Jump to content

kime kafa tutuyoruz?

Recommended Posts

bizim gibi ülkelerde dinlerle mücadele edip onların etkilerini yok edemezsin. insanlık dinlerle mücadeleyi verse verse gelişmiş emperyalist ülkelerde verir ve kazanır. bizde dinlere karşı başkaldırı yapamazsın, yapsan da hiçbir işe yaramaz. eğitemiyorsun çünkü yeni neslini. eğitsen bile içlerinde hep allah kitap korkusu oluyor. nasıl savaşacaksın? kaç kişi yetiştireceksin? kaç insana doğruyu anlatacaksın?

kendi adıma etrafımdaki bu düzeni gördükçe giderek umutlarımı kaybediyorum. bir gün eflatun cübbeli diye bir din alimi çıkarsa piyasaya bilin ki benim

Eflatun, mesajımda bunun uzun bir toplumsal evrim süreci olduğunu ve bizim daha geç evrilmekte olduğumuzu belirtmiştim.

Bu durumda elbette gelişmiş ülkelere göre çok geriden gideceğiz, daha geç aydınlanacağız.

Örneğin bizde evrime inananların oranı bugün %25 iken, 20 sene sonra belki %30 olacak. Ama Amerika'da bugün %40 iken 20 sene sonra %60 olabilir.

Diyelim ki bugün ülkemizde dinlere inanmayanların oranı %5 iken, 20 sene sonra %8 olacaktır belki. Ama bir Avrupa ülkesinde bugün %30 iken, 20 sene sonra %50 olabilir.

Bunun en önemli sebebi uygarlık düzeyindeki farktır. Uygar ülkelerde özgürce konuşabilir, yazabilir, propaganda yapabilirsin. Biz de ise linç edilirsin.

İkinci önemli sebep de gelişime, değişime, öğrenmeye, araştırmaya, sorgulamaya daha açık toplum olmalarıdır.

Biz de ise doğruları-gerçekleri öğrense bile katılmayacak ve muhafazakarlığını sürdürecek anlayış hakimdir.

O nedenle kendinizi parçalasak da, her anımızı bu konuya ayırıp ev ev, sokak sokak dolaşıp, broşürler dağıtıp mücadele etsek de gelişim oranı pek fazla değişmeyecektir.

İçerdeki çırpınıştan ziyade dünyadaki değişim ve dış faktörler çok daha etkili olacaktır.

Biz mevcut laikliği koruyalım ve gerçek anlamda bir laikliği sağlamaya çalışalım yeter ki.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateistleri eleştiricekseniz üsluplarından dolayı eleştirin diyorum bende, yapabildiklerini az bulduğunuz için değil.

Ateistleri eğiticekseniz eleştirerek eğitemezsiniz, bu şuna benzer; ya bir yol göster ya da yoldan çekil...

Türkiyedeki Ateistleri eğitmek istiyoruz elbette, ama eleştiri ve aşağılama ile eğitim nerede görülmüş?

Biz elimizdeki fırsatları değerlendiriyormuyuz hayır. Neden hayır? Çünkü isterizki başkaları birşeyler yapsın, onlar değerlendirsin, bizde gözlemci olalım. Yani eleştirelim.

Örnekmi istiyorsunuz?

Bundan birkaç ay önce köşe yazarlığı ile ilgili ateistcafede başlık açtım ve 2 ay kadar köşe yazılarım yayınlandı. Haftalık 10 bin baskı yapan bir gazete.

Ateistcafede açtığım başlıkta herkesden yardım istedim kimse elini bile sürmek istemedi. Ben Türkiyede yaşayan bir Ateistim eğer ben haftada 10 bin kişiye sesimi duyurabildiysem beni kimsenin eleştirmesine hakkı yoktur.

O halde eleştirileri neden üzerine alınıyorsun? Kendinden bu kadar eminsin, için bu kadar rahat madem, oturur başka şeyleri eleştirirsin kendini savunacağına.

Gazetede yazdığını biliyorum. O başlığı da çok iyi hatırlıyorum. Hepimiz gurur duymuş, bunu da belirtmiştik. Ateistlerin olduğu ateist bir forumda, her şey bu kadar ortadayken hiç kimsenin ilgilenmemesi, yardım isteğine cevap bile vermemesi sence de acı değil mi peki?

