Jump to content

ENBİYA 22

Recommended Posts

ENBİYA 22. Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka tanrılar bulunsaydı, yer ve gök, (bunların nizamı) kesinlikle bozulup gitmişti. Demek ki Arş’ın Rabbi olan Allah, onların yakıştırdıkları sıfatlardan münezzehtir.

Kur'an-ı kerimde iki ilah olursa, yerin göğün düzeni'nin bozulacağı bildirilmektedir. Sanki ortada bir düzen varmış gibi.

Bu ayet-i yeni fark ettim. Daha doğrusu; birçok defalar okuduğum halde sanırım o an kendimi cennette düşünüyordum ki okuduğumdan bir şey anlamamışım(!)

Sonra baktım araştırdım. Ooo meğer benden başka her kes biliyormuş. Hatta sayfa sayfa konu bile açmışlar.

Ben yine de kendimi tutamadım, belki açılmış bir konu dur ama hiç değilse içimi dökeyim.

Bir Tanrı nın yazabileceği şeyler mi bunlar?

Tanrı aciz! Kendini ifade edemiyor.

Hep, birşeyleri ispat etme gereği duyuyor... ama sözler le.

Ben olsam çakarım şimşeği biraz mangal biraz ızgara

o benim işte.

Anlayan anlar anlamayan zaten mefta(!)

Sürekli bir mukayese durumu var.

Bir tür kastrasyon kompleksi yaşanıyor.

Oedipus kompleksi de diyebiliriz.

Tanrı nın kaygısı ne?

tarihinde mitch tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çok tanrıcılıktan tek tanrıcılığa geçişteki klasik polemiktir bu.

Tek tanrıcıların çok tanrıcıları ikna etme yöntemi.

"Çok tanrı olsaydı fesatlık olurdu, birbirleriyle çekişirlerdi, huzur-düzen olmazdı" gerekçesi.

Örnek: Yunan mitolojisi.

Ne var ki, dünya aynı dünya.

Çok tanrıcılık da olsa, tek tanrıcılık da olsa, huzur-düzen-adalet bozuk.

Ve tek tanrıcı dinler de, kötülük tanrısıyla benzeşecek şekilde şeytanı yaratmışlar.

İlaveten de ikincil tanrılar yerine, tek tanrıya tam itaatkar melekleri koymuşlar.

Sitelerde Paylaş

Çok tanrıcılıktan tek tanrıcılığa geçişteki klasik polemiktir bu.

Tek tanrıcıların çok tanrıcıları ikna etme yöntemi.

"Çok tanrı olsaydı fesatlık olurdu, birbirleriyle çekişirlerdi, huzur-düzen olmazdı" gerekçesi.

Örnek: Yunan mitolojisi.

Ne var ki, dünya aynı dünya.

Çok tanrıcılık da olsa, tek tanrıcılık da olsa, huzur-düzen-adalet bozuk.

Ve tek tanrıcı dinler de, kötülük tanrısıyla benzeşecek şekilde şeytanı yaratmışlar.

İlaveten de ikincil tanrılar yerine, tek tanrıya tam itaatkar melekleri koymuşlar.

Klasik Russel yorumu olmuş ama yanlış.

Çok tanrıcılık diye bir şey yoktur , olmamıştır bu batının tek tanrıcılığı bir çizgi olarak görmek istemelerinin sonucu uydurduğu bir yalandır ve patlamıştır.

tarihinde Yenilmez Güneş tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Çok tanrıcılık diye bir şey yoktur , olmamıştır bu batının tek tanrıcılığı bir çizgi olarak görmek istemelerinin sonucu uydurduğu bir yalandır ve patlamıştır.

Yani diyorsun ki; Akhenaton da sıradan bir firavundur. İnanç olarak diğerlerinden farkı yoktur. :)

Sitelerde Paylaş

Sürekli bir mukayese durumu var.

Tanrı nın kaygısı ne?

:D

Bunun dışında gerçekten çok salakça bir argüman. Hadi düzenin varlığını kabul ettik diyelim. Bu neden birden fazla ilahın aralarında uzlaşarak yapamayacakları bir şey olsun?

Sitelerde Paylaş

A-zaten koskoca allahın kendini bir kitapla anlatması ne kadar saçma değilmi?

