Jump to content

Arap İhtilali

Recommended Posts

Son aylarda Arap ülkelerinde olan biten fena halde kafamı yordu.. Olan bitenle ilgili aklımda bir sürü soru mevcut..

Bu protestolar İslam adına bir reforma sebep olabilir mi?

Protestoların sebebi İslami hayat mı yokda rejimler mi?

Bu ihtilallerin ardından acaba sıkı bir İslami rejim gelebilir mi? ( Zira protestocular birilerine saldırırken ya da yaralanan / ölen arkadaşları için tekbir getirip duruyorlardı.. )

Mısır, Tunus, Libya, Bahreyn ve Yemendeki protesto gösterilerinin, Ortadoğuda yeni bir çağa öncülük mü ettiği yoksa bağnazlığa mı yol açacağı hakkında şüphelerim var..

Her ne olursa olsun yolları açık olsun diyeyim... Zira İslam aleminde taşları yerinden oynatacak olaylar yaşanıyor.. Tek sorun ucunun açık olması...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben fazla bir değişikliğin gerçekleşeceğini sanmıyorum.

Bir diktatör gidecek, yenisi gelecek.. Burası kesin.

Gerçek demokrasi asla gelmeyecek.

Herşey kötüye gidebilir ama iyiye gideceğinin belirtileri yok.

Halk demokrasi isterken nasıl bir demokrasi istiyor?

Demokrasinin ne anlama geldiğini bile bilmiyor zavallılar.

Halk aslında şeriat istiyor. Daha çok İslam istiyor. Dinini istediği gibi pratik etmek istiyor.

Zavallı Arap'lar, zavallı Müslümanlar..

Biz de onlar gibi olmaya çalışıyoruz işin ilginç yanı..

Atatürk devrimlerini yozlaştırmaya çalışıyoruz ama henüz kimsenin gücü yetmedi.

Ama İslamcı hükümet acısını bizden çıkarıyor. Ateistlerden, aydınlardan (ki kaç tane var zaten)...

Biz de ona layıkız zaten.. Gölgemizi dolduramıyoruz.

Ne mi olacağız?

Hep aynı terane..

Araplarla Avrupa arasında bir köprü değil miyiz.. Bin yıldır öyleyiz. Bin yıl daha öyle kalacağız.

Sitelerde Paylaş

Bu protestolar artık kimsenin istediği düzeni sürdürebileceğinin garantisi olmadığını gösteriyor.

Yani büyük ihtimalle şeriat bu boşluktaki insanları kullanacak.

Belki de (olabilirliği yüksek bir senaryo) bu devrim yapılan yerlerdeki halk Türkiye'yi model alacaklar.

Şeriatte güçlense, Türkiye modeli de olsa, uzun vadede artık karanlıkla vedalaşıyor araplar. Ama dikkat edin uzun vadede diyorum. Çünkü şeriat kılık değiştirmiş bir halde yine yutacaktır büyük bölümünü.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Genelde ve çoğunlukla rastladığım yorumlar, olayları ABD nin bir planı olarak gösteriyor.

Uzun uzun yazmak yerine kısa alıntılarla bunu desteklemek daha pratik;

WikiLeaks, Amerikan elçisinin, Bin Ali gitmeden hiçbir şey değişmez, Tunusta genç grupları destekleyelim.

Yolsuzluklar işimizi kolaylaştırıyor sözlerini içeren belgeyi dünyaya duyurdu.

WikiLeaks, başkan ve ailesi, iktidarları süresince yolsuzluklardan elde ettikleri servetleriyle ayrılıp bir Avrupa ülkesinde emeklilik hayatı sürmeyi planlıyor...

Obama, Tunusta görüşlerini barışçıl yollarla dile getiren yurttaşlara karşı şiddet kullanılmasını kınıyorum, bundan ötürü üzüntü duyuyorum ve Tunus halkının cesaretini ve onurlu duruşunu alkışlıyorum dedi...

"ABD merkezli bir internet sitesinde yapılan "Çin'de yasemin devrimi" çağrısının ardından Çin polisi, büyük şehirlerde güvenlik önlemlerini arttırdı..."

Sanırım bu kadarı, ABD destekli devrim yorumunu varsayımsal olarak desteklemeye yeter...

Sitelerde Paylaş

Perdeler aralandıkça ardından neler çıktığını görebiliyor musunuz?

