Jump to content

LİBYADA KAN GÖVDEYİ GÖTÜRÜYÜR

Recommended Posts

İşte böyleee,libya-gosteri.jpg

Libya'da katliam var!

Keskin nişancılar kalabalığa ateş açtı, onlarca kişi öldü. Toplam ölü sayısı 100'ü geçti. Aralarında Türkler'in de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Güncelleme:20 Şubat 2011 16:28 Tunus'ta başlayan Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in görevini bırakmasıyla sonuçlanan yönetim karşıtı gösterilerin sıçradığı Libya'da eylemler katliama dönüştü. "Bingazi'de 200 kişi öldü" Ülkenin ikinci büyük kenti olan ve olayların merkezi konumundaki Bingazi'de can pazarı yaşandı. Dün yaşamını yitiren 35 protestocunun toplu cenazesinden dağılan kalabalığa komandolar ve keskin nişancılar ateş açtı, onlarca kişi hayatını kaybetti. Bir görgü tanığı, kurbanların hastaneye götürülmesine yardımcı olduğunu belirterek, "Onlarca kişi öldü, onlarca kişi. Tam bir katliamın ortasındayız" dedi. DİN ADAMLARINDAN KATLİAMI DURDURUN ÇAĞRISIKanlı müdahalenin ardından harekete geçen 50 kadar Libyalı Müslüman dini lider, güvenlik güçlerinden, birer Müslüman olarak öldürmeye son vermelerini istedi. ÖLÜ SAYISI 100'Ü GEÇTİUluslararası İnsan Haklarını İzleme Örgütü, hastane kayıtları ve görgü tanıklarına dayanarak çarşamba günü başlayan olaylarda bugüne kadar en az 104 kişinin öldüğünü açıkladı. TÜRKLER GÖZALTINDALibya haber ajansı Jana ise ülke istikrarını bozmayı hedefleyen bir "şebeke" üyesi onlarca Libya kökenli olmayan kişinin tutuklandığı bildirildi. "Güvenilir" kaynaklara dayanarak verilen haberde, Libyalı yetkililerin, "ülkenin çeşitli kentlerinde" tutuklanan bu kişilerin "yabancı kökenli bir şebekenin üyesi oldukları ve Libya'nın istikrarını bozmak, Libyalıların güvenliğine ve ulusal birliğe zarar vermek için eğitildiklerini" söyledi. Ajans, soruşturmaya yakın kaynaklara dayanarak "Libyalı güvenlik organlarının, tutuklanan bu kişilerin Tunus, Mısır, Sudan, Filistin ve Suriye ile Türk uyruklu olduklarını ortaya koyduğunu" ileri sürdü. İNTERNET KESİLDİÜlkede internet erişimi dün sabahtan beri tamamen kesilmiş durumda. Gazeteci ve muhalifler, cep telefonu ve diğer yollarla görüntü ve haberleri dünyaya geçiyor. Merkezi ABD'de bulunan ve internet trafiğinin gözetiminde uzman olan Arbor Networks şirketinin açıklamasında, dün Libya'da internet erişiminde kısıtlamaların olduğunu, geceyarısı da internet erişiminin "aniden kesildiği" belirtildi. Öte yandan özel güvenlik güçlerinin Bingazi'deki protesto kamplarına baskın yaparak, bölgeyi temizlediği belirtildi. Görgü tanıkları, özel birliklerin sabaha karşı kentteki mahkeme binasının dışında kamp kuran, aralarında avukatlar ve yargıçların da bulunduğu yüzlerce göstericiye baskın düzenlediğini anlattı. Tanıklar, güvenlik güçlerinin çadırlardaki protestoculara göz yaşartıcı gaz sıktığını söyledi. THY 3 UÇAK TAHSİS ETTİÜlkedeki çatışma ortamından Türkler de etkilenmiş durumda. Özellikle Bingazi ve Derne'deki Türk firmalarına ait şantiyelerde ciddi yağmalamalar ve Türk işçilere yönelik saldırı olduğu haberleri geliyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Libya'da yaşayan Türkler’in gerektiğinde Türkiye'ye intikali konusunda çalışmaların başlatıldığını açıklamasının ardından Türk Hava Yolları 3 uçağını bu iş için tahsis etti.libya-gosteri.jpg LİBYA VE KADDAFİUzun yıllar İngiliz ve Fransız idaresinde kaldıktan sonra 1951'de bağımsızlığını kazanan Libya, doğrudan halk yönetimi anlamına gelen Cemahiriye sistemiyle yönetiliyor. "Devrim Lideri" unvanını taşıyan Muammer Kaddafi, 1976'da yayımladığı; İslami ülküler, sosyalizm ve Arap milliyetçiliğinin harmanlandığı, siyasi partiler ve temsili demokrasiyi reddeden "Yeşil Kitabı"nı temel olarak alarak, halkın görüşlerini halk komiteleri ve genel halk kongresi aracılığıyla sunabilmesine olanak tanıyan "Cemahiriye Sistemi"ne 2 Mart 1977'de geçti. Libya lideri, ülkenin adını da Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi olarak değiştirdi. Muammer Ebu Minyar El Kaddafi 1969'da yüzbaşıyken Kral İdris'e karşı yaptığı ihtilalden sonra albaylığa terfi etti. Kaddafi, ihtilalden sonra Devrim Komuta Konseyi Başkanı oldu. Bir yıl sonra da Başbakanlığı ve Savunma Bakanlığını da üstlendi. Libya'da 1971 yılında, tek siyasi parti olan Arap Sosyalist Partisinin kurulmasından sonra 1972'de başbakanlığı devreden Kaddafi, 1976 yılında kendini devlet başkanı ilan etti. 1977'de Cemahiriye sistemine geçtikten sonra, 1979'da tüm görevlerinden istifa ederek kendini sade bir vatandaş ilan eden Kaddafi 1981'den bu yana Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanı unvanını taşıyor. 1986 yılında ise ülkenin adına "büyük" sıfatı eklenerek Libya Büyük Sosyalist Arap Halk Cemahiriyesi oldu.

