Jump to content

Müslüman'ların ve Hristiyan'ların Ateizm Yorumu....

Recommended Posts

Türk Müslümanlarının ateizm anlayışı ile Hristiyanların ateizm anlayışı aynı değil.

Türk Müslümanları ve muhtemelen diğer ülke Müslümanları da, ateizmden yalnız nefret etmiyorlar. Aynı zamanda ondan korkuyorlar.

Hristiyanların çoğu için ateizm korkulacak bir eğilim değil. Nefret edilecek bir eğilim de değil.

Hristiyanlar ateizmi daha çok değersiz ve önemsiz bir eğilim olarak yorumluyorlar.

Onlara göre ateistler aşağı ve ilkel, değersiz yaratıklar..

İnanç bazında Müslümanlardan bile sonra geliyorlar.

Bu ilginç durumu nasıl açıklayabilirsiniz?

Daha da önemlisi size göre Türk Müslümanları ateizmden neden korkuyorlar?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben kendime göre yorumlayayım.

İzin verirseniz tabii önce kendimden bahsedeyim.Bundan 1 yıl öncesine kadar müslüman bir kuldum bende.Rivayetlerin çoğuna inanıyordum.Herhangi bir cemaatin içinde bulunmamama rağmen o zaman tıpkı onlar gibi düşünüyordum, kendimi sorguladığımı sanıp gerçek bir kul olarak görüyordum.Bu bir yıllık zaman dilimi içerisinde imandan çok inancın önemli olduğunu düşünmüştüm ve bazı haram olan davranışları uyguladığım olmuştu.Neyse biraz uzayacak gibi,-aslında anlatacak çok şey varda,neyse konuya gireyim ben :) - bu süreç içerisinde islamın dışına çıktım,bi süre Deizm-İslam arasındaydım, zamanla ve bir süre deist,sonra agnostik deist, sonra agnostik ve şimdi de kendimi agnostik ateist olarak nitelendirebilirim.Aslında dinden kurtulduğum için mutluyum ve Agnostisizm ve Ateizm arasında şu an için durmam benim için o kadarda önemli değil çünkü zamanımın büyük çoğunu şimdilik başka bir dünya işine harcamaktayım.Yazın bu konuları tekrar düşünmek üzere rafa kaldırdım kısaca. :)

Neyse, konudan bayağı saptım.

Ben zamanında Ateistleri yada dinsizleri, herneyse; din dışı ahlaki düzenin sağlamlığı konusundaki şüphelerimden dolayı, ahlaki bozukluk içerisinde, yani biraz ahlaksız sanırdım.-Şu an konuştuklarımın ve dinin saçma olduğu konusunda sohbette bulunduğum insanların çoğunda dikkat ettiğim konu da bu-.Sonuçta bilinçaltında bir korku olmadığı sürece ahlakın ve yasaların, kanunların insanları cinayetten, zinadan alıkoyamayacağını sanıyordum.Bunu yapan dincilerle de ilgili haber okuduğumda onların zaten allahın istediği türden gerçek bir kul hiçbirzaman olmadıklarını düşünürdüm.Yani toparlamak gerekirse, ateistlerden inançlarından çok; insanlığı, ahlakı ve akıl sağlığının sağlamlığı konusunda şüphe duyuyordum.Bir nevi korku yani.Sizin de dediğiniz gibi müslümanlar ateistlerden nefret ediyor, onları düşmanları olarak görüyor.Bu korku bir nevi böyle bir korku olgusu benim düşünceme göre.Hristiyanlarınsa ateizmle aralarında bu şekilde bir savaş olduğunu sanmıyorum.Ayrıca çevremizde inanç olgusu biraz daha farklı şekillerde kullanılıyor.Biraz cemaat olgusu, biraz siyaset katkısı gibi.

Zamanım elverdiğince ve elimden geldiğince açıklayıcı olmaya çalıştım ancak kendimi bu konularda yetersiz bir kişi olarak görüyorum.Bu yorumumu da böyle dikkate alın yani.Bu sebepten dolayı forumu 2 ay önce keşfetmiş olmama ve aşağı yukarı hergün 1 saat dolaşmışlığıma -sadece bu forumu değil, ayrıca video siteleri ve başka forumlar falanda- rağmen daha yeni üye oldum ve fazla mesajım, katıldığım konu yok.