Senin o yardıma çok da ihtiyacın yoktu. Görüldüğü gibi kendin halletmişsin de. Ama fikir verilsin, aklına gelmeyen bir detay hatırlatılsın, var ise hatan düzeltilsin ki sağlam yazılar ortaya çıksın, okuyan inanırlar daha çok ilgilenip etkilensin istedin.

Ama kimse dokunmadı diyorsun.. Bak işte, bu bile çok garip bir sorun.

Ortak amaca hizmet eden müthiş bir şans oysa bu. Senin değil, bizim köşe yazımız olacak o. Bir anlamda ateistleri ve diğer tüm dinsizleri temsil edecek bir köşe.

E gel de düşünme..

Sitelerde Paylaş

Sayın cigi sizi tanımıyorum ama Türk Ateistlere karşı eleştirilerinizi hiçte haklı bulmuyorum.

Anladığım kadarı ile Hollandada yaşıyorsun ve bildiğim kadarıyla en çok ateisin yaşadığı bir yer olduğunu biliyorum.

Hollandada yaşayıp Türk ateisleri eleştirmek çok doğru bir yöntem değil.

Neden derseniz bizim kanunlarımızda hala dini ve dine göre kutsal sayılan şeyleri koruyan kanunlar olduğu için veya en azından ağır tahrik sayıldığından Türk ateistleri isteseler dahi sizin kadar rahat hareket edemezler ve kendi yakın çevrelerinin dışında deşifre olmak istemezler.

Aziz Nesin benim ağzından ilk defa "ben ateistim" diye duyduğum bir Türk aydınıdır.

Sivasta başına gelenleri biliyor olmanız gerekir.

Bizim burada yapabileceklerimiz halkımızın cehaletiyle doğru orantılı olarak sınırlıdır.

Sıralama yapmak gerekirse Afganistan,Suudi arabistan,İran ateistleri bizden çok daha zor durumdadırlar.

Hatırlayınız Danimarkada ki karikatür krizinde olanları, saydığım ülkelerde halk ayaklandı, ölüm fetfaları çıkarıldı.

Eğer o karikatüristler Daniamarka yerine Türkiyede olsalardı çoktan öldürülmüş olurlardı.

Böyle bir ortamda bizleri eleştirirken biraz daha insaflı olmaya davet ediyorum.

Eğer yapıcı eleştirileriniz olacaksa tecrübelerinizden yararlanmak isteriz.

Samimi olarak soruyorum Türkiyede yaşayan Türk ateistleri olarak ne yapabiliriz.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş

Olduğumu nereden biliyorsun?

Olmamanız nerdeyse imkansız. Çok az bir olasılık var..

Türk değil misiniz?

Eğer bu konuda özel bir çaba göstermemişseniz, İslam'ın dümen suyundan ayrılmamışsınız demektir.

Tabii önce İslam'ın dümen suyunun ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Birşeyler yapmanın zamanı gelmiştir de geçiyor bile.

En dindar Amerika'da bile ateistler harekete geçtiler, Richard Dawkins (ki İngilizdir) Christopher Hitchens, Stephen Fry, Dan Barker ve diğerleri, en azından varlar ve okunuyorlar, dinleniyorlar, en azından güvenli bir konumda ifade edebiliyorlar ne olduklarını.

Biz işte İslam'ın dümen suyunda gidiyoruz, politikacılarımız dindar olduğu için oy alıyorlar, hala gereksiz bir saygı ve mesafe var dinle aramızda.

Bu forumun kurucuları bile gizliler, saklılar ve korkuyorlar. Ve haklılar, esip gürleyenlerin hiç biri sahada yoklar. O saha ki en acımasız arenadır, iş hayatı gibi, profilden ne denli iyi durduğuna bakmazlar, gücünle ölçülürsün, zekanla ölçülürsün, özürden anlamazlar, hata yapmana, tökezlemene izin vermezler.

Habertürk'teki şarlatanla evrim konusu tartışılacak, yahu yazık be, bir doğrudürüst evrimci yok bu kadar üniversite içinde, olanların hepsinde sahte bir dümen suyuna gitme, sahte bir İslam'a, dine dokunmama telaşı. Can Yücel'in dediği gibi g.te g.t diyemeyeceksek ne yapalım hakim bey?

Ama yok, bu iş gizlenmekle,  saklanmakla, sessiz, öfkeli, gerzekçe internet köşelerinde döşenmekle geçecek durulacak gibi değil. Bir şeyler yapmak lazım, bir hayatım var, ve kaybedecek çok da şeyim yok, zevk aldığım şeyleri yapamayacaksam da ne işe yararım burada? Sesimi duyan var mı orada?

