Jump to content

kürtçü akp' nin meslis tv oyunu

Recommended Posts

http://www.milliyet.com.tr/bdp-li-demirtas-grup-toplantisinda-kurtce-seslendi/siyaset/sondakika/22.02.2011/1355636/default.htm

BDP'li Demirtaş grup toplantısında Kürtçe seslendi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında konuşmasının son bölümünü Kürtçe tamamladı.TRT, Demirtaş Kürtçe konuşmaya başlayınca önce yayının sesini kesti, bir dakika sonra ise yayına sesli olarak yeniden devam edildi. . İki yıl önce Ahmet Türk'ün konuşmasını kesen Meclis TV bu kez yayına devam etmiş oldu.

13:56 | 22 Şubat 2011

21 Şubat Uluslararası Anadil Günü nedeniyle önceki yıl kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk’ün grup toplantısında Kürtçe konuştuğunu TRT’nin yayını kestiğini ve Türk hakkında dava açıldığını ifade eden Demirtaş, "Bu konuşmalarım esnasında Meclis Televizyonu’nun yayınını kesmemiş olduğunu umut ediyorum. Eğer seçilip görev yaptığım parlamentoda kendi grubumda yılda bir defa olsa bile kendi anadilimde halka seslenmem engelleniyorsa bu durum ülkemiz açısından bir utanç kaynağı olmaya devam ediyor demektir" diye konuştu.

ÖNCE SES GİTTİ, SONRA YAYINA DEVAM ETTİ

Meclis Tv ise Demirtaş’ın konuşmasının Kürtçe bölümünde önce yayını kesti ardından yeniden yayına girdi. Yaklaşık bir dakika süren kesintinin ardından yayın devam etti.

TBMM Başkanlığı'nın, konuşma süresi olan bir saatlik zaman dilimi dolmadığı gerekçesiyle Meclis TV'yi uyardığı belirtildi.

Demirtaş’ın konuşmasını 6 dakika boyunca verilirken, yayın da zamanında kesildi.

BDP Grubu’na kapatılan DTP’nin eski genel başkanı Ahmet Türk ile eski milletvekili Aysel Tuğluk da katılırken, Türk grup konuşmasının ardından Selahattin Demirtaş’ı kutladı.

Sitelerde Paylaş

adamın ana dili...bırakın konuşsun...10 dk..

bişi olmaz...

30 yıldır "kahramanca" askerler savaşıyor da ne oluyor..bir sonuç var mı?

pkk meselesi siyaseten çözülsün ve bitsin..

kürtçü diye insanlara veya kurumlara negatif bakış açısı yüklemeyelim ltf

Sitelerde Paylaş

senin diğer yazılarını okuyunca aslında şu iletiye cevap verilmez de neyse..kısır düşünceli liberal ,senin 'kahramanca' diyerek aklınca dokundurduğun ordu sayesinde hala yaşıyosun bu ülkede.kurumlar dediğin şey koskoca tbmm'nin televizyonu....fakat sen gensiz bir ssk'lı liberalsin...boşa anlatıyorum..

Sitelerde Paylaş

Amerika'da Miami gibi ispanyolca konuşanların ağırlıkta olduğu eyaletlerde kamuda, mecliste vs. ispanyolca hizmet ve konuşma yapma konusunda durum nedir bilen var mı? Hayır, adamların kuyrukçuluğunu yapıyoruz bari doğru düzgün örnek alalım...

Sitelerde Paylaş

senin diğer yazılarını okuyunca aslında şu iletiye cevap verilmez de neyse..kısır düşünceli liberal ,senin 'kahramanca' diyerek aklınca dokundurduğun ordu sayesinde hala yaşıyosun bu ülkede.kurumlar dediğin şey koskoca tbmm'nin televizyonu....fakat sen gensiz bir ssk'lı liberalsin...boşa anlatıyorum..

niye hakaret ediyorsun...

sende faşitsin ama ben sana saldırmıyorum...olabilir diyorum.

vah vah ..1970-80-90 larda ki söylenen lerle uyumaya devam ediyorsun...ordu sınırı koruyor..soğukta nöbet tutuyor..diye..

koskoca tbmm ne?senin allahın da orası mı?millet allah atapıyor..kimi makarna canavarına.. sen de tbmm ye mi?

birde "kahramanca "ölmeyi,hemde 30 yıl boyunca ölmeyi mi destekliyorsun?

