Jump to content

Şeytana verilen mühlet

Recommended Posts

Kurana göre Ademe secde emri verildiğinde tüm Melekler itaat edip secde ediyor, Şeytan ise etmiyor ve ben ondan üstünüm diye ukalalık yapıyor.

Dik başlılığına rağmen Şeytana, insanları kötü yola sürüklemesi için mühlet verilirken insanoğlu acımasız bir sınavla karşı karşıya bırakılıyor.

Kuranın Tanrısının adalet anlayışına göre, sen bana karşı geldin, şimdi git bunları yoldan çıkart, eğer çıkarırsan onları ızgara köfteye çevirecem diyor.

Hani İnsanları Şeytan yaratmış olsa şöyle bir mantık düşünülebilir; Sen bana karşı geldin bende senin yarattıklarını imtihan edip Cehennemde hepsini kuzu çevirme yapıcam. Bu kadar olsa neyse.

Allah Adem ile Havvanın bütün yalvarıp yakarmalarına rağmen onları Cennetten kovalıyor ama Şeytanın bir ricası üzerine ona kıyamete kadar süre tanıyor. Üstelik insanı Meleklerden ve Şeytandan daha üstün yarattığını söylediği halde.

Allahın insanları ne kadar sevdiği belli, önce Şeytanla iddaaya giriyor, resmen onu kendisine muhatap kabul ediyor, kendisinin nasıl bir varlık yarattığını Şeytana ispatlamak için, onun ricalarını yerine getiriyor. "Haydi git! Sana kıyamete kadar mühlet verildi" diyor. Sonra da Ademle Havvaya diyor ki "ben size bu ağaçtan yemeyeceksiniz demedim mi?" Haydi bakalım doğru dünyaya.

Ademle havvanın iradesinin kontrolünde, Şeytan daha baskın çıkıyor ve Allaha "işte senin yarattığın insan ancak bu kadar olur" dercesine övünüyor.

Burada en garip olay, Ademin elmayı yememe şansının olmayışı. Neden?

Çünkü Allah herşeyi önceden bildiğine göre, Ademinde elmayı yemesi gerektiğini de biliyor olmalı. Ademin elmayı yiyeceğini önceden bildiğine göre Adem kıçınıda yırtsa o elmayı yemesi gerekir. Aksi halde Allahın herşeyi bildiği iddiası çöpe gider.

Kuran göre Adem yaratılmadan önce Cehennem ve Dünya zaten yaratılmış, burada başka bir sonuç çıkıyor. Allah, Ademi ve Havvayı yaratırken onların ne halt edeceğini bildiğinden, suçuda direk onların üstüne atıyor.

Allahın yeryüzünü ve Cehennemi Ademden önce yaratması, Allahın zaten böyle imtihan gibi bir planı önceden hesaplamış olması gerekiyor, tek çare Şeytanı bahane edip Ademin kıçına tekmeyi basması.

Sitelerde Paylaş

İlk iletimi biraz daha analiz ederseniz;

Birincisi, aslında şeytan haklı, Adem kimki ben secde edeyim, ben senden başkasına secde etmem diyebilir. Melekler yalaka oldukları için, Allah sineğe secde edin dese hepsi birden yerlere yatacaklar.

İkincisi, Şeytan, Allahın beceriksiz olduğunu bildiğinden, insanları yoldan çıkartacağını da biliyor ve haklı çıkıyor. Ademi ve insanları kandırabiliceğinden emin ki, "ben onları yoldan çıkartıcam" deyip mühlet istiyor. Eğer Allah Şeytanın Ademi ve insanları yoldan çıkartacağını bilseydi Şeytana değil mühlet vermek, zırnık koklatmazdı.

Burada yine şu sonuç çıkıyor, karşınızda öyle bir güç varki, size her türlü acıyı tattırabilir, istese bir anda sizi yok edebilir ve siz ona kafa tutuyorsunuz. Şeytan Allahın kendisine zarar veremeyeceğinide biliyor, yoksa neden karşı gelsinki?

Burada tek bilgisiz yine Allahın kendisi.

Sitelerde Paylaş

Bu hikayeyi kurgulaynların amacı kendi düşüncelerindeki İYİ-KÖTÜ kavramını anlatmak..

Fakat bu hikayelerin özgür irade veya başka kavramlarla çelişeceğini, sorunlar yaratacağını hesap edememişler.

Hikayelerin çıkardığı yeni sorun ve çelişkilerede binlerce yıldır o dinlerin inanırları çözüm üretmek için uğraşıp duruyor..

Gerçekle alakası olmayan suni kurgular olduğundan biryeri yaparken daha büyük başka sorular ve çelişkiler ortaya çıkıyor.

