Jump to content

Dollo yasası nedir?

Recommended Posts

>>> Biyolojide ayrı ve özgün yasalar yoktur.

Hala aynı şeyi sayıklıyorsun hacı. Biyolojinin gayet kendine özgün yasaları vardır. Nasıl vardır: Einstein'ın veya ne bileyim fizikçilerin (kimyacıların, atronomların, şunun bunun) bilmediği her biyoloji yasası özgün bir biyoloji yasasıdır hacı.

Genetik'te, alanen biyolojinin bir disiplinidir. İyice zırvalamaya başladın hacı sadece:

Genetics (from Ancient Greek γενετικός genetikos, “genitive” and that from γένεσις genesis, “origin”[1][2][3]), a discipline of biology, is the science of genes, heredity, and variation in living organisms.[4][5]

http://en.wikipedia.org/wiki/Genetics

Şu ettiğin lafa bir bak:

>>> Mendel yasaları temelde kimyasal yasalardır.

Kimyasal yasalar temelde fizik yasalarıdır, demekki kimya yasasıda yoktur.

Fizik yasaları temelde quantum yasalarıdır, demekki fizik yasaları da yoktur.

Böyle mi diyorsun sen yani?

Bi git yüzünü gözünü yıka hacı, iyice sayıklamaya başladın, uyanamadın herhalde.

Evet. Yalnız fizik yasaları vardır. Kimya fiziğin bir dalıdır.

Bunda anlaşılmayacak bir şey yok..

Kötü fizikçilere kimyacı denir..

Bunu hiç duymadın galiba.

Kötü biyologlara ne denir bilmiyorum..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Biyolojide neden ayrı yasalar arıyorsun anlamadım Anibal.

Amacın nedir?

Biyoloji kendi yasaları olan bir bilim dalı değildir.

Biyoloji tek başına bir disiplin değildir.

Çeşitli bilim dallarının bir araya gelmesinden oluşmuştur.

Tıbbın bile biyolojinin bi dalı olduğunu yazmıştım. Çünkü insan da bir hayvandır.

Genetik bilimi kimyanın ilgi alanına girer. Çünkü kimya moleküllerle uğraşır.

Ama bu demek değildir ki bir biyolog genetiğe özelleşemez.

Tıp doktorları da genetikçi olurlar ve biyokimyager olurlar..

Tıbbın kendine has ayrı yasaları olduğunu iddia etmiyorsundur umarım.

Çünkü bu absürd olurdu.

Bu durumda biyolojinin de kendine has yasaları olduğunu iddia etmek absürd olur.. Değil mi?

Canlıların yaşamı fizik ve kimya yasalarının dışında gerçekleşmez.

Müsbet ilimler için başka yasalara gerek yoktur.

Ayrıca sosyal bilimler için de yasalar vardır. Örneğin sosyoloji ve psikoloji için ama, onlar farklı yasalardır.

Sosyal bilimler müsbet bilim değildir ve dolayısıyla yasalarının doğası fizik ve kimya gibi müsbet ve değişmez değildir.

Bilimin başka yasalara ihtiyacı yoktur.

Sitelerde Paylaş

>>> Biyolojide neden ayrı yasalar arıyorsun anlamadım Anibal.

Hacı sen iyice deliliği ele aldın. Ben bir şey aramıyorum hacı, öküz altında buzağı arayan sensin. Kırk yıllık o..puya şey öğretmeye çıkıyorsun. Biyolojinin yasaları vardır, bu bu kadar basittir, senin okuduğun gazellerin de hiç bir anlamı yoktur.

>>> Amacın nedir?

Ne amacı hacı, kendi çapında bir amaç uydurmaya çıkan sensin. Anlaşılmayan şey senin amacın.

Biyoloji yasaları var hacı. Diyosun: efenim onlar fizik yasasıdır da.. Bize ne bundan? Biz biyoloji yasaları fiziğe, termodinamiğe filan aykırıdır, onları fizik filan bağlamaz dedik mi? Biyoloji yasalarının altındaki mevzular fizik yasalarıyla açıklanıyor diye, gidip biyoloji yasalarını yok mu sayacağız?

Sitelerde Paylaş

Hacı bir üst kısma bağlıyor biyolojideki tüm hareketleri.

