Jump to content

PALAVRACI ALLAH

Recommended Posts

Sevgili Deve Çobanım,

Devenin yaratılışı aşağıda anlatıldığı gibi oldu. Ben de oradaydım. Gözümle gördüm. Ama kalbim mühürlü olduğu için inanırlardan olamadım.

Sâlih -aleyhisselâm-, kavminin cehâlet ve gafletine çok üzülmüştü. Bir müddet onları terk ederek aralarından ayrıldı. Dönüşünde Cenâb-ı Hak, kavmine, Hazret-i Sâlih’in peygamberlik heybetini gösterdi. Kavmi, O’nun bu heybetinden ürktü.

Sâlih -aleyhisselâm-, kavmin reîsi olan Cenda’nın yanına gitti. Cenda:

“–Doğru söylüyorsan seni imtihân edeceğiz!” dedi. “el-Kâtibe” diye bilinen bir kaya vardı. Cenda bu kayayı kasdederek şöyle dedi:

“–Seninle oraya gideceğiz. Senin ilâhın, o kayadan kırmızı tüylü, doğurmak üzere olan dişi bir deve çıkarsın! Yavrusunun rengi de annesinin renginde olsun!”

Kavmi de istihzâ ederek:

“–Sütü, yazın serin, kışın sıcak olsun! Bu sütten içen her hasta şifâ bulsun, fakir bir kimse ise fakirlikten kurtulsun!” dediler.

O devirde bu kavim için en kıymetli şey, kızıl renkli deveydi. Bu sebeple Sâlih -aleyhisselâm-’ın kayadan kızıl tüylü bir deve çıkarmasını istemişlerdi.

Bütün Semûd kavmi toplandı. Sâlih -aleyhisselâm-, namaza durdu; Cenâb-ı Hakk’a ilticâ etti.

Kaya büyümeye başladı. Sancılı sesler çıkardı. Ve içinden kızıl renkli bir deve;

“Allâh’tan başka ilâh yoktur, Sâlih -aleyhisselâm- Allâh’ın peygamberidir!” diyerek çıktı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

<<nerde diyor bunu? anlatır anlatır zaten,azıcık sabır hele>>

Deve, öküz, kanguru

Bunlar işin ayrıntısı

Eğer gerçekten tüm insanların kendisine inanıp, kurtuluşa kavuşmalarını isteseydi

birkaç yüz ya da bin yıl ötesinden de biraz bahsederdi Ya da maddenin yapısından, veya galaksilerden, evrenden

Bırakın şimdi " o devrin insanlarının anlama kavrama gücünün göz ününe alınarak, bu dediklerimden BAHSEDİLMEDİĞİNİ "

İnanırlar demiyor mu " Dinde akla uygun olmayan şey yoktur Fakat aklın anlayamayacağı şeyler vardır " diye

Eğer anlatılsaydı, bu anlatılanlar, aklın kavrayamayacağı şeylerdendir der geçerdi inananlar

O zamanki insanlar kollanıyor da, şimdiki insanların suçu ne ?

VERECEK BİR CEVAP BULAMADIN GALİBA !

Bu sorunun cevabını çok merak ediyorum doğrusu !

Sitelerde Paylaş

GAŞİYE:

17 - Bakmıyorlar mı o develere, nasıl yaratılmış?

18 - Göğe bakmıyorlar mı, nasıl yükseltilmiş?

19 - Bakmıyorlar mı dağlara, nasıl dikilmiş?

20 - Yere bakmıyorlar mı, nasıl yayılmış?

Hakikaten allah deveyi nasıl yaratmış? Göğü nasıl yükseltmiş? Dağları nasıl dikmiş? Yeri nasıl yaymış?

Deveden başlayalım...

İyi ama bunu sen bilmezsen biz nasıl bileceğiz?

Develerin nasıl yaratıldığını diyorum..