Sitelerde Paylaş

Sayın cigi sizi tanımıyorum ama Türk Ateistlere karşı eleştirilerinizi hiçte haklı bulmuyorum.

Anladığım kadarı ile Hollandada yaşıyorsun ve bildiğim kadarıyla en çok ateisin yaşadığı bir yer olduğunu biliyorum.

Hollandada yaşayıp Türk ateisleri eleştirmek çok doğru bir yöntem değil.

Neden derseniz bizim kanunlarımızda hala dini ve dine göre kutsal sayılan şeyleri koruyan kanunlar olduğu için veya en azından ağır tahrik sayıldığından Türk ateistleri isteseler dahi sizin kadar rahat hareket edemezler ve kendi yakın çevrelerinin dışında deşifre olmak istemezler.

Aziz Nesin benim ağzından ilk defa "ben ateistim" diye duyduğum bir Türk aydınıdır.

Sivasta başına gelenleri biliyor olmanız gerekir.

Bizim burada yapabileceklerimiz halkımızın cehaletiyle doğru orantılı olarak sınırlıdır.

Sıralama yapmak gerekirse Afganistan,Suudi arabistan,İran ateistleri bizden çok daha zor durumdadırlar.

Hatırlayınız Danimarkada ki karikatür krizinde olanları, saydığım ülkelerde halk ayaklandı, ölüm fetfaları çıkarıldı.

Eğer o karikatüristler Daniamarka yerine Türkiyede olsalardı çoktan öldürülmüş olurlardı.

Böyle bir ortamda bizleri eleştirirken biraz daha insaflı olmaya davet ediyorum.

Eğer yapıcı eleştirileriniz olacaksa tecrübelerinizden yararlanmak isteriz.

Samimi olarak soruyorum Türkiyede yaşayan Türk ateistleri olarak ne yapabiliriz.

Saygılar.

Kardesim bir ateist önce dürüst olur ici, dışı, dili farkli ateist olmaz.!

Ateist kendini aldatmaz...aldatilma kültürü ile büyümüs ve bu kültür yasadiginiz ülkede hala sürmekte olsa bile.!

Ateist dinciye, dine, cemaatlere, tarikatlara ve bunlarin mesuplarina yagcilik, yalakalik yapmaz.!

Ateist akilli, zeki, kurnaz ve güclü olmak zorundadir.Saman cöpünü andiran ateist olmaz.!

Idealist ateist, hak ve özgürlüklerin kazanilabilmesi icin baskalarindan kahramanlik beklemez.!

Durmadan dinler pompalandigi icin, ateist dinlerle ve bunlari pompaliyanlarla mücadele etmek zorundadir.!

Ateist özgürlügünün kisitlanmasina izin vermez, vermemelidir.!Hakkini kimseye yedirmez, kimsenin hakkini da yemez.!

Ateist korkak olmaz.!

Bunlara birazcik dokunmaya basladigim zaman ateist yazarlarimiz üzerine alniyorlar ve ciyaklamaya basliyorlar.!

Neden ciyakliyorsunuz he neden?

Ne kadar kalin kafali ve hazirlopcusunuz.!Calisacaksiniz, tirnaklarinizi uzatip düz duvara tirmanmasini ögrenmek zorundasiniz.!

Bir ateist bireyin veya üc bes kisinin bu özelliklere sahip olmasi hic bir sey ifade etmez ve etmiyor hala bir türlü kafaniz bunu almiyor.!

Binlerce, on binlerce oldugunuzu bir düsünün...kafalarinizi ellerinizin arasina alin ve iyi düsünün, öz elestiri yapin.

Ben genellikle yazimi ortaya yazarim, ortaya yazilmis yazilari sahiplenip üzerine alinanlarin ciyaklamalari ile ilgilenmiyorum fakat ateistleri gönül dostum olarak kabul ettigim icin "hata yaptim özür dilerim" yazdim.

Türkiye insaninin geneli, tembeldir, himbildir, calismayi sevmez.Hep birilerinin bir seyleri onlar icin yapmalarini beklerler.Iliklerine kadar islemistir.

Hollanda'da ateist olarak yasamak kolay saniyorsunuz degil mi?Sizlerin dünyadan haberiniz yok.!Önlerinize ne koyarlarsa onu bilmektesiniz.Neyse konuyu dagitmak istemiyorum.

