Jump to content

Başörtüsü özgürlük mü?

Recommended Posts

Özgür olmak istemeyip islamın şartlarına göre yaşamak isteyen kadın ne anlasın özgürlükten..

Özgür olsa ne olur olmasa ne olur.

Haremliğe özgürlük mü olurmuş?..Zaten evinde oturup namahremden sakınacak.Evinde,sokakta sakınsın.Ne işi var onun kamusal alanda türbanla.Zaten bu second class person olma özgürlüğü ta başından beri ellerinde.Daha ne halt etmeye isteklerde bulunuyorlar.Bir halt edecekleri olsa amenna..Sanki bir türbanlı çıkıp soğuk füzyonu keşfedecek ya da aids'e tedavi geliştirecek haspam ,TC. eğitiminin yaratılışçılığa arka çıkan sisteminde..

Bu türban özgürlükçülerini kandıranlar da erkekler zaten. Babalarına kocalarına yaransınlar diye korkudan takmak istedikleri türban serbest kalırsa, kendi kendilerini tam olarak imha edecekler haberleri yok..Artık sistem de izin verirse bunlar tam hapı yutacak ve kapanmamak için geliştirdikleri bahaneleri de kalmayacak..İstisna olarak bir iki tane içinden gelerek kapananı dahil etmiyorum...Bizim gibi kapanmakla işi olmayanları kapanmaya zorlayacaklarını,bir şekilde baskı yapacaklarını hesaba katmıyorum bile..

'Ben özgürlük istemiyorum' diyenin özgürlüğü olamaz..Olursa ikiyüzlülük etmiştir ,köylü kurnazlığı yapmak istemektedir..

Yallah hareme gitsinler..

Yemezler..

tarihinde placebo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 283
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben özgürlük istemiyorum' diyenin özgürlüğü olamaz..Olursa ikiyüzlülük etmiştir ,köylü kurnazlığı yapmak istemektedir..

Yallah hareme gitsinler..

Yemezler..

Placebo kardesim henüz buralara gelmemistik fakat madem sen yazmisin ben de biraz daha acayim.Islamin kadinin özgürlügünü kisitlayici uygulamasini yerine getirmeyi "özgürlük" saniyorlar.

Nasil bir rejimde?

Mal gibi inananmaktan baska bir sey bilmeyenlere anlatmak zor oluyor ama neyse.

Sitelerde Paylaş

Cigi,

Halk çeşitli şekillerde beyinsiz edilmiş..Aldıkları eğitim eğitim değil,sağlık hizmeti hizmet değil,yolu yol değil,maaşı maaş değil,canından bezmişliğinden tipi kaymış, tipi tip değil yahu...Sefaletten et yiyemeyen proteinden fakir beyin nasıl düşünsün taşınsın?..Oturur simit evlerinde simit yer çay içerler hamur beyinliler.Halen daha rablerine şükür edip kapanma peşine düşmüş geriler ..

Nasıl da sinir bozucu bir durumları var..

Yahu önce aç karnını doyur salak..İş güç talep et.Ekonomik olarak nasıl gelişiriz bunu düşün..Neden sömürülüp durduğunun hesabını sor devlete?..Neden beni türbana sokmak istiyorsun de?Neden dinimi beni sömürmek,yalamak,yutmak,son kalan paramı pulumu refahımı elimizden almak için kullanıyorsun de..

Burası TC ..Hiç bir şey düzelmez..İnsanları akılsız olan bir 3. dünya ülkesi..Kendi kendini Tayyip başkanlığında yönettiğini zanneden bağmlı bir ABD sömürgesi..Sadece bu düzende bir kukla olduğunun farkında bile değil..

Kime konuşuyoruz?..

Bu ülke insanları her devirde,önceleri yere göğe sığdıramadıkları insanları, bir 10 - 20 sene sonra yerin dibine sokan insanlardır..

Kenan evren'inde zamanında kurtar bizi diye yakasına paçasına yapışmışlardı..Halktan tam destek görmüş bir adamdı Kenan Evren..Şimdi ne oldu? Adamı idam etmek istiyorlar..

Ecevit'i düşün..Adam kartal arabaya biniyormuş dürüstmüş diye başa getirip yağ gaz kuyruklarında kendilerini heba ettiler..Şimdi onu da hiç biri sevmez..

