Jump to content

2012’deki Güneş patlamasından kurtulsanız dahi?

Recommended Posts

HaberTürk'teki bir Haberde aşağıdaki ifadelere rastladım.

Ulusal Bilim Akademisi üyesi John Bongaarts, 2012 tartışmasına bir de 2050 tartışmasını ekledi.

Dr. Bongaarts, “2012’deki Güneş patlamasından kurtulsanız dahi bu sefer 2050’de tanıyamayacağınız yaşanmaz bir dünya ile karşı karşıya kalacaksınız” diyor.

Yaşamı tehdit edecek kadar büyük bir patlama mı bekleniyor? Nedir bu söylemler?

http://neferkaminanu.wordpress.com/2009/11/21/gunese-saldiran-alevler/

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

HaberTürk'teki bir Haberde aşağıdaki ifadelere rastladım.

Ulusal Bilim Akademisi üyesi John Bongaarts, 2012 tartışmasına bir de 2050 tartışmasını ekledi.

Dr. Bongaarts, 2012deki Güneş patlamasından kurtulsanız dahi bu sefer 2050de tanıyamayacağınız yaşanmaz bir dünya ile karşı karşıya kalacaksınız diyor.

Yaşamı tehdit edecek kadar büyük bir patlama mı bekleniyor? Nedir bu söylemler?

çok uzun zamandır duyduğum söylemler.maya takviminin sonuna denk geliyor.ve güneşteki siyah leke ve patlalamalara dayanarak söyleniyor.bu patlamada muhtemel olarak iletişim sistemleri kesilcek.internet ağı çökecek.telefon vb. sistemler yanacak.radyasyon oranında ciddi bir yükselme gerçekleşek.ve muhtemelen ozon tabakası ve atmosfer büyük zarar görecek.açıkca bu ve bu gibi şeylerden ibaret.bunlar olsada çok bişey değişmez.en fazla bi kaç on milyon insan ölür.3-4 yıla kadarda interneti yeniden kurarlar.iletişim yeniden sağlanır kısa sürede.ne diyelim bekleyip göreceğiz.

Sitelerde Paylaş

>>> Bir zaman sonra nüfus artışı "geometrik dizi"den ayrılarak yavaşladı ve sonunda durdu.

İşte o durma noktasına 2030 yılında ulaşmış olacağız. 2050 yılında, 2030'dan hala hayatta kalmış ve yeni doğmuş olanlara yetecek kadar su ve gıda olmayacak. Hesabı basit, ortada.

Bu günkü tarım kapasitesi ile bakarsak, zaten 2020 yılını aşmamız çok güç. 2030 teknolojimizi çok çok ilerletip maksimum seviyeye çıkardığımızı düşünerek yapılmış bir tahmin zaten.

>>> başka gezegenlerde gıda üretebilecek teknolojiye ulaşamayacakları.

BU mümkün değil. Şu anda bunu yapabilmek için çok geç. En olası gezegen Mars. BU gezegeni gıda üretilebilir hale getirmek içinse en az 300 yıl filan gerekiyor ki, buna o teknolojiyi son sürat ve aksamadan geliştirmek dahil.

Senin ise miadın 2050. Eğer böyle giderse, o gün yaşayanlar açlıktan birbirini yiyecekler.

Ve biz Dünya gezegeni için konuşuyoruz. Başka gezegenler olur mu, olursa ne olur, o başka bir mesele.

Neyse. 2050 meselesi sadece üreme mi? Yani nüfusun artması mı? Aslında böyle değil. Şu anda denizler atık sularınızı taşıyamıyor. Bugün kolayca yakıp elektrik vs. elde ettiğiniz kömür, petrol, doğalgaz gibi şeyler o gün bitmiş olacak. Havadaki sera gazlarından karbondioksidi emen denizlerin bu kapasitesi sınırına ulaşmak üzere. Dünyanın eksen kayması, güneşe mesafesi ve güneşin parlaklığı değişiyor. 30 yıl sonra küresel ısınma alıp başını gidecek. Ve bugün 6 Milyar olan nüfus, o zaman 9 milyara dayanmakla, daha çok kirletecek, daha çok sera gazı üretecek vs.

