Jump to content

Neden 3 Kitap?

Recommended Posts

• İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

birde neden bir kitap degıldı dıyorsunuz kurana göre ıkı kışı vardı ılk varoluşta sonra zamanlaınsanlar cogaldı ve ayrıldılar yanındakılerde kıtap yoktuki bibirinden uzak olan 5 kavme ayrı bes peygamber gelmıştır. en sonda tastık edıcı olarak kuran gönderılmıştir.

Sitelerde Paylaş

birde neden bir kitap degıldı dıyorsunuz kurana göre ıkı kışı vardı ılk varoluşta sonra zamanlaınsanlar cogaldı ve ayrıldılar yanındakılerde kıtap yoktuki bibirinden uzak olan 5 kavme ayrı bes peygamber gelmıştır. en sonda tastık edıcı olarak kuran gönderılmıştir.

Biraz evvel aklımdaki sorular başlığında anibal'e "evrime katılıyorum" dediğini okudum..Şimdi burayı okuyorum " adem ve havva " masalını tastikliyorsun..Nasıl çalışıyor senin beynin? ve Nasıl mantık yürütüyorsun?

Sitelerde Paylaş

Burada merak ettigim mevzu, (3 veya 4 simdi tam hatirlamiyorum) Allah'in toplamda 3 kitap gondermesi. 1.sini Musa peygambere gonderdi, tam tutmadi. Sonra Isa peygambere geldi, demek ki o da olmadi en son artik Muhammed peygambere geldi, o da ne kadar tuttu tartisilir. Simdi her seyi bilen bir tanri figuru neden tutmayacagini bildigi 2 farkli kitap gonderir? Bana kalsaydi oyle bir kitap gondermesi gerekirdi ki, o kitap hicbir insanoglunun kafasinda en ufak bir suphe birakmadan o dini sectirmeliydi. Buna ragmen goruyoruz ki din mesuplarinin buyuk bir cogunlugu ayni dine sahip ulkelerde dogan insanlar veya o dine sahip ana babaya sahip kisiler. Aciklamalari bekliyorum.

Benim bildiğim 124 bin mi 224 bin mi peygamber geldiği ve Kuran 28 tanesinden bahsedildiğidir. Bunlardan 3 tanesi de kesinlik içermiyor. Bu da İslama göre kitaplardan çok tevhid olarak inancın önemini gösteriyor. Kavimlere aynı inancı anlatan peygamberler olması bu durumda kavimlerin Dünya içinde bir biri ile iletşime geçemeyecek teknoloji ve nüfusa sahip olmamasıyla açıklanabilir. Nüfus bildiğiniz üzere yüzyıllara göre ivmeli artan bir sayı. Hiristiyanlık ve müslümanlığın ortaya çıkması ile Dünya popülasyonun ilgisi olabilir.

Hiristiyanlıkta Meryem ve İsa ya Tanrı denmesi ile İslam Hiristiyanlığın bozulduğunu ortaya koyuyor. Bu bozulmayla İslamın gelişine kadar sürece fetret deniyor. Örneğin şu anda tevhit ve inanca ulaşmış ancak İslamdan haberi olmayan biri varsa Oda bir fetret devrindedir denilebilir. Belki böyle bir deist vardır.

Buradan İslami açıdan bir çok dinin örneğin paganizm öncesinde ilahi sonrasında yozlaşarak insani süreç alabildiği düşünceside ortaya konabilir. Yerel afrika dinlerinde vb. büyük dinlerin benzeri inançlar olduğunu okumuştum.

Eğer hiçbir irdelemeye gerek kalmadan ortaya kitap konulup insanlarında koşulsuz ona inanması sağlansaydı Tavuktan farkımız kalmazdı (Mesela siz de Ateist olma özgürlüğüne sahip olmazdınız) bir tek onlar benim bildiğim oturduğu yerde yumurta yapıyor. Buda esasen dinlerin laik olduğunu görsteriyor. Siz islamın insanı Dünya da cezalandırdığını duydunuz mu?