alıntı

------------------------------------------

Eeeeeeeeee,ınsanları artıh Kureş mavallarıyla uyutmah kolay olmayacak.

Neymiş Allah ve Muhammet birşeye karar verirseymiş,kişinin yapacagı birşey kalmazmış.O karara mutlaha kişinin uyması gerekirmiş.

Anlarsınızya Allah ve Mehemmedin ZEYD üzerine verdigi garar kimin yeni.

Alın size ŞAHASAR bir Kureyş gerçeyi:Yoksul cennete zenginden 500 yıl önce girecekmış.

Buna ınanmah için kişinin ZIR degil

ZIRZIRDA degül

ZIRZIRZIRDA degül

Ancah HINZIR Ahıllı olması gerekir.

Bunun altında şu yatıyor,bu gerzeyin sur,atla yayılması için neyiniz varsa verirseniz işiniz iş.Cennette bir eliniz hörülerin memelerinde öteki elinizse yüzleri ay kimin gılmanlarda.

Buyrun:Hz.Ebu Hureyre Reziyellahu Anhu (çoh bülmüşü) deyiyki,

Peygamber efendimize muhacırların yoksulları gelip ya resul mal mülk sahapları en yüksek dereceleri ve daıma nimet alıp gittiler.

hem bizim kıldığımız gibi onlarda namaz kılıyorlar,

bizim oruç tuttuğumuz gibi onlarda oruç tutuyorlar,

onların fazla malları var onunla hacca gidiyorlar.

Umre yapıyorlar

Cıhad ediyorlar

Sadaka veriyorlar bizde ise herşey ŞINANAYdediler.

Mehemmet yoksullara dediki,siz zenginlerden yarım gün(ahrat günü) 500 yıl önce cennete gireceniz.

Demekki AHRATIN bir günü dünyenin 1000 yılı ediymiş.

Gördünüzmü fıstanlılar neler bulıylar neler.

sıhımı Amarıha bunu bulabilsin.

