Jump to content

Müslüman'ların ve Hristiyan'ların Ateizm Yorumu....

Recommended Posts

Gözleyebildiğim kadarıyla müslümanlar ateistliğin olabileceğine ihtimal vermiyorlar pek. Onlara göre inanmamak değil ancak inkar etmek olabilir. Televizyonda çoğu din hocasından duyduğum şey şuydu; ''Ateist insan olmaz, herkes Allah'a inanır. Ama bazıları gururları yüzünden inkar eder.'' Yani müslümanlara göre bizler, aslında içten içe inanan ama gururuna yediremediğini için yüce bir varlığı inkar eden kibirli, sapkın insanlarız. Hıristiyanlar ise ateistleri ilkel gibi ya da hayvan gibi görüyor sanki. Çünkü kendilerinin isa tarafından yenilendiğine, kutsal ruhtan aldıklarına, vaftiz olarak özel insanlar haline geldiklerine inanıyorlar. Dışarıda kalan bizler de onlara daha aşağı düzey canlılar olarak görünüyoruz sanırım. herkes kendi havasında işte.

dogru yanit bu

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Türk Müslümanlarının ateizm anlayışı ile Hristiyanların ateizm anlayışı aynı değil.

Türk Müslümanları ve muhtemelen diğer ülke Müslümanları da, ateizmden yalnız nefret etmiyorlar. Aynı zamanda ondan korkuyorlar.

Hristiyanların çoğu için ateizm korkulacak bir eğilim değil. Nefret edilecek bir eğilim de değil.

Hristiyanlar ateizmi daha çok değersiz ve önemsiz bir eğilim olarak yorumluyorlar.

Onlara göre ateistler aşağı ve ilkel, değersiz yaratıklar..

İnanç bazında Müslümanlardan bile sonra geliyorlar.

Bu ilginç durumu nasıl açıklayabilirsiniz?

Daha da önemlisi size göre Türk Müslümanları ateizmden neden korkuyorlar?

bir ateist benim gözümde herşeyi yapabilecek bi potansiyele sahip yaratıktır,sınırları olmayan,erdemleri toplumdan kanıksadığı kadarı ile yapan biri,korkum var sizden evet,evlatlarınızı o düşüncelerle büyüteceğiniz korkum var..aslında size anlamayacağınız kadar merhamet duyuyorum,burada tek kötü kelam edip kırmak bile istemiyorum,zor yolu seçmişsiniz size kolay gelirken çokça yükler yüklemişsiniz yüklerden kurtuldum sanarken,keşke elimden başka bişiler gelsede doğru olanı görebilseniz.üzülüyorum da aklı başında doğru dürüst merhametli insanların tam sevilesi tam müslüman sıfatındaki insanların ateist olması..

Sitelerde Paylaş

Ateist bir ailenin yanında büyüyen bir insan olarak bu konuda sanırım sağlıklı bir yorum yapabilir.Müslümanların ateistleri nasıl gördüğünden önce ateistlerin müslümanları nasıl gördüğünü bilmemiz lazım.

Öncelikle şunu belirteyim ateist bir ailenin yanında büyümem ve bazı fikirlerini benimsememe rağmen tam olarak hiç bir zaman yaratıcının olmadığına fikrine inanamadım.Bugün ise şükürler olsunki yanlış girdiğim o yoldan çıkabildim.O yüzden ateistlerin düşüncelerini fikirlerini burda öğrenmiş değilim.Bizzat kendim yaşadım tecrübe ettim.

Ailenin yanında geçirdiğim sürece şunu fark ettim, eğer ateistler çoğunlukta olsa yönetim ellerinde olsa kesinlikle müslümanlara yaşama fırsatı vermezler.Öldürmek anlamında söylemiyorum ama büyük zülümler,baskılar, yapacakları kesindir.Ezanın sesine,namaz kılınmasına,oruç tutulmasına,başlarını kapatmalarına tahamül edememeleri gibi.Mümkünse dinsizleştirmeye çalışmak mümkün değilse inançlarını ırak,kapalı,kuytu yerlerde yapmalarını sağlamak.

