Jump to content

Tanrı hiçbirşeydir.

Recommended Posts

Tanrı nedir?

Dikdötgen midir? Hayır.

Katı mıdır? hayır.

Uzun mudur? Hayır.

Öncesi var mıdır? Hayır.

Yer, içer mi? Hayır?

Tanımsızlıkları sonsuza kadar uzatabilirsiniz? Tanrının mahiyet hakkında hiçbir tanım getiremezsiniz. O halde Tanrı nedir? Hiçbirşey!

MUHALEFETÜN LİL-HAVÂDİS: Allah(cc)'ın sonradan yaratılan hiçbir varlığa benzememesidir. Her ne akla geliyorsa veya düşünülüyorsa o Allah değildir. Çünkü akla gelen ve düşünülen şeyler hep sonradan yaratılmış, yok iken var olmuş şeylerdir.

Sitelerde Paylaş

tanrı gerçekte yoktur

ama mecazi anlamda,

gelin şu tanrıyı masaya yatırıp bi inceleyelim,

dine inanlar, ilahları hakkında,

sadece görünmez olduğundan başka bişey bilmiyorlar değilmi?

yetersiz bir bilgi var ellerinde yani,

sadece görünmeyen ama var olduğuna inandıkları bir kavrama inanıyorlar..

bizim karşımıza gelmeyenler için sorun yok

onlar zaten inanmaya devam ediyorlar

ama bizim karşımıza gelenler az bilgiyle savunma yapmak zorunda kaldıkları için

tanrılarını bize anlatırken kendileri şekillendiriyorlar

yok şöyledir böyledir şu kavrama dahildir, değildir , diyorlar

yani kendilerinden çok şey katıyorlar ilahlarını bize tarif ederken,

istedikleri gibi şekillendiriyorlar ,bunu çok iyi biliyorum

bunu kendileride biliyorlar ama bilinç altına atmaya çalışıyorlar

sonuç olarak kendilerinin kattığı şeylerle tanımlanan,

tanımı bile dindarlar tarafından oluşturulan,

dindarlara bağlı olan,

tanrının kudretli büyük olduğu ne kadar gerçektir,

Sitelerde Paylaş

Tanrı algılanamayan mı diyorum.

Okuduğunu önce anlamaya çalış.

Tanrının tanımı yok diyorum.

Algılayamamak başka, tanımsızlık başkadır.

Kavramları öğren öyle tartışalım.

Tanımını yapamazsın çünkü yaratılana benzetmeye çalışıyorsun zorunlu olarak.Çünkü akıl o kadar insanda ilerisini idrak edemiyorsun.

Sitelerde Paylaş

İlerisi gerisi yok bu işin.

Tanrı'yı tanımlayacak bir başka araç getiremezsin. Tanrıyı anlamaya yönelik her sorumuzun cevabı hayır olacaktır.

Tanımlayamadığın birşeyin varlığını nasıl kabul edebilirsin peki? Adından başka bir bilgi yok elinde. Benzetme yapayım:

-Ben limofr diye bir varlığa inanıyorum.

-Nedir limofr?

-Hiçbirşey.

Sitelerde Paylaş

MUHALEFETÜN LİL-HAVÂDİS: Allah(cc)'ın sonradan yaratılan hiçbir varlığa benzememesidir. Her ne akla geliyorsa veya düşünülüyorsa o Allah değildir. Çünkü akla gelen ve düşünülen şeyler hep sonradan yaratılmış, yok iken var olmuş şeylerdir.

Bunlar boş laflar. Klasik cahil (dinini bilmeyen) müslüman laflarıdır. Kuran'a bakarsak Allah'ın iki eli vardır, düşünür, tahta kurulur, konuşur, işitir, bilir, sevinir, bakar, kızar, beddua eder ve şu an aklıma gelmedik türlü türlü insan vasfı taşır. Zaten Adem'i canlandırırken kendi ruhundan üflemiş, kendi nefsine benzer bir şey yaratmıştır. Hatta Kuran'da açık şekilde gösterdiği insani tavırlara bakan bir müslüman kesim "Mücessime" (veya Müşebbiye) tarikatını kurmuştur. Mücessime inanırları Kuran Ayet'lerine dayanarak, Allah'ın insana benzer maddesel özelliklere ve hatta insani niteliklere sahip olduğunu iddia etmişlerdir. Mücessime inanırları Allah'ın cismi olduğunu ve insana benziyor olduğunu kabul etmeyi caiz sayarlar. Bu inanışa göre, Allah'ın cismini belirten Ayet'ler kabul edilmeli fakat yorumlanmamalıdır derler. Bu tarikat elemanları brokoli'den farksız, saf kan müslümandırlar.

Bilmemek ayıp değil, ama üfürmek Ayıp. Üfürmek yerine sorun size de öğretelim...

Sitelerde Paylaş

Sevgili Charles Darwin,

Bu anlattıklarınla zaten algısı normal çalışan algıya sahip insanların (sadece ateistler-hatta güçlü ve pozitif ateistler diyebilirim çünkü bazen normal ateistlerin de algısal hatalara düştüğü görülüyor) sorunu yok.

Düşünce sistemi çalışıyor. Parçalar koyuluyor. Kesinlik ve doğruluk ortaya çıkıyor.

Ancak sorun burada bu algısı bozuklarda.

Bu insanlar aynen bizim gibi merkeze yerleştirilen düşünceye yönelik sistem çalıştırıyor ve parçaları toplayıp koyuyorlar.

Ama bizden farkı bu adamların ellerinde kağıt makası var ve topladıkları parçaları ortadaki hayale uygun şekilde yerleştirmek için kesip kırpıp koyuyorlar.

Ve işin tuhafı bu adamlar tanrının olduğu konusunda zerre şüpheye sahip değiller.