Özal'ı nasıl severlerdi..Şimdi sor bakalım seven var mı?..

Yarın bir gün de başları yandıktan sonra Tayyip'e de verip veriştirecekler..Ama başlarına bela gelmeden tahmin etme yetenekleri, vizyonları yok..

Kaç sene kaybettik bunların bilinçsizlikleri,hataları yüzünden..Hayatlarını deneme yanılma tahtası yapmış embesilleri sen mi kurtaracaksın..

Daha beter olsunlar..

Sitelerde Paylaş

Kaç sene kaybettik bunların bilinçsizlikleri,hataları yüzünden..Hayatlarını deneme yanılma tahtası yapmış embesilleri sen mi kurtaracaksın..

Daha beter olsunlar..

Katiliyorum sana Placebo kardesim zaten eski düsüncelerim degisti ve bayagi rahatladim.Özellikle bana yardimci olan bir kardesimin yardimlarini asla unutamam.

Laik ve demokratik bir ülkede yasamak isteyenler, dinin ve erkegin kadina baskisini özgürlük saniyor man kafalar.( Noktadan sonra "ohaaaa yani" cuk otururdu degil mi)

E bende anlayacaklari dille anlatmaya calisiyorum.

:)

Anlamalari icin her yolu deniyorum...

...yavas yavas.

Sitelerde Paylaş

Bu türban özgürlükçülerini kandıranlar da erkekler zaten. Babalarına kocalarına yaransınlar diye korkudan takmak istedikleri türban serbest kalırsa, kendi kendilerini tam olarak imha edecekler haberleri yok..

Onlar türbanlarıyla çok özgür oluyorlar ama. İroni yapmıyorum, gerçekten öyle..

Kız türbanı takınca abisi karışmıyor, türbanla itimat telkin edilmiş olunuyor.

Kadın türbanı takınca kocanın eskiden olsa tepki göstereceği dar giysileri giymek kolaylaşıyor, makyajın dozu bile artıyor. Adam mutlu mesut, karısı dindar olduğu için işe huzur içinde gidiyor, millete de hava atıyor. "En namuslu karı (eş anlamında) benimki"

Ve tabi özgür hatunlar istediklerini yapabiliyorlar. Sohbete gidiyorum deyip istediği yere gidiyor mesela.

Genç ve bekar olanı da sevgilisiyle dilediğini yapıyor, evden rahat çıkıyor.

Onların özgürlük anlayışları, dindarların bizi vurmaya çalıştığı türdendir, bilirsin..

Türban bahane, özgürlük şahane..

Bu türban konusu çok yönlü, çok garip bir konu. Özgürlükle bağdaştırınca insan neler neler hatırlıyor..

Kendini erkekten sakınmak, kendi anlayışı içinde iffetli olmak için türbana giren hatun, garip garip özgürlükler yaşıyor.

Eskiden acıyordum, artık acımıyorum. Benim bir arkadaşım babasıyla kanlı bıçaklı oldu, yine de takmadı o örtüyü. Hatta adam bunları çarşafa sokmak istiyordu.

Asla beceremedi. Kavgayı gürültüyü, eve hapsedilmeyi göze aldı, asla taviz vermedi.

Ben de çok gençtim, cesareti ve kararlılığı karşısında korku duyardım. Gencecik bir kız, resmen meydan okudu. Çok acı çekti ama başetti. Tanıdığım en güçlü, en asil ateisttir o. O ailede o yaşında nasıl öyle olmuştu o kız, hiçbir zaman anlamadım gitti..

İsteyen bal gibi de başeder. Kadınların bir kısmı çaresizlik diye adlandırdıkları zayıflıklarından, bir kısmı da işin kolayına kaçıp herkesi birden kandırabilmek için örtünüyor.

Samimi inanırlar zaten bu işlere bakmıyor, dinini her zamanki gibi yaşayıp gidiyor..

Sitelerde Paylaş

Onlar türbanlarıyla çok özgür oluyorlar ama. İroni yapmıyorum, gerçekten öyle..

Kız türbanı takınca abisi karışmıyor, türbanla itimat telkin edilmiş olunuyor.