Sitelerde Paylaş

Kurana göre Ademe secde emri verildiğinde tüm Melekler itaat edip secde ediyor, Şeytan ise etmiyor ve ben ondan üstünüm diye ukalalık yapıyor.

evet şeytan itaat etmiyor

Dik başlılığına rağmen Şeytana, insanları kötü yola sürüklemesi için mühlet verilirken insanoğlu acımasız bir sınavla karşı karşıya bırakılıyor.

İnsana da süre veriliyor. Allahın bir ismi de hemen cezalandırmayıp süre verendir.

Kuranın Tanrısının adalet anlayışına göre, sen bana karşı geldin, şimdi git bunları yoldan çıkart, eğer çıkarırsan onları ızgara köfteye çevirecem diyor.

Yoldan çıkanlar yol arakdaşlarıyla birlikte aynı kaderi paylaşcaklar meraklanma

Hani İnsanları Şeytan yaratmış olsa şöyle bir mantık düşünülebilir; Sen bana karşı geldin bende senin yarattıklarını imtihan edip Cehennemde hepsini kuzu çevirme yapıcam. Bu kadar olsa neyse.

Yaratan tektir. Allah tan başka yaratan yoktur

Allah Adem ile Havvanın bütün yalvarıp yakarmalarına rağmen onları Cennetten kovalıyor ama Şeytanın bir ricası üzerine ona kıyamete kadar süre tanıyor. Üstelik insanı Meleklerden ve Şeytandan daha üstün yarattığını söylediği halde.

Evet şeytana da insana da mühlet verilmiş. Şeytanın ricası üzerine imtihan olmuyor. İmtihan zaten kader. Dileyen ve istediği olan sadece Allah'tır. İnsan meleklerden üstün olabilir / olmayabilir. İnsan seçimini yapacak.

Allahın insanları ne kadar sevdiği belli, önce Şeytanla iddaaya giriyor, resmen onu kendisine muhatap kabul ediyor, kendisinin nasıl bir varlık yarattığını Şeytana ispatlamak için, onun ricalarını yerine getiriyor. "Haydi git! Sana kıyamete kadar mühlet verildi" diyor. Sonra da Ademle Havvaya diyor ki "ben size bu ağaçtan yemeyeceksiniz demedim mi?" Haydi bakalım doğru dünyaya.

Allah insanı sevmese yaratıp sonsuz nimet ve ebediyet verir miydi ? Ama cahil ve nankör insan Allah kafa tutup isyan ediyor. Şeytan gibi kibirlenip büyükleniyor. Rahmeti reddetiyor. Şeytan da Allah'a karşı gelmiş imtihanı kaybetmiştir. O da cezasını çekecektir. İmtihan için iyi ve kötü, doğru yanlış gerek. Ademle havvanın iradesinin kontrolünde, Şeytan daha baskın çıkıyor ve Allaha "işte senin yarattığın insan ancak bu kadar olur" dercesine övünüyor.

Burada en garip olay, Ademin elmayı yememe şansının olmayışı. Neden?

Çünkü Allah herşeyi önceden bildiğine göre, Ademinde elmayı yemesi gerektiğini de biliyor olmalı. Ademin elmayı yiyeceğini önceden bildiğine göre Adem kıçınıda yırtsa o elmayı yemesi gerekir. Aksi halde Allahın herşeyi bildiği iddiası çöpe gider.

Evet her şeyi bilen Allahtır.Bilmek insan iradesini kaldırmıyor. Cennet hediye cehennem eserimiz. Ektiğimizi alacağız.

Kuran göre Adem yaratılmadan önce Cehennem ve Dünya zaten yaratılmış, burada başka bir sonuç çıkıyor. Allah, Ademi ve Havvayı yaratırken onların ne halt edeceğini bildiğinden, suçuda direk onların üstüne atıyor.

Allah yarattığını bilmez mi ? Suçlu neden çok büyük olan suçunu örtbas ediyor Allahın rahmet isimlerini görüp adil ve kahhar ismini neden görmemekte ısrar ediyor. Allaha baş kaldıran insana takdirname mi verilsin.

Allahın yeryüzünü ve Cehennemi Ademden önce yaratması, Allahın zaten böyle imtihan gibi bir planı önceden hesaplamış olması gerekiyor, tek çare Şeytanı bahane edip Ademin kıçına tekmeyi basması.

Cennet cehennem evet vardır şu anda. Yaratılan kul başıboş bırakılacak değil. İnsanın sorumluluğu var. Karşılığında sonsuz nimet var. İmtihan kişiye yaptıklarının gösterilmesi için. Aciz bir kul yaratana bahane ettiğini isnad edebiliyor ilginç. Senin kendi bahanelerinle karıştırma. Dileyen sadece odur. İmtihan etmek istedi ve etti.Hesaba çekecek olan O' dur. Bu adil isminin tecellisi. Cennet hediyemiz cehennem eserimiz.

