Jump to content

Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

Recommended Posts

• İleti 142
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ha gayret biraz daha ileri gidin. Zaman yoksa madde de yoktur. Çıkarsaması önünüzde durmaktadır.

Aslında hiçbirimiz yokuz. ))))

Sevgiler.

Zırvalamanın anlamı yok drekinci.

Zamanın yokluğu ile maddenin yokluğu diye bir şey yok. Böyle bir çıkarsamada yok. Ama şöyle bir şey var:

http://www.ditext.com/mctaggart/time.html

http://classic-web.archive.org/web/20071204210348/http://www.onphilosophy.co.uk/time_-_a_dialogue.html

Bunlardan daha başka şeylerde var.

Belki o kadar düşünmemize rağmen geçmişe gitmenin bir yolunu bulamıyor oluşumuz sırf bu yüzden olmasın? Bir düşün ve taşın bakalım. Şunuda al, belki arada lazım olur:

S__rt_Ka____y__c_4a646764ab99c.jpg

Bu arada bana cevap vermeye çıkma, "kaşıntın için odunum var tabii." olur cevabım :) Zira benim bu mevzulara girmeye hiç niyetim yok. Daha doğrusu arzu, emel ve mecalim yok. Aranızda anlaşın, ben gerekirse sopayı getiririm :)

Sitelerde Paylaş

Ha gayret biraz daha ileri gidin. Zaman yoksa madde de yoktur. Çıkarsaması önünüzde durmaktadır.

Aslında hiçbirimiz yokuz. ))))

Sevgiler.

Biz maddeden bağımsız, maddeye hükmeden zamandan bahsediyoruz. Öyle bir zaman yok...

Sana göre var mı?

Sitelerde Paylaş

Bir soru daha var . Zamanı durdurmak mümkün mü ? Bu daha önce hiç yanıtlandı mı ?

Maddedeki hareketi durdurmak mümkün olursa. Zaman da durur.

Teorik olarak, Mutlak sıfır derecede maddedeki hareket, atom ve elektron hareketleri de durur ve atomda hiçbir değişiklik gözlenmez. Böyle bir madde için zaman durmuştur. Böyle bir madde yine teorik olarak yok olmuştur. Çünkü varlığına ilişkin en küçük bir hareket saptayamamaktayız. Olmayan bir maddenin, geçmişi de şimdisi de, geleceği de olmaz.

Sevgili anibal kaşıntı değneğini beğendim. Şöyle sol küreğimin altını kaşıyıver bizahmet. ))

Bir hareket olur, olması bir kereliktir. olur ve biter. Bir daha aynı hareketin olması ancak tekrardır. Tarih tekerrür eder. Ama tarihe geri dönülmez.

Hacının mantığına göre, geçmişe dönülemeyeceğine göre, o halde geçmiş de yoktur. Geleceğe gidilemeyeceğine göre gelecek yoktur diyor ya, bu da o hesap.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Teorik olarak, Mutlak sıfır derecede maddedeki hareket, atom ve elektron hareketleri de durur ve atomda hiçbir değişiklik gözlenmez. Böyle bir madde için zaman durmuştur. Böyle bir madde yine teorik olarak yok olmuştur. Çünkü varlığına ilişkin en küçük bir hareket saptayamamaktayız. Olmayan bir maddenin, geçmişi de şimdisi de, geleceği de olmaz.

Sevgili anibal kaşıntı değneğini beğendim. Şöyle sol küreğimin altını kaşıyıver bizahmet. ))

Bir hareket olur, olması bir kereliktir. olur ve biter. Bir daha aynı hareketin olması ancak tekrardır. Tarih tekerrür eder. Ama tarihe geri dönülmez.

Hacının mantığına göre, geçmişe dönülemeyeceğine göre, o halde geçmiş de yoktur. Geleceğe gidilemeyeceğine göre gelecek yoktur diyor ya, bu da o hesap.

Sevgiler.

Doğası gereği maddenin hareketi durmaz. Elektronlar her zaman hareket halinde olacaklardır.

Geçmişe dönülememesi, geçmişin olmadığı anlamına gelmez.

Geçmiş bir zorunluktur. Evrende zaman bilgi olarak birikir.

Geçmiş bilgidir.

Şimdiki zaman fizik olarak mümkün değildir. Çünkü o zaman anında geçmiş zaman olmaktadır.

