Jump to content

Gerçekleri görebilseydin - versiyon 2.0

Recommended Posts

1- Daha önce bir başlık açılmıştı, öldükten sonra biri CD izlettirseydi vs. gibisinden. yaklaşım doğru, ama bence eksikti.

2- Müslümanların ve inananların temcit pilavı gibi kullandıkları "ya varsa" şeklinde başlayan ve bilinen "pascal's wager" türevi, aklı sıra şark kurnazı, iğrenç, çıkarcı ve olası bir tanrıyı aptal yerine koyan bir yaklaşımları vardır.

İşte bu başlık ikisnin birleşimi..... .. .

Kurgu başlıyor;giriş:

..İmanlısınız(müslüman, hristiyan vs.)hem de ne imanlı, bilim milim evrim akıl makıl hikaye size. Öldünüz. Ekran değişti; bir baktınız ki göğe möğe yükseliyosunuz, boyut değiştiriyorsunuz vs. Yani bilinciniz bir başka boyutta ve anlamda devam ediyor. hatta etrafta isteğe bağlı melek vs. kabilinden yaratıklar falan da olabilir. hatta peşisıra tanrının(ya da öyle addedebileceğiniz bir şeyin) huzuruna da eriyorsunuz. Şüphe yok.

Yaşasın! ölümden sonra yaşam var(mış)! ahiret varmış! haklıymışsınız! çok mutlusunuz! sizin şu "ya varsa" kumarınız tuttu! "ya varsa" kumarını bile akıl edemeyen mankafa ateistler düşünsün artık..derken..

Şraaaak!!!.. o da ne?! tokadı yediniz! hem de ne tokat. arkadan bir ses(Tanrı): Atın bunu cehennemee!!...şaşkınlık.hüsran.yıkım..

N'ooluya lan?!....

Tanrı:N'olduğunu anlatayım. Suçlusun, çünkü:

1- Aklı, yani benim gönderdiğim tek gerçek kitabı ve yöntemi(bilimi) reddedtin ya da ikinci plana attın. bu en büyük suçundur.

Onun yerine; şiddete mahal veren, akıl, mantık ve matematik hataları bulunan, kadını ikinci sınıf kabul eden, çok eşliliği reddetmeyen, köleliği reddetmeyen, milletin seks hayatından falan bahseden, savaşta esirlerin içine boşalınmamasını tembihleyen vs. vs.. insan(beşeriyat)tarafından yazıldığı, en azından "tanrısal olmadığı" apaçık olan uydurma bir kitabı bana mallettin. beni küçük düşürdün.

2- kadınlarını türban ve tesettür denen bir cenderenin içine soktun, onlara eziyet ettin, özgürlüklerini kısıtladın. kendi uçkurunu ve sorumluluğunu bile onlara yükledin. tanrısal bir kitabın "ataerkil" olamayacağını bile akıl edemedin.

3- tüm insanlığa tüm zamanlar için inmiş olduğu iddia edilen bir kitabın nasıl olup da tek bir bedevi dilinde inmiş olabileceğini sorgulamadın. o tek dil(arap dili) yüzünden tefsir ve meallerde sayısız çeviri ve yorum farkının ortalığı arap saçına çevirdiğini; bir sürü mezhebin, teröristin, diktatörün de ortaya çıkmasına "mahal verdiğini" ve benim böyle bir şapşallık yapmayacağımı da görmedin.

4-Oysa tüm zamanlara inebilecek tek gerçek kitabın "akıl" ve yöntemin "bilim" olabileceğini göremedin. düşünmedin bile. O akıl ki, herkeste doğuştan var. O akıl ki, kendi dilinde gelişiyor. çeviri yok. tefsir meal yok. o Akıl ki, düşünerek, sorgulayarak, bilimle her daim geliştirilip güncellenebiliyor. 1400 sene önce gönderildiği tarihte çakılı kalmaya mahkum olan statik bir kitaptan fersah fersah üstün.

5-her ne akla hizmetse, gerçek cevabın "inanmak" olduğunu, bunun için ödüllendirileceğini zanettin. ve her ne akla hizmetse "inanmamanın" kötü bir şey olduğunu kabul ettin. benim nasıl düşünüyor olduğuma da sen karar verdin..harbi uyuzum sana.

6-bir mahluku sadece, hiç düşünmeden ve sorgulamadan mal gibi (bana) inandığı için neden ödüllendireyim ki?! Benim için evla olan araştıran, sorgulayan, şüphe edendir! bunu kafana kazı.

7-Oysa gerçek cevap yoktu! sadece süreç vardı. bilim vardı, "diyalektik materyalizm" vardı. Tek gerekli olan "AKLINI" kullanmaktı. ve evet, ulaşılabilmesi mümkün gerçeğe ya da doğruya en yakın cevap; "ateizm"di, agnostisizm" di. Sonuca ulaşmanız için yeterli veri bu evren dahilinde mevcut değildi. mevcutsa bile yeterli zamanı ben size vermedim. bu bağlamda ben için en üst mertebede mahluk ateist ve agnostik olandır. çünkü aklını(yani benim gerçek kitabımı) en çok "o" kullanmıştır.

8- Ha bu arada en çok ya varsa mantığıyla inananlarınıza kılım bilesiniz. Mal mı sandınız lan siz beni?!!

bu liste uzayıp gider, tamamının fotokopileri cehennem girişinde rafta, içerde okursun. bolca zamanın olacak. ha bizim zebaniler değdirebilir bu arada, ses etmememeni tavsiye ederim.

Şimdi sen yallah cehenneme, önce bir süre haşlanacaksın. sonra da yokolacaksın. ceza meza da çok umurumda değil aslında, uğraşamam sizinle. bana ateistler vs. lazım.. (deneyin 2. aşamasına devam edecem ya da ödüllendirecem vs. şeklinde de devam ettirilebilir bu.)

İnanan kişi: ateistler ne olacak?

tanrı: Sanane!

Kurgu bitti.

Şimdi müslümanlara ve tüm imanlılara sorum şu:

- Böyle bir olasılık da olabilir mi?! olmazsa neden? ve nasıl emin oluyorsunuz?!