Bunu bütün SIRLAR kendüne açuh olan bülür ancah.

Televizyon

cep telefonu

Bilgi sayarda işmi?

Adamlar motorsuz halıyla uçuyorlar.

Motorukim daharsa götüne oda uçabüler.

Sankime oda işmi.

Valla adamlar hahlı.

Benim azılı zampara dedemde seccedeyle hacca getmiş ,bizim habarımız yoh.

Köylüler görmüşler orda onu.

Yemin billah ediyler gördük deye.

Senin deden ermiş ermiş dediydiler köylüler bana.

İçimden dedimki,demek babamda azılı zampara olup sizin garıların orasını burasını elleseydi oda erecekti. Zatan ellemeyenler asla erenmeyo.

Yaşar hamside bu yüzden MENŞUR olduya.

Sosyete hocası hemşerimi gören sosyede hanımların çoğunun suyu ,

TIP

TIP

TIP damleyo vallaha.

Adamın bir gülüşü varki güneş gibi çekiy vallaaa.

Mine hanımın pıroğramında gördüm çoğu sosyete hatun hocayı AĞZI ACUH dinliy.

Şöyle deyolarmış

Ahhhhhhhhhhhh Ahhh Ah

Allah herkese hörü veriyorda

Bizede gülücüklü azgın nörüden birerdene verse ya.

Verir verirde

Cüb........... şe.......n dualarla dilekler adlı kıtabını alıp ohumanız gerek.

Örnegin ahratta bir zampik Nörümü istıyonuz.

Bu dileginiz yerine gelebülmesü için 12,345 kerre ıhlas suresini tüm vücudunuzun bütün hücreleriyle ohumanız gerek.

Yohsa havayı alırsınız.

Ben çocuhgen 3 günde bu sayıyı tutturdum emme,benim hücremin biri başka şeyle meşgul olduğundan duam gabul olmadi.

Köyümüzün ımamı dedem öyle dedi.Yalansa gunahı boynuna.

Adamda gunah tonla,birde bu gunahı yüklenirse ayvayı yedi vallaaa.

Amaaaaaaaaaaaa,bunlar bu gunahları işlemekten gorhmadıhlarına göre,bunda bir bit yenigi olsa gerek.

Yohsaaaaaaaaa,bunlarda İbni Sina kimin gizli ATEİSTLERMİYDİ?

Böyyük ehtimalla.

Ey ulu türkün Tengrisi,sen bu Arapların ŞERRİNDEN Arap ülkelerindeki Türklerin CANINI , MALINI , MÜLKÜNÜ Kureyşlilerin herşeyinden goru ey ulu MANİTU, Eminnnnnnnnn.

Tolonbeg

Libyada katliam var! | video.mynet.com

Libya lideri, 1992'de ülkeyi her biri ayrı bütçeye, yasama ve yürütme güçlerine sahip binden fazla yerel idareye ayırdı. Yerel idareler ve kongreler, Kaddafi'nin üyelerini özel olarak seçtiği Devrim Komitelerince denetleniyor. Kaddafi, gerçek demokrasi olarak adlandırdığı cemahiriye sisteminin, "sahte parlamentarizm ve batı demokrasisinden çok daha başarılı ve demokratik olduğu" görüşünü savunuyor. Doğusunda Mısır, güneyinde Çad ve Nijer, batısında Cezayir ve Tunus, kuzeyinde de Akdeniz'e sınırı bulunan Libya'nın 6,5 milyon dolayındaki nüfusunun yüzde 90 kadarını Araplar oluşturuyor.

Sitelerde Paylaş

Durum gerçekten çok ciddi. Bana tarihi bir döneme şahitlik ediyormuşuz gibi geliyor.

Sadece Libya'da değil,(Mısır'dan sonra) Bahreyn ve Kuzey Irak'ta çıldırdı..Araplar çıldırmış olmalı. :)

tarihinde -Secret- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Araplar demokrasi hastalığına yakalandılar.. Eski Yunandan 2 bin yıl sonra..