Sitelerde Paylaş

Şu soruyu sormak istiyorum.

Eğer kurana inanırsak insanın mükemmel bir varlık olması gerekiyor değil mi?

öyle ise neden maymunlara genler açısından yüzde 99 oranında benziyor.

Demekki allah özel olarak bir insan ırkı yaratmamıştır.

İnsandan ne anladığına bağlı. Beden anlarsan varcağın sonuç şeytan gibi olur. Ben ateşten o topraktan

Sitelerde Paylaş

Şeytan'ın emre rağman Adem'e secde etmeyerek Allah'a yaptığı kişilik gösterisi ve sonraki aşamada onunla pazarlığa girişmesi son derece ilginçtir.

1) Diğer melekler hemen baş eğerken Şeytan'ın yapısındaki bu aykırılık nereden gelmektedir?

2) Şeytan bu cesareti nereden veya kimden almaktadır?

Bu, sakın en eski dinlerden kalma İyi Tanrı (Allah) - Kötü Tanrı (Şeytan) ikilemi olmasın?

Sitelerde Paylaş

Kel alaka bir cevap

Tabii ki bedeni olarak insan baçka nesi var?

Sorun kurana inanırsak diye başlıyor sonra ne hikmetse insanın bedenden başka nesi var diye hükümle bitiyor.

Sen alakayı kur. Ben kuramıyorum.

Sitelerde Paylaş

Kurana göre insan mükemmel bir varlık olduğu için soru öyle başlıyor.

Bende diyorum ki neden yüzde 99 maymuna benziyor?

Bir maymun bir kedi ne kadar mükemmelse insan da öyledir.

Yani insan özel olarak yaratılmışsa neden diğer canlılara benziyor.

İnsanı diğer canlılardan ayıran ne özelliği var?

Sitelerde Paylaş

İnsan organlarının örneğin kedininkilerle aynı yerlerde olması, insanın 'özel' bir canlı olmadığının kanıtıdır. Bu ancak, insanın başka canlılardan evrimleşerek bugünlere geldiğini gösterir.

1) Bütün memelilerde bir kafa, bir gövde, iki kol (ön bacak, kanat veya yüzgeç), iki bacak (balıklarda birleşmiş) var.

2) Kafa en üstte olup bir boyunla ortadaki gövdeye bağlanıyor.

3) Gövdeye üst yanlardaki kollar ve alt yanlardaki bacaklar birleşiyor.

4) Kafanın görünümü aynı: Üstte iki göz, gözlerin ortasından aşağıya inen bir burun, burunun altında ağız var.

5) Kafanın iki yanında burun hizasında kulaklar var.

6) Saçlar (yele, tüy) kafanın üst, arka ve yan kenarlarında. Erkeklerde yanaklarla çenede kıllar var.

7) İç organlar aynı yerlerinde: Kalp gövdenin üst solunda, akciğer üst sağında. Yemek borusu ağızdan orta yolla mideye, soluk borusu akciğerlere iniyor. Orta alttaki mide, bağırsakla anüse bağlanıyor. Diğer iç organlar (karaciğer, dalak, pankreas vb.) da aynı yerlerindeler.

8.) Cinsel organlar hepsinde bacakların arasında.

Şimdi düşünelim, insanın neresi 'eşref-i mahlukat' (yaratıkların şereflisi)? Orijinal bir yapılandırması falan olsa neyse, gam yemeyiz amma durum ortada...

tarihinde Satsuma54 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Cennet cehennem evet vardır şu anda. Yaratılan kul başıboş bırakılacak değil. İnsanın sorumluluğu var. Karşılığında sonsuz nimet var. İmtihan kişiye yaptıklarının gösterilmesi için. Aciz bir kul yaratana bahane ettiğini isnad edebiliyor ilginç. Senin kendi bahanelerinle karıştırma. Dileyen sadece odur. İmtihan etmek istedi ve etti.Hesaba çekecek olan O' dur. Bu adil isminin tecellisi. Cennet hediyemiz cehennem eserimiz.

Tamam anladık bu ezbere lafları heryerde zırvalamasanız olmaz.

Kasset gibi sürekli aynı şeyleri sayıklıyorsunuz.

Saadete gelde yukarıdaki yazılara bir cevap ver.

Allah imtihan edecekse etsin nasıl olsa herşeyi bilmiyormu illaki birinden izinmi alacak, sırf imtihanı başlatmak için ne gerek var Şeytanı Ademin üstüne salıyor? Hangi adeletden bahsediyorsun.