M-hayır allah kendini anlatmıyor bize nasıl yşamamız gerektiğini anlatıyor.

A-neden ozaman ben varım diyip duruyor. kitaptan bunu söylemek allah için çok zayıf bir durum değilmi?

M-varlığını zaten doğadaki kusursuz düzen gösteriyor hayat için yaratılmış yaşam için.

A-peki sen bu kitabı okumasaydın allah vardır diyebilecekmiydin?

M-tabiki hayır ip ucu gibi düşün senin düşünmeni sağlıyor verdiği iradeyi sınıyor.

A- bilmiyormu? ne demek sınıyor.

M-şimdi külli irade cüzzi irade diye bir şey var allah sana bir karar verme yetkisi sunuyor doğru veya yanlış senin neyi seçeceğini biliyor ama öölümünden sonraki hayatta allaha itiraz etmemen için sana gösteriyor.

A-ozaman bu kitabı hiç okuyamayan kişiler bu sınavdan muafmı?

M-kesinlikle hayır insanda bir arayış dürtüsü vardır ve peygamberlerde bu arayışlrına bir cevap olarak indiriliyor aslında biz bu dini bildiğimiz halde bilmeyen birisine öğretmiyorsak bundanda sorumluyuz dini yaymak zorundayız.

A- ama kuran ayetleri çok saçma güneşin balçık çamura batıığı felan yazıyor kitapta tam bir ip ucu sayılcak bi kitap değil.

M- kuranın şiirsel bir yazılımı var cümleye anlam yüklenmiştir arapça okumak lazım ayrıca o dönemin tarihinide bilmek lazımdır o duyguyu yakalayabilmek için.

mesela.

Güzelliğin on para etmez

Bu bendeki aşk olmasa

Eğlenecek yer bulamaz

Gönlümdeki köşk olmasa"

bu şiiri ingilizcede yazsan güzellik para etmez deyimini o insana saçma gelmesi gibi.

A- her bokada cevabın var.

M- eee tecrübe....yaşadık yani

burdaki ateistte benim müslümanda yani müslümanların her şeye bir cevabı vardır dostum.

neye inandığın çok önemli ya sen kendini yönetirsin yada başkaları seni yönetir.

Sitelerde Paylaş

Tanri insandaki butun duygu ve dusunceleri yansitiyor.

Insanlarin kompleksleri ve kaygilari ne ise tanrininki de o.

Inanan arkadaslarin muhakkak baska aciklamasi olacaktir tabii, ama mantik olcusunde olsun lutfen.

Zaten dini kitaplarda da :D allah insanı kendi suretinde yarattı der. O zaman durum değişiyor, yoksa biz hepimiz tanrımıyızB)

Sitelerde Paylaş

Zaten dini kitaplarda da :D allah insanı kendi suretinde yarattı der. O zaman durum değişiyor, yoksa biz hepimiz tanrımıyızB)

Tasavvuf, vahdet-i vücud, felsefesinde, insan-ı, Tanrı-nın kendi parçasından yarattığı yazılıdır.

Yaradılışın özü de bu gerektirir: Tanrı ilk ve tek tir. Her şeyden önce o vardır. Yaratmak için var olandan bir parça kullanılması gerekliliği

vardır. Var olmayandan kullandığı taktirde... o zaman demekki başka şeyler de vardı sorusu çıkar... ve bu Tanrı dan ap ayrı bir şey

demektir. Hani Tanrı ilk ve tek ti?

Tek realite bu dur. Ve insan dahil her şey Tanrı kimliğe bürünür; Tanrı her şeyin özünde gizlidir.

Bir Müslüman tüm öğrendikleriyle sağ duyusunu karşılaştırdığında, zaten kendi kendine bulacağı felsefe de bu dur. Evren ve Tanrı, bir

bütün olarak kavranmalı.

İdealist panteizmde de:hegel'in üzerinde tartıştığı aynı felsefe dir.

Panteizm: evrendeki tek realitenin tanrı olduğunu açıklar. tüm varlıklar, kainat, tanrının varlığında oluşur. tanrının dışında olan bir şey

yoktur; her şey o'dur der.

