Jump to content

REGL nedir?

Recommended Posts

..

Regl (Adet Kanaması) Nedir?

Rahim iç yüzeyinde her ay dölenmiş yumurtanın ( gebeliğin ), gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur ve eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür, rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılır. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır biz bu sürece menstürel siklus adet düzeni, işlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı, mentürasyon kanaması denir.

Tıp dünyası tarafından yapılan acıklama bu..

Benim anlamadıgımsa su..o dönemdeki kadınların ruh halindeki ve bedenlerinde ki degişiklikler..

Aglarlar ,

sinirli olurlar

herseye kızarlar

Şişerler en az 1,5 kg kadar

saçma sapan davranıslara girerler

huzursuz ve mutsuz olurlar

içlerinde hep bir sıkıntı olur

mideleri bulanır

kusarlar

bazıları bayılır

tansiyonları düşer

kan şekerleri düşer

v.s...

Bu regl denilen dönem kadınlara işkence mı yoksa cidden faydalı mı bir türlü karar veremedim..

Doktorlar derkı regl olan kadın kalp krizinden korunur ..bu dogrumu degil mi bilmiyorum acaba kadınlar o dönemı yasarken mutlu olsun diye uydurulmus pembe yalan mı.

yoksa tüm bu sıkıntıları bosuna mı yasıyorlar..

Hayır bu dönemi yasarlerken bir de cevresındekılere yasattıklarına ne demeli..

Bu dönemde ki bir bayanla asla tartışılmaz...

Çok duygusal olurlar..hemen kırılıp aglarlar..Gece uyumazlar uyutmazlar..

Elleri yüzleri şişer çirkinleşirler..

Bu dönemde ilişkilerini sorgularlar..

Hayatın anlamına takarlar kafayı..

Cidden soruyorum bu regl kadına kendi doğası tarafından yapılan bir işkence olabilir mi..

Sitelerde Paylaş

Hormonal denge değişimi nedeniyle bir kaç günlüğüne kadınlar değişim geçirebiliyorlar... hormonlar, bizi biz yapan salgılar :)

Bak şimdi takarım kafaya, evrimsel açıdan bu regl nasıl gelişti acaba???

28 günde bir... 9 ay 10 gün yaklaşık hamilelik... genelde bir batında bir embriyo.... falan filan...

Sitelerde Paylaş

Reglimizi de bize bırakın yahu! Yok huysuzmuşuz yok çirkin olurmuşuz, ayağımızın altına bi sıcak su, bir de sıcak bir çay içtik mi kedi gibi oluruz. Canımız burnumuzdayken istediğiniz gibi davranmadığımız için özürdileyeyim bari. yuh.

Ayrıca hiçbir artısının olması gerekmez regl doğal olandır. Olması gerekendir.

Sitelerde Paylaş

Yanlış bence ateistcafe daha uygun

Senimi kiracam haydi dedigin olsun o zaman.

Regl adını verdiğimiz olay, dişinin yumurta hücrelerinin olgunlaşması sonrasında, gebelik gerçekleşmediği takdirde dışarı atılması. Memelilerin tümünde, belirli periyodlar dahilinde, yumurta hücreleri olgunlaştırılıyor ve eğer gebelik gerçekleşmezse dışarı atılıyor. Farklı canlı türlerinde bu periyod, büyük farklılık gösterebiliyor. İnsanlarda her ay iken, bazı canlılarda 6 ayda bir, bazılarında yılda bir defa, bazılarında da 2-3 senede bir gerçekleşebiliyor. Doğada, "üreme mevsimi" adı verilen dönemler, dişilerin yumurtalarının olgunlaştığı zamanlar. Bu mevsimlerde, dişiler ve erkekler bir araya gelerek çiftleşiyorlar. Bu nedenle de, doğadaki memeli canlıların büyük çoğunluğunda, "boşa giden" yumurta sayısı oldukça az. Kısacası, senede 1 ya da 2 defa yumurta hücresi olgunlaştırılıyorsa, hemen her defasında dişi gebe kaldığı için, bu yumurtalar dejenere olup dışarı atılmıyor. Bu yüzden de, söz konusu memelilerde bir "regl" hali gözlemiyoruz.

Kaynak: Tübitak

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

birçok memelide bu var, menstruasyon , gebeliğe hazırlanan endometrium'unn döllenmeyince vucüttan dışarı atılmasıdır. Çoğunluğu vücutta kalır, sadece 1/3'ü dışarı atılır, bazı memelilerde hepsi içeride kalır.

Bu bir evrimsel eziyet değil, evrimsel başarıdır, zaferdir, uterus gibi bir organ geliştiremeseydik, sokağa bıraktığımız yumurtadaki yavrularımızın çoğu yenecekti, daha büyük kütleli doğum yapamaycaktık, yani daha aptal olacaktık, daha karmaşık makromoleküller olamayacaktık, caktık cektik...