Kimler öne çıkıyor görebiliyor musunuz?

Bu adamlar kim, demokrasi kim...

Kırmızı yerlere dikkat...

KADDAFİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ İÇİN FETVA!

İslam dünyasının ünlü bilgin ve din adamlarından Yusuf el-Kardavi'nin, Libya lideri MuammerKaddafi'nin öldürülmesi için fetva verdiği bildirildi.

Mısır Kökenli Katarlı Şeyh Yusuf el-Kardavi, El-Cezire televizyon kanalından Libya ordusuna çağrıda bulunarak, Libya'yı Kaddafi'den kurtarmasını istedi.

Orduyu "kendi halkına ateş emri veren" Kaddafi gibi birine itaat etmemeye çağıran El-Kardavi, "EğerLibya ordusuna mensup bir asker Kaddafi'ye bir kurşun sıkma imkanına sahipse yapsın" dedi. El-Kardavi, ayrıca Libyalı büyükelçileri de Kaddafi rejimiyle köprüleri yıkmaya davet etti.

Arap dünyasında geniş bir kitleye hitap eden 85 yaşındaki El-Kardavi, 29 Ocakta Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'i istifa etmeye çağırmıştı.

El-Kardavi, Arap liderlerine de seslenerek, "Tarihin gidişatını engellemeye çalışmayın, dünya değişti ve Arap dünyası da içerden değişti" demiş ve Arap liderleri halklarıyla yapıcı bir diyalog kurmaya davet etmişti.

İhtilaller kısa vadede şeriat ihtilalidir.

Uzun vadede demokrasinin onlarca basamağından biri belki kabul edilebilir.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Bana göre bu yangın tüm ıslam ülkelerini saracak.

Türkiyede içinde olacak bu yangının.

Bizdeki başlatacaklar Allahuakbar deye deyil TÜRKİYE LAIKTIR LAIK KALACAKTIR deye bagıracaklardır sanırım.

Çünkü, gittikce adalatsızlık resmiyete dökülmektedir.

Tabikiişin içinde menfeetlerde var.

Tönelum Araplarun ustine:-)))

Anamın köyünde camıda hoca vaaz ediyormuş.

Önce erkekler üzerine vaaz ettikten sonra hoca şöyle demiş.

Atamlar içun yeteri vaaz ettuk,KELUN TONELUM KARİLARUN USTİNE (eccikde kadınlar hakkında vaaz verelim demek istemiş hoca.)

Camının arka üst bölümünde kadınlar var.

Hoca uşaklar kelun tönelum karilarun ustine deyince, benim şakacı dayım derki,hoca tönmeyelum karilarun ustine,sakamatluk (elimizden bir gaza çıkar) çikar.

Tüm camı halkı kadınlarda olmah şartıyla kahkahaya boğulurlar.Dayımın bu lafı üstüne.

Cami hocası SAF neden milletin güldüğünü anlamaz.

Dayımın tönmeyelum karılarun ustine karşın, HOCA ,YOK YOK TÖNECEĞUK KARILARUN USTİNE deyince haydaaaaa camıda bir kahkaha daha kopar.

Saf imam hala anlamamıştır.

Hoca hala gırgırın farkında deyil ve kızarak şöyle der.

Kapul etsanuzda etmesanuzda kadunlarun ustine töneceguk,çunki Ellahun olarada puyriğı var deyince,DAYIM oldu hoca kel tönelum kadunlarun ustine deyince bir kahkaha tufanı daha kopar, derken kadınların içinden bir SES,APTESUMUZ POZİLDİ KİTUP ABDEST ALALUM deye seslenince erkekler gadınlar gerçekten gülmekten altlarına işerler.

Ve camaatın %90 camiden cıkarlar ama dışarda gülmeleri epeyi daha davam eder.

Bunu sakın şaka sanmayın,gerçekten olmuş bir olay..

Şimdide ben diyorumki,gelin dönelim Arapların üstüne :-)))

Sadettin Tantan televizyonda şöyle şöyle dediydi.

Bu ayaklanmalar Araplarda fazla bir degişikik yapacagını sanmayın.

Gerçi

Mohammed

Hacı

Ateist bakışda aynı fikirde ya.