İslam: Bir dünya vardır ve dünyadaki herşey Allah ın yansımasıdır. Baktığınız herşeyde O'nu göreceksiniz.. Herşer Allahtan bir parça

ise hersey saygıyı haketmelidir der... eee ne fark var aralarında?

İslamiyet bu yönüyle daha çok Panteizm-e benzer.

Zaten Hallac-ı Mansur, Yunus Emre, Mevlana da aynı felsefe yi açıklamışlardır.

:

Ama ne yazık ki, Hallac'ı Mansur : zamanın din alimlerinin şekilciliğinden ötürü suçlanmış ve 8 yıl hapis edildikten sonra maliki kadısının

emriyle önce 1000 kırbaçtan geçirilmiş, sonra uzuvları koparılmış sonra da derisi yüzülerek öldürülmüştür.

Yunus Emre, Hallacı Mansur hakkında da şöyle der:

"Hallac-ı Mansur ile dara asılan benem"

"İsa Peygamber ile göklere çıkan benem.

Mevlana-nın, "kim olursan ne olursan yine gel" sözünde belirttiği gibi bu görüşte insan ne yaparsa yapsın nasıl olursa olsun oncelikle insan olduğu icin sevgiye layıktır" sözü, panteizm'in son derece epik ve şiirsel bir inanç şekli dir.

Ben bu konuyu başka bir sitede açtım. Verecek cevapları olmadığı için salyalarını akıtarak saldırmaya başladılar.

Sitelerde Paylaş

ENBİYA 22. Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka tanrılar bulunsaydı, yer ve gök, (bunların nizamı) kesinlikle bozulup gitmişti. Demek ki Arş’ın Rabbi olan Allah, onların yakıştırdıkları sıfatlardan münezzehtir.

Kur'an-ı kerimde iki ilah olursa, yerin göğün düzeni'nin bozulacağı bildirilmektedir. Sanki ortada bir düzen varmış gibi.

Bu ayet-i yeni fark ettim. Daha doğrusu; birçok defalar okuduğum halde sanırım o an kendimi cennette düşünüyordum ki okuduğumdan bir şey anlamamışım(!)

Sonra baktım araştırdım. Ooo meğer benden başka her kes biliyormuş. Hatta sayfa sayfa konu bile açmışlar.

Ben yine de kendimi tutamadım, belki açılmış bir konu dur ama hiç değilse içimi dökeyim.

Bir Tanrı nın yazabileceği şeyler mi bunlar?

Tanrı aciz! Kendini ifade edemiyor.

Hep, birşeyleri ispat etme gereği duyuyor... ama sözler le.

Ben olsam çakarım şimşeği biraz mangal biraz ızgara

o benim işte.

Anlayan anlar anlamayan zaten mefta(!)Sürekli bir mukayese durumu var.

Tanrı nın kaygısı ne?

Bak yazında kendi kendine cevap vermişsin işte. Bu dediğin tarzda azaplar yaşandı zaten. inanan inandı inanmayanda mefta olsu zaten.

Ama zaten siz tarihte yaşanmış şeyleri gerçek kabul etmediğiniz için hikaye,masal olarak gördüğünüz için bozuk plak gibi aynı şeyleri söyleyip duruyorsunuz.

Allah azabını,mucizelerini göstermiştir. Hala kalkıpta niye şimşek çaktırmıyor diye ahmakça laflar etme. Sorun göstermemesi değil sizin bunlara inanmanız.

eee nedemişler,

İte ot. ata et verirsen yemezmiş.

Sitelerde Paylaş

Eger bir allah olsaydi deprem olmazdi. Sarsilmamamiz icin daglarin yaratildigini iddia eden kuranin fos larindan biri. Durmadan düzeni eveleyen geveleyen kuran nedense bu felaketlere bir aciklama getiremedi. Salla dur ama sallanma hala sürüyor. hemde onbinlercesini yokederek. Bir önceki felakette hemde dünyanin en kalabalik müslüman ülkesinde 200 bin üzeri insan hayatini yitirdi. Allah denedi ve gördüki insanlar depreme bir care olamiyor ama denemelere devam ediyor sapikca.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Eger bir allah olsaydi deprem olmazdi. Sarsilmamamiz icin daglarin yaratildigini iddia eden kuranin fos larindan biri. Durmadan düzeni eveleyen geveleyen kuran nedense bu felaketlere bir aciklama getiremedi. Salla dur ama sallanma hala sürüyor. hemde onbinlercesini yokederek. Bir önceki felakette hemde dünyanin en kalabalik müslüman ülkesinde 200 bin üzeri insan hayatini yitirdi. Allah denedi ve gördüki insanlar depreme bir care olamiyor ama denemelere devam ediyor sapikca.