Sonuç, dünyada gıda elde edilebilir su ve toprak kaynakları hızla azalırken, insan sayısı hızla çoğalacak. İşte mesele bu. Eğer kaynaklar bugünkü gibi kalsa, bu belki başka gezegenlere kaçacak kadar zaman tanırdı bize. Ama öyle değil. Şimdi kolay geliyor, Sibirya'da da, Çölde de yaşarız, sobamız ve klimamız var diyoruz. Ama sobaya kömür, klimaya elektrik kalmayınca göreceğim ben onları.

Bunca karamsarlığa ayakta nasıl durabilir insan?

Çocuğunun gözüne nasıl bakar?

Sitelerde Paylaş

bilim gerçekcidir derken neye göre bilim? Bilim olarak kabul ettıgın seylerin hangileri kesin??

Dünyanın düz olduguda eskiden adamlara göre kesinmiş. O zaman geoit deseydin koca bir HASSS.. alırdın. Neye göre bilim? Her gun baska canlılar kesfedılıyor? Belkide evrende uzaylılar var? onlarda gelip zart diye birader bizede peygamber indir derse ne yapacaksın? Hiç birşey kesin değil herşey olası geliyor evrende insana.İnsan Benim görüşüme göre hiçbir zaman tam anlamıyla mükemmel gerçeklere ulaşamayacak.Her gun bilgi tazeleniyor O zamana kadar kıyamet kopmus olacak. Ama yine bence bu ne 2012 ne 2050...

Tez..Hipotez..Teori..Kanun..

Kac tez var kacı kanun olmus kaçı aslında birer zırvaymıs bir bakın...

Biz bilime aç bir toplum olarak biri ortaya bir tez atar biz onu (Böğrümüze:)) sokarız.

Ama 3. Dünya savaşı tahmınen 5-10 seneye cıkar be :)

Sitelerde Paylaş

>>> bilim gerçekcidir derken neye göre bilim? Bilim olarak kabul ettıgın seylerin hangileri kesin??

En azından işkembeden uydurulmuş bedevi masalı olmayanlar kesin. Onlarda kesi gerçi, masal, zırvalık vs. oldukları kesin.

>>> Dünyanın düz olduguda eskiden adamlara göre kesinmiş.

İşte onu diyenler bilim miydi?

>>> Kac tez var kacı kanun olmus kaçı aslında birer zırvaymıs bir bakın..

Tezler kanun olmaz. Ki artık bilimde senin bildiğin manada kanun diye bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

bilim gerçekcidir derken neye göre bilim? Bilim olarak kabul ettıgın seylerin hangileri kesin??

Dünyanın düz olduguda eskiden adamlara göre kesinmiş. O zaman geoit deseydin koca bir HASSS.. alırdın. Neye göre bilim? Her gun baska canlılar kesfedılıyor? Belkide evrende uzaylılar var? onlarda gelip zart diye birader bizede peygamber indir derse ne yapacaksın? Hiç birşey kesin değil herşey olası geliyor evrende insana.İnsan Benim görüşüme göre hiçbir zaman tam anlamıyla mükemmel gerçeklere ulaşamayacak.Her gun bilgi tazeleniyor O zamana kadar kıyamet kopmus olacak. Ama yine bence bu ne 2012 ne 2050...

Tez..Hipotez..Teori..Kanun..

Kac tez var kacı kanun olmus kaçı aslında birer zırvaymıs bir bakın...

Biz bilime aç bir toplum olarak biri ortaya bir tez atar biz onu (Böğrümüze:)) sokarız.

Ama 3. Dünya savaşı tahmınen 5-10 seneye cıkar be :)

Bunu yazanlara Bedevi masalları ve efsaneleri çok bile....

Sitelerde Paylaş

Felaket tellalliğinin adı ne zamandan beri bilim oldu.

Yeryüzünden hiçbir zaman sorunlar son bulmayacaktır.

Ama, insan aklı, yeteneği, bilimi ve teknolojisi bu sorunların üstesinden gelecektir.

