Jump to content

Kuran’ın Sütten Çıkmış Ak Kaşık Peygamberleri - 3 (LUT)

Recommended Posts

• İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hz Lut son ana kadar onların melek olduğunu bilmiyor.Melekler kendilerini tanıtmıyor ve hz luttan kendi milleti aleyhine şahitliğini dinliyorlar ve artık ceza onlara hak oluyor.Hz Lutun meseleden haberi yok o tebliğe devam ediyor

Bakın,

Lut insan kılığında geldikleri için onları "başta" tanıyamıyor.

Sonrasında Lut'u uyarıyorlar. Bakınız yine Hicr suresi:

61,62. Elçiler (melekler) Lût’un ailesine gelince, Lût onlara, “Gerçekten siz tanınmayan kimselersiniz” dedi.

63. Dediler ki: “Evet, fakat biz sana (kavminin) şüphe etmekte olduğu azabı getirdik.”

64. “Biz, sana gerçeği getirdik. Şüphesiz biz doğru söyleyenleriz.”

65. “Gecenin bir bölümünde aile fertlerini yola çıkar, sen de arkalarından git. Hiçbiriniz arkaya bakmasın.

Emrolunduğunuz yere (doğru) geçin gidin.”

66. Ona şu durumu kesin olarak bildirdik: “Sabaha çıkarken onların sonu kesilmiş olacak.”

Şimdi gazaba karşı Lut'u uyarıyorlarsa, "gelecekten bir bilgi üzerine" haber verip, Lut'u ve ailesini yönlendiriyorlarsa( -ki islama göre geleceği sadece allah ve onun istedikleri kişi/varlık'lar bilebilir), Lut elbette bir peygamber olarak onların melek olduğunu ikrar edecektir. Öyle değil mi?

Yani sonuç olarak bu durum, Lut'un onların son andan çok "önce" melek olduğunu anladığını/bildiğini gösterir.

tarihinde ozgur_dusun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yani sonuç olarak bu durum, Lut'un onların son andan çok "önce" melek olduğunu anladığını/bildiğini gösterir.

ben bunu şeyh enver el evlakiden dinledim o hadislerle birlikte anlatıyordu yani ailenin bildirilmesi hz lutun insanlarla tartıştığı anda olduğunu söylemişti kaldıki böyle olmasa bile onları geçiştirmek için veya atlatmak için söylenmiş bir söz olabilir

Sitelerde Paylaş

tabi sen zekisin 2 kişiyi 10 kişiyle evlendirmeye çalışıyor sen bunu anlamak istiyorsan buyur anla kimi inandıracaksın buna .orda insanları kadınlara yönlendirmeye çalışıyor

Yazılarım yukarıda ben o kadar kıvırtkan değilim :lol: Mealler kıvırtırken bunu söylüyorlar. Ayrıca peygamber senin söylediğinin aksine, kızlarını sunduğunda gelenlerin melek olduğunu da biliyor. Hicr 66 kızların sunumundan önce gelen ayet. Hangi yazdığını düzelteyim ben de şaşırıyorum.

Hicr 66. Ona (Lût'a) şu hükmümüzü vahyettik: "Sabaha çıkarlarken mutlaka onların ardı kesilmiş olacaktır."

Sitelerde Paylaş

11:78. Kavmi, (konuklarıyla çirkin ilişkide bulunmak üzere) ona doğru koşa koşa geldiler. Zaten onlar önceden de bu tür çirkin işleri yapıyorlardı. Lût dedi ki: "Ey Kavmim! İşte kızlarım. Onlar(la nikahlanmanız) sizin için daha temizdir. Allah'a karşı gelmekten sakının ve konuklarıma karşı beni rezil etmeyin. İçinizde hiç aklı başında bir adam yok mu?"

79. Onlar, "İyi biliyorsun ki kızlarında bizim gözümüz yok. Sen bizim ne istediğimizi çok iyi biliyorsun" dediler.

80. (Lût da:) "Keşke size karşı (koyacak) bir gücüm olsaydı, ya da sağlam bir desteğe dayanabilseydim" dedi.

Hz Lut yardım istiyor işte o anda

81. Konukları şöyle dedi: "Ey Lût! Biz Rabbinin elçileriyiz. Onlar sana asla ulaşamayacaklar. Geceleyin bir vakitte aileni al götür. İçinizden kimse ardına bakmasın. Ancak karın müstesna. (Onu bırak.) Çünkü onların (kavminin) başına gelecek olan azap, onun başına da gelecektir. Onların azabla buluşma zamanı sabahtır. Sabah yakın değil midir?!"

