Jump to content

Evrim her türlü tanrı anlayışını yok eder...

Recommended Posts

Bazı uyanıklara rastlıyorum dogma ahalisi içinde.

Evrim teorisinin ateizmden bağımsız olduğunu ve evrimin olmasının herhangi bir tanrı kavramını ortadan kaldırmadığını söylüyorlar.

Üstelik soft ateistler içinden de bu söylemlere destek veren ateistler de var.

Bu söylemler saçmalığın daniskası.

Tanrı kavramının çıktığı kaynağa kadar tüm yollarını kurutan bir kuramdır evrim.

Öyle ki sağa sola minicik kırıntı bile bırakmaz tanrı veya üstün akıl saçmalığından.

Dinler, tanrı veya üstün akıl saçmalığını zerre boşluk kalmayacak şekilde silip süpüren evrim duvarı üzerine sarmaşık atmaya çalışıyor.

İşin en acı yanı da Ateistlerin Ateizme yakın olduğunu sandıkları dogma mensupları tarafından sarhoş edilerek bu sürece duyarsız kalmaları.

Dinler, tanrılar, akıllı tasarımlar, kurumsal veya kollektif tanrı anlayışları, tanrı kavramına bilinmezcilikle yaklaşmak, kısacası tanrı veya akıllı tasarıma ilişkin ne varsa bitti artık.

Gerçeklik ile insan algısı arasında genel süreci değiştirecek gizemler kalmadı. (Ufak bir kaç gizem kaldı o da genel durumu değiştirmez, sürecin parçalarını daha belirgin kılar)

Kısaca lütfen saçmalamayalım ve saçmalayanlara da tolerans göstermeyelim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 210
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evrim teorisinin ateizmden bağımsız olduğunu ve evrimin olmasının herhangi bir tanrı kavramını ortadan kaldırmadığını söylüyorlar.

Tanrı kavramının çıktığı kaynağa kadar tüm yollarını kurutan bir kuramdır evrim.

Öyle ki sağa sola minicik kırıntı bile bırakmaz tanrı veya üstün akıl saçmalığından.

Dinler, tanrı veya üstün akıl saçmalığını zerre boşluk kalmayacak şekilde silip süpüren evrim duvarı üzerine sarmaşık atmaya çalışıyor.

İşin en acı yanı da Ateistlerin Ateizme yakın olduğunu sandıkları dogma mensupları tarafından sarhoş edilerek bu sürece duyarsız kalmaları.

Dinler, tanrılar, akıllı tasarımlar, kurumsal veya kollektif tanrı anlayışları, tanrı kavramına bilinmezcilikle yaklaşmak, kısacası tanrı veya akıllı tasarıma ilişkin ne varsa bitti artık.

Gerçeklik ile insan algısı arasında genel süreci değiştirecek gizemler kalmadı. (Ufak bir kaç gizem kaldı o da genel durumu değiştirmez, sürecin parçalarını daha belirgin kılar)

çok güzel noktalara değinmişsin.yazın için teşekkürler

Sitelerde Paylaş

Evrim tabii ki ateizmden bağımsızdır. Evrimin ateizmle en küçük bir iligisi ilişkisi yoktur. Evrim hiçbir şeye bakmaz.

Ateizm bilimle beslenen, dayanağı bilim olan bir görüştür, felsefedir, olgudur, algıdır veya her ne ise.

Evrim, tüm dinlerdeki yaratılış masalını (Adem Havva) çöpe atar. Dinlerin en büyük sığınağı, insanın başından beri sorguladığı varoluş sorusuna getirdiği net, yalın, kesin yanıt olmuştur. Dinler varoluşu Adem ve Havva masalıyla açıklar, insanı gökten zembille indirir. Bu basit ve kesin açıklama sorguya gerek duyulmaksızın kabul edilmiştir çünkü bilgisiz insanı rahatlatmıştır.

Temel zıtlık budur. Dinlerin evrimle uğraşması bu masalı bitirmekle kalmaz, dinlerdeki Tanrı'ya ve onun anlattığı diğer her şeye de zarar verir. Dinler de bu nedenle evrim geçirmeye başlamıştır zira evrimi reddetmeyip varoluşu evrimle uyumlu kılmaya çalışan din adamları türemiştir. Evrim işte bu.. Dinler de evrim geçirecek, değişime uyum sağlamak zorunda kalacak. Ne kadar dayanır bilmiyorum.

İnsanoğlunun yarattığı Tanrı'lar dinlerdekilerle sınırlı değildir. Ve evrim bu Tanrı'ların tümünü, en absürdü olan evrenin varolması işleviyle görevlendirilmiş Tanrı iddiasını çürütmez, ilgilenmez de.

