Jump to content

Müslüman'ların ve Hristiyan'ların Ateizm Yorumu....

Recommended Posts

Siz olayı forumda ki küfürlele bağdaştırmışsınız. Burası Ateistlerin çoğunluğunun bulunduğu bir platform değil mi? İnanmadığın duruma saygıda duyamazsın, ama o insana saygı duyarsın. Burada küfredenler karşısındaki kişiye saygısızlık bazında küfür etmiyorlar inanmadıkları durumu "kendi platformlarında" değerlendiriyorlar. Bu platformunda parçası olmayan bundan rahatsızlıkta duymamalıdır. Sizin bu düşünceniz ateist mahallesinde tespih satmak olmuş;

Bence siz olayı yalnış okuyorsunuz, mesele çok derin ve önemli,

Bu ülke sivas olaylarınıda yaşadı; Bahsedilenler veya anlatılanlar derinde toplum psikolojisi ile ilgili.

Burada sorun Müslümanları eğitmektir.

Ancak o zaman onların ateizme bu şekilde bir tepki göstermeleri önlenebilir.

İnsan bildiklerinden değil, bilmediklerinden korkar.

Ateizmi doğru olarak bilirlerse, korkmazlar ve bu şekilde garip bir tepki de göstermezler.

Küfretmekle de kimseye bir şeyler öğretemezsiniz.

Burası yalnız ateistlerin yazdığı bir forum değil.

Herkes burada yazılanları paylaşmaktan özgürdür. Herkesin buradan alacağı bilgilerle kendini eğittiğini düşünebilirsiniz.

Asıl amacımız burada ateistleri eğitmektir zaten.

Tabii Türk Müslüman ateistleri bu çabamızı daha başından reddederler ve eğiltilmeye ihtiyaçları olmadığını ileri sürerek bize direnirler.

Biz daha Türk ateistlerini eğitemiyoruz.

Müslümanları nasıl eğiteceğiz!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Burada sorun Müslümanları eğitmektir.

Ancak o zaman onların ateizme bu şekilde bir tepki göstermeleri önlenebilir.

İnsan bildiklerinden değil, bilmediklerinden korkar.

Ateizmi doğru olarak bilirlerse, korkmazlar ve bu şekilde garip bir tepki de göstermezler.

Küfretmekle de kimseye bir şeyler öğretemezsiniz.

Burası yalnız ateistlerin yazdığı bir forum değil.

Herkes burada yazılanları paylaşmaktan özgürdür. Herkesin buradan alacağı bilgilerle kendini eğittiğini düşünebilirsiniz.

Asıl amacımız burada ateistleri eğitmektir zaten.

Tabii Türk Müslüman ateistleri bu çabamızı daha başından reddederler ve eğiltilmeye ihtiyaçları olmadığını ileri sürerek bize direnirler.

Biz daha Türk ateistlerini eğitemiyoruz.

Müslümanları nasıl eğiteceğiz!

Kendi adıma söyleyeyim bizlerde sürekli öğrenip gelişiyoruz araştırıyoruz kendimi dünya karşısında kendimi hiç bir şey bilmiyor görüyorum.

Ama kafası doğmalarla dolmuş adama kafadan ateizm felsefesi şudur budur diye yaklaşırsan sonuç alamayacağın kesin aynı hiç dinle işi olmamış adama yat namaz kıl oruç tut sakal bırak türban tak dersen hadi ordan der aynı dinci gibi.

Ama o adamı kurbağanın kaynar suyun içinde kaynaması gibi yavaş yavaş ısıtırsan herşeyi yapar dinlerin en büyük sılahı budur. Ateist ve agnostiklerde bu doğrultusa hareket etmeli Ateizm Agnostizmde bir doğma olarak dayatılırsa sonuç alınamaz. Önce dinlerin içinde bulunan küçük örnekler ufak öğretiler budanmalı ılımlı fikirlerin önü kesilmeli.

Örnek geçenlerde aşure günü dolayısıyla marketlerde bir alışveriş çılgınlığı başladı herkes taneli şeyler alma peşine düştü nohut prinç ne kadar taneli şey alırsan o kadar bereket olur para gelirmiş bilime mantığa dayanmayan çılgınca bir fikir ne yapmalı hemen bu fikiri budayıp ılımlıların önü kesilmeli , vb.

