Jump to content

Bir Agnostik'in dramı.

Recommended Posts

İnsanlar ikiye ayrılır: Ateist olanlar ve olmayanlar.

Ateistler algıları en açık olanlardır, gerçeklik algıları üst düzey çalışır, hiç depresyona girmezler çünkü kesinlikle çok akıllı ve güçlüdürler (çünkü onların beyinleri özel kurgulanmış gibi kusursuzdur, hiçbir hormon bir an bile sekmez, hep aynı seviyede ve düzende salgılanır), çözemedikleri hiçbir problem olamaz, müthiştirler. Süper insanlardır ateistler.

Non-theistler de dahil olmak üzere geri kalan herkesi at çöpe gitsin.

Non-theistler gerçeklik algısından yoksun, kafası çalışmayan; eşek gibi güdülmesi, düşüncelerinin asla ve kat-a ciddiye alınmaması gereken insanımsılardır. Ateistler onların hiçbir düşüncesini ciddiye alıp tartışmamalıdır bile.

Hiç, bir ateistle bir agnostik veya bir panteist bir olur mu? Olmaz.

Aklıma ne geldi... Neden geldiyse?...

ZÜMER 9. ...De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu, ancak akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsanlar ikiye ayrılır: Ateist olanlar ve olmayanlar.

Ateistler algıları en açık olanlardır, gerçeklik algıları üst düzey çalışır, hiç depresyona girmezler çünkü kesinlikle çok akıllı ve güçlüdürler (çünkü onların beyinleri özel kurgulanmış gibi kusursuzdur, hiçbir hormon bir an bile sekmez, hep aynı seviyede ve düzende salgılanır), çözemedikleri hiçbir problem olamaz, müthiştirler. Süper insanlardır ateistler.

Non-theistler de dahil olmak üzere geri kalan herkesi at çöpe gitsin.

Non-theistler gerçeklik algısından yoksun, kafası çalışmayan; eşek gibi güdülmesi, düşüncelerinin asla ve kat-a ciddiye alınmaması gereken insanımsılardır. Ateistler onların hiçbir düşüncesini ciddiye alıp tartışmamalıdır bile.

Hiç, bir ateistle bir agnostik veya bir panteist bir olur mu? Olmaz.

Aklıma ne geldi... Neden geldiyse?...

ZÜMER 9. ...De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu, ancak akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür.

Bu dediklerimi sanki götümden uydurup diyormuş gibi bir havaya sokmuşsun beni.

Teist yazıtlardan da örnek verdin.

Müslümanlığın tuttu diyon yani.

Durum öyle değil canım.

Durum aynen senin yukarıda dalgaya alarak yazdığın cümlelerdeki gibidir.

Pazara gidince lekeli patatesi seçiyon mu?

Defolu mal alıyon mu?

Bozuk ve sürekli kayan görüntülü tv izliyon mu?

Bütün bunları yapmıyon tabii.

Ama iş insana geldiğinde, humanistliğiniz tutuyor.

O da lafta.

Deist denilen defolu bilinç bir sorumlu üstün akıl sanrısına sahip.

Panteist denilen defolu bilinç voltrancılık oynuyor.

Agnostik denilen defolu bilinç bilemem ki diyor. Ya da belki diyor.

Ve senin gibi defolu bilinçte o adamlara avans veriyor.

Sanki ne sana karı varmış gibi.

Teistler taş atarken çocuk gibi senin eteğinin altına saklanıp sırtına biniyorlar.

Sen de bana gelmiş yaşam dersi veriyorsun.

Deistin, Panteistin, Agnostikin, Edicinin, Büdücünün, Kuklacının tamamının bilinçlerine kefil misin?

Kefil olsaydın adın ateist olmazdı.

O halde bana ne dersi veriyorsunuz madame?

Sitelerde Paylaş

Bu dediklerimi sanki götümden uydurup diyormuş gibi bir havaya sokmuşsun beni.

Teist yazıtlardan da örnek verdin.

Müslümanlığın tuttu diyon yani.

Dur şimdi, aklıma gelmişken söyleyeyim.

Ben senin müslüman ateist olduğunu düşünmedim hiç. Yani yukarıdaki ayeti verme nedenim sana böyle bir göndermede bulunmak değildi. Buna inanmanı isterim.

