Jump to content

İnanırlara... (Ya Muhammed Yaşamadıysa?)

Recommended Posts

• İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

halen mi bu konu üff..bırakında müslümanlar düşünsün bunu,yaşadımı yaşamadımı,ayak izi sakal vs. bunlara dayanıp maddeci olarak inanan insan zaten ateistlik yolundadır..size ruhani olaylardan dem vursak hiç almayacak kafanız,o sebeple yorulmayın siz< bunuda tartışmayın,tartışacağınız kısım Efendim(asm) yaşamadıysa iddia ettiğiniz kur'anı yazan kim? iğrenç bulduğunuz hz.aişe evliliği kiminle? üyev oğlunun eşini aldığı durumu kimin üstüne yıkıp gıda alacaksınız?

sizin için büyük bi boşluk olurdu..

yaşadıysa bunlar doğru mu oluyor yani?

bak sorunu anlayamıyorsunuz, mesele Muhammedin ne yapıp yapmadığı değil, sırf insanlık dışı şeyleri yapabilmek için tüm bu eylemleri Muhammede yamamalarıdır...

Muhammed çocukla evlendi, hurraaa biz de evlenelim... Muhammed çok karılıydı hurraaaa biz de çok kadın alalım... Muhammed iki yahudiyi recm etti, hurraaa biz de recm edelim...

Bırakın ya Allah aşkına, binlerce yıldır ne bu kadar iyi bir insan ne de bu kadar kötü bir insan yaşamış olamaz...

Sıradan sen ben gibi, çişi gelen, kanı ağrıyan, karnı acıkan, zaafları olan sıradan bir adamdı....

Tarihte ararsanız böyle mucizeler yaratan, ayı bölen, pedofil, çok eşli, zorba, arsız namussuz, tepesinde bulutla gezen bir adam, o zaman tabi bulamazsınız... yok işte yok o şekil bir adam yaşamadı...

Sitelerde Paylaş

bak sorunu anlayamıyorsunuz, mesele Muhammedin ne yapıp yapmadığı değil, sırf insanlık dışı şeyleri yapabilmek için tüm bu eylemleri Muhammede yamamalarıdır...

Muhammed çocukla evlendi, hurraaa biz de evlenelim... Muhammed çok karılıydı hurraaaa biz de çok kadın alalım... Muhammed iki yahudiyi recm etti, hurraaa biz de recm edelim...

Bırakın ya Allah aşkına, binlerce yıldır ne bu kadar iyi bir insan ne de bu kadar kötü bir insan yaşamış olamaz...

Sıradan sen ben gibi, çişi gelen, kanı ağrıyan, karnı acıkan, zaafları olan sıradan bir adamdı....

Tarihte ararsanız böyle mucizeler yaratan, ayı bölen, pedofil, çok eşli, zorba, arsız namussuz, tepesinde bulutla gezen bir adam, o zaman tabi bulamazsınız... yok işte yok o şekil bir adam yaşamadı...

adamın 1400 yıl önce söylediği yalanlara bugün 1 milyar insan inanıyor iyi uyduran bir adammış :D

Sitelerde Paylaş

yaşamadı derken kendi yorumunu yaptın herhalde.halbuki o zamn onunla yaşayan arkadaşları, dostları, akrabaları, ve hemşehrileri bu olaylara bizzat şahit olmuşlardır. o zamn senmi yoksa buna şehadet eden binlerce insanmı yalancı oluyor.

yaşdığı halde varolduğu halde ret etmek kendi mantığınıza bilem ters.allahın varlığını yok edemediniz şimdide köküne inip işi tümden bitirmeye çabalıyorsunuz.elçi yoksa mektubu yazanda yoktur.mezarı,kitabı,hadisleri,sülalesi,kavmi,dini,suratındaki sakal bilem duruyorken bu inkarcılık niye.bu korku bu inançsızlık niye. ama doğru onun varlığını kabul ettiğiniz zaman elçiliğini ve elçiyi gönderenide kabul etmiş olursunuz.

iran şahına, bizans imparotoruna habeş kralına gönderdiği mektuplar çağrılar yav siz hakikat bizleri enayi yerine koyuyorsunuz ya.o zamn timur han, cengiz han, iskender, atiila, spartaküs, oğuz han,sezarında yaşamadığını söyleyeceksiniz. elinizde belge varmı bunların yaşadıklarıyla ilgili.

YA SİZ ÇOK AKILLISINIZ YADA BİZİ SALAK YERİNE KOYUYORSUNUZ.

