Jump to content

""Varlık Var mıdır?""

Recommended Posts

• İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Berkeley'in ortaya sunduğu felsefe ağır eleştiriler aldı. Onun ortaya koyduğu mantığın temeli eninde sonunda "tekbenciliğe" varır ve kendisi de bunun bilincinde olmuştur. Sonrasında ne idüğü belirsiz "nesnel idealizm" savını ortaya atmışlardır. Yahu idealizmin nesnel olması nasıl bir aklın ürünüdür?

İşte bu nokta saçmalığın daniskası.. Varlığın temeli maddedir. Herhangi bir bilinçten/zihinden bağımsız varlığa iyedir. Bir buz kütlesi kendisini eritecek ortam koşullarında hiçbir bilinç olmaksızın, hiçkimse onu algılamaksızın, hatta yeryüzünde canlılık olmasaydı dahi o uygun koşullar altında eriyecektir; zira maddedir, belirli yasalara tabidir, kendi öz varlığı içinde devinim geçirecektir...

Tanrı yoktur. Tanrı'nın zihni hiç yoktur; böyle bir düşünceyi ortaya sunan adam da filozof değil hastadır.

Çıkarımınıza hayran kaldım. Tanrı'nın "bilinir varlığı" neymiş çok merak ettim. Açıklamanızı istiyorum.

Peki bu madde dediğiniz şey nasıl oluyor da düşünüyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...