Demokrasiyi İslam'ı yaymak için kullanacaklar Araplar..

Ama önlerinde diktatörler, krallar, despotlar ve onların aileleri var.

Önce onlarla mücadele edecekler. Mısır'da henüz ilerde nelerin olacağı belli değil.

Ama demokratik sisteme geçilebilir. Türkiye'den daha ilkel bir demokratik rejim kurulabilir.

En büyük ve anlamlı değişiklik Suudi Arabistan'da olacak olandır... O da sıkar.. yürek ister..

Suudi Arabistan'da olacak bir değişiklik yöreye orman yangını gibi yayılacaktır.

Şu anda orası çok sessiz.. Libya'da ordu iktidarı bırakmaz. Mısır'da bile bırakacağını sanmıyorum.

Bu başkaldırmaların sonucu Arap'lar sonunda demokrasiye kavuşacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Ben fazla bir değişikliğin olacağını sanmıyorum...

Hem olsa ne olacak? İslam'la yönetilen bir demokrasiden kime ne hayır gelebilir.

Sitelerde Paylaş

Bir yakınım arkadaşlarıyla Libyadaki olaylarda rehin düştü, polis onları kurtarmış, ama bu sefer de yürüyerek havalimanına varmaya çalışıyorlar.

2 gündür yaya ilerliyorlar.

Durumun göründüğünden daha kötü olduğunu söylediler.

Sitelerde Paylaş

Bakın insanların hayatlarını kaybettiği, kan olan bir konuda derinlemesine ve uzun uzun konuşmak doğru olmaz ancak okuyamıyorsunuz durumu.

Libyada ayaklananlar şu andakilerden mentalite olarak daha ilkeldirler.

Buradan aydınlık değil karanlık çıkacaktır.

Şeriat bile ilan edilebilir orada.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Hacı ne söylerse doğrudur.

Fettullah kamboçyada bir üniversite açmiş.

İaıklar napıyor ,onlarda dinlenme tesisi adı altında LUK LUK HANALAR açıyorlar, hemide milletin parasıyla.

Ondan sonra yandım allah.

Bir Fettullahın yaptıgını TC yapmahdan acızmı?

Degül tebikiiiii, emmeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee?

Bu yangını büzüm (ulu hakan)ataşlamasınsaggın:-))))

Böyyük Ortadogu Pileni doğrultusunda:-))))))

Birleşik müslümanlar cumhuriyeti için.

Adam ne dediydi?

Ben bahşa başbahanlara benzemem.

Vallah adam coh cesur

Ne Paşa dinliyor

Nede Poşa,dıhıyor içeri.

ECEİP birşey,onlarda guzu guzu giriyürler içeri.

Bah o bacahlarının arasından eskerlerin tuttuğu hedefi BUM BUM eden, her dafasından 12 den vuran yüzbaşı varya,ondan gorhulur vallaaaaa.

Ben gorhdum,şimdi eskerleri sıraya dizip baslarına almaları goyupda bacahları arasından almaları vurmaya galharsa sen bah işe:-))))))

Allahdankı başbahanımız gadar cesur degülmüş.

Fahat eskerleri yüzbaşıdan çoh memnun.

Böyle subay zor bulunur.

Bu yüzbaşı tamda genek gurmay bakanı olacah adam.

Milliyet gazatasında odaları temizlyen bir temizlikci varmıiş.

Bu adamda orda calışan gazatacılar bir cevher sezmişler.

Zatan kendide şöyle diyormuş,bir gün bir kuruluşun müdürü olursam şaşmayın.

Patron milliyette çalısanlardan tasarruf yapmak ister,topun ağzındada bu var.

Patron onu çıharmasın deye gazatacılar kagıtları çöp kutusuna degilde yere atmaya başlarlar.

Fazla iş çıhsında adamı patron çıharmasındeye.

Ama buna ragmen adamı patron çıharır.