Onları çürütmek ateistin işidir, evrimin değil. Evrim yapacağını yapmış, dinlerin ve onların tehlikeli ve zararlı Tanrı'larını bitirmiştir. En azından bilim için, bilimsel gerçeklerle yaşayanlar için bu böyledir.

Agnostizmin var olmasına neden olan şey evrenin oluşumudur çünkü artık oralara sıkışıp kalmak zorunda bırakılmış Tanrı'ya ilişkin bilimsel bir "red" sunulamadığını, bu nedenle de bilinemezci olduklarını, ama yaşamlarını da kesin olarak "Tanrı yoktur" kabulu üzerine kurduklarını söylerler. Evrimin ise bu durumla hiçbir ilgisi yoktur.

Evrimi din haline getirmeyin. O bilimsel, çok temel bir kuramdır. Ateizmle olan ilişkisi ise ateizmin ve ateistlerin bütün savlarını bilimsel gerçekler üzerine kurması, dayanaklarının bilim olması nedeniyledir.

Sitelerde Paylaş

Evrim tabii ki ateizmden bağımsızdır. Evrimin ateizmle en küçük bir iligisi ilişkisi yoktur. Evrim hiçbir şeye bakmaz.

Ateizm bilimle beslenen, dayanağı bilim olan bir görüştür, felsefedir, olgudur, algıdır veya her ne ise.

Evrim, tüm dinlerdeki yaratılış masalını (Adem Havva) çöpe atar. Dinlerin en büyük sığınağı, insanın başından beri sorguladığı varoluş sorusuna getirdiği net, yalın, kesin yanıt olmuştur. Dinler varoluşu Adem ve Havva masalıyla açıklar, insanı gökten zembille indirir. Bu basit ve kesin açıklama sorguya gerek duyulmaksızın kabul edilmiştir çünkü bilgisiz insanı rahatlatmıştır.

Keşke dediğiniz gibi olsa ama tanrıya inananlar ve çemberi daraltırsak, çevremizdeki müslümanlar evrimi direkt tanrı

tanımazlıkla bağdaştırıyorlar, ve onlar iman etmekten kaçış olarak bir sığınak olarak düşünüyorlar.

Bir biyoloji öğretmeni bile yüzeysel ve önyargı içeren bilgilerle evrimi kötüleyecek kadar bağnaz olunca; ve sizide

evrime inanan daha doğrusu evrimin gerçek olduğunu bilen(elbette gerçek olduğunu biliyoruz) biri olarak gördüğünde

''ateist''unvanı takmaktan geri kalmıyor.

Sitelerde Paylaş

Darwinden önceleride evrim "inancına" sahip bir ton teist düşünür vardı..

Ayrıca evrimin şüphe götürmez bir gerçek olduğu konusunda bütün aklıselim insanlar(teistiyle, ateistiyle) aynı düşüncede.

Bence "ilgili tanrı" inancını ancak abiyogenez teorisi yok edebilir.

Sitelerde Paylaş

İnsanoğlunun yarattığı Tanrı'lar dinlerdekilerle sınırlı değildir. Ve evrim bu Tanrı'ların tümünü, en absürdü olan evrenin varolması işleviyle görevlendirilmiş Tanrı iddiasını çürütmez, ilgilenmez de.

IFeelGood,

İnsan beyninin oluşumu Evrimin konusuysa, insan beyninin ürettiği bilinç tarafından fırlatılan füze olan (ben öyle tanımlıyorum) evrensel tanrı anlayışı da evrimin tekelinde yer alır.

Yahu düşüncede yok olduğu zamanları resmeden bir kuram bu evrim.

Düşüncede var olan zamanları da resmedebiliyor.

E o zaman söyle bana düşüncede yok olduğu zamanda evrimin konusu olmayan bir değişim mi gerçekleşti?

Hayır!

Peki daha ne zırvalıyoruz burda?

Evrim insan beyninin hangi evrim aşamasında hangi düşünceyi üretebileceğini bilir!

Bu onun konusudur.

Konusu içine birisi yoğurt çalıp da ya tutarsa diyecek ve sen de buna o benle alakalı değil diyeceksin :)))

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Buraya yazmanın bir anlam ifade etmediğini biliyorum..Çünkü tartışma ilerlerse ya kişisel hakarete maruz kalacağımı ya da yönetim tarafından ergenekoncu pardon liboş diye silivri forumlarına sürüleceğimi de biliyorum..Fakat zaman öldürmek açısından yine de yazayım..Klavye idmanı olsun..

Alıntıladığım cümleler beni bireyselcilikle suçlamak ve atılmam için yeterli görülebilir ancak bu cümlelerdeki tavrın genel ateist bakışı yansıttığı için alıyorum.Eğer bir ateist dinlerden özgür düşüncesi sayesinde kurtulabiliyorsa, özgür düşüncesi ile herhangi bir doğmaya ya da dine tekrar bir dine ilgi gösterebilir..Eğer bu sarhoşluk ile vasıflandırılabilirse teist birinin de ateist olması, kandırıldı veya aklını kullanmadığı için ateist oldu denilebilir..Zira bunlar çift taraflı olarak söylenir..Vakıadır..Ama yanlıştır..Daha fazla açmaya gerek olduğunu düşünmüyorum..

