Jump to content

muhammed neden namaz kılıordu ve içten inanıyordu

Recommended Posts

Neden namaz kılsın ki:)

Peygamber Fars mıydı...

BU İLKEL TAPINMAYI bence yapmıyordu...

Canım herakles:

Bu dediğin çok akla yatkın değil, zira Tanrı inancı Muhammed ile gelişmedi, zaten bir Tanrı inancı vardı ve ona da bir şekilsel tapınma vardı. Muhammed namaz kılıyordu ama bence de terliksinin dediği gibi bugünkü namaz gibi durmuyor, çünkü bugünkü namaz hadis delilli, ama kurandan çıkarım namaz konusunda bende bile çok başka...

Selametle...

Sitelerde Paylaş
Canım herakles:

Bu dediğin çok akla yatkın değil, zira Tanrı inancı Muhammed ile gelişmedi, zaten bir Tanrı inancı vardı ve ona da bir şekilsel tapınma vardı. Muhammed namaz kılıyordu ama bence de terliksinin dediği gibi bugünkü namaz gibi durmuyor, çünkü bugünkü namaz hadis delilli, ama kurandan çıkarım namaz konusunda bende bile çok başka...

Selametle...

Bergüzar hanım abla,

Dinlerde süreç politeizmden monoteizme olduğu için Afrika'nın hokobungo kabileside sizin gibi tapınır:)

Bu süreci yaşamanız yerinde ama Muhammed bu süreci aşmış olsa gerek..Eski Ahid dahi çok tanrıcıdır..

Namaz kelime olarak farsçadır, köken olarak hintçeden gelmiş farsçaya..Kuranda geçmez..Kuran salat kelimesini özellikle kullanmıştır..Namaza çevirmesinler diye sanırım...

33:43 VE 56 yı namaz kılmak diye çeviremiyorsunuz nedense..Çünkü yama heryere uymaz nerden yamandıysa bu namaz...

2:43 'teki salatı ikameyi namaz kılmak diye çevirmek sana absürd gelmiyor mu?

8:35 i neden dikkatle okumuyorsunuz..

Selam...

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bergüzar hanım abla,

Dinlerde süreç politeizmden monoteizme olduğu için Afrika'nın hokobungo kabileside sizin gibi tapınır:)

Bu süreci yaşamanız yerinde ama Muhammed bu süreci aşmış olsa gerek..Eski Ahid dahi çok tanrıcıdır..

Namaz kelime olarak farsçadır, köken olarak hintçeden gelmiş farsçaya..Kuranda geçmez..Kuran salat kelimesini özellikle kullanmıştır..Namaza çevirmesinler diye sanırım...

33:43 VE 56 yı namaz kılmak diye çeviremiyorsunuz nedense..Çünkü yama heryere uymaz nerden yamandıysa bu namaz...

2:43 'teki salatı ikameyi namaz kılmak diye çevirmek sana absürd gelmiyor mu?

8:35 i neden dikkatle okumuyorsunuz..

Selam...

Canım herakles beyefendi kardeş:

Peki o zaman bu ayetlere baktım ama sen gibi arapça bilmediğim için mealleri kullanmak durumundayım. Maide 6 ve ayet nosunu hatırlamadığım bir ayet var, o da ne dediğinizi bilinceye kadar namaza ya da salata yaklaşmayın, bundan ne anlamalıyız?

Sevgiyle...

Sitelerde Paylaş
Bunca hadis varken, "namaz kılmıyordu" demek bana hiç anlamlı gelmedi, kusura bakmayın...

40 erkek gücünde diyen hadislere mi inan diyorsun yani..Komiksin sünni ateistcim:)

Peygamber zina edeni taşlattırdı diyen hadisleremi...

Sen onları referans almaya devam et andro bataklık sana yakışıyor..

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bunca hadis varken, "namaz kılmıyordu" demek bana hiç anlamlı gelmedi, kusura bakmayın...

Sevgili Andromeda:

Hadis peygamberin söylediği dediği sözlerdir, burda kastettiğin Muhammed se cümlen uygun durmuyor, değilse kim?

Sevgiyle ...

Sitelerde Paylaş
Canım herakles:

Selametle...

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=4371

Sitelerde Paylaş
40 erkek gücünde diyen hadislere mi inan diyorsun yani..Komiksin sünni ateistcim:)

Kur'an ve hadislerde namaz,oruç, zekat gibi ibadetlerin olmadığını iddia etmek bence ciddiye alınması gereken iddialar değil, kusura bakmayın...

Sitelerde Paylaş

Namaz kılmaktan bıkmak ya da kılmaya üşenmek daha ziyade günümüz müslümanları içindir. Çünkü Emevilerden itibaren namaz işkenceye dönüştürülmüştür.

Örneğin daha önce 4 rekat kılınan öğle namazına daha sonra 6 rekat da sünnet eklenerek 10 rekata çıkarılmıştır. 2 rekat kılınan cuma namazı ise 16 rekata kadar yükseltilmiştir.

Namaz, alışkın olanlar için zaten bir ihtiyaçtır. Çünkü beden bunu ister.

Hele Allah'ın bunu cennet için şart gördüğüne inanılması bıkkınlığı önler.

Muhammed normal olandan değil ama geceleyin kalkıp da kıldıklarından bıkmış ve bu ibadetini azaltmıştır.