Mesela internet platformunda forumlardada bunlar yapılmalı mesela adam bilmem ne forumunda dininiz köşesi açtı ise sallayıp duruyorsa oraya müdahale edilmeli meydanın doğma ve tabulara başı boş bırakılmadığı gösterilmelidir.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kendi adıma söyleyeyim bizlerde sürekli öğrenip gelişiyoruz araştırıyoruz kendimi dünya karşısında kendimi hiç bir şey bilmiyor görüyorum.

Ama kafası doğmalarla dolmuş adama kafadan ateizm felsefesi şudur budur diye yaklaşırsan sonuç alamayacağın kesin aynı hiç dinle işi olmamış adama yat namaz kıl oruç tut sakal bırak türban tak dersen hadi ordan der aynı dinci gibi.

Ama o adamı kurbağanın kaynar suyun içinde kaynaması gibi yavaş yavaş ısıtırsan herşeyi yapar dinlerin en büyük sılahı budur. Ateist ve agnostiklerde bu doğrultusa hareket etmeli Ateizm Agnostizmde bir doğma olarak dayatılırsa sonuç alınamaz. Önce dinlerin içinde bulunan küçük örnekler ufak öğretiler budanmalı ılımlı fikirlerin önü kesilmeli.

Örnek geçenlerde aşure günü dolayısıyla marketlerde bir alışveriş çılgınlığı başladı herkes taneli şeyler alma peşine düştü nohut prinç ne kadar taneli şey alırsan o kadar bereket olur para gelirmiş bilime mantığa dayanmayan çılgınca bir fikir ne yapmalı hemen bu fikiri budayıp ılımlıların önü kesilmeli , vb.

Mesela internet platformunda forumlardada bunlar yapılmalı mesela adam bilmem ne forumunda dininiz köşesi açtı ise sallayıp duruyorsa oraya müdahale edilmeli meydanın doğma ve tabulara başı boş bırakılmadığı gösterilmelidir.

Yani sen soruna batıl inançlarla mücadele ederek başlayalım diyorsun.

Neresinden başlayacağız. Onlardan o kadar çok var ki.....

Onları hiçbir zaman yok edemeyiz. Çünkü onlar İslam'dan çok önceki paganizmden kalan alışkanlıklardır.

İslam'ın yapısına katılarak günümüze kadar ulaşmışlardır.

İslam aslında putperestliğin ta kendisi ve devamıdır.

Gel de bunu anlat sen Müslümanlara..

Putlarla mücadele ettiklerine inanan bu gafiller aslında putperestliği günümüzde de devam ettiriyorlar.

Bu bilgiyi onlara iletebilir misin? Onları bu bilgilerle eğitebilir misin?

Kulaklarını kapatacak ve duymak istemeyeceklerdir.

Bizim Müslümanlarla işimiz zor. Biz önce ateistlere ve potansiyel ateistlere hitabetmeliyiz.

Sitelerde Paylaş

bu konuda bence yanlıs dusunuyorsun. aşurenın farklı anlamlarıda vardır ısteyen bunu dıne empoze edebılır. bunu sadece dogaya olan bı saygı olarak alabılırız. hepsi belalardan kurtuldukları zaman aşure yada benzer seyler yaparak ınsanlarla sevınclerını paylaşmıstır. evet ateistiz ama hiç ananemız olmayacak mı neyle kaynasacagız sadece beynı ön plana atarak yasayamayız istesekte ıstemesekte ınsanların psikolojıleri ıcın böyle seylere ıhtıyacı var bunları göz ardı etmemelıyız

tarihinde miko tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani sen soruna batıl inançlarla mücadele ederek başlayalım diyorsun.

Neresinden başlayacağız. Onlardan o kadar çok var ki.....

Onları hiçbir zaman yok edemeyiz. Çünkü onlar İslam'dan çok önceki paganizmden kalan alışkanlıklardır.

İslam'ın yapısına katılarak günümüze kadar ulaşmışlardır.

İslam aslında putperestliğin ta kendisi ve devamıdır.

Gel de bunu anlat sen Müslümanlara..

Putlarla mücadele ettiklerine inanan bu gafiller aslında putperestliği günümüzde de devam ettiriyorlar.

Bu bilgiyi onlara iletebilir misin? Onları bu bilgilerle eğitebilir misin?

Kulaklarını kapatacak ve duymak istemeyeceklerdir.

Bizim Müslümanlarla işimiz zor. Biz önce ateistlere ve potansiyel ateistlere hitabetmeliyiz.