Bunların birçoğunuda gördü bu memleket zaten.Ramazan bayramına şeker bayramı deyip çaktırmadan itibarsızlaştırmalar halen medya ve bazı kesimlerce yapılmayada devam etmektedir.

Şimdi bunları gören bilen müslümanın eline fırsat geçtiği takdirde kendisine neler yapılabilceğini bilen müslümanın ateistlere karşı nasıl bir tutum içersinde olabileceğini,onları nasıl gördüğünü anlamak çok kolay aslında.

Sitelerde Paylaş

bir ateist benim gözümde herşeyi yapabilecek bi potansiyele sahip yaratıktır,sınırları olmayan,erdemleri toplumdan kanıksadığı kadarı ile yapan biri,korkum var sizden evet,evlatlarınızı o düşüncelerle büyüteceğiniz korkum var..aslında size anlamayacağınız kadar merhamet duyuyorum,burada tek kötü kelam edip kırmak bile istemiyorum,zor yolu seçmişsiniz size yüklerden kurtuldukolay gelirken çokça yükler yüklemişsiniz m sanarken,keşke elimden başka bişiler gelsede doğru olanı görebilseniz.üzülüyorum da aklı başında doğru dürüst merhametli insanların tam sevilesi tam müslüman sıfatındaki insanların ateist olması..

5000 senedir o veya bu sebepten bir veya birden fazla tanrıya inanan insanların vahşetlerini, katliamlarını, göz yaşlarını ve ahlaksızlıklarını izledik... İnsanlık en büyük sınır değil midir? Allah'a veya onun sapkın elçilerine inananlar insanlık sınırı bilmedikleri ve insan gibi insan olmayı korku ile sağladıkları için Sivas'ta Maraş'ta Buhara'da Kureyza'da yüzyıllardır ölen, tecavüz edilen yakılan dışlanan insanları izliyoruz.

eğer yeni nesil cehennem korkusu ile sevgiyi bulacak ise bulmasa daha iyidir. Çünkü sevgi hayvanda bile vardır, insanda yok ise yüreğine korku koymak insanı insanlaştırmaz... Tam tersi bir insanı hayvan yapmak istiyorsan ona korku ver ve korkudan kurtulmak için "savaşın" de...

Barış kelimesinden çok savaşın kelimesinin geçtiği sapkınların ürünü kitaplarla insan olacağına, insan olduğu için insan olmalıdır insan... Bunu ne sapkın Muhammet, ne hayal ürünü isa ne de katil Musa yapamaz.

Evet bizde sınır yok, insanlığımızdan başka ama hiç bir teistin bilmediği o sınırlar içinde sınırsızca dolaşmaktır önemli olan... Ona buna saldırmayı din, insanları öldürmeyi cennet garantisi, sırf senin inandığın mahlukata inanmıyor diye başkasını yaşatmamayı ilke olarak kabul edenlere karşı, dünyada yaşama hakkından daha üstün hiç bir dinin olmadığını kabul etmek daha gerçekçidir.

tarihinde kitapkurdu82 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir ateist benim gözümde herşeyi yapabilecek bi potansiyele sahip yaratıktır,sınırları olmayan,erdemleri toplumdan kanıksadığı kadarı ile yapan biri,korkum var sizden evet,evlatlarınızı o düşüncelerle büyüteceğiniz korkum var..aslında size anlamayacağınız kadar merhamet duyuyorum,burada tek kötü kelam edip kırmak bile istemiyorum,zor yolu seçmişsiniz size kolay gelirken çokça yükler yüklemişsiniz yüklerden kurtuldum sanarken,keşke elimden başka bişiler gelsede doğru olanı görebilseniz.üzülüyorum da aklı başında doğru dürüst merhametli insanların tam sevilesi tam müslüman sıfatındaki insanların ateist olması..

Bu sadece senin gorusun. Ben kendimi ateist olarak ifade ediyorum, ve senin dedigin gibi korkulacak birisi oldugumu sanmiyorum.

Mesela muslumanlari oldurmek gibi bir hayalim yok. Ama pek cok musluman ateistlerin oldurulmesine sicak bakar, hatta dinini tam olarak yasiyorsa oldurmelidir.

Kendini kandirmaya devam edersin ancak.