veya kürt sorununa bir çözüm önerin var mı?

hakaret edeceğine bunları söyle...sonra tşk edip ayrılalım...

anana küfrediyormuşum gibi davranma herseferinde..

bu tartışma kültürünü nereden aldınız bilmem ki?

tarihinde kolonya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Amerika'da Miami gibi ispanyolca konuşanların ağırlıkta olduğu eyaletlerde kamuda, mecliste vs. ispanyolca hizmet ve konuşma yapma konusunda durum nedir bilen var mı? Hayır, adamların kuyrukçuluğunu yapıyoruz bari doğru düzgün örnek alalım...

sn luke çok güzel bir konuya değinmişsin...

benim bilgim yok ;aydınlatırsan sevinirim..

ama kendini yıllardır bu konuma düşürmüş(faşistler yüzünden) bir tc ile abd yi aynı yere koymak da olmaz diye düşünüürüm.

Sitelerde Paylaş

sn luke çok güzel bir konuya değinmişsin...

benim bilgim yok ;aydınlatırsan sevinirim..

ama kendini yıllardır bu konuma düşürmüş(faşistler yüzünden) bir tc ile abd yi aynı yere koymak da olmaz diye düşünüürüm.

Burada biraz bilgi var.

http://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_language_in_the_United_States

Although the United States has no official language, English is the most common. Most state and federal government agencies use English. Many states, such as California, require bilingual legislated notices and official documents, in Spanish and English, and other commonly used languages. In the U.S. Commonwealth of Puerto Rico, Spanish is the official and most commonly used language. Throughout the history of the Southwest U.S., the controversial issues of language as part of cultural rights and bilingual state government representation has caused socio-cultural friction between Anglophones and Hispanophones. Currently, Spanish is the most widely-taught second language in the U.S.[12]

Garip memleket bu amerika...

Sitelerde Paylaş

resmi dili yok demişsin luke ama bak burada da şunlar yazıyor.

ABD 2007'de İngilizce Dil Birliği Kanunu'nu çıkardı.

Kanun Gerekçeleri:

- eğitim ve resmî yazışma masraflarından tasarruf sağlama,

- ülkedeki azgelişmiş bölgelerin dil farkı nedeniyle geride kalmalarını önleme, (Birleşmiş Milletlerin resmi dil için kullandığı gerekçe budur, buna atıf yapıyor)

- İngilizce'nin ABD'deki farklı etnik köken, kültür ve dilleri birleştiren temel olgu" olduğu gerçeğinin kabul edilmesi.

Kanun'un bazı Maddeleri:

- Kamu ve özel tüm işyerlerinde İngilizce kullanılması,

- Vatandaşlık başvurularının Güvenlikten Sorumlu Bakanlığa verilen "İngilizce bilme şartını yerine getirme" yetkisine göre işlem görmesi.

http://ha-ber.net/index.php?option=com_content&task=view&id=6644&Itemid=10

Sitelerde Paylaş

Ben demedim, wikiden alıntı yaptım.

Bu arada Amerika'da da tek dili savunan akımlar varmış.

http://en.wikipedia.org/wiki/English-only_movement

O link verdiğin dil birliği kanununu merak ettim, biraz araştırdım aynısımı bilmiyorum ama şöyle birşey buldum.

http://en.wikipedia.org/wiki/English_Language_Unity_Act

The English Language Unity Act of 2005 (H.R. 997) was a resolution of the United States House of Representatives that intended to declare English as the official language of the United States, to establish a uniform English language rule for naturalization, and to avoid misconstructions of the English language texts of laws of the United States, pursuant to the United States Congress's powers to provide for the general welfare of the United States and to establish a uniform rule of naturalization under article I, section 8, of the Constitution. It was not passed.

Burada kongrede kabul edilmediği yazıyor. Yılı 2005 bu arada.

Wiki'de konuyla ilgili başka bir sayfa yok, ama aynı tasarı 2007 ve 2009'da da teklif edilmiş sanırım. Akıbetleri ne olmuş bilmiyorum.

http://www.opencongress.org/bill/110-h997/show

http://www.govtrack.us/congress/bill.xpd?bill=h111-997

İlginç nokta şu, senin verdiğin türkçe haberde 2007'de kongreden geçip kanunlaşmış gibi yazıyor ama aynı kanun 2009'da yeniden teklif edilmiş. Eğer geçmiş olsaydı bu saçma olmaz mıydı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...