Dünya iyiye mi kötüye mi gidiyor? diye bir başlık açılmıştı bir zamanlar.

Genel olarak iyiye gittiği yönünde; (en azından insanlar için) tutarlı, bilimsel ve istatiksel veriler ile desteklenmişti.

İçinde bulunduğumuz dönemde kötüye giden şeyler vardır elbette. Savaşlar, açlık, işsizlik, çevre kirliliği vb. Bu sorunların başlıca nedeni kapitalizmdir. Ama her şeye rağmen bu sorunların kolaylıkla üstesinden gelinebilecek potansiyel de mevcuttur.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Konu burda dağılmış da.

Ben daha çok bu adam bilim akademisi başkanı diye çok büyük bir patlama gelip gelmediği hakkında bilgisi olan var mı diye sordum.

Yahu 2012'deki güneş patlamasından kurtulsanız bile diye bir ifadenin ne anlama geldiğini anlayamıyor musunuz?

Sitelerde Paylaş

Bilim dediğiniz şey ne ya? Saçma sapan konusma. Ben bedevi değilim. Ama sen bedevi olsan kaza ara evrime inanıp kutup ayısı olmayı dilerdim o kesin;)

Bilimden birhaber ama herseye bılım teknoloji filozof felsefe. Bir adam bunların hepsını nasıl bılebılır ya:)

Bir mükemmel insan gösterinki hepsine sahıp olsun. Herseyı bılsın her konuda bırseyler dıyebılsın. Ama burda muslumanlara laf atan ateist toplum nedense her konu hakkında mükemmel bilimlerini o mükemmel zekalarını konuşturabılıyorlar. Ne mükemmel insanlarsınız :):) Eyvah diyorum başka birşey demiyorum olamaz ya...

Ne bilmiyorsunuz siz? Allah aşkına bilmediğiniz birşey yok mu? Genlerden konu acılır biyolog olurlar günes der patlama der astrolog kesilirler? Olabilir edebilir olması muhtemelde demez hiçbiri. Herkes kesin yargı kanunlar koyuyor.Dogayı kırletırmıssın o olurmus bunu yaparsan şu olurmus. hanginiz bunlara bir müslüman kadar dikkat ediyo?

Bende bipolar ve anksiyetif rahatsızlık var. Buna ilaç icad ediyolar. Ne oldu BİLİM! Yüce Bilim!! hiç biriniz düşünmeyinki bu tür hastalıklar bilim sayesinde çıktı. O bilim nükleeri kurdu telefonu icad etti bilgisayarı icad etti bu rahatsızlıklar cıktı. Bır yandan yakın bır yandan helıkopterden su bosaltın.Siz yanana degılde o BİLİM in helikopter ürettiğine dikkat cekin. Çok bilen kardeşlerime sesleniyorum burdan. Allah aşkına birşeyide bilmiyomus gibi yapında bir nebze samimiyetinize inanayım.

Sitelerde Paylaş

>>> Savaşlar, açlık, işsizlik, çevre kirliliği vb. Bu sorunların başlıca nedeni kapitalizmdir.

Kapitalizmin nedeni nedir sence? O neden var oldukça, kapitalizm yok olabilir mi?

Hai diğer yandan ilginç ama, kapitalizm Savaşlar, açlık, işsizlik ve çevre kirliliğine karşı en iyi sistem durumunda. Biraz ezbere konuşuyorsun drekinci.

Savaşlar: Durun yahu, biz o adamlardan para kazanacaktık.

Açlık: Aç adama satacak bir şeyimiz olamaz, doyuralım.

İşsizlik: Çalışmayan adam parasızdır, işimize yaramaz, gelsin 3 kuruşa biz sömürelim.

Çevre kirliliği: Tonla paramız var, her yeri pislerseniz, nerde yiyeceğiz bunları?

Şakası bir yana, eğer bakarsak bu açılardan en iyi durumda olan ülkelerin kapitalist ülkeler olduğu gerçeği seni ciddi sıkıntıya sokar drekinci.

Sitelerde Paylaş

>>> Ne bilmiyorsunuz siz? Allah aşkına bilmediğiniz birşey yok mu? Genlerden konu acılır biyolog olurlar günes der patlama der astrolog kesilirler?

