Jump to content

kime kafa tutuyoruz?

Recommended Posts

Arkadaşlar bizler (her ne kadar kaş gözcü softlar algılayamasa da) aynı fiziksel özelliklere ve benzer iletişim veya beyin aktivitelerine sahip olmamıza rağmen dünyadaki diğer homo sapiens mensubu düşünebilen ve farkındalığının farkında olan canlılardan farklıyız.

Henüz evrim bilimi tam olarak insanların algılarını şekillendirme ve sınıflandırmaya geçmediğinden bu dediklerimi anlamıyor olabilirsiniz.

Ancak bizler bu ilkel insanlarla aynı türden değiliz.

Aramızda en azından 20-25 bin yıl fark var.

Bu ilkel tür kendi içinde her türlü düşünsel aktivite ve felsefeyi taklit edebildiğinden bizlere yakın gibi görünen aslında ilkel insan olan ancak taklit yeteneğiyle ufak bir yüzeysel modifikasyona uğramış taklit tür çıkartabiliyor (deist, agnostik, panteist, budist, vb gibi)

Bu taklit türlerin çıkarılması doğadaki taklit yapan canlıların stratejisiyle aynı. Yani kendisine amacı için fayda ve avantaj sağlama.

İlkel insan türü taklitçilikte o kadar başarılıdır ki, aslında kendisinin de bir nevi taklit ürün olduğunun farkında olmayan bir çok insanı da ateist adı altında bu çatal veren yeni türün (yani bizim) içimize sokabilmiştir.

Bu kendileirnin taklit olduğunu bilmeyen ürünler saf gerçeklik algısı içinde ilkel insanın yaptığı davranışları kopyalar.

Bunlar genelde insanların bilişsel ve düşünsel yeteneklerine yönelik sınıflandırma, iyi kötü, kaliteli kalitesiz gibi tanımlamalar ve de yine ilkel insanın mantığını üzerine inşa ettiği inanmak, şüphelenmek fiillerinden doğurtulan algılardan ibarettir.

Sen anandan doğduğunda Ateist doğdun heralde, senin soyun da Ateist olduğu için sonradan dini terk edip yaşamını Tanrı inancı ile sürdüren insanları 25 bin yıl geriye atmışsın, aferin sana.

Bir insan bu kadar absurd fikirlerle Ateist olamaz, olsa olsa Antiteist olur.

Senin mantığına göre gidersek senin soyundan olmayan insanların Ateist olmalarına imkan yoktur, çünkü bu bir evrimsel süreç. Vay be evrime bak, 3 günde seni 25 bin yıl ileriye ışınlamış.

Sende bir fanatiksin, senin Cigiden tek farkın, aynaya hiç bakmıyor olman ve muhtemelen başın keldir. Çünkü kellerin aynayla arası pek iyi değildir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen anandan doğduğunda Ateist doğdun heralde, senin soyun da Ateist olduğu için sonradan dini terk edip yaşamını Tanrı inancı ile sürdüren insanları 25 bin yıl geriye atmışsın, aferin sana.

Senin mantığına göre gidersek senin soyundan olmayan insanların Ateist olmalarına imkan yoktur, çünkü bu bir evrimsel süreç. Vay be evrime bak, 3 günde seni 25 bin yıl ileriye ışınlamış.

Sende bir fanatiksin, senin Cigiden tek farkın, aynaya hiç bakmıyor olman ve muhtemelen başın keldir. Çünkü kellerin aynayla arası pek iyi değildir.

Ben hem kelim hem fodul.

Sitelerde Paylaş

Ben Cigi ve senin gibi Ateistim diyenlere dayatmacı Allahsızlar diyorum, diğer arkadaşlar ne düşünür bilemem.

Ateizmi belli kılıflara sokanların bilmediği konulardan birisi, Deizm Panteizm ve Agnostizm gibi düşüncelerin Ateizm çatısı altında hem fikir olduklarıdır. Ha siz hayır diyorsanız o zaman dayatmacı Allahsızsınız.