Sitelerde Paylaş

herkese mrb bu forumu acan arkadaslara tesekkürler bende sizin felsefenizle sizlere ışık olacak yazılarımla

tartışma ortamlarında ilk mesajımla acılışı yapmak istiyorum bu sorunun tek yanıtı

tartışmasız olarak insanların inancsızlığından dolayı ortaya cıkan felaketlerden kurtulması amacıyla belirli

kişilerin ki ezici coğunluğun insan olduğu dünyamızda tabiiki başka bi varlık degil insan elci olmuştur ve son kutsal kitapta bize can şekil hayat veren yaradanın isteği doğrultusunda insanlığa sunulmuştur bilmem anlatabildimmi insanda utanma duygusu yoksa insanlıktan cıkmıştır ve öylede oldu 3 tokat atıldı insan olun diye anlaşılmadı ve son bir defa insanın anlayacagı tek mucize kitabımız kutsal kitap Kur,an la başbaşayız adalet:)

Sitelerde Paylaş

Diyelim ki

Bir müslüman ateistleri öldürelim dese, ya yanındaki müslüman önceden ateist ise ve bunu o ateistken söyleseydi

yada

Bir ateist müslümanları öldürelim dese, ya yanındaki ateist önceden müslüman ise ve bunu o müslümanken söyleseydi

İnsanların yaptıkları ve söylediklerini neye mal edebiliriz ki?

>>> Siz islamın insanı Dünya da cezalandırdığını duydunuz mu?

Yakaladığınız yerde öldürün, asın, kesin, çarmıha gerin, kolunu kesin, yüz değnek vurun diyen şaman dini zaten di mi?

Sitelerde Paylaş

Önce "Neden Kitap?" sorusunu sormak gerek.

Sonra da başlık konusunda olduğu gibi "Neden bir değil de çok kitap?" sorusunu.

Allah'ın gönderdiği iddia edilen kitaplar son 3000-4000 yıla ait.

Bugün olsa kitap değil, internet sitesi olurdu herhalde. Çünkü kitaptan daha etkili bir yayın aracı.

İnsanlığın yaşı yüzbinlerce yıl olduğuna göre; Eski insanlar son asırlarda gönderilmiş kitaplardan mahrum kalmışlar demek ki. :)

Binlerce yıl Allah onlara kendini tanıtamamış, bilinmemiş, onlara cennet-cehennemden bahsedememiş anlaşılan.

Ya da 3-4 kitap değil, çok daha fazlası var.

Nasıl 25-30 peygamber değil, her kavme gönderilmiş 124.000 peygamber varsa..

İletişim bugünkü gibi kolay olmadığından her kavme ayrı kitap gönderilmiş olmalı.

"Yazı bilinmiyor, kağıt-kalem yok" diye düşünmeyelim, Adem'e herşey öğretilmiş, o da nesline aktarmıştır.

Ya da o insanlar cennetten-cehennemden muaftır, Araf ehlidir. Arada derede sonsuza dek kalırlar, belki de toprak olurlar. :)

Diğer yandan bu kitapların bugüne ulaşmamış olması, ulaşanların da tahrif edildiği iddiası Allah'ın kudretinin sonsuz olduğu iddiasıyla tezat oluşturuyor.

Yani, minareye kılıf uydurulamıyor, mızrak çuvala sığmıyor ama inananların gözleri var görmüyor, kulakları var duymuyor.

İnanmayanlar açısından "Neden çok kitap?" sorusunun yanıtı ise basit.

Çünkü her toplumda "Bana vahiy geliyor, bu kitabı Allah yazdırıyor" diyerek yeni bir dinle ortaya çıkanlar daima o toplumun inançlarına ve geçmişteki mavallarına tamamen ters düşmemeye çalışırlar.

Eskiyi tamamen atıp yeni bir dinle ortaya çıkmak hem kelleyi koltuğa almaktır, hem de yeni mavallar uydurmak zordur.

En kolayı eski hikayeleri tekrarlayıp araya kendinden de birşeyler katmaktır.

Bu, eskilere biat ve taklitçilik bile bağnaz toplumlarda yeterli olmayabilir. Kendinden kattıklarından biri toplumu rahatsız ettiğinde bedelini canlarıyla öderler.

Tutundukları takdirde kendi yazdıkları ya da müritlerinin sonradan yazdığı kitap öncekilere eklenerek Allah'ın kitaplarının sayısını arttırır.

Örneğin Bahailere göre Tevrat, Zebur, İncil, Kur'an'dan sonra 5. kitap kendi peygamberleri olan Mirza Hüseyin Ali'ye gönderildiğine inandıkları Kitab-ı Akdes'tir.

