Jump to content

NEDEN

Recommended Posts

Dünyada sanırım 50 civarında İslam ülkesi var.

Yaklaşık olarak da 1,5 milyara yakın müslüman var.

Ama sadece 2-3 ülkede şeriat düzeni var.

Birkaçı ise kısmen şeriat yasaları uyguluyor.

Halbuki Maide 44'de açık olarak "Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler kâfirlerin ta kendileridir" diyor.

Ve birçok ayette de tağut'tan bahseder ki Allah'ın hükümlerini bırakıp beşeri hükümlerle yöneten kişidir.

Buna rağmen gerek din adamları, gerekse müslümanların çoğu şeriat düzeninden uzak durur.

Siyasal İslamcıların geneli ise müslüman potansiyeli İslami söylemlerle peşine takmaya çalışır ama iktidar olsa bile şeriati getirmez.

Neden şeriat düzeni istenmez?

Allah'a inanıp da, Allah'ın hükümlerine göre yönetilmek istememenin nedeni ne olabilir?

Sitelerde Paylaş

Tamamen duygusal sebeplerden, başka neden olacak?

Burjuvalaşma faktörü

Oliver Roy, 1990’larda siyasal İslam yükselirken Siyasal İslamın İflası kitabını yazan siyaset bilimcidir. Roy’a göre, Arap sosyalizminin çöküşünün ardından büyük coşku yaratan siyasal İslamcılık, ekonomik ve siyasi program ortaya koyamamıştı. Ekonomik ve siyasi alan İslam düşüncesinde kaçınılmaz olarak sekülerleşecekti...

Öyle de oluyor, işte bugün İhvan açıkça “piyasa ekonomisi” diyor; Seyyid Kutupların “faizsiz ekonomik sistem”i artık gündemde değil.

Oliver Roy’un son olarak NewStatesman’da çıkan analizi de çok önemlidir: “İhvan artık alternatif bir ekonomik ve sosyal sistem savunmuyor. İhvan moral değerlerde muhafazakâr, ekonomide liberal hale gelmiştir...”

Roy’un geliştirdiği “İslamcıların burjuvalaşması” (embourgeoisement of Islamists) kavramı, karmaşık değişim sürecini analiz etmede kesinlikle bir ‘anahtar’ değerindedir.

Özetle, İslam gayrisiyasileşiyor ama toplumsallaşıyor, sosyal hizmetler alanındaki başarısı bundandır ve iyidir. (http://www.newstatesman.com/religion/2011/02/egypt-arab-tunisia-islamic)

http://www.milliyet.com.tr/islam-nereye-/taha-akyol/siyaset/yazardetay/23.02.2011/1355812/default.htm

Sitelerde Paylaş

Sebebi basit:

Şeriat olursa sadece birbirlerinin başına bela oluyorlar.

Şeriat olmazsa tüm dünyanın başına bela oluyorlar.

Bu yüzden...

ben bunu şöyle anladım. ''şeriat o kadar ilkel hükümler içeriyor ki, uygulanırsa insanlar müslümanlıktan kaçar.''

am i right?

Sitelerde Paylaş

Tanıdığım birkaç türbanlı kıza şeriat düzenini isteyip istemediğini sordum.

Kesinlikle istemediklerini söylediler. Nedenini sordum. Özellikle:

* yarım-tanıklık ve

* erkeklerin 4 karıya kadar evliliği

kızları çok rahatsız ediyor.

Kadın hakları açısından şimdiki düzenden bir şikayetleri yokmuş.

Ama yarın birgün şeriat geldiğinde, birkaçı meydanlarda meşe sopasıyla bağırta-çığırta dövüldüğünde aynı direnci göstereceklerinden emin değilim doğrusu.

Sitelerde Paylaş

Bunlar neye inandiklarini kendileride bilmiyor.Dinleri uyduruk,devletleri uyduruk(cetvelle cizilmis),uydurduklari uydurduklarina uymuyor...

aaa pillingcim haksızlık ediyorsun gibime geldi şimdi

onlar bizim neyimizi sevsin yani değil mi..

ama bak gördün mü türkiyede yaşadığın için ya da türk vatandaşı olduğun için şükretmen gerekiyormuş işte....

...

aslında bu şeriatçı kılığındaki adamları toptan arabistana atmalıyız

leman'daki erkut abi gibi cezalarla adam etmeyiliz..

Sitelerde Paylaş

Tanıdığım birkaç türbanlı kıza şeriat düzenini isteyip istemediğini sordum.

Kesinlikle istemediklerini söylediler. Nedenini sordum. Özellikle:

* yarım-tanıklık ve

* erkeklerin 4 karıya kadar evliliği

kızları çok rahatsız ediyor.

Kadın hakları açısından şimdiki düzenden bir şikayetleri yokmuş.

Ama yarın birgün şeriat geldiğinde, birkaçı meydanlarda meşe sopasıyla bağırta-çığırta dövüldüğünde aynı direnci göstereceklerinden emin değilim doğrusu.

Bu da bir çeşit sahtekarlık(bence).

Sitelerde Paylaş

şeriat derken neyi kasdettiğinizi önemli...

eğer bindötyüzyıl önce çölde geçerli olabilecek hukuk kuralları ile tüm insanlığı yönetmek kasdediliyorsa bunu kimse istemez istememelidir...

sadece gerçek anlamıyla adalet kasdediliyorsa bunu herkes ister istemelidir...

her yeni gün yeni kurallar gerektirir...

kuralları değiştirmek adaletin gereğidir...

değişmez kurallar koyup bunu her yere ve zamana uygulamaya çalışmak aslında adalete yani şeriate aykırıdır...