Saygılar.

tarihinde JadedFui tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hristiyanlarınsa ateizmle aralarında bu şekilde bir savaş olduğunu sanmıyorum

Bak bu konuda yanılıyorsun.

Arada çok şiddetli mücadeleler oluyor. Tabii çoğu kere batı Hristiyanları şiddete baş vurmuyorlar ama, yaklaşanlar olmuyor değil. Oluyor.

Batı Hristiyanları için ateizm değersiz bir eğilm. İnancın bütün manevi gereksinimleri tatmin edeceğine inanıyorlar.

Onlarsız ateistlerin eksik olduklarını düşünüyorlar.

Türk Müslümanları ise bu konuda ateistlerin eksikliğini kabul etmiyorlar. Çünkü ateizmi bilmiyorlar.

Ateizme hemen hiç maruz kalmamışlar. Onlar için ne idiğü belirsiz bir eğilim. Kimse onlara ateizmi açıklamamış.

Yapılan açıklamaları da kabul etmiyorlar zaten.

Ateizmm bilinmeyen bir konu..

Dinlerine karşı olduğu için ondan nefret ediyorlar.

Ama aynı zamanda ondan korkuyorlar da..

Nedeni de çok basit. Bilinmeyenin korkusu..

Türk Müslümanları ateizmi bilmedikleri için ondan korkuyorlar.

Sitelerde Paylaş

Doğru.Türkiyede batıdaki gibi büyük oranlarda ateist yok.Olanlar da bunu herkese duyurma eğiliminde değil.Sebebi de söğlediğiniz şey,insanların ateistlerden korkması.Toplumun büyük kısmında allah korkusu olmayan her şeyi yapar kanısı var.Hristiyan toplumlarda düşünce özgürlüğü daha iyi durumda olduğundan ateistler kendilerini tanıtabiliyor,diğerleri de korkacak bir şey olmadığını anlıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Ateist demek sapık, ahlaksız, hiçbir doğrusu olmayan, pislik içinde yaşayan insan demek. Allah korkusu yoksa bir inanın, onu kötü olan tüm bu şeyleri yapmaktan ne alıkoyabilir ki?

Bazıları da hastalıkmış gibi bakıyor ateizme. Konuşup sormuyor, yargılamıyor bile. "Aman o her şeyi düşünür, her şeyi söyler, her şeyi inkâr ve reddeder; normal tabii"

Biri ateist olduğunuzu tahmin eder ya da siz söylersiniz, hemen numuneymişsiniz muamelesiyle "Aaa, ben şu şu zamanda biriyle tanışmıştım, o da ateistti."

İnanırlar ateizmi tanımıyor, bilmiyor. Evet, bu yüzden korkuyor.

Kur'an'ı okumayanlar bile dinin ateistler hakkında ne söylediğini aşağı yukarı biliyor. Kur'an'da herkese, en kötüye bile şans tanınır ama ateiste asla. O zaten öyle yaratılmıştır ve sonsuza dek yanacaktır. İnanırlar bunu bilir.

Sitelerde Paylaş

Ateizmm bilinmeyen bir konu..

Dinlerine karşı olduğu için ondan nefret ediyorlar.

Ama aynı zamanda ondan korkuyorlar da..

Nedeni de çok basit. Bilinmeyenin korkusu..

Bu konuda cok haklısınız..Ben de ateizmi ögrenirken çok korkuyordum..Korkarak kitap okudum.. Richard dawkinsin Tanrı yanılgısı adlı kitabı almaya giderken nasıl korkmustum..Hele okurken titrediğimi hatırlarım..Derseniz hala bu korkular var mı evet var..O yüzden kendime Ateist diyemem onun yerine Agnostigim derim..Ama biliyorum bir gün bu alt benliğime yerleştirilmiş korkulardan bilimin gerçeklerine güvenerek kurtulucam..

Sitelerde Paylaş

Ateist demek sapık, ahlaksız, hiçbir doğrusu olmayan, pislik içinde yaşayan insan demek. Allah korkusu yoksa bir inanın, onu kötü olan tüm bu şeyleri yapmaktan ne alıkoyabilir ki?