SAYGILAR

Evet sarsılmamız için dağların yaratıldığını söylüyor kuran. Bugün bile belgi onlarca yüzlerce deprem oluyor ama biz bunların bir çoğunu hissetmiyoruz. Saedece belli ölçekteki depremleri hissediyoruz. Bunlarda hergün olmuyor zaten.Şimdi küçük ölçekteki depremleri hissetsek sallanıp dursak hergün nasıl olurdu acaba ? olaya böyle bakmak gerekir ama bir ateistin bakışı hep tersine yorumlamak,açık aramak olduğunu bunları fark edemez.

Büyük depremlere gelince, mutlaka keyif için değil hikmet gereği olan doğa olaylarıdır.

Sıfatı müslüman olan bir ülkede deprem olamazmı ? Bugün müslüman diye geçinen ülkelerin bir çoğunda islama aykırı eylemler olmakta. Bu ülkeleirn müslüman olarak nitelendirilmesi islam doğru şeklinde yaşadıkları anlamına gelmez. Bugün müslüman diye geçinen ülkerde camiler bombalanmakta,uyuşturucu kaçakçılığı yapılmakta vs.vs. islama aykırı işler yapılmakta.Ondan sonra buralarda bir deprem olunca, Bunlar müslüman değilmi Allah bunları niye cezalandırdı,niye depremler oluyor diye geveleyip durur.

Sitelerde Paylaş

Evet sarsılmamız için dağların yaratıldığını söylüyor kuran. Bugün bile belgi onlarca yüzlerce deprem oluyor ama biz bunların bir çoğunu hissetmiyoruz. Saedece belli ölçekteki depremleri hissediyoruz. Bunlarda hergün olmuyor zaten.Şimdi küçük ölçekteki depremleri hissetsek sallanıp dursak hergün nasıl olurdu acaba ? olaya böyle bakmak gerekir ama bir ateistin bakışı hep tersine yorumlamak,açık aramak olduğunu bunları fark edemez.

Büyük depremlere gelince, mutlaka keyif için değil hikmet gereği olan doğa olaylarıdır.

Sıfatı müslüman olan bir ülkede deprem olamazmı ? Bugün müslüman diye geçinen ülkelerin bir çoğunda islama aykırı eylemler olmakta. Bu ülkeleirn müslüman olarak nitelendirilmesi islam doğru şeklinde yaşadıkları anlamına gelmez. Bugün müslüman diye geçinen ülkerde camiler bombalanmakta,uyuşturucu kaçakçılığı yapılmakta vs.vs. islama aykırı işler yapılmakta.Ondan sonra buralarda bir deprem olunca, Bunlar müslüman değilmi Allah bunları niye cezalandırdı,niye depremler oluyor diye geveleyip durur.

Iyiya iste insanlar islam ile hasir nesir bir ülkede bile islama cephe aliyor. Bunun nedeni ne? Onlardami ateist yani? Bence onlar dinin sayesinde cikarlarini düsünenlere karsi tepki.

Kurandaki ayete göre sarsilmamamiz icin daglar yaratildi, sen sarsilmamiz icin yazmissin. Sarsilmamamiz icin daglar yaratilmis ise sarsilmamaliyiz. Birak sarsilmayi parca parca oluyoruz.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Iyiya iste insanlar islam ile hasir nesir bir ülkede bile islama cephe aliyor. Bunun nedeni ne? Onlardami ateist yani? Bence onlar dinin sayesinde cikarlarini düsünenlere karsi tepki.Kurandaki ayete göre sarsilmamamiz icin daglar yaratildi, sen sarsilmamiz icin yazmissin. Sarsilmamamiz icin daglar yaratilmis ise sarsilmamaliyiz. Birak sarsilmayi parca parca oluyoruz.

