Jump to content

Başörtüsü özgürlük mü?

Recommended Posts

Senin çözümün şu: Herkes ve sistem laik olursa sorun çözülür..(Bu bugün için hem zor hatta imkansız, hem çok masraflı, hem kendin için daha iyi işler yapabileceğin enerjinin boşa gitmesi, hem seni herşeyden daha baskıcı bir konuma sokması, hem gerilim yaratıcı olması.........)

Benim çözüm önerim: Sistemin ve insanların birbirlerine baskı kurma araçlarını etkisiz ve anlamsız hale dönüştürdünmü sorun asıl ozaman daha büyük oranda çözülmüş olur..

Hadi bakalım bu farklı iki yöntemi tartışalım...

çok ince bir konuya değinmişsin benimde düşüncem seninle aynı.

aynı amaç için farlı kulvarda koşmanın bir anlamı yok aslında bunun için insanlara dinin saçmalığı öğretilmeli.

artık din adına değilde özgürlükleri adına bir şeyler yapmaları gerektiği kanısındayım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 283
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Senin çözümün şu: Herkes ve sistem laik olursa sorun çözülür..(Bu bugün için hem zor hatta imkansız, hem çok masraflı, hem kendin için daha iyi işler yapabileceğin enerjinin boşa gitmesi, hem seni herşeyden daha baskıcı bir konuma sokması, hem gerilim yaratıcı olması.........)

Benim çözüm önerim: Sistemin ve insanların birbirlerine baskı kurma araçlarını etkisiz ve anlamsız hale dönüştürdünmü sorun asıl ozaman daha büyük oranda çözülmüş olur..

aynı amaç için farlı kulvarda koşmanın bir anlamı yok aslında bunun için insanlara dinin saçmalığı öğretilmeli.

artık din adına değilde özgürlükleri adına bir şeyler yapmaları gerektiği kanısındayım.

Biraz fark var ama gördüğüm kadarıyla..

İnsanlara dinin saçmalığını öğretmekten ziyade..

İnsanlar dinin saçmalığını kendileri yaşasınlar, hissetsinler ve öğrensinler..

Bizler ancak katalizör olabiliriz belki..

Asıl önemli çözüm , insanların başkalarına baskı kuracakları araçları ve yöntemleri etkisiz ve anlamsız hale getirmekte..

Evet bu değişik bir çözüm ama daha kolay , etkin ve karlı bir çözüm..Ayrıca dünyanın ekonomik ve düşünce eğilimlerine yaşamına daha uygun..

tarihinde ERCUMENT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biraz fark var ama gördüğüm kadarıyla..

İnsanlara dinin saçmalığını öğretmekten ziyade..

İnsanlar dinin saçmalığını kendileri yaşasınlar, hissetsinler ve öğrensinler..

Bizler ancak katalizör olabiliriz belki..

Asıl önemli çözüm , insanların başkalarına baskı kuracakları araçları ve yöntemleri etkisiz ve anlamsız hale getirmekte..

Evet bu değişik bir çözüm ama daha kolay , etkin ve karlı bir çözüm..Ayrıca dünyanın ekonomik ve düşünce eğilimlerine yaşamına daha uygun..

daha açık anlatırsan daha anlamlı olur. üzgünüm anlamadım.

kuran ve din zaten bir baskı aracıdır. bunu etkisiz hale getirmek içinde bu dinin saçmalığını öğrenmeliler. yani burdaki baskı düşünce baskısı diye alıyorum ben.

yanlışsam düzeltirsin.

Sitelerde Paylaş

Tamam ama yillardir zaten onu yapmaktalar garibist.Perdenin arkasinda müthis cikar kavgasi yapilmakta.Dolayisi ile her iki tarafinda kartlari acik oynamak islerine gelmedigi icin halki kandiracak yolu secmekteler.

Arkadasim sözünü ettigin kurumlari düzeltebilmek icin saydiklarimin kesin olmasi gerekir.Bu ayni saglam temeller üzerine ve cati katina kadar cok saglam ve kaliteli bir apartman insaa etmek ile aynidir.

Siyasi ve bürokratik dokunulmazliklari nasil kaldirabileceksin?

