Jump to content

Nisa Süresi 101. Ayet

Recommended Posts

Ne kadar boş insanlarsınız siz ya, aklınızca açık yanlışlık aramaya çalışıyorsunuz bulamayıncada başlıyorsunuz çarpıtmaya.

hala cımbızla ayetlerden sözcükler çekip çarpıtarak sapıkça yorumlar yapmaktasınız. İnsanlarıda böyle kandırmaya çalışmaktasınız.

arkadaşım sen 100. ayeti okudunmu, 101. ayet 100.ayetle bağlantılıdır.

100. ayette derki

"Allah yolunda hicret eden, yeryüzünde barınacak çok yer de bulur, genişlik (ve bolluk) da. Allah'a ve Resûlü’ne hicret etmek üzere evinden çıkan, sonra kendisine ölüm gelen kişinin ecri şüphesiz Allah'a düşmüştür. Allah, bağışlayıcıdır, esirgeyicidir."

101. ayette yazdığın "sefer" kelimesini nerden aldın ? arapçadan 1 kelimenin birden çok anlamı vardır sen sefer kelimesinimi aldın ?

101.ayetin meali

"Yeryüzünde adım attığınızda (yolculuğa ya da savaşa çıktığınızda), kafirlerin size bir kötülük yapmalarından korkarsanız, namazı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şüphesiz kafirler, sizin apaçık düşmanlarınızdır."

Kafirler kimler diye soruyorsun, bilmiyorsan nediye yorum yapıyorsun. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz.

o dönemdeki yaşananları bilmiyormusunuz ? kafirlerin müslümanlara neler yaptığınızdan haberini yokmu da salakça sorular soruyorsunuz.

önceki ayeti okumamışsın belliki

işte sizler okumadan doğru düzgün anlamadan ayetlerden cımbızla sözcükleri çekerek sapıkça yorumlar yapıyorsunuz.

acınacak haldesiniz.

Allah yolunda hicret eden diyorsun da, nereye hicret eden onu neden söylemiyorsun? :)

Barınacak çok yer var konusu da ayrıca sorun :)

Yani orada yaşayanları hiç şeyinize sallamıyorsunuz.

Kalk ayağa, şeyini sallaya sallaya sefere, hicrete, savaşa çık.

Dangalak herif, seferi ne ile değiştirirsen değiştir sen başkasının toprağına bodoslama girme anlamını ne ile değiştireceksin?

Hadi onu da uydur da göreyim.

Tamam senin dediğin gibi sefer olsun, hicret olsun, gezi olsun.

Hani karşı tarafın rızası nerede? :)

Danagalaksınız lan siz!

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen kendi düzenbazlığına bak önce Keremes.

Sürekli bunu yapmaktasın.

Daha önce de tahrif edilmiş ayet meali astın, itirazıma yanıt alamadım.

Şimdi de çarpıtmaktasın.

Asıl sen 102. ayete bak.

101'in esas ilişkili olduğu ayet 102'dir.

Ve görülecektir ki ordu vardır, silahlar vardır ve bölük bölük kılınan namaz vardır.

Ayrıca darab fiiline sefere çıkma anlamını kazandıran sonraki ifadelerdir, yani savaş ortamı ifadeleridir.

Bunu tefsir eden de İslam alimleridir, bu başlığı açan değil.

Dolayısıyla salak olan da sensin, acınacak olan da sen!

tahrif edilmiş meal yazmak sizin işiniz pante.

ilk yorum yazan arkadaş "sefer" terimini kullanmış ayette. sonrada

"Hem adama sefere cik de, sonra kafirlerin saldirmasindan korkarsaniz diye akil ver" diye yazmış

burdan anlaşılıyorki yazan arkadaş seferi savaş olarak algılamış !!!

sefer terimi fıkıh terimi olup yoluculuk manasındadır savaş manasında değildir. Eğer sefer terimini kullanıyorsan ona göre yorumlamak zorundasın ama arkadaş sefer terimini kullanıp anlamının dışında olan savaşmak manasında algılıyor.

kaldıki ayette savaşı kastediyor olabilir ona bişey demiyorum. ama o zaman sefer gelimesini kullanmıcaksın mealde öyle değilmi.

benim yazdığım mealdeki gibi;

" Yeryüzünde adım attığınızda (yolculuğa ya da savaşa çıktığınızda), kafirlerin size bir kötülük yapmalarından korkarsanız, namazı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şüphesiz kafirler, sizin apaçık düşmanlarınızdır."

meale başka yazıp anlamını başka anlatmak ancak sizin gibilerin işidir.

