Jump to content

İnanç Sabit Olamaz

Recommended Posts

TDK tanımı gereği inanç:Bir düşünceye gönülden bağlı bulunma halidir.

Düşünce de sabit değildir psikolojik halimize, elimizdeki verilere göre sürekli değişir.

İnancında sabitlik sağlamaya çalışan insanlar, özellikle teistler, bunu başarmak için zihinlerine yeni bilgi almamak veya tektip veri almak veya veriyi çarpıtarak almak zorundadır.

Ki gördüğümüz de ne yazık ki budur. Bırakın objektif bilgi düşüncenizi şekillendirsin. İnancınız zihninize koza örmesin.

Sitelerde Paylaş
.....

İnancında sabitlik sağlamaya çalışan insanlar, özellikle teistler, bunu başarmak için zihinlerine yeni bilgi almamak veya tektip veri almak veya veriyi çarpıtarak almak zorundadır.

.....

Dogmalar neden var sanıyorsunuz. :-) Düşünceler sabit değildir evet, değişebilir. Dediğiniz gibi bunu korumak için kendinizi tüm dış etkenlere kapatıp tabir-i caizse, "kör" olmanız lazım. Benim bu durumdan çok canım acıdı. İnsanlarla tek kelime Tanrı inancı hakkında tartışamıyorum. Konuşmaya kapalılar. Kapalı kaldıkları sürece onların içine girip doğruları söyleyemiyorum. Beni şeytan'ın oyununa gelmiş birisi olarak görüyorlar. İşte din, böyle bir uyuşturucu. Doğruları söylersin "şeytan" derler, onların dediklerini kabul edersin "hak yolu" derler.

Bu durum böyle olduğu sürece bu insanlarla iletişim kurmak imkânsız.

Sitelerde Paylaş

inananlar hiç bir zaman sabit bir inanca sahip olmadı. öğrendiği herşey karşısında büyük bir hayranlıkla imanını tekrardan pekiştirdi ve bu sürekli olageldi.

ayrıca dünyevi yaşam bazında bir günün bile diğerine denk olması halinde zararda olduğumuzu hatılatan hz. muhammed(sav) değişikliği bizim anladığımızın çok üstünde bir zeka anlayışıyla çözümlemiştir....

Sitelerde Paylaş
inananlar hiç bir zaman sabit bir inanca sahip olmadı. öğrendiği herşey karşısında büyük bir hayranlıkla imanını tekrardan pekiştirdi ve bu sürekli olageldi.

ayrıca dünyevi yaşam bazında bir günün bile diğerine denk olması halinde zararda olduğumuzu hatılatan hz. muhammed(sav) değişikliği bizim anladığımızın çok üstünde bir zeka anlayışıyla çözümlemiştir....

inancın sabit olmayışını sürekli pekişmesi şeklinde yorumlaman ilginç.

bu sitede ateist olanların çoğu en hakiki müslümanlardı zamanında. ayetleri, hadisleri, bilimsel verileri okdukça inançları da değişti. aldığın yeni bilgilerini cehennem korkusuyla çarpıtmadığına emin misin? çünkü cehennem korkusuyla çarpıtmak kolay olandır cehennem tehdidine rağmen inanmamak zor olandır, herkes başaramaz.

Sitelerde Paylaş

Tüm dinler ve inançlar için sözkonusu olan;eğer 500 yıl,1000 yıl,2000 yıl,10000 yıl önce ki insanlar gibi dininizi ve inançlarınızı aynı yaşadığınızı zannediyorsanız aldanıyorsunuz.Hiçbir şey olduğu gibi kalamaz.İnsanlar toplumu oluşturuan bireyler olduğuna göre,toplumsal yaşam biçimi, maddenin yasalarından bağımsız hareket edemez.

Bu satırları yazan ben, artık şimdi ki ben değilim.O bir kaç sn önce öldü.İşte değişim bu kadar çarpıcı bir olaydır!!!

Sitelerde Paylaş

Düşünce de sabit değildir psikolojik halimize, elimizdeki verilere göre sürekli değişir.