Kaldiramazsin.Zaten batakligin en derin oldugu yer orasi.Yani kurumlar.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

insanlar zarar ve eziyet görmeyecek olsaydı çıplak da dolaşılabilirdi...

Kireç

Senin atladığın ve ihmal ettiğin birşey var..

İnsanların düşüncelerini yaratan somut etkenler yani davranışların ve inançların varoluş nedenleri..

O varoluş neden, dinler ve inançlar sayesinde değişikliğe uğruyor..

Mesela örtünme..

İnsanın bedenini korumak amaçlı doğmuştur..

Ama din bu doğal nedeni kamufle edip artık doğal nedenin yerine kendisi neden haline dönüşüyor..

Ve hatta din örtünme zorunluluğunu, tanrıya, tanrının cezlandırmasına veya emrine bağlıyor..

Artık örtünme kendi doğal nedeninden koparılıp başka doğal olmayan nedenlere bağlı hale getiriliyor..

Zaten bu, dinlerin hem en güçlü yanı hemde en güçsüz yanıdır..

Ama din budur..

Başını örten biri korunmak amaçlı örtmüyor...

Din emrettiğ için, yani ahireti olan ve emirlerini uymayanları cezalandıran bir tanrının gücü ve emri örtünmeye neden oluyor..

Yani din, insan davranışlarını kendi doğal nedenlerinden koparıp doğasının dışındaki bir nedene bağlamış oluyor..

Tabi sen diyeceksin ki, doğal olan dinidir, doğal olmayan din dışıdır falan..Tabi senin bu söyleyeceğin de zaten din dışıdır genel anlamda...

Sitelerde Paylaş

Tamam ama yillardir zaten onu yapmaktalar garibist.Perdenin arkasinda müthis cikar kavgasi yapilmakta.Dolayisi ile her iki tarafinda kartlari acik oynamak islerine gelmedigi icin halki kandiracak yolu secmekteler.

Arkadasim sözünü ettigin kurumlari düzeltebilmek icin saydiklarimin kesin olmasi gerekir.Bu ayni saglam temeller üzerine ve cati katina kadar cok saglam ve kaliteli bir apartman insaa etmek ile aynidir.

Siyasi ve bürokratik dokunulmazliklari nasil kaldirabileceksin?

Kaldiramazsin.Zaten batakligin en derin oldugu yer orasi.Yani kurumlar.

ben durumun derinliğinden dolayı şuan söylenecek kesin kanaat'lerin doğru olmayacağınıda belirtmek isterim yani senin kesin çözüm diye belirttiğin olgu kurumlar tarafından bertaraf edilecek bir durum.

koyun halk düzelmeden kurum yada kuruluşlar her zaman bir çıkar içinde olacaktır zaten.

unutmamak gerekki çoğunluğa kimse karşı gelemez ve ne yazıkki din çoğunluğu yani koyun fazla olunca çobanlarda takıo sürüyü peşine.

benim şahsi fikrim bu konuda insanları aydınlatmak.

eminim benden daha zeki ve topluluğa daha iyi seslenebilcek kişiler aramızda mevcut turan dursun gibi.

ama korkuyorlar seslerini yükseltmeye korkmalarıda normal çoğunluğu karşına almak kolay değildir.

bizler birey olarak gerçekleri mümkün olduğunca yayıp çoğunluk olduğumuzda bu din çıkarcıları susacak ve artık halkın bir sesi olacak çünki düşünce baskısı olmadığında halkın sesini dinlemek zorunda kalacaklar.

nacizhane bir fikir.

Sitelerde Paylaş

benim şahsi fikrim bu konuda insanları aydınlatmak.

eminim benden daha zeki ve topluluğa daha iyi seslenebilcek kişiler aramızda mevcut turan dursun gibi.

ama korkuyorlar seslerini yükseltmeye korkmalarıda normal çoğunluğu karşına almak kolay değildir.

bizler birey olarak gerçekleri mümkün olduğunca yayıp çoğunluk olduğumuzda bu din çıkarcıları susacak ve artık halkın bir sesi olacak çünki düşünce baskısı olmadığında halkın sesini dinlemek zorunda kalacaklar.

nacizhane bir fikir.

Sevgili garibist,

Yarami destin...Yillardir alintida ki düsünceleri hayata gecirebilmeyi savunan biri idim ama artik yenilgiyi kabul ettim.

