Jump to content

Geleceğin Tek dini: Bilim

Recommended Posts

Bilim ilerleyip içinde yaşadığımız evreni daha fazla açıkladıkça, dinin açıklamalarına her geçen gün daha az ihtiyaç duyulmakta... Başlangıçta "bilim öncesi" dönemde insanoğlu için her şey gizem kaynağıydı her şeyde bir bilinmezlik ve bir gizem vardı, ateşte, yıldırımda, şimşekte, suda doğumda, ölümde..vs o zamanki insanlar bütün bunları "gizemli" bir güce bağlıyordu ve açıklayamadıkları için de "üstün gizemli bir güç" tarafından var edildiklerini sanıyorlardı, örneğin yıldırımları çeşitli tanrılar çaktırıyor ateşi..vs de diğer tanrılar oluşturuyordu hatta güneşi uçan arabasına bağlı atlarla tanrı çekiyor ve böylece gün doğumu ve batımı oluyordu, veya islamda Allah güneşi doğudan ya da batıdan getiriyordu gökleri "düşmesin" diye tutuyordu kuşları da havada tutan bizzat Allah idi...vs her din için söylenebilir bunlar...

Ama zaman ilerledi, insanoğlu bilim ile gün geçtikçe daha çok şeyi "gizemli bir güce" ihtiyaç duymadan naturalistik yollarla açıklamayı başardı, artık şimşekleri Tanrı''nın çaktırmadığı ancak elektirk yükü olduğu tüm teknik detaylarıyla anlaşıldı, güneşi de arabalarıyla Tanrı'nın çekmediği ama dünyanın güneş etrafında döndüğü açıklandı aynı şekilde göğü Allah'ın tutmadığı kuşları Allah'ın tutmadığı, güneşin doğudan batıdan gelmediği...vs de anlaşıldı...

Batı bütün bunlardan ders aldı ve artık içinde yaşadığımız evreni "doğal" "bilimsel" "dinsel olmayan" yollarla araştırmak gerektiğini öğrendi din ise sadece "kişinin kendi içinde, kendi anlam dünyası içinde kalması gerekli" bir olgu olarak görüldü böylece bilim batıda gelişti...

Doğuda ise insanlar hala dine bağlı olduklarından bilime değil dine önem verdiler ve gelişemediler.

Bilim baş döndürücü bir hızla gelişiyor ve bilim geliştikçe Tanrı'ya olan ihtiyaç da azalıyor çünkü "bilinemezlik" "bilinebilirliğe" dönüştükçe her şey her olgu maddesel yasalarla açıklandıkça tanrı'ya yer kalmıyor...

Örneğin birkaç ay içinde İsviçre'deki büyük HAdron çarpıştırıcısı isimli elektron pozitron çarpıştırıcısı 30 km'lik inanılmaz devasa makineyle bir deney yapılacak evrenin oluşumu olan Big Bang sonrası ortam simüle edilecek ve Higgs parçacığı (God particle) tespit edilmeye çalışılacak eğer tespit edilirse Tanrı'ya olan ihtiyaç en azından Fizik ve madde alanlarında sıfıra inecek böylece devasa bir olgu daha bilim ile materyalist maddesel yasalarla açıklanmış olacak insanoğlu ve tanrı'ya olan ihtiyaç biraz daha azalacak.

204622864405507000b3rb6.jpg

Large Hadron collider elektron pozitron çarpıştırıcısı

450px-CERN_CMS_endcap_2005_October.jpg

Bilim inanılmaz bir hızla ilerlemeye devam ettikçe Tanrı fikri de tarihin derinliklerine gömülecek çünkü zamanı gelecek ve bütün evren ayrıca bütün sırlar bilim sayesinde materyal ve teknik açıklamalarla çözülmüş olacak.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Haklısın tanrı kaybolmakta

Din yapamadığı şeyleri artık - Bilim demokrasi laiklik ve diğer yararlı kavrmalar Yapmakta.

Özürlü yarattığı çocuğu bile iyişleltşriyopr tıp.Allah hava cıva oldu

Sitelerde Paylaş
Haklısın tanrı kaybolmakta

Din yapamadığı şeyleri artık - Bilim demokrasi laiklik ve diğer yararlı kavrmalar Yapmakta.