Bu ınanç öyle bir ınançdırkı buna yakalananların önüne bütün canlı

ŞAHATLARI

İSBATLARI getirilip yanlarına gonsa bile NAFİLEDİR.

Çünküm

Gözleri

Gulahları

Beyinleri

Yürekleri MÖHÜRLENMİŞTİR.

Türk milleti bir asırdır iyi kötü Laıklıkla yönetiliyor.

Adamın biri çıhdı ve dediki bizde DEMOKRASİ AMAÇ DEGÜL ARAÇTIR.

Naptı , oy patlaması yapıp ilk seçimde birinci parti olup çıhdı.

Tantan ve arkadaşlar çoh doğru tesbit yapmışlardır.

Islamın anladıgı DEMOKRASI geçmişte sovyetlerin anladıgı demokrasiya çok benzer.

Bakın büyük filozof NİETSZCHE nin 120 yıl önce söyledigi şu sözlere bir bakalım.

Cahal bir toplum,özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahı,hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz.Sadaca secim yaptığını sanır.

Cahal toplumda seçim yapmak,okuma yazmak bilmeyen adama,hangi kitebi okuyacagını sormak kadar ahmahlıktır.

Böyle bir seçimle ıktıdara gelenler,düzenledikleri TIYATRO ile halkın EGEMENLİGİNİ ellerinden alanlardır.

Nietzsche bunu elbette bizim toplumumuz için degil Avrupalılar için söyledi:-)))))

Biz basın özgürlügünde Avrupayı degil Amarıkayı bile sollamışız.

Amarıkanın halkı degül Ankaradakı Amarıhan büyük elçisi bülem bizlerin yanında ZIR CAHAL.

Hatta ZIRZIR CAHAL

Dahada

ZIRZIRZIR CAHAL GALIR.

Biz kureyş diniyle müşerref olmuş ınsanlarız.

Kimse bizim elimize su dökemez

ÇOH yahında danışganlarımız ULAMALAR olacah.

Hani yahın bir zamanlar paşaların danışmanlarının Amarıkalı yarbaylar,Albaylar olduğu gibi.

Gazatalar yazdıydı,Amarıhalıbir onbaşı GENEL KURMAYI TEFTİŞE GELDİ diye.

Paşalarımıza laf yoh.

Itaatta gusur etmezler sivil eş degerleri gibi.

Tolonbey

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ihtilalleri birileri bir başka türlü göstermek istiyor. Ama bunlar cidden şeriat, islam, din vs. ayıklanması değil. Hatta, bunlara karşı olduklarını bile söylemek mümkün.

Örneği El-kardavi'nin adı geçmiş. El kardavi şeriatçı çevrelerde hiç sevilmeyen, zındık olarak görülen isimlerden biridir. Zira kafirlerin ebedi olarak cehenneme kalmayacağını iddia eder. Onun fıkıh üzerine fikirlerini şöyle özetleyelim dersek, öncelikle açıkca mezhepleri inkar eder. İslam fıkhının %95'inin değişebilir olduğunu söyler ve yeni fıkıh terimleri ortaya koyar. ABD'li müslümanların Afganistan'da savaşabileceğine verdiği fetva şeriatçıları çileden çıkarmış, iyice küplere bindirmiştir.

Kısaca Kardavi, şeriatsız bir şeriat isteyen ulema'nın biridir. Ve onun öne çıkıyor olması -ki öyle midir, bu başka mesele- bu isyanların islamdan daha uzaklaşmaya doğru olduğunu kabul etmeyi gerektirir.

Şimdi oturup araplardan Türkiye gibi bir laiklik (tamam, bizimki ne halde malum) veya demokrasi beklememek lazım elbette. Velakin, bu olayların ardında daha az islam, daha çok özgürlük isteği gibi meseleler olduğuna dair kuvvetli emareler de gelmiyor değil.

Dua edin de ( :) ) Kardavi gibileri bu işin ardında olsun. Zira, üniversiteye alınmayan kızların başını açabileceğine fetva veren bu elemanın şeriatı yok edeceği kesin gibi. Onun fikirleri kabaca, eşyada asl olan ibahadır”, “iş daraldığında genişletilir”, “zaruretler mahzurları mubah kılar”, “zamanın değişmesiyle hükümlerin değişmesi inkar edilemez”, “meşakkat kolaylığı celb eder” şeklindedir ve başı açık olmayı, kadının çalışmasını vs. meşru kılmak gibi klasik şeriat için kabul edilemez çıkışları vardır.