Sitelerde Paylaş

Hz Lut yardım istiyor işte o anda

81. Konukları şöyle dedi: "Ey Lût! Biz Rabbinin elçileriyiz. Onlar sana asla ulaşamayacaklar. Geceleyin bir vakitte aileni al götür. İçinizden kimse ardına bakmasın. Ancak karın müstesna. (Onu bırak.) Çünkü onların (kavminin) başına gelecek olan azap, onun başına da gelecektir. Onların azabla buluşma zamanı sabahtır. Sabah yakın değil midir?!"

Hud 81.Ayet.

Evet işte... Yazdığınız beni doğruluyor.

Yani son an gelmeden çok önce onların melek olduğunu anlıyor, uyarılıyor. "Geceleyin" ailesini götürmesi emrediliyor... (daha gece olmamış)

Ve Lut'un "sunduğu" kızlarını reddediyorlar. Çünkü kalabalığın hedefi insan görünümündeki melekler...

Ayrıca Lut'un yaptığı kızlarını sunma teklifini de "uzun süreli bir mesaj" olarak değil (çünkü felaket güneş doğunca olacak) "o an" için yapıyor. Ama kalabalık istemiyor.

Bunlar benim şimdi ve önce yazdıklarımı doğrulayan şeyler.

Sitelerde Paylaş

hz lut zor duruma düşmüş çaresiz yardım umuyor melekleri bilse niye bunu söylesin sonra melekler açıklıyor işte 81. ayette.Boşuna mı diyor keşke size karşı koyacak bir gücüm olsaydı diye ne anlıyorsun bundan çaresiz hissediyor kendini

Sitelerde Paylaş

"Ey Kavmim! İşte kızlarım. Onlar(la nikahlanmanız) sizin için daha temizdir.

hadi nikahlanmanız kelimesini kabul etmezsin diyelim daha temiz lafından neyi anlıyorsun önerilen şey kızlar değil önerilen şey kadınlarla ilişki

Hangi ayet bu?

Sitelerde Paylaş
kızlarım dediği o kavmin kızları

Siz müslümanların kafasının çalışabilme olasılığı tam olarak sıfır. Kendinizi kandırmak, kafanızdan şüpheleri kovmak için eroine bile başlayabilirsiniz siz. Müslümanlardan beklenmeyecek bir şey olduğuna inanmıyorum. Bir müslüman inancında devam etmek için her pisliği göze alır.

Şu rezalete bakın. Allahın dili öyle dönmüyor, öyle laf söyleyeceğim derken lafın kafasını gözünü hurdahaş eden bir hödük ki, bedevinin zır cahili bu kadar odun gibi laf etmez! Hakaret ediyor filan demeyin, allahınıza bu hakaretleri siz ediyorsunuz. Allahınızı bu kadar düzgün laf söylemekten aciz biri olarak görüyor ve gösteriyorsunuz!

Şimdi allah "Lut dedi ki işte kavmimizdeki kadınlar!" demekten aciz bir ucube! Lafı söyleyeceğim derken lafın içine ediyor!

Bu mu sizin allahınız? Üstelik de "yapacaksanız" diyor! "Evlenecekseniz" filan da demiyor! Buna oha diyeceğinize, ne taklalar atıyorsunuz! "İn kuntum failin" "eğer yapacaksanız" demektir, açık ve net! "Yapacaksanız işte kızlarım!" "Kızlarımı yapın" diyor herif! Ayet ifadesi! Buna ohadan başka bir şey diyen, taklacı güvercinden beter taklacıdır.

Sitelerde Paylaş

yukarda yazmışım 11:78.ordaki kelime de temiz baktım kelime analizine.

ayrıca öyle değil ama öyle diyemezsin bal gibi benim dediğim gibi.hz lut son ana kadar melekleri tanımıyor

Ama Hicr suresinde olayların sırası Hud suresindeki gibi değil? Neden???

Ayrıca katalan da haklı,

"Tanımadığı" misafirlerine karşı, kalabalığa kızlarını sunmak...?

Hem de peygamberi olduğu rabbinden yardım dilemeden, mücadele vermeden???

Sitelerde Paylaş

Bu âyet:i kerîme'de ise o, şöyle demiştir : «İşte kızlarım, bunlar sizin için daha temizdir.» Mücâhid; Hz. Lût'un kızları olmadığını, onların ümmetinden olduğunu, zîrâ her peygamberin ümmetinin babası olduğunu söyler. Bu açıklama, Katâde ve bir çoklarından rivayet edilmiştir, îbn Cüreyc der ki: Onlara kadınlarla evlenmeyi emretmiş, onlara zina yolunu göstermemiştir. Saîd İbn Cübeyr de şöyle der: O, kavminin kadınlarını kasdetmiştir ki; onlar, peygamberin kızları, o da kavminin babasıdır. Ahzâb sûresinin altıncı âyetinin kırâetlerin-den birisi şöyledir : «Peygamber, mü'minler için kendi öz nefislerinden daha evlâdır. Onun eşleri ise onların anneleridir. O da onlann babasıdır.» (Ahzâb, 6)

tarihinde muadh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yukarda yazmışım 11:78.ordaki kelime de temiz baktım kelime analizine.

ayrıca öyle değil ama öyle diyemezsin bal gibi benim dediğim gibi.hz lut son ana kadar melekleri tanımıyor

1)Pekii Hicr 71 e ne diyeceksin? Aynı konu burada temizlik yok (Not:Yazdığın ayette haklısın).

