Jump to content

Dogmatik inançların tamamına genel eleştiri

Recommended Posts

Burada tanrının doğumunu , gelişmesini ve ölmesini irdelemek istiyorum. Tüm dogmaları eleştiricem bağlantılar kurarak... Eğer sende diğer dogmalardan birini kabul eden hastalardansan okumadan önce önyargılarını bi kenara bırak...

Geçmişten günümüze uzanan , içerisinde birçok tutarsızlıklar barındıran kavramdır "tanrı".İlk oluşum , en ilkel insanlarla birlikte başlar. Doğada karşılaştıkları "Normal dışı" her olaya başka bir güç bunu gerçekleştirdi diyen insanoğlunun "bilgisizliği" ile doğmuştur tanrı. Hiçbir tanrı birbirinin aynısı olmamıştır. Kuranın atfettiği gibi , her dönemde allah insanlara peygamber gönderip hep aynı tanrıyı tanıtmamıştır. Her dönem farklı tanrılar çıkmış zamanla gelişmiş toplumlara kendilerini kabul ettirmiş , daha sonra yok olmuştur.

Teizm , gücünü , panteizm , deizm , agnostizm den alır. Teizmin dostları bunlardır.

Eğer teizm , agnostizm gibi tanrıyı bilenemez bir noktaya taşımasa saçmalığı farkedilir. İlk tanrılar olan , insanlaştırılmış tanrılar , fazla tutunamamış yok olmuştur.

Teizm , deizmden de güç alır , hatta bunlara kardeş bile diyebiliriz , ikiside temelde aynı şeyi savunurlar , evrende ki "bazı" şeylerin açıklanmasını isterler. Ama biz tanrı ile ilgili birşeyleri açıklayın dediğimizde hiçbirşey açıklanmaz. Sorulan sorular yine ikisinin de buluştuğu agnostizmden güç alırlar , "bilemeyiz" "bilinemez" "tanrıyı bilemeyiz" "biz anlayamayız çünkü aklımız sınırlı , tanrının aklı sınırsız".

Bu ittifak blokuna panteizmde dahil olur , Hepsi bir birini destekler kendi görüşünün daha doğru olduğunu savunur.

Ama temelde unuttukları nokta , tanrının kendi uydurduğumuz bir fikir olduğudur. Kendi uydurduğumuz bi fikir üstünde yaptığımız modifikasyonlarla bu güne kadar yaşattınız tanrıcılı. Zamanla tanrıyı o insanımsı halinden çıkarıp , bilemediğimiz bir tanrı vardır gibi gereksiz bir noktaya taşımak sizin en büyük hatanız.

Bir galaksi düşünün tamamı gereksiz ama siz içlerinden bir gezegen seçiyorsunuz "x" gezegeni gerekli "y" gezegeni gereksiz diyorsunuz. Halbuki bu galaksinin tamamı gereksiz. Tanrı fikride böyle biriniz tutuyorsunuz agnostizm doğru teizm gereksiz diyorsunuz diğer başka birşey ama temel olarak üstüne oturttuğunuz tanrı fikri gereksiz bir fikirdir.

Teizm , bu aptallığı son noktaya taşımıştır hatta. Tanrının kutsal kitap yolladığını söylüyor. Örneğin tanrının geleceği bildiğini söylüyor ama gelecek hakkında hiçbir fikir vermiyor. Diğer doğmalarında teizmden bir farkı yoktur tanrı hakkında boş fikirler üretiyorlar ama hiçbirşey sunmuyorlar.

Bu noktada hepiniz birbirinizin aynısısınız hepiniz birbirinizden güç alan insanın uydurduğu saçmalığın değişik versiyonlarısınız. Bu durumda negatif ateizm bile saçmalıktan ibarettir. Çünkü zekası olan her canlı bilebildiği şeylerin varlığını yada yokluğunu tartışır.

Pozitif ateizm dışındaki tüm dogmalar hastalıktır.Zihinsel bir hastalıktır hemde bunu red etmeyin.

Ne hastalığı yahu bu derseniz , "Monomani" tarzı bir hastalıktır.