Sitelerde Paylaş

"Hem adama sefere cik de, sonra kafirlerin saldirmasindan korkarsaniz diye akil ver" diye yazmış

sefer terimi fıkıh terimi olup yoluculuk manasındadır savaş manasında değildir. Eğer sefer terimini kullanıyorsan ona göre yorumlamak zorundasın ama arkadaş sefer terimini kullanıp anlamının dışında olan savaşmak manasında algılıyor.

kaldıki ayette savaşı kastediyor olabilir ona bişey demiyorum. ama o zaman sefer gelimesini kullanmıcaksın mealde öyle değilmi.

benim yazdığım mealdeki gibi;

" Yeryüzünde adım attığınızda (yolculuğa ya da savaşa çıktığınızda), kafirlerin size bir kötülük yapmalarından korkarsanız, namazı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şüphesiz kafirler, sizin apaçık düşmanlarınızdır."

meale başka yazıp anlamını başka anlatmak ancak sizin gibilerin işidir.

Geziye çıktığın yerde kafirin ne işi var? :)

Kafirlerin olduğu yere sen ne diye geziye çıktın? :)

Aptalca mantık kurduğunu anladın mı şimdi?

Şimdi aydınlat bizi de öğrenelim.

Kafirlerin olduğu yere bir müslüman ne amaçla yönelir? (apaçık düşmanınız diyor bir de)

:D

Sitelerde Paylaş

Geziye çıktığın yerde kafirin ne işi var? :)

Kafirlerin olduğu yere sen ne diye geziye çıktın? :)

Aptalca mantık kurduğunu anladın mı şimdi?

Şimdi aydınlat bizi de öğrenelim.

Kafirlerin olduğu yere bir müslüman ne amaçla yönelir? (apaçık düşmanınız diyor bir de)

:D

niye salakça yorumlar yapmakta ısrar ediyorsunuz.

geziye gitmekle yolculuk veya savaşa gitmek aynı şeymi ?

bu ayette geziye gitmeyimi anlatıyorda sen geziden bahsediyorsun.

kimin aptalca mantık kurduğu ortada.

Sitelerde Paylaş

Kafirlerle birlikte yasamak, onlardan dost edinmek, birlikte calismak, gülüp eglenerek vur patlasin cal oynayarak kaka riki yapmak müsülüman inancina göre serbest mi?

Ayet rica edeyim...

...kurandan olsun.

Sitelerde Paylaş

niye salakça yorumlar yapmakta ısrar ediyorsunuz.

geziye gitmekle yolculuk veya savaşa gitmek aynı şeymi ?

bu ayette geziye gitmeyimi anlatıyorda sen geziden bahsediyorsun.

kimin aptalca mantık kurduğu ortada.

Kafirlerin olduğu yere bir hareket söz konusu.

Ben ayetteki maksadı konu dışarı bırakarak sana soruyorum.

Bir müslüman en büyük düşmanının olduğu yere ne diye sefere çıkar? :)

Sen onu bunu bırak buna cevap ver.

O ayete ondan sonra sen kendin mantık olarak geçeceksin.

Çünkü burada durumu tek anlamayan sensin.

Ve bu beni öyle kızdırıyor öyle kızdırıyor ki ağzının ortasına yumruk atasım geliyor.

Ancak art niyetli bir dangalak bu durumdan iyilik çıkarmaya kalkar çünkü.