Sitelerde Paylaş

şeriat derken neyi kasdettiğinizi önemli...

eğer bindötyüzyıl önce çölde geçerli olabilecek hukuk kuralları ile tüm insanlığı yönetmek kasdediliyorsa bunu kimse istemez istememelidir...

sadece gerçek anlamıyla adalet kasdediliyorsa bunu herkes ister istemelidir...

her yeni gün yeni kurallar gerektirir...

kuralları değiştirmek adaletin gereğidir...

değişmez kurallar koyup bunu her yere ve zamana uygulamaya çalışmak aslında adalete yani şeriate aykırıdır...

Kuranda "Ben size değişmez hükümler bırakmıyorum. Yaşadığınız çağa uygun hükümler ve kurallar oluşturabilmeniz için size akıl verdim. Allah alimdir, akıllı ve aklını kullanan insanları sever" gibisinden bir ayet var mı? Var da ben mi göremedim acaba?

Sitelerde Paylaş

Kuranda "Ben size değişmez hükümler bırakmıyorum. Yaşadığınız çağa uygun hükümler ve kurallar oluşturabilmeniz için size akıl verdim. Allah alimdir, akıllı ve aklını kullanan insanları sever" gibisinden bir ayet var mı? Var da ben mi göremedim acaba?

hey yarebbim...

ne söylesek ...

hani kurandan delilin...

hangi ayette yazıyor...

demekten kendinizi alamıyorsunuz...

isteseniz bir de kitap sünnet icmai ümmetten delil getirelim...

efela takılün...

efeler takılın anlamında değil...

Sitelerde Paylaş

Seriat bir kavram olsun. Icini dolduralim.

Seriat kanun hak da hukuk olsun.

Hukukmu üstün seriatmi !

Hukuk der ki : Sura olusturun ve o suranin aldigi kararlara itibar gösterin.ilk ilkeniz daha iysi getirilene kadar kabullenilmis sizin olsun.durmayin daha iyisine dogru caba sarfedin.

Bu sura nerde calissin, bir cati altinda yani beytte yani mecliste.

Mecliste kanun degil hak üretiliyorsa orda secde ediliyor anlami cikar dolayisiyla olurmu size meclis mescit. Hak hukuk gözetilmeden kanun üretiliyorsa orda secde gözetilmiyor demektir.

daha ne desin surs sura sura diye bas bas bagiriyor.

Sitelerde Paylaş

hey yarebbim...

ne söylesek ...

hani kurandan delilin...

hangi ayette yazıyor...

demekten kendinizi alamıyorsunuz...

isteseniz bir de kitap sünnet icmai ümmetten delil getirelim...

efela takılün...

efeler takılın anlamında değil...

Sizede bazen bu kireci suya atma isteği gelmiyor mu?

Sitelerde Paylaş

>>> eğer bindötyüzyıl önce çölde geçerli olabilecek hukuk kuralları ile tüm insanlığı yönetmek kasdediliyorsa bunu kimse istemez istememelidir..

Neden?

Sen o kuralların dışına çıkıp, başka bir noktaya ulaştıktan sonra, hangi hakla, hangi akla binaen "Efenim bu devirde o kurallar olurmuymuş?" diyebiliyorsun?

Eğer 1400 yıldan beri insanlar o kurallarla yaşasaydı, hala daha çölde çadırda yaşayan bedevilerden ibarettik. Kuranın, islamın istediği de budur zaten. Sen onun istediğini yapma, başak bir moda geç, sonrada o modda "amanda bu durumda nasıl olurda 1400 yıl evvelki kurallar uygulanabilir" diye sayıkla.

İsalmı yaşayacaksan o kurallara uyacaksın, zamana değil kireç. O kurallar senin nasıl olman gerektiğini gösteriyor. Unutmaki sen dünyaya aya gitmek veya demokrasi icat etmek için değil, o kurallara uyarak imtihanı geçmek için geldin.

Sitelerde Paylaş

>>> eğer bindötyüzyıl önce çölde geçerli olabilecek hukuk kuralları ile tüm insanlığı yönetmek kasdediliyorsa bunu kimse istemez istememelidir..

Neden?

Sen o kuralların dışına çıkıp, başka bir noktaya ulaştıktan sonra, hangi hakla, hangi akla binaen "Efenim bu devirde o kurallar olurmuymuş?" diyebiliyorsun?

Eğer 1400 yıldan beri insanlar o kurallarla yaşasaydı, hala daha çölde çadırda yaşayan bedevilerden ibarettik. Kuranın, islamın istediği de budur zaten. Sen onun istediğini yapma, başak bir moda geç, sonrada o modda "amanda bu durumda nasıl olurda 1400 yıl evvelki kurallar uygulanabilir" diye sayıkla.

İsalmı yaşayacaksan o kurallara uyacaksın, zamana değil kireç. O kurallar senin nasıl olman gerektiğini gösteriyor. Unutmaki sen dünyaya aya gitmek veya demokrasi icat etmek için değil, o kurallara uyarak imtihanı geçmek için geldin.

hiç te bile...

ben bana verilen aklımı mantığımı gözümü kulağımı ve diğer tüm yeteneklerimi en güzel şekilde kullanarak doğru işler yapaya geldim...

bilimle fenle uğraşıp evrende geçerli kuralları anlayıp onlara uygun yaşamya geldim...

tanrının kuralları evrende geçerli olan kurallardır...

onlara uygun davranmak adil olmakla mümkün olabilir...

adil olarak yaşayan her dürüst iyi insan islam şeriatiyle yaşamış demektir...

bu durumda sen bile bazen bu kategoriye giriyorsun...

kaba ve terbiyesiz olmadığın zamanlar...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...