Hatta ben başından beri, senin pekçok konudaki net üslubunu çok beğenir, manipüle olmadığını görür, kanıksanmış arızaları kanıksamamakta direndiğine tanıklık eder dururum.

O ayet seni okur okumaz aklıma geldi. Ateizm din gibi bir şeye dönüştü gözümde (aslında senin gözünden görünendi o), ateist olmayanların hepsi ateist cehenneme gitmeli gibi geldi. Sen ateist olmayanı insandan bile saymıyorsun.

Sapla samanı çok karıştırıyorsun bence. Kafede din dışındaki herhangi bir konuda bile konuşrken, panteist veya agnostik olduğunu bildiğin kişiye "senin gerçeklik algın bozuk, bu konuda fikir yürütemezsin" diyebiliyorsun..

Manyak mısın sen?

Durum öyle değil canım.

Aynen öyle canım.

Durum aynen senin yukarıda dalgaya alarak yazdığın cümlelerdeki gibidir.

Pazara gidince lekeli patatesi seçiyon mu?

Defolu mal alıyon mu?

Bozuk ve sürekli kayan görüntülü tv izliyon mu?

Bütün bunları yapmıyon tabii.

Ama iş insana geldiğinde, humanistliğiniz tutuyor.

O da lafta.

Yahu sen hiç herhangi bir ateistle veya pantesitle tanışmadın mı, konuşmadın mı, düşüncelerini duymadın mı, okumadın mı?

Agnostikler hiçbir Tanrı'ya inanmaz, "Tanrı yoktur" kabulü ile yaşarlar.

Saçma bir "bilinemez" düşünceleri olması bana da çok saçma geliyor. Yetersiz buluyor ve ne idüğü belli bir fikre (Tanrı'dan bahsediyorum) ihtimal tanımaları ve bunu da bilimsel duruş olarak savunmaları silik bir tavır olarak görünüyor.

Bilim Tanrı'yı falan takmıyor ki.. İlgilenmiyor bile. Ama bu arkadaşlar "bilimsel duruş" diyerek dinle ve Tanrı ile ilgili fikir yürütüp ihtimal tanıyor. Zararlı bence.

Panteist ise başka. Onların Tanrı'sı evrenin, doğanın kendisi. Yani doğaya bir bilinç atfediyorlar ama oturup da tapınmıyorlar, düşünmüyorlar. Onlar da bir tür ateist işte.

Sen şimdi kalkıp bu insanları nasıl olur da teistlerle bir tutabilirsin? Nasıl bunca aşağılayıp konuşma ve fikir yürütme hakları olmadığını söylersin? Tek nedeni kesin olarak "Tanrı yok" dememeleri.

Bu insanlar zaten Tanrı'sız yaşıyorlar.

Ayrıca hümanist mümanist değilim. Hiçbir zaman inanmadığım yapay bir eğilimdir o.

Deist denilen defolu bilinç bir sorumlu üstün akıl sanrısına sahip.

Panteist denilen defolu bilinç voltrancılık oynuyor.

Agnostik denilen defolu bilinç bilemem ki diyor. Ya da belki diyor.

Ve senin gibi defolu bilinçte o adamlara avans veriyor.

Sanki ne sana karı varmış gibi.

İyi ya işte, panteist voltrancılık oynuyorsa, sen de onun elindeki kılıçtan düşmanına fırlattığı ışın/ışık/ateş.. her ne ise, o ol bazen..

Agnostik için Tanrı'sız taraf ol. Bırak kullansınlar ateisti. Ne zararı var?

Biz onlarla da tartışırız elbette, biz Tanrı'ya inanmıyor ve var olmasına ihtimal de tanımıyoruz çünkü. Bu fark tartışılabilir, tartışılıyor da. Ben pek fazla tercih etmem çünkü sonucu olmayan tartışmalardır onlar.

Hatta kişisel olarak ben, masum inanırlarla da uğraşmam. Benim sıkıntım genel olarak yobazlarla, din dayatanlarla, gelip burada din satanlarla. Onlardan fırsat bulup da diğerleriyle tartışamadık pek.

Teistler taş atarken çocuk gibi senin eteğinin altına saklanıp sırtına biniyorlar.

Sen de bana gelmiş yaşam dersi veriyorsun.