Sitelerde Paylaş

Sürpriz yumurtadan farksız.

Mısır'da ayaklanmanın başladığı ilk günler, "mısır benzemez Tunus'a, katliam çıkar yine Mübarek gitmez" diyen o ünlü stratejistler, Mübarek'in gidişiyle tam anlamıyla g.. oldular.

Şimdi de kimsenin, olaylardan sonra ne olacak diye açıklama yapmaya hakkı yok

Sitelerde Paylaş

Vikipedi'den

Büyük Ortadoğu Projesi

Büyük Ortadoğu Projesi ya da tam resmi adıyla Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi ile Müşterek bir Gelecek ve İlerleme için Ortaklık İnisiyatifi (İngilizce:Greater Middle East Initiative veya Partnership for Progress and a Common Future with the Region of the Broader Middle East and North Africa) Amerika Birleşik Devletleri 43. Başkanı Bush hükümeti tarafından Büyük Ortadoğu adıyla duyurulan, en batıda Fas'ın Atlantik kıyılarından, en doğuda Pakistan'ın kuzeyindeki Karakurum yaylalarına, Kuzeyde Türkiye'nin Karadeniz kıyılarından Güneyde Aden ve Yemen'e kadar uzanan bölgede, Müslüman ülkelere demokrasi ihracını ve bu ülkelerin pazarlarının açılmasını amaçladığı açıklanan politik kuramdır.[1][2][3] İlk olarak 2004 yılındaki G-8 zirvesinde ortaya atılan bu girişim kabul görmediği için bir kaç ay içinde tedavülden kalkmıştır.[4]

http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_Ortado%C4%9Fu_Projesi

Son cümleden sonra "acaba?" diye sormak lazım. :)

Saddam, Kaddafi, Mübarek, Ahmedi Nejat gibi adamlar, halkını süründüren tipler olsa da, Amerika'nın bölge kaynaklarını sömürme verimliğini düşüren, sistemde blokaj yapan adamlar. Eğer oralara da Türkiye'deki gibi bir AKP modeli uygulanabilirse hem "demokrasiye" kavuşmuş olacaklar, hem de buralardaki kaynaklar daha verimli, barışçıl ve "demokratik" yoldan peşkeş çekilip sömürülebilecek. Yeni düzenin bölge halkı için kısa vadede bazı ufak demokratik kazanımları da olabilir, ama son tahlilde sömürü ve yobazlık asla bitmeyecek.

tarihinde Luke tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tunus, Mısır vb ülkelerde eylemcilerin tekbir getirmesi, o insanların şeriat yanlısı olduğu anlamına gelmiyor. FKÖ döneminde, sosyalist teoriyi benimseyen bir çok örgüt, yaşanan çatışmalarda, tekbir getiriyordu. Hatta tekbir eylemleri vardı. Gece belli saatlerde sokaklara çıkılır ve tekbir getirilirdi. Bu insanların şeriat istemedikleride aşikardı.

Bu Amerikan oyunudur diyenlerin sayısı ise hiç az değil. Şunu söylemek gerekirse, ABD'nin istedigi bir şey, zıt düşüncede olan insanlar tarafından da istenebilinir. Saddam bir diktatördü, insanlık düşmanıydı. Saddam'ın devrilmesini herkes istiyordu ama Irak halkı bu konuda başarısız oldu. ABD geldi ve devirdi. Saddam'ı istemeyenler bu duruma sevindi. ABD ve Saddam'ı istemeyenler ne yapacaktı peki?

ABD'nin Irak'a demokrasi amacıyla gelmediğini hepimiz biliyoruz. Saddam karşıtı olmamız, ABD'yi destekleyeceğimiz anlamına gelmiyor. Saddam'ı keşke Irak halkı devirseydi ama böyle bir organizasyon olamadı-olmadı Irak'da. ABD, Saddam'ı devirdiğine göre, Irak halkının şimdiki görevi hem ABD ile mücadele hem de demokrasiyi geliştirme olmalıdır. Ama bu durum Irak için sözkonusu değil, koşullar farklı, örgütlü yapı farklı.