Ve ben diyorum ki eğer diğer tarafta yaşam varsa, ahiret varsa, tam olarak böyle birşey olacak. bu yüzden tüm müslümanlar, hristiyanlar ve imanlı kişiler yapmayın etmeyin. etmeyin eylemeyin. gelin dinden çıkın ateist, agnostik olun. kafir olun. bir tanrı sizin inandığınız kadar şapşal ve aptal olamaz, varsa ancak bu şekilde olur. söylemedi demeyin.

Bakın diğer tarafta bir şey yoksa hepimiz yokolup gidecez tamam ama, hiç mi düşünmüyorsunuz:

YA VARSA?

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 140
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İslam bir hayat biçimi olmamasına rağmen toplumlar kültürlerinde bunu tarz olarak oluşturmuşlar. İslami yaşam formunun diyetlerimi sizi bu yazıyı yazmaya itti? Bu formda gördüğünüz yozlaşmışlıklarmı size bu paragrafları yazdırdı? O zaman djler clablarda çalmasın; Sporcular ne isterse yesin...

Mesele gördüğüm kadarı ile sizin Tanrıdan şüphe duyulması değil şüphe duyulmamasından şüphe duyulması. Aynı bakış bilinizki müslümanlar içinde geçerli onlarda şüphe duyulmasından şüphe duyuyor. Esasen mesele hiç de Tanrıdan şüphe olmuyor.

Siz Eğer savınızda; Müslümanların kandırmaya gidişindeki yolu belirtmişsiniz. Ancak, Eğer, Fakat, yada dünyasında olunca kendi mahkumiyetinizi başka insanlarda aramayınız. Siz bilimsel metaryelist diyalektiğin yosunlu taşalarında yada modernizmin paslı zindanlarında tutuklusunuz diye neden müslümanlarıda orada tutuklu görüyorsunuz ki?

İslam zaten akıldır. Birde akıldan soyutlayarak nakilizasyonu İslam olarak ortaya atmışsınız. Nakilizasyon işini İslam bedevilere bırakmış sizde onların silik ayak izlerinden istikamet ufuklarını yazmışsınız.

Zaman yanılsamasında zaten o bahsettiğiniz anda olduğumuzu algılayamıyoruz. Eğer aklın içine sığmayan ve vicdanın taşıyamayacağı eylemler varsa ki var; Hesabı herkesten sorulacaktır. Bilenlerden belki bilmeyenlere göre çok daha fazla. Müslümana çok çok daha fazla sorulacaktır. Müslüman olmak bir boyut meselesi zaten. O boyuta ölünce değil müslüman olunca geçiyoruz.

Sorundaki olgular ne doğrudur ne yalnış. Bu bir derecedir. Tanrıdan Ateizme 1 derece, 2 derece, 3 derece,..., Tanrıdan müslümanlığa 360 derece.

Yozlaşmada

1- Daha önce bir başlık açılmıştı, öldükten sonra biri CD izlettirseydi vs. gibisinden. yaklaşım doğru, ama bence eksikti.

2- Müslümanların ve inananların temcit pilavı gibi kullandıkları "ya varsa" şeklinde başlayan ve bilinen "pascal's wager" türevi, aklı sıra şark kurnazı, iğrenç, çıkarcı ve olası bir tanrıyı aptal yerine koyan bir yaklaşımları vardır.

İşte bu başlık ikisnin birleşimi..... .. .

Kurgu başlıyor;giriş:

..İmanlısınız(müslüman, hristiyan vs.)hem de ne imanlı, bilim milim evrim akıl makıl hikaye size. Öldünüz. Ekran değişti; bir baktınız ki göğe möğe yükseliyosunuz, boyut değiştiriyorsunuz vs. Yani bilinciniz bir başka boyutta ve anlamda devam ediyor. hatta etrafta isteğe bağlı melek vs. kabilinden yaratıklar falan da olabilir. hatta peşisıra tanrının(ya da öyle addedebileceğiniz bir şeyin) huzuruna da eriyorsunuz. Şüphe yok.

Yaşasın! ölümden sonra yaşam var(mış)! ahiret varmış! haklıymışsınız! çok mutlusunuz! sizin şu "ya varsa" kumarınız tuttu! "ya varsa" kumarını bile akıl edemeyen mankafa ateistler düşünsün artık..derken..

Şraaaak!!!.. o da ne?! tokadı yediniz! hem de ne tokat. arkadan bir ses(Tanrı): Atın bunu cehennemee!!...şaşkınlık.hüsran.yıkım..

N'ooluya lan?!....

Tanrı:N'olduğunu anlatayım. Suçlusun, çünkü:

1- Aklı, yani benim gönderdiğim tek gerçek kitabı ve yöntemi(bilimi) reddedtin ya da ikinci plana attın. bu en büyük suçundur.

Onun yerine; şiddete mahal veren, akıl, mantık ve matematik hataları bulunan, kadını ikinci sınıf kabul eden, çok eşliliği reddetmeyen, köleliği reddetmeyen, milletin seks hayatından falan bahseden, savaşta esirlerin içine boşalınmamasını tembihleyen vs. vs.. insan(beşeriyat)tarafından yazıldığı, en azından "tanrısal olmadığı" apaçık olan uydurma bir kitabı bana mallettin. beni küçük düşürdün.

2- kadınlarını türban ve tesettür denen bir cenderenin içine soktun, onlara eziyet ettin, özgürlüklerini kısıtladın. kendi uçkurunu ve sorumluluğunu bile onlara yükledin. tanrısal bir kitabın "ataerkil" olamayacağını bile akıl edemedin.

3- tüm insanlığa tüm zamanlar için inmiş olduğu iddia edilen bir kitabın nasıl olup da tek bir bedevi dilinde inmiş olabileceğini sorgulamadın. o tek dil(arap dili) yüzünden tefsir ve meallerde sayısız çeviri ve yorum farkının ortalığı arap saçına çevirdiğini; bir sürü mezhebin, teröristin, diktatörün de ortaya çıkmasına "mahal verdiğini" ve benim böyle bir şapşallık yapmayacağımı da görmedin.

4-Oysa tüm zamanlara inebilecek tek gerçek kitabın "akıl" ve yöntemin "bilim" olabileceğini göremedin. düşünmedin bile. O akıl ki, herkeste doğuştan var. O akıl ki, kendi dilinde gelişiyor. çeviri yok. tefsir meal yok. o Akıl ki, düşünerek, sorgulayarak, bilimle her daim geliştirilip güncellenebiliyor. 1400 sene önce gönderildiği tarihte çakılı kalmaya mahkum olan statik bir kitaptan fersah fersah üstün.