Sitelerde Paylaş

adamın 1400 yıl önce söylediği yalanlara bugün 1 milyar insan inanıyor iyi uyduran bir adammış :D

sizden bir farkımız yok adamın teki biz hayvandık sonradan bu şekle girdik dedi hemde 10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 vs devam ediyor.kesin bir tarihte yok üstelik. yıl evvel dedi ve sizler atladığınız.ispatı bilem olmayan bir olasılığın bir teorinin arkasına geçip saplandınız.ben 14000 sene sen ise 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 daha devam ediyor ama parmağım ağrıdı.aramızdaki 7 farkı bulun.

ASIL YALANCI KİM

Sitelerde Paylaş

yaşamadı derken kendi yorumunu yaptın herhalde.halbuki o zamn onunla yaşayan arkadaşları, dostları, akrabaları, ve hemşehrileri bu olaylara bizzat şahit olmuşlardır. o zamn senmi yoksa buna şehadet eden binlerce insanmı yalancı oluyor.

yaşdığı halde varolduğu halde ret etmek kendi mantığınıza bilem ters.allahın varlığını yok edemediniz şimdide köküne inip işi tümden bitirmeye çabalıyorsunuz.elçi yoksa mektubu yazanda yoktur.mezarı,kitabı,hadisleri,sülalesi,kavmi,dini,suratındaki sakal bilem duruyorken bu inkarcılık niye.bu korku bu inançsızlık niye. ama doğru onun varlığını kabul ettiğiniz zaman elçiliğini ve elçiyi gönderenide kabul etmiş olursunuz.

iran şahına, bizans imparotoruna habeş kralına gönderdiği mektuplar çağrılar yav siz hakikat bizleri enayi yerine koyuyorsunuz ya.o zamn timur han, cengiz han, iskender, atiila, spartaküs, oğuz han,sezarında yaşamadığını söyleyeceksiniz. elinizde belge varmı bunların yaşadıklarıyla ilgili.

YA SİZ ÇOK AKILLISINIZ YADA BİZİ SALAK YERİNE KOYUYORSUNUZ.

Yani net bir soru sorayım:

Sen Muhammedin sıradan ama başarılı bir lider olmasını mı yoksa çok eşki çocukla evlenmiş ayı yarmış uçmuş v.s. bir karakter olmasını mı tercih edersin?

Sitelerde Paylaş

İnanırlar inançsızlara arada bir sorarlar:

"Eğer bilim Allah'ın var olduğunu kanıtlar ve ilan ederse, ona inanır ve onun isteklerini yerine getirir misiniz?"

Bu sakat bir soru tabii. Yine de sorudaki bütün sakatlıkları görmezden gelip inançlı kişinin ne demek istediğine odaklanılır ve soru yanıtlanır.

Burada görmeyi istedikleri şey bellidir. İnançsız kişi bilime koşulsuz güveniyor ve kabul ediyor madem, bilim Allah'ı kanıtlarsa da bilime güvenmeye devam edip bu ilanı kabullenecek mi? Bir diğer amaç da -kendi mantıklarınca- inançsızı kendi silahıyla vurmak istemektir.

Ben kendi adıma bu soruya "evet" demişimdir. Bilim öyle diyorsa öyledir. Bilimsel süreçlerin nasıl işlediğini bilen biri için bu çok zor değil. Fakat yine kişisel olarak ben, "Allah vardır" diyor olsam da ona ibadet edip tapmayı kabul etmem. Bu kul olma ve tapma işini çok gurursuzca buluyorum. Ruhum asi, n'apiyim..

Ben de şimdi diyorum ki, eğer Muhammed'in yaşamadığı konusunda tüm tarihçiler bir konsensusa varsa, ilgili tüm bilim dalları Muhammed'in yaşamadığını inanırların istedikleri biçimde kanıtlasa ve redde yer kalmasa, İslam'ı terkedecekler mi? Ondan vazgeçip İslam'ın Allah'ına tapmayı derhal kesebilecekler mi? Çünkü bir inanır için Muhammed yoksa Allah da yok demektir.

Not: Amacım Muhammed'in yaşayıp yaşamadığını tartışmak değil. Yaşayıp yaşamaması beni birinci dereceden ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren sadece gerçeğin ne olduğunu, tarihin aslını bilmek. Şu anda konumuz bu da değil.

Selamlar.

Merhabalar,

Muhamedin yasamış olup olmaması allahın degil islamın varlık yokluk tartışmasını dogurur.Muhammedden öncede peygamberler olmuştur.

Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Muhamedin yasamış olup olmaması allahın degil islamın varlık yokluk tartışmasını dogurur.Muhammedden öncede peygamberler olmuştur.

