Jump to content

Olgunlaşma süreci

Recommended Posts

Merhaba

Bir genç olarak ve bu ülkede yetişmiş bir birey olarak buradayım.

Sadece size kişisel görüşlerimi nakletmek istedim.

Ben ülkenin bir olgunlaşma sürecinden geçtiğine inanıyorum.

Ve elbette diğer ülkeler çoktan yol katetmişken, bir zamanlar zayıf olan avrupa, onlar bile bağnazlıklarını yok edip

ilerliyorken bizde vazgeçilmeyen ve insanları kendine sevdiren bir din var.

Olgunlaşmadan kastım neydi ? Elbette insanların bu dini bir kenara bırakması, sadece islamı değil diğer tüm akıl

çelen saçmalıkları...

Farkındasınızdır Atatürk öldüğünden beri kısa bir süre sonra bile gerileme başladı, daima kavgalar oldu, yönetim ile

uyuşamadı ve şeriat daima dayatıldı.

Şimdi iktidar ise islam dinini burnumuza diretmekte ve insanların artık gerçeklerle karşılaşmalarını sağlamaya bir

umut olmakta... Maskesi inmiş dini gösteriyorlar, sizce de öyle değil mi ?

Artık insanlar bu yollu ya dini daha da benimserler ya da gerçek Atatürkçülüğü, demokrasiyi, cumhuriyet rejimini.

Mesele şu ki bu sürecin yaşanması kaçınılmazdı çünkü dinin kurallarını benimseyen topluluklar daima var oldu ülkede.

Bu zamanlar iktidara gelmeseydi elbet bir gün geleceklerdi, çünkü çoğalmaya meyilli bir topluluktan bahsediyoruz.

Akp buna vesile oldu ve işte yol ayrımına geldi artık.

Sesin duyurulma zamanı ve karanlıkların aydınlığa dönüşünün zamanı olabilir bu günler.

Olmazsa da önümüzdeki nesiller boyu daimi karanlığa gömüleceğimiz günler olacaktır.

CCR

Sitelerde Paylaş

CCR

AKP nin din,etnik köken vb. kültürel kodlar üzerinden oynaması sadece siyasetten ibaret.Ne islam ne Atatürkçülük ne de Cumhuriyet eskiden olduğu gibi değil,olması da mümkün değil.Modernleşme dinlerin içeriğini boşaltıyor sadece şekle dayanan kültürel yönelimler haline getiriyor.

Yani AKP'nin dayattığını düşündüğünüz dini hayat biçiminin insanları aydınlığa ya da karanlığa gömebilmesi gibi bir durum pek mümkün değil.Sadece gelenekleri,ritüelleri avamdan gelen bir partinin dinci kadrolaşmaları ve halkın bir kesiminin gündelik ekmeğini daha rahatça kazanabilmesinde egemenlerin "dini"ritüellerini uygulamak durumunda kalması söz konusu.

Sitelerde Paylaş

CCR

AKP nin din,etnik köken vb. kültürel kodlar üzerinden oynaması sadece siyasetten ibaret.Ne islam ne Atatürkçülük ne de Cumhuriyet eskiden olduğu gibi değil,olması da mümkün değil.Modernleşme dinlerin içeriğini boşaltıyor sadece şekle dayanan kültürel yönelimler haline getiriyor.

Yani AKP'nin dayattığını düşündüğünüz dini hayat biçiminin insanları aydınlığa ya da karanlığa gömebilmesi gibi bir durum pek mümkün değil.Sadece gelenekleri,ritüelleri avamdan gelen bir partinin dinci kadrolaşmaları ve halkın bir kesiminin gündelik ekmeğini daha rahatça kazanabilmesinde egemenlerin "dini"ritüellerini uygulamak durumunda kalması söz konusu.

tüm bunlar, dinin içyüzünün akıllarda su yüzüne çıkmasına bir vesile olsa diyorum keşke.

yoksa akp'nin dini oyun olarak kullandığının farkındayım ve hepsini halkı keklemede bir araç olarak kullandığını da

biliyorum. Bu arada eski nickim Zerdüşt. :)

tarihinde CCR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...