Mesela balinalarda var, hatta kızlık zarı bile var, bir tür memeli dişi kalite kontrol aparatı gibi ... :)

Sinir, gerginlik, falan aslında üreme döngüsünün sonuçlarıdır, regl'in değil, ve acayip acayip gereklidir, üreme olmazsa nesil olmaz, nesil olmazsa sen olmazdın, üreme içgüdüsü, analık, hormonların çoşması falan o kadar önemlidir ki, sen aslında bunların sonucusun, milyarlarca yıllık bu temel dürtünün meyvesisin.

Olay budur.

Benim adım Hıdır.

Olay budur.

Sitelerde Paylaş

bence tavanarası da uygun değil roçhadercim bu konu kapatılmalı..siz daha iyi bilirsiniz tabi..

nedenmiş o queen . insanların kafasındaki soruları bilimsel çerçevede sorması neyine dokunuyor ?

bu arada kızlık zarı hakkında bizi bilgilendirebilecek bir arkadaş varsa eğer bu zarın tam olarak ne işe yaradığını da söyleyebilir mi ? mesela yukarıda bilelimogrenelim arkadaş bir tür memeli dişi kalite kontrol aparatı demiş . nasıl bir kalite kontrol aparatıymış o . olmasaymış ne olacakmış . gönül yine ferman dinlemeyecekti sonuçta :)

Sitelerde Paylaş

bu arada kızlık zarı hakkında bizi bilgilendirebilecek bir arkadaş varsa eğer bu zarın tam olarak ne işe yaradığını da söyleyebilir mi ? mesela yukarıda bilelimogrenelim arkadaş bir tür memeli dişi kalite kontrol aparatı demiş . nasıl bir kalite kontrol aparatıymış o . olmasaymış ne olacakmış . gönül yine ferman dinlemeyecekti sonuçta :)

Hem rahmi enfeksiyondan koruyan, hem de görev zamanı geldiğinde kapıyı açıp fonksiyonundan vazgeçen daha faideli bir doku olamazdı.

Şöyle düşünmek lazım. Her delik bir problem demek. Ağız, anüs, vajina, gözler, burunlar, hep problem. Gerekmeyen her delik daha çok problem, gereksiz her delik daha çabuk ölmek demek.

Temel konum deliklerin kapalı olması demek.

Öyle kalmak gerek... :)

Sitelerde Paylaş

Hem rahmi enfeksiyondan koruyan, hem de görev zamanı geldiğinde kapıyı açıp fonksiyonundan vazgeçen daha faideli bir doku olamazdı.

Şöyle düşünmek lazım. Her delik bir problem demek. Ağız, anüs, vajina, gözler, burunlar, hep problem. Gerekmeyen her delik daha çok problem, gereksiz her delik daha çabuk ölmek demek.

Temel konum deliklerin kapalı olması demek.

Öyle kalmak gerek... :)

iyi de delik bi kere kazara açılıp bir daha hiç atraksiyonu maruz kalamayada bilir . yani bu olasılığı güçlü bir durum . böyle durumlarda ne tür tehlikeler ortaya çıkabilir ki vajina için .

Sitelerde Paylaş

Konuyu dinlerin bakış açısından incelememiz lazım. Aslen hiç birinizin "regl" hakkında bilgisiz olduğunu sanmıyorum, başlığın (veya benzerinin) her ay açık olmasına kadar ne kadar laf gerekiyorsa söylemişsiniz..

Ben zevzeklik yapmak yerine dinlerin regl'e nasıl baktığına değinmenizi tercih ederdim.

Neyse, ben değineyim;

Adem ve Havva cennetten kovularak cezalandırılırlar. Kovulmak yetmez, ayrıca başka cezalar da verilir. Yaratn tanrı; Adem'e alnının terini akıtmazsan dikenli ot yiyeceksin diye beddua ederken, Havva'ya "ağrı ve sancı ile çocuk doğuracaksın, eziyet olsun diye her ay kanama geçireceksin" der. Çok adil bir yaklaşımda bulunur.

İslami kaynaklara bakarsanız bu konuda manyak gibi bilgi bulursunuz. Kütüb-i Sitte'de mevzuya malzeme olan sürüyle Ayet vardır. Şu anda bir düzinesini yapıştırırdım ama biraz da başkaları çaba harcasın...

Sitelerde Paylaş

İslami kaynaklara bakarsanız bu konuda manyak gibi bilgi bulursunuz. Kütüb-i Sitte'de mevzuya malzeme olan sürüyle Ayet vardır. Şu anda bir düzinesini yapıştırırdım ama biraz da çaba harcamak lazım...

Bence hiç yapıştırma. Bu kadar aşağılık, bu kadar insanlık dışı, bu kadar rezil ve hatta sapıkça bir şey görmedim ben. Beni ciddi anlamda sinirlendiren metinler onlar. Dayanılır gibi değil. İnsan okuyunca "İslam işte.. Her zamanki bildik rezillik" deyip geçemiyor. Ya da kadın olunca hissediliyor.