Sitelerde Paylaş

Kafirlerle birlikte yasamak, onlardan dost edinmek, birlikte calismak, gülüp eglenerek vur patlasin cal oynayarak kaka riki yapmak müsülüman inancina göre serbest mi?

Ayet rica edeyim...

...kurandan olsun.

Kafirlerle müslümanlarin birlikte sevgi baris icinde yasayabilecegine dair kuranda yazan bir ayet rica ediyorum.

Cok zor olmasa gerek.

Isterlerse müslümanlara bu konuda yardimci olabilirim.

Sitelerde Paylaş

...

...

Pantenin 20. iletisi sana cevap olmus zaten. Ama sen anlamak istemiyorsun.

102.(Ey Muhammed!) Cephede sen de onların (mü’minlerin) arasında bulunup da onlara namaz kıldırdığın vakit, içlerinden bir kısmı seninle beraber namaza dursun. Silahlarını da yanlarına alsınlar. Bunlar secdeye vardıklarında (bir rekat kıldıklarında) arkanıza (düşman karşısına) geçsinler. Sonra o namaz kılmamış olan diğer kısım gelsin, seninle beraber kılsınlar ve ihtiyatlı bulunsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. İnkar edenler arzu ederler ki, silahlarınızdan ve eşyanızdan bir gafil olsanız da size ani bir baskın yapsalar. Yağmurdan zahmet çekerseniz, ya da hasta olursanız, silahlarınızı bırakmanızda size bir beis yoktur. Bununla birlikte ihtiyatlı olun (tedbirinizi alın). Şüphesiz Allah inkarcılara alçaltıcı bir azap hazırlamıştır.

http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=94

Cephede piknik yaparsiniz siz zaten silahlarida şiş niyetine kullanirsiniz :D

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Çok doğru algılamış.

Bütün tefsircilere bakarsan aynı anlamı görürsün.

Ama günümüzün gittikçe çoğalan meal tahrifatçıları, İslam'ın barışçı olmayan imajını düzeltebilmek maksadıyla Kur'an'da birçok ayeti tahrif etmekteler.

Sen de bu tahrifatçıların kuyruğuna takılmışsın.

Dininizi, kitabınızı, peygamberinizi olduğu gibi kabullenemiyor, allayıp pullamaya yelteniyorsunuz.

Mealleri açıp bakarsan Diyanet bile eski "Yolculuk ettiğinizde" ifadesini değiştirmiş, doğrusunu yani; "Yeryüzünde sefere çıktığınız vakit" ifadesini kabullenmiştir.

Çünkü yolculuk ve sefer benzer anlamdadır ama tek başına yolculuk kullanıldığında savaşla ilgisi ortadan kalkar, ayet çarpıtılmış olur. Sefer sözcüğü ise savaşı daha doğru çağrıştırır.

Ayrıca haksızsın ama varsayalım ki bir arkadaşımız forumda Diyanet'in mealini verdi. Ve hatalı bir meal diyelim.

Eğer sen dahil kim kalkıp da bu arkadaşımızı suçluyorsa dangalaklık ediyordur.

Eleştirilmesi gereken Diyanet'tir.

Bu tür tavrınızla ne denli etiklikten yoksun olduğunuzu sergilemektesiniz.

Fazlasını bekleyemeyiz sizin gibilerden ama birazcık da olsa dürüst olun.

Sitelerde Paylaş

Kafirlerle müslümanlarin birlikte sevgi baris icinde yasayabilecegine dair kuranda yazan bir ayet rica ediyorum.

Cok zor olmasa gerek.

Isterlerse müslümanlara bu konuda yardimci olabilirim.

Senin kendine hayrın yokki bizemi olsun arkadaşım.

MÜMTEHİNE 8.

"Allah, sizi, din konusunda sizinle savaşmamış, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış kimselere iyilik etmekten, onlara âdil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah, âdil davrananları sever."

Şimdi anlamışsınızdır umarım. Apaçık bir ayet.

Sitelerde Paylaş

...

MÜMTEHİNE 8.