Monomaniyi kısaca tanıtrsak , Yunanca tek anlamına gelen "monos" ve mani anlamına gelen "mania" sözcüklerinin birleşiminden gelir. Yani sürekli olarak aynı düşünceye takılma. Sizinkide buna benzer birşey , tam olarak bu olmasada buna yakın , insanlığın uydurduğu tanrı fikrine takıntılamak , beyinde "neden olmasın" tarzı düşünceler üretmektir. Kesinlikle tedavi edilmesi gerekir çünkü , bir insanın uydurma her fikre aynı açıdan yaklaşması gerekir. Şirinlerede , uçan spagettiyede , süper zenciyede , allahada , perilerede , cinlerede , kaf dağınada , tanrıyada , eğer siz içlerinden birini seçiyor bu kavram gerçektede var olabilir diyorsanız. O düşünceye takıntınız var demektir. Çünkü hepsi metafizikseldir. Sen tanrı olabilir ama zeus olamaz diyorsan e yani kesin hastasın...

OffSpring ;)

tarihinde OffSpring tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

herkeş deli herkeş...

dimi gardeş..

Okudunmu konuyu ? Oysaki ilk cümlelerim gayet net uyarıyordu.

Metafiziki görüşlerin bir kısmına tolerans gösterip diğer kısmına göstermeyen herkes hastadır.

Senin deyiminlee delidir.

Düşüncelerini değiştirmeyenler,yalnız deliler ve ölülerdir.

T.Lowel

Tabiki, deli olmasanızda hastasınız.

Sitelerde Paylaş

Burada tanrının doğumunu , gelişmesini ve ölmesini irdelemek istiyorum. Tüm dogmaları eleştiricem bağlantılar kurarak... Eğer sende diğer dogmalardan birini kabul eden hastalardansan okumadan önce önyargılarını bi kenara bırak...

Geçmişten günümüze uzanan , içerisinde birçok tutarsızlıklar barındıran kavramdır "tanrı".İlk oluşum , en ilkel insanlarla birlikte başlar. Doğada karşılaştıkları "Normal dışı" her olaya başka bir güç bunu gerçekleştirdi diyen insanoğlunun "bilgisizliği" ile doğmuştur tanrı. Hiçbir tanrı birbirinin aynısı olmamıştır. Kuranın atfettiği gibi , her dönemde allah insanlara peygamber gönderip hep aynı tanrıyı tanıtmamıştır. Her dönem farklı tanrılar çıkmış zamanla gelişmiş toplumlara kendilerini kabul ettirmiş , daha sonra yok olmuştur.

Teizm , gücünü , panteizm , deizm , agnostizm den alır. Teizmin dostları bunlardır.

Eğer teizm , agnostizm gibi tanrıyı bilenemez bir noktaya taşımasa saçmalığı farkedilir. İlk tanrılar olan , insanlaştırılmış tanrılar , fazla tutunamamış yok olmuştur.

Teizm , deizmden de güç alır , hatta bunlara kardeş bile diyebiliriz , ikiside temelde aynı şeyi savunurlar , evrende ki "bazı" şeylerin açıklanmasını isterler. Ama biz tanrı ile ilgili birşeyleri açıklayın dediğimizde hiçbirşey açıklanmaz. Sorulan sorular yine ikisinin de buluştuğu agnostizmden güç alırlar , "bilemeyiz" "bilinemez" "tanrıyı bilemeyiz" "biz anlayamayız çünkü aklımız sınırlı , tanrının aklı sınırsız".

Bu ittifak blokuna panteizmde dahil olur , Hepsi bir birini destekler kendi görüşünün daha doğru olduğunu savunur.

Ama temelde unuttukları nokta , tanrının kendi uydurduğumuz bir fikir olduğudur. Kendi uydurduğumuz bi fikir üstünde yaptığımız modifikasyonlarla bu güne kadar yaşattınız tanrıcılı. Zamanla tanrıyı o insanımsı halinden çıkarıp , bilemediğimiz bir tanrı vardır gibi gereksiz bir noktaya taşımak sizin en büyük hatanız.

