Jump to content

Neden Kapanıyoruz!

Recommended Posts

Nüklüer bilimsel silah denemeleri dışında hayatımızdaki her şeye her düşünceye ve yeniliğe kapanıyoruz.

gerek siyasal gerek kuramsal ve felsefik olarak ..

cumhuriyetçiler cumhuriyete aykırı bir şekilde çoğunluğu eziyorlar

sosyalistler özgürlüğe aykırı bir şekilde sisyasal despotizmi meşrulaştırıyorlar.

Anarşistler otonomlarını bırakmışlar şehirlerde cemaatlaşıyorlar

koyunlar tv ye bakarak dahada çok ahmaklaşıyorlar..

vs. vs.. hayatın her alanında yüzlerce yeni tecrübe edinecek şey varken bizler düşüncelerimizi ve pratiklerimizi gerçeklemekten korkuyoruz..

incilde şöyle bir paraf var..

"kendisine verilmiş olan, sahip olduklarının, daha fazlasına sahip olacaktır:aynı şekilde neye sahip değilse, sahip çıkmkadıkları kendisinden alınacaktır ( matta 13:12)

Tıkanan sorunlarımız için çözüme ulaşacak mekanizma ilerme ve gelişim sürekli yeniliklerin denenmesi ve değerlendirimesi iken bizler muhafakazar, statükocu ve sekter ideolojilerimizle düşüncelerimizle

Tezlerden ve savlardan mutlak bir uzaklaşma ve inançsızlık içerisinde !

Bilinmeyenlere karşı duyulan elden ayaktan kesici korku içerisinde yaratıcı keşif süreçlerini ret ederek hem açmazlarımız içerisinde kalıyoruz.

Bence günüzmüde savunulan tüm düşünceler,

kemalizm, cumhuriyetçilik, sosyalizm, milliyetçilik ve diğerleri dahil bunun temsilcileri insanlarımızın yapmış oluğu pratik ilericilik değil düpedüz gericiliktir bence..

ve biz her gün bu gerici havayı tenefüs ederek biraz daha uzaklaşıyoruz gerçekten bilimden özveriden ve güvenden..

geleceğimize tırsak adımlar atıyoruz ve çözümsüzlüğe doğru yol alıyoruz.. Hatta öyle bir yol almışızki birileri nerede bu mustafa kemal paşa diyor

not: ilgimi ceken bir yazı alıntı olarak ekledim..

yorumlarınızı bekliyorum...

tarihinde 0Felsefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Bence günüzmüde savunulan tüm düşünceler,

kemalizm, cumhuriyetçilik, sosyalizm, milliyetçilik ve diğerleri dahil bunun temsilcileri insanlarımızın yapmış oluğu pratik ilericilik değil düpedüz gericiliktir bence.."

diye yazmış OFelsefe.

Haklıymış gibi gözüküyor.Oysa ne IMF nede Küresel Emperyalistler değişmedi.

Sitelerde Paylaş
Nüklüer bilimsel silah denemeleri dışında hayatımızdaki her şeye her düşünceye ve yeniliğe kapanıyoruz.

sosyalistler özgürlüğe aykırı bir şekilde sisyasal despotizmi meşrulaştırıyorlar.

vs. vs.. hayatın her alanında yüzlerce yeni tecrübe edinecek şey varken bizler düşüncelerimizi ve pratiklerimizi gerçeklemekten korkuyoruz..

"kendisine verilmiş olan, sahip olduklarının, daha fazlasına sahip olacaktır:aynı şekilde neye sahip değilse, sahip çıkmkadıkları kendisinden alınacaktır ( matta 13:12)

Tıkanan sorunlarımız için çözüme ulaşacak mekanizma ilerme ve gelişim sürekli yeniliklerin denenmesi ve değerlendirimesi iken bizler muhafakazar, statükocu ve sekter ideolojilerimizle düşüncelerimizle

Bilinmeyenlere karşı duyulan elden ayaktan kesici korku içerisinde yaratıcı keşif süreçlerini ret ederek hem açmazlarımız içerisinde kalıyoruz.

kemalizm, cumhuriyetçilik, sosyalizm, milliyetçilik ve diğerleri dahil bunun temsilcileri insanlarımızın yapmış oluğu pratik ilericilik değil düpedüz gericiliktir bence..

ve biz her gün bu gerici havayı tenefüs ederek biraz daha uzaklaşıyoruz gerçekten bilimden özveriden ve güvenden..

geleceğimize tırsak adımlar atıyoruz ve çözümsüzlüğe doğru yol alıyoruz.. Hatta öyle bir yol almışızki birileri nerede bu mustafa kemal paşa diyor

Hangi zamanda yaşamak bize bağlıdır.

Geçmişte de yaşayabiliriz.

Bir izm'e inanıyorsanız, geçmişte yaşıyorsunuz demektir.

O izm'in ne olduğu o kadar önemli değildir.

Geçmişte yaşamak her zaman gericilik değildir.

Kendisine geleceğe yönelik bir yaşam felsefesi oluşturamayan geçmişte yaşıyor demektir.

İzm'lerin hepsi, geleceğe yönelik hareketler olarak başlamışlardır.

Ama anında geçmişin malı olmuşlardır.

Geçmişte yaşamak istemiyorsanız, inandığınız izm'leri ilerletmek, zamana uydurmak zorundasınız..

Ben sosyalistim, Kemalistim, İslamistim vs demekle olumlu bir şeyler söylemek istiyorsanız, geçmişe değil, geleceğe yönelmelisiniz.

Bu ideallerin hiç birisi değişmeden ve zaman uymadan eski değerlerini devam ettiremezler.

Günümüzde ben sosyalistim demek ne demektir?

Ben Kemalistim demenin anlamı nedir?

Bu sorular üzerinde düşünmenizi tavsiye ediyorum..

HACI

Sitelerde Paylaş

Yazının hangi kısmı sizin belli olmuyor.

Tamamı alıntı ise sadece şunu demek isterim...

Bu yazıyı yazan afganistanda, pakistanda, iranda yaşayan bir muhalif olsaydı (türliyede sistem muhalifi olduğu belli)

tanımlamaları nasıl yapacaktı

ve en sonunda da

hatta öyle bir yol almışısz ki birileri nerde bu Muhammed diyor

diye bitirecekmidir... (Hristiyan olanlar için İsa Musevi olanlar için Musa)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...