Hewal önce kendin inandigin hurefelerden kurtul.Türklerden kurtulamadin bari araplardan kurtul :ph34r:

Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Ben de zaten Kur'an'dan ve onun Allah'ından bahsediyorum.

Muhammed'in dininden önceki kitaplı büyük din Hristiyanların dini.

Hepiniz topluca Hristiyan mı olacaksınız? Ya da Musevi falan?

E onlar da yaşamadıysa ki İsa'nın yaşamadığı neredeyse kesin, ne yapacaksınız?

Tanrı'dan dinden bol ne var..

Seç beğen al.. Yalan oldukları ortaya çıksa da farketmez, uygun bir yaratıcı yaratılır.

Yaratıcıların en büyüğü olan insan, bu konuda hiç zorluk çekmez..

Sitelerde Paylaş

evrimboz.. muhammedin yaşadığına dair yaşadığı çağa ait herhangi bir kanıt yok..

muhammedin ölümünden 100 küsür yıl sonra yazılan hadislerden başka birşey yok elinizde.. o sahabeler ve onlarla ilgili hikayeler hadislerde anlatılan şeyler sadece.. hadislerin "rivayet" olduğunu yani kulaktan kulağa anlatılan şeyler olduğunu senin daha iyi bilmen lazım... yani elinizde kulaktan kulağa anlatılan hikayelerden (hadisler) başka birşey yok..

Sitelerde Paylaş

Ben bu forumda bunu yazdığımı hatırlıyorum ama bir yerde bir gariplik var

Kendimi tekrar etme korkusuyla tekrarlayayım

Muhammed yaşamadı ise

Muhammed'in zamanından bir süre sonra birileri Muhammed diye bir karakter uydurmuştur....

Dur dur daha oraya gelmedik, İsa'yı ele alalım - eli kadın eline değmemiş - insanları iyileştiriyor - tokat vurana öbür yüzünü dönüyor - onu çarmıha geriyorlar "tanrım onları bağışla" diyor - annesi bakire - suda yürüyor - ohooo say say bitmez. Böyle bir insan olamaz bu yüzden İsa'nın yaşadığına dair çok ciddi şüphelerim var

Muhammed'e gelelim bir kere elimizde onun KAPI gibi günlüğü var:

Okuyoruz: Muhammed'in evine girenler - onu rahatsız etmeyin! yemeyiğinizi yiyince çıkın gidin (Muhammed Zeynep ile yeni evlenmiştir bu vaka sırasında)

Muhammed'in karıları, ona karşı bir olmayın yoksa Allah ona nice güzel bakire karılar verir

Muhammed biz sana dıdısının dıdısının dıdısını helal kıldık, üstüne diğer müminlere değil sana özel bıdısının bıdısını da helal kıldık - artık çek sefasını oooh

Muhammed'in evlatlığı Zeyd karısından boşanıyor, Muhammed onunla evlenmek istiyor ama olmuyor çünkü evlatlıklar gerçek evlat gibi ve onların karılarıyla evlenmek günah. Nasıl bir ayet iniyor bu vaka üzerine?

Evlatlığınızı gerçek evlat gibi bilmeyin, bu yanlıştır, Biz Muhammed'i Zeynep ile evlendirdik ki herkes doğru uygulamayı görsün - Muhammed'in uçkuru yüzünden İslam fıkıhında evlat edinip onları kendi çocuğu saymak yasaktır

Ben size söyleyeyim Muhammed %100 gerçek çünkü kimse uydurma bir karakterin uçkurundan bu kadar çok bahsetmezdi kutsal kitaplarında

Yani bir karşılaştırma yapın isterseniz, Zülkareyn'in uçkurundan bahseden var mı? Musa'nın? Çünkü bu kitabı Musa veya Zülkareyn yazmadı - onların uçkuru yazarın umrunda değil. Muhammed'in uçkuru ise yazar için çok önemli bir husus. Bu durumda sizce yazar kim olabilir?

tarihinde Yakılan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben size söyleyeyim Muhammed %100 gerçek çünkü kimse uydurma bir karakterin uçkurundan bu kadar çok bahsetmezdi kutsal kitaplarında

o kadar bahsedilmesinin sebebi, cinsellik, kadın-erkek ilişkileriyle ilgili sorulardır muhtemelen..

dikkat edersen, hadislerde birilerinin soruları üzerine verilen cevaplar vardır hep.. falanca kişi şunu sordu, muhammed şöyle dedi, vs..

insanlar hangi konuda nasıl davranılması gerektiğini merak ettiklerinden, bunlara yönelik cevaplar hep hadis ve bazı ayetler şeklinde oluşmuş muhtemelen...

bu durumun sonraki yüzyıllarda da devam etmesi ve bu sorulara zaman içinde verilen cevapların hadislere dönüşmesi çok normal..