Aradan 6-7 yıl geçer milliyetten muhabirin biri haliç köprüsü üstünde büyük bir yağmura tutulur,pardesösünün yakalarını kaldırır Fötörünü iyice başına geçirir,hizli adımlarla yürümeye başlar tam köprüden çıhıp sağa döniyim derken biriyle çarpışır.

Adam kellifelli biri.

İkiside birbirinden özür diler,karşıdaki adam çok acala işim var,al şu kartımıda sonra beni arader.

Bu bardahdan boşanırca yagmur altında konuşamayız der adam çeker gider.

Milliyet muhabiri biryandan hızlı hızlı yürür bir yandanda bu adam bana kartını neye verdi marah eder.

Gideceyi yere girince ilk işi karta bahmah olur.

Birde ne görsün,milliyet gazatasındaki temizlikçi çıhmazmı.

Ama adam temizlikci deyil büyük bir firmada müdür.

O bahımdan böyle UC zekeliler harcanmamalıdır.

CHP nin başkan yardımcısının bir zamanlar merdiven altında çaycı oluğunu biliyormuydunuz?

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

İslam imparatorluğu Osmanlılar italyanlar derken hep işgal altında kalmış bir türlü kendini bulamamış topraklar daha sonrasındada batının katı amborgosu var. Gerçi aslında nüfüsü az buda yiyecek daha fazla ekmek denebilir ama ama adamların kafalarında o potansiyel yok.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kaddafi'nin oğlu "Libya'yı italyanlara ve türklere bırakmayacağız" demiş.

Hadi italyanları anladıkta türkleri duyunca gülmemek elde değil. :)

Saçmalık diyeceğim ama bir veri olmadan işkembeden konuştuğunu da pek sanmıyorum. Acaba Amerika, oraları karıştırırken müslüman türk ajanlarını mı maşa gibi kullanıyor?

Sitelerde Paylaş

Kaddafi'nin oğlu "Libya'yı italyanlara ve türklere bırakmayacağız" demiş.

Hadi italyanları anladıkta türkleri duyunca gülmemek elde değil. :)

Saçmalık diyeceğim ama bir veri olmadan işkembeden konuştuğunu da pek sanmıyorum. Acaba Amerika, oraları karıştırırken müslüman türk ajanlarını mı maşa gibi kullanıyor?

Libyada çok Türk var.

En fazla yabancı.

Sitelerde Paylaş

Libyada çok Türk var.

En fazla yabancı.

Evet, 20 bin civarı türk çalışan varmış sanırım. Ama tek başına bu, "Libya'yı türklere bırakmayacağız" lafına dayanak olamaz. Kaddafiler buradaki türklerin "çalışmak" dışındaki faaliyetleri konusunda da birşeyler farketmiş olmalılar. Yoksa böyle telaşlanmazlardı.

Sitelerde Paylaş

Evet, 20 bin civarı türk çalışan varmış sanırım. Ama tek başına bu, "Libya'yı türklere bırakmayacağız" lafına dayanak olamaz. Kaddafiler buradaki türklerin "çalışmak" dışındaki faaliyetleri konusunda da birşeyler farketmiş olmalılar. Yoksa böyle telaşlanmazlardı.

Ben orda bulundum.

Çalışan harici yerliler de var.

Ama sayılarını bilmiyorum.

Hint film yıldızları gibi görünen bildiğimiz Türkçe konuşan Libya vatandaşları da var.

Ben 3-4 aileye denk geldim.

Bir de ırk olarak devam edenler varmış (ben rastlamadım)

Yani Osmanlı zamanından.

Ama bunlar Türkçeyi unutmuşlar falan.

Bunlar sohbet esnasında anlatılanlar.

Libyayı tanırken.

Hiç teyit etmedim yani.

Ama şu Libya Vatandaşı çatır çatır Türkçe konuşan ırk ilginç geldi.

Bunlar çok eskilerden giden Türk işçilerin soylarıymış.

Evlilikler.

Yani özetli 3 tip Türk var orda.

1- TC Vatandaşı İşçi

2- Libya Vatandaşı olan ve eski TC Vatandaşlarının nesilleri

3- Osmanlıdan gelen nesil.