5-her ne akla hizmetse, gerçek cevabın "inanmak" olduğunu, bunun için ödüllendirileceğini zanettin. ve her ne akla hizmetse "inanmamanın" kötü bir şey olduğunu kabul ettin. benim nasıl düşünüyor olduğuma da sen karar verdin..harbi uyuzum sana.

6-bir mahluku sadece, hiç düşünmeden ve sorgulamadan mal gibi (bana) inandığı için neden ödüllendireyim ki?! Benim için evla olan araştıran, sorgulayan, şüphe edendir! bunu kafana kazı.

7-Oysa gerçek cevap yoktu! sadece süreç vardı. bilim vardı, "diyalektik materyalizm" vardı. Tek gerekli olan "AKLINI" kullanmaktı. ve evet, ulaşılabilmesi mümkün gerçeğe ya da doğruya en yakın cevap; "ateizm"di, agnostisizm" di. Sonuca ulaşmanız için yeterli veri bu evren dahilinde mevcut değildi. mevcutsa bile yeterli zamanı ben size vermedim. bu bağlamda ben için en üst mertebede mahluk ateist ve agnostik olandır. çünkü aklını(yani benim gerçek kitabımı) en çok "o" kullanmıştır.

8- Ha bu arada en çok ya varsa mantığıyla inananlarınıza kılım bilesiniz. Mal mı sandınız lan siz beni?!!

bu liste uzayıp gider, tamamının fotokopileri cehennem girişinde rafta, içerde okursun. bolca zamanın olacak. ha bizim zebaniler değdirebilir bu arada, ses etmememeni tavsiye ederim.

Şimdi sen yallah cehenneme, önce bir süre haşlanacaksın. sonra da yokolacaksın. ceza meza da çok umurumda değil aslında, uğraşamam sizinle. bana ateistler vs. lazım.. (deneyin 2. aşamasına devam edecem ya da ödüllendirecem vs. şeklinde de devam ettirilebilir bu.)

İnanan kişi: ateistler ne olacak?

tanrı: Sanane!

Kurgu bitti.

- Böyle bir olasılık da olabilir mi?! olmazsa neden? ve nasıl emin oluyorsunuz?!

Ve ben diyorum ki eğer diğer tarafta yaşam varsa, ahiret varsa, tam olarak böyle birşey olacak. bu yüzden tüm müslümanlar, hristiyanlar ve imanlı kişiler yapmayın etmeyin. etmeyin eylemeyin. gelin dinden çıkın ateist, agnostik olun. kafir olun. bir tanrı sizin inandığınız kadar şapşal ve aptal olamaz, varsa ancak bu şekilde olur. söylemedi demeyin.

Bakın diğer tarafta bir şey yoksa hepimiz yokolup gidecez tamam ama, hiç mi düşünmüyorsunuz:

YA VARSA?

Sitelerde Paylaş

>>> İslam zaten akıldır. Birde akıldan soyutlayarak nakilizasyonu İslam olarak ortaya atmışsınız. Nakilizasyon işini İslam bedevilere bırakmış sizde onların silik ayak izlerinden istikamet ufuklarını yazmışsınız.

Akıl ise islamın kuyrukl bir yalan olduğunu söylüyor.

O halde cehennemde cayır cayır yanacak olan siz, cennette keyf edecek olan biz oluyoruz elbette.

Bizde bu hali siz görünce ne diyeceksiniz, onu soruyoruz?

Sitelerde Paylaş

tanrı varsa adil olmalıdır...

yoksa sorun yok...

adil değilse de yapacak bir şey yok...

yani adil olmayan bir tanrının ne yapıp edeceği belli olmaz...

tanrı adil ise...

o zaman adil bir tanrının bizden isteyebileceği şeyler bellidir...

adalet duygusunu veren ona uygun davranmamızı istemektedir...

Sitelerde Paylaş

Boş ver şimdi tanrının adilliğini kireç. O adil filan değildir, ama o başka meseledir.

Şimdi biraz şeytana bakalım senle. 250 bin sene önce insan ortaya çıkmış. Belki daha öncedir, ama 250 bin senesi garanti. 248 bin sene insanla uğraşmış şeytan en azından. Acaba bu 248 bin senede, insanı nasıl kandıracağını öğrenmesi imkansız mı?

Ve sen şeytan olsaydın, 248 bin yıllık tecrübeden sonra insanı kandırmak için ne yapardın? Bunun en akıllıcası, şu semavi denen dinler gibi bir din çıkarmak, insanları da böylece kandırmak olmaz mıydı?

Eğer şu şeytan, allah filan hikayesi gerçekse, bu din, en başta islam, alanen şeytanın dini olabilir. İnsanlara her türlü vahşeti, pisliği, rezilliği, o vicdanı, aklı, insanlığı unutturup böylesine büyük bir şevkle işlettirebilecek, islamdan daha iyi bir sapıklık olabilir mi?

Buyur, gel bakalım beraberce, sen şeytan olsaydın, insanları bu kadar ilkel ve aşağılık vahşi sapıklar yapmak için, nasıl bir yol izlerdin?

Sitelerde Paylaş

Boş ver şimdi tanrının adilliğini kireç. O adil filan değildir, ama o başka meseledir.

Şimdi biraz şeytana bakalım senle. 250 bin sene önce insan ortaya çıkmış. Belki daha öncedir, ama 250 bin senesi garanti. 248 bin sene insanla uğraşmış şeytan en azından. Acaba bu 248 bin senede, insanı nasıl kandıracağını öğrenmesi imkansız mı?

Ve sen şeytan olsaydın, 248 bin yıllık tecrübeden sonra insanı kandırmak için ne yapardın? Bunun en akıllıcası, şu semavi denen dinler gibi bir din çıkarmak, insanları da böylece kandırmak olmaz mıydı?

Eğer şu şeytan, allah filan hikayesi gerçekse, bu din, en başta islam, alanen şeytanın dini olabilir. İnsanlara her türlü vahşeti, pisliği, rezilliği, o vicdanı, aklı, insanlığı unutturup böylesine büyük bir şevkle işlettirebilecek, islamdan daha iyi bir sapıklık olabilir mi?