SAYGILAR

Bu nasıl bir düşünce böyle ya. Dinin sayesinde çıkarlarını düşünmek nedemek. Bizim inanmamaızdaki tek çıkarımız ahirette zalimlerden olmak istememizdir. Ki o zalimlerin gideceği yer bellidir.

bir önceki yazımda yanlış yazmışım. sarsılmamamız için olucaktı o sözcük. Hala anlamıyorsun zaten şuan bile belki deprem olurken sarsılmıyoruz. Sarsıldığımız büyük depremlerde de bir sebep için sarsıldığımız bellidir. Bu belki bir uyarı,belki bir azap içindir.

Sitelerde Paylaş

Bu nasıl bir düşünce böyle ya. Dinin sayesinde çıkarlarını düşünmek nedemek. Bizim inanmamaızdaki tek çıkarımız ahirette zalimlerden olmak istememizdir. Ki o zalimlerin gideceği yer bellidir.

bir önceki yazımda yanlış yazmışım. sarsılmamamız için olucaktı o sözcük. Hala anlamıyorsun zaten şuan bile belki deprem olurken sarsılmıyoruz. Sarsıldığımız büyük depremlerde de bir sebep için sarsıldığımız bellidir. Bu belki bir uyarı,belki bir azap içindir.

Oyun deste kagidini bilirsin degilmi senin su yazdiklarindaki allah o kagittaki jokere benziyor. Icinden cikamadinizmi koy oraya joker allahi. Su an bile deprem oluyormusta biz fark etmiyormusuz. Bu ne düsünce bicimi? Biz ne soruyoruz sen ne yaziyorsun. Belki osuruncada cok hafif deprem oluyordurda onuda farketmiyorduruz. Zortttttttt gördünmü deprem oldu ama bir sey olmadi sansliydik. Belki bundada bir hayir vardir. iyiki osuruklarin yaptigi sarsinti bize zarar vermiyor. :lol:

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Bende bir soru sorcam size. Şimşeği çaktı yıldırımı koydu depremi verdi :)

Kim müslümanlık dışında bir dine mensup olurdu o zaman.

Olanlar tekte çarpılsa delirse ölse?

O zaman dünyaya neden geldik? O zaman biz neden dünyadayızı sorcaksın aga sacma sapan felsefik görüşlerle kafa mikmiceksin.

İlla birşeye inanman için şimşek elektirk akımımı lazım? Git trafoya inan dayan gitsin. Nede olsa insanı miken yararmış.

oy oy kıyamam cümlelere bak... Sırf boyle konustun diye dinden cıkcam:) Töbe Rabbim ne mükemmel yaratmışsın insanları. İnanın aha bu aciz kelimleri gördükce daha bir inanıyorum:)Biz iki google da birşeyleri araştırıp anlamı HALK tarafınan bilinmeyen kelimelerle insanların beynine tecavüz etmeyi bilmiyormuyuz? burda şöyle derler buna

-Neyin peşindesin? HAyırdır?

Ne kullanıyon bir söylesene..

Bende kullanıcam ben o kadar şey kullandım inan bu etkileri yapmadı sen bir söyle bana nerden Türkiye'ye girişini yaptın:)

İçten yazdıgına inana bilsem 1 sene konusuruzda cümlele hiç ööyle göstermiyo.

Kuran da yazmıyomu kavimlerin helakı yada binbirtürlü olay anlatılmıyomu? Biz böyle diyince si..im havası. Sen şimşeğii koyunca 'güç bende artık himen'! bumudur?

Biri dinsizlik koymus tarntı tanımamazlık. Hayatta çok darbe yemiş insanlar almış o meşaleyi ELLERİNE . Olmus tanrı acız! inanmadıgın birşey nasıl aciz oluyo bir anlatsana? Vay bee vayy ben böyle anlayışa tükürüm vaybe ..Murat Kekilli.

Sitelerde Paylaş

bu zalim kavramını açıklarsan.

allah ayrı bir anlam yüklüyor biz ayrı bir anlam. zalim ''acımasız'' gibi birşey değil mi ?

acımasız olan allah burada dikkat et. korkak olma. hakkını iste :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...