Jump to content

"Yanılmışım Tanrı Varmış"

Recommended Posts

Olur mu canım..İnsanı niye kavrayamıyorsun?

Felsefeyi filan boşver,kendini keşfet öncelikle..

Miraç hikaye mi yani?

Gerçi Muhammed'in en yakınındaki Aişe'de miracı kabul etmez,''Muhammed'in rüyaları'' bunlar der :)

Anlatılan miraç hikaye.Kuran da bahsedilen doğru.Ama diyeceksinki bir gecede biri mekkeden kudüse nasıl gider.Kudüse gitmemiştir mescidi aksaya gitmiştir.mescidi aksa kudüste değil mi diyeceksin.Mekkede de mescidi aksa vardır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 152
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Bu evrenlerin toplam sayısı sorunu daha da büyütmektedir. "

(Yanılmışım Tanrı Varmış, A. Flew, sf. 129)

Bu adamın bir halta yaramayan bir herif olduğuna şimdi ikna oldum. Bu adam çoklu evrenler kuramından hiç bir şey anlamamış. Bu herif zamanında akıllıymışsa da şimdi bunamış o halde. Tek açıklamam bu. Çoklu evrenler kuramına bu bakış açısıyla yaklaşan bir adam, cahil değilse bunak bir adamdır.

Çoklu evrenler kuramı, en sağlam felsefi kuramlardandır. Bu kuramdan bir şey anlamayan adamı at çöpe gitsin. Bu ifadeler Flew'e aitse onu sildim çöpe attım. Flew mi? O bunak mı, ittir et onu... Olay budur.

Sitelerde Paylaş

Edindiğim bilgiye göre bu kitabı Flew'in yazdığı şüpheliymiş. Kitabı onun adını kullanarak Varghese adlı biri yazmış. Flew kitap yazacak zihni melekelerini kaybetmiş olduğu için o yazmış olamazmış.

Bence bu mantıklı bir açıklama. Adam ölmüş olduğu için gerçeği belki bu Varghese denen adam itiraf etmezse hiç öğrenemeyebiliriz.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mekkede de mescidi aksa vardır.

Bu ne yahu? Gece kalktım camiye gittim diye hikaye mi olur? Bunun için mi ayet yazılmış? İyi bari oldu olacak, nasılsa adamın karılarını sıra ile gezmesine gerek olup olmadığına dair de ayet yazmışlar, adamın gece kalkıp işediğini de yazsalarmış bari!

Sitelerde Paylaş

Bu ne yahu? Gece kalktım camiye gittim diye hikaye mi olur? Bunun için mi ayet yazılmış? İyi bari oldu olacak, nasılsa adamın karılarını sıra ile gezmesine gerek olup olmadığına dair de ayet yazmışlar, adamın gece kalkıp işediğini de yazsalarmış bari!

Alıntı yapıyorum bi siteden:

Cevap: İsra Suresi'nin başında işaret edilen Mescid-i Aksâ'nın, Cirane'de bulunan bir mescit olduğu kanaatindeyim. Çünkü Kur'ân indiği zaman Kudüs'te Mescid-i Aksa adıyla bir mabet yoktu. Harabe halinde bulunan Süleyman Mabedi, onarılmış olsa da adı Mescid-i Aksa değildi. Hem Yahudiler kendi mabedlerine niçin mescit adını versinler ki? Kur'ân'ın indiği sırada Kudüs'te bu adla bilinen bir mabet bulunmadığına göre İsra Suresi'nin baş tarafında Hz. Peygamber'in yürütüldüğü mescidin, Araplarca bilinen bir mescit olması gerekir. Bu da Kudüs'te değil, Mekke yöresinde bulunan bir mescit olmalıdır. Mescid-i Aksâ'nın Cirane'de, Hz. Peygamber'in ihrama girdiği mescit olduğu rivayetini Vakıdi ve Ezraki kaydetmişlerdir.

tarihinde Miki tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anlatılan miraç hikaye.Kuran da bahsedilen doğru.Ama diyeceksinki bir gecede biri mekkeden kudüse nasıl gider.Kudüse gitmemiştir mescidi aksaya gitmiştir.mescidi aksa kudüste değil mi diyeceksin.Mekkede de mescidi aksa vardır.

Saçmalama..Senin hikaye dediğin miraç,İslam'ın en önemli olgularından biridir..