İşte arap ayaklanmalarında izleyecegimiz politik bakış böyle olmalıdır. ABD destekledi diye gerçekten demokrasi isteyen kitlelerin önünen geçmemeliyiz ama aynı zamanda uyanık olmalıyız. Çünkü arap dünyası karışık. İdeolojiler keskinleşmemiş, içiçe. Pat diye Şeriat da gelebilir, demokrasi adımıda atılabilinir.

Kurulacak yeni sistemin bağımsız olması istenir eğer halklar bunu istiyorsa ABD ile de mücadele etmeliler.

ABD kendi çıkarı için değişiklikleri destekleyebilir ama bu o değişikliğin suçu değildir. Değişikliği yapan insanların bakış açısına bağlıdır. Yeni iktidar, ABD'ye entegre olmak istiyorsa tek çare onlarıda devirmektir. Ben arap halkının bu kadar ince düşünebileceğini zannetmiyorum. Umarım yanılırım.

Arap ayaklanmalarında Libya'nın yerini ayırmak gerekiyor.

tarihinde powerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir yerlerde bir müslüman uydurmaları başlığı vardı. Orada pek bahsedilmedi, ama, müslümanların en büyük uydurması budur.

Kendi beceriksizlik, şerefsizlik vs.lerini Amerika yaptırmadı, o yaptırmaz vs. gibi laflarla başkalarının üstüne atarlar. Amerika ne yapabilir sana? Ne yaptı sana? İşte Türkiye. ABD ne yapabildi, ambargo koydu, ya sonra? Yeterki halk ve lider olsun, basiretlisinden bir tane. ABD'nin filan yapabileceği hiç bir şey yoktur, emin olun.

Ama basiretli bir lider ve halk bulabilmek pek mümkün değildir. Hele ki, kalça kıvırma ile meşhur olan arap dünyasında imkansızdır hatta.

Bu isyanlardaki en gözden kaçan ama önemli husus şu: Bu isyanların bir lideri yok. O yüzden bunlar bir şekilde demokrasiye doğru gitmek zorunda olan isyanlar. Bu hususu gözardı etmemek lazım.

Sitelerde Paylaş

Bilindiği gibi ABD ekonomisi petrol ve anonim şirketler üzerine kurulu.

Fransız ihtilalinden sonra her ülkenin bankalarının bankası yani merkez bankaları

para denilen ve dolara çevirilir sanal kandırmacayla yönlendirilmekte

2. dünya savaşı bitince başlayan yeni sömürgecilik için ABD_AB her türlü fırsatı değerlendiriyor.

Türkiye gibi ülkelerde bu havuz doldu ve yeni sömürülecek ülkeler gerekiyor.

Kuzey afridaki olaylar sonucunda

1) ABD iç savaş ve karışıklık halinde silahlanan (şeriatın gelmesi) veya savaşandan (Olası kısmi dünya savaşı) para kazanacak

2) Ülke demokratikleşirse içeriye sokacağı Anonim şirketleri kazanacak

Yani her iki seçenektede "para" kazanacak.

Sadece Petrol-maden ve enerji fiyatlarındaki yükseliş bile stoğu elinde bulunduran ABD için iyi bir kazanç.

Dolayısı ile ABD bir şekilde karışsın ortalık her olasılıkda ben kazanacağım diyor.

Anonim şirketlerin takviminde ise ABD-Kanada birliği, AB birliği, Arap birliği gibi birliktelikler oluşturulması var. bu birliktelikler EKONOMİKSEL TEK DÜNYA DEVLETİ ilan edildiğinde ülkelerin bu çatıda birleşme mecburiyetinde bırakılmak istenmesi.

Orta doğuda KÜRESEL ANONİM ŞİRKETÇİLİĞİ kurulabilmesi için demokrasi arkasına gizlenen dolarlara ihtiyaç var.

Türkiyedeki gibi; Düşünün neden Türkiyeyi örnek alın diyorlar?

İşte bütün bu 10 bilinmeyenli denklemi bozan ve bu denklemde yerine oturmayan tek taş nedir biliyormusunuz?

"Türk Silahlı Kuvvetleri" ; Bu davaların ve AKP nin 8 yıldır sürekli desteklenmesinin altında yatan proje mısır-libya-ermenistan-ırak-iran-afganistan vs. de tek problem Türkiye Cumhuriyetinin Laik Aydınları ve Kemalizm.