"Allah, sizi, din konusunda sizinle savaşmamış, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış kimselere iyilik etmekten, onlara âdil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah, âdil davrananları sever."...

Asil senin getirdigin bu ayetin konu ile alakasi yok. Sen ayeti anlamak istemiyorsun. Ben hala ordaki sefer ile savastan bahsedildigini söylüyorum. Buna Nisa 102 kanittir.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Asil senin getirdigin bu ayetin konu ile alakasi yok. Sen ayeti anlamak istemiyorsun. Ben hala ordaki sefer ile savastan bahsedildigini söylüyorum. Buna Nisa 102 kanittir.

SAYGILAR

ya arkadaşım sana yazmadım zaten bu ayeti cigi soru sormuş ona cevap olarak yazdım. Amma anlayışınız kıt yahu. cigiden alıntı yaptım görmüyormusun yazım ona cevap vermek için sana değil. Bu kıt anlayışınızla birde kuranı yorumlamaya çalışıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

ya arkadaşım sana yazmadım zaten bu ayeti cigi soru sormuş ona cevap olarak yazdım. Amma anlayışınız kıt yahu. cigiden alıntı yaptım görmüyormusun yazım ona cevap vermek için sana değil. Bu kıt anlayışınızla birde kuranı yorumlamaya çalışıyorsunuz.

Kiviriyorsun yani. Benim iletimde var orda sadece isine gelenemi alakalisin? Cigiye yazdigini elbette biliyorum amacinda konuyu saptirmak uyanik.

SAYGILARE

Sitelerde Paylaş

MÜMTEHİNE 8.

"Allah, sizi, din konusunda sizinle savaşmamış, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış kimselere iyilik etmekten, onlara âdil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah, âdil davrananları sever."

Adil davranmaktan men etmez sözünden bir arada yaşanabileceği anlamına nasıl çıkarttın merak ettim.

Ayrıca cigi zaten yardım edeceğini söylemiş ona sorsaydın.

Tevbe 23- Ey iman edenler! Eğer babalarınız ve kardeşleriniz imana karşılık küfürden hoşlanıyorlarsa, onları dost edinmeyiniz. Sizden her kim onları dost edinirse işte onlar da zalimlerin ta kendileridir.

Senin bu konu hakkında getireceğin her ayet yukarıdaki ile çelişecektir al buda benim sana yardımım olsun.

Sitelerde Paylaş

MÜMTEHİNE 8.

Tevbe 23- Ey iman edenler! Eğer babalarınız ve kardeşleriniz imana karşılık küfürden hoşlanıyorlarsa, onları dost edinmeyiniz. Sizden her kim onları dost edinirse işte onlar da zalimlerin ta kendileridir.

Müslümanlara yardim edip dinlerini ögretmek bizim görevimiz...

MÜMTEHİNE:

1 - Ey inananlar! Benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olan kimseleri dost edinmeyin. Onlar size gelen gerçeği inkar ettikleri, Rabbiniz Allah'a inandığınızdan dolayı Resulü ve sizi (yurdunuzdan sürüp) çıkardıkları halde siz onlara sevgi ulaştırıyorsunuz. Eğer benim yolumda savaşmak ve benim rızamı kazanmak için çıktınızsa içinizde onlara sevgi mi gizliyorsunuz? Oysa ben sizin gizlediğiniz ve açığa vurduğunuz her şeyi bilirim. Sizden kim bunu yaparsa doğru yoldan sapmış olur.

Dini bütün, kurana onu gönderen allaha inanan bir müslümanin yoldan sapmamasi gerekir...

...sadece asfalt oto yollardan gitmeye mecbursunuz, tasli toprakli kestirme yollara dalmayin.!

Sitelerde Paylaş
hala cımbızla ayetlerden sözcükler çekip çarpıtarak sapıkça yorumlar yapmaktasınız. İnsanlarıda böyle kandırmaya çalışmaktasınız.

Niye cımbızlamayalım ayetleri?

Bu kitap, Araplara 23 sene de parça parça inmedimi?Bir ayet geldiğinde onu beğenmeyip,kabullenmeyip diğer ayetin gelmesinimi beklediler?