Sitelerde Paylaş

Diyelim ki

Bir müslüman ateistleri öldürelim dese, ya yanındaki müslüman önceden ateist ise ve bunu o ateistken söyleseydi

yada

Bir ateist müslümanları öldürelim dese, ya yanındaki ateist önceden müslüman ise ve bunu o müslümanken söyleseydi

İnsanların yaptıkları ve söylediklerini neye mal edebiliriz ki?

Öldürme eylemini tavsiye eden Kuran'ın ayetleri hususunda konuşuluyor.Bir müslümanın ateist hali veya bir ateistin müslüman hali değil konu..

Ben sizi bazı yazılarınızdan dolayı mantıklı birisi sanmıştım..Müslüman olmanıza ve bu derece mantıksız ve komik masalları savunmanıza gerçekten şaşırdım...

Sitelerde Paylaş

Daha öncede söyledim Kuran Doğa duruşlu olarak insanı anlatır. Şimdi insan-insanı öldürmüş nedir? Deprem olduğunda binlerce insan ölünce de Katil - Tanrı mı diyeyiz?

İnsanlar kendi hukuklarını bilimsel ölçülerde ortaya koyar ne kadar çağdaş ve ne kadar bilimsel ise o kadar adil olur. Zira tecavüzcüler var, yüzlerce insanı öldürenler var. Bunlar bizim meselemiz ve çözmesi gerkenlerde biziz.

Öldürme eylemini tavsiye eden Kuran'ın ayetleri hususunda konuşuluyor.Bir müslümanın ateist hali veya bir ateistin müslüman hali değil konu..

Ben sizi bazı yazılarınızdan dolayı mantıklı birisi sanmıştım..Müslüman olmanıza ve bu derece mantıksız ve komik masalları savunmanıza gerçekten şaşırdım...

Sitelerde Paylaş

>>> Bir müslüman ateistleri öldürelim dese, ya yanındaki müslüman önceden ateist ise ve bunu o ateistken söyleseydi yada Bir ateist müslümanları öldürelim dese, ya yanındaki ateist önceden müslüman ise ve bunu o müslümanken söyleseydi İnsanların yaptıkları ve söylediklerini neye mal edebiliriz ki?

Kişilerin söyledikleri bu hususta hikayedir. Velakin din açıkca şunları öldürün der. O halde, bunu kimin söylediği önemsizdir, bu dinin ta kendisidir.

Kısaca, din dünyada bolca ceza verir ve hatta insanları öldürme, karılarına kızlarına tecavüz etme hakkıda verir. Ve bunları veren islam dinidir.

Sitelerde Paylaş

Daha öncede söyledim Kuran Doğa duruşlu olarak insanı anlatır. Şimdi insan-insanı öldürmüş nedir? Deprem olduğunda binlerce insan ölünce de Katil - Tanrı mı diyeyiz?

İnsanlar kendi hukuklarını bilimsel ölçülerde ortaya koyar ne kadar çağdaş ve ne kadar bilimsel ise o kadar adil olur. Zira tecavüzcüler var, yüzlerce insanı öldürenler var. Bunlar bizim meselemiz ve çözmesi gerkenlerde biziz.

Ben sizi anlıyorum da siz beni anlamıyorsunuz..

Kuran mı bilmiyorsunuz nedir?..

Ben size İnanmayanlar hususunda kuran'ın "müşrikleri yakaladığınız yerde öldürün" diye emir veren Allah'ından söz ediyorum.Ya da benzer ayetlerinden..Kuran'da insanın doğal duruşundan falan hiç anlamaz.İnsanın doğasından bi haberdir ve zorlar da zorlar...

Siz yeminlisiniz sanırım Kuran ayeti kullanmamaya...

Umarım bu sefer bir deformist olarak bana cevap vereceksiniz..

selamlar..

Sitelerde Paylaş

"Tanrı cevizleri verir ama ısırıpta kırmaz onları" G.

yine aynı örneği veriyorum. Buradan Tanrı ceviz yarattı ve onları yemeliyiz anlamıyorum.

İlahi bir söz olduğunu iddea ediyoruz ki ozaman bizim yüklediğimiz manalarla Ateistlerin yükleyeceği manalar farklılaşır.

