Jump to content

TANRI KESİNLİKLE YOKTUR!

Recommended Posts

Doğa bilimleri Tanrı ve türevleri ile ilgilenmez. Ölçülüp biçilemeyen, gözlemlenemeyen, kısacası bilimsel metodun uygulanabilir olmadığı hiçbir soyut kavram ya da iddiayla ilgilenmez. Bilimsel olarak "bilinemez"dir. Sorun tam da buradadır. Bilinemez demek, "bilemiyoruz, belki de vardır ama varlığını da yokluğunu da bilimsel metodlarla ıspatlamamız mümkün değildir" demek değildir.

Bilinemez demek, "bilimi hiç mi hiç ilgilendirmiyor, bizi bulaştırmayın" demektir.

Bir de sosyal bilimler vardır bildiğiniz gibi. İşte onlar, bu Tanrı denen kahramanla da dinlerle de ilgilenmiştir; nedir, nereden çıkmıştır, neden bu denli etkilidir, kökeni nerelere dayanır, milyonlarca yıldır nasıl aktarılmıştır ve nasıl tutunmuştur vb. her şeyi sormuş, araştırmıştır. Milyonlarca yıl geriye giderek ve doğa bilimleriyle işbirliği yaparak... (Burası çok önemlidir çünkü beynimizin bir de inanma eğilimi vardır ve

hiç de yabana atılır gibi değildir.)

Uzatmayacağım, hemen her inançsız bunlardan haberdardır. Ve bilir ki bir Tanrı yoktur, o nedenle de insanlığın ezici çoğunluğunun inandığı bu şeye inanmaz, o şey'in uyduruk bir masaldan ibaret olduğunu düşündüğünü belirtir ve "o nedenle inanmıyorum" der.

Peki ben bunca bilgiye, bunca netliğe karşın "Tanrı kesin olarak yoktur!" dediğimde, neden "cahil, bağnaz, yobaz, dindar" bir ateist oluyorum? Bir inançsızın bu basit gerçeği söyleme hakkı nasıl olmaz? Bu basit gerçeği bir inançsız söylemeyecekse kim söyleyecektir?

Eğer siz emin değilseniz, bunca bilgiye ve netliğe karşın teistik manipülasyonların etkisi altında, onların kelime oyunları ve bu saçmalığı binlerce yıldır dikte etmeleri sonucunda "bilim bu konuda yorum yapmaz ve bilinemeyeceğini söyler. O halde ben de bir noktada durmalı, kesin bir bilgiymiş gibi konuşmamalıyım. Çünkü o zaman dindar bir ateist olurum." diyorsanız, gidin kendinizi bir yerlerden aşağı atın bence. Valla...

Çünkü bu tavır, radikal bir inanırın Tanrı'yı empoze etmesinden daha tehlikeli, teizmi çok daha fazla besleyen ve yine onlar gibi bilimi alet eden bir tavırdır bana göre. Tanrı ya vardır, ya da yoktur. Ortası olmaz.

Teizm dünyanın canına okumuş, bilime musallat olup taciz etmiş, oraya kadar girip kötüye kullanmış ve kullanmaya da devam ediyor. İlginç olarak çoğu ateist de aynını yapıyor. Bilimin "bilinemez" demesini teiste yontuyor ve farkında bile değil.

Tanrı yok ki sen kalkıp da "bilinemez" diyorsun! Olmadığını sen bilmiyor musun?

Bilmiyorsan neden "inanmıyorum" diyorsun?

Bu durumda esas inanır sen olmuyor musun?

Bilimi kullanmayın. Ateizmi de kendinize amentü edip, düşünüp gelişmeye çalışan inançsızları sınırlamayın. Buna hakkınız bile yok. "Ateizm öyle der, ateizm ona kızar, ateizm buna karışmaz" gibi basit ezberlerle bir Tanrı'nın olmadığını savunamaz, kimselere bir şey anlatamazsınız. Bol bol teizmi güçlendirirsiniz, başka da bir şey olmaz.

Önce siz emin olmalı, ondan sonra karşınızdakine anlatmalısınız. Bu, savunduğunuz her şey için sözkonudur.

Benim bildiğim budur...