Ki gördüğümüz de ne yazık ki budur. Bırakın objektif bilgi düşüncenizi şekillendirsin. İnancınız zihninize koza örmesin.

farkında değiller bel ki ama ateistler de öyledir...

dinleri mantıksızlıkla suçlarlar...

sonra da '' eğer mantıklı bir din ile karşılaşırsan ne yaparsın? ''

denildiğinde burun kırıtırlar....

yani şartlanmışlık..

inanırsam çevrem tarafından cahil, aptal, yobaz olarak algılanırım KORKUSU.

bence korkuların en büyüğü budur..

neden mi?

çünkü müslümanlar çoğu zaman tanrı korkusunu vucutlarında hissetmezler..

ama ateistler yukarıda söz ettiğim korkuyu her en damarlarında taşırlar..

Sitelerde Paylaş

bu değişkenlik şöylemi olmalı ?

yani şumudur,1 allaha inanmayın,başka başka allahlarda vardır....

Gereksiz konu açmıssın gereksiz yorum yapmıssın...Bunu bu şekilde nasıl anlatıyorsunu.

Sitelerde Paylaş
farkında değiller bel ki ama ateistler de öyledir...

dinleri mantıksızlıkla suçlarlar...

denildiğinde burun kırıtırlar....

yani şartlanmışlık..

bence korkuların en büyüğü budur..

neden mi?

çünkü müslümanlar çoğu zaman tanrı korkusunu vucutlarında hissetmezler..

aslında ateistlerde büyük oranda ya varsa korkusu vardır.akşam yatağa uzandıklarında bunu düşünürler ya varsa ciddeen hapı yıutarız diye.çok korkarlar ama bunu çevrelerine belli etmezler.bence allah tan en çok korkan müslümanlar değil ateistlerdir.biz müslümanların korkusu güzel bi korkudur yani sevdiğimiz zatı üzme korkusu ona laik kul olamama korkusudur çünkü bizde cehennem korkusu değil cennet ümidi vardır.

bi sitede görmüştüm.ateisttin biri ben allah a inanmıyorum ama çok korkuyorum ya varsa ateşte yanacaz demişti.

Sitelerde Paylaş

İnsanlığı bu günlere kadar taşıyan tek güç bilimin gücü olmuştur.

Damarlarımda her an yaşadığım inanç nedir bilirmisin?

Bilim, her zaman için yegane kılavuzum olacaktır!!

Sitelerde Paylaş
inancın sabit olmayışını sürekli pekişmesi şeklinde yorumlaman ilginç.

bu sitede ateist olanların çoğu en hakiki müslümanlardı zamanında. ayetleri, hadisleri, bilimsel verileri okdukça inançları da değişti. aldığın yeni bilgilerini cehennem korkusuyla çarpıtmadığına emin misin? çünkü cehennem korkusuyla çarpıtmak kolay olandır cehennem tehdidine rağmen inanmamak zor olandır, herkes başaramaz.

inanç kendini neden sürekli yeniler?

çünkü ben bundan bir yıl önce yönetim hukukunu bilmiyordum. bunu öğrendikçe baktım ki en büyük yönetici RABBİMİZ ve bundan yine bir iki yıl önce gok bilimi hakkında çok az şey biliyordum.okudukça bakıyorum ki en iyi yaratan O. imanım pekişiyor. kısaca her öğrenilen yeni bir konu insanı daima RABBİM e bir adım daha yaklaştırır.

size şunu itiraf etmek istiyorum ve yazacağım açıklamam da çok samimiyim.

cennet falan istemiyorum. cehennemden de korkmuyorum.

benim istediğim O nun beni sevmesi ve benden razı olması. en önemlisi beni kul olarak görmüş ben daha ne isteyeyim?

benim korktuğum ise O nun benden razı olmaması ve beni bırakması.

inanç değiştirenler hakkında söyleyecek hiçbirşeyim yok. herkesin kendi tercihi ama ALLAH doğru yolu göstersin.....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...