Sonra sevgilileriyle sokakta öpüşüp koklaşıyorlar..Evet görüyorum parklarda bahçelerde bu cinsleri..Conversleri ve ellerinde cep telefonları olur genellikle.Bir de rengarenk acayip türbanları..Bilmem dikkat ettin mi?

Kadın türbanı takınca kocanın eskiden olsa tepki göstereceği dar giysileri giymek kolaylaşıyor, makyajın dozu bile artıyor. Adam mutlu mesut, karısı dindar olduğu için işe huzur içinde gidiyor, millete de hava atıyor. "En namuslu karı (eş anlamında) benimki"

Ve tabi özgür hatunlar istediklerini yapabiliyorlar. Sohbete gidiyorum deyip istediği yere gidiyor mesela.

Genç ve bekar olanı da sevgilisiyle dilediğini yapıyor, evden rahat çıkıyor.

Onların özgürlük anlayışları, dindarların bizi vurmaya çalıştığı türdendir, bilirsin..

Türban bahane, özgürlük şahane..

Bu türban konusu çok yönlü, çok garip bir konu. Özgürlükle bağdaştırınca insan neler neler hatırlıyor..

Kendini erkekten sakınmak, kendi anlayışı içinde iffetli olmak için türbana giren hatun, garip garip özgürlükler yaşıyor.

Youtube'a gir, türbanlı diye arat bak neler çıkıyor karşına.İnanılır gibi değil gerçekten de..

Eskiden acıyordum, artık acımıyorum.

Neyine acıyacaksın..Biz kendimize acıyalım..Acıma yetime döner .... ....

Benim bir arkadaşım babasıyla kanlı bıçaklı oldu, yine de takmadı o örtüyü. Hatta adam bunları çarşafa sokmak istiyordu.

Asla beceremedi. Kavgayı gürültüyü, eve hapsedilmeyi göze aldı, asla taviz vermedi.

Ben de çok gençtim, cesareti ve kararlılığı karşısında korku duyardım. Gencecik bir kız, resmen meydan okudu. Çok acı çekti ama başetti. Tanıdığım en güçlü, en asil ateisttir o. O ailede o yaşında nasıl öyle olmuştu o kız, hiçbir zaman anlamadım gitti..

İsteyen bal gibi de başeder. Kadınların bir kısmı çaresizlik diye adlandırdıkları zayıflıklarından, bir kısmı da işin kolayına kaçıp herkesi birden kandırabilmek için örtünüyor.

Samimi inanırlar zaten bu işlere bakmıyor, dinini her zamanki gibi yaşayıp gidiyor..

Katılıyorum..

Sitelerde Paylaş
Neyimiş : kadınlar doğası gereği süse düşkünlermiş ...EE ee..Bu yüzdende istedikleri gibi giyinir ve istedikleri gibide açılırlarmış.

İyide bikiniyle çarşıda alışveriş yapan bir bayan neden özgür oluyorda , tesettürle denize giren bir bayan özgür olmuyormuş , sayın doğal anibal..Peki ya utanma duygusu neden insani bir meziyettir EY DOĞAL aniMAL ???

Elbette giyinir ve açılırlar turgay efendi, sana ne bundan?

Dünyada bir sürü kabile var, anadan doğma çıplak gezen. Utanma duygusu neden onlarda yok acaba? Yoksa sübyancı bir bedevinin zırvaları onlara ulaşmadığı için mi?

Bikiniyle çarşıda alışveriş yapan bir bayanın giydiği bikini, bunu giymeyenler orospudur, fitnedir, günah kaynağıdır demek anlamına mı geliyor turgay?

Sitelerde Paylaş

Yazılanların bazılarına bakılırsa mini etekli dışarıya cinsellik içeren mesaj veriyor ama türbanlı vermiyor.

Öyle mi?

Buyurun şu meşhur ayeti getirelim bakalım hep beraber;

Neydi?

Nur 31 Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!

Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırszlarını korusunlar: Karşıdan gelen adamın penise bakmasınlar, vajinalarını korusunlar. Bakarsan sonuçlarına katlanırsın.

Görünen kısımlar müstesna, zînetlerini göstermesinler: Memelerini, kalçalarını, bacaklarını göstermesinler.

Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler: Evde yaşayan birinci derecede akraba erkekler ve iğdiş edilmiş köleler, ergen olmamış erkek çocuklar hariç

Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar: Memelerini kalçalarını yürürken hoplatmasınlar.

(Ayetten anlaşılması istenen bunlar)

Şimdi bu ayette başını ört saçını gösterme cennete git var mıdır?

Yok.

Kimlerin senin oranı buranı görebileceğini kimlerin göremeyeceğini anlatmakta. Görse ne olur neler olur artık onu da kendin anlarsın. Bak ne diyor, iğdiş edilmiş, kısır ise gösterebilirsin demekte.

Yani etrafında dönülen mevzu cinsel organlar.

Ayette belirtilen ayrımcılık cinsellik üzerine dönmekte.

Mini etekli, dekolteliyi görünce öküz gibi bakmanın haricinde...ne yapıyor/ne diyorsunuz?

"Vayyyy...yeme de yanında yat" gibisinden bir şeyler yuvarlıyor veya "kolay hatun bu beee" gibisinden bir düşünce ile "bir mahalle bunu kolayca götürüyordur" demiyor musun?

Bal gibi diyorsunuz...diyeceksin de.

Şurada din kardeşi olmasak bile birbirimizi biliriz, kıvırtmanın, çalkalamanın alemi yok.

Yani sana göre mini etekli diyor ki:

Kolayım...

Rahatım...

Seksiyim...

Gel.

Öte yandan türbanlı ayette de denildiği üzere ne diyor?

Ben zorum...

Pür-ü pakım...

Zırt diye vermem...

Bana elini süren olmadı...

Bakireyim.

Ve sen bunlardan sadece mini etekli olanından mesaj alıyorsun.

Yani, orada sekse olan açlığını her saniye belli eden pürü pak, bakire türbanlı hatuna bakmıyor, mini etekli, kolay, kolay olduğu için de sekse doygun dediğin kadına bakıyorsun.

Sana göre nini etek dışarıya cinsellik mesajı verir ama türbanlının vajinasına beton dökülü sanmaktasın.

Öyle mi?

Ve geliyor bunu burada satmaya çalışıyorsun.

Ben de çıkıp sana "yuh allaan öküzü" deyince de kızıyorsun.

Niye?

"Benim donumun altına beton dökülü" mesajı verenin kafasında dönderilenleri özgürlükten saymaktasın.

Türbanlının seni gravatından tutup yere indirip suratına oturmayacağını var saymaktasın da ondan.

Ondandır...

...mini etekle türbanı karşılaştırmak, her şeyden önce, öküzlüktür. Hatta öküzlükten öte öküzoğluöküzlüktür.

Türban kişinin kendini cinsellikten muaf tutma özgürlüğüdür diyorsun da...

...aksine...

...cinselliğin göbeğine koymaktır.

Çık sokağa yürü bak kardeş...

...tıpkı senin, yani öküz gibi, mini etekliye gözlerini dikip baktığın gibi...

...türbanlı sana gözlerini dikip bakıyor mu bakmıyor mu?

Bakacak tabi.

Aç.

Ama özgür değil.

Neden?

Onun adına konuşan başkaları var da ondan.

Yok mu?

Sitelerde Paylaş

Tartışma bayağı ilerledi ve özetleyecek olursak,tesettür giymin laik bir ortamda özgür olduğu fakat tesettürün dini gerekçelerini kabul etmekle kadın, Kuran'ın dediği gibi fitne olduğunu kabul etmiş oluyor. Bununla beraber kadını erkekten daha düşük kılan ne kadar ayet varsa kabul ediyor ve kendisinin bir erkekten çok daha geride olduğunu bir nevi tescil ediyor.

Artık İslam'da kadın erkek eşittir zırvalarından vaz geçelim. Türkiye bir kadın başbakan gördü ileride de görecektir ama İslami düzenle işleyen devletlerde asla kadın bir yönetici olamaz. Salt bununla İslam'da kadın erkek eşitliği olmadığı kanıtlanır ki daha nice örnekler sayılabilir.

Varsayalım ki öyle bie sistemdeyiz ki, isteyen kadın veya kız istediği gibi kapanabilir ve okula, üniversiteye gidebilir.