Allah deveyi yaratırken çok düşünmüş olsa gerek. Hakikaten üstün bir zevk lazım böyle bir şeyi yaratmak için. Kokuları da cabası. Sen nasıl dayanıyorsun Allah'ın bu tuhaf yaratığına, anlamıyorum cigi. Buna rağmen çok seviyorum onları, o alık ifadelerini çok sevimli buluyorum. Dayanıklılığı ve işe yararlılığı da ayrı.

Sen bunu bence Pusi'ye sor. Allah'ın son gözde peygamberi o olur, biliyorusun.

Sitelerde Paylaş

Kaya büyümeye başladı. Sancılı sesler çıkardı. Ve içinden kızıl renkli bir deve;

“Allâh’tan başka ilâh yoktur, Sâlih -aleyhisselâm- Allâh’ın peygamberidir!” diyerek çıktı.

Sevgili Asinar abicim, iyi de kayanin icinden bir tane deve cikmis.Üreyebilmeleri icin iki tane, bir disi bir erkek deve olmasi gerekmez mi?Kayanin icinden cikan deve erkek miydi, disi miydi?Bak bu cok önemli hee...

Sitelerde Paylaş

Sevgili Asinar abicim, iyi de kayanin icinden bir tane deve cikmis.Üreyebilmeleri icin iki tane, bir disi bir erkek deve olmasi gerekmez mi?Kayanin icinden cikan deve erkek miydi, disi miydi?Bak bu cok önemli hee...

Dişiydi ve hamileydi.

Doğurdu.

Sütü o kadar boldu ki, hem yavrusuna hem de Salih'in kavmine yetiyordu.

Ama Salih'in geri zekalı kavmi sırf "su sırası" gibi eften püften bir nedenle bu mucize deveyi öldürdü ve Allah da, "Ulan, ben sizi nankör yarattım tamam da, bu kadar da nankörlük fazla ama, çüş artık!" diyerek Salih'in kavmini cezalandırdı.

Bu gün öğrencilerimle bu konuyu konuştum öğle paydosunda... Nasıl bir karamsarlık çöktü üzerime bilemezsin Deve Çobanım. Bu olayın gerçekleşmiş olduğuna inanıyorlar. "Kur'anda yazan her şey doğrudur," diyorlar. Bu çocuklar üniversitede bilim tahsil edecekler, iyi mi?

Sitelerde Paylaş

Dişiydi ve hamileydi.

Doğurdu.

Ama Salih'in geri zekalı kavmi sırf "su sırası" gibi eften püften bir nedenle bu mucize deveyi öldürdü ve Allah da, "Ulan, ben sizi nankör yarattım tamam da, bu kadar da nankörlük fazla ama, çüş artık!" diyerek Salih'in kavmini cezalandırdı.

Bu gün öğrencilerimle bu konuyu konuştum öğle paydosunda... Nasıl bir karamsarlık çöktü üzerime bilemezsin Deve Çobanım. Bu olayın gerçekleşmiş olduğuna inanıyorlar. "Kur'anda yazan her şey doğrudur," diyorlar. Bu çocuklar üniversitede bilim tahsil edecekler, iyi mi?

Sitelerde Paylaş

İyi ama bunu sen bilmezsen biz nasıl bileceğiz?

Develerin nasıl yaratıldığını diyorum..

Allah deveyi yaratırken çok düşünmüş olsa gerek. Hakikaten üstün bir zevk lazım böyle bir şeyi yaratmak için. Kokuları da cabası. Sen nasıl dayanıyorsun Allah'ın bu tuhaf yaratığına, anlamıyorum cigi. Buna rağmen çok seviyorum onları, o alık ifadelerini çok sevimli buluyorum. Dayanıklılığı ve işe yararlılığı da ayrı.

Sen bunu bence Pusi'ye sor. Allah'ın son gözde peygamberi o olur, biliyorsun.

