Jump to content

Bizimki Papatya olsun!

Recommended Posts

• İleti 216
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Arap Ayaklanmalarının sonuçları ne olabilir?

Arap ülkelerindeki bu ayaklanmalar 2011'e daha şimdiden damgasını vurdu sayılır.

Hatta bu ayaklanmalar Arap ülkeleriyle sınırlı kalmayabilir.

Büyük olasılıkla bu ayaklanmalar, henüz atlatılamamış olan ekonomik krizi büyütebilir.

Krizin büyümesi ayaklanma dalgasının diğer ülkelere sıçramasına neden olabilir.

Marduk imasında bulunmuş olmayalım ama 2012 yılı çok çetin geçebilir.

Bu bir kehanet değil, çünkü işin içinde petrol var.

Hele Bahreyn ve Yemen ayaklanmaları sürerse Suudi Arabistan'ın bundan etkilenmemesi mümkün değil.

Bu da ABD ve AB'yi kaygılandırıyor.

Çünkü hiçbiri Suudi Arabistan'dan rahatsız değil.

Onların derdi diktatörlerle değil, kendilerine tam bağımlı olmayan diktatörlerle.

Sitelerde Paylaş

Libya ikiye bölünmüş durumda.

Libya'nın doğusu tümüyle İsyancıların elinde artık.

Kaddafi'nin bir konuşma yapması daha bekleniyor.

Ama geri adım atacağına umutla bakılmıyor.

Bu arada katliam büyüyor. Artık ölü sayısı binlerle ifade ediliyor.

Artık sona yaklaşıldı. İsyancıların başkente uzaklığı sadece 40-50 km.

Medyada ve forumlarda Mısır'da, Tunus'ta, Libya'daki ayaklanmaların devrim olup olmadığı konusu sıkça tartışılıyor.

Başlığın ilk yazılarında buna değinmiştik. Tekrar ifade edelim:

Bu ayaklanmalar bir halk hareketidir ve devrimin tüm özelliklerine sahiptir.

Ancak devrimin öncülüğünü yapan bir organdan, bir partiden yoksundur.

Bu büyük bir eksiklikti. Böyle bir organ olmadığı için de içinden lider çıkamadı. Ve devrime sahiplenilemedi.

Sonuçta iktidar yıkıldı ama devletin diğer organları yıkılamadı ve yerine yenilerini yapılandıracak olan devrimci ekip geçemedi.

İktidar orduya teslim edildi ve devrimin kaderi ordunun elinde artık.

Orduda devrimci bir yapı varsa, devrimi tamamlayıcı adımları atar. Yoksa oyalayıcı kararlar alır ve baskıyla bunları sürdürür.

Eskisinden pek farklı olmayacak şekilde devam edilir. Böyle olduğu takdirde devrim gerçekleşmemiş sayılır.

Örneğin Libya'da Kaddafi yıkılır da yerine demokrasi gelirse, demokratik devrim gerçekleştirilmiş olur.

Ama şeriatçiler başa gelip de teokrasiye geçilirse bu karşı devrim sayılır. Çünkü gerici nitelikte gerçekleşmiştir.

Yani, sonuçta muhakkak şekilde eski yapıdan farklı ve ileri bir adım atılması, olmayan hakların ve demokrasinin sağlanması şarttır.

Bazıları şimdiden "Mısır'da devrim olmuştur" diyerek saçmalıyor. Durun bakalım, bekleyelim sonucu görelim.

Baştakini indirmekle devrim olmuyor. Yerine geçen de eskisinden farksız olursa bu devrim, darbeye dönüşmüş olur.

Sitelerde Paylaş

Kaddafi ekrana çıkamadı, telefonla bağlandı.

Yine esti, gürledi. Milleti azarlayıp tehdit etti.

"Çocuklarınızı sokaktan çekmezseniz beni sinirlendirirsiniz bu da Libya'nın yıkımı olacaktır." dedi.

Ayaklanmadan El Kaide'yi sorumlu tuttu.

Artık eli iyice zayıfladı.

Taraftarlarına çağrı yapıp sokağa çıkmalarını istemişti.

Ama çıkanların sayısı sadece 300-400 kişiydi.

Hava Kuvvetleri Bingazi'nin bombalanması emrine uymadı.