Ve şimdi bu sorunun yasal veya dini tanımına bakmadan sadece birer insan olarak ve mümkünse serbest ve önyargısız bir iradeyle şunları soralım:

Şimdi, erkekten daha düşük bir varlık olduğunu kabul eden kadına akıllı denebilibirmi?

Bunu kadının içine sindirmesini sağlayan nedir?

Neden bu aynı kadın, kendini gerçekten eşit kılabilecek bir sisteme karşı çıkar?

Bu soruların cevabı önemlidir çünkü özgürlük deyip tesettür giyen kadın veya onlara giydiren erkekler bu soruları bir şekilde cevaplama durumundalar yoksa neden kavgası olsun ki?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili anibal,

cevabın için teşekkür ederim.

Benim sorum da zaten senin değindiğin gibi, bir insan nasıl ve neden kendisine sunulan özgürlüğü bırakır ve özgürlüksüzlüğü tercih eder?

Bunu yaparken de dininin hem de çok sayıda kurallarına aykırı davranır. Nasıl mı? Eğer İslam'ın kurallarına harfiyen uyulsa önce o kızın örneğin üniversitede ne işi var? Kadın başıyla nasıl oraya buraya yalnız başına gider? Nasıl olurda kendisine intkal eden miras ağabeyine kalandan daha az olunca soluğu mahkemede alır?

Daha kötüsü, din özgürlüğü diye bu sefer erkeleri tutturup ben ille de 4 karı almak istiyorum derlerse ne yapacaklar? Veya birlerinin yaptığı kötülüğe karşı kıssas kuralı uygulanmak isterse ne olacak? Din özgürlüğü ise din özgürlüğü. Benim din özgürlüğüm var, onun için hırsısn elini kestirmek istiyorum diye Anayasa Mahkemesi'ne baş vurmak da bir özgürlük o zaman.

Bu örneklere sabaha kadar devam edebilirim. Başörtüsü siyasi bir simge değildir, bir başlangıç değildir diyenler buna bir cevap versinler.

Şimdi biri çıkar ve, olsun öyle istiyorum diyebilir. Desin. Desin ama o zaman özgürlükten bahsetmesin ve ben gönüllü olarak kilitsiz hapishanede yaşamak istiyorum desin.

yazılanların hepsini okumadım ama eklemek istedigim birsey var. artık müslümanlar burada yazdıgın gibi bakmıyorlar olaya. Benim kanada'da yaşayan müslüman bir tanıdıgım var ve kendi aralarında kültürel cihat diye bir kavram yaratmışlar ve bu yuzden kadınlar universitelere gidiyorlar, çeşitli işlerde medya işlerinde falan çalışıyorlar ve bulundukları ortamlardaki ( özellikle universitelerde ) islamı anlatıp bir nevi islami misyonerlik yapıyorlar. tabi aynen burda olduğu gibi insan hakları özgürlük eşitlik gibi kelimeleri kendi çıkarlarına göre kullanarak yapıyorlar bunu.

işte bu nedenle islama ve onun ortaçağ kanunlarına karşı durmak burda yazdığınız kadar kolay degil malesef... cunku musluman erkeklerde bunları farketmisler ve kadınlarını cocuklarını batılılardan once kendileri egitip kendi cıkarlarına uygun kullanıyorlar

ve bu sayede islam batıda, egitim kurumlarında ve medyada bu kadar güç buluyor...

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar çirkinleşmesin.

Sokaktaki minili, şortlu veya her neyse, açık giyimli bir kadına yapılan tacizin kaçta kaçı öteki şirretlere yapılıyor?

Çünkü açık giyinen kadın her şeye müsaittir, her muameleyi hakeder ön yargınız var. Bu ülkenin bırakın miniyi, diz boyu etek bile giyilemeyen onlarca şehri, binlerce ilçesi var. Kime neyi anlatıyorsunuz?

Hepsi de sizin gibiler yüzünden işte.

Medeniyet medeniyet diyoruz da, kime diyoruz?

Türbanın özgürlükmüş gibi empoze edildiği ve türbanlı kadının sayısının arttığı yerde medeniyet olmaz. Özgürlük olmaz. Çağdaşlık olmaz.

Önce o kadınlar açıkları sopalarla kovalama başlar çünkü.