Bir galaksi düşünün tamamı gereksiz ama siz içlerinden bir gezegen seçiyorsunuz "x" gezegeni gerekli "y" gezegeni gereksiz diyorsunuz. Halbuki bu galaksinin tamamı gereksiz. Tanrı fikride böyle biriniz tutuyorsunuz agnostizm doğru teizm gereksiz diyorsunuz diğer başka birşey ama temel olarak üstüne oturttuğunuz tanrı fikri gereksiz bir fikirdir.

Teizm , bu aptallığı son noktaya taşımıştır hatta. Tanrının kutsal kitap yolladığını söylüyor. Örneğin tanrının geleceği bildiğini söylüyor ama gelecek hakkında hiçbir fikir vermiyor. Diğer doğmalarında teizmden bir farkı yoktur tanrı hakkında boş fikirler üretiyorlar ama hiçbirşey sunmuyorlar.

Bu noktada hepiniz birbirinizin aynısısınız hepiniz birbirinizden güç alan insanın uydurduğu saçmalığın değişik versiyonlarısınız. Bu durumda negatif ateizm bile saçmalıktan ibarettir. Çünkü zekası olan her canlı bilebildiği şeylerin varlığını yada yokluğunu tartışır.

Pozitif ateizm dışındaki tüm dogmalar hastalıktır.Zihinsel bir hastalıktır hemde bunu red etmeyin.

Ne hastalığı yahu bu derseniz , "Monomani" tarzı bir hastalıktır.

Monomaniyi kısaca tanıtrsak , Yunanca tek anlamına gelen "monos" ve mani anlamına gelen "mania" sözcüklerinin birleşiminden gelir. Yani sürekli olarak aynı düşünceye takılma. Sizinkide buna benzer birşey , tam olarak bu olmasada buna yakın , insanlığın uydurduğu tanrı fikrine takıntılamak , beyinde "neden olmasın" tarzı düşünceler üretmektir. Kesinlikle tedavi edilmesi gerekir çünkü , bir insanın uydurma her fikre aynı açıdan yaklaşması gerekir. Şirinlerede , uçan spagettiyede , süper zenciyede , allahada , perilerede , cinlerede , kaf dağınada , tanrıyada , eğer siz içlerinden birini seçiyor bu kavram gerçektede var olabilir diyorsanız. O düşünceye takıntınız var demektir. Çünkü hepsi metafizikseldir. Sen tanrı olabilir ama zeus olamaz diyorsan e yani kesin hastasın...

OffSpring ;)

Birilerinin bunların farkında olması güzel.

Katılıyorum yazıya.

Benim despotlukla söylediklerimin insanca söylenmiş halleri :)

Bunun farkında olman çok güzel.

Sitelerde Paylaş

offspring de, ate bakış da aynı bokun lacivertisiniz. Kaç gündür yemiyosunuz içmiyosunuz,her başlıkta "yok şu hasta,yok bu hasta"..siz kimsizinz arkadaşım da teşhis koyuyorsunuz? amacınız sürekli birilerini tahrik etmek mi? söylediklerinze birbirinizden başka destek veren yok, o zaman bu ısrar niye,niye her başlıkta aynı konuyu açıyosunuz??!

işiniz gücünüz terbiyesizlik, biraz yararlı işlerle uğraşın artık, bi tane olsun manalı ileti asın içinde "hasta algılı" geçmeyen..forumda kirlilik yaratıyosunuz başka da bi işe yaramıyosunuz.

modlarda bu saçma durumu seyrediolar, aynı içerikte saçma sapan birsürü başlık forumu kirletiyor, her başlıkta bu ikisi özellikle ate bakış milleti tahrik ediyor ve bu duruma kimse dur demiyor..modların neyi beklediğini merak ediyorum

Sitelerde Paylaş

offspring de, ate bakış da aynı bokun lacivertisiniz. Kaç gündür yemiyosunuz içmiyosunuz,her başlıkta "yok şu hasta,yok bu hasta"..siz kimsizinz arkadaşım da teşhis koyuyorsunuz? amacınız sürekli birilerini tahrik etmek mi? söylediklerinze birbirinizden başka destek veren yok, o zaman bu ısrar niye,niye her başlıkta aynı konuyu açıyosunuz??!