Bazıları da hastalıkmış gibi bakıyor ateizme. Konuşup sormuyor, yargılamıyor bile. "Aman o her şeyi düşünür, her şeyi söyler, her şeyi inkâr ve reddeder; normal tabii"

Biri ateist olduğunuzu tahmin eder ya da siz söylersiniz, hemen numuneymişsiniz muamelesiyle "Aaa, ben şu şu zamanda biriyle tanışmıştım, o da ateistti."

Kur'an'ı okumayanlar bile dinin ateistler hakkında ne söylediğini aşağı yukarı biliyor. Kur'an'da herkese, en kötüye bile şans tanınır ama ateiste asla. O zaten öyle yaratılmıştır ve sonsuza dek yanacaktır. İnanırlar bunu bilir.

Sevdiğim deger verdiğim bir arkadasıma bir gün Ateist biriyle tanıstın mı hiç diye sordum..Bana verdiği cevap suydu Ateist biri karsıma gelse onu öldürürüm yada hastanelik ederim..İlk anda şaka sandım sonra anladım ki ciddi ..Neden diye sordugumda sizin yazınızda bahsettiğiniz seyleri sıraladı bana..

Acı ama gerçek yasamda bunlar ne yazık ki var..

Sitelerde Paylaş

Gözleyebildiğim kadarıyla müslümanlar ateistliğin olabileceğine ihtimal vermiyorlar pek. Onlara göre inanmamak değil ancak inkar etmek olabilir. Televizyonda çoğu din hocasından duyduğum şey şuydu; ''Ateist insan olmaz, herkes Allah'a inanır. Ama bazıları gururları yüzünden inkar eder.'' Yani müslümanlara göre bizler, aslında içten içe inanan ama gururuna yediremediğini için yüce bir varlığı inkar eden kibirli, sapkın insanlarız. Hıristiyanlar ise ateistleri ilkel gibi ya da hayvan gibi görüyor sanki. Çünkü kendilerinin isa tarafından yenilendiğine, kutsal ruhtan aldıklarına, vaftiz olarak özel insanlar haline geldiklerine inanıyorlar. Dışarıda kalan bizler de onlara daha aşağı düzey canlılar olarak görünüyoruz sanırım. herkes kendi havasında işte.

tarihinde Victoria tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gerçekten acınacak bir halimiz var . Çok trajikomik bir durum . İnandığı şeyin ne olduğunu bilmeyen güruhların , bizim inançsızlığımızdan ötürü bize belli sıfatlar takmaları gerçekten çok acınası bir durum. Yani mücadelesini verdiğimiz şey bizim hakkımızken , insanların bu denli beyinsizliklerine karşı kendimizi kabul ettirme telaşı güdüyoruz. İnançlarına göre bizler pislik olduğumuz için elbetteki bizlere karşı müthiş bir önyargı beslemelerini de normal görüyorum . Bir de inanmayan kimsenin kötülük yapmaması için hiçbir sebep olmadığına da sıkça inandırıldıkları için , inanır kimselerin daha iyi bir kimse olduğunu da düşündükleri için , bunları idrak edemiyor ; hem dinlerinin bizi yaftalamasını haklı görüyor , hem de bizim tekin kimse olmadığımızı düşünüyorlar . Hristiyanlıkta inanmayan kimselere karşı ne tür yaftalamalarda bulunduklarını çok iyi bilmiyorum . Tabi okuyan , araştıran ve kendini geliştirebilmiş bir müslüman ile , cahil bir müslüman arasında da çokca fark olduğunu düşünüyorum . Bu yüzden Batıya göre ülkemizdeki farklı algılamalarında cehaletle muadil olduğu kanaatini taşıyorum .

Korkulacak birşey olmadığını göstermek için bence bizler de kimliğimizi belli yerlerde deşifre edip , onlarla farklı kimseler olmadığımızı göstermemiz gerekiyor . Kalemlerinden değil , tabi ki şiddetlerinden korksak dahi , yine de bizim bu girişken tavrımızın işe yarayacağını düşünüyorum .

