Jump to content

Tanrının tanrı olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Recommended Posts

Evrenin kuralları ile sınırlandırılmış bir algı sistemi yerine, şüphe içermeyecek netlikte kendisini tanıtacak bir donanımla bizleri diriltebilir herhalde bu tanrı...

Bahsettiğim böyle birşeyin imkansızlığı. Yeni donanım bir defa seni sen yapmaktan çıkarır. İkincisi her donanım evrensel bir kurallar zinciri içinde olur ya da yaratıcı ise yeni kurallar koyarak yeni donanımlar oluşturmak zorundadır. Yani yaratılan herşey belli kurallar içinde var olabilir.

Kurallar içinde var olması, algı sırasında o kuralları(kanunları) kapsayan varlıklara yönelik olur. Kuralsızlığı algılayabilmenin imkanı yoktur.

Yani yaratılmış bir varlık, ne biçimde yaratılırsa yaratılsın, tanrı dediğiniz hiçbir sınırı olmayan, tanımlanamayan bir varlığı algılayamaz.

Algılyamayacağı için de tanrının gerçekten tanrı olduğunu bilemez.

Hoş işin esası tanımsız olan birşeyin aslında var olmadığıdır ya.......

Sitelerde Paylaş
  • İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Var. İslamda her şey ön işlemle yapılmakta. Örneğin namaz için abdest alınmakta. Ölümden sonra kıyamete kadar beklenilecek. Ön hazırlıkta zaten gerçekliğe yavaş yavaş geçiş yapılmakta ve sanal dünyadan uyanırken algılamaktasınız. Ruhumuzun bu algısıda karşılaşacağımız ahiret ve araf durumunda yaşayacaklarımızı ön görmekte olacağız. Şu anda ki yaşamın afyonları bize o gün fayda sağlamıyacak.

Yine olayı çekip çevirecek yaratıklarlada karşılaşılacaktır. Mesela ölünce biz şuyuz sen şusun ve şunun için burdasın ve şunlarla karşılaşıcaksın gibi ve benzeri görevliler/rehbercilerimizde olacak.

İslam bu olaya bu açılardan bakmakta.

Tanımı gereği tanrı evrnin kuralları ile sınırlandırılmamış bir varlıktır. Yaratıcıdır. Öncesi sonrası vs. yoktur.

Öldünüz. Bir şekilde dirldiniz. Karşınızda bir varlık var ayan beyan gördüğünüz ve o kadar sınırsız olduğu halde algılayabildiğiniz. Teknik ayrıntıları da geçelim tanrı olduğunu iddia ediyor. Ancak siz şüphelendiniz. Onun gerçekten tanrı olduğunu nasıl anlarsınız? Ya tanrı değil de son derece teknolojik bir uzaylı ise? Son derece zeki bir yaratıksa? Yaratıcı mı yaratık mı olduğunu nereden bileceksiniz?

Bunun bir yolu var mı siz sevgili müslüman arkadaşlarım?

Sitelerde Paylaş

Tanrının, Tanrı olduğunu nasıl anlarız? :) Soruyu sorarken bile anlamışsız gibi gözüküyor..Masanın, masa olduğunu nasıl anlarız?

Benim şahsi düşünceme göre. Ölünce hop karşımızda bir varlık görüceğiz veya o gördüğümüz Tanrı olacak demiyorum. Safha safha geçiş yapacağımızı, mekana girerken veya huzuruna gelirken belli kurallara göre işlem göreceğimizi söylüyorum. Aynı zamanda anlamak, sevgi duymak gibi bir çok Dünya da kullandığımız değerlerden farklı veya gelişmiş yapılara sahip olacağız.

Sitelerde Paylaş

Benim şahsi düşünceme göre. Ölünce hop karşımızda bir varlık görüceğiz veya o gördüğümüz Tanrı olacak demiyorum. Safha safha geçiş yapacağımızı, mekana girerken veya huzuruna gelirken belli kurallara göre işlem göreceğimizi söylüyorum. Aynı zamanda anlamak, sevgi duymak gibi bir çok Dünya da kullandığımız değerlerden farklı veya gelişmiş yapılara sahip olacağız.