Buyur, gel bakalım beraberce, sen şeytan olsaydın, insanları bu kadar ilkel ve aşağılık vahşi sapıklar yapmak için, nasıl bir yol izlerdin?

şeytan kötülüğün simgesi...

kötülüğe şeytan denmiş...

kötülük yaptıran her şey şeytan...

sen kötülük yaptığın yaptırdığın anda şeytanlaşırsın...

iyilik yaptığın yaptırdığın zamanda melekleşirsin...

din dilinde bu tür kavramlar kişileştirilmiştir...

yani ben öyle biliyorum...

Sitelerde Paylaş

İslam bir hayat biçimi olmamasına rağmen toplumlar kültürlerinde bunu tarz olarak oluşturmuşlar. İslami yaşam formunun diyetlerimi sizi bu yazıyı yazmaya itti? Bu formda gördüğünüz yozlaşmışlıklarmı size bu paragrafları yazdırdı? O zaman djler clablarda çalmasın; Sporcular ne isterse yesin...

İslam bir hayat biçimi olmamasına rağmen mi? şaka mı bu!?..müslümanların kaçı sizle aynı fikirdedir acaba? %5-10? ya da o zaman "şeriat" nedir bana tanımını yapar mısınız?..tam aksine islamın bir kitaptan ibaret olmadığı, hayatın ve sosyal yaşamın(düzenleyicisinin) kendisi olduğu, laikliğin olduğu yerde islamın olamayacağı islami cenahın en yaygın eleştiri ve "motto"larından değil midir?

Ve yozlaşmışlık islami topluluklarda değil; islamın, kuran'ın ta kendisinde. söylesenize, mirastan kadına düşen pay erkekle eşit mi? herhangi bir hadisede tanıklık için erkeğe kaç, kadına kaç şahit gerekiyor? kölelik kesin surette yasaklanmış mı? savaşta elde edilen kölelerle nasıl seks yapılması gerektiği yazıyor mu yazmıyor mu? hiçbir surette öldürmemek gerektiği yazıyor mu yazmıyor mu? yoksa hasımların yakalandığı yerde kılıçtan geçrirlmesiyle ilgili ayetler var mı yok mu?!!..hepsine cevap verin. bunları ben mi uyduruyorum? evet ya da hayır..sakın o zamanki şartlara göre yazılmış edilmiş vs. savunusuyla gelmeyin. kuran evrensel ve "zamanlar üzeri" olması iddiasında değil mi?

Ayrıca yazıyı müslüman, hristiyan ve tüm "imanlıları" kapsayacak şekilde yazdım ve birçok yerde de belirttim.

Mesele gördüğüm kadarı ile sizin Tanrıdan şüphe duyulması değil şüphe duyulmamasından şüphe duyulması. Aynı bakış bilinizki müslümanlar içinde geçerli onlarda şüphe duyulmasından şüphe duyuyor. Esasen mesele hiç de Tanrıdan şüphe olmuyor.

cümlelerde düşüklük var ne demek istediğinizi tam anlayamadım ama benim kastettiğim şey: her ne hikmetse "şüphe duymanın" ve "inanmamanın" kötü, ve yine her ne hikmetse "inanmanın" iyi bir şey olarak kabul edilmesi. inanmamak ve şüphe duymak neden kötü, ceza gerektiren bir şey arkadaş?! tanrının nasıl düşündüğünü nerden biliyorsunuz? ben herhangi bir bilinçli canlılığı "yaratan" olsaydım eğer, mal gibi sorgusuz sualsiz inananları değil, sorgulayan ve aklını kullanaları tercih ederdim.

ya da şöyle sorayım: yaratmak, (keyfi)yargılama hakkını verir mi?

Siz Eğer savınızda; Müslümanların kandırmaya gidişindeki yolu belirtmişsiniz. Ancak, Eğer, Fakat, yada dünyasında olunca kendi mahkumiyetinizi başka insanlarda aramayınız. Siz bilimsel metaryelist diyalektiğin yosunlu taşalarında yada modernizmin paslı zindanlarında tutuklusunuz diye neden müslümanlarıda orada tutuklu görüyorsunuz ki?

cümlelerde çok düşüklük var. demek istediğinizi anlamak güç. yalnız benim herhangi bir yerde tutuklu olduğumu düşündüğüm falan yok.

İslam zaten akıldır. Birde akıldan soyutlayarak nakilizasyonu İslam olarak ortaya atmışsınız. Nakilizasyon işini İslam bedevilere bırakmış sizde onların silik ayak izlerinden istikamet ufuklarını yazmışsınız.

"Sonunda güneşin battığı yere ulaşınca onu, kara balçıklı bir suda batıyor gördü." ne akıl ama.. bu forum kurandaki akılsızlıkların sayısız örnekleriyle dolu. kendinizi kandırmayı bırakın artık. beyin bir kere yıkanmaya görsün..İnsan hakları evrensel beyannamesi kurana 10 tur attırır.

Zaman yanılsamasında zaten o bahsettiğiniz anda olduğumuzu algılayamıyoruz. Eğer aklın içine sığmayan ve vicdanın taşıyamayacağı eylemler varsa ki var; Hesabı herkesten sorulacaktır. Bilenlerden belki bilmeyenlere göre çok daha fazla. Müslümana çok çok daha fazla sorulacaktır. Müslüman olmak bir boyut meselesi zaten. O boyuta ölünce değil müslüman olunca geçiyoruz.

Sorundaki olgular ne doğrudur ne yalnış. Bu bir derecedir. Tanrıdan Ateizme 1 derece, 2 derece, 3 derece,..., Tanrıdan müslümanlığa 360 derece.

o boyuta müslüman olunca geçilmesi, 360 dereceler...kısaca müslümanlar ve ayrıcalıkları. dünyadaki 6 milyar insan aptal bir tek siz akıllısınız.bu ne kibirdir, kendini beğenmişliktir. müslümanlar ve tüm "ötekiler".

Özetle ve anladığım kadarıyla yazdıklarımın içini boşaltıp demogoji yapmışsınız.

Soru çok açıktı ve bence önemli bir soruydu: gerçekten tanrı ve ahiret varsa; fakat cezalandırılacak olan imansızlar değil de imanlılarsa?! böyle bir ihtimal olabilir mi olamaz mı?! olamazsa neden?!