Sitelerde Paylaş

Muhammed yaşamadı ise

Muhammed'in zamanından bir süre sonra birileri Muhammed diye bir karakter uydurmuştur....

Dur dur daha oraya gelmedik, İsa'yı ele alalım - eli kadın eline değmemiş - insanları iyileştiriyor - tokat vurana öbür yüzünü dönüyor - onu çarmıha geriyorlar "tanrım onları bağışla" diyor - annesi bakire - suda yürüyor - ohooo say say bitmez. Böyle bir insan olamaz bu yüzden İsa'nın yaşadığına dair çok ciddi şüphelerim var

Okuyoruz: Muhammed'in evine girenler - onu rahatsız etmeyin! yemeyiğinizi yiyince çıkın gidin (Muhammed Zeynep ile yeni evlenmiştir bu vaka sırasında)

Muhammed'in karıları, ona karşı bir olmayın yoksa Allah ona nice güzel bakire karılar verir

Muhammed biz sana dıdısının dıdısının dıdısını helal kıldık, üstüne diğer müminlere değil sana özel bıdısının bıdısını da helal kıldık - artık çek sefasını oooh

Muhammed'in evlatlığı Zeyd karısından boşanıyor, Muhammed onunla evlenmek istiyor ama olmuyor çünkü evlatlıklar gerçek evlat gibi ve onların karılarıyla evlenmek günah. Nasıl bir ayet iniyor bu vaka üzerine?

Evlatlığınızı gerçek evlat gibi bilmeyin, bu yanlıştır, Biz Muhammed'i Zeynep ile evlendirdik ki herkes doğru uygulamayı görsün - Muhammed'in uçkuru yüzünden İslam fıkıhında evlat edinip onları kendi çocuğu saymak yasaktır

Yani bir karşılaştırma yapın isterseniz, Zülkareyn'in uçkurundan bahseden var mı? Musa'nın? Çünkü bu kitabı Musa veya Zülkareyn yazmadı - onların uçkuru yazarın umrunda değil. Muhammed'in uçkuru ise yazar için çok önemli bir husus. Bu durumda sizce yazar kim olabilir?

allahin araplari hepsi uckuruna düskün,muhammed AS onlarin kilifi olmus,aids kapmasinlar diye :lol: (AS) Arabin sanali

Sitelerde Paylaş

Muhammed yaşamadı ise

Bunca ayrıntılı bilgi, şaşırtacak ve dudak uçuklatacak ayrıntı nereden biliniyor peki?

Bu sana normal ve olağan geliyor mu?

Tek açıklaması var, tümünün hayal ürünü olup birine maledildiği.

Yüzyıllar boyu kulaktan kulağa aktarılmış, her anlatan tarafından yeni yeni parçalar eklenmiş ve sonra kaleme alınmış bir din.

Bunca süre içinde oral olarak aktarılmış anılara itibar etmemek, akıl ve mantıkla bağdaşmıyor.

Biz yıllar boyu olmayan Muhammed'in çok hareketli yatak odasını tartışıp durduk.

Masalları çok seven çöl bedevilerinin uydurduğu heyecanlı öykülere önce biz inandık.

Çok acı.

Sitelerde Paylaş

Sizler ne biçim insanlarsınız ya, söylediklerinizin ciddiye alınacak hiç bir tarafı yok.

biri çıkıyor kuranı Hz. Muhammed yazdı diyor diğeri çıkıyor Hz. Muhammed diye biri yoktur diyor(haşa)

siz ateistler inkar edicez diye birbirinizle çelişip duruyorsunuz. Biri varlığını kabul edip kuranı onun yazdığı yalanına sığınıyor. öbürü işi daha ileri götürüp hiç yaşamadı diyor. Hangimizin yalanı tutar diye umut ediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Biz ya cehennem varsa diye sorduğumuzda söylemediğiniz şey kalmamıştı.

yok sakat bir düşünceymiş, yok şöylemiş yok böylemiş, böyle mantıksızlık olurmuymuş,bunu anca müslümanlar yaparmış.

Şimdi ya Hz.Muhammed yaşamadıysa diye başlık açılıyor. Size söyleyecek söz bulamıyorum.

Bu başlığı açan arkadaşıma söylüyorum...

Hz.Muhammed yaşamadıysa hiç bir sorun yok ne sizin için ne bizim içim.Ölüp gidicez sonrasıda olmiyacak.(Müslümanlar için böyle bir durum yokta farazi diyelim)

Yani pek bir kaybımız yok.