Ateizmin ne olduğunu bile halkımız maalesef bilmiyor ki . Ateist adamı kedi kesen adam sananlar bile çokca olduğu için insanların korku beslemeleri de normal . Ateizmden değil , ateistten korkuyorlar . Çünkü ateizmin ne olduğunu bilmiyorlar...

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Insanlarin cogu bilgisiz. Dün tv de onlarca vatandasa bes bakan ismi sordular. Bir allahin kulu dördü gecemedi hatta bazilari cumhurbaskanini bakan diye saydi. Bu cahil halktan sizler ateizmin tanimini zor alirsiniz. Ateizm cogunun gözünde satanizm gibi bir sey. Avrupada ama durum biraz daha net. Bende bir cok hiristyan taniyorum kiliseye en son bes sene, onsene evvel gittim diyor. Yani anlayacaginiz gizli ateistler yada ateist oldugunu bilmeyenler günbegün artiyor.

Bir seyden korkmak bildigim kadari ile onu ciddiye almaktir. Haciye göre o zaman müslümanlar bizi ciddiye aliyor buda iyi sanirim.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Türk Müslümanlarının ateizm anlayışı ile Hristiyanların ateizm anlayışı aynı değil.

Türk Müslümanları ve muhtemelen diğer ülke Müslümanları da, ateizmden yalnız nefret etmiyorlar. Aynı zamanda ondan korkuyorlar.

Hristiyanların çoğu için ateizm korkulacak bir eğilim değil. Nefret edilecek bir eğilim de değil.

Hristiyanlar ateizmi daha çok değersiz ve önemsiz bir eğilim olarak yorumluyorlar.

Aslında Türk müslümanları olabilecek en light inanırlar bence Hacı.Diğer müslüman toplumlara baktığımızda arada devasa farklar var.Geçtiğimiz bayram tatilini Dubai'de geçiren bir kız arkadaşım davet edildiği arap ailenin malikanesinde haremlik-selamlık uygulamasıyla tam 11 gün mahsur kaldı resmen :)

bayram namazını kılmak için sabah erken kaldırılıp,abaye denilen kara çarşafa benzeyen bir giysi ile dışarı çıkmak zorunda kalmış.

Türkiye'de islam bambaşka yorumlanıyor.Hatta çoğu türk vatandaşına göre araplar islam dinini bilmiyorlar.Türk toplumunun geneli bence "kültürel"müslümanlardan oluşuyor ki ben de kendimi bu guruba dahil hissediyorum.

Ateizme yönelik tavır korkudan kaynaklanmıyor herhalde.Yaratıcı aşkın bir gücün varlığına dair olan bu köklü ve kuvvetli inanç,islam ve kuranın da etkisiyle alternatif bir düşünce tanımaz hale geliyor.

Batı insanı için "din"çoğu kez kültürel düzenlemelerden ibaret.Tanrı inancı ne kadar kuvvetli olursa olsun batılı insanın gündelik yaşamında Tanrı denilen metafizik gücün bir yeri en başından beri yokmuş zaten.Kılık kıyafet ile ilgili düzenlemeler ya da abdestinizi alıp namaza hazır olun gibi, sıradan bir gün içerisinde bile inanırlar üzerinde bağlayıcılığı olan bir Allah hükmü yok.Yani batılı kültürel hristiyanlar sıradan günlerini dinsiz,tanrısız yaşıyorlar.Türkiye'de en modern ve laik müslümanlar bile uygulamadıkları halde abdest,namaz gibi ritüellerin önemli olduklarını düşünürler.

Kısacası bir türk müslümanı için ateist düşünce tanrıyı inkar olarak algılandığı için kabul edilemez.Aynı zamanda kuran ve Allah hükümleri gereğince affedilmez bir günahı barındırıyor.Bu dünyada ve ahirette Allah'ın gazabı ateistlerin üzerine duruyor :)

varın arap ülkelerini siz düşünün..

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çünkü ateistler daha özgür, daha dürüst, daha bilgili ve daha aydın. En azından ekserisi böyle.

Onların korkusu ateizm değil, ateistlerdeki işte bu özellikler. Yazının devamı okunduğunda daha iyi anlaşılacaktır.

Üstte saydığım özelliklerden yoksun olduklarından kendilerinde var olan acziyeti, eksikliği vs. Allah korkusu ile açıklamaya çalışıyorlar.