Sitelerde Paylaş

İslam imparatorluğu Osmanlılar italyanlar derken hep işgal altında kalmış bir türlü kendini bulamamış topraklar daha sonrasındada batının katı amborgosu var. Gerçi aslında nüfüsü az buda yiyecek daha fazla ekmek denebilir ama ama adamların kafalarında o potansiyel yok.

Nüfusunun çok az olması sebebi verimli toprağının çok az olması. Nil kıyısı gibi değil (Libya 6 milyon, Mısır 77 milyon). Uydu fotolarına bakılırsa anlaşılır, silme çöl. Petrol sayesinde böyle bir ülke var.

Sitelerde Paylaş

WikiLeaks sitesi tarafından ele geçirilen Mayıs 2006 tarihli “Kaddafi Holding” başlıklı gizli diplomatik belgede Amerikalı yetkililer Libya lideri ve ailesinin “kârlı iş anlaşmalarını nasıl ellerine tuttuklarını” anlatıyor.

Belgelerdeki iddialar şöyle: Kaddafi ailesi petrol ve doğalgaz sektörleri, telekomünikasyon, altyapı yatırımları, otelcilik, medya ve tüketici ürünlerinin dağıtımı gibi pek çok alanda önemli miktarda iş yapıyor. Muammer Kaddafi’nin çocuklarının cebine ise yılda milyarlarca dolar getiren ulusal petrol şirketinden “gelir akışı” var.

Vana kimde

Kaddafi’nin ilk eşinden bir ikinci eşinden yedi çocuğu var.Kaddafi’nin “veliahtı” gözüyle bakılan ve kardeşler arasındaki kavgaların en önemli sebebi olan ikinci oğlu Seyfülislam, “One-Nine Group” adlı yan şirket aracılığıyla petrol endüstrisini elinde tutuyor. Kaddafi’nin kızı Ayşe Muammer’in enerji ve inşaat sektörleriyle yakından bağlantıları var. En büyük oğul Muhammed telekom ve interneti kontrol ediyor. Kaddafi’nin üçüncü oğlu Seydi, askeri kariyerinin yanı sıra futbol takımları ve olimpiyat komitesinin ipini elinde tutuyor.

Coca Cola kavgası

2009 Mart tarihli bir başka WikiLeaks belgesine göre de Kaddafi’nin çocukları arasında “kazananın olmadığı bir savaş” yaşanıyor. Libya’nın “arkası yarın dizisi” şeklindeki bu aile kavgasının en büyük nedeni ise “London School of Economics” (Londra Ekonomi Üniversitesi) mezunu Seyfülislam’ın en karlı sektörleri tekeline almak istemesi. Ayşe, Seyfülislam ve Seydi arasında Coca Cola’nın “franchising” (satış tekeli hakkı) etrafında son derece “dallı budaklı” bir kavga var.

Kardeşleri ayrıca Seyfülislam’ın medyada ve kamuoyunda ön plana çıkmasından rahatsız.

Mal mülk kavgası

Wikileaks belgelerine göre Libya lideri Muammer Kaddafi, çocukları arasında ciddi tartışma kaynağı olan dev bir mali imparatorluk inşa etti. En büyük oğul Muhammed telekomünikasyon sektöründe faal, petrol vanası Seyfülislam’ın elinde.

Kim ne aldı

Hannibal denizcilik sektöründe faaliyet gösteriyor, Hamis, katliam yapan paralı asker birliğinin komutanı. Seydi, ülkenin batısında Serbest Ticaret Bölgesi kurdu, ailenin biricik kızı Ayşe’nin ise enerji ve inşaat sektörlerinde bağlantıları var.

Albay’ın çocukları

Muhammed: Kaddafi’nin ilk evliliğinden olma. Mühendislik doktorası var. Libya Olimpiyat Komitesi, Posta ve Telekom İdaresi’nin başkanı. İnternet ve telefonları protestolar yüzünden kestirdi.