Ben rahatça iletilebileceğini düşünüyorum ve öyle yapmaya çalışıyorum zaten dikkat ederseniz ılımlıların önünü kesmekten bahsettim bu ılımlı (dinciler) ve dinle alakası olmayan ilgisiz kalan kesim dincilerin önünü açıyor bunların ekmeğine yağ sürüyor.

Bir ılımlı dinci düşünün inandığını bir takım şaçma sapan şeylerle farkında olmadan dine hizmet eder. Olmadı din gelir buna bak kardeşim senin inandığın şey batıl dinizmizde böyle şey yok falan diyip kendi batılını kakalar. Ilımlı iki arada bir derede ne yana dönse dinciye hizmet eder bulur kendini.

Veya dinle alaksı olmayan ilgisiz kesimde (apetetik gibi bir tanımı olması lazım) ya dinle karşılaştığı zaman ya onu görmezden gelip kendi işine bakar yada bilgisizlikten küfür edip dini mağdur durumuna sokup gene dine hizmet eder.

Dolayısıyla radikal dine yakın olmayan ılımlı batıl fikirlerin, hatta dinde bile batıl görülen fikirlerin ilk önce budanması temizlenmesi şarttır.

Sitelerde Paylaş

bu konuda bence yanlıs dusunuyorsun. aşurenın farklı anlamlarıda vardır ısteyen bunu dıne empoze edebılır. bunu sadece dogaya olan bı saygı olarak alabılırız. hepsi belalardan kurtuldukları zaman aşure yada benzer seyler yaparak ınsanlarla sevınclerını paylaşmıstır. evet ateistiz ama hiç ananemız olmayacak mı neyle kaynasacagız sadece beynı ön plana atarak yasayamayız istesekte ıstemesekte ınsanların psikolojıleri ıcın böyle seylere ıhtıyacı var bunları göz ardı etmemelıyız

İşte öyle değil, yukarıdada yazdım iş gelenek görenek meselesi değil sorun ılımlı olup batıl hareketler yapıp radikallerin önünü açmak.

Sitelerde Paylaş

Siz olayı forumda ki küfürlele bağdaştırmışsınız. Burası Ateistlerin çoğunluğunun bulunduğu bir platform değil mi? İnanmadığın duruma saygıda duyamazsın, ama o insana saygı duyarsın. Burada küfredenler karşısındaki kişiye saygısızlık bazında küfür etmiyorlar inanmadıkları durumu "kendi platformlarında" değerlendiriyorlar. Bu platformunda parçası olmayan bundan rahatsızlıkta duymamalıdır. Sizin bu düşünceniz ateist mahallesinde tespih satmak olmuş;

Bence siz olayı yalnış okuyorsunuz, mesele çok derin ve önemli,

Bu ülke sivas olaylarınıda yaşadı; Bahsedilenler veya anlatılanlar derinde toplum psikolojisi ile ilgili.

Forumda zaten olduğunuz kişi değilmisniz bu hitap tarzınız burayamı özgü ? tabiki değil... Forumda neyseniz normaldede osunuz, bu yüzden sadece forumdaki yazılanlarla değil genel ateist profiliyle bağdaştırmış oluyorum... Ben neden nefret ediyorlar sorunuzun cevabını anlattığım gibi görüyorum... Toplumun derin psikolojisinde yatan ateist profili anlattığım gibi işte... Nefret edildiğinizi söylüyorsunuz ama daha çok siz nefret eder gibi davranıyorsunuz sadece inançlara küfürler ve hakaretler yağdırmalar değil direk müslümanlarada aşağılamalar ve hakaretlerde bulunuyorsunuz buda kişiye saygısızlık olsa gerek...

Meseleyi yanlış okumuyorum aslında, siz gelen her eleştiriyi tek bir yönde bekliyorsunuz okuma yanlışlığı burda, neden nefret ediyorlar sorusunun cevabı tabiki fikirlerimizden ateist akımdan olarak bekliyorsunuz..

Ülke sivas olaylarınıda yaşadı evet ama bu olayları müslümanların onayladığı gibi bir durum mu var ortada ? sivas olaylarına sizin tepkiniz ne kadarsa müslümanlarında tepkisi o kadar... istisnaları kitlelere maal etmeyin...

