Jump to content

Evrim her türlü tanrı anlayışını yok eder...

Recommended Posts

Bu muhabbetin sonunu kuranla getireceğini tahmin etmeliydim. Müslüman kafası işte. :)

Saatlerim boşa gitti.

Balik bastan kokmustu o yüzden kendileriyle hic yüz göz olmadim,gittim biraz yürüyüs yaptim,cigerlerime oksijen cektim beynim daha iyi calissin diye;daha ben bunlara cok laf sokacam...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 210
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Henüz tam olarak kanıtlanmamış hala teori olarak duran evrimi, kesin bilimsel kanıtmış gibi referans alıp yorumlar yazılması ne kadar doğrudur acaba ?

Lütfen kimse kanıtlanmıştır kesindir diye saçmalamasın,bilim dünyası bu konuda hala 2'ye ayrılmış durumdadır.

Sitelerde Paylaş

Henüz tam olarak kanıtlanmamış hala teori olarak duran evrimi, kesin bilimsel kanıtmış gibi referans alıp yorumlar yazılması ne kadar doğrudur acaba ?

Lütfen kimse kanıtlanmıştır kesindir diye saçmalamasın,bilim dünyası bu konuda hala 2'ye ayrılmış durumdadır.

Saçmalama! Evrim bilimsel bir gerçektir.

"Teori" kelimesine fazla takılma.

150 yıldır yapılan bütün deneylerden evrimin lehine sonuç alınmıştır.

Sitelerde Paylaş

Kanıtlanmadığını size kim söyledi?Cevabını ben vereyim.. Din adamları... Zamanında yine bu din adamları gibi olanlar dünyanın yuvarlak olduğuna ve dedünyanın güneş etrafında döndüğüne de karşı gelmişlerdi.. İki karşı geliş arasında fark YOK.

Sitelerde Paylaş

siz bu işleri tanrının yaptığını nasıl ispatlıyorsunuz?

ortaya deneyinizi koyun sonra devam ederiz.

tanrının yaptığını ispatlayamayız, sadece neyin tetiklediğini bilmediğimiz için mutlak bir başlangıç tetikleyicisi ararız ve oraya da bu tetiklemeyi yapabilecek güçte bir varlık koyarız.

sonra, o varlığı da bir tetikleyen varlık olması gerektiği aklımıza geldiğinden sonra onun zaten hep varolduğunu söyleriz, e hep varolan bir şeyin sonu da olmamalıdır... o zaman hop tanrıyı bir de ebedi yaparız...

varoluş ya da yaradılış diyelim, özünde tetikleyiciyi bulamamışsak, tanrıyı kimsenin aklından silemeyiz... teist tayfası asla silemez...

başlıkta : evrim her türlü tanrı anlayışını yok eder denmiş...

kişinin görüşüdür, öyle düşünebilir, anca bence evrim teorisinin bilimsel olarak kabulüyle tanrı anlayışı yok edilemez, sadece kutsal kitaplardaki ilk insan ile ilgili yaradılış temsilleri çöker... tabi bu da herkes için geçerli olmaz...

ateist mantık şunu der, bu kutsal kitaplar tanrıdansa hata içermemelidir, oysa yaradılış hikayesi çöktü, o zaman tanrı da çöktü... çünkü kitapların yazarı tanrı olsaydı hata yapmazdı...

maalesef iş öyle değil, teist cephesi işe öyle bakmaz...

tanrıyı mahçup edemezsiniz, buna izin vermezler... altın kural şudur teker teker one by one face to face :) bu yolla kişinin kendini sorgulamasını sağlarsınız, aksi takdirde siz tanrıyı mahçup ettikçe tanrının askerleri onu daha da çok savunmak zorunda kalırlar... bu da onların altın kuralıdır...

bir gecede yüzlerce insan müslüman olabilir, çünkü bu kolaya kaçmak ve kendini akıntıya bırakmaktır. ama bir ateistin tek başına ateist olması bile çok zaman alır... akıntıya kürek çekmek herkesin harcı değildir... yorar mutsuz eder gerer bazılarında kin oluşabilir...

tanrıyı boşverin, biz insanlara odaklanmalıyız...