Gelecek zaman ise kuramsal olarak mümkündür. Planck zamanının katlarıdır gelecek zaman.

Ama geleceğinin bir garantisi yoktur.

Sitelerde Paylaş

Aradan geçen süre olarak bilinir.

Geçmişi, geleceği, şimdiki zamanı yoktur.

Zamanı, yine zaman ile tanımlamaya çalışıyorsun. Zamana süre demekle zaman tanımlanmaz. Zaman maddenin hareketinden türemiş bir olgudur. maddenin hareketinin algılanması, farkına varılmasıdır. Bu tanım bilimsel olarak yeterlidir. Bir hareketin başlangıç ve bitiş noktalarına biz karar veriyoruz. Bu aralık içinde ele alacağınız her nokta o hareketin şimdisi olur. O nokta anında geçer, geçmiş olur ama şimdiler boş kalmaz yerini yeni şimdiler doldurur. Yeni şimdiler de okus pokus ile oluşmaz. Daha önce oluşmuş bir hareketin sizin şimdi'nize dahil olmasından oluşur.

Özetle; bir hareket silsilesi, geçmiş de şimdiyi de geleceği de barındırır.

Temcit pilavi gibi hep aynı şeyi tekrarlıyorum.

Benden bu kadar.

Şimdi ve geleceğe hala yok demekte ısrar ediyorsanız sizin bileceğiniz iş.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Zamanı, yine zaman ile tanımlamaya çalışıyorsun. Zamana süre demekle zaman tanımlanmaz. Zaman maddenin hareketinden türemiş bir olgudur. maddenin hareketinin algılanması, farkına varılmasıdır. Bu tanım bilimsel olarak yeterlidir. Bir hareketin başlangıç ve bitiş noktalarına biz karar veriyoruz. Bu aralık içinde ele alacağınız her nokta o hareketin şimdisi olur. O nokta anında geçer, geçmiş olur ama şimdiler boş kalmaz yerini yeni şimdiler doldurur. Yeni şimdiler de okus pokus ile oluşmaz. Daha önce oluşmuş bir hareketin sizin şimdi'nize dahil olmasından oluşur.

Özetle; bir hareket silsilesi, geçmiş de şimdiyi de geleceği de barındırır.

Temcit pilavi gibi hep aynı şeyi tekrarlıyorum.

Benden bu kadar.

Şimdi ve geleceğe hala yok demekte ısrar ediyorsanız sizin bileceğiniz iş.

Sevgiler.

Ben zaman yok derken neden ve nasıl yok dediğimi de açıklıyorum.

Sen zaman var derken, yeterince açıklama yapmıyorsun.

Aramızdaki fark bu...

Bize hala şimdik zamanın tanımını yapacaksın.

Maddenin hareketi zamanı oluşturuyor. Bunu kabul ediyoruz.

Ama bu zaman geleceğe ait değildir. Şimdiki zaman da değildir. Geçmişe aittir.

Buna mantıklı bir itiraz getirebilmiş değilsin.

İtiraz etmiş olmak için itiraz ediyorsun.

Sitelerde Paylaş

?

Biraz da pratik yönünü merak ediyorum . Madde hareketten yoksun olunca onun için zaman diye bir kavram olmayacaktır tamam . Peki nasıl yok oluyor ? Yok olmaktan kasıt ne ?

Sitelerde Paylaş

?

Biraz da pratik yönünü merak ediyorum . Madde hareketten yoksun olunca onun için zaman diye bir kavram olmayacaktır tamam . Peki nasıl yok oluyor ? Yok olmaktan kasıt ne ?

Maddenin hareketini bizler bir yönden zaman olarak algılıyoruz. bir başka yönden de enerji. Maddenin hareketi aynı zamanda madedeki enerjiyi de içerir. Mutlak sıfıra kadar soğutmak tüm enerjisini almak yok etmek demektir. Yok olmaktan kasıt hiçbir şekilde varlığını açığa çıkaracak veri, bulgu vs nin dışarıya kaçmaması demektir. Bir şeye var diyebilmek için en azından ölçülebilir, fark edilebilir bir özelliğini tespit edebilmemiz gerekir. Var olup ta böyle bir özellik göstermeyen şey teorik olarak yok demektir. Big bang öncesi evren böyle bir durumda olmuş olabilir. Bu hareketsizlik bozulduğunda, domino etkisi gibi evrenin her yeri bir anda var olmuş olabilir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sanırım bir takım yanılsamalar devam ediyor.