Ne tür bir ateist olduğum ya da olmadığım (az, çok, ılımlı, katı, azılı vs.) da zerre kadar umurumda değil doğrusu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 871
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 23.03.2011 at 16:40, CCR yazdı:

bugünlerde bu %100 tanrının olmadığını bilmek, faşistliktir ve fanatikliktir sayılıyor yetişin ey forumun ateist

ahalisi :D

Bunu söyleyen kişi ateist değilse elbette sorun yok Sevgili CCR. Ama ateist olduğunu söylüyorsa biraz tuhaf.

Sitelerde Paylaş

Bilim ; deneye ve gözleme dayandığı için yaratılış teorisi gibi safsatalarda şarlatanlıktan öteye gitmeyecektir .

Metafizik bir mefhumun doğruluğu deney ve gözleme tabi tutulamayacağı ve nesnel bir ölçüt olarak kabul edilemeyeceği için

doğruluğu ve yanlışlığı da kanıtlanabilir nitelikte olmayacaktır . Bu yüzden bir yaratılış teorisinden ziyade , yaratılış öyküsü mevcuttur.

Bunu bilimsel kılıflara uydurmak isteyen şarlatanlar insanların zihinlerine bunu bilimle kamufle edip empoze etmeyi reva görüyorlar.

Malum şarlatanlıktan öteye gitmeyeceğini bilmek için '' teoirinin '' ne anlam taşıdığını incelemek gereklidir.

Kutsal kitap olarak nitelenen safsataların tanrılarının ismine uçan süpürge yazmış olsaydık yine aynı bilinemezlik önümüze sürülecek

ve inanç boyutunda ve imhtihan safsatasıyla insanlara yutturulmak istenecekti.

'' Varlığı ispatlanmayan mefhum yoktur... ''

Bu yüzden tanrı mefhumunu delillendiremeyen iptidai zihniyetlerin safsatalarını çürütmek için de kanıta gerek yoktur .

Tenakuz ve zıtlıklardan yola çıkarak onlara anlatma çabalarımızda zaten aklın isyan edip bu mantıksızlıkları kabul etmeme fırsatı için gereklidir.

Deist , agnostik , panteistler de teizmin kalıntılarıyla boğuştukları fakat zararsız oldukları için de bizi o kadar ilgilendirmemektedir.

Saygılar

Sitelerde Paylaş

zaten ateizm öyle bir şey olsa,ateizm din olurdu felsefe değil...

Ateizm, tarhiten ders alıp cehalete tanrı dendiğini farketmektir.

tarihinde xislam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 23.03.2011 at 17:31, zındık yazdı:

sevgili ifeel, sana darwinin çok bilinen bir sözünü alıntı yapacağım:" Her şeyin başındaki esrar bizim için çözülemezdir, bu nedenle asla kesin yargıya varılamaz"

Bunun Tanrı iddiasıyla hiç ilgisi yok Sevgili zındık. Tanrı her yere giren, her kalıba uyan doğaüstü bir iddia. Ayrıca her esrar "çözülemez" değildir. Başlangıçta esrar olan milyon tane şeyi çözdük, çözmeye de devam ediyoruz ve ne yazık ki Darwin onları göremedi.

Darwin'in düşüncesi beni değil, onu bağlar zaten. Bu düşüncenin hesabını vermesi gereken ben değilim. O.

Sitelerde Paylaş
On 23.03.2011 at 19:45, IFeelGood yazdı:

Bunun Tanrı iddiasıyla hiç ilgisi yok Sevgili zındık. Tanrı her yere giren, her kalıba uyan doğaüstü bir iddia. Ayrıca her esrar "çözülemez" değildir. Başlangıçta esrar olan milyon tane şeyi çözdük, çözmeye de devam ediyoruz ve ne yazık ki Darwin onları göremedi.

Darwin'in düşüncesi beni değil, onu bağlar zaten. Bu düşüncenin hesabını vermesi gereken ben değilim. O.

peki bana o "esrar"la ilgili kesin olarak neleri bugün söyleyebilirsin?

Sitelerde Paylaş
On 23.03.2011 at 19:14, godDAR yazdı:

sevgili ifeel, sana muhammed'in çok bilinen bir sözünü alıntı yapacağım:" allah'tan başka tanrı yoktur ve muhammed'de onun kulu ve elçisidir"

güzeldi:)

Sitelerde Paylaş
On 23.03.2011 at 16:38, IFeelGood yazdı:

...............................................................