Develer sevimli hayvanlar IFeelGood.Melül melül gevis getirmelerine bayilirim.Ben de onlar gibi koktugum icin rahatsiz olmuyorum.Deveyi yarattigini söyleyen allah daha sonra onu asagilayarak cok ayip etmis.

VAIKA

55 - Susuzluk illetine tutulmuş develerin içişi gibi içeceksiniz.

MERYEM

85,86 - Allah’a karşı gelmekten sakınanları Rahmân’ın huzurunda bir elçiler heyeti gibi toplayacağımız, suçluları da suya koşan susuz develer gibi cehenneme sevkedeceğimiz günü düşün!

Kafam karisti yahu kayanin icinden bir tane deve cikmamis miydi?Yukarida ki ayetlerde develer diyor.Haklisin IFeelGood kardesim en iyisi Pusi peygamberi bulup ona sorup ögrenmek lazim.

Sitelerde Paylaş

Dişiydi ve hamileydi.

Doğurdu.

Disi deveyi semud kavmi öldürünce kaldi geriye bir tane yavru devecik.Onu da tandir kebabi yapmislardir.Yavru devenin yasama sansi hic yok.Yaşasa bile üreme olmayacak.

Hee hee heee...

Vay palavraci allah vay...Hangi surede ne oldugunu bilmeden sallamis palavralari.

Sevgili Asinar abicim, ders kitaplarinin iclerini dogmatik masallar efsanelerle doldurdular.Cocuklar evrimlesmeden haberi olmadan büyümekteler.Cogunlugun da anne babasi beyinlerine inanc virüsünü yerlestirirse "allah deveyi kayanin icinden cikartti" diyecekler ve ona inanacaklar.

Biyoloji profesörü "allah yaratti" derse cocuklar ne yapsin? :)

Sitelerde Paylaş

Disi deveyi semud kavmi öldürünce kaldi geriye bir tane yavru devecik.Onu da tandir kebabi yapmislardir.Yavru devenin yasama sansi hic yok.Yaşasa bile üreme olmayacak.

Hee hee heee...

Deve Çobanım,

Bir yanlış anlama var, düzeltelim.

Deve zaten yaratılmıştı.(!)

Bu Salih'in devesi "Mucize Deve". Öbür develer soyunu sürdürmeye devam ediyor.

İlk devenin nasıl yaratıldığı ise bir sır.

Arabın putu onu nasıl yarattığını anlatmamış.

Adem'i yarattığına benzer bir biçimde olabilir.

Ancak tahmin ettiğime göre, Arabın putu deveyi önce tek hörgüçlü yaratmış, sonra kafasında bir şimşek çakmış.

"Ulan bunun bir de çift hörgüçlüsünü yaratayım da kullarım şöyle desin," diye düşünmüş;

"Yüce rabbim, sen kadar büyüksün! Ne kadar da güzel şeyler yaratıyorsun!"

Ne de olsa Arabın putu bazen fikir değiştirebiliyor duruma göre.

O da yetmeyince Salih'in devesini yaratmış.

Ama besbelli ki "maymun soyu" yine de iplememiş Arabın putunu...

Sitelerde Paylaş

Efendim ,deve kültürüne katkımız olsun diye!

Deveye Arap lisanında “cemel”, “ibil” denir. Tüylü aygırına “bahur”, dişisine “naka”, “maye” ve yavrusuna “buduk”, “kuşek”, “torok”, “çal” gibi isimler verilir. Yaşıt olanlara “yelek”, iki yaşındakilere “taylak”, üç yaşındakilere “huveydi” denir.

deve bakıcısı olarak Osmanlı kaynaklarında şüturânlar zikredilmiştir.

Sarbanbaşıpadişahların develerine bakan devecilerin başı.

http://www.turkcebilgi.com/deve/ansiklopedi#ansiklopedi

Sitelerde Paylaş

Deve Çobanım,

Bir yanlış anlama var, düzeltelim.

Deve zaten yaratılmıştı.(!)