Güya Allahtan çok korkuyorlar. Ben hiç de inandırıcı bulmuyorum. Hacı emin ol bunların ekserisi sanıldığı kadar Allah kitap takan tipler değil. Bu sadece işin görüntüsü, kılıfı. Bunların yediği naneleri, dinin ahlaksızlık saydığı fiilleri birer birer nasıl işlediklerini bir bilsen, şaşar kalırsın. Bu söz özellikle de çok baskı altında yetişmiş baskıcı tipler için geçerli. Tabii yorganları çok kalın olduğundan dışarıya pek koku çıkmıyor. Daha doğrusu öyle zannediyorlar.

Bunları biraz serbest bir ortama sok, bak gör kabak çiçeği gibi nasıl da açıyorlar.

Birçoğu, duyguları hevesleri, doğal insani ihtiyaçları vs. oldukça baskı altına alınmış tipler. Din buna zaten iyi bir ortam hazırlıyor. Baskıcı çevre de cabası.. Acı gerçeğin farkına varıp bunu kendilerine itiraf edecekleri yerde niçin böyle olduklarına dair kılıf arayışına giriyorlar.

Şöyle anlatayım; teşbihte hata olmasın gelinine sürekli baskı yapıp duran bir kaynana düşün. Oysaki o kaynana kendisi de gelinken hayli baskıya uğradığından aslında gelinine baskı yapmaması gerekir değil mi? En azından vicdanen böyle olması gerekir. Ama tersi oluyor, gelininin tepesinde bir numaralı diktatör olup çıkıyor ve zamanında kendisine uygulanan baskının aynısını adeta intikam alırcasına gelinine uyguluyor.

İşte özellikle de radikal Müslümanlar ( cemaatçiler vs. ) böyledirler. Cemaatçilerin neredeyse hemen hepsi böyle. Kendisi ne kadar baskı görmüşse o kadar baskıcı oluyor.

Şimdi alıntıladığım soruya geçelim; işte bu baskı ateistlere sökmüyor. Sökmeyince de ondan çekiniyor ve düşman kesiliyor.

Sitelerde Paylaş

aslında cou musluman farkında olmadan ateıstler kıvranıyorlar benım gıbı allah vardır dıyolar. zına , kufur allaha sirk hersey var bı kere bıle kurana bakmıyorlar heralde bızım hatamız dını sorgulamak . bu arada annem babama söylemıstım allaha ınanmıyorum dıye sen cok kuran okudun korkuyorsundur fılan dedıler. en komıgıde babam allaha ınanmayan onun kulu olmaz demıstı acaba ben sımdı kımın kuluyum :(

Sitelerde Paylaş

Aslında Müslümanların ateizmi bu şekilde yorumladıklarını bilmemiz bizim için çok önemli...

Biz hep bu şekilde davrandıkları için Müslümanları suçluyoruz.

Oysa asıl suçlu biziz. Kendimizi onların anlayacağı şekilde tanıtmıyoruz.

Kendimizi çoğu kere onlara empoze ediyoruz.

İslam'ı küçümsüyoruz.. İslam'ı aşağılıyoruz...

Bu da Müslümaların akıllarını ateizme kapatmalarına neden oluyor.

Onları bizim eleştirilerimizi dinleyecek bir kıvama getirmemiz lazım önce.

Bunun nasıl başarılacağını hiçbirimiz bilmiyoruz.

Ben bunun estetikle yapılabileceğini düşünüyorum.

Ama ateistlerimizin çoğu ateizmde estetik olmadığına inanıyor..

Türk ateistleri çok sorunlu bir azınlık..

Müslümanları sorunlu olur da ateistleri sorunlu olmaz mı Türklerin..

Zavallı bir durumdayız.. teisti ve ateistiyle..