Sitelerde Paylaş

Ben rahatça iletilebileceğini düşünüyorum ve öyle yapmaya çalışıyorum zaten dikkat ederseniz ılımlıların önünü kesmekten bahsettim bu ılımlı (dinciler) ve dinle alakası olmayan ilgisiz kalan kesim dincilerin önünü açıyor bunların ekmeğine yağ sürüyor.

Bir ılımlı dinci düşünün inandığını bir takım şaçma sapan şeylerle farkında olmadan dine hizmet eder. Olmadı din gelir buna bak kardeşim senin inandığın şey batıl dinizmizde böyle şey yok falan diyip kendi batılını kakalar. Ilımlı iki arada bir derede ne yana dönse dinciye hizmet eder bulur kendini.

Veya dinle alaksı olmayan ilgisiz kesimde (apetetik gibi bir tanımı olması lazım) ya dinle karşılaştığı zaman ya onu görmezden gelip kendi işine bakar yada bilgisizlikten küfür edip dini mağdur durumuna sokup gene dine hizmet eder.

Dolayısıyla radikal dine yakın olmayan ılımlı batıl fikirlerin, hatta dinde bile batıl görülen fikirlerin ilk önce budanması temizlenmesi şarttır.

Ben ılımlı falan değilim kardeşim.

Çok katıyım. Ama bu işi küfrederek yapmanın yararı olmadığını söylüyorum. Bu bir.

Sadece kendimizi tanıtmadan yanayım. Bizim öcü olmadığımız anlaşılsın..

Ayrıca senin gibi de düşünüp, batıl inançları İslam'dan teker teker atmayı biraz sakıncalı buluyorum.

O zaman İslam'a hizmet edersin işte. Senin asıl yanlışın orada. Biz İslam'ı açıklıyor durumuna düşeriz.

İslam'ın dümen suyunda ilerliyor oluruz.

Bilimsel olalım diyorsan sorun yok. Bilimsel olalım.

Ama İslam'ı açıklamayalım. İslam'dan uzak duralım. Senin apetetik dediğin bu anlama geliyorsa, öyle olalım.

Nerden buldun apetetik terimini. Tıbbı bir terim. Neyse en azından biz anlıyoruz.

Apetetik gibi terimlerle ateizmi ateizmi bilmeyenlere mi anlatacaksın?

Yere in biraz. Bu adamlar daha temel kavramları bilmiyorlar.

Sitelerde Paylaş
Çünkü ateistler daha özgür, daha dürüst, daha bilgili ve daha aydın. En azından ekserisi böyle.

İmanlılar kendilerini seçilmiş ve cennetlik iyi insanlar olarak gördükleri için üstünlük hissini de barındırıyorlar diye düşünüyordum ki yazdıklarından sonra anlıyorum ki bu durum ateistler için de fazlasıyla söz konusuymuş. ''Allah yok'' dedin diye birden bire dürüst, bilgili ve aydın mı oluverdin? O kadar basit ve kolay mı? Allaha inanmayan insanlar başka pek çok konuda birbirinin boğazına yapışacak denli ayrı düşünebiliyorlar. Bu durumda bu ateistlerin hangisi akıllı hangisi akılsız oluyor acaba? Dur cevabını tahmin edeyim, elbette seninle aynı fikirde olanlar daha dürüst ve akıllı oluyorlardır. Yalnız, kızdırıyor gibi olmayayım ama, şu yazdıklarında ben pek bi akıl göremedim.

tarihinde Victoria tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İmanlılar kendilerini seçilmiş ve cennetlik iyi insanlar olarak gördükleri için üstünlük hissini de barındırıyorlar diye düşünüyordum ki yazdıklarından sonra anlıyorum ki bu durum ateistler için de fazlasıyla söz konusuymuş. ''Allah yok'' dedin diye birden bire dürüst, bilgili ve aydın mı oluverdin? O kadar basit ve kolay mı? Allaha inanmayan insanlar başka pek çok konuda birbirinin boğazına yapışacak denli ayrı düşünebiliyorlar. Bu durumda bu ateistlerin hangisi akıllı hangisi akılsız oluyor acaba? Dur cevabını tahmin edeyim, elbette seninle aynı fikirde olanlar daha dürüst ve akıllı oluyorlardır. Yalnız, kızdırıyor gibi olmayayım ama, şu yazdıklarında ben pek bi akıl göremedim.

Ben o sözlerimi öncelikle ‘’dinsel bağlamda’’ ele alarak söyledim. Hacı bir soru sormuş. Müslümanlar neden ateizmden korkuyor demiş. Cevabıma böyle bir cümleyle giriş yapıp devam ettirdim.