Müzemmil/ 20. (Ey Muhammed!) Şüphesiz Rabbin, senin, gecenin üçte ikisine yakın kısmını, yarısını ve üçte birini ibadetle geçirdiğini biliyor. Beraberinde bulunanlardan bir topluluk da böyle yapıyor. Allah gece ve gündüzü düzenleyip takdir eder. Sizin buna (gecenin tümünde yahut çoğunda ibadete) gücünüzün yetmeyeceğini bildi de sizi bağışladı (yükünüzü hafifletti.)

Namaz, Muhammed'den önce de vardı. Ama farklı şekillerde.

Bir puta, bir ilaha nasıl tapılınır?

Ellerini açıp yalvararak, karşısında eğilerek, yere kapanarak.

Bu tür ritüeller Anadolu'dan, Ortadoğu'dan Uzakdoğu'ya kadar benzerdir.

İslam öncesi putperestlerde de vardır.

Bu ayakta dua (Kıyam-Kıraat), Yarı büklüm eğilme (Rukü), yere kapanma (secde) ve oturarak dua ritüellerindeki sözler, dualar İslam'a ve tek ilaha uydurulmuştur.

Zamanla ayaktaki dualar, Kur'an'dan kısa sure ve ayetlere, oturarak dualar ise Muhammed'e salavatlara dönüşmüştür.

Tespih çekme de İslam'a sonradan girmiştir.

Namazın bir ibadet olduğu ayetlerden açıkça bellidir.

Şekli içinse günümüze kadar gelen uygulamalar, hadisler ve tarih kitapları ışık tutar.

Bunlar yanlış olabilir mi?

Olabilir. Ama "yanlış" denemez.

Yanlış demek kişisel bir inançtır ve bu inanç İslam'ın alanı dışındadır.

Sitelerde Paylaş
ya bir isanan din uydurup sonra da allah denen ilah için namaz kılıp dualar edip kurbanlar kesme... neden bun ları yapıyordu onun için sıkılmıyormudu sürekli namaz kılarken inanmıyorum ama çatır çatır namaz kılıyorum demez miydi namazı boş vermesi gerekmezmiydi.. sürekli o dinin yapması onu bıktırmamasının sebebi nedir.. muhammedi gizlice izleyip gerçekten bunu içinden gelerek yapması insanları şüpheyr düşürmesine yol açmasından başka bişey olarak görmüyorum.. ...

Kuran ortaya çıkmadan önce de bölge insanları namaz kılmaktaydı zaten.. peygamberin kuranı ortaya koyduktan sonra başlayan bir durum değil bu ibadetler.

Sitelerde Paylaş

ya herakles kıllık olsun diye sormuyorum.

ama hakikaten bu işi bi genişçe izah ediver.

yani hangi hadisler referans alınabilir?yalnız kur'an demeye mi başladın dostum sen de?

yani namaz uygulaması asırlardır uygulanmış.peki bunu islama kim hangi ara sokmuş?

saygılarım ile...

Sitelerde Paylaş
çok basit.

Allahın yap dediğini yapıyor.

yapma dediğini yapmıyordu.

kısaca bukadar !

anlayan için çok geniş anlattım !

Terlikçinin bu mantığını şu ayetlere uyarlayalım

Maide 6 - Ey iman edenler! allahın yap dediğini yapacağınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı , iki topuğa kadar da ayaklarınızı meshedi,n. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Hasta iseniz, yahut yolculukta iseniz, yahut biriniz abdest bozmaktan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, su da bulamamışsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin. Bunun için de yüzlerinizi ve ellerinizi o toprakla meshedin. Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor.

Nisa 43- Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar allahın dediklerine yaklaşmayın. Cünüb iken de yolcu olanlar müstesna gusül edinceye kadar da allahın dediğine yaklaşmayın. Eğer hasta olur, veya yolculukta bulunursanız veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince veya cinsî münasebette bulunup, su da bulamazsanız o zaman tertemiz bir toprak ile teyemmüm edin. Niyetle yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz ki Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.

Sitelerde Paylaş
ya bir isanan din uydurup sonra da allah denen ilah için namaz kılıp dualar edip kurbanlar kesme... neden bun ları yapıyordu onun için sıkılmıyormudu sürekli namaz kılarken inanmıyorum ama çatır çatır namaz kılıyorum demez miydi namazı boş vermesi gerekmezmiydi.. sürekli o dinin yapması onu bıktırmamasının sebebi nedir.. muhammedi gizlice izleyip gerçekten bunu içinden gelerek yapması insanları şüpheyr düşürmesine yol açmasından başka bişey olarak görmüyorum.. ...

Bir yerlere varmak,birseyler elde edebilmek icin caba ve emek sarfetmek gerekir.

Hz.Muhamed Allahin sayesinde kendisi,Allah (cc) den daha büyük bir konuma geldi.

Kuranda bile yazar.Cenetin kapisinda Hz.Muhamed duracak.Sefeat yetkisi Hz Muhamedte.

Kimme Sefeat ederese Cennete girecek .

Bu yüzden Müslümanlar.4 Rekat Farzi Allaha 6 Rekat Sünetti Hz.Muhamede kilarlar.

Peygamberin Sefaitini alabilmek ve Cennette girmek icin.

Allah sormazmi.Bre Kafirler bana Hz,Muhamedi Sit kostunuz hepiniz Cehenneme diye.

Saygilar.

Dimension

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...