Mekke'de mescidi aksa varsa,Kudüs'te de Mescidi haram vardır :)

Sitelerde Paylaş

Şahsi görüşümü sorarsan hangi tanrıya inandığı umrumda değil.zaten kitabını olumadım.ben sadece soru işaretlerine bakarım.sorduğu sorulara mantıklı cevap almam benim için yeterlidir.Kafama takılan üç sorusu var.Onlarda : "En azından üstün bir zihnin varlığını düşünmeniz için bir neden oluşturmak üzere ne olması yada ne olmuş olması gerekir? " sorusu ki bence yoruma dayalı bi soru.Diğer ikisi çoklu evren ve üreme hakkında.İşte son iki soruya mantıklı cevap arıyorum.Onun dışında dinlerin tanrısına yada başkasına inandığı önemli değil benim için.Ama hristiyanlığa göz kırptığı söyleniyor kitapta.Birde merak ettiğim şey,bu soruları 80 yaşına kadar neden sormamış kenfine.Ve tanrıyı ölmek üzereyken mi keşfedebilmiş.

iyi de ya onun tanrısı affınıza sığınarak söylüyorum kafirlerini poposuna sonsuza kadar beyzbol sopası sokup çıkararak cezalandırıyor ise ? Bu durumda ne olur halin ? Yanmaktan yırtarsın ama cezadan yırtamazsın. Ben de şahsen bu adamın tanrısını tercih ederim. Cezası kötü de olsa zevkli bir yanı var haliyle :) Ama İkimiz de kazanabiliriz. gel sen bize katıl. İnsanlık adına en iyisi hiçbir tanrının olmamasıdır. BElki şu da mümkün olabilir bana inananlar cennete bana inanmayanlar sopaya hiçbirine inanmayanlar yok olsun gitsin. bu da bizi kurtarıyor. Ateistsen kötüden daha kötüsü olmayacaktır.. tarihinde ayyaşgezer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilimin özünde de felsefi bir kabulün, bir inancın olduğunu gördük. Ama ateizm gibi inançlar çoğunlukla bilimin içine sinsice sızar. Dinin bilimi engellediğini iddia edenler, fiziğe, biyolojiye ateist ideolojilerini yedirmeye çalışırlar. Amaç paketin içine ateizmi sokup insanlara “ya ateist bilimi alırsın ya da tümden hepsini reddedersin” demektir. Oysa bilim her fırsatta dini desteklemektedir. Big Bang bunun en güzel örneğidir. Makro düzeyde evrende ve mikro düzeyde bedenimizdeki mükemmellikler, imkansıza yakın ihtimal içermesine karşın oluşan güzellikler her seferinde ateistleri yanıltmayı başarmıştır. Dünyanın yaşayan en büyük ateisti Anthony Flew’a “yanılmışım, Tanrı varmış” dedirten de bilimde yaratılışı destekleyen işte bu işaretlerdir.

Sitelerde Paylaş

Saçmalama..Senin hikaye dediğin miraç,İslam'ın en önemli olgularından biridir..

Mekke'de mescidi aksa varsa,Kudüs'te de Mescidi haram vardır :)

Peygamberin yerine koy kendini.Bi toplulukta hiç gitmediğin yere gittim dermisin orayı görmüş olanların olduğunu bile bile.Adam nereleri gördün,şurası nasıldı diye sorsa ne cevap vereceksin?Belki Muhammed önceden gitmiştir o zaman haklısın.Hatta miraç olayının musanın başından geçtiği görüşü var.Çok da mantıklı.Ayetleri sırayla okursan musanın başından geçmiş olması çok mantıklı.O linki bulursam yollarım.

Sitelerde Paylaş

İslamın uydurma hikayeleri beni hiç ilgilendirmez. Ben söyleyeceğimi açıkça söyledim. Uyduruk hikayeler benim sözlerime yanıt oluşturmadığı için üzerinde durmam. Yine de tekrar sorayım: Kalktı gece işedi diye niye yazmamışlar madem?

Bu yürüme olayı Allahın teşvikiyle olan bişey.Yani savaşa yürümesi gibi.Sıradan bi istek değil.Linkte ondan bahsedilmiş.

Sitelerde Paylaş

Bilim Allah var ve tanımı şudur der ise inanabilirim ben. Neden olmasın ? Hem de inan bana senden daha çok inanırım.