Bunca müslüman kadın bu hadisleri bilmiyor mu acaba diye düşünmeden edemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu baslıgı acarken biz kadınlar ıcın ne kadar zor bir donem oldugunu biraz espirili bir dılle anlatıp forumdakı bayan arkadaslarımında fıkrını almayı planlamıstım..ama olmadı xislamla rochaderınde dedıgı gıbı bu baslık tavan arasına gıtmeye layık olmus..Kusura bakmayın ..bilerek yapmadım..

IFeelgood yıne kadınları ilgilendiren bu konuda da en dogru seylerı sen yazmısın zor bır donem ama vücudun temizlenmesi için gerekli bir dönem.

neyse

saygılarımla..

Sitelerde Paylaş

Başlık temizlendi selection. Ne yazık ki ahlaksızlar her yere pisleyebiliyor ve utanmadan bir de pisliklerini savunuyorlar. Ne yapalım bu da bizim ve bizim insanımızın yazgısı...

Ama başlığı sürdürün, bakalım bundan sonra pisleyebilecekler mi?

Sitelerde Paylaş

yav niye bir konu ar edep ve sevyeli bir şekilde tartışılamıyor ben şahsen bu konunun dinsel ve bilimsel olarak tartışılacagını zanetmiştim bu yüzden ateistcafe ye alınmasını talep etmiştim

yani kadınların böyle bir durumu evrimsel olarak nasıl acıklanır merak etmiştim dinsel olarak olayı biliyorum hadisler öyle igrencleşiyorki bu olay hakkında insan bazen yav şu hadisleri yazan şerefsizler hicmi insanlıktan nasiblerini

almamışlar diyorum ..

Sitelerde Paylaş

nedenmiş o queen . insanların kafasındaki soruları bilimsel çerçevede sorması neyine dokunuyor ?

bilimsel çerçevede tartışılamayacağına emindim de ondan öyle dedim ^_^ ^_^

Sitelerde Paylaş

Kur"an"da açıklandığı üzere, insanlığın babası Adem ile Havva Cennet"te iken her nimetten faydalanmalarına allah müsaade buyurmuş, yalnız bir ağaçtan yemelerine, bir

hikmetten dolayı izin vermemişti. Sonra bunların düşmanı olan şeytan bir yolunu bulup Cennete girdi. Adem ı o yasak ağaçtan yemeye pek çok teşvik ettiyse de muvaffak olamadı. Sonra Havva müracaat etti. Ona yasak edilen ağacın meyvesinden yedirdi. Havva de muhterem Adem"i kandırdı,:))

O da yedi. Nihayet bu hadise her ikisininde Cennet"ten çıkmasına sebep oldu. Bunun üzerine allah, bir güç hal olmak üzere, Havvanın gebelik, doğum gibi hallere

uğramasına ve her ay kan görmesine hükmetti. Artık bu hal kadınlar için ilahi bir nizam olup kaldı. Ve bu halin günahlarına keffaret olacağı da zikrolunmaktadır. Ve bu hal

kadınlarda kıyamete kadar devam edecektir. (İbn-iAbidin, İst. Şamil Y.C.LS.460.).

Kızın Buluğa Ermesi ve İlk Adetinin Başlama Zamanı:

Kızın buluğa ermesi ve ilk adetinin başlama zamanı, Hanefî ülemasında dokuz yaşından sonradır. Çünkü Peygamber , Aişe ile dokuz yaşındayken evlendi. Bunun zahirine göre Peygamber Aişe ile buluğa erdikten sonra evlenmiştir. (İbn-i Abidin, İst. Şamil Y.C.1,5.458. Fetevayı Hindiyye, Ank. Akçağ Y. C. 1,S. 129).Ülkemizde ise aybaşı yaşı 12-13 civarındadır. Soğuk ülkelerde daha geç, sıcak iklimlerde daha erken olabilir.

Bir diğer görüşe göre de; Peygamberin şu sözüyle buluğ yaşı yedi yaş olarak takdir edilmiştir. "Yedi yaşlarına ulaştıklarında onları namazla emredin" buyurmuştur. (Mebsut, Serahsi, C.3,5.149).

Kızlar ilk adet kanı ile buluğa girmiş olurlar ve mükelleftirler. Namaz, oruç v.s. gibi ibadet ve amellerle yükümlüdürler. Kız 15 yaşını bitirince (ayhali görmese de) hükmen buluğa ermiş kabul edilir. (Fetevayı Ali Efendi, C.2,S.208.).

Merak ediyorum müslüman bayan arkadaslar bu bilgiler için ne diycek..

Sizler bu yazılanları mantıklı buluyormusunuz...

tarihinde selection tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...