Yani fiziğe alt dal yapıyor.

Çok, çok, yukarılardan bakarsak olaya haklı.

Sonuçta gerçeklikteki herşey fiziğe ait.

Ama yanlış tutum.

Fizik içinde ayrı bir sistem olmuş biyoloji.

Yani apayrı bir tür.

Fizik toptancısından mal alıyor, ona benzer davranışlar ve strateji izliyor.

Ama bağımsız olmuş artık hacı.

Fizik artık daha çok cansızlıkla ilgili işlere bakıyor.

Yani biyoloji artık bağımsız bir devlet

Bağımsızlığını tanı artık :)

Sitelerde Paylaş

>>> Biyolojide neden ayrı yasalar arıyorsun anlamadım Anibal.

Hacı sen iyice deliliği ele aldın. Ben bir şey aramıyorum hacı, öküz altında buzağı arayan sensin. Kırk yıllık o..puya şey öğretmeye çıkıyorsun. Biyolojinin yasaları vardır, bu bu kadar basittir, senin okuduğun gazellerin de hiç bir anlamı yoktur.

>>> Amacın nedir?

Ne amacı hacı, kendi çapında bir amaç uydurmaya çıkan sensin. Anlaşılmayan şey senin amacın.

Biyoloji yasaları var hacı. Diyosun: efenim onlar fizik yasasıdır da.. Bize ne bundan? Biz biyoloji yasaları fiziğe, termodinamiğe filan aykırıdır, onları fizik filan bağlamaz dedik mi? Biyoloji yasalarının altındaki mevzular fizik yasalarıyla açıklanıyor diye, gidip biyoloji yasalarını yok mu sayacağız?

Bana bir biyoloji yasası söyle..

Fizik ve kimya yasaları ile açıklanamasın ama...

Gösteremezsin ve gösterilemeyeceğini de biliyorsun.

Fizik yasalarından bazılarının canlıları da kapsamına alması onları biyolojinin yasası yapmaz.

Ben gazel okumuyorum. Asıl sen gazel okuyorsun.

Ne demek istediğimi biliyorsun madem, neden uzatıyorsun.

Biyolojinin fizik ve kimya yasalarından ayrı yasaları varmış gibi bir tavır takınıyorsun.

Mendel yasalarını biyolojiye özgün yasalar olarak görüyorsun...

Bu yanlışı genetiğin nasıl bir bilim dalı olduğunu bilmediğin için yaptığını düşünüyorum.

Evet. Biyoloji yasalarını yok saymak zorundasın.

Nedenini yazmama bile gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Ayrı biyolojik yasaların olmadığı üzerinde biraz titizlik gösterdiğimi düşünüyorsanız, haklısınız.

Gerçekten bu konuda çok titizim.

Nedeni de çok basit.

Canlıların bazı özel ve farklı nitelikleri olduğu ve bir cisimden, örneğin bir kaya parçasından, farklı yasalara tabi olabileceği şeklinde bir izlenimin uyanması ben çok rahatsız ediyor.

Eskiden vital force denen bir kuvvetin varlığına inanılıyordu.

Bu tür yaklaşımlar canlılığı yüceltiyor ve bir yaratıcının varlığına atıflarda bulunuyor.

Madde maddedir. Canlı da olsa madde maddedir.

Biyolojik sistemleri oluşturan karmaşık moleküller farklı yasalara tabi değillerdir.

Eğer olsalardı, vital force da mümkündü.

Biz sadece maddenin davranış biçimlerinden bahsedebiliriz.

Ama bu davranış biçimleri aynı fizik yasalarına tabi olmak zorundadırlar.

Davranış biçimlerinin farklı olması onların farklı fizik yasalarına tabi oldukları anlamına gelmez.

Biyolojik moleküller biyolojik olmayan moleküllerden farklı davranışlara sahiptirler derseniz, kabul ederim.

Maddenin çok geniş bir davranış repertuvarı var.

Ama bu geniş davranış repertuvarı yeni ve özgün yasaları gerektirmiyor.

Sitelerde Paylaş

Bana bir biyoloji yasası söyle..

Fizik ve kimya yasaları ile açıklanamasın ama...

Gösteremezsin ve gösterilemeyeceğini de biliyorsun.