işiniz gücünüz terbiyesizlik, biraz yararlı işlerle uğraşın artık, bi tane olsun manalı ileti asın içinde "hasta algılı" geçmeyen..forumda kirlilik yaratıyosunuz başka da bi işe yaramıyosunuz.

modlarda bu saçma durumu seyrediolar, aynı içerikte saçma sapan birsürü başlık forumu kirletiyor, her başlıkta bu ikisi özellikle ate bakış milleti tahrik ediyor ve bu duruma kimse dur demiyor..modların neyi beklediğini merak ediyorum

+1905
Sitelerde Paylaş

'Ben tanrının olmadığını biliyorum' diye ortalıkta geziyorsun ve agnostisizm'e dogma diyorsun.

OffSpring sen dogma ne demek onu biliyormusun ?

Hiç kendine bakıyormusun, asıl düşüncelerini değiştiremeyen sensin.

Bir sen, bir ateist bakış diğer herkes deli dimi.

Ölü olmadığını düşünüyorum o zaman şunu söyleyebilirimki; asıl deli sensin.

Sitelerde Paylaş

Bravo zındık bu ikisi daha güzel anlatılamazdı.

Sitelerde Paylaş

'Ben tanrının olmadığını biliyorum' diye ortalıkta geziyorsun ve agnostisizm'e dogma diyorsun.

bana bak özenti..Dogmanın anlamını sen yazda hepimiz ögrenelim..çok biliyorsunya anlat bize aydınlat bizi özenti bozuntusu..

Sitelerde Paylaş

bana bak özenti..Dogmanın anlamını sen yazda hepimiz ögrenelim..çok biliyorsunya anlat bize aydınlat bizi özenti bozuntusu..

Hahaha, beni güldürmek istiyorsan daha kaliteli şaklabanlıklar yapmalısın.

Sitelerde Paylaş

Konuyu okumamışsın alttaki yorumumu okumuşsun.

Düşünsende dakikada bir düşünce değiştiren birisi.

Ben düşüncelerimi değiştirerek gelinebilecek en doğru noktaya geldim.

Ben gerçeğe ulaştım.

Sen daha çocukken biz dogmalara karşı mücadele ediyorduk.

Bana dogmalarımı öğreticeksin ?

Tanrı konusundaki takıntılı düşüncelerini banamı savunucaksın şimdi.

Ortada tanrı yok birşey yok olup olmadığını bilemeyiz diyorsun.

Sence senmi doğru düşünüyorsun ben mi ?

Elinde ne delilin var tanrı hakkındada bilemeyiz diyorsun.

Konuyu bi daha oku , senin bi teistten deistten panteistten üstünlügün ne gel bana anlat.

Tanrı fikirini galaksiye benzettim ben oradan tek bi gezegen seçip digerleri gereksiz demen yanlış tanrı fikiri ile türetebileceğin herşey saçma ve boş.

Sen istedigin kadar yırtın metafiziki hiçbirşeyi mantıklı diye sunamazsın bana.

Sen okudunmu konuyu ?

Geliyorsun bana saldırıyorsun .

Konudaki düşünceler hakkında neden yorumun yok ?

Dünyada bu düşünceleri savunan tek kişi olsamda savunucam.

Sen nesin ilk önce kimligini uzat bana.

Senin görüşün ne.

Ona göre seninde derdini anlayalım.

Kim kirlilik yaratıyor senmi benmi ?

Eğer sende bunlardan birini savunuyorsan hastasındır , tedaviye başlayalım burada istersen.

Çocukluğuna inelim...

Şirinlerin gerçek olmadığını ilk ne zaman anladın ? Nasıl emin olabildin ?

Sitelerde Paylaş

Hahaha, beni güldürmek istiyorsan daha kaliteli şaklabanlıklar yapmalısın.

İmzandaki şaklabanlığın en büyüğüdür.

Kendine dogmaları savunmuyorum diyorsun imzana bak,

Hastasın sen dogmalardan kopamamışsın

Tanrı olabilir şeklindeki hastalıklı takıntılı düşünceni devam ettiriyorsun ama aynı zamanda paradokslar içinde yüzüyorsun.

Hem agnostik hem ateist olunmaz.