O nedenle kendinizi parçalasak da, her anımızı bu konuya ayırıp ev ev, sokak sokak dolaşıp, broşürler dağıtıp mücadele etsek de gelişim oranı pek fazla değişmeyecektir.

İçerdeki çırpınıştan ziyade dünyadaki değişim ve dış faktörler çok daha etkili olacaktır.

Biz mevcut laikliği koruyalım ve gerçek anlamda bir laikliği sağlamaya çalışalım yeter ki.

Sevgili Pante'nin düsüncesine katilmiyorum ve hayret ettim.Devrimci düsüncelere sahip birisi oturup beklemez. Dis faktörleri beklemeye bel baglanirsa cok yanlis olur.Dis faktörler Türkiye'nin geriye gitmesi hatta parcalanmasi icin ugras veriyorlar.Üstelik disarida da ateistlerin önlerine demokratik engeller koyarak dinlere karsi mücadele etmelerini durduruyorlar.

Bes bin idealist ateist.!!!

Türkiye'nin altini üstüne getirir.!

Bes bin idealist ateist.

Ah bir de dörtbin besyüzü kadin olsa, devrim yapilir...

...erkeklerin genelinden hic bir halt olmaz da ondan...

Sobali yataklarindan ayrilmayi bir türlü göze alamiyan erkekler.!

Onlar erkek...

...baska bir sey degiller.

Sitelerde Paylaş

Onlar erkek...

Bende buna fazla katılmıyorum kadınların durumu daha kötü kadınlar özellikle kendi renkli dünyalarını kurup orda yaşıyorlar dışarısı ile fazla ilgilenmiyorlar hiç bir zaman risk almıyor kaybetmek istemiyorlar.

Ya yaşadıkları gibi inanıyor yada inandıkları gibi yaşıyorlar he böyle olmayanlar varmı vardırda çok az.

Sitelerde Paylaş

Eflatun, mesajımda bunun uzun bir toplumsal evrim süreci olduğunu ve bizim daha geç evrilmekte olduğumuzu belirtmiştim.

Bu durumda elbette gelişmiş ülkelere göre çok geriden gideceğiz, daha geç aydınlanacağız.

Örneğin bizde evrime inananların oranı bugün %25 iken, 20 sene sonra belki %30 olacak. Ama Amerika'da bugün %40 iken 20 sene sonra %60 olabilir.

Diyelim ki bugün ülkemizde dinlere inanmayanların oranı %5 iken, 20 sene sonra %8 olacaktır belki. Ama bir Avrupa ülkesinde bugün %30 iken, 20 sene sonra %50 olabilir.

Bunun en önemli sebebi uygarlık düzeyindeki farktır. Uygar ülkelerde özgürce konuşabilir, yazabilir, propaganda yapabilirsin. Biz de ise linç edilirsin.

İkinci önemli sebep de gelişime, değişime, öğrenmeye, araştırmaya, sorgulamaya daha açık toplum olmalarıdır.

Biz de ise doğruları-gerçekleri öğrense bile katılmayacak ve muhafazakarlığını sürdürecek anlayış hakimdir.

Burası (Türkiye) islam çografyası bu topraklar 1000 sene islamın baytaktarlığını yapmış insanların adeta genlerine kadar işlemiş. Bilim ve felsefe bu sorunu çözecektir diye düşünüyoruz.

Yeterki bu dönüşümler sırasında Türkiye % 35 hatta 40 civarı sağlan bir kitle islam devrimine karşı direnebilsin ama bunun için bu ılımlı adamları uyandırmak lazım çünkü bunlar daha din sopasını kafalarına yemedikleri için bunun ne beter bir şey olduğunu bililmiyorlar

Bilmedikleri içinse her zaman islamın yanlış uygulandığını düşünüyor türkiyede daha iyi uygulanabileceğini düşünüyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bende buna fazla katılmıyorum kadınların durumu daha kötü kadınlar özellikle kendi renkli dünyalarını kurup orda yaşıyorlar dışarısı ile fazla ilgilenmiyorlar hiç bir zaman risk almıyor kaybetmek istemiyorlar.

Ya yaşadıkları gibi inanıyor yada inandıkları gibi yaşıyorlar he böyle olmayanlar varmı vardırda çok az.

Katilmiyabilirsin...fakat gercek.!