şu anki halimizle tanrıyı algılayamayız diyorsun...

onu algılamamız için bazı değişimler geçirmemiz gerekir diyorsun...

onu algılamak için ne tür değişimler geçirmek gerekir...

Sitelerde Paylaş

Bedenimiz dunyada kaldigina gore butun gorme, duyma, hissetme, tatma ve koklama duyularimiz yok olacak. Bu duyular da olmadan zaten nasil herhangi bir seyi taniriz, fark ederiz ben bilemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Bedenimiz dunyada kaldigina gore butun gorme, duyma, hissetme, tatma ve koklama duyularimiz yok olacak. Bu duyular da olmadan zaten nasil herhangi bir seyi taniriz, fark ederiz ben bilemiyorum.

belki de tam böyle bir değişim geçirmek gerekiyordur...

hiçliği tam olarak yakalamadıkça bazı şeyler algılanamıyor olabilir...

ne enteresan...

Sitelerde Paylaş

İlmihal inancına göre konuşursak, öldükten sonra yapılacak karşılama merasimi varsa zaten, kimsenin neyin, kimin, nasıl tanrı olup-olmadığını düşüneceğini sanmıyorum.Tabi eğer öldükten sonra bu sorgulamayı yapıyorsak bu söylediğim geçerli.Ama yinede başlığı öldürmeyelim, karşımızdaki Varlık bize Tanrı olup-olmadığını sorgulatmıyorsa Tanrı dır zaten.

Sitelerde Paylaş

Rüya nasıl oluyor?Ama konu bu değil.Bildiğim kadarı ile zaten dünyada kalan beden diriltilecek.Evrene karışmış atomlardan örülü küllerimiz, nasılki ilk defa ve daha önce bir araya geldi ise, tekrar bir araya gelme ihtimali yok mu?

Sitelerde Paylaş

Benim savıma göre biz aslında reelde değiliz. Ruhumuz reelde. Ölünce reelde olacağız ancak o zamanda reelin koşullarına göre bir bedene sahip olacağız ve yeteneklerimizde ona göre şekillenecek daha da gelişip sınırlanmayınca önceden bizim için önemli olanlar önemsiz, önemsiz olanlar önemli olacak.

1200 lü yıllarda benzin değersizlik ifade ederken şimdi bir değeri ifade ediyor gibi bugün küçümsediğimiz meseleler reelde çok önemli olabilecek.

belki de tam böyle bir değişim geçirmek gerekiyordur...

hiçliği tam olarak yakalamadıkça bazı şeyler algılanamıyor olabilir...

ne enteresan...

Sitelerde Paylaş

Makro ve mikro dünyada herşey çift. Düalizm aslında hiçlik. Hiçliğimizde toplamda olmayanken artı ve eksi olarak var olduğumuzu sanıyoruz. Zaman kavramıda işin içine girince iyice uyuşuyoruz. Reelde sadece ruhumuz ilintili.

Rüya nasıl oluyor?Ama konu bu değil.Bildiğim kadarı ile zaten dünyada kalan beden diriltilecek.Evrene karışmış atomlardan örülü küllerimiz, nasılki ilk defa ve daha önce bir araya geldi ise, tekrar bir araya gelme ihtimali yok mu?

Sitelerde Paylaş

Makro ve mikro dünyada herşey çift. Düalizm aslında hiçlik. Hiçliğimizde toplamda olmayanken artı ve eksi olarak var olduğumuzu sanıyoruz. Zaman kavramıda işin içine girince iyice uyuşuyoruz. Reelde sadece ruhumuz ilintili.

Herşeyin çift olduğunu söylemek çok iddialı bir söylem. Hele ki bunun içine mikro dünyayı da katmak çok daha iddialı oluyor.Aslında bu söylemlerin tasavvufi ademiyet(yokluk) kavramları ile ilintili olduğunu sezimliyorum fakat konumuz bu değil.Mikro dünya için şunu sorabilirim mesela, "herşey" çiftse baryonik maddenin fazlalığı nasıl açıklanır, diye soracağım ama konu bambaşka yerlere gidecek.Bu yüzden sormuyorum.