Madem aydinlar cikarlari icin halki kandiriyorlar elbette bir felaket yasanacak ve en büyük zarari onlar görecekler.

Kafalarinin dank etmesi icin bu felaketin yasanmasi gerekiyor diye düsünüyorum.Belki taslar yerli yerine daha iyi oturur.

Sitelerde Paylaş

daha açık anlatırsan daha anlamlı olur. üzgünüm anlamadım.

kuran ve din zaten bir baskı aracıdır. bunu etkisiz hale getirmek içinde bu dinin saçmalığını öğrenmeliler. yani burdaki baskı düşünce baskısı diye alıyorum ben.

yanlışsam düzeltirsin.

Sistemin, toplumu şekillendirme gibi bir misyonu ,anlayışı ve görevi vardı..

Sistemin bu anlayışını, misyonunu yok etmek gerekir.

O zaman birilerinin birilerini baskılama araçlarından en etkin yolu ortadan kaldırılmış olur..

Halbuki daha önce sistemin toplumu şekillendirmek gibi bir misyonu vardı..

Bu misyonun etkili olmasının yoluda devletin çok güçlü ve her alanda etkili olmasına bağlı idi..

O yüzden zaten bireyin devletle bağlarının dolayısı ile toplum üzerinde etkinliğinin azalmasına sebep olan "liberal ekonomiye" bu misyona inananlar karşı çıkıyorlardı..

Devlet her alanda ipleri elinde tutacak ve sahip olacak ki toplumu şekillendirebilsin , halbuki liberal ekonomi devletin toplum üzerindeki gücünü ve etkinliğini azaltıyor..

Bu, misyon yanlıları için tehlike olarak algılanıyor..

Düşünüyorlar ki, biz bu durumda toplum üzerinde nasıl şekillendirici ve etkin olabiliriz..

Liberal ekonominin tehlike olduğunu seziyorlar...

Şimdi devleti ve toplum ilişkisini eski şekilde algılayan bu kesim sistemi koruma altına almanın yolu olarak diğerlerinin bu sisteme girmesine engel olmaya çalışıyorlar..Çünkü onlar için sistem çok önemli ve sistem herşey..Ayrıca kendilerinin yani laiklerin varlığıda sistemin laik varlığına bağlı olarak görüyorlar..

Bu devletin herşey olduğu ekonominin tamamen devlette olduğu ve insanların herşeyi ile devlete bağlı olduğu eski geçmiş dönemler için doğru denebilecek bir yaklaşım..Hemde kısmende olsa geçmişte etkili ve başarı şansı olan bir yöntem..

Ama bugünün ekonomik gerçeğine göre artık insanlar ve toplum için devlet herşey değil...(Algı eski şekilde devam etsede ekonomik gerçekler öyle değil ve algıda değişiyor yavaş yavaş)

Liberal ekonomik yaşam devletin insanlar üzerindeki gücünü kırıyor..Dolayısı ile devletin toplumu şekillendirmesi zorlaşıyor, anlamsızlaşıyor..

Hem anlamsızlaşıyor çünkü devlet herkesin her ihtiyacını karşılamak zorunda değilki artık..Niye o zaman herkesi kendisi şekillendirsinki?

Hem artık her fert tüm toplum ve devlet için var değil artık..Fertler daha çok kendileri için var..O zaman neden insanlar hep toplumsal bir amaç belirleyip tüm fertleride o amaca göre şekillendirmek zorunda görsünkü kendini..Düşünceler değişiyor artık..

İnsanların diğer insanları algısı, devletin vatandaş algısı kısaca başka insanları şekillendirmeyi gerektirecek neden ortadan kalktığı gibi bunu sağlayacak güç te etkisiz hale geliyor..

tarihinde ERCUMENT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Düşünceler değişiyor artık..

Hangi düsünceler degisiyor ERCUMENT?

Ülke her gecen gün islami rejime dogru kayiyor.Yahu ülkede hukuk yok.Bu ne demek biliyor musun?

Ossuruktan profesörún birisi "dekolte giyen kadina tecavüz ederler" aciklamasini yapmis.Gözün aydin...Esin kizlarin türban takmaya mecburlar.