Bir ülkenin gelismesinde kalkinmasinda geleceginde kadin cok önemlidir, bunu beyninize kalin civilerle cakin bir daha hic cikmasin.!

Cocugu dogurup büyüten egiten anadir.

Türkiye'de neden kadinlarin önü yobazlar dinciler tarafindan kesiliyor, evlere tikanmalari öcü gibi kapanmalari dayatiliyor saniyorsunuz?Neden?

Ülkenin basinda bulunan "en az 3 tane socuk yapmalisiniz" diyor.

Bak bak bak.

Fakat "cocuklar üniversiteyi biterene kadar bütün giderlerini ben karsilayacagim" demiyor?

Kapanmis kapatilmis bastirilmis sindirilmis bir anadan dogan crtalikta dolasanlara bakar misiniz?

Geneli canavar maganda sadist egoist kadin düsmani pislikler.!

Degil mi?

Peki nasil oluyor bu hic düsünmüyor musunuz?

Düsünmezsiniz...

...düsünme mekanizmalariniz bozuk anladiniz mi, bozuk.!

Osmanli hanedani Anadolu kültürünün icine etti ve bas taci olan kadinlarimizi köle haline getirdi.

Anne yavrusunu dogurup sokaga birakmaz.!

Katilmiyor mus.!

Peehhh ne kadar cok bilmis var.

Türkiye'de iki tane ateist kadin kardesim var iki bin erkegi cebinden cikartir...

...keza burada da öyle.

Lafa gelince erkeklerin geneli mangal atesini cok güzel harlatirlar...

...is eylemi gerceklestirmeye gelince ortalikta kimsecikler kalmaz.

Katilmiyormus...

Türkiye'de yasayan ateistlerin geneli soytaridir...Istersem burada en ünlülerini isim isim aciklarim fakat karsimda olmalari gerekir...Hele birde canli olsa deymeyin gitsin benim keyfime.

Artik yapacak tek bir sey kaldi,cünkü bu konuda baska bir seye kafam calismaz oldu...

...Türkiye'de yasayan bazi dostlarimi ve beni klonlayip cogaltacagiz.

Baska care yok.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Pante'nin düsüncesine katilmiyorum ve hayret ettim.Devrimci düsüncelere sahip birisi oturup beklemez. Dis faktörleri beklemeye bel baglanirsa cok yanlis olur.Dis faktörler Türkiye'nin geriye gitmesi hatta parcalanmasi icin ugras veriyorlar.Üstelik disarida da ateistlerin önlerine demokratik engeller koyarak dinlere karsi mücadele etmelerini durduruyorlar.

Bes bin idealist ateist.!!!

Türkiye'nin altini üstüne getirir.!

Bes bin idealist ateist.

Onlar erkek...

Sevgili Cigi, düşüncelerine saygım var. Diğer arkadaşların düşüncelerine de.

Herkes ne düşüneceği, ne yapacağı konusunda özgürdür.

Kimse kimseyi bundan dolayı yargılayamaz, suçlayamaz.

Dağdaki çoban da ateist olabilir. Ama kimseye ilişmez, kimsenin de kendisine ilişmesini istemeyebilir.

O çobanı da kimse "Sen ateist değilsin, soytarısın" diye suçlayamaz.

Ateistlik, herşeyden önce bir yaşam biçimidir.

Diğer insanları da ateist yapma amacı ve mücadelesi idealist, ülkücü bir düşünceye girer ki bu ateistlikten öte anti-teistliktir.

Bunun sol siyasi ayağı olursa diyalektik materyalizme ve bilimsel sosyalizme varır.

Türkiye'de bunu yapan sol grup ve partiler var.

İçlerine girildiğinde evrim hakkında da, materyalizm hakkında da seminerler verdikleri ve bunun ateizme dayandığı görülür.

Ama ateistlerin kaçta kaçı bu siyasetleri benimser?

Kaldı ki bunlar bile halka indiklerinde inanç konularına girmekten imtina eder, kaçınırlar.

Ateistlerin çoğu sosyal demokrat partilerdedir ki oralarda bu çekince çok daha fazladır ve bu tür konular parti içinde sohbet konusu bile olamazlar.

Siyasetlerden bağımsız hareket edecek ateisti bulmak ise olanaksızdır.

Değil 5 bin kişiyi, 5 kişiyi bile biraraya getiremezsin.

İşte günde 40-50 kişinin tartışmalara katıldığı bu platformlar bunun en basit örneğidir.