Bu Salih'in devesi "Mucize Deve". Öbür develer soyunu sürdürmeye devam ediyor.

İlk devenin nasıl yaratıldığı ise bir sır.

Asinar abicim tamamen düzeltelim. :)

Yaratilmamis evrilen deve zaten vardi...Arabistan'da yasayan cahil cühelalar duyduklari masallari kuranin icine eklediklerinden surelerde ve ayetlerde ki hatalar, celiskiler gülünecek durumdalar. 88. sure Gayise'de "17 - Bakmıyorlar mı o develere, nasıl yaratılmış?" ayetine diger surelerde yanit yok.Salihin devesinin masali haric.

Sinavda, yaniti kitabin icinde olmayan soruyu ögretmen sormaz fakat insanlari imtihan eden alemlerin rabbi sorup duruyor ama sorularin yanitlari yok.Kangruyu, pengueni, balinayi, flamingoyu sorsa "bak bak nelerde biliyormus" diyecegim. :)

Tutmus devenin nasil yaratildigini sorup birde "bakmiyorlar mi" diyor...Ayiptir yahu!Yarattigini iddia eden "nasil yaratilmis" sorusunu sorarak palavra atmakta.

Arabistan cölünde ki insanlar zaten her gün yatip kalkip deveye bakarak birlikte yasiyorlar...Kayanin icinden neden "mucize kangru" cikmiyor?

Ne mucize olurdu ama. :)

Sitelerde Paylaş

GAŞİYE:

18 - Göğe bakmıyorlar mı, nasıl yükseltilmiş?

Devenin yaratilmasinin palavra oldugu anlasildi sira geldi "Gögün nasil yükseltildigi" palavrasina.

Gök nasıl yükseltilmiş?

Bakiyorum bakiyorum, hic bir yerde göge dogru yükselen kolonlar göremiyorum.Yani gögü yükseltildigine dair mekanik aletler ve yapilar bulunmamakta.Yoksa gögün tepesinde yukariya dogru zincirle cekilebilmesi icin celik bir halka mi var?

Sitelerde Paylaş

Devenin yaratilmasinin palavra oldugu anlasildi sira geldi "Gögün nasil yükseltildigi" palavrasina.

Gök nasıl yükseltilmiş?

Bakiyorum bakiyorum, hic bir yerde göge dogru yükselen kolonlar göremiyorum.Yani gögü yükseltildigine dair mekanik aletler ve yapilar bulunmamakta.Yoksa gögün tepesinde yukariya dogru zincirle cekilebilmesi icin celik bir halka mi var?

Nasıl göremezsin ?

Bulutlardan dışarıya doğru bağlanmış misina benzeri halatlar var.

Diğer galaksiler tutuyo bu halatları.

Hatta efsanelere göre şeytan ve cinler görülebilirken bizim de gözlerimiz o halatları görebiliyomuş. Sonra görünmez olmaya başlamış.

Sitelerde Paylaş

Dinsel ögelerdeki bütün palavralar paradigmasal olarak halledilebilir cözümlülüge sahiptir.

Yaliniz sorun bu palavralardan beslenerek varliklarini idame ettirenlerledir.

Bir dindara anlar anlamaz o ayri mevzu salihin devesinin aslinda bir deve olmadigi anlatilir orda bir mecazi anlam vardir denir. Ayni musanin asasi yada süleymanin duvarci ustalari ve dalgiclari gibi.... ister kabul eder ister etmez kendi bilecegi bir seydir.

Ama bir ateiste o masalin masal olmadigi anlatilamaz. Cünkü ateisti ateist yapan dinsel hurefalardir.

su ise bak ne ilginctir ki akilli gecinenler bile sezardan daha sezardir.

Sitelerde Paylaş

Müslüman mi desem, müslümateist mi deseeeem, nurcu ateist mi deseeem, libos mu desem?Yoksa bunlarin ciftlesmelerinden yeni bir tür mü dogup büyüdü haberim yok?