Tekrar uyarıyorum. dinden çıkın. ateist-agnostik vs. olun. eğer uydurma bir kitaba inanıyor olarak ölürseniz ve diğer tarafta bir tanrı varsa kesin olarak ayvayı yediniz. söylemedi demeyin.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eğer bir tanrı varsa ve dünya üzerindeki dinleri o göndermediyse cennet ve cehennem i unut o zaman yok öyle yerler :) eğer bir tanrı varsa ve dünya üzerindeki dinleri o göndermediyse belki o tanrının yaradışında öldükten sonra yaşamda olmayabilir ahiret gününüde unut şuanki dinlerden alıntı lafları yani :)

Hayır o kavramları unutmayalım dersen cennet cehennem yine varsa o zaman, bu gönderilen dinler sayesinde biliyoruz bu kavramları ve o zaman bu dinler doğrudur, yani Tanrı tarafından gönderilmiştir...

Bir mantık yürütmüşsün ama bu dinleri Tanrı tarafından red ettirirken yine bu dinlerdeki yerleri konu edinmişsin ahiret cennet cehennem vs vs vs yani hikaye yanlış, sıfırdan bir hikaye yazman lazımdı bu yüzden olamaz yazdığın... Hikayede bu dünyadaki adı geçen yerler öldükten sonra karşımıza çıkarsa bu dünyadaki dinler zaten tanrı tarafından gönderilmiş doğru dinler olur...

Hikayeye şöyle bakalım bu dünyadaki dinler uydurma, bir inanan ve bir ateist öldü ve tanrının karşısına çıktı;

inana kişiye ; "sizler bir tanrı arayışı içindeydiniz ama benim tarafımdan gönderilmeyen kişiler tarafından uydurulma yazılara inandınız saçma sapan ibadetler yaptınız tapındınız akıl yokmu sizde o yazılanlara nasıl inandınız"

İnanmayanlara ; " Sizlerde zaten hiç bir zaman bir tanrı olamaz dediniz, ben gerçektende bir elçi göndersem o kitapta neler yazmamı bekliyordunuz varlığımı apaçık belli etmemi veya hiç bilinmeyen sırları açıklamamı mı ? hayır tabiki öyle olmucaktı o çok kullandığınızı söylediğiniz aklınızı boşamı verdim ben size o akılla kendiniz bir tanrı nın varlığını bulabilirdiniz...

inanan kişiye ; "inananlar bir tanrının olabileceğini kabullenecek kadar akıllı, ama benim tarafımdan gönderilmeyen dinlere inanacak kadar salaklardır"

İnanmayan kişiye ; "sizler ise benim tarafımdan gönderilmeyen dinlere inanmayacak kadar akıllı, ama aklınızla bir tanrının varolacağını bulamayacak kadar salaksınız"

durumlar eşit oldu böyle heralde... eee şimdi iki tarafada ne olucak ? ahirette yok ölenlere direk tanrı yargılıyor hemen... sıfırdan bir hikaye... heralde kararlarıda durumuna göre istediğini geri dünyaya yolllardı yeni bir bebek olarak istemediğinide yok ederdi ebediyen... belkide ikisinide yollardı....belki ikinizinde kabahatı yok suç bende kendim bir elçi göndermediğim için başka bir galakside başka bir gezegen var dünyadan daha güzel sizi oraya yollucam bir hayatta orda yaşayın hadi derdi...belkide Bu Tanrı'nın yaradışında öldükten sonra hiç bişi yoktu ölen yok olup gidiyordu...

Anlıyacağın senin hikaye yaş arkadaşım... o dinlerden alıntı kavramları çıkar ilk önce hikayenden o dinler yanlışsa ahiret yok cennet yok cehennem yok sorgulama yok... hiç biri yok.... sıfırdan bir hikaye yazmalısın o dinlerle hiç alaksı olmayan kavramlarla...

tarihinde Medcezirrr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> Hayır o kavramları unutmayalım dersen cennet cehennem yine varsa o zaman, bu gönderilen dinler sayesinde biliyoruz bu kavramları ve o zaman bu dinler doğrudur, yani Tanrı tarafından gönderilmiştir...

İyide cennet ve cehennem dene şeyi dinlerden bildiğimizi nerden uyduruyorsunuz?

Sence mumyalar ne iştir? Neden mumyalanır ölüler? Ölümden sonraki hayatın var olduğunu sanan ve o hayat için vücudu ihtimamla saklayan insanların, cesetlerin yakarsan bu ne anlama gelir?

Ve işte o insanların yaşadığı yerde, kötü insanların cesetlerinin yakıldığı bir yer varsa, buranın da adı cehennem ise, o insanlarda en azından semaiv olmayan bir dine tabiyse?

Cennet ve cehennem, yahudiliğin çıkıp yaygınlaştığı mekandaki iki yerin adıdır. Bu yerler hala bugünde oradadır ,gidilip görülebilir.

>>> Sizlerde zaten hiç bir zaman bir tanrı olamaz dediniz, ben gerçektende bir elçi göndersem o kitapta neler yazmamı bekliyordunuz varlığımı apaçık belli etmemi veya hiç bilinmeyen sırları açıklamamı mı ? hayır tabiki öyle olmucaktı o çok kullandığınızı söylediğiniz aklınızı boşamı verdim ben size o akılla kendiniz bir tanrı nın varlığını bulabilirdiniz.

Varlığını apaçık belli etmesinin, hiç bilinmeyen sırları açıklamasının kime ne zararı olur ki? Dahası varlığını apaçık belli etmiyorsa, salak mı bu tanrı ki siz aklınızla bunu bulabilirdiniz diyor?

Akıl şu anda tanrının var olmadığını ve olamayacağını gösteriyor. O tanrı, hem kendinin var olduğunu gösterecek her şeyi hem saklayacak, her şeyi kendi varlığının aksine görünecek şekilde yapacak, sonrada ama siz aklınızla bulmadınız diyecek? Belki tanrının derdi, masala, martavala kanmayıp, doğruyu yanlışı ayırt edebileni seçmektir ki şu anki durum ancak bunu gösteriyor. Eğer tanrı var diye düşünürsek, "sende defolu çıktın, yalana kanıyor, hayalini gerçek sanıyorsun, beyinsizin aptalın tekisin" diye geri dönüşüme yollayacaktır kesin.