Dinlerin kendisinden kopan bir bireye uygulamadığı tölaransı, siz nasıl bir tölarans uygulamayarak yapacaksınız merak ediyorum?Despotizm yanına kardeş yaptığınız fikri diktatörlükle mi? Ateistler zekidir, bu soruların soru olmadığını aslında öylesiniz demek istediğimi anlamışlardır..

Konu özeline gelecek olursak, evrimin dinleri sildiği falan yoktur..Harun Yahya nasılki evrimi bitirdiği düşünüyorsa, bu arakadaş ta evrimin dinleri bitirdiğini düşünüyor..Gerçek durum bundan ibarettir..

Sitelerde Paylaş

Buraya yazmanın bir anlam ifade etmediğini biliyorum..Çünkü tartışma ilerlerse ya kişisel hakarete maruz kalacağımı ya da yönetim tarafından ergenekoncu pardon liboş diye silivri forumlarına sürüleceğimi de biliyorum..Fakat zaman öldürmek açısından yine de yazayım..Klavye idmanı olsun..

Alıntıladığım cümleler beni bireyselcilikle suçlamak ve atılmam için yeterli görülebilir ancak bu cümlelerdeki tavrın genel ateist bakışı yansıttığı için alıyorum.Eğer bir ateist dinlerden özgür düşüncesi sayesinde kurtulabiliyorsa, özgür düşüncesi ile herhangi bir doğmaya ya da dine tekrar bir dine ilgi gösterebilir..Eğer bu sarhoşluk ile vasıflandırılabilirse teist birinin de ateist olması, kandırıldı veya aklını kullanmadığı için ateist oldu denilebilir..Zira bunlar çift taraflı olarak söylenir..Vakıadır..Ama yanlıştır..Daha fazla açmaya gerek olduğunu düşünmüyorum..

Dinlerin kendisinden kopan bir bireye uygulamadığı tölaransı, siz nasıl bir tölarans uygulamayarak yapacaksınız merak ediyorum?Despotizm yanına kardeş yaptığınız fikri diktatörlükle mi? Ateistler zekidir, bu soruların soru olmadığını aslında öylesiniz demek istediğimi anlamışlardır..

Konu özeline gelecek olursak, evrimin dinleri sildiği falan yoktur..Harun Yahya nasılki evrimi bitirdiği düşünüyorsa, bu arakadaş ta evrimin dinleri bitirdiğini düşünüyor..Gerçek durum bundan ibarettir..

2 kere 2'nin 4 ettiğini ısrar eden biri ile 5 ettiğini ısrar eden birisi eşit olasılık yüzdesine sahip birer karşıt görüş olmaz. Olamaz. 2 kere 2'nin 4 ettiğini bilen herkes o adama paçavra gibi davranır.

Ama 2 kere 2'nin kaç ettiğini bilmeyen cahiller ve de 5 ettiğini sanan aptallar durumu eşit olasılığa sahip görüşlerin karşı karşıya gelmesi sanırlar.

Buradaki durum da aynen öyledir.

Sitelerde Paylaş

2 kere 2'nin 4 ettiğini ısrar eden biri ile 5 ettiğini ısrar eden birisi eşit olasılık yüzdesine sahip birer karşıt görüş olmaz. Olamaz. 2 kere 2'nin 4 ettiğini bilen herkes o adama paçavra gibi davranır.

Ama 2 kere 2'nin kaç ettiğini bilmeyen cahiller ve de 5 ettiğini sanan aptallar durumu eşit olasılığa sahip görüşlerin karşı karşıya gelmesi sanırlar.

Buradaki durum da aynen öyledir.

Böyle bir olay yok..2x2 nin kaçlık tabanda 4 ettiğini soranlara aptal muamelesi yaparak bir şey elde edemezsiniz..Söyledikleriniz kendinizi ele veren birer nakarat olmaktan ileri gidemez..Doğmalarınızın halay çektiği bu cümbüşün sesi ne kadar yüksek olursa olsun gerçeği değiştiremez..

Sitelerde Paylaş

Böyle bir olay yok..2x2 nin kaçlık tabanda 4 ettiğini soranlara aptal muamelesi yaparak bir şey elde edemezsiniz..Söyledikleriniz kendinizi ele veren birer nakarat olmaktan ileri gidemez..Doğmalarınızın halay çektiği bu cümbüşün sesi ne kadar yüksek olursa olsun gerçeği değiştiremez..