:)

tarihinde Afrodit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Daha teroinin ne oldugunu bile bilmiyorsun bir de utanmadan bilirkisi ismini takmissin kendine...

Teoriler kanitlanmaknuzere bekleyen fanteziler degildir, teoriler bir hipotezin yukselebilecegi en yuksek seviyedir, bir adim otesi yoktur.

Sitelerde Paylaş

Hım öyle ise arabamda yaktığım benzinin ısı ve harekete dönüştükten sonra nasıl tekrar maddeye dönüşebileceğini biliyor olmalısınız..

Öyle ya gerçekte herlşey enerji ise ve Tanrı diye bir olgu yoksa, bunun bir açıklaması olmalı..

Bilim sistem dışı bir enerji olması şart diyor..

Siz ise bu paranoya diyorsunuz..

Paranoyayı kavrama dönüştürüyorsunuz..

Evet, Tanrı olgusu olmadan enerji dönüşemez diyorum..

Ama siz enerji dönüştüğü için enerjidir derseniz, bu da sizin paranoyanızdır derim..

Zira ben sıktığınız parfümün koku moleküllerinin tekrar şişesine dolması için dağılmasına gerekli enerjiden daha fazla olması gerektiğini biliyorum..

Sizce kendi kendine kokunuz şişeye dolar mı?

Bu kadar yeter bugünlük... :)

Cahilderden cahil begen...

Benzin enerjiye mi donusuyor?

Ortaya cikan enerji maddeye mi donusuyor?

Aptalca fikirlerle gelmeyin lutfen

Sitelerde Paylaş

Daha teroinin ne oldugunu bile bilmiyorsun bir de utanmadan bilirkisi ismini takmissin kendine...

Teoriler kanitlanmaknuzere bekleyen fanteziler degildir, teoriler bir hipotezin yukselebilecegi en yuksek seviyedir, bir adim otesi yoktur.

Senin çok bildiğin belli oluyor !!!

bilimsel verinin kesin olarak onaylanması için referans alınabilmesi için kanıtlanması şarttır. Bir konuda 2 farklı teori olabilir. ee nasıl olucak peki hangi teoriyi baz alıcaz. Eğer bu teoriler kesin olarak kanıtlanamassa şuan olduğu gibi kaos karmaşa ortaya çıkar. Herkes kendi düşüncesine yakın olan teoriyi alır.

Buda içinden çıkılmaz bir durum meydana getirir.

Sitelerde Paylaş

Evet, sardın başına belayı hadi bakalım, bugünlük yeter :D

Bela kim? Ben şahsi olarak almıyorum aslında..Ama tabi bir yere kadar..Asıl bela cehalet arkasına gizlenmiş..Burada bu görülüyor.

İlginç olan şu burada, paranoya denilenin başka bir paranoya ile ispatlanılmaya çalışılması..

Hani derler ya yok un ispatı olmaz,(sıkıştıklarında) ama şu başlık yok un ispatlanmak istenmesinden başka bir şey değil..

Evet, olmayan bir şeyi varmış gibi görmek paranoya demiştik..

İşte bunlar da herşeyin kendi kendine olduğu paranoyasına kendilerini kaptırmışlar..

Yapılan yorumlara da bilim diyorlar..

tarihinde thaless tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cahilderden cahil begen...

Benzin enerjiye mi donusuyor?

Ortaya cikan enerji maddeye mi donusuyor?

Aptalca fikirlerle gelmeyin lutfen

Genel okuyucuya sesleniyorum..İlk iletimi okuyun..

Yok benzin boruya dönüşüyor, araba da boru enerjisi ile gidiyor zaten..