Bir de sosyal bilimler vardır bildiğiniz gibi. İşte onlar, bu Tanrı denen kahramanla da dinlerle de ilgilenmiştir; nedir, nereden çıkmıştır, neden bu denli etkilidir, kökeni nerelere dayanır, milyonlarca yıldır nasıl aktarılmıştır ve nasıl tutunmuştur vb. her şeyi sormuş, araştırmıştır. Milyonlarca yıl geriye giderek ve doğa bilimleriyle işbirliği yaparak... (Burası çok önemlidir çünkü beynimizin bir de inanma eğilimi vardır ve

................................................................

Tanrı bilimin konusu değildir diyenlere tokat gibi yanıt: Sosyal Bilimler. Böyle bir noktayı nasıl göz ardı ederler anlamıyorum.

Sitelerde Paylaş
Alıntı

İyide sosyal bilimler yada benzeri herhangi bir bilim dalı yalnızca bir kavramın toplum yada birey üzerindeki etkisini ele alabilir en fazla . Birebir tanrı kavramıyla ilgilenen bilim dalı veya araştırması var mı bildiğiniz ?

Bilimin tanrıyı ele alışı tamamen mitolojik eser çerçevesindedir . Örneğin güneş tanrı , ay tanrı vb tanrılar bilimin verisi olabilir ama ne olarak ?

Bilindik bir yaratıcı güç ve bu yaratıcı gücün neler yapabilip neler yapamayacağı , olma olasılığının yüzdelik payı gibi verilerle ilgilenir mi bilim ?

Sitelerde Paylaş
On 23.03.2011 at 21:23, everest. yazdı:

İyide sosyal bilimler yada benzeri herhangi bir bilim dalı yalnızca bir kavramın toplum yada birey üzerindeki etkisini ele alabilir en fazla .

.........................................................

Tanrı kavramını toplumun bir ürünü olarak ele aldığınızda zaten kendiliğinden "doğaüstü/incelenemez" olma durumundan çıkarmış olmuyor musunuz?

Sitelerde Paylaş

Şu pozitif ateistler de ne kadar katı inançlı yahu.

Tanrının varolma olasılığına bile tahammülleri yok.

Biz tanrının varolma olasılığını seviyoruz.

Sevmeyen sevmesin.

Bizim sevgimiz bize, sizin sevgisizliğiniz size. :D

Sitelerde Paylaş
On 23.03.2011 at 21:43, Bilgin yazdı:

Tanrı kavramını toplumun bir ürünü olarak ele aldığınızda zaten kendiliğinden "doğaüstü/incelenemez" olma durumundan çıkarmış olmuyor musunuz?

Hayır sadece toplumun bir ürünü olarak ele almış oluyoruz . Örn : Kuru fasulyenin faydalarını ele alırken yanında toplum üzerine etkisini ele alıyor muyuz ?

Sitelerde Paylaş
On 23.03.2011 at 22:16, UluCuvcuv yazdı:

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=44361&view=findpost&p=712125

Şu söylediklerimden bu sonucu çıkarttıysan sana helal olsun IFeelGood.

Bu başlığı açtıktan epeyce sonra yazmışsın onları Castro. Bu başlığı senin daha önceki söylediklerin nedeniyle açmadım. Sen sadece hatırlattın. Bu konuyu uzun zamandır konuşmak istiyordum çünkü burada yazdığım veya sorduğum pekçok şey yeni değil.

Sana haksızlık etmek hiç istemem. Bizimki aslında teknik bir ayrılık ya da yanlış anlaşılma gibi duruyor. O ayrıntı veya yanlış anlama vesile oldu diyelim. Diğer başlıkta birkaç gündür yazdıklarınla bu verdiğin (linkteki) ileti farklı. Belki istediğimiz gibi ifade edemedik, belki öz yargılar nedeniyle soğukkanlılığımızı yitirdik falan ama sonuç olarak netleştik hepimiz.

Yine de tekrar edeyim, seninle ve diğer arkadaşlarla yaptığımız o tartışmalar burada belirttiğim düşüncelerimi yazmama neden olsa da sebebi direkt sen değilsin. Bu bilimsellik ve bilim meselesi genel olarak yanlış yorumlanıyor gibi geliyor bana. Konuşalım istedim. Diğer başlıkta devam etmişsiniz, çok da iyi olmuş.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...