Fizik yasalarından bazılarının canlıları da kapsamına alması onları biyolojinin yasası yapmaz.

Ben gazel okumuyorum. Asıl sen gazel okuyorsun.

Ne demek istediğimi biliyorsun madem, neden uzatıyorsun.

Biyolojinin fizik ve kimya yasalarından ayrı yasaları varmış gibi bir tavır takınıyorsun.

Mendel yasalarını biyolojiye özgün yasalar olarak görüyorsun...

Bu yanlışı genetiğin nasıl bir bilim dalı olduğunu bilmediğin için yaptığını düşünüyorum.

Evet. Biyoloji yasalarını yok saymak zorundasın.

Nedenini yazmama bile gerek yok.

Eğer kimya yasası varsa biyoloji yasası da vardır. Kendi kendinle çelişiyorsun.

Sitelerde Paylaş

>>> Bana bir biyoloji yasası söyle.. Fizik ve kimya yasaları ile açıklanamasın ama...

İyice kafayı üşüttün sen hacı. Hiç bir yasanın "amanda bu yasa başka yasalarla açıklanamıyor olmalıdır" gibi bir gereği yoktur hacı.

Ve hala anlamadığın şey şu. Yok saymalısın vs. diyerek, kıçına giren mendel yasası gibi yasaları yok sayamazsın hacı. Onlar var işte, olay da bundan ibaret. Onların kimya ile fizikle vs. açıklanabiliyor olması, onların bir yasa olmadığını gerektirmez, hala bunu anlamış değilsin.

>>> Canlıların bazı özel ve farklı nitelikleri olduğu ve bir cisimden, örneğin bir kaya parçasından, farklı yasalara tabi olabileceği şeklinde bir izlenimin uyanması ben çok rahatsız ediyor.

Geç bu teraneleri hacı. Biyoloji yasalarının canlıları maddeden, fizikten kimyadan vs. bağımsızmış gibi gördükleri, senin işkembenin ürünü bir laf sadece.

Ve o üşütmüş aklının hala almadığı şey şudur hacı. Fizik ve kimya yasaları, biyolojideki süreçleri açıklamak için çok fazla detaylıdır hacı. Mendel kanunu kullanmadan onları fizikle açıklamaya çıkarsan, bir kaç ansiklopedi dolusu şey yazarsın hacı. Mendel kanunu o bir kaç ansiklopedinin bir cümle ile ifadesidir sadece. Ve bu biyologa lazım olandır. Ötesi fizikçilerin işidir.

Eğer sen bir popülasyonda dağılımın fitness değerini hesaplayacaksan, mendel kanunu yerien altındaki fizik kanunlarını koyarsan, bu hesabı ömrünün sonuna kadar bitiremezsin hacı. O kanunlarında varlık sebebi işte budur.

Ve sen hadi bunu hala anlamamış olman neysede, var olan takır takır kullanılan kanunlara yok demen, manyaklıktan başka bir şey olmuyor hacı.

Tekara edeyim hacı. Kimsenin canlıların fizik kurallarına tabi olmadığını söylemez. Fizik kanunlarının canlıları bağlamadığını da söylemez. Bunu ancak sen gibi biyolojiden anlamayan üfürkçü bozamları iddia eder, ondan sonra da çıkar amanda bu yüzden biyoloji kanunu olmamalıdır diye sayıklar.

Sen bize bir tek biyoloji kanunu söylesene madem, canlıyı fizik kanunlarına uymazmış, uyması gerekmezmiş gibi gösteriyor olsun?

Sitelerde Paylaş

>>> Bana bir biyoloji yasası söyle.. Fizik ve kimya yasaları ile açıklanamasın ama...

İyice kafayı üşüttün sen hacı. Hiç bir yasanın "amanda bu yasa başka yasalarla açıklanamıyor olmalıdır" gibi bir gereği yoktur hacı.

Ve hala anlamadığın şey şu. Yok saymalısın vs. diyerek, kıçına giren mendel yasası gibi yasaları yok sayamazsın hacı. Onlar var işte, olay da bundan ibaret. Onların kimya ile fizikle vs. açıklanabiliyor olması, onların bir yasa olmadığını gerektirmez, hala bunu anlamış değilsin.