Sizin Müslümanlardan tek farkınız, birinizizin Allahı daha çok seviyor olması, idoloji aynı şekilde dayatma üzerine kurulu.

Ateizm, insanın bütün fikirlerden arınmış nötr halidir. Hayvanlarla aralarında böyle bir benzerlik vardır, çünkü hayvanlarda nötr, tarafsız düşünceye sahip canlılardır.

tarihinde BOSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca sana bir bilgi daha.

Dünyada mevcut bir bilişsel sistem var.

Sen biyolojik olarak donanımlı doğarsın, sıfır algı ile.

Yani veri almaya hazır ve refleksler aktarılmış olarak.

Bunun haricinde beyin boştur.

Anasından doğan herkes boş doğar.

Söylediğin şey bu mantıkla bakıldığında zaten imkansız.

Ancak dünya üzerineki bilişsel sistem 25 bin yıl öncesine ait.

İlkel.

Ve bu ilkellikte taşların üstünde zıplamayı başarabilen insan türünün genel özelliklerine bakarsan fabrikadan çıkmış gibi aynıdır.

İlkellere de bakarsan aynıdır.

Bu iki farklı türdür.

Sen bilişsel olarak başka bir türsün.

Olgulara kavramlara olan bilişsel tepkilerin kendi türündekilerle benzerlik gösterirken diğer ilkel türdekilerle farklılık gösterecek.

Ben senin ayrı bir bilişsel tür olduğunu her şekilde kanıtlarım.

İşte bu türün içinde de arkadaşım bazı vikingler ve bazı polyannalar vardır.

Ben eli baltalı vikingim.

Bunu değiştiremem ki.

Kendim olmayı mı bırakayım?

Sitelerde Paylaş

Deizm Panteizm ve Agnostizm gibi düşüncelerin Ateizm çatısı altında hem fikir olduklarıdır.

Deizm Panteizm ve Agnostisizmin doğru olduklarını mı iddia ediyorsun?

Özet söyle.

Doğru veya yanlış.

Ben yanlış ve saçma olduklarını biliyorum.

Hem de gerçekliği bilir gibi biliyorum.

Ve cevabın doğru ise bu sefer kendini nedne ateist olarak tanımladığını açıklaman gerekir.

Yanlış ise, o zaman da bu yanlışa neye dayanarak tolerans gösterip taviz veriyor ve ittifak kuruyorsun bunu anlatman gerekir.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca sana bir bilgi daha.

Dünyada mevcut bir bilişsel sistem var.

Sen biyolojik olarak donanımlı doğarsın, sıfır algı ile.

Yani veri almaya hazır ve refleksler aktarılmış olarak.

Bunun haricinde beyin boştur.

Anasından doğan herkes boş doğar.

Söylediğin şey bu mantıkla bakıldığında zaten imkansız.

Ancak dünya üzerineki bilişsel sistem 25 bin yıl öncesine ait.

İlkel.

Ve bu ilkellikte taşların üstünde zıplamayı başarabilen insan türünün genel özelliklerine bakarsan fabrikadan çıkmış gibi aynıdır.

İlkellere de bakarsan aynıdır.

Bu iki farklı türdür.

Sen bilişsel olarak başka bir türsün.

Olgulara kavramlara olan bilişsel tepkilerin kendi türündekilerle benzerlik gösterirken diğer ilkel türdekilerle farklılık gösterecek.

Ben senin ayrı bir bilişsel tür olduğunu her şekilde kanıtlarım.

İşte bu türün içinde de arkadaşım bazı vikingler ve bazı polyannalar vardır.

Ben eli baltalı vikingim.

Bunu değiştiremem ki.

Kendim olmayı mı bırakayım?