AKP lilerin, liberallerin gözlerine, kulaklarina özel aletler taktiklarini düsünüyorum.Artik bunun baska izah tarzi kalmadi.

Sitelerde Paylaş

Hangi düsünceler degisiyor ERCUMENT?

Ülke her gecen gün islami rejime dogru kayiyor.Yahu ülkede hukuk yok.Bu ne demek biliyor musun?

Ossuruktan profesörún birisi "dekolte giyen kadina tecavüz ederler" aciklamasini yapmis.Gözün aydin...Esin kizlarin türban takmaya mecburlar.

AKP lilerin, liberallerin gözlerine, kulaklarina özel aletler taktiklarini düsünüyorum.Artik bunun baska izah tarzi kalmadi.

Fertleri güçlendireceksin..Hem ekonomik, hem sosyal, hemde haklar anlamında..

Özgürlükcülüğün kıralını yapacaksın..

Ne demek özgürlük, devletin fertler üzerinde baskınlığının azalması demek..

Alabildiğine özgürlük savunucusu ve bayraktarı olacaksın..

Taki devlet halk ve insanlar karşısında cüceleşsin..

Böylece dincilerin eline de geçse devlet, insanlara birşey yapacak misyonu ve yapısı kalmasın..

Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz..

Hala devleti olabildiğince güçlü olması için savaşıyorsunuz..Sonrada bu güçlü alet dincilerin eline geçerse bize neler yapmazki diyorsunuz..

Birkere devlet artık istesede eskisi kadar insanlar üzerinde hakim olamaz..

O yüzden devlet insanların üzerinden elini çekmek zorunda..

Bunu hızlandırmak yerine sizler hala devletin elinin insanların yakasında olması için çabalıyorsunuz..

Birde rüzgara karşı ters duruşla laikler hem kaybetmeye mahkum oluyorlar hemde kendi gelişimlerine engel oluyorlar..

Özgürlük, bireysellik ve liberalizm rüzgarı ile yelkenleri doldurmak varken..

Rüzgara karşı gitmenin ne anlamı var..

Ayrıca kime ne faydası var..

Üstelik birde halkın ekonomik gelişimine engel teşkil ettiğiniz için, güya onlar için çalıştığınız halkın nefretine maruz kalma durumu var..

Sitelerde Paylaş

............

Birde rüzgara karşı ters duruşla laikler hem kaybetmeye mahkum oluyorlar hemde kendi gelişimlerine engel oluyorlar..

Özgürlük, bireysellik ve liberalizm rüzgarı ile yelkenleri doldurmak varken..

Rüzgara karşı gitmenin ne anlamı var..

Ayrıca kime ne faydası var..

Üstelik birde halkın ekonomik gelişimine engel teşkil ettiğiniz için, güya onlar için çalıştığınız halkın nefretine maruz kalma durumu var..

Yahu arkadaşım deminden beri seni okuyorum da sanırsın liberalizmi sen oluşturdun..

TC liberal kavramıyla yeni tanışınca direkman liboş oldu..Çünkü daha liberalizm ne bilmediğinden içeriğini ne halt bulursa onunla dolduruyor..

Bu TC insanları adam olmaz..Bu kadar çabuk ve kolay şekil değiştirebilen, hangi kalıp sunulursa onun içine girebilen bir millet daha yoktur?..Değiş tonton diyorsun hemen değişiyorlar..

Bunlar bir dönem kızıl Ecevit'le kızıl komünist olurlar.Sonra bir bakarsın Özal'cı olup serbest piyasa ekonomisine merak sarmışlar..Olmadı tutar Kenan Evren'le beraber darbeci olurlar..Binaenaleyh, memlekette benzin vardı da biz mi içtik diyen çoban Süleyman'la her devrin adamı olmaya soyunurlar..Şimdi de şeriatçi liberal oldular..

Aha bir bu kalmıştı..

Beş yaşında çocuk gibiler yahu..Ne verirsen yer, ne giydirirsen giyer ,nereye götürürsen oraya gider bu yaşlardaki çocuklar...Çocuk tutup ta 'ben Dolce Gabbana istiyorum kardeşim, sen bana tutmuş LC Waikiki' almışsın demez.Diyemez...İşte bizimkiler de aynen böyle..Ne verirsen yer ,ne içirirsen onu içer..Tam güdülmelik..