Tescilli bir zırdeli ve manyak olan senin bilmediğin şey şu: Bilim herkese açıktır, sırlar, gizemler, müteşabihler filan yoktur. İşte o yüzden bilimi isteyen herkes dibine getirene kadar öğrenebilir. Ve zorda değildir. Bu yüzdende, bilimin ne olduğunu anlayan, emin olki tüm bilime hakim olmuş olur.

Sitelerde Paylaş

Evet aklımda sıkıntı var ve buna ragmen saglıklı düşünüyormuş gibi yapıp tüm dünyaya sövmüyorum.

Sen cok akıllı oldugunu sanıyorsun ve harcanıyorsun aga:)

Adamlar bosunamı 10 senelerını Tıp da sadece bir dala harcıyolar herseye hakim oldukları içinmi bir soru geldiğinde onu o dalın erbabına sorun dıyorlar?

Sen şimdi TS okuyunca lisede Fen manyagımı oluyorsun?

Yada Fen edebiyat okuyonca basındaki FEn dolayısıyla ben bıyologgum!!! Mu diyorsun?

:lol: Bu nasıl bırseydır. Daha neler görcem. Allah'ım neler yaratmıs... Allah da seni güldürsün dicem inanmıyorsun...Darwinde seni güldürsün git iki makale oku yüce bilim dalında sakal bıyık uzat banyo yapma zirvelerde hosssmmmm diye sesler cıkar. Hadi saglıcakla

Selametle..

Sitelerde Paylaş

Felaket tellalliğinin adı ne zamandan beri bilim oldu.

Yeryüzünden hiçbir zaman sorunlar son bulmayacaktır.

Ama, insan aklı, yeteneği, bilimi ve teknolojisi bu sorunların üstesinden gelecektir.

Dünya iyiye mi kötüye mi gidiyor? diye bir başlık açılmıştı bir zamanlar.

Genel olarak iyiye gittiği yönünde; (en azından insanlar için) tutarlı, bilimsel ve istatiksel veriler ile desteklenmişti.

İçinde bulunduğumuz dönemde kötüye giden şeyler vardır elbette. Savaşlar, açlık, işsizlik, çevre kirliliği vb. Bu sorunların başlıca nedeni kapitalizmdir. Ama her şeye rağmen bu sorunların kolaylıkla üstesinden gelinebilecek potansiyel de mevcuttur.

Sevgiler.

Felaketlerin nedeni olarak kapitalizmi göstermek aptalca olmaktan öte, sinsi bir önyargıdan başka birşey değil.

Kimi kandırıyor Drekinci kardeşimiz acaba?

Herkesi kendisi gibi aptal mı sanıyor?

Gerçi kendisinin aptal olduğunu sanmıyorum. Sadece bizleri yanıltmaya çalışıyor olmalı.

Çünkü bir doktor gerçeklerden bu kadar uzak olamaz.

Beğenmediği kapitalist ülkeler dünyanın en zengin ülkeleri.

Ayrıca onlar özgürlüğe, demokrasiye, insan haklarına en fazla değer veren ülkeler.

Halkının sağlığını ve mutluluğunu sağlamış olan ülkeler.

Drekinci insan faktörünü doğru değerlendirmiyor.

Bunu neden yapıyor bilmiyoruz. İnsanı yücelterek kendisine bir tür çıkar sağlıyor diyeceğim ama forumlarda buna gerek yok.

İnsanların neden olduğu korkunç vahşetleri görememek ne demek oluyor?

Bunun nasıl bir açıklaması olabilir?

Felaket tellalığı yapmıyoruz burada.

Sadece ilerde vuku bulacak felaketleri önceden tahmin ediyoruz. Onların önlenmesi için bu şart.

Dünyayı felaketler bekliyor ve dünya onlara hazır olmak zorunda.

Felaketleri tahmin etmek onların vuku bulmasını istemek mi oluyor?

Biz gerçekçiyiz. İnsanın iyi ve kötü çok şeyi yapabileceğine inanıyoruz.