Türkiye'nin altını üstüne getirecek 5 bin ateist vb. fikirler, Don Kişot'luktan başka birşey değildir.

Bu tür düşüncelerin devrimcilikle ilgisi yoktur. Bunun adı devrimcilik değil goşistlik, anarşistliktir.

Devrimciler, akılcı ve bilimsel düşünür. Mücadelelerini de maceraperestliğe kapılmadan verirler.

Herkes kendi konumundan, kendi penceresinden bakar.

Sanalda kahramanlık taslamak kolaydır. Reelde ise kimin ne yaptığı bilinemez.

Ailesinden dolayı çevresinde Alevi olarak bilinen bir ateist, o çevrede Aleviliğine bir hoşgörü ve anlayış yaratamamış ki, bir de o çevreye ateist olduğunu söyleyerek daha da soyutlansın.

Yine senelerce aradığı işi zor bulmuş bir insan, 1-2 kişi kazanacağım diye işyerinde ateizm tartışmasına girip o işini kaybetmek istemez.

Bir esnaf, ateistliğini açıklayarak müşterilerini kaçırmayı düşünemez.

Türkiye'de ateist olmak ve ateistliğini ifşa ederek yaşamak zordur. Çünkü zaten zor olan yaşam şartlarında az da olsa varolan fırsat eşitliğini tamamen tepmiş olursunuz.

İş hayatında, çevrenizde, siyasette, sivil toplum örgütlerinde liyakatinizin karşılığını bulamaz, istenmeyen adam olursunuz.

O nedenle reelde ateistliğini gizleyen ama en azından laikliğin mücadelesini veren ve dinlere-dincilere yalakalık yapmayan arkadaşlara saygı duyuyorum.

Onlardan daha fazlasını beklemek, yaşama haklarına ve isteklerine saygı duymamak olur.

Onun için ortama ve şartlara göre hareket etmesini bilsinler. Ucuz kahramanlığa soyunmasınlar. Üniversitelerde fikir ve inançlarını açıklamaktan çekinmesinler.

Çok yakın arkadaş grupları içinde,sol dernek ve partilerde de özgürce konuşup tartışsınlar.

Ama akraba ve komşu çevresinde, iş hayatında dikkatli hareket etsinler. Kazancı sıfır, kaybı çok ve telafisi zor olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Dağdaki çoban da ateist olabilir. Ama kimseye ilişmez, kimsenin de kendisine ilişmesini istemeyebilir.

Ateistlik, herşeyden önce bir yaşam biçimidir.

Diğer insanları da ateist yapma amacı ve mücadelesi idealist, ülkücü bir düşünceye girer ki bu ateistlikten öte anti-teistliktir.

Bunun sol siyasi ayağı olursa diyalektik materyalizme ve bilimsel sosyalizme varır.

Türkiye'de bunu yapan sol grup ve partiler var.

İçlerine girildiğinde evrim hakkında da, materyalizm hakkında da seminerler verdikleri ve bunun ateizme dayandığı görülür.

Ama ateistlerin kaçta kaçı bu siyasetleri benimser?

Kaldı ki bunlar bile halka indiklerinde inanç konularına girmekten imtina eder, kaçınırlar.

Ateistlerin çoğu sosyal demokrat partilerdedir ki oralarda bu çekince çok daha fazladır ve bu tür konular parti içinde sohbet konusu bile olamazlar.

Siyasetlerden bağımsız hareket edecek ateisti bulmak ise olanaksızdır.

Değil 5 bin kişiyi, 5 kişiyi bile biraraya getiremezsin.

İşte günde 40-50 kişinin tartışmalara katıldığı bu platformlar bunun en basit örneğidir.

Türkiye'nin altını üstüne getirecek 5 bin ateist vb. fikirler, Don Kişot'luktan başka birşey değildir.

Bu tür düşüncelerin devrimcilikle ilgisi yoktur. Bunun adı devrimcilik değil goşistlik, anarşistliktir.

Devrimciler, akılcı ve bilimsel düşünür. Mücadelelerini de maceraperestliğe kapılmadan verirler.

Herkes kendi konumundan, kendi penceresinden bakar.

Sanalda kahramanlık taslamak kolaydır. Reelde ise kimin ne yaptığı bilinemez.

Ailesinden dolayı çevresinde Alevi olarak bilinen bir ateist, o çevrede Aleviliğine bir hoşgörü ve anlayış yaratamamış ki, bir de o çevreye ateist olduğunu söyleyerek daha da soyutlansın.