Bir de bu beş yaşında çocuğa iyi şeyler yaparlarsa ödül,hata yaparlarsa ceza verirler..Ya da öcüyle korkuturlar..Aha bunlara da iyi davranırlarsa kömür, kahve ,v.s. nevaleler veriyorlar,bunlar seviniyor.Korkutmak içinse öcü babında Allah kitap zaten imdatlarına yetişiyor..Ceza içinse aşağılama,hakir görme,hukuksuzluk,ananı da al git yapıyorlar..Aynen böyle bir tablo görüyorum ben bakınca şahsen..

Örneğim cuk oturmamış mı ama?

İnsan bir kere olsun kendini değerlendirir yahu..

Hiç mi aynaya bakıp 'ben neyim acaba?' diye düşünmüyorsunuz

tarihinde placebo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

örneklendirir misin ?

Devlet ve onun işçisi ve memuru ile bu ülke ve bu halkın ekonomik memnuniyeti sağlanabilirmi?

Devlet hangi işinde verimli olabilirki?

İnsanların tamamının özgürce ve doğrudan kendi çıkarı için çalışmasının verdiği yaratıcılığı, gerçekciliği, motivasyonu, dünyayla işbirliğini.

Hiç devletin dünyadaki zenginliğe kapalı, rasyonel olmayan, bireylerin çıkarının çok geri plana itildiği, hantal, yozlaşmış, atıl, bürokratik bir yapı sağlayabilirmi?

Bence bunu tartışmak bile aslında pratik karşısında düşüncelerimizin geri kaldığının göstergesi..

Zaten bizler hemde hepimiz pratikte liberal ekonomiye uygun biçimde yaşıyoruz..

Aldığımız arabayı, televizyonu, bilgisayarı, giyeceği, içeceği bile herşeyi ama herşeyi kendi çıkarlarımıza göre tercih ediyoruz..

Ve bu ürünlerin hepsi ama hepsi bir dünya ürünü ve bize ulaşırken dünyadaki ortak bir ekonomik işbirliği ile bize ulaşmış durumda..

Kapalı ve devletci ekonomi demek:

Bu global gerçeğe aykırı siyasi bir engel teşkil etmek demektir..

İnsanlığın bu karmaşıklaşmış ekonomik gerçekliğini, suni,siyasi ve basit yöntemlerle engel olmak şekillendirmeye çalışmak demektir..

Sitelerde Paylaş

sevgili ercüment:

anlattığın şeyler gerçekten kayda değer önemli ve gelecek vaat eden sözler.

ama yine benim değindiğim konuya gelmek zorundayız. çünki insanlar haklarını bilmiyorlar.

özgürlüğünü aramıyorlar sormuyorlar soruşturmuyorlar. hakkımızda hayırlısı diyorlar.

müslümanlar için dinlerini özgürce yaşamak özgürlük oluyor kurdukları ölümden sonraki hayatın hayaliyle baş eğiyorlar.

hangi ekonomik özgürlük millet hala devlet sektörüne girmek için akp gibi partilere üye oluyorlar çevrene bak biraz.

kpss sınavına bak.

bahsettiğin sistem hala tıkırında işliyor dinle insanları hala uyutuyorlar.

din yalan allah yok diyenlerde bir cinayete kurban gidiyor.

devlette istemiyor insanların uyanmasını bizide lailik diye susturuyorlar.

Sitelerde Paylaş

Yahu arkadaşım deminden beri seni okuyorum da sanırsın liberalizmi sen oluşturdun..

TC liberal kavramıyla yeni tanışınca direkman liboş oldu..Çünkü daha liberalizm ne bilmediğinden içeriğini ne halt bulursa onunla dolduruyor..

Bu TC insanları adam olmaz..Bu kadar çabuk ve kolay şekil değiştirebilen, hangi kalıp sunulursa onun içine girebilen bir millet daha yoktur?..Değiş tonton diyorsun hemen değişiyorlar..

