Jump to content

Kanser Olan Bir Arkadasınız Olsa

Recommended Posts

Perşembelerden oldum olası nefret ederim..Yine bi Perşembe yine çok üzücü bir haber..

Üç aydır beraber gezdiğim konustugum bazen güldüğüm bazendertleştiğim bir kişi var..Hani kanka denir ya işte öyle..

Geçmeyen bir agrısı vardı..Üç haftadır hastanelerdeydik..Ben hep bir sey cıkmayacagını Arkadasımın abarttıgını düşünüyordum..

Bu sabah ambulansla hastaneye kaldırılmış..

Doktorlara göre kanser olma ihtimalı çok yüksekmıs patalojı sonuclarını bekliyorlar..Kesin emin olmak için..

Gelelim anlatmak istediğime..

O inançlı bir bayan..Bense agnostiğim..Telefonda konsusurken bana dediği Allah isterse ölürüm elimden bir sey gelmez..

Benim anlamadıgım neden bu teslimiyet..Neden savasmıyorlar..

Daha yanına gidemedim..Cünkü gidince ona söyleyecegimi bilmiyorum..Kilişe sözleri tabii bende söylüycemde..samimiyetsizlik bana göre degil..

İnsanların Ölüm gerçegi karşısında çaresiz olmaları beni sinir ediyor..

İster inançlı ol istersen olma hastalık bünyeye girdigine inançlı inançsız ayrımı yapmıyor..Herkes aynı acıları çekiyor..

Sorum şu siz ne yapardınız nasıl davranırdınız..Hiç bir sey yokmus gibi mi..Yada ne..

Sitelerde Paylaş

Perşembelerden oldum olası nefret ederim..Yine bi Perşembe yine çok üzücü bir haber..

Üç aydır beraber gezdiğim konustugum bazen güldüğüm bazendertleştiğim bir kişi var..Hani kanka denir ya işte öyle..

Geçmeyen bir agrısı vardı..Üç haftadır hastanelerdeydik..Ben hep bir sey cıkmayacagını Arkadasımın abarttıgını düşünüyordum..

Bu sabah ambulansla hastaneye kaldırılmış..

Doktorlara göre kanser olma ihtimalı çok yüksekmıs patalojı sonuclarını bekliyorlar..Kesin emin olmak için..

Gelelim anlatmak istediğime..

O inançlı bir bayan..Bense agnostiğim..Telefonda konsusurken bana dediği Allah isterse ölürüm elimden bir sey gelmez..

Daha yanına gidemedim..Cünkü gidince ona söyleyecegimi bilmiyorum..Kilişe sözleri tabii bende söylüycemde..samimiyetsizlik bana göre degil..

İnsanların Ölüm gerçegi karşısında çaresiz olmaları beni sinir ediyor..

İster inançlı ol istersen olma hastalık bünyeye girdigine inançlı inançsız ayrımı yapmıyor..Herkes aynı acıları çekiyor..

Sorum şu siz ne yapardınız nasıl davranırdınız..Hiç bir sey yokmus gibi mi..Yada ne..

Bu biraz tuhaf olmuş.

Bırak da rahat rahat hastalığını yaşasın yahu.

İnanç kavgası yapma.

Onun kriterlerini biliyor musun?

Biliyorsun!

Ona onun kriterlerine göre temiz, günahsız ve cennete layık olduğunu dolaylı olarak bildir.

Hasta olduğu için duymak istediklerini söylemektense kendi noktandan bir bakış açısıyla onun inanlarını teyit et.

Kaldı ki yalan da söylememiş olursun yani.

Çünkü din hikayesinde hedef çok kötü insanlardır.

Bu bir garip kendi halinde insancık.

Allahının diş bilediği gruplar arasında yer almıyor.

Boşu boşuna ağırlaştırma durumu.

İman çalmaya gelen şeytan konumuna sokma kendini.

İnançlılarda maalesef moral vermek istiyorsan onların temiz olduklarına inandırman lazım onları.

Yani adamların bu mekanizmaları bile ters.

Yaşam gücünün artması için ölüme temiz olduklarını hissetmeleri lazım, huzuru yaşamaları lazım.

Kafasına takıldığı bir şey olup olmadığını da sorabilirsin.

Geçmişten yapmak isteyip de yapamadığı

Veya yapıp da içinde uhde kalan bir şeyler.

Ama tutup da hasta biriyle tartışma dinin saçmalık olup olmadığını

Gerekirse palyaço ol farketmez.

Ama usulüne göre yap da adam veya kadın "bu bunu ben hastayım diye yapıp benle dalga geçiyor" diye düşünmesin.

Onun korktuğu şey cehenneme gitmek ve sonsuz acı çekmek.

Tarafsız gözle bunun imkansızlığını ona anlat.

Kaldı ki yukarıdaki konuları kesinlikle kendin başlatma (sanki yarın ölecekmiş gibi bir tuhaflık olur)

O kendisi o konulara girer.

Konulardan uzaklaştırmaya çalışman fayda etmez.

Çünkü illaki bu eksende konuşacak.

Bu eksende hissedecek.

Mecburen konu buralara kayacak yani.

Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun...