İnsanların doğduğunda beyninin boş olması ayrı bir konu, bu insanların bir şekilde dindar olup daha sonra dini terketmeleri ayrı bir konu. Bunun evrimle ne alakası var?

Benim bir önceki iletindeki karşı çıktığım nokta, dinden kurtulan veya kurtulamayan bir şekilde Tanrı inancı taşıyan insanlarla, Ateist olanları farklı türler olarak lanse etmen, kendinde bunun saçmalık olduğunun farkındasındır.

Sana kendin olmayı bırak diyen yoktur, sadece bu dayatmacılığı Ateizme mal etmeyin.

Sitelerde Paylaş

İnsanların doğduğunda beyninin boş olması ayrı bir konu, bu insanların bir şekilde dindar olup daha sonra dini terketmeleri ayrı bir konu. Bunun evrimle ne alakası var?

Benim bir önceki iletindeki karşı çıktığım nokta, dinden kurtulan veya kurtulamayan bir şekilde Tanrı inancı taşıyan insanlarla, Ateist olanları farklı türler olarak lanse etmen, kendinde bunun saçmalık olduğunun farkındasındır.

Sana kendin olmayı bırak diyen yoktur, sadece bu dayatmacılığı Ateizme mal etmeyin.

Ben ateizme bir şey mal etmiyorum.

Ben diyorum ki

Teistler bir iddia sahibi insanlar.

Tek bir kanıtları yok.

(hoş kanıtları olsa da değişmez bir şey, saçmalık hep saçmalıktır)

Şimdi senin saydığın grup da saçma iddia sahibi. (deist, panteist, agnostik kısaca teist ve dogma türevleri)

Bu adamlara toleransı neye dayanarak gösteriyorsun?

Ne ticareti yapıyorsun?

Hangi gerçeklik değerini kaça satıyorsun?

Bu ticaretin amacı nedir?

Sitelerde Paylaş

Deizm Panteizm ve Agnostisizmin doğru olduklarını mı iddia ediyorsun?

Özet söyle.

Doğru veya yanlış.

Ben yanlış ve saçma olduklarını biliyorum.

Hem de gerçekliği bilir gibi biliyorum.

Ve cevabın doğru ise bu sefer kendini nedne ateist olarak tanımladığını açıklaman gerekir.

Yanlış ise, o zaman da bu yanlışa neye dayanarak tolerans gösterip taviz veriyor ve ittifak kuruyorsun bunu anlatman gerekir.

İnsanların düşünce ve inanç özgürlükleri vardır, dinlere karşı tutumu olan herkes ile ittifak içerisinde olmayı tercih ediyorum, isterse budist olsun.

Unutma, Deizm Panteizm ve Agnostisizm, Ateizme giden bir yol haritasıdır, bir köprüdür.

Asıl soru, neden o köprüyü yıkıyorsun?

Edit: en son yazdığın mesajınada bunu cevap olarak alabilirsin.

tarihinde BOSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanların düşünce ve inanç özgürlükleri vardır, dinlere karşı tutumu olan herkes ile ittifak içerisinde olmayı tercih ediyorum, isterse budist olsun.

Unutma, Deizm Panteizm ve Agnostisizm, Ateizme giden bir yol haritasıdır, bir köprüdür.

Asıl soru, neden o köptüyü yıkıyorsun?

O zaman çocuğunun ırzına geçen adamın da düşünce inanç ve eylem özgürlüğü de vardır.

Bir yanlışa tolerans gösterdiğine göre (kendi algılarını baz alarak)

O zaman çocuğuna kötülük yapacak adamın DOĞRU bir davranışta bulşunduğunu savunan ve bu yönde bir düşünceye sahip birine de tolerans gösteren adam da haklıdır.

Gerçeklik tartışma götürmez.

Teröristlerle müzakere yapılmadığı gibi, mesnetsiz ve kantısız iddiaların da gerçekmiş gibi bir tercihmiş gibi gösterilerek gerçeklikle eşit derecede değere sahip olmalarına izin verilmez!