Herhangi bir maddeyi alıp mutlak sıfıra kadar soğutmak, onu hareketsiz hale getirmez. Zira hareket göreli bir kavramdır ve etrafındaki her şey hareket ediyor olacağı için, o da hareket halinde olacaktır.

Ancak tüm maddeyi yani tüm kainatı mutlak sıfıra getirmeyi düşünebilirsiniz. Fakat bu bile maddenin hareketsizliğini sağlayamayabilir.

Sitelerde Paylaş

Ben zaman yok derken neden ve nasıl yok dediğimi de açıklıyorum.

Sen zaman var derken, yeterince açıklama yapmıyorsun.

Aramızdaki fark bu...

Bize hala şimdik zamanın tanımını yapacaksın.

Maddenin hareketi zamanı oluşturuyor. Bunu kabul ediyoruz.

Ama bu zaman geleceğe ait değildir. Şimdiki zaman da değildir. Geçmişe aittir.

Buna mantıklı bir itiraz getirebilmiş değilsin.

İtiraz etmiş olmak için itiraz ediyorsun.

Şimdiki zamanın da, gelecek zamanın da tanımı ve ne olduğu alıntıladığın iletimde var. Yeterince açık. Anlamıyorsan ben ne yapayım.

Bir daha oku, bir daha. Anlayıncaya kadar.

Asıl senin şimdinin ve geleceğin olmadığına ilişkin mantıklı bir açıklaman yok. Öyle; ben dedim oldu ile olmaz. Yok demekle şimdi ve gelecek yok olmaz. Geçmişin zaten şimdilerin birikimi olduğunu kendinde kabul ediyorsun. Şimdi yaşanır anında geçmiş olur ve geçmişte birikir. Gelecek mutlaka gelir. Gelmezse şimdi de geçmiş de yok olur.

Bu kadar açık şeyi sürekli tekrarlatıp durma.

İdiot olmadığını biliyorum.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

zamanda yolculuk yapabilmek için çok hızlı giden bir araca ihtiyacımız var...

ışık hızına yakın bir hıza çıkabilmesi lazım...

öyle olursa biz bu araçla bir yolculuğa çıkarız gezeriz dolaşırız güzel güzel onyıl yirmi yıl...

dünyaya döndüğümüzde yüz yıl yahut bin yıl geçmiş olur...

dünyadaki geleceğe gitmiş oluruz...

böyle oluyormuş ...

Sitelerde Paylaş

Geçmişse yolculuk bence imkansız. %1 bile ihtimali yok. Big bang oluur ve "time begins" yani zaman başlar büyük patlamayla birlikte madde de oluşmuş olduğu için diye varsayıyorum. Sadece zamanı yavaşlatmak mümkün görünüyor bildiğim kadarıyla. Işık hızını geçtiğin anda veya ışık hızına ulaştığın anda zaman yavaşlıyor ve madde de uzuyordu bir yerde okumuştum. Yanlışsam düzeltiniz.

sonuç olarak, madde geriye dönemeyeceği için big bangle başlayan süreçte, zamanda da geçmişe yönelik herhangi bir yaptırım uygulanamaz.

Sitelerde Paylaş

Şimdiki zamanın da, gelecek zamanın da tanımı ve ne olduğu alıntıladığın iletimde var. Yeterince açık. Anlamıyorsan ben ne yapayım.

Bir daha oku, bir daha. Anlayıncaya kadar.

Asıl senin şimdinin ve geleceğin olmadığına ilişkin mantıklı bir açıklaman yok. Öyle; ben dedim oldu ile olmaz. Yok demekle şimdi ve gelecek yok olmaz. Geçmişin zaten şimdilerin birikimi olduğunu kendinde kabul ediyorsun. Şimdi yaşanır anında geçmiş olur ve geçmişte birikir. Gelecek mutlaka gelir. Gelmezse şimdi de geçmiş de yok olur.

Bu kadar açık şeyi sürekli tekrarlatıp durma.

İdiot olmadığını biliyorum.

Sevgiler.

Hacının anlatmasına göre, ki mantıklı, herhangi bir haraket oluştuktan sonra biz onu algılıyoruz.

Mesala bir yere baktığımızda önce görüntüyü alıyoruz sonra beynimiz onu işliyor, yani o görüntü bir kaç salise geçmişten geliyor bize.

