Jump to content

Dindarların Empati Yeteneği Üzerine Bir Soru

Recommended Posts

Ben bir teist olarak kimseyi paranoyak görmüyorum. Ben nasıl varlıgına inandıysam sizde o kadar yokluguna inanmışsınız. Paronoya korku ve endişeyi temel alır bildiğim kadarıyla.. Korku ve endişeyle olmayan şeyleri düşünme de diyebiliriz heralde.

ben bir inanan olarak ateist nüfusun cogalmasından ne endişe ne korku duyuyorum. Siz nasıl suan azınlıksanız ve davanızı savunuyorsanız bende ilerde azınlık olursam o denli savunacagıma inanıyorum.

Selametle

Sitelerde Paylaş
  • İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Belirsizlikler ve olasılıklar, -yineliyorum- hiçbir zaman bir Tanrı'yı işaret etmez. Bilim hiçbir zaman bir Tanrı'yı işaret etmemiştir.

O halde benim ona ihtimal tanımam sadece bana dayatılan, binlerce yıldır bilgisizlik nedeniyle süregelen bu temelsiz iddiaya ihtimal tanımam demek.

Bu da dogmatik olmak değil, objektif olmak demektir. Bilime güvenen, sorduğu soruların yanıtlarını sadece bilimde arayan kişinin dogmatik olması mümkün değildir. Bilim aklınıza gelebilecek her şeye yanıt verebilir, yanlışını ortaya çıkarana teşekkür edip doğru bildiğiyle değiştirebilir çünkü. Bunu bilen biri nasıl dogmatik olabilir ki..

Aksine, belirsizlik bir Tanrı yı işaret eder..

Evrenin en kesin yasası olasılıklara dayalı yasadır, belirsizlik..

Belirsizlik kavramı da ancak bir ölçüm neticesinde ortaya çıkar..

Söz gelimi, bir elektronun momentumu ve konumu hakkındaki belirsizliğe, bir ölçüm yapma iradesi sonucu ulaşırsınız.

Bu durumda, eğer biz bir ölçüm yapmasak dahi bir belirsizlik yasası hakimse, bir ölçüm de muhakkak olmalı..

Ölçüm var da Ölçen yok mu?

Buraya kadar, ateizmin bilimsel anlamda temel yorumlarından, belirsizlik kavramı ile teistik bir yorum yaptım..

Demek ki bilim, salt Tanrısızlığı işaret etmiyormuş, işaret eden kısım benim yaptığım gibi sadece yorummuş..

Çok uzatmayayım, bir kısım dindarlara göre laiklik dinsizliktir..

Oysa laiklik sadece bir kavramdır, laikliği dinsiz ya da dinli yapanlar onu kullananlardır..

Bilim de aynısıdır, sadece kavramdır.

Bilimi dinsiz ya da dinli yapanlar, bir Tanrı yı işaet ediyor veya etmiyor diyenler, sadece onu kullananlardır..

İnançlı ya da inançsız bilim adamı olabilir, dinli ya da dinsiz laik olabileceği gibi..

Kısaca, bilimin materyalist paradigmasından dolayı, inançlı bilim adamının, ilgilendiği bilim dalından hareketle bir Tanrı ya ulaşmasına doğmatik deme hakkınız ne kadarsa, onun ulaştığı Tanrı ya yok diyen inançsız bilim adamlarına da, onun doğmatik deme hakkı o kadardır..

Sitelerde Paylaş

o büyük çoğunluk sırf bir tanrıya inanmak için , şüpheciliklerini senin taşıdığın noktaya kadar taşımıyorlar ..

onlar hakkında böyle bir iddiam yok.

Onların çoğunluğu sorgulamadan iman ediyor.

Ben de sorgulayarak iman ediyorum, nedenini de belirtiyorum..

Neden iman ettiğime dair bir takım açıklamalarım var, evrim başlığından biliyorsun..

Post pozitivist anlayış ile, bilimi inançsızlığına kalkan yapan çoğunluğun tamamı yeterince şüpheci değil..

Sırf bir Tanrı ya inanmak için doğmalarının peşinden gidiyorlar..

Sitelerde Paylaş

Peki o ölçeni kim ölçmüş?

Ben ölçtüm.. :)

Yazdıklarımı bir daha okumanı tavsiye ediyorum..

Belirsizlik varsa ölçüm vardır..

Ölçüm varsa varsa Ölçen vardır..

Eğer ben belirsiliği ölçebiliyorsam Ölçen i ölçüyorum demektir..

Yani var diyebilirim..

Sitelerde Paylaş

Ben de sorgulayarak iman ediyorum, nedenini de belirtiyorum..

Neden iman ettiğime dair bir takım açıklamalarım var, evrim başlığından biliyorsun..

Post pozitivist anlayış ile, bilimi inançsızlığına kalkan yapan çoğunluğun tamamı yeterince şüpheci değil..