Yine senelerce aradığı işi zor bulmuş bir insan, 1-2 kişi kazanacağım diye işyerinde ateizm tartışmasına girip o işini kaybetmek istemez.

Bir esnaf, ateistliğini açıklayarak müşterilerini kaçırmayı düşünemez.

Türkiye'de ateist olmak ve ateistliğini ifşa ederek yaşamak zordur. Çünkü zaten zor olan yaşam şartlarında az da olsa varolan fırsat eşitliğini tamamen tepmiş olursunuz.

İş hayatında, çevrenizde, siyasette, sivil toplum örgütlerinde liyakatinizin karşılığını bulamaz, istenmeyen adam olursunuz.

O nedenle reelde ateistliğini gizleyen ama en azından laikliğin mücadelesini veren ve dinlere-dincilere yalakalık yapmayan arkadaşlara saygı duyuyorum.

Onlardan daha fazlasını beklemek, yaşama haklarına ve isteklerine saygı duymamak olur.

Onun için ortama ve şartlara göre hareket etmesini bilsinler. Ucuz kahramanlığa soyunmasınlar. Üniversitelerde fikir ve inançlarını açıklamaktan çekinmesinler.

Çok yakın arkadaş grupları içinde,sol dernek ve partilerde de özgürce konuşup tartışsınlar.

Ama akraba ve komşu çevresinde, iş hayatında dikkatli hareket etsinler. Kazancı sıfır, kaybı çok ve telafisi zor olacaktır.

Sayın Pante ne demek istediğimi çok güzel bir dille açıklamış, kendisine teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Pante, benim de senin düsüncelerine saygim var bunu cok iy biliyorsun.

Fakat yurdumun her gecen gün müthis bir hizla karanliklara dogru sürüklenmesine artik ne tahammülüm ne de sabrim kaldi.

Son zamanlarda hislerimin yazilarima yansidigini düsünüyorum.

Sadece düsünmekle bos laf salatasi üretmenin kimseye faydasinin olmadigini düsünüyorum.Örgütlenip eyleme gecmenin zamani coktan gecti ve her bosa gecen bir güne bir saate aciyorum dayanamiyorum.

Ben onu bilmem 68 kusagi abilerimin ablalarimin bizlere yanlis bir sey ögrettiklerini sanmiyorum...Simdiye kadar yasadiklarim, gördüklerim, tecrübelerim bilgi birikimlerim beni yaniltmadilar ve onlara olan ahde vefa borcumu ödeyemedigim icin kahroluyorum.

Himbil himbil oturmakla özgürlükler haklar icin mücadele edilmedikce hic bir sey elde edilmez.Ben bunu ögrendim baska bir seyede kafam calismaz.Yaz yaz...ne zamana kadar?

Dagda koyunlarla birlikte meleyip gezen ateist cobaninda herkes icin olmasi gereken esit hak ve özgürlükler icin tasin bir yerlerine elini sokmasi gerektigine inaniyorum.

Benim hayat felsefemde yan gelip yatarak birilerinden bir seyler bekleyip vur patlasin cal oynamak yok.! Ben kimseyi yargilamiyorum birlik olup örgütlenerek sisteme karsi mücadele edilmesinden bahsediyorum.

Zaman akip gidiyor ve ölmeden önce yurdumun sokaklarinda bütün insanlarin esit olduklarini görmek istiyorum...

...baska hic bir derdim yok ve bunun gerceklesebilmesi icin debelenip duruyorum.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Zor veya olmaz diye bir seyi kabul etmiyorum.Yok böyle bir sey.!Kimse kendini kandirmaya calismasin.!

Tirnaklariniz yoksa kafalarinizi kasittirmak icin saga sola uzatip durmayin.!

Yasadigimiz sürecte dünyanin güzel bir gelecegi icin her ateistin sorumluluk üstlenmesi gerekiyor.

Heeyyy forumlarda mangal üfleyen ateistler...

...ne kadar özgürsünüz?

Uyduruk dinlere inananlarin özgürlükleri kadar özgürlükleriniz var mi?

Hee var mi?

Sitelerde Paylaş

Bu kadar agresif tavırlar sergileyerekten hiçbir yere varamazsınız.

Serseri mayın gibi birinin kafasında patlayarak da hiçbir yere varamazsınız.