Buna izin verirsen, o zaman senin gelecekte çocukların ırzına geçenlere ne zaman ve hangi şartta izin vereceğini bilemem ben senin!

Sitelerde Paylaş

O zaman çocuğunun ırzına geçen adamın da düşünce inanç ve eylem özgürlüğü de vardır.

Bir yanlışa tolerans gösterdiğine göre (kendi algılarını baz alarak)

O zaman çocuğuna kötülük yapacak adamın DOĞRU bir davranışta bulşunduğunu savunan ve bu yönde bir düşünceye sahip birine de tolerans gösteren adam da haklıdır.

Gerçeklik tartışma götürmez.

Teröristlerle müzakere yapılmadığı gibi, mesnetsiz ve kantısız iddiaların da gerçekmiş gibi bir tercihmiş gibi gösterilerek gerçeklikle eşit derecede değere sahip olmalarına izin verilmez!

Buna izin verirsen, o zaman senin gelecekte çocukların ırzına geçenlere ne zaman ve hangi şartta izin vereceğini bilemem ben senin!

Çocuğuna kötülük yapmakla düşünce özgürlüğünü aynı kefeyemi koyuyorsun sen?

Birisi eylem, diğeri düşünce. Ne alaka?

Sapla samanı birbirine karıştırmışsın sen.

Bu mesajını okuduktan sonra seninle tartışmamam gerektiğini anlıyorum.

Bu başlıkta baştan beridir şunu fark ettim; Hem Cigi, hem sen, hem de diğer Allahsız Ateistler, sırf inat olsun diye birşeyler yazıyorsunuz.

Yoksa muhalif olduğunuzdan değil. Bir laf atıyorsunuz ortaya sonrada arkasında durmaya çalışıyorsunuz.

Erdem, yeri geldiğinde hatanın farkına varıp geri çekilmektir.

Bu da, sen ve Cigi gibilerin yüzsüz ve samimiyetsiz olduğunu gösteriyor.

Sizleri fanatizmden daha üst katmana terfi ediyorum. Yüzsüzlük...

Sitelerde Paylaş

Çocuğuna kötülük yapmakla düşünce özgürlüğünü aynı kefeyemi koyuyorsun sen?

Birisi eylem, diğeri düşünce. Ne alaka?

Hukuktan uzak olduğun belli

Cinnet tabir edilen durum var.

Bu eylemde makul derecede ceza indirimine yol açar.

Sebebi de düşüncede suç işlenmemesidir.

Cinnet harici diğer tüm suçlar düşünce ile eş zamanlı veya düşüncede önceden gerçekleşmiştir.

Pişmanım denilen sözün de aslında esası budur.

Yani düşüncelerimi suç işlemek için kullanıp sonra bunu eyleme döktüğüm için şu anda düşüncelerimde pişmanlık bulunuyor.

Dolayısıyla her türlü düşünce eyleme geçmez ancak her türlü eylem düşünülür (cinnet vs durumunu anlattım işte)

Sapla samanı birbirine karıştırmışsın sen.

Karıştıran sensin.

Düşüncesiz eylem yoktur :)

Hatta sofistike düşünce olduğunda planlı suça girer ve kollektif düşünce olduğunda da örgüte girer iş.

Bu mesajını okuduktan sonra seninle tartışmamam gerektiğini anlıyorum.

Benle zaten tartışmaman gerek.

Ben hatalı bir gerçeklik algısına sahip bir birey değilim.

Bu başlıkta baştan beridir şunu fark ettim; Hem Cigi, hem sen, hem de diğer Allahsız Ateistler, sırf inat olsun diye birşeyler yazıyorsunuz.

Yoksa muhalif olduğunuzdan değil. Bir laf atıyorsunuz ortaya sonrada arkasında durmaya çalışıyorsunuz.

Erdem, yeri geldiğinde hatanın farkına varıp geri çekilmektir.

