey olmaz.

Yahu Türkiye 'de adam çalışsa çabalasa üretse bile aç dolaşıyor.Emeğinin karşılığını alamıyor..Sonra herşeye kadir sandığı,günde 5 vakit önünde secde edip ululadığı Allah'ına el açıp yakarıyor "borçlarımı ödeme gücü ver Allah'ım" diye.Ama Allah'tan tık yok ,adam da avucunu yalamakta..Sen de buraya gelmiş edebiyat ve felsefe yapıyorsun...Anlattıkların gerçeklerden ne kadar uzak farkında mısın?..Realiteyi ne zaman kabulleneceksiniz sen ve senin gibiler..Atıp atıp tutmaktan başka yaptığınız bir şey yok..

Sitelerde Paylaş

Yahu Türkiye 'de adam çalışsa çabalasa üretse bile aç dolaşıyor.Emeğinin karşılığını alamıyor..Sonra herşeye kadir sandığı,günde 5 vakit önünde secde edip ululadığı Allah'ına el açıp yakarıyor "borçlarımı ödeme gücü ver Allah'ım" diye.Ama Allah'tan tık yok ,adam da avucunu yalamakta..Sen de buraya gelmiş edebiyat ve felsefe yapıyorsun...Anlattıkların gerçeklerden ne kadar uzak farkında mısın?..Realiteyi ne zaman kabulleneceksiniz sen ve senin gibiler..Atıp atıp tutmaktan başka yaptığınız bir şey yok..

Bir ozanın dediği geldi aklıma. Ben ne diyorum sazım ne diyor diye.

Emek ten ne anlıyorsun Aklın hep bu dünyalık işlere maddiyata gidiyor nedense.

Dünyevi emek hırsızlarına gelince kapitalist zalimlere kızmakta çok haklısın. Ben de kızıyorum.

Allah zalimlerle mücadele et diyor. Kul köle ol demiyor.

Pasif müslümanlar ? ın yanlışları islama teşmil edilemez.

Şimdi ben dua etsem Allahım dünyada cinayet olmasın, aç kimse kalmasın, kapitalist kalmasın diye ?

Kabul olsa her türlü istediğimiz sınavın ne amacı çalışmanın ne amacı iyinin kötünün ne manası kalır.

Her isteğin bu dünyada mutlaka karşılık mı bulacak. Siz duayı bu dünyalık işlerle özdeşleştirirseniz vardığınız sonuç bu olur. Bize düşen istemek ( şartları ve usulü dairesinde ) verip vermemek ise Onun bileceği iş.

Sitelerde Paylaş

Onun bileceği iş.

allah neyi biliyor ki ? yıldızları atmosferin içinde zannediyor , sen bayağı dişli çıktın .

ne kadar da korkak adamsın ya .

şimdi bu yazdığıma hiddetlenirsin de .

''çık lan karşıma göstereyim sana kim korkak'' aynı müslüman tavırları.

hadi adam kuranın saçmalıklarından bihaber olsa birşey demiyeceğim , burda çaresizliğiyle savunma yapması iyice dokunuyor adama . İnsanlar ne hale düşebiliyor diyoruz.

tarihinde Zerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanlıkta dua ençok suistimal edilebilen konudur.

Nedenine gelince insanların en zayıf tarafıdır,çünkü her insan üretmeden kazanmanın peşindedir.

Dini kitaplar satılan kitapçılarda binlerce dua kitabı bulabilirsiniz.İçlerinde ki bilgiler hiçbir kaynağa dayanmayan saçma

sapan konulardır örneğin şu duayı 9999 kere okursan dileğin gerçekleşir gibi..

Önceki iletimde de söylediğim gibi bir şeyin (tabii ki olabilirlik sınırları içindeki)olmasını bir "duayı" 9999 kere okutacak kadar istiyorsan başarma şansında zaten olasıdır.

Motivasyon aracı olarak kullanılan "dua" tanrıdan bağımsız olarak gerçekleşme şansına sahiptir ve bu sadece dua ile değil, örneğin meditasyon ile de sağlanabilir.Önemli olan şey onun kişi tarafından başarılmak istenmesidir.