Birşey ya siyahtır ya beyaz hayat nettir bu kadar.

Tanrı ya vardır ya yoktur.

Ben şuanda ya sakız çiğniyorumdur yada çiğnemiyorumdur.

Ortası yok bunun.

Sen hem ateist hem agnostik olamazsın öyle bir hayal yok.

Çünkü ateizmin şüphe kısmı bitmiştir artık tanrının olmadığı gerçegine ulaşmışındır.

Sen hem buna ulaşıp hemde olabilir diyorsan gerçekten tedavi edilmen gerek.

Sitelerde Paylaş

Konuyu okumamışsın alttaki yorumumu okumuşsun.

Düşünsende dakikada bir düşünce değiştiren birisi.

Ben düşüncelerimi değiştirerek gelinebilecek en doğru noktaya geldim.

Ben gerçeğe ulaştım.

Sen daha çocukken biz dogmalara karşı mücadele ediyorduk.

Bana dogmalarımı öğreticeksin ?

Tanrı konusundaki takıntılı düşüncelerini banamı savunucaksın şimdi.

Ortada tanrı yok birşey yok olup olmadığını bilemeyiz diyorsun.

Sence senmi doğru düşünüyorsun ben mi ?

Elinde ne delilin var tanrı hakkındada bilemeyiz diyorsun.

Konuyu bi daha oku , senin bi teistten deistten panteistten üstünlügün ne gel bana anlat.

Tanrı fikirini galaksiye benzettim ben oradan tek bi gezegen seçip digerleri gereksiz demen yanlış tanrı fikiri ile türetebileceğin herşey saçma ve boş.

Sen istedigin kadar yırtın metafiziki hiçbirşeyi mantıklı diye sunamazsın bana.

Tek bir soru ; Agnostisizm'e nasıl bir mantıkla 'dogma' diyorsun ?

Sitelerde Paylaş

Tek bir soru ; Agnostisizm'e nasıl bir mantıkla 'dogma' diyorsun ?

2. fel. Doğruluğu sınanmadan benimsenen, bir öğretinin veya ideolojinin temeli yapılan sav.

Felsefe terimler sözlüğü.

Yeterlimi ?

Doğruluğunu sınadınmı ?

Sınayamazsın , çünkü doğru olan birşey değil.

Çünkü tanrı fikri üzerine temel atmış bir fikir.

Tanrı , elle tutulamaz gözle görülemez.

Metafiziki bir kavramın olup olmadığı konusundaki çekimser tutum: Agnostizm.

Teizm deizm vs nin temel aldığı görüşlerden bi tanesi.

Dogma dedğilde ne bu ?

Sitelerde Paylaş

Bak şimdi Sana Seni Sunuyorum.

Sen kendi adına konuşacaksın.

Özellikle buradaki diğer kişiler için dikkat çekilmesi gereken yerleri KIRMIZI ve Büyük punto ile yazıyorum.

Ve genelde de bu forumda bu tür kişilerin çığırtkanlıklarıyla çokkarşılaştığımı belirteyim.

Buyur Zındık söz senin.

Şu da var ki ateist olmak bana mutluluk getirmedi. Keşke inancımı kaybetmeseydim dediğim çok zamanlar oldu. Keşke düşünmeseydim bu kadar. Keşke genel kütleler gibi bende inansaydım. İnancım iyiden iyiye kaybolduğunda çok ağladım. Çünkü artık hayat benim için başı ve sonu olan bir olguydu. Ben sadece bir canlıydım doğadaki diğer her şey gibi. Öldükten sonra sonsuzluk yoktu, huriler yoktu. Sevdiklerim ölünce onları bir daha göremiyceğimi anladım. Ölünce her şey bitecekti. Her şey boş gelmeye başladı. Bu içimdeki nasıl bir boşluk anlamak kolay değil. O yüzden insanların inançsız olmadığı bir toplumda çocuklarımı büyütmek isterim. Ama ülkemizde bugün mevcut olan hoşgörüsüz ortamda değil. Batılı,fikirlere açık modern bir toplumda onları büyütmek isterim.Ve kesinlikle inançlarını kaybetmelerini istemem. O yüzden bence inançlarla mücadele etmek çok da güzel bir şey değil.