>>> Canlıların bazı özel ve farklı nitelikleri olduğu ve bir cisimden, örneğin bir kaya parçasından, farklı yasalara tabi olabileceği şeklinde bir izlenimin uyanması ben çok rahatsız ediyor.

Geç bu teraneleri hacı. Biyoloji yasalarının canlıları maddeden, fizikten kimyadan vs. bağımsızmış gibi gördükleri, senin işkembenin ürünü bir laf sadece.

Ve o üşütmüş aklının hala almadığı şey şudur hacı. Fizik ve kimya yasaları, biyolojideki süreçleri açıklamak için çok fazla detaylıdır hacı. Mendel kanunu kullanmadan onları fizikle açıklamaya çıkarsan, bir kaç ansiklopedi dolusu şey yazarsın hacı. Mendel kanunu o bir kaç ansiklopedinin bir cümle ile ifadesidir sadece. Ve bu biyologa lazım olandır. Ötesi fizikçilerin işidir.

Eğer sen bir popülasyonda dağılımın fitness değerini hesaplayacaksan, mendel kanunu yerien altındaki fizik kanunlarını koyarsan, bu hesabı ömrünün sonuna kadar bitiremezsin hacı. O kanunlarında varlık sebebi işte budur.

Ve sen hadi bunu hala anlamamış olman neysede, var olan takır takır kullanılan kanunlara yok demen, manyaklıktan başka bir şey olmuyor hacı.

Tekara edeyim hacı. Kimsenin canlıların fizik kurallarına tabi olmadığını söylemez. Fizik kanunlarının canlıları bağlamadığını da söylemez. Bunu ancak sen gibi biyolojiden anlamayan üfürkçü bozamları iddia eder, ondan sonra da çıkar amanda bu yüzden biyoloji kanunu olmamalıdır diye sayıklar.

Sen bize bir tek biyoloji kanunu söylesene madem, canlıyı fizik kanunlarına uymazmış, uyması gerekmezmiş gibi gösteriyor olsun?

Sen mastürbasyonuna devam et..

Bilimsel gerçekleri değiştiremezsin.

Sitelerde Paylaş

>>> Bilimsel gerçekleri değiştiremezsin.

Hacı iyice düttürüye başladın artık. Bilimsel bir gerçek: Biyoloji kanunları vardır. Buna yok demek, körlükten başka bir şeylikle açıklanamaz.

>>> Kimya ve fizik yasalarından ayrı biyolojik yasalar yoktur.

Senin kafandan gidersek, ne kimya, ne fizik yasası kalır hacı. Senin derdin, yasa nedir onu bilmemek, hepsi de o.

Soru basit hacı:

Sen bize bir tek biyoloji kanunu söyle, canlıyı fizik kanunlarına uymazmış, uyması gerekmezmiş gibi gösteriyor olsun?

Sitelerde Paylaş

Şöyle söylersem belki kafan bazar...

Bana fiziğe adapte edilmiş ve fizik yasası olarak kabul edilmiş bir biyoloji yasası söyle..

Bu mümkün değil.

Ben sana biyolojinin fizikten adapte ettiği yasalar gösterebilirim.

Çünkü fizik ve kimya yasalarından bağımsız biyoloji yasaları yoktur.

Bütün bilimsel yasaların temeli fizik ve kimyadır.

Başka hiç bir yasa yoktur.

Olmasına gerek de yoktur. Bütün pozitif bilimlerin temeli fizik ve kimyadır çünkü..

Sitelerde Paylaş

Eğer kimya yasası varsa biyoloji yasası da vardır. Kendi kendinle çelişiyorsun.

Bu çok saçma bir yorum.

Ne demek isteniyor acaba?

Kimya yasalarının olması neden biyoloji yasalarının da olmasını gerektirsin?

Mantıksız bir açıklama...

Bunu yazanın bilimden habersiz olduğu izlenimi uyandı bende.

Sitelerde Paylaş

>>> Çünkü fizik ve kimya yasalarından bağımsız biyoloji yasaları yoktur. Bütün bilimsel yasaların temeli fizik ve kimyadır.

Biraz doğru yola gelmeye başladın hacı.