Olay basittir: Tüm herşey bir tanrının varlığının asla ve kata olamayacağını gösterirken, sen çıkıp var diyorsan, bu açıkca deliliktir, aptallıktır. Ve bir tanrı var, herşeyi de kendi yokluğunu gösterecek şekilde yapmışsa ki öyle yapmış, derdi öyle aptallık eden defolu ürünleri yok etmektir. Ha ötesini bilemeyiz gerçi, belki niyeti sağlam ürünleri seçip onlarla karnını doyurmakta olabilir, öbürleri çöpe giderken biz mideye gidebiliriz, o daha ayrı bir mesele.

Ama eğer tanrı varsa, aklın ona vermesi gereken doğru cevap, kesinlikle "Tanrı yoktur" olmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Bakınız, Avrupa sömürgeciliği; bilimsel bir aydınlanmanın milletlerinden geldiğini başka milletlerin de onlara hizmet eden; Çapulcular, Fesçiler, Köylüler olduğunu sosyal hayatta bize empoze etmeye çalıştılar. Avrupa tüm kabalığı ile sadece kendisi “İnsan” diğer toplumlar gelişmemiş “ilkel insan” modelini bize iki asırdır yedirmeye çalışıyorlar. Oysa ne İstanbullunun ne Erzurumlunun kültür ve aydınlanma bilincinin %50 sine bile sahip olmayan cahil halklara sahiptiler. Sömürgeciliğin yerini de kırmızı Amerikan büfelerinin Anonim şirketleri aldı.

Bu Anadolu, mezapotamya, mısır, Azeri halkları, balkanlar kendini bilmez iki toplumun soğuk savaşında kültürel açıdan ezildikçe ezildi. Esasen hem bizim milletimiz hem diğer ezilen toplumlarda kendi değerlerinin de bir hiç olduğuna inandırılmış.

Bu millet emin olunuz ki Fransızlardan da daha Laik, Almanlardan daha nazik, İtalyanlardan çok daha fazla estetiktir. Onların ortaya koyduğu İnsan hakları beyannamesinin yanında 20 yıl da boşnakları keserler ama yunanlılar 500 yıl bu topraklarda sorunsuz yaşar.

Şimdi siz ABABD emperyaizminin dayattığı hem desteklediği hem desteklemiyor göründüğü İran modeli anlayışları İslam işte budur ve şöyle dandiktir. Derseniz; O zaman yukarda açıklamaya çalıştığım anlayışlar adına itiraz ederim.

Diğer dinlerin yanında İslam en azından akıl saygısınıda hak ediyor. Tanrı cevizleri verir ama ısırıpta kırmaz onları derken cevizler var şimdi onları biz kırıp yemeliyiz anlamakla hırsızların elini kesmeği el kesmek olarak anlamak aynı şeydir. Hem Faust adına Hem Fausta karşı olarak Cevizler böyle anlanır mı? İşte bu yüzden akıl diyorum.

Bakınız Tanrıdan şüphe duyan insan bunun savaşını cümlelerinde verir. Ancak sizin cümleleriniz ben şüphe duymuyorum Tanrı yok diyor. Sonra kim Tanrı var diyorsa işte ben ondan şüphe duyarım diye yazmaya başlıyor. Bu da sizi körü körüne ön kabullerle hareket eden tarikat ehlinden farksızlaştırıyor.

Siz Soğuk savaş taraflarının sömürgeciliğinin felsefelerini temel alan bilimlerinde her şeyi yargılıyorsunuz. İşte sizi kendi kendinize mahkum eden nokta da burası.

Sorunuza cevap yazmıyorum çünkü bu bir soru değil kabul edemediğime savaş açarsam yok olur inancıdır. Sizin inancınız Müslümanlar dan daha derin gibi geldi bana.

Sitelerde Paylaş

teflon kardeşim...

biraz abuk bir giriş oldu galiba...

neyse...

senin kurguladığın ahiretteki sorgulama olayının doğruya yakın olduğunu ben de düşünüyorum...

yani...

tanrı niye aklınızı kullanıp bilimi rehber edinmediniz diye soracaktır sanıyorum bende...

ben size akıl verdim fikir verdim vicdan verdim göz verdim kulak verdim bir sürü akıllı bilim adamları bilgeler filozoflar gönderdim...

siz niye onların dosdoğru yolunu bırakıp ne olduğu belli olmayan uçuk kaçık şeyler söyleyen büyücü kahin gibi şarlatanlara uydunuz...

hadi babadan böyle gördünüz diyelim sizin kendi aklınız fikriniz yok muydu...

ne diye yanlış yollara sapıp durdunuz...

tek vazifeniz aklınızı iyice kullanıp bilimin rehberliğinde yaşamak idi...

olmadı...

ne yapalım...

Sitelerde Paylaş

>>>> Bakınız, Avrupa sömürgeciliği; bilimsel bir aydınlanmanın milletlerinden geldiğini başka milletlerin de onlara hizmet eden; Çapulcular, Fesçiler, Köylüler olduğunu sosyal hayatta bize empoze etmeye çalıştılar. Avrupa tüm kabalığı ile sadece kendisi “İnsan” diğer toplumlar gelişmemiş “ilkel insan” modelini bize iki asırdır yedirmeye çalışıyorlar. Oysa ne İstanbullunun ne Erzurumlunun kültür ve aydınlanma bilincinin %50 sine bile sahip olmayan cahil halklara sahiptiler. Sömürgeciliğin yerini de kırmızı Amerikan büfelerinin Anonim şirketleri aldı.

Osarici, neden her işkembeden salladığınızı gerçek sanıp böyle hakikatmiş gibi buralara taşımayı seçiyorsunuz?

Avrupa'nın sadece kendisini insan, diğerlerini ilkel insan sandığını filan nerden çıkarıyorsunuz? Sizin islam deidğinz, gelişmemiş dediğiniz ülkelerin kafatasçılık, ırkçılık, başkalarını hakir görme vs. hakları varda, neden avrupalının yok?

Mesela siz, avrupalıların banyolarının dahi olmadığını söyleyip onları pis, mındar, iğrenç insanlar olarak gösterme hakkını nerden buluyorsunuz?

Mesela siz, amanda bunlar mum söndü yapar, şerefsiz, ahlaksız insan müsvetteleri diyerek alevileri öldürmeyi nasıl bir hak olarak görebiliyorsunuz?