Deistin, Panteistin, Agnostikin, Edicinin, Büdücünün, Kuklacının tamamının bilinçlerine kefil misin?

Kefil olsaydın adın ateist olmazdı.

Ben ateistin de kefili olmam ki. Bilinç dediğin şey öyle Tanırı'ya inanmıyor olunca kendiliğinden açılıp gelişen bir şey değil ki. Ne manyak, ne cahil, ne pis ateistler gördüm burada.

Reenkarnasyona inanan ateist gördüm.. Büyüye inanan.. Bunlar açık ve net olarak "Tanrı yoktur" diyordu mesela..

O halde bana ne dersi veriyorsunuz madame?

Estağfurullah monsieur...

Ne haddime?

Sitelerde Paylaş

Ateizm inançsızlığın dinidir, düyanın başında ve sonunda olmayacak insan için sadece inançtır...Yenilmez Güneş.

ateizm bir felsefedir.din değildir.

Sitelerde Paylaş

İyice kafamız karıştı yahu.

Wikideki tanım iyidir bence

Tanrıya veya ruhsal varlıklara olan metafizik inançların reddedilmesi. Var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir düşünce akımıdır.

Ateistler; bazen "tanrıtanımaz" kelimesiyle anılsalar da, bu isimlendirme var olan bir tanrıyı reddetme fikrine atıfta bulunduğu için ateistler tarafından kabul görmez. Ateizm inanç koşullanmalarını, hayali yaratıkları ve olayları reddeder. Ateist bakış açısıyla tanrının yanı sıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhani varlıklar da reddedilir.

Bence budur gerisi artık gider ideoloji emrettiği için ateist olandan gençlik rüzgarları ile ateist olana karizma için kızların yanında ateist olana arap kültürüne kızdığı için ateist olana kadar uzar

Sitelerde Paylaş

militan agnostik/panteistleri sevmedim gibi, bunlara karşı aynı şiddetle yapılan eleştirileri de sevmem.

Bir agnostik çıkıyor "ateistler tü kaka" diyor,

Ardından bir ateist çıkıyor "agnostikler tü kaka" diyor.

Arada ki farkı bulana margarin alacağım...

Ha birde işin şu boyutu var bir agnostik bu fikrini savunurken "şüpheci" olduğunu vurgulayarak ateizmi eleştirebilir,

ama bir ateist körü körüne ateizmi savunuyorsa oradan kaçacaksın abi.

Ateizmle/Agnostizm birbirinden çok farklı duruşlar değildir.

Karşı karşıya değil, daha çok omuz omuza konumlanmıştır diye düşünürüm hep.

Ha ya ben ikisinide bilmiyorum, ya da burada başka bir sorun var.

Sitelerde Paylaş

Birde tanımlara fazla takmış gördüm sizi, şurayı iyi bir etüt etmenizi öneririm sayfalarca kitap karıştırıp elde edebileceğiniz bilginin "sadeleştirilmiş" değil, yoğunlaştırılmış hali şuradır.

http://www.ateistfor...showtopic=41940

ateizm bir felsefedir.din değildir.

Ateizm evreni açıklamaya çalışan bir felsefi akım mıdır? Ateizm dünyayı açıklama iddiasında olan bir dünya görüşü ya da bir felsefi akım değildir. Ateistler dünyayı açıklama ile ilgili konularda birbirlerinden farklı görüşlere sahip olabilirler. Bir tibet rahibi, bir marksist, bir üniversite profesörü veya dünyadaki pek cok sırrı uzaylılarla açıklayan "yeni çağ" inanç sistemlerinden birine mensup bir kişi dünyanın açıklamasi ile ilgili pek çok noktada birbirlerinden çok farklı, hatta belki taban tabana zit düşüncelere sahip olabilirken, pekala da "ateizm" noktasında birleşiyor olabilirler. Dolayısıyla ateizmin ortak bir dünya açıklaması, değerler sistemi ya da ahlak felsefesi yoktur. Ateistlerin Tanrı konusu hariç diğer felsefi konulara ilişkin ortak bir dünya görüşü olmak zorunda değildir. Fakat ateistlerin büyük çoğunluğu bilimsel/materyalist dünya görüşüne sahip kişilerdir ve dünya ve evren açıklamaları konusunda çağdaş bilimin bulgularını kullanırlar. Dolayısıyla temel felsefi sorulara bilimin cevap verebildiği ölçüde cevap verirler. Başka bir ifadeyle, ateistler evrenin kökeni, canlılığın ortaya çıkışı, hayatın anlamı gibi temel felsefi konularda verilmesi gereken cevapları bilime havale etmişlerdir. http://www.ateistfor...showtopic=41940