Bir ev veya bir araba için edilen dua da bu kapsama dahildir. Ve bu anlamda dua zararsızdır denilebilir.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlıkta dua ençok suistimal edilebilen konudur.

Nedenine gelince insanların en zayıf tarafıdır,çünkü her insan üretmeden kazanmanın peşindedir.

Dini kitaplar satılan kitapçılarda binlerce dua kitabı bulabilirsiniz.İçlerinde ki bilgiler hiçbir kaynağa dayanmayan saçma

sapan konulardır örneğin şu duayı 9999 kere okursan dileğin gerçekleşir gibi..

Önceki iletimde de söylediğim gibi bir şeyin (tabii ki olabilirlik sınırları içindeki)olmasını bir "duayı" 9999 kere okutacak kadar istiyorsan başarma şansında zaten olasıdır.

Motivasyon aracı olarak kullanılan "dua" tanrıdan bağımsız olarak gerçekleşme şansına sahiptir ve bu sadece dua ile değil, örneğin meditasyon ile de sağlanabilir.Önemli olan şey onun kişi tarafından başarılmak istenmesidir.

Bir ev veya bir araba için edilen dua da bu kapsama dahildir. Ve bu anlamda dua zararsızdır denilebilir.

Sayısal olarak dua bidattir. İslamda yeri yoktur.

Herkes kalbindekini Allah tan diler.

Ev araba isteyenler islamı tam özümsemeyen kişilerdir.

tarihinde sahi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

peygamberiniz ,

cennetlerin en yükseği olan cennet-ül firdevs'i isteyiniz diyor . buna ne diyeceksin ? ( hadislerde var)

her dileyene mi versin allah yoksa hak edene mi ?

Sitelerde Paylaş

Bir ozanın dediği geldi aklıma. Ben ne diyorum sazım ne diyor diye.

Emek ten ne anlıyorsun Aklın hep bu dünyalık işlere maddiyata gidiyor nedense.

Sen nerede yaşıyorsun?..Parasız kal bakalım kim sana yemek ,ev verecek.Ölür kalırsın bir köşede...Uçmuşsun...

Dünyevi emek hırsızlarına gelince kapitalist zalimlere kızmakta çok haklısın. Ben de kızıyorum.

En büyük kapitalistler sizin dinciler ..Haberin mi yok saf mısın?..Sanki komünist rusya desem amann çok severim diyeceksin..daha ne istedğinden haberin yok..

Allah zalimlerle mücadele et diyor. Kul köle ol demiyor.

Benim mücadelem her şeye kadir Allah'ın yanında bir hiç kalır..Biraz da o destek olsa bari ama nedense o kapitalistlere destek vermekte.Sana da üçün birini veriyor...Çok meşgul..

Pasif müslümanlar ? ın yanlışları islama teşmil edilemez.

Şimdi ben dua etsem Allahım dünyada cinayet olmasın, aç kimse kalmasın, kapitalist kalmasın diye ?

Kabul olsa her türlü istediğimiz sınavın ne amacı çalışmanın ne amacı iyinin kötünün ne manası kalır.

İyilik ve kötülük nedir ki?..Allah iyi olsaydı zaten düzen ve sistem kendiliğinden iyi olurdu..İyi olanın kafası kötülüğe ve hinliğe çalışmaz,çalışamaz..Seninle oyun oynayan birisi zaten kötüdür..Allah iyi mi kötü mü? sen önce bunu bir düşün..Beni bile kendisinden merhametli yaratan bir Allah olur mu?..Emin ol ben aç bebeklere ondan daha çok acıyorumdur....

Her isteğin bu dünyada mutlaka karşılık mı bulacak.

Evet hiç değilse yüzse ellisi bulmalıydı eğer varsa..Ama yok ve olmuyor..

Siz duayı bu dünyalık işlerle özdeşleştirirseniz vardığınız sonuç bu olur. Bize düşen istemek ( şartları ve usulü dairesinde ) verip vermemek ise Onun bileceği iş.

O zaman hiç işini bilmiyor...Kimin ne duası kabul olmuş?..Ben olmayanlara rastlıyorum hep nedense..