Sitelerde Paylaş

"Gen bencildir"

Tükiyede var olmanın şartı yok etmek olarak öğretilmiştir. Cemaat tarikatı tarikat cemaati yok etmedikçe varlığını sürdüremez. Bu sebeple türkiyedeki her ideoloji veya akım mutlaka karşılaştığı varı yok etmekle yaşayabileceğini zanneder. Bu yüzden varlık, karşısın da ki başka varları (ateizm, yahudilik, hristiyanlık, cumhuriyetilik vs) benim varımı yok edeceksin endişesiyle korku ve yok etme nefreti ile görür. Bu sadece ateizme özgü bir korku değildir. Bu toplumsal gelişiminde ergenlik dönemini atlatamamış toplumumuzun bireyler bazında ki sapıklığıdır.

Satanist olsanızda hem müslümanlar hemde modernsistler sizden korkacaktır. Ne olursak olalım korkulacak ve yok edilmek isteneceğiz. Müslüman olsak bile bir aşama müslümanlar bizden korkacak.

Sizi müslümanlığa davet eden müslümanların bu forumdaki yazımlarına dikkat ediniz amaç sizi davetten bir adım fazla olarak düşünce dinamizminizi yok etmektir.Aynı şekilde kendi yazılarınıza da dikkat edin amacınız gizliden islami düşüncenin yok edilmesidir.

Ergenliğini atlatamamış bu toplumda bence belli bilinç düzeyine ulaşmamış insanlarla varoluş sorunsalınızı paylaşmanız sizi hep zarara uğratacaktır.

Sitelerde Paylaş

Türk müslümanlarının ateizm den nefret etmelerinin sebebi acaba hitap tarzınızdan olabilir mi? kendi düşüncelerini savunurken karşı tarafın düşüncelerine ve inançlarına küfür etmek zorundamısınız... Bu forumda kaç kere ateistleri allah a ve hz. muhammed (s.a.v) küfür ederken gördüm... var dediğimiz şeye yok diyebilirsiniz ama küfür etmek inancını aşağılamak hakaretler savurmak neden? nefret ediliyorsanız kendinizi sorgulayın konulara tek tek bakın her konuda nasıl küfürler söylenmiş allah a ve peygambere sizin tarafınızdan... Bir kişinin başka herhangi bir konudaki inancına devamlı küfürler yağdırırsan zaten nefretini kazanırsın ama durum birde tanrı gibi bir inanç üzerine olursa bu duruma şaşmamak lazım, nefret konusunda kendinizi böyle sogrulayın... Ateizm'den korkmada yok bu paranoyada nerden çıktı... Ateistlerden nefret etmekle onlara saygı duymamak olarak değiştirelim bence o kısmı... saygı görmemenizin sebebide saygısızlığınızdan dolayıdır.... İki tarafta fikrini ortaya koyar, ortaya koyulan fikirden taraflar ne alır onlar kendilerine kalmış, size tavsiyem karşı tarafın inançlarına şu küfür etme hakaret etme aşşağılama tarzınızı bırakın... Fikrinizi söyleyip hakaretler etmez ve küfürler yağdırmazsanız bu sayede daha dinlenebilir olursunuz ve o zamanda nefret kazanmazsınız... (ben var dediğiniz şeye yok diyorum.. neden ? şundan dolayı... bitti... ) Konu bu kadar basit.... sin ne yapıyorsunuz ( sizin var dediğiniz şey bana göre yok, neden ? şudan dolayı ve ayrıyettende o var dediğiniz şeyin ve peygamberinizin..... bu ne şimdi ? konuyu buralara getirmeye ne gerek var ?

Size fikrinizi değiştirin demiyorum, herkes istediğini düşünür ona görede yaşar, ama fikrinizi beyan şeklini değiştirin....

tarihinde Medcezirrr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Siz olayı forumda ki küfürlele bağdaştırmışsınız. Burası Ateistlerin çoğunluğunun bulunduğu bir platform değil mi? İnanmadığın duruma saygıda duyamazsın, ama o insana saygı duyarsın. Burada küfredenler karşısındaki kişiye saygısızlık bazında küfür etmiyorlar inanmadıkları durumu "kendi platformlarında" değerlendiriyorlar. Bu platformunda parçası olmayan bundan rahatsızlıkta duymamalıdır. Sizin bu düşünceniz ateist mahallesinde tespih satmak olmuş;

Bence siz olayı yalnış okuyorsunuz, mesele çok derin ve önemli,

Bu ülke sivas olaylarınıda yaşadı; Bahsedilenler veya anlatılanlar derinde toplum psikolojisi ile ilgili.