Özürlü yarattığı çocuğu bile iyişleltşriyopr tıp.Allah hava cıva oldu

Ya da tam tersi durum olabilir ki bu ihtimal insan varolduğu sürece her zaman da varlığını koruyacaktır, ihtimal bile olsa böyle....

Sevgiyle...

Sitelerde Paylaş
Ya da tam tersi durum olabilir ki bu ihtimal insan varolduğu sürece her zaman da varlığını koruyacaktır, ihtimal bile olsa böyle....

Sevgiyle...

anladığım şu islamın içnideo lucak bilim demokrasi olması dileğiyle çünkü islam demakraitk olrusa kuran dğeişir.

Sitelerde Paylaş

İyi de adamlar CERN'deki araştırma için Tanrı parçacığı aranıyor diyorlar..

Tanrı kavramından kolay kolay kurtulacağa benzemiyoruz..

Sanki bilim Tanrı'yı arıyor şeklide yorumlar yapılıyor..

Bilim hiç bir zaman Tanrı'nın yerini alacağa benzemiyor.

Dinler yok olabilirler..

Ama Tanrı kavramından insan aklını arındırmanın mümkün olacağını sanmıyorum..

HACI

Sitelerde Paylaş

korkuyorum cünkü :

akşam gazetesinin çeşitli haberlerini okudum..iki bilim adamı dava açmış..

bu makina kara delik oluşturabilir ve bu delik dünyayaı içine alabilir denmiş..

kara deliğin içine girmek ve dünya ile birlikte henuz 24 yaşımdayken ölmek istemiyorum..

daha limon ağacı dizisine bile 2 bölüm bakabildim..işte bu yüzden korkuyorum..nokta..

Sitelerde Paylaş

Tam tersini iddia ediyorum...

kıyametin yakın olmasını bir kenara bırakıp; Dünyanın ve İnsanlığın devam edeceğini farz ettiğimde bilim öyle bir noktaya gelecek ki; Artık insanların İNKAR edebilmelerine dayanak kalmıyacak.. İnat ile, gurur ve enaniyet ile inkar eder o ayrı.. Çünki neticede Şetan Allah'ı ve Kudretini bildiği halde Nefsine ve Kibirine yenik düştü.... Ateistlerin içinde de öyleleri olduğunu biliyorum.. Allah'ı bilirler ama kendilerince ona içten bir meydan okurlar ve bunla haz duyarlar...

İnkarın dayandığı sebebler..

- Evrim..

- Ruh..

- Meleklerin varlığını görememek..

- Hikmet perdesi arkasına gizlenmiş sebeb-müsebbeb ilişkisi....

Şimdi bilim ilerleyip Evrimi kesin bir dil ile red etse; İnsan Bedenindeki Ruhu keşf ve ispat etse, meleklerin ve cinlerin varlığını ispat edip, onları görüntüleyecek bir teknoloji bulsa; İç içe geçmiş diğer alemler ile irtibat kursa; atmosferde kaybolmayan ses ve görüntüleri yakalayıp geçmiş tarihlere gidebilse; maddenin daha da özüne inip ondaki sanatı ve ilmi keşf edebilse v.s. v.s.. O zaman insanların ellerinde inkar edebilecekleri bir şey kalmıyacak...

Bilim öyle hızlı ilerliyorki; Eskiden dini meseleler içinde yada bazı evliyanın keşfen bahsettiği hakikatleri örnekleyebilmek, aklı ve kalbi ikna edebilmek mümkün değilken; bgün artık bu mümkün oldu.....

Eskiden bir insanın bütün ameli nasıl kaydedilebilir, nereye kaydedilebilir gibi sorularla meşgul olan insaniyet artık bu soruyu sormuyor.. Çünki numunelerini görüyor.. Allah'ın yarattığı insanlık ilmen bu seviyeye geldi ise; İlmi sonsuz olan; İnsanı yaradıp, aklı veren Allah'ın ilmi kimbilir nelere kadirdir diyor.. Tıpkı bunun gibi eskiden teslimiyet ile kabul edilen pek çok meseleye bugün akli ve mantıki örnekler verilebilmekte...