Ve kötülüğün hiçbir zaman yok olmayacağını adımız gibi biliyoruz.

Biz ayrıca kötüleri cezalandırmadan ve kötülükleri yok etmekten yanayız.

Bunu kötülükleri ve kötü insanların varlığını reddederek değil, kabul ederek yapmak zorundayız...

Kapitalizmi eleştirerek insanlık yaptığını sanan şaşkınlar, insan olsalar da normal bir insan düzeyinde akla sahip olamazlar.

Sitelerde Paylaş

Şakası bir yana, eğer bakarsak bu açılardan en iyi durumda olan ülkelerin kapitalist ülkeler olduğu gerçeği seni ciddi sıkıntıya sokar drekinci.

Kapitalizmin kimin için iyi, kimin için kötü olduğu ayrı bir taştışma.

Ama şaka bir yana.

Ben iyiden yanayım.

Eğer kapitalizm ile sorunlar çözülebilecek ise, başımın üstünde yeri var.

Ama bizzat kapitalizmin yarattığı sorunlar var ki, o zaman da kapitalizme son vermek gerekecektir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Kapitalizmin kimin için iyi, kimin için kötü olduğu ayrı bir taştışma.

Ama şaka bir yana.

Ben iyiden yanayım.

Eğer kapitalizm ile sorunlar çözülebilecek ise, başımın üstünde yeri var.

Ama bizzat kapitalizmin yarattığı sorunlar var ki, o zaman da kapitalizme son vermek gerekecektir.

Sevgiler.

Kapitalizmin çözdüğü sorunları gerçekten öğrenmek istiyorsan, sana bir sürü kapitalist ülke örneği verilebilir.

Hepsinde vatandaşlar için önemli olan sorunlar kapitalist olmayan ülkelerden daha güzel bir çözüme bağlanmışlardır.

Sitelerde Paylaş

Kapitalizmin çözdüğü sorunları gerçekten öğrenmek istiyorsan, sana bir sürü kapitalist ülke örneği verilebilir.

Hepsinde vatandaşlar için önemli olan sorunlar kapitalist olmayan ülkelerden daha güzel bir çözüme bağlanmışlardır.

Kapitalizmin yol açtığı başlıca sorun.

Gelir dağılımı adaletsizliğidir. Bu adaletsizlik eninde sonunda kapitalizmin başını yiyecektir.

Bu adaletsizliği sürdürebilmek için gereksiz yere ordular ve toplum polisleri beslemekte, silahlara yatırım yapmaktadır.

Sömürü oranını yüksek tutabilmek için bir miktar işsizliği gerekli görmektedir. Bu sorunlar kapitalizmin yapısal sorunlarıdır. Çözülmesi için kapitalist üretim ve paylaşım ilişkilerine son vermek gerekir.

Ayrıca dedim ya, kapitalizm insanlık sorunlarını çözmede daha başarılı ise başımın üstünde yeri var. Ama içinde yaşadığımız kapitalist ilişkiler bir takım sorunları çözebiliyor olsa da daha büyük sorunlara yol açmaktadır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Kapitalizmin yol açtığı başlıca sorun.

Gelir dağılımı adaletsizliğidir. Bu adaletsizlik eninde sonunda kapitalizmin başını yiyecektir.

Bu adaletsizliği sürdürebilmek için gereksiz yere ordular ve toplum polisleri beslemekte, silahlara yatırım yapmaktadır.

Sömürü oranını yüksek tutabilmek için bir miktar işsizliği gerekli görmektedir. Bu sorunlar kapitalizmin yapısal sorunlarıdır. Çözülmesi için kapitalist üretim ve paylaşım ilişkilerine son vermek gerekir.

Ayrıca dedim ya, kapitalizm insanlık sorunlarını çözmede daha başarılı ise başımın üstünde yeri var. Ama içinde yaşadığımız kapitalist ilişkiler bir takım sorunları çözebiliyor olsa da daha büyük sorunlara yol açmaktadır.

Sevgiler.

İnsanlık sorunu dediğin şey nedir?

Gelir dağılımı eşitsizliği mi?

Bu mu kapitalizmin büyük sorunu?

Başka var mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...