Çoluk çocuk dolmuş burası...Hepsi yapay bunların :)

Sitelerde Paylaş

Senin çok bildiğin belli oluyor !!!

bilimsel verinin kesin olarak onaylanması için referans alınabilmesi için kanıtlanması şarttır. Bir konuda 2 farklı teori olabilir. ee nasıl olucak peki hangi teoriyi baz alıcaz. Eğer bu teoriler kesin olarak kanıtlanamassa şuan olduğu gibi kaos karmaşa ortaya çıkar. Herkes kendi düşüncesine yakın olan teoriyi alır.

Buda içinden çıkılmaz bir durum meydana getirir.

Teori mi?

Sen çayırda mağarada yan gelip yatıp osurarak "allah vardır" diyen bir beynin üretimine teori mi diyorsun? :)))

Aç bak bakalım tanrı inancının kökeninde bir tane bile Aristoteles, Demokritus, Sokrat gibi tip bulabilecek misin? :)))

Yok çünkü ellerini kollarını sallaya sallaya "yahu şu hurmanın dalına bak, vardır bunu bir yaratan" diyen tiplerdi.

Din ve dogmaların iddiaları değil teori osuruk sesiyle bile kıyaslanamaz.

Sitelerde Paylaş

Evrim teoriside ,abiyogenezde doğal seçilim yasasına uyarak gerçekleşmiştir.

Peki kuran doğal seçilimden bahseder mi?

vay efendim çamurdu,suydu demekle olmuyor bu işler.

Doğal seçilim yasası tanrı düşüncesinin kıçına tekmeyi vuran ve bilimsel olanla saçma olan arasındaki farkı gösteren, sizin kıvırmalarınızla aşamayacağınız bir duvardır.

siz bu işleri tanrının yaptığını nasıl ispatlıyorsunuz?

ortaya deneyinizi koyun sonra devam ederiz.

Bu işleri hacıyla konuşun önce..Size şöyle diyecektir..İnsan vucudu atomlardan oluşmuştur..Atomlar cansızdır..Öyle ise cansızdan canlı çıkmıştır..

Yani anlayacağınız ister Tanrı ister evrim, isterseniz Tanrı+evrim diyin bu durum cansızdan canlının çıktığının kanıtıdır.

Doğal seçilim kronolojik olarak biraz ileri merhale..

Yani aslında ilk başta kimyasal evrime bakılmalı, o da entropisiz olmaz..

Doğal seçilim yasası değil mekanizması belli kurallar doğrultusunda işler ve kimsenin kıçına tekme falan atmaz.

Neyse uzatmayalım ben de onu diyorum işte..

Farkındalığının farkında olan insan, akıllı ve bilinçli insanlar bir araya gelip, sistemden enerji almadan bir sinek yapsınlar, bunu göstersinler, deneyini yapsınlar, o dakka ateistim..

Siz görmeden, ispatlanmadan neye iman ediyorsunuz?

Açıklama adı altındaki yorumlara mı?

Evet, deneyi görelim sonra konuşalım...

tarihinde thaless tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dogru;evrimi kesin bilenler ve evrim geciremeyen müslümanlar:)))

Sitelerde Paylaş

Bazı uyanıklara rastlıyorum dogma ahalisi içinde.

Evrim teorisinin ateizmden bağımsız olduğunu ve evrimin olmasının herhangi bir tanrı kavramını ortadan kaldırmadığını söylüyorlar.

Üstelik soft ateistler içinden de bu söylemlere destek veren ateistler de var.

Bu söylemler saçmalığın daniskası.

Tanrı kavramının çıktığı kaynağa kadar tüm yollarını kurutan bir kuramdır evrim.

Öyle ki sağa sola minicik kırıntı bile bırakmaz tanrı veya üstün akıl saçmalığından.

Dinler, tanrı veya üstün akıl saçmalığını zerre boşluk kalmayacak şekilde silip süpüren evrim duvarı üzerine sarmaşık atmaya çalışıyor.

İşin en acı yanı da Ateistlerin Ateizme yakın olduğunu sandıkları dogma mensupları tarafından sarhoş edilerek bu sürece duyarsız kalmaları.