Bunlar bir dönem kızıl Ecevit'le kızıl komünist olurlar.Sonra bir bakarsın Özal'cı olup serbest piyasa ekonomisine merak sarmışlar..Olmadı tutar Kenan Evren'le beraber darbeci olurlar..Binaenaleyh, memlekette benzin vardı da biz mi içtik diyen çoban Süleyman'la her devrin adamı olmaya soyunurlar..Şimdi de şeriatçi liberal oldular..

Aha bir bu kalmıştı..

Beş yaşında çocuk gibiler yahu..Ne verirsen yer, ne giydirirsen giyer ,nereye götürürsen oraya gider bu yaşlarda ki çocuklar...Çocuk tutup ta 'ben Dolce Gabbana istiyorum kardeşim, sen bana tutmuş LC Waikiki' almışsın demez.Diyemez...İşte bizimkiler de aynen böyle..Ne verirsen yer ,ne içirirsen onu içer..Tam güdülmelik..

Bir de bu beş yaşında çocuğa iyi şeyler yaparlarsa ödül,hata yaparlarsa ceza verirler..Ya da öcüyle korkuturlar..Aha bunlara da iyi davranırlarsa kömür, kahve ,v.s. nevaleler veriyorlar,bunlar seviniyor.Korkutmak içinse öcü babında Allah kitap zaten imdatlarına yetişiyor..Ceza içinse aşağılama,hakir görme,hukuksuzluk,ananı da al git yapıyorlar..Aynen böyle bir tablo görüyorum ben bakınca şahsen..

Örneğim cuk oturmamış mı ama?

İnsan bir kere olsun kendini değerlendirir yahu..

Hiç mi aynaya bakıp 'ben neyim acaba?' diye düşünmüyorsunuz

Güzel yazmışsın..Biraz güldürmüşsün ama ibretlik bir ülkeyiz..

Liberalizmi ben oluşturmadım..

Liberalizmi herkes zaten yaşıyor..

Hemde en liberal karşıtları bile..

Liberalizm şu an insanın pratiğini en başarılı ifade edebilen ve anlamlandıran ekonomik model..

Liboşlukta biraz normal değilmi..

Sonuçta bizler tam olarak sindirememiş olabiliriz..

Sitelerde Paylaş

sevgili ercüment:

anlattığın şeyler gerçekten kayda değer önemli ve gelecek vaat eden sözler.

ama yine benim değindiğim konuya gelmek zorundayız. çünki insanlar haklarını bilmiyorlar.

özgürlüğünü aramıyorlar sormuyorlar soruşturmuyorlar. hakkımızda hayırlısı diyorlar.

müslümanlar için dinlerini özgürce yaşamak özgürlük oluyor kurdukları ölümden sonraki hayatın hayaliyle baş eğiyorlar.

hangi ekonomik özgürlük millet hala devlet sektörüne girmek için akp gibi partilere üye oluyorlar çevrene bak biraz.

kpss sınavına bak.

bahsettiğin sistem hala tıkırında işliyor dinle insanları hala uyutuyorlar.

din yalan allah yok diyenlerde bir cinayete kurban gidiyor.

devlette istemiyor insanların uyanmasını bizide lailik diye susturuyorlar.

Dostum bu söylediklerinde haklısın..

Tabiki bunların hepsi var ve eleştirilecek konular..

Bunları eleştirirken ne amaçla eleştiriyorsun ve alternatifin ne?

Çözüm önerin ve yöntemin ne?

Bunların belirlenmesi daha önemli değilmi?

Ülkemizde bunları eleştirenlerin daha iyi bir çözüm önerisi ve amacı varmı?

Yada mesela muhalefet partisi CHP yi ele alalım..

Ne dediğini, amacını bilen bir partimi sence, yada çözümü olan bir partimi?

CHP lilerin kendileri bile kendi partilerinin bir çözüm olduğundan emin değillerdir..

Bu siyaset ve politika üretememelerinin ve güven vermemelerinin sebebi bu günümüz dünyasını günümüze uygun ,gerçekci algılayamamaları ve anlayamamaları olabilirmi?

Sitelerde Paylaş

Liberalizmi herkes zaten yaşıyor..

Hemde en liberal karşıtları bile..

Liberalizm şu an insanın pratiğini en başarılı ifade edebilen ve anlamlandıran ekonomik model..