YA YAŞADIYSA VE SİZ İNKAR EDİYORSANIZ NE OLUCAK ASIL SİZ ONU DÜŞÜNÜN

KİMİN KAYBI OLUCAK ACABA ?

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bence abartıyorsunuz, Kuran'ı nüzul sırasına ve İslami tarihe göre incelerseniz herşey birbirini tutuyor.

Muhammed kaçıyor, Allah onu teselli ediyor

Muhammed savaşmak istiyor Allah savaşmayana iyi gözle bakmam diyor

Muhammed Zeynep'e kaymak istiyor Allah ona izin veriyor

Muhammed kendisine bonus karılar istiyor Allah ona izin veriyor

Resulallah'ın sözünden çıkmayın! vs. gibi Muhammed'e otorite veren birçok ayet var

Muhammed'in hayal ürünü olmasını varsayıyorsunuz ama siz Dostoyevski'ye söyleseniz din uyduran birinin psikolojisi hakkında kitap yaz diye ancak bu kadar iyi yazabilirdi.... Arap masalları nasıl bu kadar tutarlı olmuş?

Bu kadar tutarlı (Muhammed'in gerçekçiliği bakımından) masallar yazan Araplar Kuran'ı nasıl bu kadar çelişkili yapmayı başarmışlar?

Araplar insan psikolojisi ve davranışbilimi yiyip yutmuşlar ama basit mantıksal tutarsızlıkları göremiyorlar öyle mi?

Ben Kuran'ı elime aldığımda Muhammed'in aklından geçenleri tahmin edebiliyorum, bir ayetin içeriğine göre "İslam tarihinin şu aşamasında nüzl olmuş olması mantıklı" diyorum kendi kendime %70 tutturmuşumdur.

Bunca ayrıntılı bilgi, şaşırtacak ve dudak uçuklatacak ayrıntı nereden biliniyor peki?

Bu sana normal ve olağan geliyor mu?

Ne ayrıntı bilgi varmış Kuran'da ayıptır sorması? Dağlar yeri tutar, Göğü direksiz yukarıda tutuyoruz, Zülkarneyn güneşi balçıkta görmüş vs. vs.

Muhammed Kuran'ı 40 yaşında yazmaya başladığında gayet görmüş geçirmiş birisiydi, bunların hepsini (önceki dinlerin hikayelerini vs. felsefi olguları, hurafeleri...) ticaret için gezerek geçirdiği hayatında duymuş olması çok muhtemel.

Yoksa Muhammed hakkındaki bilgilerden mi bahsediyorsun? Öyleyse sana cevabımı ilk mesajda verdim zaten: Kuran Muhammed'in günlüğü niteliğindedir, onda Muhammed ile ilgili ayrıntılar olmayacak da neyde olacak?

Sitelerde Paylaş

Yoksa Muhammed hakkındaki bilgilerden mi bahsediyorsun? Öyleyse sana cevabımı ilk mesajda verdim zaten: Kuran Muhammed'in günlüğü niteliğindedir, onda Muhammed ile ilgili ayrıntılar olmayacak da neyde olacak?

Evet, ondan bahsediyorum.

Muhammed'in günlüğü gibi diyorsun Kur'an-ı Kerim için.

Bence de öyle. Hadislere hele, hiç değinmiyorum.

Bunca detaylı bilgi nasıl doğru olabilir ki? Bilinmesi bile mümkün değil.

Kayıt tutulmamış, hiçbir şey yapılmamış. Kur'an'ın birtakım nesnelerin üzerine yazılarak saklandığı iddia edilmiş, delil vs. olmayınca halifelerden birinin yaktırdığı yalanı uydurulmuş.

Muhammed öldükten yüzlerce yıl sonra kaleme alınan o bilgilerin doğru olduğuna nasıl inanır, güvenirsiniz..

Adamın soyundan sülalesinden eser bile kalmamış. İslam tarihine bakınca, hepsi kısa aralıklarla ölmüş gitmiş veya öldürülmüş, torun vs. de yok.

Masal hepsi. ADamın cariyeleriyle, karılarıyla, eşi dostuyla yaptığı konuşmalar, yaptığı seksler, tuvaletle olan ilişkisine kadar her ayrıntı bilinir mi?

İki yüzyıl sonra kaleme alınmış..

İnsaf...

Muhammed deyip her şeyi üstüne yıktıkları kişi belki oralarda yaşadığı bilinen herhangi biridir, bir meczup falandır.

Kur'an'ı yazan kadrolar da onun üzerinden devam etmiştir.

Kurgulamak, masallardan hoşlanan ve politik amaçlar güden bedevi için zor değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...