Bu din kadını kadına düşman eder. Bu din kadının etinden, sütünden, derisinden, kemiğinden, hatta iliğinden yararlanır, her işini kadınla görür. Bu özgürlük saçmalığına önce kadını inandırır, köleliğiyle barıştırır, sonra da onun eliyle yayar.

Erkeğin namusunu bile kadın taşır bu dinde. Erkek namussuzdur.

Kadını tutsak eden, hatta seks köleliği yaptıran bu dini türban özgürlüğü adı altında millete kakalayan, işin daha acı yanı kadınları bile inandırıp savaşçı haline getirebilen bir dindir bu.

İslam her kılığa girebilen bir dindir.

İslam alemi gözümüzün önünde durur, herkes de bilir ki o ülkelerin o halinin nedeni sadece dinleridir, buna rağmen bu dini özgürlükçü, hümanist, bilimle barışık, demokrat vs. ilan edebilirler. Bunu yapıyorlar işte.

"Türban özgürlüktür" diye bir şey olabilir mi?

Bizler bile koca koca insanlar, ateistler olarak bunu tartışabiliyoruz işte.

Şaka gibi...

Sitelerde Paylaş

Çünkü açık giyinen kadın her şeye müsaittir, her muameleyi hakeder ön yargınız var. Bu ülkenin bırakın miniyi, diz boyu etek bile giyilemeyen onlarca şehri, binlerce ilçesi var. Kime neyi anlatıyorsunuz?

Hepsi de sizin gibiler yüzünden işte.

Medeniyet medeniyet diyoruz da, kime diyoruz?

Medeniyet açık giyinmektir...

Medeniyeti biz burada gelişme, ilerleme olarak ele alıyouz..Daha saçların bir baş örtüsüyle kapatılması konusuyla iştigal eden bir ülkenin insanlarının neresi medeni olabilir?..O hala kıçla başla uğraşıyor aşamamışki bir takım şeyleri..

Dış görünüşten,kıldan tüyden, şekilciliği baz alarak ruhsal tahlil yapılıyor..Namus kavramı denen bir zırva var ve bunun baş örtüsüyle korunabileceğini öngören bir zihniyet.

Onu giydin, bunu çıkardınla uğraşan milletin ilericilikle,gelişmeyle, bilimle başka şeylerle uğraşacak durumu olabilir mi?

Siz kıçla başla uğraşırken diğer medeni milletler aşmış,ilerleme,gelişme ve refah peşinde koşuyorlar..Siz ise geri gitmenin,arap çöllerinin bedevilerinin özlemiyle yanıp tutuşmaktasınız..

İnsan biraz akıllı olur..

Sitelerde Paylaş

Cübbeli,

İçinden esas geçeni ben yazayım senin yerine:

"Medeniyet soyunmaksa, hayvanlar sizden daha medeni."

"Medeniyet açık giyinmektir" değil. Açık giyinen bir yığın magandayla yaşıyoruz biz. Kadınlı erkekli maganda bunlar.

Medeniyet, kimsenin kimseye karışmadığı, yargılamadığı, baskı yapmadığı yerde gelişir.

Kim nasıl istiyorsa öyle giyinir, öyle yaşar. Türban denen zıkkımı bizim şu anda kullandığımız dille değil, daha akılcı, daha mantıklı, belki daha felsefi bir dille tartışabiliyor olabilmektir medeniyet.

Senin dinin bana özgürlük tanımıyor, benim kişiliğime, kimliğime, her şeyime dair açıkça yorum yapıp mesaj veriyor. Türbanı örten kadın "ahlaklı ve namuslu, diğerleri değil" mesajı bu. Ya da bazılarınız daha insaflı ya da şirin görünmek için "açık kadınlar da namuslu ve ahlaklı olabilirler, türban ölçü değildir" derler falan ama yalan..

Türban takmaktır asıl ahlaksızlık. Kadının kendine edebileceği en büyük hakarettir. "Ben sadece seks yapmaya yararım, varlığım erkekleri tahrik ediyor" demek ve diğer tüm kadınları da böyle düşünmeye ve yaşamaya zorlamaktır.

Dini simgelemekten daha büyük, daha etkili bir görevi vardır.

Kadınla erkeğin ayrıldığı toplumda medeniyet olmaz. Ortalık öküzlerle dolar. Orada teknoloji bile gelişmez, bilim ölür Cübbeli.