Bu da, sen ve Cigi gibilerin yüzsüz ve samimiyetsiz olduğunu gösteriyor.

Sizleri fanatizmden daha üst katmana terfi ediyorum. Yüzsüzlük...

Sırf inat olsun diye bir şey yazmam ben.

Aç bak tüm mesajlarımı.

Ben hep aynı şeyleri söylüyorum.

Düşüncemin de hep arkasındayım.

Savaş bayrağı açanlar olunca da savaşıyorum.

Özeti bu durumun.

Yüzsüzlük diye tanımlanacak bir şey yapmadım ben.

Sitelerde Paylaş

Hukuktan uzak olduğun belli

Cinnet tabir edilen durum var.

Bu eylemde makul derecede ceza indirimine yol açar.

Sebebi de düşüncede suç işlenmemesidir.

Cinnet harici diğer tüm suçlar düşünce ile eş zamanlı veya düşüncede önceden gerçekleşmiştir.

Pişmanım denilen sözün de aslında esası budur.

Yani düşüncelerimi suç işlemek için kullanıp sonra bunu eyleme döktüğüm için şu anda düşüncelerimde pişmanlık bulunuyor.

Dolayısıyla her türlü düşünce eyleme geçmez ancak her türlü eylem düşünülür (cinnet vs durumunu anlattım işte)

Karıştıran sensin.

Düşüncesiz eylem yoktur :)

Hatta sofistike düşünce olduğunda planlı suça girer ve kollektif düşünce olduğunda da örgüte girer iş.

Benle zaten tartışmaman gerek.

Ben hatalı bir gerçeklik algısına sahip bir birey değilim.

Sırf inat olsun diye bir şey yazmam ben.

Aç bak tüm mesajlarımı.

Ben hep aynı şeyleri söylüyorum.

Düşüncemin de hep arkasındayım.

Savaş bayrağı açanlar olunca da savaşıyorum.

Özeti bu durumun.

Yüzsüzlük diye tanımlanacak bir şey yapmadım ben.

Mevcut kokuşmuş hukuk sistemini doğru kabul edip, 25 bin yıl ileri bir canlı olman çok çelişkili geldi bana ne ayak?

Yine mevcut çarpık hukuk sistemindeki düşünce özgürlüğüne verilen değeri doğru kabul etmekle yaptığın hata seni 25 bin yıl geriye gönderdi.

Senin hayatın bu tür çelişkilerle dolu demekki. Ne demiştik sapla samanı ayıramayan Sünger Bob.

Konuları ordan oraya çekip sündürüyorsun.

Ne demiştik başta? Deizm, Panteizm ve Agnostizm, Ateizme giden bir yoldur.

Diyorumki, sen bu yolu tıkayamazsın, sen bu köprüyü yıkamazsın. Çünkü senin yaptığına dayatmacı fanatizm denir. İnsanların fikir, düşünce ve inanç özgürlüğüne karşı olduğun sürece kendini tek bu sınıfta gösterirsin. İtiraz etmeden fanatik Ateizmi kabaul etmelisin.

Ayrıca cehaletinden belliki habire küfür püskürtüyorsun.

Sitelerde Paylaş

Aranızdaki bir hesabı görmeyi amaçlıyorsanız, bu hesaba forumu dahil etmeyin. Ne forum üzerinden tehdit yollayın, ne de burada birbiriniz hakkında ifşaatta bulunmayın.

Bir kaç sayfa önce hepinizi sakin bir dille uyardım, kimse itibar etmedi.. Bize itibar etmiyorsanız, bizim de size itibar etmemizi beklemeyin.

Başlık kilitlenecek, mümkün olduğunca temizlenecek ve bir daha da açılmayacak.

Umudumuz buradaki anlamsız didişmeyi başka başlıklar atına taşımamanız yönündedir. Böyle bir yaklaşım görürsek, önlemini de alırız...

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...