E madem zaten liberal ekonomi yaşadığına göre ve seçtiğin parti de iş başında olduğuna göre sen daha özgürlüğü kimden ve nereden istiyorsun?..Memnun ve mesut olman lazım değil mi? Kim getirip verecek sana bu özgürlüğü?..Mani olan kim?..Ekonomik özgürlüğünü de bunun içine dahil ediyorum..Senin aşmış olman lazım..

Yoksa ilahi adaleti mi bekliyorsun, hem maddi hem manevi özgürlüğüne kavuşmak için?.

Bekle bekle gelecek..:)

Hem zaten yaşıyorum diyorsun,hem özgürlük istediğini iddia ediyorsun..

Seni duyan da sanki şu anda hükümetin başında chp var ya da Atatürk hortlamış ta o idare ediyor memleketi zanneder..

tarihinde placebo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Devlet ve onun işçisi ve memuru ile bu ülke ve bu halkın ekonomik memnuniyeti sağlanabilirmi?

Devlet hangi işinde verimli olabilirki?

İnsanların tamamının özgürce ve doğrudan kendi çıkarı için çalışmasının verdiği yaratıcılığı, gerçekciliği, motivasyonu, dünyayla işbirliğini.

Hiç devletin dünyadaki zenginliğe kapalı, rasyonel olmayan, bireylerin çıkarının çok geri plana itildiği, hantal, yozlaşmış, atıl, bürokratik bir yapı sağlayabilirmi?

Bence bunu tartışmak bile aslında pratik karşısında düşüncelerimizin geri kaldığının göstergesi..

Zaten bizler hemde hepimiz pratikte liberal ekonomiye uygun biçimde yaşıyoruz..

Aldığımız arabayı, televizyonu, bilgisayarı, giyeceği, içeceği bile herşeyi ama herşeyi kendi çıkarlarımıza göre tercih ediyoruz..

Ve bu ürünlerin hepsi ama hepsi bir dünya ürünü ve bize ulaşırken dünyadaki ortak bir ekonomik işbirliği ile bize ulaşmış durumda..

Kapalı ve devletci ekonomi demek:

Bu global gerçeğe aykırı siyasi bir engel teşkil etmek demektir..

İnsanlığın bu karmaşıklaşmış ekonomik gerçekliğini, suni,siyasi ve basit yöntemlerle engel olmak şekillendirmeye çalışmak demektir..

güzel demişsin de TC'de bu devirler çoktan kapandı biraz geriden takip ediyor gibisin..

24 ocak kararlarını ve darbe sonrası liberal ekonomik politikaların katlanarak günümüzde maximumda yaşandığını gözardı mı ediyorsun??

devletçiliği 2.nci dünya savaşı öncesi gibi halen savunanlar olmakla birlikte, ne günümüz Türkiye'sinde ne de yakın tarihte hiçbiri iktidar olmadı..

senin şikayetin kime neye anlamakta zorlanıyorum açıkçası...

zaten iletinin arasında liberal ekonomiye uygun yaşıyoruz demişsin...e o zaman sorun nerde...???

liberal ekonomi özgürlük getirir teşhisin eksik derim...

Sitelerde Paylaş

E madem zaten liberal ekonomi yaşadığına göre ve seçtiğin parti de iş başında olduğuna göre sen daha özgürlüğü kimden ve nereden istiyorsun?..Memnun ve mesut olman lazım değil mi? Kim getirip verecek sana bu özgürlüğü?..Mani olan kim?..Ekonomik özgürlüğünü de bunun içine dahil ediyorum..Senin aşmış olman lazım..

Yosa ilahi adalet mi bekliyorsun hem maddi hem manevi özgürlüğüne kavuşmak için?.

Bekle bekle gelecek..:)

Hem zaten yaşıyorum diyorsun,hem özgürlük istediğini iddia ediyorsun..

Seni duyan da sanki şu anda hükümetin başında chp var ya da Atatürk hortlamış ta o idare ediyor memleketi zanneder..

Birşeyi pratikte yaşamak ayrı..

Yaşadığın pratiği fark edip ona göre sosyal ve siyasal bir dünya oluşturmak ayrı..

Ayrıca bu gerçekliğe uygun daha da gelişmek ayrı şeyler..

Not:Açıkcası ne demek istediğinide tam anlamadım..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...