Fizik ve kimyadan bağımsız bir şeyler yasaları olduğunu hiç söylemedik zaten. biyoloji yasaları da dahil. en başından beri ne dedik, biyoloji yasaları, fizik ve kimya yasalarının bir süpersetidir. Sen süperset nedir bilmeden atladın çıktın. Bir süperset, diğerinin tüm herşeyini kapsar. Biyoloji kuralları da fiziğin tümünü veya en azından bir kısmını kapsar. Bir kümenin kendi kapsadığı kurallarla çakışması düşünülemez elbette hacı.

Birde düşük seviye, yüksek seviye olayı vardır hacı. Biyoloji kanunları yüksek seviyeli kanunlardır. Kanun derki, sperm ovuma girince zigot olur. İşte bu yüksek seviyeli kanundur. Bunun alt seviyeside, bilmem ne moelkülünün etkileşmesiymiş, bilmem kromozomların birleşmesiymiş vs. vs. detaylarıdır. Onun bir alt seviyeside, o moleküldeki elektronların alışverişidir. Onun alt seviyeside quantuma kadar gider.

Bunları bir anlasan mesele kolay olacak hacı.

Kimse sana çıkıp, biyolojinin fizikten üstün, metafizik vs. kanunları vardır demedi zaten hacı. Boyuna kendi kendine çıkıp yeldeğirmenlerine saldırdın durdun. Şövalyelerin devir geçeli çok oldu hacı, bir silkin uyan artık.

Sitelerde Paylaş

>>> Kimya yasalarının olması neden biyoloji yasalarının da olmasını gerektirsin?

Kimya yasaları fizikle açıklanabiliyorsa, neden var o zaman? Kahrolsun kimya diyerek onları da linç etmen gerekmez mi? Zira sen değilmiydin, biyoloji yasaları fizikle açıklanabilir, bu yüzden biyoloji yasaları yoktur diyen?

Sitelerde Paylaş

Hacinin ilk sayfada verdigi wikipedia Ingilizce linkinden ben Almanca tarafini cagirip okudum. Yanlis anlamadiysam orda kisaca nesli tükenmis bir hayvan cesidinin tekrar apayni sekilde türeyemeyeceginden bahsediyor.

Günlük yasamimizda etrafimizda gördügümüz seylerden hic bir sey apayni degilki. Cok ince ayarlanmis sandigimiz bir torna tezgahindan bile her seferinde gercekte bizler farkedemesekte degisik bir sonuc cikar. Bu bugunkü toleranslarimiz icin gecerli olsada daha hassas hesaplarda mutlaka farkliliklar görülür.

Dollo yasasi bu acidan bakilinca bence hakli. Nesli tükenmis bir hayvan birdaha apayni sekilde olamayacak gibi.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Hacinin ilk sayfada verdigi wikipedia Ingilizce linkinden ben Almanca tarafini cagirip okudum. Yanlis anlamadiysam orda kisaca nesli tükenmis bir hayvan cesidinin tekrar apayni sekilde türeyemeyeceginden bahsediyor.

Günlük yasamimizda etrafimizda gördügümüz seylerden hic bir sey apayni degilki. Cok ince ayarlanmis sandigimiz bir torna tezgahindan bile her seferinde gercekte bizler farkedemesekte degisik bir sonuc cikar. Bu bugunkü toleranslarimiz icin gecerli olsada daha hassas hesaplarda mutlaka farkliliklar görülür.

Dollo yasasi bu acidan bakilinca bence hakli. Nesli tükenmis bir hayvan birdaha apayni sekilde olamayacak gibi.

SAYGILAR

Rochader

Kimse Dollo'nun bu gözlemini reddetmiyor. Çok doğru gerçekten. Gayet de mantıklı..

Ama bir yasa mı?

Değil çünkü istisnaları var. İstisnaları olan bir ilke yasa olamaz.

Yasaları tanımlarken çok dikkatli olmalıyız. Yasaların hiç birinde istisna yoktur.

Sitelerde Paylaş

Rochader

Kimse Dollo'nun bu gözlemini reddetmiyor. Çok doğru gerçekten. Gayet de mantıklı..

Ama bir yasa mı?

Değil çünkü istisnaları var. İstisnaları olan bir ilke yasa olamaz.

Yasaları tanımlarken çok dikkatli olmalıyız. Yasaların hiç birinde istisna yoktur.