Atatürkçülük başlarına en çok gelmesinden korktukları direniş, Hindastandan bir gandi çıkması gibi ülkelerden özgürlük ve medeniyet kuran her model yok edilmeli. Bu anlamda Türkiyedeki 2001 krizi bile planlıdır....

Sitelerde Paylaş

Anibal'e katılıyorum .Halklar hem isyanla yönetim değiştirmeye alışıyorlar.Hemde teknolojinin imkanlarını(tv,face,twitter.vs) daha özgür kullanmaya devam edecekler.O yüzden süper demokrasiler kurulamasa da bugünkü rejimlerden ileri olacaklarını düşünmek için yeterli sebepler var.

Sitelerde Paylaş

bu arapların düğmesine kim bastı acaba.filistinli kardeşleri için hiçbir şey yapmayan arapların bir kez daha kendine müslüman olduğu kanıtlandı...

o ülkelerde demokrasi yok diye şeriat gelebilir tezi öne sürenler vardı hatırladım şimdi

bizde demekki demokrasi var..şeriat nasıl da gelmez ya..

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu protestolar artık kimsenin istediği düzeni sürdürebileceğinin garantisi olmadığını gösteriyor.

Yani büyük ihtimalle şeriat bu boşluktaki insanları kullanacak.

Belki de (olabilirliği yüksek bir senaryo) bu devrim yapılan yerlerdeki halk Türkiye'yi model alacaklar.

Şeriatte güçlense, Türkiye modeli de olsa, uzun vadede artık karanlıkla vedalaşıyor araplar. Ama dikkat edin uzun vadede diyorum. Çünkü şeriat kılık değiştirmiş bir halde yine yutacaktır büyük bölümünü.

Merhaba Ateistbakış,

Öncelikle belirteyim ki Kaddafi'yi Atatürk ile aynı konumda göstermenize hayret ettim azıcık.Yazılarınızı okuyorum uzun süredir ve sizin dinsizlik konusunda ne kadar hassas olduğunuzun farkındayım.Ben de zaten bu sebeple Atatürk'le ilgili bu benzetmeye şaşırdım.Yazınızı silmişsiniz lakin hayal kırıklığı devam ediyor bende.Atatürk belki de despot, baskıcı ve narsist olmak zorundaydı..Ama bu gerçek bile bir Arap diktatöre benzetilmesine neden olmamalıydı...

tarihinde şahika tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Merhaba Ateistbakış,

Öncelikle belirteyim ki Kaddafi'yi Atatürk ile aynı konumda göstermenize hayret ettim azıcık.Yazılarınızı okuyorum uzun süredir ve sizin dinsizlik konusunda ne kadar hassas olduğunuzun farkındayım.Ben de zaten bu sebeple Atatürk'le ilgili bu benzetmeye şaşırdım.Yazınızı silmişsiniz lakin hayal kırıklığı devam ediyor bende.Atatürk belki de despot, baskıcı ve narsist olmak zorundaydı..Ama bu gerçek bile bir Arap diktatöre benzetilmesine neden olmamalıydı...

Hanımefendi,

Sizin analoji denen şeyden haberiniz var mı bilmiyorum ama bu dediklerimi o amaçla yaptım.

Şimdi İstanbul'un Taksim Meydanı da ona bakarsanız Times Square'den farklıdır.

Ama fonksiyon olarak ikisi de birbirinin aynıdır.

Kaddafi Arapların Atatürküdür.

Yenilikçidir, devrimcidir, savaşçıdır, ülkesini sever, bir karış toprağını satmaz, başkasını kopyalamaz kendine has üslubu vardır, memleketine de hizmet eder,

Araplar içinden böyle bir adam çıkmadı daha önce...

Ne var bunda ki?

Hadi canınız sıkılmasın Kaddafiyi Küba Ülkesinin Fidel Castro ve Che Guavera'sı ile karşılaştırayım.

Oldu mu şimdi?

Ayrıca dikkat edin...

Demokrasi istenilen yerlerde vandalizm ve yağmacılık olmaz.

Libyada demokrasi savaşından çok yağma savaşı göze çarpıyor.

Bu ayıp...

Demokrasiyi böyle isteyen bir kalabalık olmaz.

Olsa da haketmez.