Sitelerde Paylaş

Kendi adıma söyleyeyim bizlerde sürekli öğrenip gelişiyoruz araştırıyoruz kendimi dünya karşısında kendimi hiç bir şey bilmiyor görüyorum.

Ama kafası doğmalarla dolmuş adama kafadan ateizm felsefesi şudur budur diye yaklaşırsan sonuç alamayacağın kesin aynı hiç dinle işi olmamış adama yat namaz kıl oruç tut sakal bırak türban tak dersen hadi ordan der aynı dinci gibi.

Ama o adamı kurbağanın kaynar suyun içinde kaynaması gibi yavaş yavaş ısıtırsan herşeyi yapar dinlerin en büyük sılahı budur. Ateist ve agnostiklerde bu doğrultusa hareket etmeli Ateizm Agnostizmde bir doğma olarak dayatılırsa sonuç alınamaz. Önce dinlerin içinde bulunan küçük örnekler ufak öğretiler budanmalı ılımlı fikirlerin önü kesilmeli.

Örnek geçenlerde aşure günü dolayısıyla marketlerde bir alışveriş çılgınlığı başladı herkes taneli şeyler alma peşine düştü nohut prinç ne kadar taneli şey alırsan o kadar bereket olur para gelirmiş bilime mantığa dayanmayan çılgınca bir fikir ne yapmalı hemen bu fikiri budayıp ılımlıların önü kesilmeli , vb.

Mesela internet platformunda forumlardada bunlar yapılmalı mesela adam bilmem ne forumunda dininiz köşesi açtı ise sallayıp duruyorsa oraya müdahale edilmeli meydanın doğma ve tabulara başı boş bırakılmadığı gösterilmelidir.

Bizim Müslüman taifenin inanma eğilimi çok fazladır. İçinde misitk doğaüstü bir şey varsa kesin inanır. Şöyle bir bakın etrafınıza her şey için batıl bir inanç var. Say say bitmez. Ve bu durum sadece koyu dindarlar değil, ılımlı müslümanlar için de geçerlidir. Bunun yok edilmesi lazım ama çok zor. Aynı kişilere bilimsel bir şey anlatsanız katiyen inanmaz veya şüpheyle yaklaşırlar.

Mesela dindar olmayan ama müslüman olan iki kadın (bunlar içki de içerler, orucu kafalarına göre tutarlar, namaz yoktur, kapalı değillerdir) kendi aralarında konuşurken "işte falancanın bebeği çok ağlıyordu bir türlü susmak bilmiyordu. Biz de falanca kadına söyledik bir okudu ondan sonra bebek mışıl mışıl uyudu" dediklerini duydum ve ben de hemen bir doktara göstermeyip niye üfürükçüye üfletiyorsunuz, belki çocuğun bir hastalığı var dedim. Bayağı bir anlattım ama anladıklarını pek sanmadım. Bu dogmaları yıkmak çık zordur. Çocuk gözünü açar açmaz hemen beynine bu dogmalar işleniyor. Düşünmenin, sorgulamanın önüne set çekiliyor. Acaba bile demesine mani olunuyor. Otobüste minibüste giderken görüyorum adam/kadın almış eline bir kitap okuyor. Şöyle bir bakıyorum İbn-i el bilmemkim şöyle yapmış. Falanca hazretlerinin şöyle buyurmuş. Bunları okuyan kişi artık beynini köreltmiştir.

Bu konuda önyargılar da çok. Yani daha adamlar Aleviler hakkında bile iftiralarını sıralamaktan çekinmiyorlar. Ateistlere iftira atmaları, onlardan korkmaları normaldir.

Hristiyanlar ise ne kadar koyu dindar olsalar bile biraz olsun bilimden nasiplenmişlerdir. İnançlarını kendi içlerinde yaşayıp hayatın her yerine dahil etmezler. Bizde ise din her şeydir. Herşeye burnunu sokar. Devlet yönetiminden hukuka, Eğitimden, bilime, giyimden yolda yürümeye, yıkanmaktan tuvalette taharet almaya kadar. Kolunuzdaki dövmeye bile karışır. Bir de tabi İslam'în tamamen şekilci olması da var:

Namaz kılmazsanız, oruç tutmazsanız, kıbleyi (yaşadığınız yer için) bilmezseniz, bazı temel dua ve sureleri bilmezseniz, dövme yaptırırsanız, içki içerseniz vs. hemen fişlenirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Benim görüşüme göre ve forumlarda gördüğüm kadarıyla bizde çok sert tepkiler veriyoruz..bu ülke teisti ve ateisti ile acınacak halde ...karşı tarafa saldirmadan fikirlrrimizi açıklayamiyoruz...