Bu yazımda, forumdaki ateist ve müslüman arkadaşların ortak bir yanılgısını düzeltmye çalışacağım. O yanılgı da Osmanlının şeriat devleti zannedilmesi.

Ateist arkadaşlar ,Osmanlıya lanet ederken karşı taraf ise her şeyiyle sahip çıkmakta. Peki hangi taraf ne kadar haklı? Objektif bir şekilde Osmanlıyla ilgili çok yanlış bilinen bazı soruları cevaplamaya çalışacağım.

NOT: Ben bir ateisttim. Yazımı okuyanlar(vahdettin kısmında)" kim bu Osmanlı yanlısı şeriatçı" diye düşünmesinler. Yazdıklarım nesnel gerçeklerdir.

1-Osmanlı şeriat devleti değil diyorsun.İyi de güzel kardeşim nasıl oluyor bu?

Osmanlı İmparatorluğu, Roma İmparatorluğunun devamıdır. Hatta 5 yıl önce dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Chirac " Hepimiz Bizans çocuğuyuz" demiş ve Kürşad Tüzmen adlı bakanımız " Öyle bir şey yok, fransızların ne çocuğu olduğunu herkes iyi bilir" diyerek konuya bilimsel bir bakış açısı getirmişti. Örneklerle bu ilişkiyi açıklayalım: Osmanlı yönetim kademesindeki biseksüel ilişkiler bile bunun kanıtıdır. Çünkü Roma ve antik Yunan döneminde de erkekler arası ilişki çok yaygındır. Sebebi,kadının sadece üreme aracı olarak görülmesi;bunun dışında her şeyin erkekler arasında halledilmesi düşüncesi. Bu sakat düşüncenin izlerini Rönesans döneminde yapılan çıplak erkek heykellerinden de görebiliriz. Bu erkek bazlı sistem Osmanlıda Sultan II. Mehmedden sonra yerleşmiştir. Yobaz kesimin evliya sandığı Fatih de aslında biseksüel ilişkiler yaşamıştır. Hatta oğlu II. Bayezid tarafından dinsizlikle suçlanmıştır. Fatih hayranı olduğu Roma kültürünü yaşatmak için her şeyi yapmış, bu erkek üstünlüğüne dayanan sistemide Osmanlıya adapte etmiştir.

Zaten kafası biraz çalışan bir insanın kendisine şu soruyu sorması gerekir: "Nüfusunun ancak yarısı müslüman olan bir devletin,şeriatla yönetilmesi mümkünmüdür? Eğer şeriat devletiyse Balkanlardaki Hristiyan halklara şeriat mı uygulanıyordu?" diye soran bir insan bunun cevabını zaten bulur.

Şeri hükümler Osmanlıda göstermeliktir. Osmanlı şeri hükümleri çok kısıtlı bir çerçevede kullanmıştır. Şeyhülislamdan alınan fetvalar bile dönemin padişahının isteği üzerine düzenlenmiştir. Sıkıyosa ,Şeyhülisam padişahın istediği bir fetvayı yayınlamasın. Şeyhülisamlar sadece,zayıf padişahların olduğu dönemlerde etkin olabilmişlerdir. Mesela Fatihin kardeş katlini vacip kılmasını sağlayan fetva,hangi İslami hüküme dayandıralabilir?

Osmanlının şeriatla yönetilmediğine karşı bir başka kanıtı,önceki yazılarımdan birinde vermiştim: Gayler ve onların pezevenkleri mevzusu..

Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde İstanbul bölümünü açın. İstanbulun fethi kutlamalarında,kortej halinde önce askerin sonra esnafların geçtiği yazar. Bu esnaf gurplarınıda isim isim vermiştir. Bu gruplardan biriside gayler ve pezevenkleridir. Bunlar da korteje katılan gruplardan biridir. Şeriat devletinde böyle bir uygulama söz konusu olabilirmi?

Murat Bardakçının Osmanlıda Seks kitabında önemli bir sadrazamın şu sözü başlık yapılmış:”Biz yazın avratlara kışın oğlanlara meylederiz. Çünkü erkek vucudu sıcaktır,kışın sıcak tutar ama yazın iki sıcak vucudu bozar. O yüzden de yazın avratlara meylederiz”..