İnsanlığın şöyle 200 sene filan daha zamanı olsa inanıyorum ki bilim önce cinlerden başlıyarak pek çok şeyi keşf edecek....

Çünki bilimin önünde iki yol var.. Çünki bilim kendisi acizdir, zavallıdır.. Kendi ölümüne çare bulamayan her insan, her bilim acizdir...

Bu iki yoldan birisi

- Ya herşeyi maddeye verecek; her bir zerrenin nihayetsiz ilim sahibi olduğunu kabul edicek..

- Yada herşeyi bilerek yaradan bir Yaratıcının varlığını kabul ve tastik edicek... Başka alternatifi yok...

Keşf etmek başkadır; icat etmek ve yaratmak başka.. Bilim sadece bir keşşaftır; Yaratıcı değil...! Var olanı bulur, yoktan birşey var edemez... Bulduğu herşey de ona yeni sorular ve yeni yollar açar.. Tekamülü bu şekilde olur...

Sitelerde Paylaş

keşke allah herşeyi açuklasaydı da bu kadar çaba harcanmasaydı...

ve bilim ve din aynı düzlemde kesişemez...çünkü din doğmatiktir...

bü yüzden dünya yuvarlaktur diyen bilim adamları giyotinden geçirilmiş...

televizyon vs şeytan aleti görülmüştür...

eğer tüm evren allahın hikmetiyse neden bu kadar

insan öldürülmüştür...yok yoktur..yoktan nsaıl var olur....

Sitelerde Paylaş

bende haziran ayında çalıştırılacağını duydum.

ama dünya için tehlike olcak düşüncesinde değilim :S

nasıl bir görüntü ortaya çıkcakk merak etsemde dünyaya pekte fazla zararı olcağını sanmam.

fay hatlarında biraz oynama olur o kdr :S

Sitelerde Paylaş
korkuyorum cünkü :

akşam gazetesinin çeşitli haberlerini okudum..iki bilim adamı dava açmış..

bu makina kara delik oluşturabilir ve bu delik dünyayaı içine alabilir denmiş..

kara deliğin içine girmek ve dünya ile birlikte henuz 24 yaşımdayken ölmek istemiyorum..

daha limon ağacı dizisine bile 2 bölüm bakabildim..işte bu yüzden korkuyorum..nokta..

Çok fazla bilgim yok, ama dünyayı yada küçük bir ışık parçacığını içine alabilecek karadeliği oluştaracak bir maddenin kütlesinin güneşten 3 kat fazla olması gerek...

Sitelerde Paylaş
Çok fazla bilgim yok, ama dünyayı yada küçük bir ışık parçacığını içine alabilecek karadeliği oluştaracak bir maddenin kütlesinin güneşten 3 kat fazla olması gerek...

Çok doğru..

CERN'de açığa çıkacak enerji bir sivrisineğin kanatlarını çarparken çıkarttığı kinetik enerji kadar.

Bu enerji ile ancak 6-9 arası proton sentez edilebilir.

Son derece düşük bir enerji ama, son derece küçük bir yerde açığa çıkacağı için önemli.

Bir sivrisinekteki enerjinin sivrisinekten bir trilyon kere küçük bir noktada açığa çıktığını düşünün..

Bir de şu var....

Asıl korkutan da o zaten..

En küçük kara deliğin güneşin üç katı kadar bir kitleye sahip olması doğru bir bilgi..

Ancak mikro karadeliklerden bahsediliyor.

Bu karadelikler güya Big Bang'in ilk zamanlarında açığa çıkmış..

Tabii kimse onların varlığı hakkında kesin bir şey söyleyemiyor.

Sanırım onlardan ilk bahseden Stephen Hawking..

Eğer 9 proton mikro veya nano karadelik şekinde bir nitelik kazanırsa, hapı yuttuğumuzun resmidir.

Tabii bunu kesin olarak bilmek için de bu deneyi yapmak zorundayız..

İlk hızlandırıcılar için de aynı suçlamalar yapılmıştı..

Henüz önemli bir vukuat olmadı..

HACI

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...