Birde zamanında şöyle demişiz;

Ateizm nedir? Ne değildir?

tarihinde UluCuvcuv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Birde tanımlara fazla takmış gördüm sizi, şurayı iyi bir etüt etmenizi öneririm sayfalarca kitap karıştırıp elde edebileceğiniz bilginin "sadeleştirilmiş" değil, yoğunlaştırılmış hali şuradır.

http://www.ateistfor...showtopic=41940

Ateizm evreni açıklamaya çalışan bir felsefi akım mıdır? Ateizm dünyayı açıklama iddiasında olan bir dünya görüşü ya da bir felsefi akım değildir. Ateistler dünyayı açıklama ile ilgili konularda birbirlerinden farklı görüşlere sahip olabilirler. Bir tibet rahibi, bir marksist, bir üniversite profesörü veya dünyadaki pek cok sırrı uzaylılarla açıklayan "yeni çağ" inanç sistemlerinden birine mensup bir kişi dünyanın açıklamasi ile ilgili pek çok noktada birbirlerinden çok farklı, hatta belki taban tabana zit düşüncelere sahip olabilirken, pekala da "ateizm" noktasında birleşiyor olabilirler. Dolayısıyla ateizmin ortak bir dünya açıklaması, değerler sistemi ya da ahlak felsefesi yoktur. Ateistlerin Tanrı konusu hariç diğer felsefi konulara ilişkin ortak bir dünya görüşü olmak zorunda değildir. Fakat ateistlerin büyük çoğunluğu bilimsel/materyalist dünya görüşüne sahip kişilerdir ve dünya ve evren açıklamaları konusunda çağdaş bilimin bulgularını kullanırlar. Dolayısıyla temel felsefi sorulara bilimin cevap verebildiği ölçüde cevap verirler. Başka bir ifadeyle, ateistler evrenin kökeni, canlılığın ortaya çıkışı, hayatın anlamı gibi temel felsefi konularda verilmesi gereken cevapları bilime havale etmişlerdir. http://www.ateistfor...showtopic=41940

Birde zamanında şöyle demişiz;

Ateizm nedir? Ne değildir?

Bana bak.

Ateistlere sıkça sorulan sorular vs linki ne diye veriyon bana?

Sen kendin oku.

Herkesin beyaza mor dediği yerde beyaza beyaz demenin abartılacak bir şey olmadığını savunan adam hastadır.

Sitelerde Paylaş

Bana bak.

Ateistlere sıkça sorulan sorular vs linki ne diye veriyon bana?

Saçmaladığın, klasik temel soruların cevaplarına bile vakıf olamadığın için olabilir mi sence?

Sen kendin oku.

Ben sık sık okuyorum orayı zaten.

Sitelerde Paylaş

yazık hayvancağıza(:

siz sahiden megolamansınız,bi kanıya varmak için karşı taraftan bunun aksini ispatlamanız gerek,yok biz şöyleyiz ateistler eşeğe biner,müslüman eşek olur,biz aklımızı kullanıyoruz akıllıyız,peki mübarek bunu kim diyor sen/siz?

ayıp vallahi,akıllı adam zaten bunları demez ^_^

ha yoksa noter huzurunda tescillendimi tüm bunlar hehe(:

Sitelerde Paylaş

yazık hayvancağıza(:

siz sahiden megolamansınız,bi kanıya varmak için karşı taraftan bunun aksini ispatlamanız gerek,yok biz şöyleyiz ateistler eşeğe biner,müslüman eşek olur,biz aklımızı kullanıyoruz akıllıyız,peki mübarek bunu kim diyor sen/siz?

ayıp vallahi,akıllı adam zaten bunları demez ^_^

ha yoksa noter huzurunda tescillendimi tüm bunlar hehe(:

Makbile.

Sen yanlıştasın.

Bırak noteri 3 yaşındaki çocuk bile bunu teciller.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...