Türk müslümanlarının ateizm den nefret etmelerinin sebebi acaba hitap tarzınızdan olabilir mi? kendi düşüncelerini savunurken karşı tarafın düşüncelerine ve inançlarına küfür etmek zorundamısınız... Bu forumda kaç kere ateistleri allah a ve hz. muhammed (s.a.v) küfür ederken gördüm... var dediğimiz şeye yok diyebilirsiniz ama küfür etmek inancını aşağılamak hakaretler savurmak neden? nefret ediliyorsanız kendinizi sorgulayın konulara tek tek bakın her konuda nasıl küfürler söylenmiş allah a ve peygambere sizin tarafınızdan... Bir kişinin başka herhangi bir konudaki inancına devamlı küfürler yağdırırsan zaten nefretini kazanırsın ama durum birde tanrı gibi bir inanç üzerine olursa bu duruma şaşmamak lazım, nefret konusunda kendinizi böyle sogrulayın... Ateizm'den korkmada yok bu paranoyada nerden çıktı... Ateistlerden nefret etmekle onlara saygı duymamak olarak değiştirelim bence o kısmı... saygı görmemenizin sebebide saygısızlığınızdan dolayıdır.... İki tarafta fikrini ortaya koyar, ortaya koyulan fikirden taraflar ne alır onlar kendilerine kalmış, size tavsiyem karşı tarafın inançlarına şu küfür etme hakaret etme aşşağılama tarzınızı bırakın... Fikrinizi söyleyip hakaretler etmez ve küfürler yağdırmazsanız bu sayede daha dinlenebilir olursunuz ve o zamanda nefret kazanmazsınız... (ben var dediğiniz şeye yok diyorum.. neden ? şundan dolayı... bitti... ) Konu bu kadar basit.... sin ne yapıyorsunuz ( sizin var dediğiniz şey bana göre yok, neden ? şudan dolayı ve ayrıyettende o var dediğiniz şeyin ve peygamberinizin..... bu ne şimdi ? konuyu buralara getirmeye ne gerek var ?

Size fikrinizi değiştirin demiyorum, herkes istediğini düşünür ona görede yaşar, ama fikrinizi beyan şeklini değiştirin....

Sitelerde Paylaş

Hristiyanlık islamiyete göre çok daha yumuşak bir dindir islam hristiyanlığa göre çok daha sert kuralları olan yayılmacı bireyi değil topluluğu eses alan bir dindir cemaatler tarikat tekke vs vs gibi.

Ayrıca batı medeniyeti son yüzyıllarda büyük aydınlanmalar yaşamış insan hakları demokrasi hukuk düzen bakımından büyük ilerlemeler yaşamıştır islam coğrafyası bunları yaşamamıştır.

Dolayısıyla ateistlerin uluorta ateist olmaları söylemeleri kendileri açısından hayati tehlike bile getirir bir saldırıya uğrayabilirler.

Günlük hayattada islamın jargonu genelde her yerde hissedilir buna karşı durmakta işlerini zorlaştırır. Ne bileyim bir belediyeye gittiğinizde işinizi yapacak memur namaza gitmişşe onunla tartışmaya girdinizde eleştirdiğinizde işiniz hiç bir zaman yürümeyecektir.

Zira o kişi sizi kafasında müşrik kafir olarak kodlamıştır ve bundan kurtulamassınız.

Ateist ve agnostikler için bunlarla mücadelenin yolu gene bilim ve felsefeden geçer müslamanlara karşı kendinizi direk etiketlemek yerine müslümanlara belli argumanlarla yaklaşmaları daha doğru olur.

Örnek: Katı bir müslüman size yılbaşı kutlamadığını söyler böyle bir tartışmaya girerse sizde ona yılbaşı kutlamadığınızı bu çam ağacı vs olayları sevmediğinizi belirttin ağzı kulaklarına varacaktır :)

Sonrasından çağ ağacı vs olayların eski pagan kültüründen devşirildiğini aslında islamiyetinde böyle eski sümer ve pagan inaçlarına dayanan bir din olduğunu falan söyleyin.

Sonra kenara çekilin seyredin.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...