Sitelerde Paylaş

Bence ne olursa olsun iyi olacak. Bu ülkelerin doğal evrimlerinden geçmelerine izin verilmeli, islami yönetim olur, başka birşey olur. Nasıl batı zamanında dış müdahale olmadan aşamalarından geçti aynen öyle. Ancak ortadoğu ülkelerinin müdahale olmadan bu aşamalardan geçmesi tarih boyu engellendi.

Sitelerde Paylaş

Hanımefendi,

Sizin analoji denen şeyden haberiniz var mı bilmiyorum ama bu dediklerimi o amaçla yaptım.

Şimdi İstanbul'un Taksim Meydanı da ona bakarsanız Times Square'den farklıdır.

Ama fonksiyon olarak ikisi de birbirinin aynıdır.

Kaddafi Arapların Atatürküdür.

Yenilikçidir, devrimcidir, savaşçıdır, ülkesini sever, bir karış toprağını satmaz, başkasını kopyalamaz kendine has üslubu vardır, memleketine de hizmet eder,

Araplar içinden böyle bir adam çıkmadı daha önce...

Ne var bunda ki?

Hadi canınız sıkılmasın Kaddafiyi Küba Ülkesinin Fidel Castro ve Che Guavera'sı ile karşılaştırayım.

Oldu mu şimdi?

Ayrıca dikkat edin...

Demokrasi istenilen yerlerde vandalizm ve yağmacılık olmaz.

Libyada demokrasi savaşından çok yağma savaşı göze çarpıyor.

Bu ayıp...

Demokrasiyi böyle isteyen bir kalabalık olmaz.

Olsa da haketmez.

Beyfendi,

Sildiğiniz o ifadelerde Atatürk için, 'despot ,narsist, baskıcı ' dediniz siz.Zaten o cümleyi silmenizin nedeni tepki görmemek içindi ama ben yakaladım :)) Haklı olsaydınız, o cümleyi silmezdiniz değil mi efendim ?

''Kaddafi de Atatürk gibi despot baskıcı ve narsistir. ''

Yukardaki ifade sizi de tedirgin etti ki sildiniz.Kaddafi için , '' Arap'ların Atatürk'ü '' demek ayrıdır,yukardaki ifadeler işin içine girince ayrı olur.Libya'daki yağmaya bu bir demokrasidir diyen yok zaten sayın Ateist Bakış.

Sitelerde Paylaş

İzniniz olursa mesajınızı başka bir yer için alıntılıyorum.

Vikipedi'den

Büyük Ortadoğu Projesi

Büyük Ortadoğu Projesi ya da tam resmi adıyla Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi ile Müşterek bir Gelecek ve İlerleme için Ortaklık İnisiyatifi (İngilizce:Greater Middle East Initiative veya Partnership for Progress and a Common Future with the Region of the Broader Middle East and North Africa) Amerika Birleşik Devletleri 43. Başkanı Bush hükümeti tarafından Büyük Ortadoğu adıyla duyurulan, en batıda Fas'ın Atlantik kıyılarından, en doğuda Pakistan'ın kuzeyindeki Karakurum yaylalarına, Kuzeyde Türkiye'nin Karadeniz kıyılarından Güneyde Aden ve Yemen'e kadar uzanan bölgede, Müslüman ülkelere demokrasi ihracını ve bu ülkelerin pazarlarının açılmasını amaçladığı açıklanan politik kuramdır.[1][2][3] İlk olarak 2004 yılındaki G-8 zirvesinde ortaya atılan bu girişim kabul görmediği için bir kaç ay içinde tedavülden kalkmıştır.[4]

http://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_Ortado%C4%9Fu_Projesi

Son cümleden sonra "acaba?" diye sormak lazım. :)

Saddam, Kaddafi, Mübarek, Ahmedi Nejat gibi adamlar, halkını süründüren tipler olsa da, Amerika'nın bölge kaynaklarını sömürme verimliğini düşüren, sistemde blokaj yapan adamlar. Eğer oralara da Türkiye'deki gibi bir AKP modeli uygulanabilirse hem "demokrasiye" kavuşmuş olacaklar, hem de buralardaki kaynaklar daha verimli, barışçıl ve "demokratik" yoldan peşkeş çekilip sömürülebilecek. Yeni düzenin bölge halkı için kısa vadede bazı ufak demokratik kazanımları da olabilir, ama son tahlilde sömürü ve yobazlık asla bitmeyecek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...