O dilindeki, teselli cümleleri, hastalığını Allaha yıkma çabası...

Yoksa ki her insan kurtulmak için mücadele eder, Allaha teslimiyet değil o, sadece çaresizliğini Allaha yıkmak...

Sitelerde Paylaş

Kanser olan bir arkadaşımın olması onun ölümü için kendimi psikolojik olarak hazırlamama sebebiyet verirken , ona da teselli edicilikten ziyade durumu kabullenip ya savaşmasını ya da ölüme kendini hazırlamasını söylerdim.

Daha açık konuşursam kanser olan bir arkadaşımın ölecek olması beni çok sarsacak birşey olmadığı için benim için çok büyük sorun teşkil etmeyecektir.

Fakat bunu din konusuna getirme saçmalığını anlayabilmiş değilim. Başlık sahibine bunu izhar ederim :)

Sitelerde Paylaş

Hastaneden şimdi geldim..Asla konuyu din konusuna getirmedim..Benim kızgınlıgım onun teslimiyetineydi..Ama sonucta onun bilecegi bir sey ..

Evet onu kandırdım.Beraberken yaptıgımız güzel olayları anarak yine onları yapıcaz bak çabuk toparla dedim...Güldük..

Psikolojımı düzelttın dedi ama zor dayanıyordum..Agrı çektiğinde inlemesi çok kötü...hele çaresiz kalmak daha beter..

Belkşde bu bir haftalık ilaç tedavi bir işe yarar..Umarım şansı yolunda gider..

Sitelerde Paylaş

Hastaneden şimdi geldim..Asla konuyu din konusuna getirmedim..Benim kızgınlıgım onun teslimiyetineydi..Ama sonucta onun bilecegi bir sey ..

Evet onu kandırdım.Beraberken yaptıgımız güzel olayları anarak yine onları yapıcaz bak çabuk toparla dedim...Güldük..

Psikolojımı düzelttın dedi ama zor dayanıyordum..Agrı çektiğinde inlemesi çok kötü...hele çaresiz kalmak daha beter..

Belkşde bu bir haftalık ilaç tedavi bir işe yarar..Umarım şansı yolunda gider..

Onun Allah'a sığınması teslimiyet falan değil Sevgili Selection. Onunki basit bir savunma mekanizması.

Bırak Allah'a sığınsın, bir de "neden beni buldu, neden ben?" süreciyle boğuşmasın. Ona göre Allah'ın takdiri bu ve eğer ölecekse de yapacak bir şey yok. Kader..

Aslında böyle düşünmeleri bile ölmek istemediklerinin, kanserle savaşmak için yardım ve destek beklediklerinin gizli ifadesi.

Sen ise onun öleceğini ondan önce kabullenmişsin "onu kandırdım" demişsin. Kanserin artık hemen her türü erken teşhiste kolaylıkla hallediliyor, biliyorsun. İleri safhada bile iyileşebilen pekçok kanser türü ve vakası var.

Ona mutlaka moral aşılayın, mümkünse psikolojik destek almasını sağlayın. Kanser hastaları hastalıklarını ilk öğrendiklerinde çok acı çekiyor, uzun süre de altından kalkamıyor. Moral, strese ve depresyona girmesi riskini epeyce hafifletecektir. Kanserli hastalar üzerinde yapılan çalışmalar, hastanın tedaviye inandığı ve umudunu koruduğu sürece daha uzun yaşama eğilimi gösterdiğini bildirmiştir. Tedaviye "olumlu hazır oluşluk ve beklenti" iyileşme sürecini de hızlandırır.

Çok geçmiş olsun. Umarım iyileşir..

Bu süreçte onun inançlarına sığınması doğal. Kötü bir şey de değil.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşınıza geçmiş olsun diliyorum.

Teslim kelimesi zaten İslam kelimesinden gelir.Buradaki teslimiyet pes etmekten çok olağan sürece olan bağlılığın ifadesi olsa gerek.Yani arkadaşınız pes etmiyor.İsyan durumundada değil.Bir inanç tartışması yerine arkadaşınızın moralini yükseltio mücadelesinde ona yardımcı olun.

Selam.

Sitelerde Paylaş

eğer hastalığı geçer de düzelir se ona gerçeği anlatırsın, dinin bir yalan olduğunu vs ama şimdilik en güzelini yapmışsı geçmiş olsun.. eğer ümid kesik vaziyette ise ve de acılarını hafifletmek istiyorsan ben ona 'hastalar risalesi' ni temin edip ulaştırmanı tavsiye ederim.. hiç olmaz sa son günlerini rahat geçirsın hastalığına şükretsin..

Sitelerde Paylaş

eğer hastalığı geçer de düzelir se ona gerçeği anlatırsın, dinin bir yalan olduğunu vs ama şimdilik en güzelini yapmışsı geçmiş olsun.. eğer ümid kesik vaziyette ise ve de acılarını hafifletmek istiyorsan ben ona 'hastalar risalesi' ni temin edip ulaştırmanı tavsiye ederim.. hiç olmaz sa son günlerini rahat geçirsın hastalığına şükretsin..

Hastalığa şükretmek ? '' Hasta risalesi '' ? Dostum sorunlu musunuz siz ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...