Jump to content

Oğlunu öldürme!

Recommended Posts

Geçenlerde bize bir misafir gelmiş, babama Hac da yaşadıklarını anlatıyordu, o gün en çok merak ettiğim Şeytan Taşlama hadisesini sordum, bana birşeyler anlattı ama O'nunda olayın nerden başladığını tam bilmediğini anladım. Sonra araştırdım, olay şöyle

Hz. İbrahim, bir imtihan olarak Allah'ın emri ile oğlu Hz. İsmail'i kurban etmeye götürürken şeytan önlerine çıkar. Hz. İbrahim'in babalık şefkatini istismar etmeye kalkarak, bu işten vaz geçirmeye çalışır. Fakat ters yüz edilir. Bundan sonra Hz. İsmail'e musallat olur. Cenab-ı Hakkın emrini babasının yanlış anladığını, annesini gözü yaşlı olarak geride bıraktığını fısıldayarak emre boyun eğmemesini telkin eder. Şeytanın desiselerine hiç aldırış etmeyen Hz. İsmail, onu yanından kovmakla kalmaz, arkasından da yedi tane taş atar.İşte hacıların cemrelerde taş atmaları bu hadisenin hatırlanması ve yeniden yaşanmasıdır.

Yukarıda anlatılanlara göre sonuç olarak,

Allah İbrahim'e oğlunu kurban etmesini emrediyor. (imtihan olarak)

Şeytan, İbrahim peygambere oğlunu öldürme dediği için 1400 yıldır taşlanıyor.

Burada Şeytanın suçu ne?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 103
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ibrahim tanrının oğlunu öldürmesini istediğini sandı...

aslında onun zamanında böyle bir ritüel vardı...

yani insanlar çocuk kurban ediyorlardı...

ilk doğan oğlan çocuklarını...

tanrının bunu istediğini sanıyorlardı...

halbu ki tanrı böyle bir şey istemiyordu...

bunu ibrahime oğlunu kurban ettirmeyerek göstermiş oldu...

ibrahim çocuk kurban etmeye karşı sembolik bir reddetme olayını sergilemiştir...

bu hikaye de aslında bir sembolik hikayedir...

tanrı çocuklarımızı öldürmemizi değil yaşatmamızı ister...

Sitelerde Paylaş

ibrahim çocuk kurban etmeye karşı sembolik bir reddetme olayını sergilemiştir...

Dalga mı geçiyorsun sen?

Adam neden bahsediyor sen neden bahsediyorsun.

Sitelerde Paylaş

Burada Şeytanın suçu ne?

yukarıdaki fantaziye göre şeytan kesinlikle iyi tarafta...tanrı kötülüklerin anası bacısı baldızı...

Sırf şu örnek bile islamın dandikliği ap-açık gösteriyor: islam da iyilik ya da kötülük diye bir dert yokkk..mesele tanrının emirlerine sorgulamadan %100 itaat...Bu emirler yerine göre kendi öz oğlunu öldürmekten allah adına öldürmekten cihatta savaşa kadar uzanıyor...islama göre iyi olan buyruklarının yerime gelmesi...iyi olan islam tanrısının ego tatmini kötü olan örneğin bu fantazide insan canının değerli olduğunu öldürmemek gerektiğini söyleyen şeytan...Şimdi siz söyleyin hangisi kötü şeytan mı yoksa kana susamış tanrı mı?

tarihinde Neofreeman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Geçenlerde bize bir misafir gelmiş, babama Hac da yaşadıklarını anlatıyordu, o gün en çok merak ettiğim Şeytan Taşlama hadisesini sordum, bana birşeyler anlattı ama O'nunda olayın nerden başladığını tam bilmediğini anladım. Sonra araştırdım, olay şöyle

Hz. İbrahim, bir imtihan olarak Allah'ın emri ile oğlu Hz. İsmail'i kurban etmeye götürürken şeytan önlerine çıkar. Hz. İbrahim'in babalık şefkatini istismar etmeye kalkarak, bu işten vaz geçirmeye çalışır. Fakat ters yüz edilir. Bundan sonra Hz. İsmail'e musallat olur. Cenab-ı Hakkın emrini babasının yanlış anladığını, annesini gözü yaşlı olarak geride bıraktığını fısıldayarak emre boyun eğmemesini telkin eder. Şeytanın desiselerine hiç aldırış etmeyen Hz. İsmail, onu yanından kovmakla kalmaz, arkasından da yedi tane taş atar.İşte hacıların cemrelerde taş atmaları bu hadisenin hatırlanması ve yeniden yaşanmasıdır.

Burada Şeytanın suçu ne?

burada allahın bencilliği tuttu , şeytan sen nasıl olur da ibrahim'i benim yolumdan çevirirsin.

ben öldür diyorsam öldürecek, bir hikmeti var elbet hem rüya da gösteriyorum kendisine.

sen tutuyorsun adamı, oğlunu öldürmekten alıkoyuyorsun .

İbrahim'in oğluna olan sevgisi, allah'a olanınkinden daha mı fazla ? Böyle şey olamazzz !!!

Pis yaratık , seni kıyamete kadar taşlanmaya mahkum ediyorum bundan dolayı.

Sitelerde Paylaş

Kirec senin bu kullandığın mantık (kıvırma) ile dünyanın en saçma olaylarını bile kıvırabilirsin.

Bana öyle birşey söyledi ben senin kullandığın bu mantık ile kıvıramayayım, merakla bekliyorum..

Yazına gelecek olursak, kendin söylediğini kendin inkar edemeyeceğine göre o zamanlar insanlar çocuklarını öldürüyorlarmış, bu allah neden o kadar zaman buna göz yummuş?