Sonuç: Osmanlı gibi çok uluslu ve dinli devletlerin,tek bir yönetim anlayışıyla yönetilmesi mümkün değildir. Resmi mezhebinin Hanefilik olması da onu şeriat devleti yapmaz. Hemen hemen her batılı ülkenin şimdi bile resmi dini vardır ,peki bu şeriat göstergesimidir? Hayır.Osmanlının içerisinde sofu padişahlar da olmuştur ancak genel durum gevşek bir dini yapıdır...

2.Vahdettin vatanseverdir yada Vahdettin haindir,hangisi doğru?

Aslında ikiside yanlış. Düşünün: Bir adamı doğduğundan beri bir odaya kapattınız. Çok nadir bir şekilde dışarıya çıkmasına izin verdiniz. Dış dünyayla ilişkisi oldukça zayıf. Bu adamı bakkal dükkanına bile koysanız bakkal batar ki siz bu adamı padişahlık makamına oturturuorsunuz. Tabi ki başarısız olacaktır. Peki hainmidir?

Biraz tarih okuyan birazda ulusarası ilişkilerden haberi olan, bir kralın yada padişahın hain olamayacağını bilir. Çünkü ülke Kralın yada padişahın tapulu malıdır. Her şey ona aittir. Bu durumda insanın kendi malına ihanet etmesi ne kadar mantıklıdır?

Vahdettin de ihanet etmemiştir. Ancak yüreği Gazi Mustafa Kemal Paşa kadar geniş değildir. Kurtuluştan ümidini büyük oranda kesmiştir. Ama Vahdettinin hain olmadığının göstergesi Mustafa Kemali Samsuna göndermesidir. Murat Bardakçının Şahbaba kitabında, Vahdettinin Gaziye ne kadar para verdiği,atlar verdiğini,dönemin en iyi vapuru olan Bandırma vapurunu tahsis ettiğini belgeleriyle görebiliriz.

Peki idam kararına ne diyeceksin diyenler olabilir? Bu konuda da Ergenekon tutuklusu Yalçın Küçük ve Murat Bardakçının yazdıkları kitaplara başvuruyoruz yine. İdam kararının perde arkası şu:

Osmanlıda bir kişi hakkında gıyapta idam kararı verilirse,şahıs yakalandığında davası tekrar görülür. Yani aslında burda bir kandırmaca vardır. İşgal devletlerini oyalama amacı güden bir kandırmaca.

3. Peki Vahdettin hain değilse neden İngilizlerle beraber kaçtı?

Çünkü Gazinin planları arasında saltanat yoktu. TBMM gücü eline alınca, saltanattan vazgeçildi ve Gazinin yıllardır gizliden gizliye tasarladığı Cumhuriyet düzenine geçildi. Yeni sistemin selameti için Hanedandan herkes dışarıya gönderildi. Yeni sistemi içine sindiremeyen yobazlara karşı bu alınması gereken bir önlemdi. Hanedan üyeleri bu yüzden çok sıkıntı çekmiş,bir çoğu ülkelerine hiç geri dönememiştir. Yobazlar bu yüzden Gaziyi eleştirsede, dönem şartları içerisinde bu kesinlikle yapılması gereken bir harekettir. Yüzde bir milyon doğrudur.

4-Peki biz yıllardır niye Vahdettini hain belledik?

Çünkü bellememiz gerekiyordu. Yıkılan bir devletin yerine yenisi kurulunca, önceki hakkında bazı karalamalar yapılır. Çünkü eski düzeni arzulayan bir çok dingil vardır. Şu an bile Osmanlıyı isteyen o kadar mal olduğunu düşünürsek, düşünün Cumhuriyetin ilk yıllarını. İnsanları eski düzenden soğutmak için bazı karalamalar yapılmıştır. Yerinde bir karardır. Kim olsa aynısını yapardı.