Neyse bunları senin kafan almaz..Takıl sen..Bu hayallerinle mutlu olmayı seç..Nasılsa öteki dünya dediğin yerde babayı alınca anlayacaksın..

tarihinde Electra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hak eden dersen bir kişi çıkmaz B)

Bir kıssa anlatayım.

Adamın biri bir mağarada 500 yıl Allaha ibadet etmiş.

Sorguya gelince sorulmuş Allahın merhametiyle mi yoksa adaletiyle ( ibadetlerinle mi ) hesap görmek istersin diye . Adam da adaletiyle ( ibadetlerimle ) demiş. Adamın bir göz nimetiyle 500 yıllık ibadetleri tatılmış. Göz nimeti ağır gelmiş. Adam Allahım beni merhametle hesaba çek demiş.

Yani hak eden olmaz da Allah dilediğine verir lütfuyla. Dilemek bizden

Sitelerde Paylaş

evet bir de o saçmalık var .

sen hiçbirşeyi hakedemezsin , herşey allahın rahmetiyle olur .

senin yırtınman bile ( iyi amel işlemek için ) allahın sana acıması olmazsa hiçtir.

imtihan ediyor . Gene başarımıza kendi konuyor. Kendi işiymiş :)

Sitelerde Paylaş

Sayın Sahi,

Bunları sen biliyorsun da binlerce dua kitaplarını yazanlar bilmiyorlar mı?

Mesela sana şöyle bir soru sorayım.

Besmele bir dua mıdır?

Eğer dua dersen, arabalarının arkasına besmele yi yazıp ta 40 kişinin ölününe neden olunan trafik kazalarına ne diyeceksin?

Bence onu yazacaklarına kurallara uysalar kazalar olurmu bir düşün.

Sitelerde Paylaş

Neyse bunları senin kafan almaz..Takıl sen..Bu hayallerinle mutlu olmayı seç..Nasılsa öteki dünya dediğin yerde babayı alınca anlayacaksın..

Siz neden anlamak istemiyorsunuz.

Bak bir daha diyorum KÖTÜLÜKLERİ YARATAN ALLAH'tır.

Bu imanın şartlarındandır. Buna yeni duymamışsınızdır umarım

İyilikleri de kötülükleri de yaratan da Allahtır.

İnsan ise seçer ve ya iyilik yapar ya kötülük.

İnsan olmak için imtihan ( sorumluluk ) Sorumluluk için iyi ve kötü şarttır.

Allah zalimleri asla sevmez. ve onları cezalarını ebedi azapla çekecekler

Sen hiç merak etme.

Allahın merhamet ismini görüp kahhar ismini görmezden geliyorsunuz.

Bu dünyayı görüp ahireti boşluyorsunuz. Hesap yeri orası. Allahın bir ismide hemen cezalandırmayıp süre verendir. Yoksa o zalimler cezalarını çok feci şekilde çekecekler.

Sen hiç tasalanma

Sitelerde Paylaş

Bir kıssa anlatayım.

Sorguya gelince sorulmuş Allahın merhametiyle mi yoksa adaletiyle ( ibadetlerinle mi ) hesap görmek istersin diye . Adam da adaletiyle ( ibadetlerimle ) demiş. Adamın bir göz nimetiyle 500 yıllık ibadetleri tatılmış. Göz nimeti ağır gelmiş. Adam Allahım beni merhametle hesaba çek demiş.

Bu anlattığına sen inanıyormusun? Kim görmüş? Kim duymuş?

Sitelerde Paylaş

Bir kıssa anlatayım.

Daha "adamın biri 500 yıl mağarada Allah'a ibadet etmiş" diye yazını okumaya başlarken ohaa dedim..Ben masal diyorum ,realite diyorum,sen gelmiş bana tam anlamıyla bir masal anlatıyorsun..Yahu kardeşim işte siz bu masalları dinleyip birbirinize anlata anlata bu hale geldiniz..Hiç beş yüz yıl yaşayıp hem de üstüne üstlük bu süreyi sadece ibadetle geçiren bir insan duydun mu?

Anladım sen beni deli etmek istiyosun..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...