Temel hak özgürlükleri , laikliği savunmak için de ateist olmak gerekmediğini de yadsıyamazsınız.Sizler ateizmin sırtından geçinen ; insanları korkaklıkta , soytarılıkla suçlayan soytarılarsınız .

Kimse bana hiçbirşeyi dayatamaz ! Bunun yolunda mücadele etmem gerektiği telkinini verme hakkını bile kendinde göremez ! Bir ateist tasavvuru yapmakta kimsenin haddine değildir ! Hele dayatmak haddini bilmemekle muadildir !

Diyeceklerim sadece bu kadar . Yazma iştahımı bile elimden alan ateistlere teşekkürlerimi minnetimle harmanlayarak sunarım .

saygılar

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türk ateizminin zavallı durumunu anlamanız için Avrupa'da aydınlanma döneminde insanlık adına yapılan başarıları incelemenizi tavsiye ederim.

Küçük bir azınlıktan oluşan aydın bir grup Avrupa'da Hristiyanlığın kiliseye kapanmasından ve bilimden elini ayağını çekmesinden sorumludur.

Sitelerde Paylaş

Bu arada kısaca şunları da sözlerime eklemek istiyorum.

Bu forum Türk Müslümanlarını eğitmek için kurulmuştu.

Amacımız atezimi onlara tanıtmak ve inançlarının yanlış olduğuna onları ikna etmekti.

Bunda bir dereceye kadar başarılı olunmuştur.

Son yıllarda asıl eğitilmesi gerekenlerin teistler olmayıp ateistler olduğunu farkettiğim zaman kötü bir düş kırıklığına uğradığımı anımsıyorum.

Forumda hatırı sayılacak kadar çok ateistin ateizmin gerçek doğasını bilmediklerini farkettiğim zaman bu şaşkınlığımın daha da arttığını itiraf etmeliyim.

Bu başlık altındaki tartışmalar düş kırıklığımın haksız olmadığını telkin ediyor.

Ve ayrıca ateistlerin eğitime teistlerden daha çok gereksinimi olduğu gerçeğini bir kere daha gözler önüne seriyor.

Gerçeklere arkamızı dönmeyelim.. Onlarla yüzleşelim ve kendimizi tanımaya çalışalım.

Kendimize ve çevremize başka türlü yararlı olamayız..

Sitelerde Paylaş

Bu kadar agresif tavırlar sergileyerekten hiçbir yere varamazsınız.

Serseri mayın gibi birinin kafasında patlayarak da hiçbir yere varamazsınız.

Temel hak özgürlükleri , laikliği savunmak için de ateist olmak gerekmediğini de yadsıyamazsınız.Sizler ateizmin sırtından geçinen ; insanları korkaklıkta , soytarılıkla suçlayan soytarılarsınız .

Kimse bana hiçbirşeyi dayatamaz ! Bunun yolunda mücadele etmem gerektiği telkinini verme hakkını bile kendinde göremez ! Bir ateist tasavvuru yapmakta kimsenin haddine değildir ! Hele dayatmak haddini bilmemekle muadildir !

Diyeceklerim sadece bu kadar . Yazma iştahımı bile elimden alan ateistlere teşekkürlerimi minnetimle harmanlayarak sunarım .

saygılar

Serseri mayin degil canim benim...

...hedefine tam isabet odaklanmis güdümlü nükleer füze.!

Ateizmin sirtindan geciniyormusum öyle mi?

Ancak zir cahil bilgisi birikimi olmayan birisinin laikligi savunmak icin ateist olmamasi gerektigi düsüncesini öne sürer ve savunur.Daha cok firin ekmek yiyip beslenilmesi gerekiyor.

Kimseye bir sey dayattigimiz yok.Yazilarimi ortaya yaziyorum ve islerine gelmiyenler ve kendilerini ateist olarak aldatip forumlarda ateistcilik oynayanlar yazdiklarimi sahiplenip ciyak ciyak yirtiniyorlar.

Türkiye'de yasayan gercek ateistler benim dostlarimdir ve parmakla sayilacak kadar azlardir...

...digerleri müslüman ateist ve soytarilardir.

Hollanda'da ateist parti calismalarina katilmis ve dünya konjukturunun nasil oldugunu az cok bilen birisi olarak gercek bir ateistin tanimini yaparim.!

Pismaniyeye ateist denilmez.!Pamuk gibi yumusaklara ne zamandan beri ve nerde ateist deniliyor?

Hee Türkiye'de.

Pismaniyeyi de severim ya neyse.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...