Dinler, tanrılar, akıllı tasarımlar, kurumsal veya kollektif tanrı anlayışları, tanrı kavramına bilinmezcilikle yaklaşmak, kısacası tanrı veya akıllı tasarıma ilişkin ne varsa bitti artık.

Gerçeklik ile insan algısı arasında genel süreci değiştirecek gizemler kalmadı. (Ufak bir kaç gizem kaldı o da genel durumu değiştirmez, sürecin parçalarını daha belirgin kılar)

Kısaca lütfen saçmalamayalım ve saçmalayanlara da tolerans göstermeyelim.

Dinler aslında sarmaşık atamazlar, evrim onların masallarının geçersizliğini ortaya koyar.

Ama nasıl olupda evrimin belki bizi orasına bile takmayan bir yaratıcının varlığına ters olduğunu anlamakta güçlük çekiyorum.

En iyisi ben konuyu biraz daha inceleyeyim. :)

Sitelerde Paylaş

Ama nasıl olupda evrimin belki bizi orasına bile takmayan bir yaratıcının varlığına

Bu düşüncenin oluşabilmesi için bir donanıma ihtiyacın var.

O donanıma sahip olmadan önceki zamanlarda bu düşüncenin veya farkındalığın ortaya çıkması imkansız.

O donanıma sahip olduktan sonra böyle bir düşünce üretiyorsun.

Konu beyin...

Peki o arada evrimin konusu olmayan bir şey oldu mu bu gezegende? :)

Hayır...

Bu düşünce geldi...

İnsanın fikri geldi :)))

İşte bu nedenle yok eder...

Evrim sayesinde bizler insan ırkının bu tür derinlikte fikirler üretemediği zamanları büyük bir kesinlikte biliyoruz.

Hatta hayatını bile şekillendiriyoruz.

Evrim bu yüzden yokeder.

Yok etmekle kalmaz kökünü bile kazır...

Sitelerde Paylaş

Neyse, burada bol laf salatası duyacağız anlaşılan..Zaten baştan tahmin etmiştim..

Gitmeden kısa bir informe daha yapayım:

Bu kısa yazıda yeni bir araştırma (26 Kasım 2010) sonucunu sizlerle paylaşacağım. Başlıktaki sorum aslında artık bunu da inkar edecekseniz neyi kabul edebileceksiniz? şeklinde olmalıydı. Şimdi araştırmanın ne ile ilgili olduğuna bakalım. Bağlantısını aşağıda vereceğim bilimsel araştırmayı İngilizceye vakıf olanlar okuyup iyice belleyebilirler. Biz konuyla ilgilinen ortalama okuyucu için işin özünü açıklayalım.

Efendim bilim insanları oksijen atmosfer içeriğinde bulunmazken, en basit canlılardan biri olarak kabul edilen Trichoplax adhaerensin DNAsında HIF adı verilen bir gen setinin atmosferde oluşan oksijen seviyesindeki yükselmeler gibi hayvan yaşamındaki metabolik meydan okumaları yanıtlamasını sağlayacak şekilde önceden orada olduğunu ortaya çıkarmış. Kısaca oksijen daha ortada yokken oksijen için bir sistem var. Hımmmmmmmmmm.teleolojik bir evrim düşüncesi git gide bilimsel delillerle doğru olma olasılığını arttırıyor.

Elbette bana inanmayın. Lütfen bilimsel verilere inanın;

http://www.nature.com/embor/journal/v12/n1/full/embor2010170a.html

Alıntının kaynağı: http://akillitasarim.wordpress.com/2011/01/27/onden-yuklemeli-evrim-bu-degilse-nedir/

Sitelerde Paylaş

Bazı gerizekalılar halen daha damlayan damlanın altına gidip "bu damlayı bana nişan alan biri var" diyor.

Gak diyip guku ağızlarından çıkaramayan aptal kafalar daha iddia ettikleri şeyin haritasını bile çıkartamıyorlar.

O haritayı çıkartmak için de bilim adamlarına göz ucuyla bakıyorlar.

"ahan da sen bunu buldun bu şu anlama geliyor" :)

Eşşek olup anırmak bu olsa gerek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...