Peki şöyle düşün,tanrı ya bilinmek istemiyorsa?evreni ne çok kusurlu ne de kusursuz yapardı değil mi?Çünkü çok kusurlu olsaydı yaşayamazdık.En azından bildiğimiz hayat var olamazdı.

tarihinde Miki tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki şöyle düşün,tanrı ya bilinmek istemiyorsa?evreni ne çok kusurlu ne de kusursuz yapardı değil mi?Çünkü çok kusurlu olsaydı yaşayamazdık.En azından bildiğimiz hayat var olamazdı.

''Gizli bir hazineydim, bilinmek istedim insanı yarattım'' diye bir hadis var.

Demek ki bilinmek istiyor, İslam inancına göre...

Zaten bilinmek istemese günde 5 vakit bana secde edin diye niye emrediyor ki...

Kusur meselesi biraz karışık, ama yaşayabiliyorsan demek ki şartlar müsait o yüzden yaşıyorsun, böyle düşünebilirsin...

Sitelerde Paylaş

Bilimin özünde de felsefi bir kabulün, bir inancın olduğunu gördük. Ama ateizm gibi inançlar çoğunlukla bilimin içine sinsice sızar. Dinin bilimi engellediğini iddia edenler, fiziğe, biyolojiye ateist ideolojilerini yedirmeye çalışırlar. Amaç paketin içine ateizmi sokup insanlara “ya ateist bilimi alırsın ya da tümden hepsini reddedersin” demektir. Oysa bilim her fırsatta dini desteklemektedir. Big Bang bunun en güzel örneğidir. Makro düzeyde evrende ve mikro düzeyde bedenimizdeki mükemmellikler, imkansıza yakın ihtimal içermesine karşın oluşan güzellikler her seferinde ateistleri yanıltmayı başarmıştır. Dünyanın yaşayan en büyük ateisti Anthony Flew’a “yanılmışım, Tanrı varmış” dedirten de bilimde yaratılışı destekleyen işte bu işaretlerdir.

Ateizm bir inanç/din/ideoloji değildir..

Peygamberin yerine koy kendini.Bi toplulukta hiç gitmediğin yere gittim dermisin orayı görmüş olanların olduğunu bile bile.Adam nereleri gördün,şurası nasıldı diye sorsa ne cevap vereceksin?Belki Muhammed önceden gitmiştir o zaman haklısın.Hatta miraç olayının musanın başından geçtiği görüşü var.Çok da mantıklı.Ayetleri sırayla okursan musanın başından geçmiş olması çok mantıklı.O linki bulursam yollarım.

Peygamber filan yok..Kafanda peygamber inancı varsa,tabi ki böyle şeyler yazarsın..Buyur;

miraca çıkma, tanrı ile yüz yüze görüşme, ölmeden cennet ve cehennemi görme, kansava gölü ve Çinvat köprüsü[1] motifleri İslamiyet tarafından benimsenmiştir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Zerd%C3%BC%C5%9Ft

Sitelerde Paylaş

''Gizli bir hazineydim, bilinmek istedim insanı yarattım'' diye bir hadis var.

Demek ki bilinmek istiyor, İslam inancına göre...

Zaten bilinmek istemese günde 5 vakit bana secde edin diye niye emrediyor ki...

Kusur meselesi biraz karışık, ama yaşayabiliyorsan demek ki şartlar müsait o yüzden yaşıyorsun, böyle düşünebilirsin...

Ama ben dinlerin tanrısından bahsetmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Ateizm bir inanç/din/ideoloji değildir..

Peygamber filan yok..Kafanda peygamber inancı varsa,tabi ki böyle şeyler yazarsın..Buyur;

Anla işte peygamber dediğim Muhammed.Kafamda peygamber inancı olmasada yazarım çünkü ben inançtan bahsetmiyorum.

Bahsettiğin linkte yazılan ifadede Kuran da böyle yazıyor demiyor.

Sitelerde Paylaş

Hmm, deistsin galiba.

Nasıl bir Tanrı senin tasavvur ettiğin, her şeyi yaratıp hiçbir şeye müdahale etmeyen mi?

Ben agnostiğim.Aslında merak ettiğim şu;bazı yaşadığım deneyimler bişeylere müdehale eden bi varlığın olduğu yönünde.Ama bu mantklı gelmiyor insanlığa baktığında.Ölümden sonrasına zaten inanmıyorum mantıksız çünkü.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...