Aslında bu başlığın altında garip ve ince bir ön kabul var.Başlık sahibi ilk önce ölüpte dirilmenin imkansız olduğunu söylemeye çalışıyor, fakat olaki oldu diye bir faraziye kuruyor, sonra da aslında yine tanımlanmamış başka, mesala bir uzaylı yaratığın, gelip Tanrılık iddia ettiği şeklinde bu faraziyeyi yürütüyor.Peki bizi bu yaratığı Tanrı değilde uzaylı olduğu fikrine götüren nedir? Önkabul.

Sitelerde Paylaş

Benim savıma göre biz aslında reelde değiliz. Ruhumuz reelde. Ölünce reelde olacağız ancak o zamanda reelin koşullarına göre bir bedene sahip olacağız ve yeteneklerimizde ona göre şekillenecek daha da gelişip sınırlanmayınca önceden bizim için önemli olanlar önemsiz, önemsiz olanlar önemli olacak.

1200 lü yıllarda benzin değersizlik ifade ederken şimdi bir değeri ifade ediyor gibi bugün küçümsediğimiz meseleler reelde çok önemli olabilecek.

hani bir çinli rüyasında bir gün kelebek olduğunu ve kırlarda uçtuğunu görmüş...

o günden sonra çinlinin içini hep bir şüphe kemirmiş durmuş...

acaba ben gerçekten bir çinlinin rüyasındaki kelebekmiyim...

yoksa bir kelebeğin rüyasındaki çinli miyim...

Sitelerde Paylaş

hani bir çinli rüyasında bir gün kelebek olduğunu ve kırlarda uçtuğunu görmüş...

o günden sonra çinlinin içini hep bir şüphe kemirmiş durmuş...

acaba ben gerçekten bir çinlinin rüyasındaki kelebekmiyim...

yoksa bir kelebeğin rüyasındaki çinli miyim...

:D :D

Sitelerde Paylaş

Ön kabul çok önemli bir mesele. Mesela niyet, mesela evrimde ön insan, mesela ön sevişme, mesela ilköğretim.

Dikkat ederseniz ön önermede bulunmadan mesele hiç yok ve tartışılmaz.

Bizim bilimde sınırımız ileride gelişecek "Biz Tanrıyız ki Tanrı yoktur" yanılgısının "Tanrı" ile son bulacağı "kıyamet" olarak düşünüyorum. Dikkat ederseniz bilimsel kazanımlar, ivmeli hareket ederek teknolojiyi ortaya koymakta, karnlık madde gibi bizim bilimsel buluş hızımızın artmasıyla çok daha açıklanabilir olacaktır.

Esasen benim düşüncem; madde de şuanda tam olarak bilmediklerimizin tersi.

Hatta daha karmaşıkda;

Hem Hiçlik içinde artı ve eksi iken, Artının içinde de artı ve eksi, yine burada oluşan artınında içindeki artı ve eksi ...

Hemde Hiçlik içinde artı ve eksi iken, Artıların içinde de artılar ve eksiler ...

şeklinde kadın-erkek kadar varan Dünya dayız.

Herşeyin çift olduğunu söylemek çok iddialı bir söylem. Hele ki bunun içine mikro dünyayı da katmak çok daha iddialı oluyor.Aslında bu söylemlerin tasavvufi ademiyet(yokluk) kavramları ile ilintili olduğunu sezimliyorum fakat konumuz bu değil.Mikro dünya için şunu sorabilirim mesela, "herşey" çiftse baryonik maddenin fazlalığı nasıl açıklanır, diye soracağım ama konu bambaşka yerlere gidecek.Bu yüzden sormuyorum.