Esasen savaşı da düşünebiliriz veya canınıza kast halinde nefsi müdafayıda.

Burada bu söz bu yüzden böyledir. Hımmm Bak islam böyle veya tersini benim yapmam bize fayda anlamında masturbasyondan öteye gitmeyecektir.

Önemli olan tek kitap olmaması sorusunda müslümanın bakış açısının enpati olarak farkedilebilmesi, bu daha seksi.

Ben sizi anlıyorum da siz beni anlamıyorsunuz..

Kuran mı bilmiyorsunuz nedir?..

Ben size İnanmayanlar hususunda kuran'ın "müşrikleri yakaladığınız yerde öldürün" diye emir veren Allah'ından söz ediyorum.Ya da benzer ayetlerinden..Kuran'da insanın doğal duruşundan falan hiç anlamaz.İnsanın doğasından bi haberdir ve zorlar da zorlar...

Siz yeminlisiniz sanırım Kuran ayeti kullanmamaya...

Umarım bu sefer bir deformist olarak bana cevap vereceksiniz..

selamlar..

Sitelerde Paylaş

Sevgili osarici,

Siz bir müslüman olduğunuzu zannetsenizde bir deistsiniz..Deist müslüman.. :blink:

Kuran açık bir kitaptır..Öldürme ve ganimetlerle ilgili ayetlerde müteşabih olmayıp gayet mübin'dir..Bir müslümanın düsturuysa ayetler olmalıdır..Uydurulmuş çarpıtılmış anlamı kaydırılmış ayetlerle iş görmek bir müslümana göre değildir..

selamlar

Sitelerde Paylaş

Kuran aslında tabıatımıza aykırı bır savas vermemızı ögutler muslumanlar hz Muhammet'ın bı takım mucızeler yaptıklarını savunur. biz hikaye oldugunu savunsakta muslamanlık dını gunumuze cok yakın oldugundan daha net anlasılabılıyor. hz Ali dıye bırının yasadıgı ve muhammet dıye bırı yasadıgıda kesın. peki bır peygamber alametlerını göstermeseydı nasıl ınanc olurdu. ben peygamberım oo herkes Allah Allh mı dıyeceklerdı. hayır kesınlıkle bır delılı olmalı hz ısa konusmus olmalıdır. bıde ahmet adında bırının gelecegınden bahsederler. dıger dınlerdede... muhammetın okuma bılmezken dehaların olusturması gereken seylerı bılmesı (dogum yagmurun yagıs seklı, sirius fılan) tevrattakı mehtı nın sonkez gelıp cıddende buyuk ısler basaracagını butun dunyanın yada bırden fazla topluma ısık olacagının söylenmesı ve cıkması ılgınctır. belkide hz lut yasamamıstır ama genede homoseksuel ınsanların yandıgı bır yer var. buda cıddı anlamda bılımın yanında dınsel içerikli seylerınde dogada bulundugunu gösterıyor. belkide karmadır ama lanet olsun dedıgın ınsanın gercekten basına bısıy gelmesı cıdden ıstedıgı seyın baskasının basına gelebılmesi. baskasına zarar veren ınsanın kendı cocugundada acaip seylerın olması bu karma mıdır? salakça bı atom nasıl olurda karmayı olusturabılır ınsan nasıl olurda vucudunda olan bır seyı evrendekı enerjıyle irtibata gecebılır. nasıl ögrenebılır. ayrıca buyu denen bır sey var ısteyen uygulayabılır bunuda. ınsan nasıl olurda buyuyu yapabılır nasıl ögrenebılır mılyonlarca ınsan bılımle ugrasıyo nasıl oluyorda buyu yapamıyolar bunların cıdden sorulması gereken seyler olduguna ınanıyorum

tarihinde miko tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> Kuran aslında tabıatımıza aykırı bır savas vermemızı ögutler muslumanlar hz Muhammet'ın bı takım mucızeler yaptıklarını savunur.

İyide kuran tam tersini söyler, allah bir halta yaramıyo zatne diye muhammede mucize filan vermez, aha size kuran, yerseniz der geçer.

>>> ayrıca buyu denen bır sey var ısteyen uygulayabılır bunuda.

Nerde var miko? Şu üfürüğü kuvvetli hocalar nedne bir büyü yapıpta israilin kökünü kazıyıvermez mesela.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...