İslam toplumları o yüzden bu haldedir..

Orada kadın soluğu duyulmaz çünkü...

Sitelerde Paylaş

>>> "Medeniyet açık giyinmektir" değil. Açık giyinen bir yığın magandayla yaşıyoruz biz. Kadınlı erkekli maganda bunlar.

Ne söylediğimizi anlayan yok gibi. Alın işte size taptaze örneği:

Selçuk Üniversitesi İlahiyet Bölüm Başkanı Prof. Orhan Çeker: "Sorunun odağında kadın var. Sen dekolte giyinirsen bu tür çirkinliklerle karşılaşman sürpriz olmaz. Tahrikten sonra sonucundan şikayet etmen makul değil."

Lakin tecavüzün işlenmesinde dekolte ve tahrik edici kıyafetler giyinen kadının da etkisi küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Bu konuda tabi ki erkek suçludur ama kadının da suçu gözardı edilirse meseleyi çözümde yanlış adım atmış oluruz. Bu olayda her iki taraf da suçludur

NTV'den de bir yorum koyalım, anlayana:

Dogru soylemis. Bundan sonra koylerde essekler uzun etek giymeli, çok tahrik ediyolar oyle çirilçiplak olur mu ahirda!
Sitelerde Paylaş

>>> insanlar zarar ve eziyet görmeyecek olsaydı çıplak da dolaşılabilirdi..

Kireç emin ol ki hiç farketmezdi. Dünyada bugün nüfusuna oranla en çok tecavüzün yaşandığı ülke Afganistan.

İnsanların anadan doğma gezdiği yerler bilirim. İlkel kabileler, acayip dinler filan olan yerler. Oralarda çıplak olduğu için eziyet edilen kimseyi ne duyduk, ne gördük ama.

Sitelerde Paylaş

Türban takmaktır asıl ahlaksızlık. Kadının kendine edebileceği en büyük hakarettir. "Ben sadece seks yapmaya yararım, varlığım erkekleri tahrik ediyor" demek ve diğer tüm kadınları da böyle düşünmeye ve yaşamaya zorlamaktır.

Dini simgelemekten daha büyük, daha etkili bir görevi vardır.

Kadınla erkeğin ayrıldığı toplumda medeniyet olmaz. Ortalık öküzlerle dolar. Orada teknoloji bile gelişmez, bilim ölür Cübbeli.

İslam toplumları o yüzden bu haldedir..

Orada kadın soluğu duyulmaz çünkü...

+1

Ayrica erkekler yobaz olur ülkenin gelecegi kararir.

Sitelerde Paylaş

Nihayet...

Islami elestiremiyorsun fakat islama yardimci olmaya calismak icin can atmaktasin.Özgürlüklerin oldukca kisitli oldugu halde kendi özgürlügünü savunmamaktasin.Ülkede gercekten laik sistem olur bireyler inanclarini özel alanlarda yasarlar iste o zaman bu sorun zaten kendiliginden kaybolur.

Gercek laik bir ülkede yönetim dinle tamamen ayrismis olmalidir.Din adami yetistirmez, okulunu, ibadethanesini yapmaz.Farkli sekilde inananlar, inanmayanlarin hepsi esit hak ve özgürlüklere sahiptir. Cogunluk teskil eden inanca sahip olanlarin hak ve özgürlükleri diger farkli insanlardan fazla degildir ayrica cogunluk olduklari icin otorite hic degillerdir.

Is saatlerinde kimse ibadet yapamaz.(ücretli calisanlar yani basbakan cumhurbaskani dahil)Ücretsiz izin alirsa ve izin verilirse ibadetini yapabilir.Gercek laik bir ülkede bilinmezligin akademik ünvani olmaz.Teolog olabilir.Cogunluk teskil eden inanca sahip olan ossuruktan profesörleri her gün medyada boy gösterip cak cak insanlari aldatamazlar.

Özellikle hukuk ve herkes icin esit adalet sisteminin oturmasi icin hukukun ateistler tarafindan temin edilmesi gerekir.Carsafli türbanli hakim yargic savci olmaz...Carsafli türbanli doktor olmaz...Bilim insanlari bilimin icine dogmalar tanrilar katamazlar.