Bu bir ses duyduğumuzda da geçerli, önce sesi duyuyor sonra sesi oluşturan etkenler oluşmuyor, tam tersi, önce ses oluşuyor sonra biz onu duyuyoruz.

Aynı durum ışık içinde geçerli, yani önce ışık çıkıyor biz o ışığı ışık çıktıktan sonra algılıyoruz.

Yani bütün veriler birkaç salise geçmişten geliyor ve hepimiz geçmişte yaşıyoruz.

tarihinde BOSS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani bütün veriler birkaç salise geçmişten geliyor ve hepimiz geçmişte yaşıyoruz.

Çevremizi zaman kayıpları ile algılamamız geçmişte yaşadığımız anlamına gelmez . Hepimiz anı yaşıyoruz . Şu tuşlarına dokunduğum klavye bile anı yaşıyor . Ama ben ona dokunduktan saliseler sonra dokunduklarımı ekrana yansıtıyor , ekranda saliseler sonra bana ulaştırıyor . Bende saliseler sonra bu görüntüyü algılıyorum .

Aradan zaman geçse de ben bu zaman diliminde her anı yaşıyorum .

Sitelerde Paylaş

Aslında zaman yolculuğu diye bir şey yoktur. Olamaz da.

Yolculuk geriye dönüşü olan bir durumdur.

İzmire yolculuğa çıkarsınız ve isterseniz geri dönebilirsiniz.

Ya da Neptüne gidersiniz. Ömrünüz yetmese bile geri dönme imkanınız vardır.

Zaman öyle değildir.

Zaman her madde için tekil değildir.

Her maddenin zamanı farklıdır.

Biz kendi zamanımızı yaşarız.

Ama aynı hızda hareket ettiklerimiz için zaman bize tekil olarak görünür. (öyle zannederiz)

Aradaki ufacık piko saniyelik hatta bunun belki milyarda birlik farkı algılayamamızdandır.

Biz, etrafı maddelerin yansıttığı veya doğrudan yaydığı enerjiyle algılarız.

Enerjinin yayılım hızı enerjinin çeşidine göre değişir.

Mesela şimşekler bunun en güzel örneğidir.

Şimşek çakar, bize ışığı görünür, sonra sesi gelir.

Aslında ışığı bile gecikmeli gelir. Ama onu farkedemeyiz.

O nedenle biz, bize gelen bilgileri algılarız.

Bize o anki durumunu belli eder madde.

Bir fotoğraf gibi. Donmuş bir kare verir.

O yüzden geçmişte yaşamıyoruz.

Zamanı gecikmeli algılıyoruz.

Geçmişin bilgileri de evrende kayıtlıdır zaten.

Siz kendi hızınızı arttırırsanız etraftaki maddelerin zamanını farklı algılamaya başlarsınız.

Yan yana giden iki araba gibi düşünürsek.

Bizim bindiğimiz arabayla diğer araba aynı hızda gidiyorsa, aramızdaki hız farkı sıfırdır.

Etrafa bakınca aynı maddeleri görürüz.

Biz gaza basıp hızlanırsak onu geçeriz ve aramızdaki hız da artar.

Maddelerin geçişi daha hızlı olur.

bu da bir anda 3000 yılına gittiğimiz anlamına gelmez.

Biz 3000 yılını geride bıraktığımız aracın hızını referans alarak söylediğimizdendir.

Bizim için 1000 yıl geçmedi. O araç ile aramızda 1000 yıl mesafe kaldı.

Bizim için yine 50 yıl geçti. Hızlanmasaydık da 50 yıl geçmiş olacaktı.

Biraz karışık oldu galiba :)

tarihinde kaşif tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
O nedenle biz, bize gelen bilgileri algılarız.

Bize o anki durumunu belli eder madde.

Bir fotoğraf gibi. Donmuş bir kare verir.

O yüzden geçmişte yaşamıyoruz.

Zamanı gecikmeli algılıyoruz.

Geçmişte yaşayan biz değiliz elbette.

Bize ulaşan bilgi geçmişten geliyor.

Biz dünyayı geçmişten gelen bilgiler aracılığı ile görüyoruz.

Yani bizim yaşamımızı geçmişten gelen bilgiler yönlendiriyor.

Bunu dikkate alırsan biz geçmişte yaşamış sayılabiliriz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...