Sırf bir Tanrı ya inanmak için doğmalarının peşinden gidiyorlar..

Bilmediğin şeylere dayanarak bir şeyin varolduğunu iddia eden, düşünen birisi olarak,

bildiklerinden yola çıkarak bir tanrı tespit edemeyen insanları ,doğmatiklikle suçlamanı kabul etmemizi beklememelisin.

Sitelerde Paylaş

Yani var diyebilirim..

Belirsizlik sonsuz ise nasıl ölçebiliyorsun?

Sitelerde Paylaş

Bilmediğin şeylere dayanarak bir şeyin varolduğunu iddia eden, düşünen birisi olarak,

bildiklerinden yola çıkarak bir tanrı tespit edemeyen insanları ,doğmatiklikle suçlamanı kabul etmemizi beklememelisin.

Çok basit bir örnek vereyim;

Bin yıl evvel insanlar için atom var mıydı?

Bu anlayış ile bin yıl geriye gitsen, tespit edilemediği için yok diyecektin, öyle değil mi?

Bir takım filozofların atomdan bahsetmesine rağmen onlara ne diyecektin?

Aslında bu örnek benimle değil, seninle uyuşuyor..

Anlaşamadığımız veya senin anlayamadığın ise, benim bilmediklerimden dolayı değil, bildiklerimden dolayı bir iddiada bulunmam..

Yani ortak bilinenler üzerinden bir şeye var ya da yok denilebileceğini artık kabullenmen gerekir..

Fakat bunu kabullenirsen, bunların birer yorum olduğunu da kabul etmen gerekir ki sanıyorum ondan kabullenemiyorsun..

Sitelerde Paylaş

Yani var diyebilirim..

:)

Belirsizliğin sonsuz olduğunu kim söylemiş?

Vakümdeki enerji ne kadar?

Sizin tanrınız sonsuz değil mi?

Sitelerde Paylaş

Sizin tanrınız sonsuz değil mi?

:)

Önce benim Tanrı mı seçiyor, belirsizlikle özdeşleştiriyorsun, sonra belirsizlik sonsuz ise gibi şartlı önerme ile belirsizliği kendi kafana göre sonsuza eşitliyorsun, en sonunda da senin Tanrın sonsuz değil mi diye soruyorsun...

Bence kafanı bir topla, sonra yaz..

Bana öyle geliyor ki sufiliğe doğru kayıyorsun..

Net ve açık ol..

tarihinde thaless tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türkiye'de müslüman olarak doğmuş büyümüş pek çok ateist, dindarların gözüyle olaylara bakmayı başarabilir. Çünkü vaktiyle aynı dini eğitimi almış olması muhtemeldir. Ve değişimin bir öncesi birde sonrasına tanık olduğundan bir dindar gibi de olayları irdeleyebilr kanaatindeyim.

Sorum dindarlara;

Sizce bir insan neden ateist olur?

Sıcağı sevdiği için mi?

Kendi kibri yüzünden mi ?

Herhangi bir müslümandan daha az mantık yürütebildiği içinmi?

Çok saf olmalarından dolayı hemen herşeye kandıkları içinmi?

(Şimdiye kadar tartıştığım müslümanlar bu tür sebepler buldu ama bir dindarın mantıklı bir yaklaşım sergileyebildiğine henüz tanık olmadım.)

Ateistlerin dindarların gözüyle olaylara bakabilir demişsin ama ben buna katılmıyorum. Bir insanın müslüman bir ülkede doğması veya müslümanlarla birlikte yaşaması olaylara ilahi bir gözle bakabilir anlamı çıkarmaz.

Bir insanın ateist olması sanırım tamamen kendi tercihidir. Zaten çok fazla alternatif yok, ya inanacaksın ya inkar edeciksin yada ikisinin ortasını tutturucaksın.

İnanmamak belki daha kolaylarına geliyordur. İnsana görmediği şeye inanmak belkide zor geliyordur. Şunuda belirteyim insan en çok görmediği şeylerden korkarmış. İşte gene karşımıza bir denge çıktı. iyi ve kötü gibi, beyaz ve siyah gibi, bize tek kalan tercih yapmak. Herşey ortada inanmak yada inanmamak insana kalmış. Bunun mantıklı bir açıklaması olmaz.İnsanların tercihleri her zaman mantıklı olmaz.

Biz inananlar bize vaad edilenlere inandık. Allahın varlığına ve birliğine inandık. Sizin deyiminizle elde somut delil olmadan, Allah'ı görmeden.

Tamamen tercih meselesi yani. Doğru bir iş yapıp yapmadığımız ölünce ortaya çıkacak. Eğer sizin iddaa ettiğiniz gibi bundan başka bir hayat olmicaksada çok önemli değil herhangi bir kaybımız olmicak.