2)Hicr 66'da daha grup Lut un kapısına dayanmadan önce bak ne diyor.

Hicr 66. Ona (Lût'a) şu hükmümüzü vahyettik: "Sabaha çıkarlarken mutlaka onların ardı kesilmiş olacaktır."

Ali Bulaç 71- Dedi ki: 'Eğer yapmak-istiyorsanız, işte bunlar, benim kızlarım.'

Diyanet Vakfı 71. (Lût:) İşte kızlarım! (Düşündüğünüzü) yapacaksanız (onlarla evlenin), dedi.

Edip Yüksel 71. "İşte benim kızlarım," dedi, "İlla da istiyorsanız!"

Elmalılı Hamdi Yazır 71-Lut: "İşte şunlar kızlarım, eğer yapacaksanız!" dedi,

Süleyman Ateş 71. Eğer yapacaksanız, işte kızlarım. dedi.

Yaşar Nuri Öztürk 71 Lût dedi: "Eğer bir şey yapacaksanız, işte kızlarım!"

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hud suresi hicr suresindeki olayı detaylandırıyor Kur'an her yerde bunu yapar Kur'an ın benzeri kitap yazılmaz denilmesinin bir sebebi de budur.

Orda temizlik yok burda var.Orda oluş sırası yok burda var

Kur'an Kur'anla tefsir edilir

hadisle tefsir edilir

dil bilimi ile tefsir edilir

siz bütün usulleri yıkıp kendinizi tefsir uzmanı sayıp anlam çıkarmaya çalışıyorsunuz kur'an tefsiri uzmanlık ister sizin yaptıklarınızın hiçbir değeri yoktur

tarihinde muadh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hud suresi hicr suresindeki olayı detaylandırıyor Kur'an her yerde bunu yapar Kur'an ın benzeri kitap yazılmaz denilmesinin bir sebebi de budur.

:lol:

Evet, ne yazdıklarını unutmuşlar, farklı farklı anlatıyor. Hicr i oku ve sıraya bak. Ayetler orada, oluş sırası var. hala aksini iddia edersen üşenmeyeceğim ayetleri sırasıyla yazacağım. Buyur bak bakalım sırasına. Hicr 66'dan sonra kapıya dayandıklarını göreceksin. Allah ın ayetleri orada hala yok dersen yazacağım, buyur sıra yok de

Sitelerde Paylaş

Kur'an Kur'anla tefsir edilir

hadisle tefsir edilir

dil bilimi ile tefsir edilir

siz bütün usulleri yıkıp kendinizi tefsir uzmanı sayıp anlam çıkarmaya çalışıyorsunuz kur'an tefsiri uzmanlık ister sizin yaptıklarınızın hiçbir değeri yoktur

Hicr suresinde Lut ile ilgili daha çok ayet saydım. Belki de Hicr suresi olayı detaylandırıyor. Siz nereden biliyorsunuz?

Hangi hadislerle? Sürekli doğruluğu değişen çıkara göre doğru ya da yanlış kabul edilebilen hadislere göre mi?

Yazılan tefsirleri ben yazmadım ki sizin alimleriniz yazıp açıklamış.

Arapça bilmiyorum diye okumayıp, sorgulamayıp şuursuzca itaat mi edeyim?

Ayrıca hani bu evrensel bir kitaptı? Hani her şey apaçık orada yazılıydı? Hani sadece kuran yeterliydi?

Sitelerde Paylaş
Hani her şey apaçık orada yazılıydı?

Sizin kafanızdaki sorular benim için bir şey ifade etmiyro.(GEREKLI)Her şey açık.Insanoğlu nun aklına binlerce soru gelir ona bakarsan.Çok bilgi iyi değildir bize lazım olan bilgi vardır.

Hani sadece kuran yeterliydi?

Sadece Kur'an yeterli demek şu demek herkes alsın istediği gibi anlasın. Peygamber o yüzden gönderildi sahabe o yüzden eğitildi

Belki de Hicr suresi olayı detaylandırıyor.

Hiç de öyle gözükmüyor

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...