Yasami degilmi tam bir sey diyemem. Ama Yasa nedir diye sorarsak haklisin. Yasa konumuz geregi sözlük anlami ile su;

Çok sayıda deney ve gözlemlerden sonra, aynı şartlarda aynı sonuçları verdiği kesin olarak belirlenen durum.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Yasami degilmi tam bir sey diyemem. Ama Yasa nedir diye sorarsak haklisin. Yasa konumuz geregi sözlük anlami ile su;

Çok sayıda deney ve gözlemlerden sonra, aynı şartlarda aynı sonuçları verdiği kesin olarak belirlenen durum.

SAYGILAR

Dollo yasası temel olarak şunu diyor Rocharder...

Evrimi bir dizi adım olarak düşün...

Evrim yürüyor ve her seferinde farklı bir adım atıyor.

Evrimi 10 adım yürüt. Bunun bir türün yaşaımına 10 milyon yıl olduğunu düşün....

Bu evrimsel süreçten genetik değişiklikler sorumlu.

Bir gen mutasyona uğruyor, bir adım atılıyor.

O gen veya başka bir gen mutasyona uğruyor, bir adım daha atılıyor.

Böylece 10 adım atılıyor. Ve bu tür içinden yeni bir tür çıkıyor.

Bu adımların aynı mutasyonları tutarak geri atılması mümkün değildir diyor Dollo yasası...

Gerçekten bu çok uzak bir olasılık.. İmkansız bir durum ama teorik olarak mümkün.. Yani teorik bir çözümü var..

Bir yasa olmuş olsaydı, alernatifi olmayacaktı.

Yerçekiminin alternatifi yoktur örneğin. Pratik olarak mümkün değildir. Yerçekimi bir yasadır.

Ama evrimin bu şekilde gerçekleşmesi ve yalnız bu şekilde ilerlemesi zorunludur diyen Dollo yasası teoride hatalıdır. Alternatifleri vardır.

İstatistiki olarak doğru olmak bir yasa olmayı gerektirmez.

Bu neye benziyor..

Şimdiye kadar yağan kar taneleri arasında birbirinin benzeri olan iki kar tanesi düşmemiştir diyor delinin biri..

Ne biliyor?

Şimdiye kadar yapan kar tanelerini bulup incedeli mi bu zır deli?

Hayır.. Onu kimse yapmış değil. Bir kaç akıllı birkaç kara tanesine baktıktan sonra onların birbirlerine benzemelerinin mümkün olmadığını ileri sürüyor.

Haklı mı?

Değil elbette.

Ama bu laf neden tutuyor?

Çünkü kar taneleri arasında o kadar çok değişgen var ki, onları hesaplayınca iki kar tanesinin aynı olmasının olasılığı, sayılarla ifade edilemeyecek kadar azalıyor.

Evrende onları hesaplayacak sayı yok..

Bu da benzer bir durum. Dollo yasası bu yüzden dollo istatistiği olmak zorundadır.

İstatistiği de biliyorsun.. Yalanın laciverti...

Sitelerde Paylaş

Bu çok saçma bir yorum.

Ne demek isteniyor acaba?

Kimya yasalarının olması neden biyoloji yasalarının da olmasını gerektirsin?

Mantıksız bir açıklama...

Bunu yazanın bilimden habersiz olduğu izlenimi uyandı bende.

Hacı,

zaten sen de herkesin dediği garip izlenimler uyandırıyor çünkü aklınca korkunç zeki ve bilgi dolu bir adamsın ama ne yazık ki gerçeklerle örtüşmüyor bu. Bilimden uzak ve hatta bilimi evirip çevirip kendini pohpohlamak amacıyla kullanan birisin.

Ya senin dediğin gibi herşey temelini fizikten alır (kesinlikle kabul ediyorum, zaten yazılanları okuduğumuzda bunu kabul eden olmadığı görülüyor)ve bu yüzden ancak fizik kanunları olabilir (itiraz edilen yer).Ya da kimya kanunu diye birşey vardır ve bu durumda herhangi bir bilim dalının bir kanunu olabilir. Bu kadar basit bir mantığı kurmaktan aciz isen daha fazla bu konuda yazma bence.

Tanrı yok ama allah var demekten bir farkı yok bunun.

Kişisel gündemini bir kenara bırakıp objektif mantığa gel Hacı...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...