Bu verilerle düşünecek olursak.

Homo sapiens canlı türü kabullerine göre de bilimsel sınıflandırılmalıdır.

Bu tanrı, din, dogma, enerji, yoga o bu şu vs diye kendisini gösteren algısal olarak hasta grup homo sapienslerin hızını azaltıyor.

Ben Nietszche'nin bahsettiği üstün insan ırkının bu yüzyıldan itibaren kendini belirgin etmeye başladığını görüyorum.

Biyolojik evrime odaklanmışız bizler ancak ortada farkındalık gibi önemli bir konuyu kapsayan bilişsel evrim de var.

Bizler öyle ya da böyle bilişsel evrimle bu algısı bozuk homo sapiens türünden çatal vermiş bir türüz.

Ve algısı bozuk tür bizi bir tehdit olarak algılayıp yoketmeye çalışıyor.

Sizler kendilerinize bir bakın.

Bu çatal bilgiyle öğrenmeyle okumayla bilmeyle verilmiyor.

Bu çatal bir enerji çarpması, bir deha pırıltısıyla veriliyor.

Bu konuları tartışmaktan bıktım ben şahsen bu adamlarla.

Bizlerin yapmamız gereken bu bilişsel evrimi detaylı olarak modelleyebilmek ve bizden daha net ve parlak bir algıya sahip yeni jenerasyon oluşturabilmek.

Şu anda ateizm tamamen şans eseri oluşan bir durum. Bu bilinç evrimi şans eseri oluşuyor. Piyango gibi bir şey.

Ben farkın tamamen derinleştirilmesini hatta ve hatta sınıf farkına dönüştürülmesinin gerektiğini düşünüyorum.

Özetle kafanı fazla ütülemeden.

Sen bir bilişsel evrim ürünüsün Charles.

Süper insanın Homo Neandertalısın belki de.

Sen tutup da homo habilisi eğitemezsin arkadaşım.

Senin seviyene çıkamaz.

Ancak bir şeyi atarsın ve koş getir dersin.

Bu kadar yani.

Sitelerde Paylaş

Sen algılayamdığın herşeye hiç bir şeymi diyorsun?

o zaman sen yokluğu algılamaya çalışarak kendini paralamaktan öte birşey yapmıyorsun.

doğmadan önce yoktun .

o zaman bir algın var mıydı ? yokluğun olduğu yerde algı da bulunmuyor.

o halde tanrı yok.

Sitelerde Paylaş

Tanrı inancının gücü zaten " Hiç " liğinden gelir. İnsan doğası gereği birazcık tanımlayabildiği her şeyle mücadeleye girişir. Bu durum ağla çevrilen balıkların ağın üstünden zıplamayı akıl edememelerine benzer.

Ağın üzerinden zıplayanlar, Ateistbakış ın dediği gibi bir üst basamağa çıkabilendir.

Gerçi İslamda ki Tanrı Myndos un işaret ettiği üzere pekde tanımlanamaz değildir ama o yönü örtülmüştür.

tarihinde albastı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı nedir?

Dikdötgen midir? Hayır.

Katı mıdır? hayır.

Uzun mudur? Hayır.

Öncesi var mıdır? Hayır.

Yer, içer mi? Hayır?

Tanımsızlıkları sonsuza kadar uzatabilirsiniz? Tanrının mahiyet hakkında hiçbir tanım getiremezsiniz. O halde Tanrı nedir? Hiçbirşey!

İslam dini tevhid dinidir

Fikr-i tevhid: Fikr-i teşbih ve Fikr-i tenzihin itidalidir

Fikr-i Teşbih : PutpereSTktilik menziline düşürü insanı

Fikr-i Tenzih de ise: Vucudda ikliğe sebebdir ? nasıl ?

Şöyle: bu itikada olanlara sorsanız Allah nasıldır şöyle değildir böyle değildir derler yalnızca var denir..

iyi ama Tanrı şöyle değildir Böyle değildir demek için. Öyle olan başka bir mevcut lazımdır

o mevcut Allahsız mı varolmuştur Yook

demek ki Fikri Tenzih: Vucudda ikiliğe sebedir ? hakikatte tüm şöyle değildir böyle değildir denilen mevcutların hepsi Tanrıdan var olmuştur

tanrısız mevcut olamazlar ?

DİKKAT !

Allah zaman ve mekanlardan münezzehtir ama Zamanlar ve mekanlar Allahsız değildir ?

tarihinde KomicalParadox tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam dini tevhid dinidir

Fikr-i tevhid: Fikr-i teşbih ve Fikr-i tenzihin itidalidir

Fikr-i Teşbih : Putperektilik menziline düşürü insanı

Fikr-i Tenzih de ise: Vucudda ikliğe sebebdir ? nasıl ? Şöyle: bu itikada olanlara sorsanız Allah nasıldır şöyle değildir

böyle değildir derler.. yalnızca var derler.. iyi ama tanrı şöyle değildir Böyle değildir demek için. Öyle olan bir mevcut lazımdır

o mevcut Allahsız mı vardır ki allah öyle değil böyle değil denilsin

demek ki Fikri Tenzih: Vucudda ikiliğe sebedir ? hakikatte tüm şöyle değildir böyle değildir denilen mevcutların hepsi Tanrıdan var olmuştur

tanrısız mevcut olamazlar ?

DİKKAT !

Allah zaman ve mekanlardan münezzehtir ama Zamanlar ve mekanlar Allahsız değildir ?

sen saçmalamayı bırakta şu sorulara cevap ver , anca laf salatası yapıyorsunuz.

tek tek sorularımızı cevaplasana ?

gerçi dilinden birşey anlamıyoruz ama deneyelim bakalım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...