Arapların şöyle bi itarızı olmuşmudur;Bu ayet cımbızlanmış,bunu açıklayan diğer ayet inmeden kabul edemem :lol:

Sitelerde Paylaş

Niye cımbızlamayalım ayetleri?

Bu kitap, Araplara 23 sene de parça parça inmedimi?Bir ayet geldiğinde onu beğenmeyip,kabullenmeyip diğer ayetin gelmesinimi beklediler?

Arapların şöyle bi itarızı olmuşmudur;Bu ayet cımbızlanmış,bunu açıklayan diğer ayet inmeden kabul edemem :lol:

Shef aslinda cok ince bir noktayi yakalamissin. Bence bu güzel bir baslikta olur. Bir dene istersen.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Adil davranmaktan men etmez sözünden bir arada yaşanabileceği anlamına nasıl çıkarttın merak ettim.

Senin bu konu hakkında getireceğin her ayet yukarıdaki ile çelişecektir al buda benim sana yardımım olsun.

Kuranın tamamını okusaydın veya aklın sadece çarpıtmaya değil anlamaya çalışsaydı öyle olmadığını anlardın.

ayetlerde bir çelişki yok.çelişki senin beyninde arkadaşım.

apaçık kuranda seni yurdun çıkarmak isteyen kafirlerle savaş diyor. Sana kötülük yapmayanlarla iyi geçin diyor ama onları veli,dost edinme diyor. yoksa komşun zana zararı olmayan bir kafirse git kafasını kes demiyor.

yorumlarınızda şu anlaşılıyor siz veli ve dost edinmenin ne olduğunu bilmiyorsunuz.

lokman suresi 14/15

"İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: "Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır."

"Eğer, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığın bir şeyi bana ortak koşman için seninle uğraşırlarsa, onlara itaat etme. Fakat dünyada onlarla iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonra dönüşünüz ancak banadır. Ben de size yapmakta olduğunuz şeyleri haber vereceğim."

işte gayet açıklayıcı bir ayet daha, hala anlamamakta ısrar edicekmisiniz.

Sitelerde Paylaş

Kuranın tamamını okusaydın veya aklın sadece çarpıtmaya değil anlamaya çalışsaydı öyle olmadığını anlardın.

Kuranın tamamını okumayan üstelik birazcığını okuyup o okuduğunuda anlamayan siz müslümanlarsınız.

apaçık kuranda seni yurdun çıkarmak isteyen kafirlerle savaş diyor. Sana kötülük yapmayanlarla iyi geçin diyor ama onları veli,dost edinme diyor. yoksa komşun zana zararı olmayan bir kafirse git kafasını kes demiyor.

yorumlarınızda şu anlaşılıyor siz veli ve dost edinmenin ne olduğunu bilmiyorsunuz.

Onları veli edinme dost edinme anlamından onlar ile bir arada yaşa anlamını çıkarttığın için gerçektende tebrikler.

lokman suresi 14/15

"İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: "Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır."

Harika bir ayeti gündeme getirdin. Bu ayete bakınca müslümanlık denen cehalet vahşet dininde analığın babalığın hiç bir değerinin olmadığını bu arkadaşın getirdiği ayet ile ispatlıyoruz.

Ne diyort ayette anana babana iyi davran, ama onlar müslümansalar, eğer değilerse Tevbe 23- Ey iman edenler! Eğer babalarınız ve kardeşleriniz imana karşılık küfürden hoşlanıyorlarsa, onları dost edinmeyiniz. Sizden her kim onları dost edinirse işte onlar da zalimlerin ta kendileridir.

Görüldüğü gibi islam denen ucubede analığın babalığın hiç bir değeri yoktur eğer muhammede inanmıyorsa.

Bunu tartışmasız biçimde ispatladığı için keremes e teşekkürler.

işte gayet açıklayıcı bir ayet daha, hala anlamamakta ısrar edicekmisiniz.

Evet ayet yeterince açık.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...