Komutanların çoğu devrimi desteklediklerini açıkladılar.

Libya'nın batı şehirleri de düşmeye başladı.

Başkent kuşatma altında. Yönetim Trablus'a hapsoldu.

İsyancılar Trablus'a girdiği anda çok şiddetli bir iç savaş yaşanabilir.

Bu aşamada Libya'ya BM müdahalesi de söz konusu olabilir.

Böyle bir durumda Kaddafi teslim olmaz, intihar eder herhalde.

Sitelerde Paylaş
bu ülke tehlikede iken sadece atatürkçü vatanseverler meydana çıkar.ne komünisti..ondan mı yetmez ama evet dedi içlerinden pek çoğu..lafta demokratlar..

Pek çoğu değil queen.

Çok az bir kısmı. Belki %1'i bile değil.

Onları da kimse sosyalistten, komünistten saymıyor zaten.

O yüzden sosyalistleri "yetmez ama evet" çi olarak nitelendirmek yanlış olur.

Büyük bir kısmı hayır'cı, küçük bir kısmı ise boykotçuydu.

Sitelerde Paylaş

bu ülke tehlikede iken sadece atatürkçü vatanseverler meydana çıkar.ne komünisti..ondan mı yetmez ama evet dedi içlerinden pek çoğu..lafta demokratlar..

Büyük bir efor sergiliyor olmalısın. Bu tür halüsinasyon için ancak büyük bir efor sergilemek gerekir.

Komünist gruplar, '' Yetmez ama Evet '' diyormuş. Bu sloganı kullananlar, BBP ve gençsiviller adında sağ gruplardır.

Sosyalist grupların çoğunluğu '' Hayır '' kampanyası düzenledi. Küçük bi sosyalist grubu ise Kürt siyasetinin '' Boykot '' çizgisine geçti.

Lütfen, bu tür iletileri yazarken önce biraz araştırma yapmalısın, bu araştırmalar halüsinasyonlarına iyi gelcektir.

Bu ülke tehlikede olduğu zaman komünistlerin sokaklara çıkacağı konusunda eminim ama senin gibi Atatürkçülerin çıkacağı konusunda ise ağır şüphelerim var. Samimi Atatürkçülerin, tehlike anında sokaklarda yerlerine alacağı konusunda ise şüphem yok.

tarihinde powerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Komünist gruplar, '' Yetmez ama Evet '' diyormuş. Bu sloganı kullananlar, BBP ve gençsiviller adında sağ gruplardır.

Sosyalist grupların çoğunluğu '' Hayır '' kampanyası düzenledi. Küçük bi sosyalist grubu ise Kürt siyasetinin '' Boykot '' çizgisine geçti.

Referandumda en kötü seçenek hayır oyu kullanmaktı. Evet ile boykot seçenekleri kabul edebilir geliyor bana. Hayır oyu ile hiçbir şey değişmeyecekti. CHP-MHP blogu AKP'den bile reaksiyoner zira.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Referandumda en kötü seçenek hayır oyu kullanmaktı. Evet ile boykot seçenekleri kabul edebilir geliyor bana. Hayır oyu ile hiçbir şey değişmeyecekti. CHP-MHP blogu AKP'den bile reaksiyoner zira.

Başlatma hayırından, evetinden ha!

Başlığı sabote edip, cıvıklaştırma.

Biri yanlış bir laf etti, düzeltildi.

Sen de mal bulmuş mağribi gibi atlama üstüne.

Hadi git, başka yerde tartış, neyin iyi-kötü olduğunu. :angry:

Mesajları okuyan bir mod varsa queen'in mesajından itibaren temizlerse iyi olur.

Sitelerde Paylaş

Hadi git, başka yerde tartış, neyin iyi-kötü olduğunu. :angry:

[/b]

Başlığın amacına uygun bir mesaj yazayım sana, peki: Türk halkı ayaklanıp hükümeti devirerek iktidarı kemalistlere vermez. Unut bunu :)

Sitelerde Paylaş
Başlığın amacına uygun bir mesaj yazayım sana, peki: Türk halkı ayaklanıp hükümeti devirerek iktidarı kemalistlere vermez. Unut bunu

Halk niye iktidarı ona buna versin.

Siz liboş takımı aklınızı Kemalistlikle bozmuşsunuz.