İki kişi fikir tartışmasina girse hakaretler havada uçuşuyor ..karşı taraf tezini sunuyorsa bizimde Anti Tezimiz varsa sunmaliyiz ..teisti veya ateisti savunma ve saldırı amaçlı yazılar yazıyor ,inanclarina hakaret ediyor...hepimizin insan olarak öncelikle karşımızdakine saygı duyması gerekir ..

Sitelerde Paylaş

Benim görüşüme göre ve forumlarda gördüğüm kadarıyla bizde çok sert tepkiler veriyoruz..bu ülke teisti ve ateisti ile acınacak halde ...karşı tarafa saldirmadan fikirlrrimizi açıklayamiyoruz...

İki kişi fikir tartışmasina girse hakaretler havada uçuşuyor ..karşı taraf tezini sunuyorsa bizimde Anti Tezimiz varsa sunmaliyiz ..teisti veya ateisti savunma ve saldırı amaçlı yazılar yazıyor ,inanclarina hakaret ediyor...hepimizin insan olarak öncelikle karşımızdakine saygı duyması gerekir ..

Haklısın ama şunuda biliyoruz ki inaçla düşünen insan mantıkla veya bilimle ikna olmaz bunun örnekleri trilyonlarca.

Bizim sakin olmamızı bizden sabır göstermenizi istiyorlar.

Biz inançlıya göre daha sabırlıyız biz derken hepimiz değil. Bilim sabır işidir ama inanç sadece anlatılana inanma arzusudur.

Bizi öcü gören İslamcılara saygı duymuyorum acıyorum.

Sitelerde Paylaş

Haklısın ama şunuda biliyoruz ki inaçla düşünen insan mantıkla veya bilimle ikna olmaz bunun örnekleri trilyonlarca.

Bizim sakin olmamızı bizden sabır göstermenizi istiyorlar.

Biz inançlıya göre daha sabırlıyız biz derken hepimiz değil. Bilim sabır işidir ama inanç sadece anlatılana inanma arzusudur.

Bizi öcü gören İslamcılara saygı duymuyorum acıyorum.

dinin çıkış nedeni zaten siyasi değil midir ...halk cahil ;cahil topluluğu istediği gibi idare etmek isteyen yöneticiler dini kullanır...bu yonetici zulüm yapsa bile ses çıkmaması için tanrı mükemmel bir araçtır.

Bir söz vardır padişahım senden büyük allah var...

Hakkını alamayan hakkı gasp edilen halk ,öbür dünya ve ödülle kandirilir ..tanrı ;millete avuntu, yöneticiye kullanma ve otoriteyi sağlama aracıdir...

Halk cahil olduğu için otoriteyi yöneticiden daha çok savunur (kraldan çok kralcilik ) ...

Halk elindeki yalanda olsa vermek istemez ..gerçekler acıdir

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

dinin çıkış nedeni zaten siyasi değil midir ...halk cahil ;cahil topluluğu istediği gibi idare etmek isteyen yöneticiler dini kullanır...bu yonetici zulüm yapsa bile ses çıkmaması için tanrı mükemmel bir araçtır.

Bir söz vardır padişahım senden büyük allah var...

Hakkını alamayan hakkı gasp edilen halk ,öbür dünya ve ödülle kandirilir ..tanrı ;millete avuntu, yöneticiye kullanma ve otoriteyi sağlama aracıdir...

Halk cahil olduğu için otoriteyi yöneticiden daha çok savunur (kraldan çok kralcilik ) ...

Halk elindeki yalanda olsa vermek istemez ..gerçekler acıdir

Senin düşüncelerini ve olaylara yaklaşımını beğeniyorum.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...