Allah çocukların öldürülmesini istemiyorsa insanlar nasıl öldürüyorlar, tanrının istemediği birşeylerde oluyormu?

Sitelerde Paylaş

Burada Şeytanın suçu ne?

Evat çok haklısın.

Sonuca bakıldığı zaman zaten arap allahıda çocuğun öldürülmesini istemiyor, şeytanda zaten allahın istediğini söylüyor ama lanetleniyor.

Yav gerçekten bu islam denen illetin bir masal niteliği bile yok.

Sitelerde Paylaş

işte allah övünmek istiyor etrafındakilere karşı , oğlundan vazgeçecek mi diye .. Eğer ibrahim vazgeçerse diyecek : bakın kulum benim için evladından vazgeçti.

bi insanı ne hallere sokan bi tanrı , psikolojik olarak çökertiyor seni .. Sen olsan çıldırmaz mısın ?

Sitelerde Paylaş

Şeytan taşlama, Musevilikten bile önce diğer eski putperestlerin yine eski bir geleneğidir.

Kabedeki Hacer-ul-esved taşı kadın vajinası şeklindedir, doğurganlığı temsil eder. Adından da anlayacağınız gibi İbrahimin karısı hacerin adını taşımaktadır.

Şeytan diye taşladıkları sivri dikey yapı da, erkek organı şeklindedir, şeytanı temsil eder. İbrahimin oğlunu kurban vermesi de, sonradan uydurulmuş başka bir masaldır. Bir de, putperestlerin aslında çocukları kesme eylemi yoktur, çocukları yakarak kurban etmesi vardır.

Sitelerde Paylaş

Bir kaynaktan okuduğuma göre, İbrahim, Mısır kralına karısı Serayı hediye olarak vermiş,

karşılığında birkaç yüz koyun almış bu koyunları satmak için böyle bir hikaye uydurmuş.

Bu rivayetin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum uydurma da olabilir.

Sitelerde Paylaş

şeytan taşlama tam bu mevzudan gelir doğru,Rabbim sınadı öldürtmeyecekti zaten,müslümanlık budur Rahman dediyse şartsız kabul etmek! bu her baba yiğidin harcı değil işte anlamamanızı anlıyorum gerçekten ^_^

Sitelerde Paylaş

şeytan taşlama tam bu mevzudan gelir doğru,Rabbim sınadı öldürtmeyecekti zaten,müslümanlık budur Rahman dediyse şartsız kabul etmek! bu her baba yiğidin harcı değil işte anlamamanızı anlıyorum gerçekten ^_^

öff iyice saçmalamışsın.

her rüyanda intihar ettiğini görsen , rahman bana mesaj yolluyor en iyisi mi ben intihar mı edeyim dersin ?

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Arkadaş ortada anlamayacak birşey yok.

Sırf sen şu yazıyı yazma diye ben orda parantez içinde (imtihan olarak) yazmışım. Çünkü biliyorum senin gibi bi sivrizekalının çıkacağını.

allahın ibrahime ,kendi egosunu tatmin etmek için, öz oğlunu öldürtmesi ne kadar mide bulandırıcı bir imtihan fantazisi olsada, sizin mideniz allahın her türlü sapıklığını kaldırdığı için buna da bir bahane bulacağınız aşikar zaten.

Burda asıl soru şuydu: ŞEYTANIN BU İŞTE SUÇU NE?

tarihinde TunBagaTarhan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bunun başka açıklaması yok ama imtihan..

şeytanın suçu,sağdanda gelebileceği için şeytan evlt sevgisinden yanaşmaya çalışıp maksadı emirden alıkoymak karşı çıkartmak,oysa inanan bilir ki çocuğu ölecekse zaten ölür,ve yokolmaz kavuşacak elbet,Rahman demişse bitmiştir ötesi berisi yok ana baba evlat yolunda tanınmamalı mesele bu

Sitelerde Paylaş

Bir tanrıya yaranmak için kurban kesmek sadece müslümanlara has bir ilkellik değil, vakti zamanında pek çok ilkel zihniyet yaptı bunu. İnkalar, Aztekler...

Eğer bir tanrı, bırakın insanı, bir tavuğun bile kendisi için kesilmesini istiyorsa, ben o tanrının kafasında sorun ararım. O tanrı ya piskopattır, ya deli. Böyle bir tanrıya inanacağıma, tavuğa inanırım daha iyi. En azından yumurtasından faydalandığımız için bizden ibadet beklemiyor.

Sitelerde Paylaş

maalesef oluyor...

görüldüğü gibi kötülükler zulumler oluyor...

allah bunları istemiyor ve olmaması için bizleri görevlendiriyor...

ALLAH İSTEMEDİKÇE BİR YAPRAK BİLE KIMILDAMAZ.

O halde tüm bunlar nasıl oluyor ?

Zulümler, savaşlar vb...

Allah ipin ucunu bi kaçırdı artık hükmedemiyor herhalde, allahın sistemini başka tanrılar hacklemiş olmasın ? :)

Sitelerde Paylaş

ALLAH İSTEMEDİKÇE BİR YAPRAK BİLE KIMILDAMAZ.

O halde tüm bunlar nasıl oluyor ?

Zulümler, savaşlar vb...

Allah ipin ucunu bi kaçırdı artık hükmedemiyor herhalde, allahın sistemini başka tanrılar hacklemiş olmasın ? :)

allah zulmu sevmez ve istemez...

bizim vazifemiz allahın zulmu engellemesinde ona yardım etmek...

allaha yardım etmek lazım...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...