Seyfülislam: Londra’daki ünlü “London School of Economics”ten mezun. Babasının şu anda aktif sözcülüğünü yapıyor. İlk işi “Protestolar bitmezse yüzbinlerin yasını tutarız” tehdidi oldu. Seyfülislam Batılılar tarafından “en makul veliaht” olarak görülüyordu. Uluslararası Kaddafi Hayır ve Kalkınma Vakfı’nın Başkanı. Muhazakarlar tarafından kadınlara ve partileri olan düşkünlüğünden ötürü eleştirilere hedef oldu.

Mutaasım: Ulusal güvenlik danışmanı. Babasına özellikle Afrika seyahatlerinde eşlik ediyor. Onun halkla ilişkiler faaliyetlerini yürütüyor. 2009 yılında Mariah Carey’nin Karayiplerin St.Barts adasında dört şarkı karşılığında 1 milyon dolar verdiği iddia ediliyor. Bir yıl sonraki konukları ise Beyonce ile Usher’dı.

Seydi: 2003-2007 arasında İtalya’da “futbol oynadı”. Pek fazla yeşil sahada olmasa da Sampdoria, Udinese, Perugia ve Juventus kulüplerinde yer aldı. İtalyan teknik direktör Francesco Scoglio kendisini takıma almadığı için kovuldu. Son olarak Bingazi’de “komutanlık” görevi üstlendi ancak Trablus’a kaçması uzun sürmedi. Ayrıca ülkenin batısında Serbest Ticaret Bölgesi kurulması yetkisi verildi.

Hamis: Muhafazakar ve orduda üst düzey rütbeye sahip. El Beyda kentinde paralı askerlere çok sayıda cinayet işlettiği iddiaları var.

Hannibal: WikiLeaks belgelerinde göre devlet fonlarıyla Hannibal için denizcilik taşıma şirketi kuruldu. Kaddafi’nin en sorunlu oğlu. Yurtdışında hizmetlileri, hatta hamile karısını dövmekten başı belaya girdi. Tam bir playboy ve zevk düşkünü olan Hannibal’in taşkınlıkları yüzünden İsviçre ile diplomatik ilişkiler kesildi.

Ayşe: Kaddafi’nin biricik kızı. Korgeneral rütbesine sahip. Ülkesi ile Avrupa Birliği kurumları arasında aracılık yaptı. Örtünmeye başlamadan önce Alman modeli taklit ettiği gerekçesiyle ‘Libya’nın Claudia Schiffer’ı’ olarak anıldı. Babasının favori evladı, enerji ve inşaat sektöründe faal olduğu söyleniyor.

Hürriyet

Sitelerde Paylaş

Kendisi de askeri darbeyle iktidara gelen Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, darbe riskini önlemek için orduyu kasten zayıf tuttuğu, bunun için de Bingazi'de bazı ordu mensuplarının taraf değiştirip göstericilerin yanında yer almasının Kaddafi'yi fazla endişelendirmeyeceği belirtiliyor.

BBC Türkçe servisinde güvenlik muhabiri Frank Gardner tarafından kaleme alınan yazıda, Kaddafi rejiminin ayakta durabilmesi, "geniş, donanımlı ve zalim" iç güvenlik servislerine bağlanıyor.

Gardner, yazısında şöyle diyor:

"Mısır ve Tunus'un aksine, Libya'da güç dengelerini elinde tutan alışıldık anlamda ordu değil. Söz konusu olan, paramiliter birlikler, güvenilen yandaşlardan oluşan 'devrimci komiteler', aşiret liderleri ve ülkeye getirilmiş olan yabancı paralı askerler. Libya ordusu ise neredeyse sembolik, 40 binin biraz üstünde, güçsüzleştirilmiş, silahı ve eğitimi yetersiz bir güç. Bunun bir nedeni, kendisi de 1969'da askeri darbeyle iktidara gelen Kaddafi'nin, tekrar askeri darbe yaşanması riskini engelleme stratejisi. O yüzden de, Bingazi'de bazı ordu mensuplarının taraf değiştirip göstericilerin yanında yer alması Kaddafi'yi çok endişelendirmeyecektir."