Birader o zaman bırakın adaleti allahınız sadece ööbür tarafta versin.niye ateistleri öldürüyosunuz?bu mu adaleti sağlamak?biz ateist olarak zaten yanıcaz mütemadiyen(islama göre),bide niye siz öldürüyosunuz?orucunu tutmayanı niye döviyosunuz?zina yapan kadını niye linç ediyosunuz?burda da cezalandırılacaksak niye diğer tarafta adalet günü olucak?

başlarım böyle hoşgörüsüne de,dinine de ,adaletine de...

bence bu büyü işi kesinlikle enerjiyle ilgili..tanrıça manrıça diyolar ama onlar sadece enerjilere atfedilmiş isimler. büyü olması çok mantıklı çünkü çok örneğini gördüm bugüne kadar,ayrıca falın da bu bağlamda bir çok kez gerçek çıkıtğını gördüm..sebebi cinler şeytanlar tanrıçalar değil,sadece beyin ve evrenin enerjisini doğru kullanmakla alakalı

başka bi başlıkta inanmayı özlediğimi söylemiştim hatta kendi açtığım başlık ama demin misafirliğe gelen bir doktor yakınım bütün özlemlerimin ne kadar yanlış olduğunu bi kez daha yüzüme vurdu..

beyfendi diyor ki,eğer allah istese karısını kızını öldürürmüş,içim yanar belki ama onları da bana allah vermedi mi diyo,yine verir diyor ve bunu söyleyen bir doktor!!!

dinlerle kesin olarak mücadele etmeliyiz ve onları yok etmeliyiz,bir kez daha anladım!

duygulandım be hacı.o ezan sesini hissederek dinlemeyi o kadar özledim ki..hele beşiktaşta mimar sinan camiinde bi güzel okuyolar ki,gözlerim dolardı be..şimdi hiç bi şey beni o kadar duygulandırmıyo bile..biz sanki sadece inancımızı değil duygularımızı da yitiriyoruz..

Bir agnostik olarak şunu söyleyebilirm ki herhangi bir tanrının peşinde koşmuyoruz. Agnostikleri, gidip teistler ve cahill deistlerle beraber anman zaten başlı başına senin cahilliğin.

Sen kendin çok daha iyi konuştun ZINDIK! :)

Sitelerde Paylaş

İmzandaki şaklabanlığın en büyüğüdür.

Kendine dogmaları savunmuyorum diyorsun imzana bak,

Hastasın sen dogmalardan kopamamışsın

Tanrı olabilir şeklindeki hastalıklı takıntılı düşünceni devam ettiriyorsun ama aynı zamanda paradokslar içinde yüzüyorsun.

Hem agnostik hem ateist olunmaz.

Birşey ya siyahtır ya beyaz hayat nettir bu kadar.

Tanrı ya vardır ya yoktur.

Ben şuanda ya sakız çiğniyorumdur yada çiğnemiyorumdur.

Ortası yok bunun.

Sen hem ateist hem agnostik olamazsın öyle bir hayal yok.

Çünkü ateizmin şüphe kısmı bitmiştir artık tanrının olmadığı gerçegine ulaşmışındır.

Sen hem buna ulaşıp hemde olabilir diyorsan gerçekten tedavi edilmen gerek.

Ben senin gibi kuran'dan birkaç ayet bulup(mal bulmuş mağribi gibi) ateist oldum diyebilecek rahatlıkta biri değiim.

Kusura bakma.

Ben senin kadar yüzeysel düşünemiyorum.

tarihinde -Secret- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben senin gibi kuran'dan birkaç ayet bulup(mal bulmuş mağribi gibi) ateist oldum diyebilecek rahatlıkta biri değiim.

Kusura bakma.

Ben senin kadar yüzeysel düşünemiyorum.

Bak sen şuna.

Sen bilmediğin şeyler hakkında yorum yapmayı ne kadar çok seviyorsun öyle.

Hala bilmediğin şeyler hakkında yorum yapıyorsun.

Nasıl ulaştın benim kurandan 1-2 ayet okuyup mal bulmuş gibi sevindigime sonra ateist olduğuma ?

Bilmediğin şeyler hakkında neden hala yorum yapıyorsun ?

Ona bakarsan matrix felsefeside doğru olabilir hayatını ona göre düzenle ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...