Sizin o çok kızdığınız ve zorunuza giden, ya varsa sözcüğünü kullanıcam :) hani size sakat mantıksız gelen sözcük :) matematikle açıklamaya çalıştığınız sözcük :) sanki atomu parçalıyorlar öye basit cümleden felsefik yorumlar çıkarıyorlar. Gayet basit 2*2:4 eder gibi

YA VARSA

tercihinizden dolayı pişman olacaksanız ne olucak.

Sitelerde Paylaş

Ateist olmak şuan moda. Etrafa bakıyorsun çoğunlukla bilimadamları, sanatçılar, yazarlar yani toplum tarafından kabul görmüş insanların ekserisi ateist. Sonra müslüman ülkelere bakıyorsun sürekli bir kaos hakim ve geri kalmışlar.

Bu durumda malesef gençlerimizin çoğu ateist oluyor. Acı ama gerçek.

Sitelerde Paylaş

Ateist olmak şuan moda. Etrafa bakıyorsun çoğunlukla bilimadamları, sanatçılar, yazarlar yani toplum tarafından kabul görmüş insanların ekserisi ateist. Sonra müslüman ülkelere bakıyorsun sürekli bir kaos hakim ve geri kalmışlar.

ateist gençler senin tabirinle ''olgun'' olmuyor muydu cübbeli ? :)

işte olgunlaştırıyoruz neden hayıflanıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Merak etme kardeş durum değişiyor. Açıkta fırtına çoktan patladı sahile doğru yavaş yavaş geliyor. Kimse enüz fark edemedi ama bu kaçınılmaz.

Sitelerde Paylaş

ateist gençler senin tabirinle ''olgun'' olmuyor muydu cübbeli ? :)

işte olgunlaştırıyoruz neden hayıflanıyorsun.

Hayıflanmıyorum, sizin için üzülüyorum. Sadece Allah var ve Hz. Muhammed SAV. O'nun elçisidir, deseniz ve başka birşey yapmasanız bile cennete gireceksiniz. Bu kadar kolay bir olayı kabul etmemeniz beni mahvediyor.

Merak etme kardeş durum değişiyor. Açıkta fırtına çoktan patladı sahile doğru yavaş yavaş geliyor. Kimse enüz fark edemedi ama bu kaçınılmaz.

İnşaAllah..

Sitelerde Paylaş

Aksine, belirsizlik bir Tanrı yı işaret eder..

Evrenin en kesin yasası olasılıklara dayalı yasadır, belirsizlik..

Belirsizlik kavramı da ancak bir ölçüm neticesinde ortaya çıkar..

Söz gelimi, bir elektronun momentumu ve konumu hakkındaki belirsizliğe, bir ölçüm yapma iradesi sonucu ulaşırsınız.

Bu durumda, eğer biz bir ölçüm yapmasak dahi bir belirsizlik yasası hakimse, bir ölçüm de muhakkak olmalı..

Ölçüm var da Ölçen yok mu?

Buraya kadar, ateizmin bilimsel anlamda temel yorumlarından, belirsizlik kavramı ile teistik bir yorum yaptım..

Demek ki bilim, salt Tanrısızlığı işaret etmiyormuş, işaret eden kısım benim yaptığım gibi sadece yorummuş..

Tamam işte, ortada bir işaret falan yok, tamamen öğrenilmiş bir durum var. Belirsizliği çok daha basite, günlük yaşama indirgediğinde de aynı sonuca ulaşman mümkün. "Ne olacağını Tanrı bilir..."

Sen belirsizlikte, bilinmezlikte ya da bilgiye dayalı herhangi bir yetersizlikte orayı hemen Tanrı'yla doldurur, adına da "bilim açıklayamıyor veya yetersiz kalıyor, belirsizlikle ortaya çıkan açığı kabul etmek mümkün değil" diyor ve oraya bir Tanrı yerleştiriyorsun.

Sen öyle yorumluyorsun diye öyle olmuyor. Bilim bir Tanrı'ya işaret edecek, şüphe duyup ihtimal tanıyacak ki ben de tanıyayım. Ama bilim zaten kökeni belli bir safsatayla ilgilenip onu aramaya çıkmaz. Bilmediği yerde ona başvurmaz.

Sen ona Tanrı dersin, Anibal gelir Süper Zenci der. Aynı ihtimali o çok terbiyesiz Süper Zenci'ye de tanımak durumunda kalırsın. Yani pekçok Tanrı yaratabilir, içlerinden istediğini seçebilirsin.

Ben ve benim gibiler ise insanlığın bilgi sahibi olmadığı binlerce yıl önce uydurduğu, belki çok da masum nedenlerle sığındığı bu açıklamayı masal olarak niteliyor.

Aslına bakarsan bu tartışma çok kısır...

İnanmak isteyen inananıyor. İnançla büyütülmüş olan onsuz yaşamakta zorlanıyor.

Dinlerin Tanrı'larını saçma ve çocuksu buluyor ve artık buna inanmayı kendine yediremiyor, sonra daha sofistike bir Tanrı yaratıp başka yerlere monte ediyor.

Olay sadece bu..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...