Kaddafi'nin sırtını orduya yaslamış durumda olmadığını belirten, ayrıca Kaddafi'nin güvenlik güçlerinin daha önce ülkenin isyankar doğu bölgelerindeki ordu karargahlarına hava bombardımanı düzenlediğini hatırlatan Gardner, "O halde bu rejimi kim ayakta tutuyor? İki komşu ülkenin lideri, rejim değişikliği talep eden kitlesel hareketler karşısında kaçmışken, Kaddafi nasıl iktidarda kalabiliyor?" sorunu sorduktan sonra "Libya'nın geniş, donanımlı ve zalim bir iç güvenlik mekanizması" olduğuna dikkat çekiyor.

Gardner, yazısında, iç güvenlik mekanizmasıyla ilgili izlenimini şöyle anlatıyor:

"Libya'ya yaptığım ziyaretlerde, sıradan insanların bir gazeteciye kayıt altında konuşmasının çok kolay olmadığını fark etmiştim. Etrafta her zaman kimin ne dediğini kaydeden hükümet 'bakıcı'ları vardı. Kaddafi'nin oğulları arasında da iç güvenlik mekanizmalarında görev almış olanlar var.

Ancak bugün Libya'nın iç ve dış güvenlik yapılanmalarında anahtar isim Kaddafi'nin eniştesi Abdullah Senussi. Taviz vermeyen bir çizgisi olan Sennusi'nin özellikle de Bingazi'de ve ülkenin doğusunda protestoların şiddet kullanılarak bastırılmasında itici güç olduğundan şüpheleniliyor. Senussi, Kaddafi'ye sert olmaya devam etmesini tavsiye ettikçe, Kaddafi'nin çekilmesi çok olası değil."

Libya'da aynı zamanda Kaddafi'nin Devrim Komitelerine karşı sorumlu "özel birlikler"in bulunduğunu hatırlatan Gardner, "Halkın Milisleri" diye de adlandırılan paramiliter kuvvetlerin şimdiye kadar büyük ölçüde Kaddafi ve yakın çevresine sadık kaldığını belirtiyor.

Gardner, "Eğer paramiliter gruplar taraf değiştirip göstericilerin yanında yer alırsa, bu Kaddafi'nin iktidarda kalmasını ciddi biçimde zorlaştıracaktır" diyor.

Paralı askerlerin, Libya isyanının en karanlık ve rahatsız edici kısımlarından biri olduğunu belirten Gardner, Kaddafi iktidarının silahsız sivil göstericilere zulmeden paralı Afrikalı askerler kiraladığının, bunların çoğunun Çad ve Nijer ülkelerinden geldiğinin söylendiğini yazdı.

Arap ülkelerine sırtını dönen Kaddafi'nin uzun süredir Afrika ülkeleriyle yakın ilişkileri olduğuna ve 6 milyon nüfuslu Libya'da 500 bin Afrikalının yaşadığının tahmin edildiğine dikkat çeken Gardner, Kaddafi yanlısı paralı askerlerin sayısı az olsa da rejime sadakatlerinin mutlak olduğunun söylendiğini belirtti. Gardner, iktidarda olduğu 41 sene boyunca Kaddafi'nin aşiret üyelerini rejiminin çeşitli kilit pozisyonlarına getirdiğini, Saddam Hüseyin'in Irak'ta, Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in de Yemen'de yaptığı gibi, aşiretleri karşı karşıya getirmeyi çok iyi becerdiğini yazdı.

Gardner, Kaddafi'nin bu şekilde, herhangi bir aşiret liderinin rejimi için tehdit teşkil etmeyeceğini garantilediğini savunarak, "Libya'yı izleyenler şimdi Kaddafi rejiminin kendi başına bir iç savaş getirip getirmeyeceğini ve ülkenin doğusunun kaybedilmesine neden olan gösterileri bastırmak için rejime sadık aşiretleri silahlandırıp silahlandırmayacağını soruyor" diye yazdı.

AA

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...