Alintida olan cümleleri devecügüme okuyunca, hayvancagizin barsaklari bozuldu, hörgücünde ki killar döküldü cascavlak oldu.

Dinsel ögelerdeki bütün palavralar paradigmasal olarak halledilebilir cözümlülüge sahiptir.

Dinsel palavralarin palavralar oldugu kabul edilerek palavralarin yavsak düsünceli palavracilar tarafindan kaymakli soslu mayonezli palavralar haline getirilmeleri ile daha kolay yutturulabileceginin alti cizilmis.

Yaliniz sorun bu palavralardan beslenerek varliklarini idame ettirenlerledir.

Gercekten büyük bir sorun...Ayni palavralarin iclerine göz yaslarini, salyasini, sümügünü, tükürügünü, bögürmesini, ögürmesini, anirmasini soslarin iclerine karistirip degisik konsepte sunarak yeni müsteri kitleleri olusturduklarindan müsteriler dagilmaktadirlar.Örnegin "hardalli soya soslu salihin mucize devesi" palavra salya sümük gözyaslari esliginde tv de anlatildiginda 5,000 Euro ederken simdi 2,000 Euro etmekte fakat varliklarini idame ettirebilmeleri icin "dinsel palavralar" hala büyük bir besin kaynagi özelligini kaybetmemektedirler.

Bir dindara anlar anlamaz o ayri mevzu salihin devesinin aslinda bir deve olmadigi anlatilir orda bir mecazi anlam vardir denir. Ayni musanin asasi yada süleymanin duvarci ustalari ve dalgiclari gibi.... ister kabul eder ister etmez kendi bilecegi bir seydir.

Yok deve... "deve degilse ne?" "vahiyler mecazi olur mu?" "vahiylerin mecazi olduklarini sen nerden biliyorsun allahin dostu musun?" diye dindar sorarsa, yeni palavra soslari kullanilir.Sormazsa dindarla birlikte zikir cekilmeye baslanir.

Ama bir ateiste o masalin masal olmadigi anlatilamaz. Cünkü ateisti ateist yapan dinsel hurefalardir.

Alintida olan cümleleri okumaya baslayinca catlari kasilan, barsaklarindan gurul gurul sesler gelen devecügüme yukarida ki cümleyi okuyunca canhiras bagirarak tuvalete dogru kosmaya basladi..."sevgili devecügüm özür dilerim affet beni, seninle birlikte iken bir daha gerzek yazilari okumayacagim" derken gözüm son cümleye takildi ve sessizce okurken...

su ise bak ne ilginctir ki akilli gecinenler bile sezardan daha sezardir.

Zaaarrrrrrt, zuuuuurrrrrt, pppoozzzzzuuuurtt, ppppüüüzzzzrrttt...

...onlar neydi öyle devecügüm?

Sitelerde Paylaş

Nasıl göremezsin ?

Bulutlardan dışarıya doğru bağlanmış misina benzeri halatlar var.

Diğer galaksiler tutuyo bu halatları.

Hatta efsanelere göre şeytan ve cinler görülebilirken bizim de gözlerimiz o halatları görebiliyomuş. Sonra görünmez olmaya başlamış.

"Görünmeyen bir balik aginin icinde uzayda asili duruyoruz" mu demek istiyorsun?

Görünmeyen halatlarin oldugunu kabul etsek onlar yer küreyi askida tutabilirler 15.000 metre yükseklikte soguktan kristallesip parcalanmaz, uzayda olan bölümleri sicaktan yanmazlarsa :)...allah dünyanin atmosfer tabakasini neyle yukari cekecek/yükseltecek?

"Göğe bakmıyorlar mı, nasıl yükseltilmiş?" diye soran allah tarafindan yükseltilmis gökte gezinti yapalim bakalim nasil yükseltilmis?

http://www.youtube.com/watch?v=Zepm2HaGvHw&feature=related

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...