Bir ateist dürüst derken en azından din gerçeğini kabul ediyor ve kendisini bilinçli olarak kandırmıyor, kandırmaya da devam etmiyor. Dürüstlükten kastım bu. Yoksa şahsi ilişkilerinde dürüsttür veya değildir, kim oturup da bunun istatistiğini yapabilir?

Evet, ateistler daha akıllıdırlar. Dikkat et, Müslümanlar ahmaktır demiyorum. Konumuz dinsel bir konu ve ateistler dinsel konularda daha akıllıca düşünüyorlar diyorum sadece. Buraya samimi bir ateist olarak gelen kaç tane akıl yoksunu ateist gördün ki sen? Dogmalara, hurafeye inanan bir insan çok mu akıllıdır sence? Ya da aklını iyi kullanabiliyor mudur ?

Aydın olmak on katlı bir apartmana çıkmak gibidir. Dinsel konular ise bu apartmanın ancak giriş katı olabilir. Daha giriş katını halledememiş bir teist ömrünü hurafeye harcasa, hatta dinsel konularda uzmanlaşıp Prof.Dr. ünvanı dahi alsa aydın olabilir mi? Bu kadar kolay mıdır münevver olmak?

Ateistler ideolojik konularda farklı farklı düşünebilirler, bu gayet doğaldır. Kaldı ki ben bu konuyu bu yönüyle ele almadım ki. Kızdırıyor gibi olmayayım, kaç sefer daha yazarsam kafan alır senin? Okuduğunu anlamayana ve karşısındakine uzun uzun açıklamalar yaptırarak eziyet edene ne denilir onun da adını koy da ödeşelim benim çok akıllı kardeşim.

Not: Aslında senin kim olduğunu da tahmin edebiliyorum ama, neyse şimdilik bilmezlikten gelelim.

Sitelerde Paylaş

bende ateistlerden nefret ederdm eskiden bi insanda allah korkusu olmadığı için her kötülüğü yapabileceğine inanırdım örnek olarak

bir müslümanın ahiret inancı vardır ve yapacağı her şeyden hesaba çekileceğine inanır ama ateist öylemi neden korksun ki ? derdim . tabi şimdi bunlar çok saçma geliyorr tüm müslümanlarda suç oranları daha fazla en basitinden medeni değiller çoğu kadına saldıracak gibi bakıyorr. yani müslşümanların daha tehlikeli olduğunu anladım ..

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

Türk Müslümanlarının ateizm anlayışı ile Hristiyanların ateizm anlayışı aynı değil.

Türk Müslümanları ve muhtemelen diğer ülke Müslümanları da, ateizmden yalnız nefret etmiyorlar. Aynı zamanda ondan korkuyorlar.

Hristiyanların çoğu için ateizm korkulacak bir eğilim değil. Nefret edilecek bir eğilim de değil.

Hristiyanlar ateizmi daha çok değersiz ve önemsiz bir eğilim olarak yorumluyorlar.

Onlara göre ateistler aşağı ve ilkel, değersiz yaratıklar..

İnanç bazında Müslümanlardan bile sonra geliyorlar.

Bu ilginç durumu nasıl açıklayabilirsiniz?

Daha da önemlisi size göre Türk Müslümanları ateizmden neden korkuyorlar?

Hristiyanlarda durum nasıldır bilmiyorum.

Ancak müslümanların ateistlerden gereksiz yere korktugunu düşünüyorum.

Ateizm bir inanış biçimidir.

bir yaratıcının varlıgının olmayışına inanış bicimi.

Bu korkunun öğretiden gelmekte oldugunu düşünüyorum.

Yani imanı kaybetme korkusu vs.

Kendine hakim olamama birdaha geri dönüşü olamama vs.

Halbuki insanlar yaşamları içinde birçok kez inanıp birçok kez red ederler.

Hatta bazıları ara ara imanlarını kaybettiklerini ve tekrar kazandıklarını farkına varamazlar.

Farkedenlerde çevre ve konum itibari ile bu durumu açıklayabilen var açıklayamayan var.

Açıklanması gerekir mi buda ayrı bir konu.

"Bu beni ilgilendirir kime neden açıklamak zorundayım ki?"

sorusu bunu açıklamanın zaten anlamsızlıgını ifade eder.

tarihinde difficulty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...