İlk yazımda gördüğün gibi, Cennet, Cehennem, Dünya ve Şeytan zaten yaratılmış hazır, imtihanı başlatmak için tek gereken güya Şeytanın Ademi yoldan çıkartması için Şeytanın azdırılması bahanesi. Sanki kendisine hesap soran varda bahane ile imtihan başlatıyor. Bu, Adem ile Havva masalındaki çelişkilerden sadece bir tanesi. Diğerlerinden bazılarınıda yazdık yukarıda bak.

tarihinde BOSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tamam anladık bu ezbere lafları heryerde zırvalamasanız olmaz.

Kasset gibi sürekli aynı şeyleri sayıklıyorsunuz.

Onun gibiler Muhammed tarafından programlamış birer robotturlar, başka türlü düşünmeleri programlarına aykırıdır. Fazla birşey beklememeli. Çok azı bu kısır döngüden kurtulmayı başarır.

Sitelerde Paylaş

İslama göre reel dünyada değiliz. Bu şimdiki manada bilgisayar-yazılım mantığına benzer. Bilgisayar teknolojik olarak robota, robot et ve deri giydiğinde mükemmel bilgi ve teknoloji ile insanı oluşturacaktır ancak yazılım olmadan nedir? Esasen kıyafeti aklımıza giydik, bedende bir kıyafet. Evrim bize 3 kol ortaya koysaydı, aklımız bu üç kolu kullanacak yapıda olurdu. Bizi biz yapan ve mükemmel kılan aklımızdır. Gerçek ile olan bağımızdır.

Kel alaka bir cevap

Tabii ki bedeni olarak insan baçka nesi var?

Sorun kurana inanırsak diye başlıyor sonra ne hikmetse insanın bedenden başka nesi var diye hükümle bitiyor.

Sen alakayı kur. Ben kuramıyorum.

Sitelerde Paylaş

Cennet(genel ev) yada cehennem(kizartma,kebap kofte salonu) denen seylerin Adem denen seyden once yaratildigini nerden duydunuz? Bildigim kadari ile yaratilista bunlardan bahsetmez. Belki ben yanlis biliyorumdur ve aydinlatirsaniz memnun olurum.

Araf Suresi:

11. Gerçek şu ki, önce sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere: "Adem'e secde edin!" dedik; hemen secde ettiler, ancak İblis secde edenlerden olmadı.

12. Allah: "Sana emrettiğim halde secde etmene ne engel oldu." dedi. "Ben ondan hayırlıyım, beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan." dedi.

13. Allah: "Hemen in oradan, orada büyüklük taslamak ne haddine, haydi çık; çünkü sen alçaklardansın!" buyurdu.

14. İblis: "Dirilip kaldırılacakları güne kadar bana mühlet ver!" dedi.

15. Allah: "Haydi, mühlet verilenlerdensin." buyurdu.

16. İblis: "Öyle ise andolsun ki, beni azdırmana karşılık ben de onları saptırmak için her halde Senin doğru yoluna oturacağım.

17. Sonra onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Sen de çoğunu şükredici bulmayacaksın." dedi.

Aşağıdaki ayetlerden Cennet ve Cehennemin zaten Ademden önce mevcut olduğunu görüyoruz. Yukarıdaki ayetleride yazdımki, Müslümanlar ayetin öncesine sonrasına bakmadan sallıyorsunuz demesinler.

18. Allah: "Çık oradan, yerilmiş, kovulmuş olarak! Andolsun ki, onlardan her kim sana uyarsa, kesinlikle cehennemi tamamen sizinle dolduracağım.

19. Ve ey Adem, zevcenler birlikte cennete yerleşin, dilediğiniz yerden yiyin şu ağaca yaklaşıp da zalimlerden olmayın!" dedi.

Bu ayetler Kuranın bir kaç yerinde daha geçiyor mesala SAD suresinde.

Sitelerde Paylaş

Araf - 14. İblis: "Dirilip kaldırılacakları güne kadar bana mühlet ver!" dedi.

Yukarıdaki ayete göre Şeytan insanların dirilip kaldırılacakları güne kadar mühlet istediğini söylüyor.

Henüz Adem Cennetten kovulmamışken ortada imtihan falanda yok, Şeytan Ademin dünyaya şutlanacağını ve ölüp dirileceğini nereden biliyor?

Demek ki Allah Şeytana gizli görüşmelerinde planını anlattı, muhtemelen şöyle demiş olması gerekiyor; Bak Şeytan, benim Ademe karşı çık git demeye yüzüm tutmuyor, ben ulu orta aniden secde edin derim, Melekler zaten salak hemen ederler, sende formalite icabı bana kafa tutarsın bende seni kovarım.

Gerisini biliyoruz işte, Şeytan kovulduğu Cennete nasıl geri girdiyse Ademi kandırıyor ve amansız mucadale başlıyor. Adem kıçınıda yırtsa o elmayı yiycek, başka çıkar yolu yok.

tarihinde BOSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...