Bu konuda daha cok yazabilirim fakat sanirim bu kadar yeter.

Yasadigin ülkenin bütün camilerinde imamlar "ateist olmak allaha küfür etmektir" diye vaaz verecekler, basbakanin agzindan islam eksik olmayacak devamli sirtini ona dayayacak, diger siyasetciler bürokratlar ona yaglanmak icin birbirleri ile yaris edecekler...

...sen ve senin gibi düsünenler "türbana özgürlügü" savunacaksiniz.

Müslüman inanclilar ile esit hak ve özgürlüklere sahip olmak istemiyor musunuz?

Ateist degil misiniz?

Hic mi akliniz yok?

Hangisi?

Ben islama yardımcı olmuyorum..

Sadece islamı ve insanı senden daha iyi tanıyorum...

Bundan dolayıda benim daha iyi yöntemlerim var..

Senin yöntemlerin işe yaramaz..

Yada şöyle diyelim ve konuyu tartışmaya açmış olalım..

Senin kullandığın yöntemler hem yanlış,

Hemde insanın karmaşık gerçeğeni bilmemekten kaynaklanan bir basitlik içeriyor..

İnsanlar ve sistem gerçek laik olursa sorun çözülür demişsin..

Sorunun daha kolay, daha gerçekci, daha az gerilim yaratan başka yöntemleride varmı?

Mesele burda..Sorunu çözebilmekte..Ama gerçekci ve uygulanabilir yöntemlerle...

Herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması gerektiğini savunmuşsun ama sen başkalarına eşit hak ve özgürlük vermiyor görüntüsü içerisindesin..

Günümüzde bu neden böyle algılanıyor..

Çünkü laikler hala, merkezi, insanları şekillendiren bir devlet ve sistem anlayışı ile hareket ediyor..

Bu ise diğer özgürlük karşıtı düşüncelerin, eylemlerin, inançların özgürlük karşıtı yapısını kamufle ediyor..

En azından batı içinde sistemin baskıcılığı, kişi ve dinlerin baskıcılığından daha vahim olarak değerlendiriliyor..(Bunun nedenlerini ayrıca tartışırız)

Çünkü sistemin ve devletin baskıcılığı ve şekillendiriciliği, dinlerin ve inançların baskıcılığı ve şekillendiriciliğinin önüne geçiyor..

Ayrıca resmi sistemin baskıcılığı dinlerin baskıcılığı ile benzerlik arz ettiğinden baskıcılağa meşruiyet kazandırıyor..

Ve laiklerin özgürlük adına dinleri eleştirmesini tutarsız hale dönüştürüyor..

Laikleri veya başka insanların birbirinin baskısından ve sistem baskısından kurtaracak en iyi çözüm..

Sistemi güçlendirip onunla insanları hizaya getirip veya laikliğe zorlamaktan ziyade..

Bu gün için en etkin yöntem Sistemi etkisiz hale getirmek ve insanların birbirlerine baskı kurabileceği araçları etkisiz hale getirmek ve bu araçları ve baskıyı anlamsız hale getirmektir..

Sistemin veya sistemlerin insanlar üzerindeki baskısını etkisiz hale getirmek, tüm insanları laik yapmak veya hizaya getirmekten yani başkalarını adam etmekten daha kolaydır..

Hem bunun terside olabilirki ve zaten oluyorda, yani sistem ve güç herzaman laiklerin elinde olmayabilir..

Bu sefer sistem laiklere baskıya dönüşür..

Senin çözümün şu: Herkes ve sistem laik olursa sorun çözülür..(Bu bugün için hem zor hatta imkansız, hem çok masraflı, hem kendin için daha iyi işler yapabileceğin enerjinin boşa gitmesi, hem seni herşeyden daha baskıcı bir konuma sokması, hem gerilim yaratıcı olması.........)

Benim çözüm önerim: Sistemin ve insanların birbirlerine baskı kurma araçlarını etkisiz ve anlamsız hale dönüştürdünmü sorun asıl ozaman daha büyük oranda çözülmüş olur..

Hadi bakalım bu farklı iki yöntemi tartışalım...

NOT: Bu yazı ve yazının devamında edilecek tartışma düşünce ve bilinç sıçramasına yol açacaktır, hem de tüm düşünce dünyasında...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...