Aslında bu başlığın altında garip ve ince bir ön kabul var.Başlık sahibi ilk önce ölüpte dirilmenin imkansız olduğunu söylemeye çalışıyor, fakat olaki oldu diye bir faraziye kuruyor, sonra da aslında yine tanımlanmamış başka, mesala bir uzaylı yaratığın, gelip Tanrılık iddia ettiği şeklinde bu faraziyeyi yürütüyor.Peki bizi bu yaratığı Tanrı değilde uzaylı olduğu fikrine götüren nedir? Önkabul.

Sitelerde Paylaş

Ne güzel uydurmuşsunuz.

Gören de sizlerin gidip gördüğünüzü sanacak.

Benim sorumun niteliğini anlamamışsınız ve önkabullerle doldurmuşsunuz.

Tekrar sorayım madem. Diyelim ki uzaylı bir manyak var, kendisini tanrı olarak lanse etmek hoşuna gidiyor. TEknolojiyi geliştirdi ve sen öldükten sonra senin bir kopyanı çıkardı ve kendi kurduğu ortamda seni canlandırdı. Tam da aradığın herşey orada. Huriler, melekler vs. Ama bunların hepsi o uzaylı manyağın ürettiği şeyler. KArşına çıkmış ben tanrıyım diyor. Burada ölmeyeceksin diyor ama söyledikleri hikaye. Onun gerçekten tanrı olup olmadığını anlayabilir misin?

Ya da aslında TAnrı ile şeytan arasında gizli bir anlaşma oldu. Tanrı şeytana bazı yetkiler verdi. Öldükten sonra insanları dirilt ve cennet cehennemi göster dedi. Aralarından hala beni arayanlar çıkarsa onları seç bana gönder, seni tanrı sananları da cehenneme atıver dedi.

Tanrının tanrı olduğunu sizler hiçbir şekilde anlamazsınız. Hele bu kafayla. Siz, size sunulacakları bekliyorsunuz. Ama çok beklersiniz.

Sizi gidi menfaatçiler sizi......

Sitelerde Paylaş

Tanrının, Tanrı olduğunu nasıl anlarız? :) Soruyu sorarken bile anlamışsız gibi gözüküyor..Masanın, masa olduğunu nasıl anlarız?

Bu cevap oldu mu şimdi? Ya da benzetmen.

Aslında tüm söylemek istediğim şu:

Tanrı diye birşey yoktur. Çünkü tanrıyı tanımlayabilecek hiçbirşey yoktur. Tanımı gereği o hiçbirşeydir. Dolayısı ile tanımsız birşeyi algılamanın imkanı yoktur.

Ancak masayı tanımlarsın.

Sitelerde Paylaş

Offspring,

Mesele burada başlıyor. Tanrının hiçbir tanımı yok. Tanrıyı tanımlayamazsın. Tanımlamak için kullanacağın herşey onu sınırlandırır. Dolayısı ile tanımlayaamacağın bir varlıkla karşılaşma durumu ortaya çıkıyor.

Eğer bir gün ben Allah'ım diye birşeyler karşına çıkarsa bil ki yalancının Allahıdır O. Ölsen ve sonra dirilsen bile öyle birşeyin olamayacağı bilinmelidir.

Yalancı allah :D Aklımız kavrayamıyor madem, ayrıca görmüyoruz duymuyoruz hissedemiyoruz din denilen şeylerde de çelişki buluyoruz e nasıl inanıcaz biz bu allaha? İnanmak için bir sebebi olan söylesin?

Ben direk anlarım bir güzel de kalaylar ateşe doğru yol alırım :D

Sitelerde Paylaş

Nasıl anlayacaksın?

Mesela "senin tanrı olduğunu ispatlamanı istiyorum" dedin. Ve o da "istediğini sor" dedi. Ne sorarsın? Ya da neyi yaratmasını istersin?

Tabi ALLAH seni kaale alacak değilde varsayalım sana dünyada göründü ve sen ona sorabildin(bu imkansız çünkü öldükten sonra sadece cennete girenler onun cemalini görebilecekler).şunu istersin ölmüş olduğunu kesin bildiğin biriniş kanlı canlı karşımda göster onunla konuşabileyim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...