Mesela siz allah denen zırvalığa hadi ordan dediği için, inanmayanları hangi hakla günahkar pislikler, hayvanlardan daha aşşağılık mahluklar filan olarak görüyorsunuz?

Mesela sizin güya medeniyetler ittifakı lideriniz, ateist olmayı katil olmaktan daha büyü kgünah olarak gösterip, bizleri günahkar, aşşağılık, ilkel vs. adamlar olarak göstermesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Kimsenin kimseyi hakir görme hakkı yok. Ancak Bahsedilen güya modernd toplumlar diğer toplumları her mecmada en basitinden havaalınında ararken dahi ilkel insan sıfatı ile görüyorlar. Bu bir tespitte değil bilinen bir gerçek.

Avrupalının banyosuna laf mı attım farketmedim. Hop birdende alevi düşmanı olmuşum bunu da nereden çıkarttınız. Hatta onları öldürmeyi hak olarak mı görmüşüm? Ateistler içinde vs vs mi dedim. İnsaf! nerde ne zaman böyle bir şey yazmışım. Siz beni bir başkası ile mi karıştırıyorsunuz?

İttifak lideri kim Tayyip mi? Nurcular mı? FGülen mi? kimden bahsediyorsunuz? Benim bir liderim felan yok kendi başıma cahil bir adamım. Bu ve benzeri insanlar sizi böyle görüyorsa (ki burada siz derken esasen siz de bizde aynı sokakların çocuklarıyız, aynıyız) algılarında sorun var demekki. Bence siz o kadar çok böyle gruparla çatışmışsınız ki her kesi bu düşüncelerde algılıyorsunuz. Ezoteristik islam hareketleri ile bireysel insanları karıştırmayın lütfen.

>>>> Bakınız, Avrupa sömürgeciliği; bilimsel bir aydınlanmanın milletlerinden geldiğini başka milletlerin de onlara hizmet eden; Çapulcular, Fesçiler, Köylüler olduğunu sosyal hayatta bize empoze etmeye çalıştılar. Avrupa tüm kabalığı ile sadece kendisi “İnsan” diğer toplumlar gelişmemiş “ilkel insan” modelini bize iki asırdır yedirmeye çalışıyorlar. Oysa ne İstanbullunun ne Erzurumlunun kültür ve aydınlanma bilincinin %50 sine bile sahip olmayan cahil halklara sahiptiler. Sömürgeciliğin yerini de kırmızı Amerikan büfelerinin Anonim şirketleri aldı.

Osarici, neden her işkembeden salladığınızı gerçek sanıp böyle hakikatmiş gibi buralara taşımayı seçiyorsunuz?

Avrupa'nın sadece kendisini insan, diğerlerini ilkel insan sandığını filan nerden çıkarıyorsunuz? Sizin islam deidğinz, gelişmemiş dediğiniz ülkelerin kafatasçılık, ırkçılık, başkalarını hakir görme vs. hakları varda, neden avrupalının yok?

Mesela siz, avrupalıların banyolarının dahi olmadığını söyleyip onları pis, mındar, iğrenç insanlar olarak gösterme hakkını nerden buluyorsunuz?

Mesela siz, amanda bunlar mum söndü yapar, şerefsiz, ahlaksız insan müsvetteleri diyerek alevileri öldürmeyi nasıl bir hak olarak görebiliyorsunuz?

Mesela siz allah denen zırvalığa hadi ordan dediği için, inanmayanları hangi hakla günahkar pislikler, hayvanlardan daha aşşağılık mahluklar filan olarak görüyorsunuz?

Mesela sizin güya medeniyetler ittifakı lideriniz, ateist olmayı katil olmaktan daha büyü kgünah olarak gösterip, bizleri günahkar, aşşağılık, ilkel vs. adamlar olarak göstermesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

>>> Kimsenin kimseyi hakir görme hakkı yok. Ancak Bahsedilen güya modernd toplumlar diğer toplumları her mecmada en basitinden havaalınında ararken dahi ilkel insan sıfatı ile görüyorlar. Bu bir tespitte değil bilinen bir gerçek.

Dünyanın en büyük yalanları, bilinen bir gerçek diye söylenen yalanlardır.

Yıllarca o bahsettiğin ülkelerde dahil yurtdışında yaşadım. Daha geçenlerde dağın başında bir yerdeydim güney amerika'da. Ama nedense, hiç senin dediğin gibi düşünen, söyleyen vs. bir ülkeye raslamadım, o dediğin avrupa ülkelerinde filan. Adamların aşşağılık kompleksi yok, o yüzden öyle başkalarını alçak görüp güya kendilerini yükseltmek gibi bir kaygıları yok. Buyur, al göster hadi. Elbette her ülkede, her toplumda başka bir toplumu aşşağılayan, kötüleyen vs. ırkçı şucu bucu tipler olacak ve varda zaten. O bir kaç kişinin lafları o koca ülkeyi bağlar mı?

>>> İttifak lideri kim Tayyip mi? Nurcular mı? FGülen mi? kimden bahsediyorsunuz?

Sence kim olabilir?

>>> Avrupalının banyosuna laf mı attım farketmedim. Hop birdende alevi düşmanı olmuşum bunu da nereden çıkarttınız. Hatta onları öldürmeyi hak olarak mı görmüşüm? Ateistler içinde vs vs mi dedim. İnsaf! nerde ne zaman böyle bir şey yazmışım. Siz beni bir başkası ile mi karıştırıyorsunuz

Sana atıın, atmadın değil, sorulan soru başka bir şey. Söyle bakalım o soruların cevabını, görelim.

Ha, nedir o iş? Eğer sen bir kaç lafını bilmezin lafını alıp, avrupa bizi aşşağılarda, ilkel derde vs. diye zrılama hakkını kendinde buluyorsan, bende senin yaşadığın toplumdaki bir kaç denyonun lafını alıp, seni alevi düşmanı falan filan her şey ilan ederim. OK?

Sitelerde Paylaş

Ben burada Teflonun yazdıklarını alıyorum okuyorum. Eleştiriyorum. Buna hakkım var. Mesela dediki Akıl, dediki diyalektik metaryalizm ben de buradan eleştiririm. İki olgu zaten yan yana gelmeyecek olgular. Kant deseydi o zaman başka yerden bakardık belki. Voltaire deseydi o zaman takdir ederdik belki. Sonuçta eleştirimede cevap yazacak nitelikte biri.