Kemalistlik falan bitmiş, ne Kemalistliği...

Demokratik devrimden sonra oluşacak olan Halk iktidarıdır.

O halk iktidarının sahipleri de Cumhuriyet devrimlerinin değerini çok iyi bilir.

Ha, halk ayaklanır mı, o ayrı mesele.

Bu şartlarda ve Arap çapulcuları gibi ne yaptığını bilmezcesine ayaklanmaz.

Ama damarına basıldığı, bunaltıldığı takdirde sığır gibi duracağını da kimse sanmasın.

Halkı öfkelendirmeyeceksin. Öfke kında durmaz!

Sitelerde Paylaş

Demokratik devrimden sonra oluşacak olan Halk iktidarıdır.

O halk iktidarının sahipleri de Cumhuriyet devrimlerinin değerini çok iyi bilir.

Bak işte kemalist bir devrim bekliyorsun. Halk ayaklanması olursa halk seninkileri de tasfiye eder, ona göre. Neyse kib.

Sitelerde Paylaş

Büyük bir efor sergiliyor olmalısın. Bu tür halüsinasyon için ancak büyük bir efor sergilemek gerekir.

Lütfen, bu tür iletileri yazarken önce biraz araştırma yapmalısın, bu araştırmalar halüsinasyonlarına iyi gelcektir.

Bu ülke tehlikede olduğu zaman komünistlerin sokaklara çıkacağı konusunda eminim ama senin gibi Atatürkçülerin çıkacağı konusunda ise ağır şüphelerim var. Samimi Atatürkçülerin, tehlike anında sokaklarda yerlerine alacağı konusunda ise şüphem yok.

küstahh herif

sen kimsin ki benle bu tarz itham edici konuşuyosun önce kendine bak sersem

:angry:

ben yazılan iletiye göre öyle konuştum

halk akp iktidarına karşı ayaklanacaksa sözde demokratlar mı yapar bunu salak sen gibiler yani

onlar zaten evetçiydi

orada sadece komünist demedim demokratları da dedim

babetimin demokratları

kastor kendiyle çelişti ondan öyle yazdım

hadi bas git

....

pantecim saçmalayan kastordu

ben de ona göre yazdım

bir ayaklanma olacaksa hangi demokratlar yapacak kastor uçmuş...

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bak işte kemalist bir devrim bekliyorsun.

:blink:

Ya sen kafa mı buluyorsun, yoksa devrim cahili misin..

Halk, diyoruz, halk iktidarı diyoruz, demokratik devrim diyoruz. "Bak işte Kemalist devrim!" diyor.

Demokratik devrimde cumhuriyet devrimlerine dokunulmaz, çünkü hiçbiri demokratik devrim anlayışına ters değildir.

Ayrıca Cumhuriyet devrimlerinin değerini bilmeyenlere de solcu, sosyalist denmiyor, bilesin.

Sosyalistler, o devrimleri tamamlanmamış, eksik kalmış olarak nitelendirirler. DD ile tamamlanacağı düşüncesindedirler.

Tabi DD'ye gerek duymayıp direk sosyalist devrimi amaçlayanlar için söylemiyorum.

Onlar açısından cumhuriyet devrimlerinin eksik kalan yanları zaman içinde tamamlanmıştır ve ayrı bir DD'ye gerek yoktur.

Neticede ister DD'ci olsun, ister SD'ci, sonuçta tümü Atatürk devrimlerini olumlu-gerekli bulurlar.

Dsip gibi solcu saymadığımız liboş tayfası hariç.

Sitelerde Paylaş

Ben senin derdinin ne olduğunu iyi biliyorum Pante. O yüzden damardan girdim, İslamcılar da devrim yapsalar sizin cumhuriyet devrimlerinize dokunmazlar zati, danıştay, yargıtay, meclis falan kalır. Sen merak etme :)

Sitelerde Paylaş
Ben senin derdinin ne olduğunu iyi biliyorum Pante. O yüzden damardan girdim, İslamcılar da devrim yapsalar sizin cumhuriyet devrimlerinize dokunmazlar zati, danıştay, yargıtay, meclis falan kalır. Sen merak etme smile.gif

İslamcılar Danıştay, Yargıtay'ın varlığına dokunmazlar elbette, sadece ele geçirir, kendilerine dokunmayan adalet oluştururlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...