Yani sen diyorsun ki, şimdi bütün bu evrime karşı çıkanlar, tanrıyı veya benzeri akıl ya da türevleirni savunanlar bilimi çok üstün seviyede biliyorlar ve de normal bilimin sınırlarını aşarak yeni olasılıklar ya da paradokslar yaratıyorlar öyle mi? :)

2 kere 2'nin normalini zaten biliyorlar bir de üstüne taban geliştiriyorlar öyle mi? :)))

Ağaçlara ip bağlayan, camilerde, kliselerde sakallı serserilerden ağzı açık direktif bekleyen milyarlarca insanın ürettiği akıl bilimin aklını solladı geçti bir de üstüne taban dersi veriyor öyle mi? :)))

Şimdi sana soru.

Yazmışın ya yukarıda.

Hakaret edileceğini biliyorum bana diye.

Böyle yazı yazan adama hakaret edilmez de ne edilir?

Sen benim aklımla mı dalga geçiyorsun???

Nakavtmış.

Yere uzanmışsın 2 . 80 kuş sayıyorsun bir de nakavt ettim diyorsun.

Bak.

Mesnetsiz şeylerle girme böyle tartışmaya.

Beceremiyorsan dans etme arkadaşım.

Aklın normal adam aklı gibi çalışmıyor işte.

Sitelerde Paylaş

evrim tanrının yaratış ve terbiye ediş mekanizması olabilir...

her şeyi basitten gelişmişe doğru getirmesine biz evrim deriz ...

yani evrim tanrının nasıl çalıştığı konusuda bize fikir verir...

onun tarzı bu demek ki..

Bu düşünce homo habilis iken yoktu.

Homo erektus, ergaster iken de yoktu.

Sonra sonra derinlik oluştukça çıktı.

Şimdi evrimin içinde yokken var olan bir şeyin, sürece daha önceden katılmayan bir şeyi katması olmaz!

Katılacaksa baştan beri katılacaktı.

Taaa, yaşamın ilk ortaya çıktığı anda moleküllerin algılayacağı bir şey olacaktı bu tanrı kavramı ki evrim onu yoketmesin :)

kaç milyar yıl sonra ortaya çıkıyor, bir de çıktığı yetmiyor geri çevirip tüm süreci içine sokuyorsunuz.

Böyle bir şey olamaz.

Sitelerde Paylaş

ya bak hadi bilim falan birşey bilmiyoruz biz.en dandik hesap bile çürütmeye yetiyor.

dünyada müslüman sayısı 1.5 milyar.dünyanın nüfusu 6 milyar..

yani dünyanın %25 i müslüman %75 i değil

şimdi %25 cennete gidecek geri kalan 4.5 milyar insan yanacak öyle mi ??

buna tek söz denir:

ha siktir !

Sitelerde Paylaş

Sanırım bu yazı daki uyanık ben oluyorum.

Algılar şu şekilde;

1) Ateizm bilimi dolayısı ile evrimi temel alır.

2) Gökten inen adem ve havva durumu bilimsel olmadığından bazı müslümanlar evrimi kabul edebiliyor. Bazıları etmiyor.

Şimdi soruyorum;

Evrime inanmayıp ateist olamazmısınız?

Evrimin aslında dinleri tmellendirdiğini ve ateizmi çürütüyor dersem ne dersiniz.

...

Sitelerde Paylaş

Algılar şu şekilde;

2) Gökten inen adem ve havva durumu bilimsel olmadığından bazı müslümanlar evrimi kabul edebiliyor. Bazıları etmiyor.

Şimdi soruyorum;

Evrimin aslında dinleri tmellendirdiğini ve ateizmi çürütüyor dersem ne dersiniz.

...

Allah belanı versin derim :)

Sitelerde Paylaş

ya bak hadi bilim falan birşey bilmiyoruz biz.en dandik hesap bile çürütmeye yetiyor.

dünyada müslüman sayısı 1.5 milyar.dünyanın nüfusu 6 milyar..

yani dünyanın %25 i müslüman %75 i değil

şimdi %25 cennete gidecek geri kalan 4.5 milyar insan yanacak öyle mi ??

buna tek söz denir:

ha siktir !

Sen cehennemin neyle yanacagini saniyorsun,yüzde yetmisbesi tabiki cehenneme gidecek,nerden gelecek bu bu degirmenin suyu.Sakalli,salvarli,carsafli cennet ne güzel olur bre...

Sitelerde Paylaş

Sen cehennemin neyle yanacagini saniyorsun,yüzde yetmisbesi tabiki cehenneme gidecek,nerden gelecek bu bu degirmenin suyu.Sakalli,salvarli,carsafli cennet ne güzel olur bre...

olmayan yerde yanacaklar evet :D

Sitelerde Paylaş

Algılar şu şekilde;

Şimdi soruyorum;

...

Osarici fazla osurdun:)))

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...