Ancak sen benim yazmadığım fikir belirtmediğim durumları kendi afaki düşüncelerinle birleştiriyor sonra Ona böyle şöyle söylemişim gibi yazmışsın. Hatta beni kendince bir yere taraf da yapmışsın. Buna hakkın varmı?

Kimseninde lafını alacak değilim. Kendi fikirlerimi yazdım. Zaten uzunca da neden böyle düşündüğümüde anlattım.

Avrupa bizi aşağılasa iyi sorun şu ki Avrupalının ideaları ile millet kendi kendini aşağılıyor. Dört tarafımız kuşatılmış sürekli propaganda; Yüksek ve ulu bilim sahibi ve teknoloji sahibi, zengin kudretli, ticaretin ve gelişmişliğin dünyadaki tek öncüsü, Sexi ve baştan çıkarıcı, Medeniyetlerin tek oluru; Asil avrupalılar ve onların bilimsel felsefeleri; Asil amerikalılar ve onların kırmızı büfelerden sarayları...

>>> Kimsenin kimseyi hakir görme hakkı yok. Ancak Bahsedilen güya modernd toplumlar diğer toplumları her mecmada en basitinden havaalınında ararken dahi ilkel insan sıfatı ile görüyorlar. Bu bir tespitte değil bilinen bir gerçek.

Dünyanın en büyük yalanları, bilinen bir gerçek diye söylenen yalanlardır.

Yıllarca o bahsettiğin ülkelerde dahil yurtdışında yaşadım. Daha geçenlerde dağın başında bir yerdeydim güney amerika'da. Ama nedense, hiç senin dediğin gibi düşünen, söyleyen vs. bir ülkeye raslamadım, o dediğin avrupa ülkelerinde filan. Adamların aşşağılık kompleksi yok, o yüzden öyle başkalarını alçak görüp güya kendilerini yükseltmek gibi bir kaygıları yok. Buyur, al göster hadi. Elbette her ülkede, her toplumda başka bir toplumu aşşağılayan, kötüleyen vs. ırkçı şucu bucu tipler olacak ve varda zaten. O bir kaç kişinin lafları o koca ülkeyi bağlar mı?

>>> İttifak lideri kim Tayyip mi? Nurcular mı? FGülen mi? kimden bahsediyorsunuz?

Sence kim olabilir?

>>> Avrupalının banyosuna laf mı attım farketmedim. Hop birdende alevi düşmanı olmuşum bunu da nereden çıkarttınız. Hatta onları öldürmeyi hak olarak mı görmüşüm? Ateistler içinde vs vs mi dedim. İnsaf! nerde ne zaman böyle bir şey yazmışım. Siz beni bir başkası ile mi karıştırıyorsunuz

Sana atıın, atmadın değil, sorulan soru başka bir şey. Söyle bakalım o soruların cevabını, görelim.

Ha, nedir o iş? Eğer sen bir kaç lafını bilmezin lafını alıp, avrupa bizi aşşağılarda, ilkel derde vs. diye zrılama hakkını kendinde buluyorsan, bende senin yaşadığın toplumdaki bir kaç denyonun lafını alıp, seni alevi düşmanı falan filan her şey ilan ederim. OK?

Sitelerde Paylaş

>>> Ancak sen benim yazmadığım fikir belirtmediğim durumları kendi afaki düşüncelerinle birleştiriyor sonra Ona böyle şöyle söylemişim gibi yazmışsın. Hatta beni kendince bir yere taraf da yapmışsın. Buna hakkın varmı?

Senin fikrinin dayanağını işte o boş laflardan alıyor.

Teistlerin en sık başvurduğu kandırmacalardan biridir. MEsnetsiz filan bir şey söylerler. Bu bilme imkanı pek olmayan ve daha ziyade duygulara hitap eden bir laf olur. İşte mesela kendine "ilim" diyen budalanın deli saidden alıp alıp önümüze koyduğu, akılsız, şuurusuz kör madde lafı gibi. Senin bu "Amanda avrupalılar sömürmek için bizi aşağıladılar" lafı gibi. Sonra bu uydurmayı başka fikirlerin dayanağı yaparlar. Tüm mesele, karşıdakinin normal hayatında dorğulayamayacağı ve kolayca kanacağı bir laf ortaya koyabilmektir. Kimya öğrenmemiş, öyle kitapdan değil, lab.da deneye deneye yaşayarak öğrenmemiş birinin maddenin şuursuz, zart zurt olup olmadığını bilmesi, lab. imkanlarına sahip değilsede doğrulayabilmesi pek zordur. Yurtdışında yaşamamış, oradaki tarihi birikim ve durumu görmemiş birinin de, senin bu aşşağıladılar lafını doğrulaması veya yanlışlaması zordur.

Sende bu lafı öyle bilgiç bilgiç edince, karşıdaki saf vatandaşda hemen kanar. Ama buradaki kanan saf vatandaş sensin maalesef, birileri keklemiş seni bu laflarla. Sende gelmiş bize satmaya çıkıyorsun, hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

>>> Medeniyetlerin tek oluru; Asil avrupalılar ve onların bilimsel felsefeleri; Asil amerikalılar ve onların kırmızı büfelerden sarayları...

İşte yanılgında buradan başlıyor zaten.

Medeni olmanın şartı avrupalı olmak değildir. Avrupalı, medeni olandır. Eğer medeni olacaksan, avrupalı gibi olacaksın, bunun başka yolu yoktur. Kafana göre bir medeni tanımı yapıp, sonra o tanıma uyunca medeni olunmuş olmaz osarici.

Getirip aha sömürge, aha bilmem ne diyecek olman, bu gerçeği değiştirmez. Ve Hitler'in bir avrupalı olması, teknolojiyi de resmen göğe çıkarmış olması, onu medeni yapmaz, Hitler ilkel, çağdışı, ortaçağ bile değil, ilkçağ mantalitesini yaşamış biriydi.

Ve avrupalı gibi olmak, çarşafı çıkarıp mini etek giymek değildir. Avrupalı gibi olmak, mini etek giyme özgürlüğüne gerçekten sahip olabilmektir. Aradaki farkı anlamayan salakların da, önce bunu bir anlamaya çalışması gerekir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...